Stadsnieuws. Marktprij zen. Advertentiën. VOLKSBOND H J. CROOCKEWIT aangezegd werd hun woningen te verlaten. Woensdag werd, omdat het water vrij was, begonnen met hel dynamiet weer in de sche pen te laden en daarbij is het dynamiet ontploft en zijn twee schepen in de lucht gevlogen. De aanwezige hoeveelheid dynamiet bedroeg 9000 kisten of 22 500 K.G. en daarvan wa ren 1600 kisten reeds ingeladen. Men was juist begonnen met de lading van het derde schip, toen twee ontploffingen kort na el kander zich deden hooren. De huizen wag gelden op hun grondvesten en een groote rookkolom steeg op boven de plaats, waai de schepen gelegen hadden. De schepen Elisabeth, schipper Reijmers, en De Hoop, schipper Gerritsen, zijn verdwe nen, een derde schip brandde; do in de buurt liggende vaartuigen hebben weinig geleden. Zestien personen lieten bij de noolottige ramp het leven, vijf zijn er gekwetst, éen werd van schrik krankzinnig. De schade te Lobith is gering, maar te Spyck is zij erger; te Elten, zelfs te Emmerik is 'schade aangericht. Door geheel de Achter hoek werd de ontploffing gehoord, en is vrij wat ontsteltenis veroorzaakt. De Commissaris der Koning in Gelderland heeft thans de vergunning tot den doorvoel de partij dynamiet te Lobith ingetrokken. De Slaats-Ct. bevat een opgaaf van on bestelbare en geweigerde pakketten, die nog éen maand na deze aankondiging bij het hoofdbestuur der posterijen en telegraphie ter beschikking blijven van de rechthebbenden. Men verzoekt ons mede te deelen, dat blykens door den Commissaris der Koningin in dit gewest ontvangen telegrafisch be richt van den Minister van Buitenlandsche zaken de Belgische grens sedert 23 dezer voor den invoer van vee uit .Nederland weder is opengesteld. De Minister van Buitenlaudsche zakec brengt nu tor kennis van belanghebbenden, dat de Belgische Itonileur van 22 dezer ter zake de volgende bepalingen bevat Bij hun aankomst aan het tolkantoor worden de diereu op kosten der invoerders door een Belgischen veearts onderzocht. Wanneer de veearts bevindt, dat het vee gezond is, geeft hij daarvan een schriftelijk bewijs af en ve:klaart hij, dat de dieren naar de plaats hunner bestemming mogen worden vervoerd. De na te noemen Belgische tol- en hulpkantoren zijn voor den invoer van rundvee en schapen uit Ne derland opengesteld Esschen (station), iederen dag van zonsopgang tot zonsondergang. Visé (station), eiken Dinsdag-voormiddag en eiken Zaterdagnamiddag op de uren van voorbij komst der veetreinen uit Nederland. Hamont (station), eiken Woensdag op het uur van voorbijkomst van den eersten trein des morgens. Achel, per spoor en langs den straatweg, eiken Woensdag en eiken Zaterdag tot 10 uren's morgens. Selzaete (station), eiken Dinsdagmiddag van 2 tot 4 uren. Westeapelle, eiken Dinsdagmorgen op het uur van voorbijkomst van den eersten locaal-trein. lutusschen heeft het Engelsche Depar tement van Landbouw een order uitgevaar digd, waarbij de ontscheping van vee uit bijna alle Europeesche landen, Nederland daaronder begrepen, verboden wordt. Zaterdag werden de eerste kievitseieren aan H.H. M.M. de Koninginnen aangeboden. De StaatS'Ct. bevat het verslag van de werkzaamheden der centrale commissie voor de statistiek over 1894. In de Huisvrouw wordt het denkbeeld aangegeven om, in plaats van een monu ment op te richten ter nagedachtenis van de damesWolff en Deken, hun bustes in het Rijks museum te Amsterdam te plaatsen en de zelfde welverdiende onderscheiding te bewij zen aan mevrouw Bosboom-Toussaint. Dezen vrouwen, zegt het blad, komt even goed een plaats in het Rijksmuseum toe als aan de mannen, wier beeltenis daar thans in marmer wordt vereeuwigd. Uit Den Haag wordt gemeld, dat minister Sprenger van Eyk in beginsel besloten heeft tot. de conversie van f350 millioen 3>/a pet. obligatien der Staatsschuld in een 3 pet. fonds. diefstal, toen de daderes zijn tapperij reeds verlaten hadhij wist haar echter aan de politie aan te wijzen, met het gevolg dat zij voor de rechtbank aldaar verscheen, waar epn gevangenisstraf van 4 maanden tegen haar werd geëischt. Alweer een, Na een brand in een achterbuurt te Zut- phen, werd, bij de opruiming van het puin en vuil, een som van f5675 aan zilvergeld gevonden, benevens gesmolten zilver en ee ltige gouden sieraden. De eigenares, Aaltje Schurink, stond bekend als zeer behoeftig en haalde eten aan de hui zen, dat zij echter, gelijk nu ook bleek, slechts voor een gedeelte had gebruikt, terwijl er ook 40 kaartjes voor spijs en ruim 100 voor brand stollen werden gevonden. Ook de Herv. dia- conis bedeelde haar. Volgens gerucht is deze vrouw ook in bezit van geld, dat zou zijn belegd op despaar bank te Deventer. Een feit is het, dat zij onlangs van een zuster een goede f5000 erfde. Geef toch vooral aan bedelaars, vooral zonder inlichtingen te vragen, en vooral in plaatsen waar die inlichtingen zoo gemakke lijk te verkrijgen zijn. Jhr. J- J. Sand berg maakt bekend, dat zijn verzoek betreffende het zenden van boeken naar Lombok een schitterend resultaat heeft gehad. «Talvan boeken mocht ik ontvangen uit alle deelen van ons land, waaronder zeer fraaie, nog geheel nieuw, ja zelfs in prachtband. Uit België ontving ik zelfs een bezending van een ouu-onueroflicier van het Ned. O. I. leger. Drie groote kisten ontving ik van de firma Karthausde firma De Nobel werd dadelijk bereid bevonden, er blikken kisten in te ma ken en tie heeren G. Oostenbroek en Zoon lieten de boeken halen en, na ze in hun pak huis te hebben gesorteerd, in de kisten doen. Over de wijze van verzending naar Lombok mag ik helaas niets antlers zeggen dan dat de kisten den 18en uit Haarlem vertrokken zijn. Dank! Hartelijk dank aan allen,die mede werkten om onze braven op Lombok lectuur te bezorgen." Het admissie-examen voor de Rijks vee artsenijschool te Utrecht zal plaats hebben in de eerste helft van Juli. Aanmelding portvrij vóór 1 Juhi bij den directeur dier school. Verdere inlichtingen geeft Staatscourant 67. Wel had generaal Verspyck verzocht, den 40sten verjaardag van zijn benoeming tot ridder van de M. W. O. ongemerkt te laten voorbijgaan, maar dit belette evenwel niet, dat Dinsdag van vele zijden den ouden krijgs man hulde werd gebracht, vooral door Indi sche officieren en oud-strijders. Ook majoor L. W. A. Kessler, te Breda, herdacht onder evenveel belangstelling de zelfde gebeurtenis. De in gebruikstelling van de telefoon tus- scben Brussel en 's-Gravenhage zal zeer spoedig, wellicht reeds 1 Juli, plaatshebben. De overeenkomst tusschen de regeeringen der beide Rijken is geteekend. Nader meldt men hieromtrent, dat deze gemeenschap alleen de internationale ver binding van Antwerpen met Rotterdam be treft, op welke lijn echter aansluiting is te ver krijgen met Brussel, Amsterdam en Den Haag. Voor het lijkje van «prinses" Pauline Mus- ters, het kleine natuurwonder uit Ossendrecht, is door Proctor's theatre te New-York, waar zij het laatst werkzaam was. 400000 franc (f50000) geboden en voorde hersenen alleen door een Eransch geneesheer 20 0t)0 fr. (f 4 0 000). De oudei's, die aan het kind hun groot fortuin te danken hebben, hebben het aanbod afgewezen. Door de Hulpbank, opgericht door het plaatselijk departement der Maatschappij tot Nut van 't Algemeen, zijn in 1804 verstrekt 51 leenirigen, te zamen bedragende f7033, tegen f8620 in 1803. i "e leeningen waren verdeeld als volgt: maken, ten einde op het eerste bevel op 6 a f300 2 a f250; 45 a f200 4a 1150; expeditie te kunnen gaan, en dat officieren j 1 a f425; 1 a 1'442; 7 1*4001 a 1*00; met verlof zich onmiddellijk bij hun korpsen 1 a f80: 1 a f75; 2 it f70; 1 it f60 Het Soer. Hbld. bericht, dat het 7e bataljon last heeft gekregen zich marschvaardig te j moeten vervoegen. Naar Bali vraagt dit blad. De kiezerslijsten van de nieuwe gemeente Rotterdam tellen 8648 namendaaronder zijn slechts 37 lodgers. Te Teteringen is in den ouderdom van bijna 70 jaren overleden P.A.A. Collard, oud luitenant-kolonel der infanterie van het Oost- Indische leger, de bekende Duclari uit Max Havelaar. Herhaaldelijk komt bet voor, «lat winkeliers, bezoek krijgen van iemand, die dubbeltjes en kwartjes vraagt met zeker jaartal erop. Als dan de winkelier zijn bakje met zilvergeld eens naziet, dan helpt de bezoeker of bezoek ster ijverig meezoekeri, natuurlijk daarbij trach- tend zoo behendig mogelijk zich eenige munt stukken toe te eigenen. Op die wijze liep er ook een tapper te Breda in. Hij bemerkte den f50; 1 a f40; 4 ii f25; 1 èi f24en li 1*42. Voor de eerste maal leenden 43 personen aan éen persoon werd in den loop desjuurs tweemaal een voorschot verstrekt. Vijf leeners moesten f2.475 bijbetalen wegens vertraging in aflossing op een som van f227; overigens hadden de aflossingen geregeld plaats. Over een bedrag van f1471 werd aan 47 leeners f34.525 teruggegeven voor vervroegde afbe taling. Eén borg betaalde voor een schulde naar f100, terwijl twee borgen voor een schuldenaar f37.50 moesten bijpassen. De ontvangsten bedroegen f375.49de uit gaven f364.335; voordeelig saldo dus f13.855. Als bestuursleden zijn herkozen de heeren mr. J. vati der Leeuw en J. C. Leinvveber, die aan de beurt van aftreding waren en de benoeming inmiddels hebben aanvaard. De op zijn verzoek naar het 5e regiment infanterie hier overgeplaatste majoor J. A, van Eijbergen.van den genei-alen staf, fe Zater dag hier aangekomen en heeft het bevU over hot 4e bataljon aanvaard. De ie luitenant P. Glerum van het 5e regiment infanterie is in zijn rang overge plaatst bij het regiment grenadiers en jagers. lil de Vriidagavond gehouden vergadering van het plaatselijk departement der Maat schappij tot Nut van 't Algemeen zijn voor he. hoofdbestuur cnndida.it gesteld dr. J W. R Tilatius, te Amsterdam, en jhr. mr. A. J. Rntliviu Macaré te Haarlem. Voorts werd besloten, de voorstellen tot wijziging van het Reglement voor de Spaar bank in druk aan de leden te doen verspreiden en daarover later te conlereeren. De zancvereenighig van Toonkunst zal Dins- d i" 2 April des avonds half'acht in deeoncert- zaal van Amicitia haar 34e uitvoering geven, waarbij, behalve Soli en Koren, zal worden teh gehoore gebracht Hols Vliegende Hol lander. De plaatselijke afdeeling van den «Volks bond" zal aanstaanden Donderdagavond oin 8 uur vergaderen in Volksheil o. a. tot be handeling van liet concept-reglement voor het Volkskoflieliiiis. De heer J.C.J. Pels Rijeken zal de bespreking van de brochure-Levy inleiden. Er bestaat ruimschoots gelegenheid tot introductie. Donderdag zijn door Gedeputeerde staten van dit gewest 2 lotelingen van de lichting 4895 uit Ameribortongeschikt voorden dienst verklaard, zoodat twee lotelingen uit deze gemeente alsnog zullen worden opgeroepen. De heer J. Veldhuizen, kastelein in Ami- cilia hier, is in gelijke betrekking benoemd in Doctrina te Amsterdam, Rij de aanbesteding der trekkracht van den Soester-Paardentramweg werd ingeschre ven door Van der Lee, teUtrech', voor 10.12, en door Trapman, te Utrecht, voor f 0.4075 per Kilometer. De gunning is nog niet gedaan; sinds de aanbesteding toch moeten onderhandelingen met een dorde zijn aangeknoopt, tewijl ook de mogelijkheid niet is uitgesloten, dat dooi de Maatschappij eigen paarden worden aan gekocht. Das Publikum, «las ist ein Munn, Der alles weisz mul gar uichts kann Das l'ublikum, das ist oin Weib, Das nichta velangt nis Zeitvertreib Das Publikum, das ist ein Kind, Heut so und morgen so gesiunt; Das Publikum ist eiue Magd, pie stets ob ihror Herrsohaft klagt Das Publikum, das ist oin Knecht. Der was sein Hcrr t'hut, findet recht; Das Publikum sind alle Leut, Drum ist es dumm und uiclit gesuhoit Ich hoffe, das nimrnt Keincr krumm, Den Einer ist koin Publikum. Een oude waarheid, door niemand beter bevroed dan door een artist, van welke categorie ookhij weet, dat niets zoo grillig is als liet zicli noemende „kunstlievend publiek" cu geeft dan ook in den regel zijn kunst ter wille van de Kunst, niet om lof of afkeuring. Komt echter een spontane uiting van erkentelijk heid, dankbaarheid, waardeering, dan doet ilit den mensch-kuusteuaar goed, dubbel goed waar ze ge heel onverwacht komt als Donderdagavond by 'l laatste syinphonie-concort het geval was. liet korte maar hartelijke woord van overste Van Lanachot Wubreclit maakte geweldigen indruk op den lieer Van Aken, dje inderdaad verrast was toon hij «Ie commissie (bestaande uit de heeren Hubreeht, Her schel, Manrits de Jong, Haak, jhr. Van de Poll en Doornbos) na het laatste nummer vóór do pauze het podium zag betreden. liet inderdaad mooie geschenk, hot prachtwerk „Viotta, Hedondaagschc Toonkunstenaars", cu de daarbij door Grevenstuk keurig gecalligrapheerde album met de namen der gevers mogen hem hoogst aangenaam zijn geweest, stellig meer was hij opge togen over de hartelijke woorden tot hem gericht- eu den daverenden bijval uit de zaal, die ditmaal goed gevuld was. We zouden hier meer bij kunnen voegen, op ge vaar af weer pessimistisch genoemd te worden, doch willen 't er voor 't oogenblik bij laten; hoogst aan genaam zou het ons zijn te gelegener tijd te kunnen erkennen, dat we inderdaad te pessimist waren, Zulk een demonstratie wil wel eens ton goede werken. Wat bet concert betreft dit gaf weer een aanschakcliug van genot, er was meer dan gewone belangstelling; de neer Van Aken kroeg aanstonds bij zijn komst voor de lessenaar „een handje", en zoowel Schubert's „Kosamunde" als do mooie melodieën uit Grieg's „PeerGynt" werden warm ontvangen, wat ze trouwens ten zeerste verdienden. Ook moj. Vlieger oogstte veel bijval met het door haar op hoogst artistieke wijze voorgedragen „Air «le Salomé" uit Massenet's „Hórodiade", door den heer Van Aken geïnstrumenteerd. Was zij een weinig licoseh. of lag 't aan de begeleiding (die subliem was in du passage „l'air attonlif passe sans bruit" doch waarin de fagot wel wat al te duidelijk liet loeuwengobrul nabootste bij „dans eo dósert") dal <lo de muziek den zang domineerde? De viool-soli van den heer Vau Aken waren zeer schoon, zoowel de „Romance" van Svoiulson als hut „Chant d'amour" van Poznunski en de „Gavotte" van Mauser Meijer Helmund's „Sórónaderococo", een zeldzaam dankbaar nummer, werd op onverbeterlijke wijze ton gehoore gebracht en zal zeker lang op'tprogramma blijven, ln de „oavatine du page" uit Meyerbeer's „Hu- genooten" zette moj. Vlieger tweemaal achtereen <ic liooge „o" aan, «;u in Moszkowki's „Sehlal'lied" wist ze iiiuir toehoorders zóo te winnen, «lat een warm applaus haar tot een toegift noodde. Den heer Hendricks komt weder veel lof toe voor «le uitstekende klavier-begeleiding der verschillende soli. Hopen wo, dat dit „laatste" symplionie-concort niet liet allerlaatste is geweest; het zou jammer zyn als we iu het volgend seizoen gedwongen waren, builen do stud muziek te gaan hooren, waar een zoo goed orkest als dat van den heer Van Aken zooveel mu zikaal genot kun geven. 34Hste ITS.LOTEIIJJ TWEEDE KLASSE. Trekking van 25 Maart, (500 loten). Ten kantore van den Collecteur te Amers foort zijn aan de volgende nummers te beurt gevallen Prijzen van f 30 oof» 2645 9162 948(1 12640 15282 15319 15872 15888 1589:! 1590-4 45912 1594415950 10800 10807 eu 10825. Te zamen 47 prijzen. Loten zijn nog verkrijgbaar. LIEFDADIGHEID. Tot het geven van inlichtingen aan Deun r- tementshoofde n, Wijkbezoeke rs en B e 1 a n g s t e 11 e n d e n zal hetCentrnal- biireau DINSDAG den 26 Maart 's middags van vier uur tot kwart vóór vijven zitting, houden in een «Ier lokalen van hot Raadhuis Zij, «lie op dat uur verhinderd zijn, kunnen dagelijks tot 12 uur inlichtingen bekomen bij den Secretaris-Boekhouder G. F. ME/.GER. Zuidsingel27.'3. Amersfoort, Vrijdag 15 Maart 1895. Appelen 10.a 1*0.Peren f2.af3. Zandaardappeien f 2.a 1*2.40 p. heet. Hoendereioren 1*2.80 a 13.50 p. 100 st. Boter 1*0.00 a 1*1.05 p k. Kippen f 0.80 a f1.— Kuikens ff.a fl.25 Piepkuikens 10.a 10.Eenden 1*0.60 a 1*0.90 Jonge eenden 1*0.a l'O.Hazen f0.it 1*0.Wilde konijnen f0.40 a 1*0.50 Tamme konijnen 1*0.30 a 1*1.p. st. Duiven 1*0.40 a 1*0.70 p. paar Zeugen 1*40. a 1*60.Biggen 1*5.a f8.Schrammen f 10.a f20.— Aangevoerd waren ongeveer heet. Ap pelen, 30 heet. Peren, 120 heet. Zandaardap peien, 43000 st. Hoendereieren, 4400 kilo Boter, kilo Margarine, 8 zeugen, 250 big gen, 12 schrammen. Hedt n overleed onze ge liefde zuster en behuwdzuster JOHANNA DOROTHEA KLOKKE— gel». Van Hilten. Baambrugge, J. Ph. van HILTEN. A. J. van HILTEN— Van Walbeek. Utrecht, G. van HILTEN. J. M. van HILTEN— Wormervebr, Wed. A. SJKKEL Klokke. Utrecht, J. G. KOKKlokke. A. KOK. Utrecht, W. H. F. KLOKKE. W. KLOKKE— Ren es. Baarn, A. M G. KRUYDER Klokke. 11. J. KRUYDER. Utrecht, 21 Maart 1895. De DAMES vax KLEEDING van Liefdadigheid" maken, onder dankbetuiging voorden verleenden steun, bekend dat de UITREI KING van goederen thans voorloopig go- slaakt is. Zij houden zich nochtans ten zeerste aan bevolen voor het iu ONTVANGST nemen van kledingstukken, welke bezorgd kunnen worden bij mevrouw Tengrkrgen, Lange- slraat 60, of bij mejuffrouw Tm\mann, adres «hoi beer Pieper, Nieuwstraat. Ook wordt liet ter beschikking gestelde gaarne aan huis afgehaald. Afdeeling AMERSFOORT. Ledenvergadering, met recht van introduc tie, op Donderdag 28 Maart, des avonds te 8 uur in VOLKSHEIL. Punten van behandeling Verkiezing van 2 aftredende loden van 'tbestuur; jaarverslagen verantr woordiug van den Penningmeester concept-rogleinont van hot Volkskof-» fieliuis, en bespreking dor brochure- LEVY, in te leiden door den heer PELS RIJCKEN alhier. Commissionnair in Effecten. (Voorheen firma Van Ascii van Wijck Go.) Kantoor Laiigostraat F. 5, Amersfoort. Koopt en verkoopt effecten, coupons, hui Iciikindsch bankpapier en muntspeciën. 1 tl kanseer l wissels. Sluit, prolongation en be- loeningen. Verschalk wissels op alle bitinen- ea buitenlandsche bankplaatsen, enz.

Amersfoortsche Courant | 1895 | | pagina 2