Maandag 25 Maart 1895. No. 4443, 44e Jaargang Binnenland. gAKUNTALA. iMSFOORTSCHE COURANT. üitgave Firma A. H. VAN CLEEFF ts Amersfoort. Verschijnt Maandag' en Donderdagnamiddag met gratis Zondagêblad, Abonnement per 3 maanden ƒ1,Franco per post ƒ1.15. Abonnement alleen op het Zondagsklad voor Amersfoort 40 et,, voor binnenland 60 ct. uer lJn!u\ï, Advertentie» 1—G regels 60 ct.; elke regel moor 10 et. Oroote letters naar plaatsruimte. Legale-, omoieële- en onteigenragsadvert. per regel 16 ct. Iieclamet per regel 25 et. Afzonderlijke nummers 10 emit. Dienstaanbiedingen en aanvragen, uitsluitend voor- en betreffende den werkenden stand, van minstens 5 regels, In het Zondageblad, per regel 5 oont By advertentiën van buiten do stad worden de ineasseerkosten in rekening gebracht. Bureau MUÜRHUIZEN hoek Kortegraoht, Wijk B. 00 Telephoonnnnimer 19. kennisgevingen. Dc BURGEMEESTER en WETHOUDERS van AMERSFOORT, 1ft7R Gezien art. 8 der wet van den 2. Juni 18/0 (Staatsblad no. 95), Brengen ter kennis van het publiek, dat door hen aan 1). PRINS en zijne rechtverkrijgenden vergunning is verleend tot uitbreiding der brood bakkerij gevestigd in het perceel, alhier gelegen aan den Hof, wijk F. No.341, kadastraal be kend onder sectie E. No. 555. Amersfoort, den 23. Maart 1895. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Burgemeester, F. D. SCI 11MMELPENNI NC K De Secretaris, W. L. SCHELTUS. De BURGEMEESTER en WETHOUDERS van AMERSFOORT, Gezien art. 8 dor wet van den 2. Juni 1875 (Staatsblad no. 95), Brengen ter kennis van het publiek, dat door hen aan F. M. HOU BA ER en zijne rechtver krijgenden vergunning is verleend om een drogerij van sigaren opterichten in het perceel, alhier gelegen aan den Zuidsingul, wijk A. No. 2I>5, kadastraal bekend onder sectie E. No 4480. Amersfoort, den 23. Maart 1895. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Burgemeester, F. D, SCHIMMELI'ENNINCK. De Secretaris, W. L. SCHELTUS. II. M. do Koningin-Regentes is opgetreden als Beschermvrouw, van de Vereeniging tot bevordering van Zondagsrust. Met ile eervolle laak der wetenschappelijke vorming van II.M. de Koningin zijn thans belastprol', dr. Salverda de Grave, letter kundige vakkenprol', dr. Kriimer, Algemee- ne en Oude geschiedenis; prof. dr. Kann, Aard rijkskunde prof dr. Illok, Vaderlaudsche geschiedenisdr. Kossman, Iloogduitsuhetaal ur. Van de Stadt, Natuurkunde, De motie-Dobbelman is Dinsdag verworpen met 52 tegen 3d stemmen. Vóór de helling van graanrechten stemden de Kamerleden Michiels, Travaglino, Harte, Van Kerkwijk, Dobhelmarm, Bon-et, Staal man, Lambrechts, Thool't, Van der Schrieck, Kolkman, A. van Dedom, Van der Kun, Smits van Oven. Truije.n, T. Mackay, Lucasse, Vos de VVael, Heemskerk, Van den Bergh van Heemstede, De lias, Balilmann, Mutsaers, Zijlma. Van Vlijmen, De Ram, Van Basten- Feuilleton. 18). Naar het Engelsch. Juist omdat zij vreesde voortdurend aan hem te zullen denken, wensohte ze hem mijlen ver weg. Hij was de toerist, die gedurende het gebed achter de biddenden in de kathedraal rondwandelthij was de afleidende gedachte. In zijn persoon ver tegenwoordigde en symboliseerde hij het leven, waarvan zij afscheid genomen had erger nog, hij toonde haar de wonde, die zij niet kon heelen zij kon zich niet aan haar taak wijden, iudien hij haar niet met rust liet. En toch getuigde zijn komst van zijn edel karakter. Ze wist, dat niet louter zelfzuchtige wenach' U hem de reis had den doen ondernemenhij sprak de volle waar heid, toen hij haar zeide, dat hy geen enkelen nacht zou kunnen slupen, zoolang hij haar aan gevaren blootgesteld wist. En dat was toch heel, lied goed van hem. Mevrouw Estes had den vorigen dag, toen men nog niet wist, dat Kate zóo spoedig zou ver schijnen, Tarvin uitgenoodigd tekomen ontbijten Nick vond Kate's tegenwoordigheid geen reden om nu weg te blijven, en zat den volgenden ochtend aan de ontbijttafel tegenover haar niet een glimlach op het gelaat, die ook bij Kate een glimlach te voorschijn riep. Ondanks een slapc- loozen nacht zag zo er friseh uit in haar wit japonnetje, en toon hij na het ontbijt met haar alleen was op dc veranda, kon hij niet nalaten Batenburg, Van Berckel, Tijdens, d'Xnsem- bourg. Everts, Haiïtnanns en Donner. Vóór een algemeene verklaring ten gunste van beschermende rechten is dus niemand van de liberale leden behalve de hoeren Van Kerkwijk, Zijlma en Tijdens. Met gelijke eenparigheid hebben de Roomsch- katholiekealgeviuiriligden voorgestemdonder lien is de heer Schaepman de uitzondering. De heer Vermeulen was afwezig. Zeven nnti-revolutioonairen stemden vóór, de heeron Donner, Van Dedcm, Th. Mackuv, Heemskerk, Lucasse, Thool't en Staalman. De hoeren Van Alphen en A. Mackay vindt men onder de tegenstemmers. Van deze groep waren afwezig de heeren Kuvper, Lohmnn, Seret, Beelaerts, Van Bijlandt en Schimmelpenninck. Rekent men de acht afwezige liberalen leden (Kerf, De Lange, Viruly, Tak, Sanders, Hooi, flennequiu en Van Borssele) onder j de tegenstemmers hetgeen zonder twijfel met hun zienswijze overeenstemt en houdt men rekening met die afwezige anti-revolu- tionnairen, wier gevoelen ten naastenbij be- kend is, dan krijgt men ol' IjO tegenstan ders en 35 id' 34 vooi-stiuiders. Ook de Nieuw: Hult. Cl. ziet in dezen uitslag, nadat een volle week uitvoerig werd I beraadslaagd over deze zaak, een bewijs dat j bet nog hopeloos staat met liet protectiou- uisme. »l)it krijgt" zegt het blad «nog meer I boteekenis, wanneer in aanmerking genomen wordt, dat de uitspraak gevallen is vrij van alle politieke invloeden. De heer Dobbelman was voorgegaan met de verzekering, dat de i motie de zg. «politiek der vrye hand" in geen verband hoegenaamd stond en de Minister j van Rinnenlandsche zaken had namens de regeering den wensch uitgesproken, dat er niet écu stem zou worden uitgebracht uit andere overwegingen dan in de motie zelve j opgesloten lagen. Er is dus zonder voorbe- 1 houd beslist om met de motie zelve te J spreken dat «uitbreiding van het tarief van invoerrechten'" zoo min tot «verbetering van den toestand van landbouw en industrie," i als »iu het belang der schatkist" aanbeveling verdient. Noemt men dat veld winnen, dan 1 is men met weinig tevreden." De Tijd noemt dan ook het resultaat door de voorstanders van het vrijhandel-systeem 1 behaald, «een Pyrrhus-zegepraal, een over winning, welke met nagenoeg volkomen zeker heid een nabijzijnde nederlaag voorspelt." In het jongste nummer van ile Firn ui koiut oen plaat voor, ontleend aan de Almanack Ifnchetle voor 1S95, welke voorstelling een zeer duidelijk antwoord geeft op ilc vraag „Waar blijft onze belasting?" De fiscus voorgesteld door een werkman pompt in een grooten brouwketel do noodige ton nen gouds, die tnestroomen uit kranen van verschil lende afmeting en welke gemerkt zijn gedistilleerd 260 ton, suiker 85, grondbelasting 117%, rechten 577». loodsgelden 14. successie 116. zegel en regis tratie 81, waarborg 2, vermogensbelasting 68, .Staats loterij 6'/,. bedrijfsbelasting 45domeinen 23%, posteryen 76, telegraphic 13'/j, personeel llfi'/i, WÜ"> hier on geslacht 74'/,. Al deze tonnen gouds komen samen in oen ketel, die „algemeen budget" heet. Uit dien ketel, waarin het borrelt en ziedt, loopt het allegaartje door ver scheidene kranen, weder van verschillende afmeting, naar liet „verbruik". I)ie kranen verbceldon do onderscheidene hoofdstukken van onze Staatshe- grouting. Schuld is de grootste kraan. 374 tondan volgen Oorlog 223 ton; Waterstaat 220, Marin. 156, Financiën l'-'l'/j. BinnenlandschcZaken 128, Justitie 54. Koloniën 14, Buitenlandsche Zaken 8, Civiele lij»! 7%, Hoogo collegiën 6'/» en Onvoorziene uit gaven ','i- Ondor de plaat het volgende „O, lezer! Aanschouw doez' plaat en gij begrijpt waar uw gold blijftmen ziet den fiscus mot win dachtig overleg en ferme hand, maar op fluwnclcn schoentjes, duchtig aan 't werk, om de tonnen gouds in zijn brouwketel te vergaderen; detnevoorkrnnen staan alle geheel open, doch de capaciteit verschilt onderling nog al veel. „In dien ketel wordt alles meodoogenloos door- eengeworkt, opdat elk der hoofdstukken van do Hegrooting zal kunnen aftappen, wat noodig wordt gekeurd. „De tonnen gouds ziet men komen maar men ziet ze ook wegvloeien!" Slechts willen we nog wijzen op het treurige feit, dat de kraan „gedistilleerd" den Ircedsten straal in de ketel werpt en „oorlog" deze massa nagenoeg geheel weer doet wegvloeien. Volgend jaar zal do oorlogskraan nóg wijder uioe- trn gemaakt wordenhet is echter niet te hopen, dut de kraan „gedistilleerd" in gelijke mate toeneemt. Het is reeiis ergcrljjk genoeg, dat deze «Ie voor naamste bron van inkomsten geeft i n dat zonder deze kraan het vat voor hot algemeen budget moei lijk vol te pompen zou zijn. Vooral in dit opzicht is do voorstelling akelig welsprekend. Het wetsontwerp tot wijziging der militie- wet (invoering van herhalingsoefeningen bij de zeemilitie) is in rle Donderdagmiddag voortgezette zitting der Tweede Kanier aan genomen. na verwerping met 40 tegen 23 stemmen van een timendement-Helat om den maatregel niet toe te passen op dezee miliciens van 1894-'95. Ook zijn aangenomen de ontwerpen voor de onteigening te Beverwijk en tot verbetering van den Dommel. De Kamer is daarna gescheiden tot mor genochtend elf uur. Gedeputeerde Staten van Noord-Holland hebben een beslissing genomen in zake de belasting-reclames der forensen tegen de ge meente Amsterdam, en hebben tie forensen in liet gelijk gesteld. Een prineipiëele beslissing is echter niet genomen. Naar de ResitUuliehode verzekert, houdt de Minister van Oorlog zich bezig met de voor bereiding van een hervorming onzer levende strijdkrachten. Dy die regeling zullen en de Minister liet zich trouwens roods in dien zin in de Kamer uit «do schutterijen niet jp den togenwoonligen voet behouden blij ven". Het doen van bijdragen aan liet Fonds van onderofficieren zal van on mot 1 Mei 1895 niet meer verplicht zijn. Tevens deelt Up Minister van Oorlog mode, dat, in afwachting vun don uitslag van een voorloopig deskundig onderzoek van den geldelyken toestand van het fonds teuzy zich later een zeer gunstige wending in den stand van zaken mocht voordoen vun de na ultimo April u. s. te storten contribution niet meer uan het enkelvoud zal kunnen worden teruggegeven. De Israëlietiselie militairen zullen van 8 tot en met '17 April a. s. in het genot van ver lof of vry van dienst geteld worden tot het vieren van het Pausen feest. Alleen zij die onder strengere krijgstucht in het Depot van discipline zijn geplaatst, deelen in dit voor recht niet. Bevrachting van bagage in binnenlandsch verkeer tusscnen stations van den Staatspoor- weg en de Nedorlundsche Ceutraai-Spoor weg-Maatschappij, en in binnenlandsch recht streeks verkeer mettle stations der Holkunlsche IJzeren Spoorweg-Maatschappij endeNoord- Rnibantsohe-DuitscheSpourwug-Muatschappy kan voortaan geschieden, zonder dat een plaatskaari vertoond behoeft te worden. Bovendien kun men ook bagage doen in schrijven voor elk ander Netlerlandscb station dan dat, waarvoor de plaatskaart genomen is. Deze faciliteiten zyn echter, wegens de in klaring der bagage, niet van toepassing in verkeer naar en van dc Duilsche.stations der Staatsspoorwegen en dcc Hoilundsche IJzeren Spoorweg-maatsehappy, tie Belgische stutions der Luik-Limburgsche lijn en de Duitsche stations der Nooril-Brubautsch-buit-scheSpoor- weg-Maatschappy. Ongeveer vier weken geleden kwam een tramsport dynamiet uit Duitscblatid, met be stemming voor Maassluis en vervolgens voor de diamantmijnen in Zuid-Afrika, by de Hol- lantlsche grenzen aan, maar daar de rivier inet ijs bedekt was, konden de schepen, zes in gotul, niet verder trekken. Daarom werd het dynamiet op Pruisisch gebied te Sahn Orth bij Spyck aan wal gebracht in een loods op geslagen, terwijl den inwoners in tien omtrek haar een compliment te maken over haar luchtig toilet. Maar Kate viel hem dadelijk in de rede. Nick, zeide ze, wil je iets voor me doen Tarvin zag, dat ze zeer ernstig was, en wilde aan het gesprek een grappige wending geven, maar ze verhinderde hem daarin, zeggend Neen, Nick, 't is nu geen gekheid. Ik ver lang inderdaad een dienst van je. Wil je het voor me doen Ik geloof niet, dat er iets is, dat ik niet voor je zou willen doen Kate, antwoordde Tarvin ernstig. Wat is het? Je moet weggaan. Hij schudde het hoofd. -Je moet. Luister eens, Kate, zeide Tarvin dc hnnden diep in dc grooto zakken van zijn wit buis stekend, dat kan ik niet; je weet niet in wat voor land je gekomen bent. Doe mij hetzelfde verzoek over oen weekik ga nu niet weg, maar na eon week wil ik weer eens met je er over prateu. Ik weet van dit land wat ik ervan weten moet, antwoordde ze. Ik wil hier de taak ten uitvoer brengen, welke ik op mij genomen hob, on daartoe zal ik niet in staat zijn, indien jij hier blijftniet waar, dat begrijp je wel Zeker, maar ik zal me zóo gedragen, dat ik je niet hinder. Ik weet wel, Nick, dat je het goed met mij meent, maar toch is het beter, dat je weggaat, Nick zie je, 't is niet omdat ik niet van je houd, dat ik je wegzend Zoo, zei Tarvin glimlachend. Jo weet wel, wat ik bedoel, Nick, antwoordde Kate, nog steeds met oen ernstig gelaat. Ja, ju, maar als ik beloof, dat je geen last van me zult hebben, dan kan ik gerust hier blijven. Een verschrikkelijke reis, hè? Je hadt me beloofd, mij niet te volgen. Dat had ik ook niet gedaan, zeide Tarvin glimlachend, een stoel voor haar naderbij schui vend en zichzelf ook een gemakkelijk plautsje uit zoekond. Hij kruiste de beenen over elkander en legde den witten helmhoed, dien hij zich had aangeschaft, op zijn knie. Ik ben met opzet langs den anderen kant gekomen. Wat bedoel je vroeg Kate achterover in haar stoel leunend. San Francisco en Yokohama, natuurlijk je hadt me verboden je te volgen. Nick I In dien enkelen lettergreep lag een wereld van vcrwijtj van wanhoop en vun dankbuarheid. Tarvin had niets te zeggen, en gedurende de pauze had Kate gelegenheid om zichzolvo op te dringen, dat zijn komst haar zeer onaangenaam was en bovendien hot gevoel van blydsohau c trots over zooveel toewijding te onderdrukten maar vooral had ze dien tijd noodig om zich ver wijten to doen over het gevoel van verlatonheid dat haar overviel en dat haar bijna vorzoonde met Nick's tegenwoordigheid- Je denkt toch niet, Kate, dat ik thuis zou blijven en jou alleen in dezon grooten zandhoop zou laten ploeteren? Waarom heb je me niet gezegd, dat je hier heen wilde gaan? Dien laatsten avond, dat wo samotl waren, schoon jc niet veel belang te stellen in mijn plannen voor de toekomst. Nick, ik wilde niet. dat je hierheen zoudt gaan, omdat ik erheen ging. Nu, je hebt jo zin je bont er nu, en ik hoop, dat je het uier prettig zult vindon, ant woordde hij grimmig. Is het zoo erg? vroeg ze. Erg Herinner je je Mastodon Mastodon was een van die Westerscho steden, die haar toekomst achter zich hadden, oen stad zonder een enkelen inwoner, vorlaton, dood. En niet alleen is Gokral Secturum iLodseh, muur bovendien zoo bedorven, zoo zedeloos, uls tien Leatlvilles in hot eerste jaar van zijn bestaan. Hij schilderde haar hot land, waarin zij voortaan moest loven, en deod dat met hartstocht, bliido dat hy een toehoordater had, die voelde als hij. Onwillekeurig moest zij luchon over zijn vuur. maar ze bezweerde, dat zy do tooatunden heel treurig vond. Tarvin lachte ook, maar zeide, dat hy het deed om niet te schreien. Ze hebben toch middelen genoog om vooruit te komen; niots verontschuldigt dourmoodevan het volk. Hot is oen goed land. Wannoor men de bevolking van een stad in Colorado ovorbrongt nuar Ithutoro, een flinke courant opzot on eens aan hot publiok vertelt wat er hier gebeurt, dan zou je eens zien hoe dc boel hier na zus muanden veranderd was. Maar do uionschen zyn hiordood; 't zyn mummiën, houten beelden. Niets doet hun bloed sneller stroomener zit geen fut in do luize zijn niet in stout een rud in beweging te brengen. Juist, juist, prevelde ze, mot schitterende oogen, half tot zieh zelf. Daarom ben ik gekomen Hoe meen je dat? Ze zijn niet als wy juist daarom ben ik tot hen gegaan, vervolgde ze, haar gelaat tot hem wendend, zy hebben ons hoog noodig. Wordt vervolgd.)

Amersfoortsche Courant | 1895 | | pagina 1