Donderdag 4 April 1895. No. 4446, 44e Jaargang Binnenland. gAKUNTALA. Firma A. H. VAN CL EE FF te Amersfoort. Verschijnt Maandag- en Dondndagnarnüldag met gratis Zondagsblad. Abonnement per 8 maanden ƒ1,Franco per post ƒ1.16. Abonnement alleen op het Zondagsblad voor Amersfoort 40 ct», voor binnenland 60 et. per 8 maanden. Advertentiën 1—6 regels GO ct.elke regel meer 10 ct. Groote lettors naar plaatsruimte. Legale-, officieële- en onteigening-,advert, per regel 16 ct. Reclamer. per regel '25 ct, A/xonderlijke nummers 10 cent. Dienstaanbiedingen en aanvragen, uitsluitend voor- en betreffende den werkenden stand, van minstens 5 regels, In het Zondagsblad, per regel5 oent. Bij advertentiën van buiten do stad worden de incaaaeorlcosten in rekening gebracht. Bureau MUURHUIZEN hoek .Kortegraoht, Wijk B. 60 Tolephoonnummor 19. KENNISGEVINGEN. De BURGEMEESTER enWETHOUDERS van AMERSFOORT, Gezien art. 5 der wet tot regeling van den kleinhandel in sterken drank en tot beteugeling van openbare dronkenschap; Brengen ter openbare kennis, dat een verzoek schrift om vergunning tot verkoop van sterken drank in het klein bij hen is ingekomen van Johannes Nicolaas Janka in het perceel wijk F. No. 335, laatstelijk bewoond door A. W. Dijkman. Amersfoort, den 2. April 1895. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Burgemeester, F. D. 8CHIMMELPENNINCK. De Secretaris, W. L. SCHELTUS. Inkomsten-belasting. De BURGEMEESTER van AMERSFOORT, Gelet op de verordening op de heffing van een plaatselijke directe belasting naar het inkomen, vastgesteld den 3. December 1894, brengt ter algemeene kennisle dat hij, wiens beschrijvings biljet veertien dagen na de uitreiking niet is teruggehaald, verplicht is het uiterlyk acht dagen ta het verstrijken van dezen termijn volledig en nauwkeurig ingevuld op de gemeente-secretarie te bezorgen, 2e dat de belastingplichtigen voor wie aan hun woning geen besehrijvingsbiljet is uitgereikt, gehouden zijn hiervan ten spoedigste konnis te geven op de gemeente-secretarie; Zulks alles op straffe als bepaald by artikel 271 en volgende der gemeentewet. Brengt voorts in herinnering, dat ieder, die ingevolge artikel 245 der gemeentewet in deze gemeente zijn hoofdverblijf houdt of er minstens drie maanden van het dienstjaar verblijft en wiens jaar lijksch inkomen f 500 of meer bedrangt, belastingplichtig is. Amersfoort, den 3. April 1895. De Burgemeester voornoemd, F. D. 8CHIMMKLFENN1NCK. 1111. MM. de Koninginnen worden einde Juni op Hut Loo verwacht, waar Zij geruiinen tijd zullen vertoeven. De motie-Dobbelmann heeft voor de voor standers van bescherming het gevolg niet op geleverd, dat deze er van verwachttenhet vrij handstelsel vond in de Tweede Kamer de meeste aanhangers. De stemming echter is niet het. belangrijkste van deze quaestiede beraadslaging zelve is van groot, gewicht en daarom was het een uitstekend denkbeeld der Nijmeegsche firma H. C. A. Thierne om die beraadslaging in haar geheel in boekvorm uit Feuilleton. 21). Naar het Engelsch. Er waren vele vrouwen die halstarrig weigerden met haar in aanraking te komenze zeiden ziek ■te zijn, of dat een blanke vrouw haar slechts ongeluk zou aanbrengen. Anderen legden haar hun kinderen in de armen en smeekten haar de blos op de wangen der in de duisternis geboren kleinen terug te brengen, en woeste jonge vrouwen met akelig schitterende oogen kwamen uit de duistere hoeken op haar toe en barstten uit in een stroom van hartstochtelijke klachten, die Kate niet durfde begrijpen. Afschuwelijke, zodekwetsendo platen hingen aan do wanden der kleine vertrekken, en schaamtelooze afgodsbeelden grijnsden haar toe uit de nissen boven do deurende hitte en de ctenslueht, onbestemde bedwelmende geuren be letten haar bijna adem te halen. Maar wat ze hoorde en wat ze vermoedde, walgde haar nog veel meer dan wat ze zag. Verbetering te willen brengen in den ongeluk- kigen toestand der vrouwen in Indië, en het leven in de vrouwenvertrekken van het paleis te Iiha- tore te moeten aanschouwen dat waren twee geheel verschillende zaken. Tarvin spionneerde intusschen volgens een syB- teoin van eigen vinding, om te ontdekken waar de ring zich bevond. Ilij kon vrij gaan en koincn in de koninklijke tuinen, waar ontelbare en zelden betaalde tuin- te geven. Het formaat der «Handelingen", die bovendien slechts in het bezit van zeer weinigen zyn, leent zich weinig tot raadple ging. Het nette boekwerk, van 21)4 octavo-pa gina's zeer compres gedrukt, zal daarom on getwijfeld een ruim debiet vinden. Do uitgever heeft aan ons land een bepaalden dienst bewe zen door nu ieder in de gelegenheid te stellen, een oordeel te vestigen over het vraagstuk vrije handel of bescherming, ieder, omdat het boek slechts 90 cent ko^t. Kernachtiger oordeel over het lot van de motie-Heldt dan dat van mr. Hallmans is wel n iet denkbaar. „Motie-Heldt eindeloos verwaterd, met bijna algemeene stemmen aangenomen. Eendoode musch," aldus seinde hij aan het Venloosch Weekblad. Tengevolge van een in het oogvallend ver keerde interpretatie der Kieswet, door B. en W. van Rotterdam, zullen dit jaar omstreeks 400 kiezers uit Kralingen en Churlois in strijd met de wet, van hun kiesrecht verstoken zyn. Te Kralingen was men totnutoe kiezer boven een aanslag van 44, en te Charlois boven een van f28. Daar B. en W. meenden, dat thans ook ten opzichte van Kralingen en Charlois dezelfde bepalingen gelden als voor Rotterdam, nl. een aanslag van minstens f 100, werden door hen uit die beide gemeenten niet minder dan 304 personen, die vroeger kiezer waren, niet op de kiezerslijst geplaatst. Te elfder ure zijn nog twee adressen ten behoeve van 132 personen by den Rand in gediend. Wordt dus omtrent deze adressen gunstig beschikt, waaraan niet kan worden getwijfeld, dan blijven toch altijd nog 262 personen dit jaar van hun kiesrecht verstoken. De Minister van Oorlog brengt ter kennis van belangstellenden, dat het examen van hen, die wenschen te worden toegelaten tot de verbintenis als vrijwilliger voor het Reservekader, dit jaar zal plaats hebben op 12 Juli a. s. en zoo noodig op een of moer volgende dagen. De aanmelding voor het examen moet plaats hebben voor 12 Juni a. s. bij den hoofdofficier voor bet Reservekader (overste Vail Dam van Isselt, te Utrecht). Het examen zal dit jaar worden afgenomen te Amsterdam, Arnhem, Assen, Breda, Deven ter, Gorinchem, Gravenhage, Groningen, Den Helder. Leeuwarden, Maastricht, Mid delburg en Utrecht. Aan het examen kan worden deelgenomen 4. door hen die, in het jaar 1878 geboren zijn en op dén dag of op een der dagen, waarop het examen gehouden wordt, den leeftijd van 17 jaar nog niet hebben bereikt; en, voor zooveel betreft de vakken avan hot programma, door ben, die zich nog niet in den wapenhandel hebhen geoefend. Blijkens opgaven betreffende de opbrengst van bet recht, van successie en van overgang over 1894 werd in dat jaar geërfd of verkregen f289 378 G75het passief der nalatenschappen bedroeg f 31402659. Het actief was aldus verdeeldonroerende zaken f91 083 566, roe rende zaken f 198295109. Het aantal der nalatenschappen, waarvan successie werd betaald, bedroog 9977, waarvan bij 4621 uitsluitend geërfd werd hetzij in de rechte nederdalende linie, hetzij in die linie en tusschen echtgenooten. kind of kinderen uit bun huwelijk verwekt of afstammelingen daarvan nalatende. Daarvan waren 490 van I' 300 tot f 500 879 van f500 tot f 1000; 600 van f 1000 tot f 1500 522 van f 15(H) tot f 2000 861 van f 2000 tot f3000; 1220 van f3000 tot f5000; 1090 van f 5000 tot f 7500 787 van f7500 tot 110 000. Van 1 tot 14 ton waren er 166, van 14 tot 2 ton 84, van 2 tot 3 ton 92, van 3 tot 5 ton 63, en boven de 5 ton 55. Tengevolge van zijn benoeming totStaats- raad in Frankrijk, zal de heer Legrand aftreden als gezant der Fransche Republiek bij ons Hof, welk ambt hy ruim acht jaren bekleedde. Volgens de Politique Coloniale is als zijn opvolger aangewezen de heer Bihourd, thans gezant te Lissabon. Naar men verzekert, wordt aan het De partement van Oorlog een nieuwe wettelijke regeling voorbereid van bet militair pensioen wezen. Maandagnacht is in den ouderdom van 78 jaren te Utrecht overleden D. H. mgr. P. M. Snickers, sedert 23 April 1883 aarts bisschop van Utrecht. Zijn stoffelijk hulsel zal morgen (Vrydag) worden bijgezet. De ontslapene werd, als bisschop van Haar lem, benoemd tot ridder in de orde van den Nederlandschen Leeuw, en bij Z.D.Hs. gouden priesterfeest, 27 Maart 1891, tot commandeur in die orde. De heer J. H. Hingmari, commies-charter- meesier bij het Ry ka-archief te 's-Gravenhoge, is Maandag, bij de herdenking zijner veer tigjarige ambtsvervulling,benoemd tot ridder in de orde van den Nederlandschen Leeuw. Nauwelijks is de Belgische grens weer open gesteld voor den vee-Invoer of van twee zijden yi te gelyk komen weer zeer ernstige berichten voor de veehouders. Uit Budapest de tijding, dat in Hongarije de kwade droes onder het vee is uitgebroken; uit Milaan hot bericht, dat in do omstreken oen veeziekte woedt, wolko op degovreesdé veepest gelijkt. Het eindverslag is verschenen betroffende do wijziging der wot van 28 Augustus 1851, regelende do bevordering, het ontslag en het op pensioen stollen dor militaire officieren bij oe landmacht. In Augustus aanstaande zal een verge lijkend onderzoek plaats hebben van adspiran- ten voor de betrekking van surnumerair der posterijen en telegraph ie. waarvoor tien plaat sen worden opengesteld, waaronder 2 voor vrouwelijke surnumerairs. Zie verder do Staal»-courant van Dinsdag. In het weekblad De Amsterdammer zal een nieuw historisch wet k van prof. Ten Brink als feuilleton worden opgenomen. Het heeft ten titel Augustin Robespierre en speelt in bet tydvak van het Schrikbewind. Door een rechercheur is te Amsterdam naar liet politiebereau geleid een 33-jarige vrouw die op beeterdaad werd betrapt toen zy met een valschen sleutel een bureau opende ten huizo van oen geneesheer, wonenue Nassau- kudo aldaar, waar zij eonigeuren de huishoud ster zou vervangen. Zij had uit oen portefeuille ontvreemd oen muntbiljet van f 10 en in baar bezit werd gevonden een porteinonnuie met f50, uit datzelfde bureau afkomstig. Mmdcr een uitnemende dan wel een uit nemende huishoudster. De uniform van de officieren dor intendance zal met 1 Mui in zooverre worden gewijzigd, dat de blanke metalen uitmonstering door. gouden uitmonstering zal worden vervangen een en ander ter onderscheiding vandeolli- cioron dor militaire administratie. De duitsche consul-generaal te Amster dam, dr. Göring, hooft Maandag zyn ambt neer gelegd en is althans voorloopig vervangen dour dr. Perl, duitseh consul te Rotterdam. Het verluidt, dat alle continentale lijnen naar Nooi*4-Amerikadentusschendeks-passageprija niet onbelangrijk hebben verhoogd. lieden voortdurend bezig waren water aan te dra gen en een eeuwigen strijd met de verwoestende hitte van de woestijn te voeren. Hy werd met vreugde begroet in de stallen van den Maharajah, waar achthonderd paarden des nachts rustten, en mocht des ochtends toezien hoe zij. met vierhon derd tegelijk, vrijgelaten werden, ouder het op werpen van een wolk stofhy mocht komen en gaan naar verkiezing, zelfs tegenwoordig zyn bij het toilet der olifanten, waarmede de Maharajah in staatsie uit moest. Maar Kate betrad vertrek- keu die voor hem streng gesloten bleven. Hóe- wel hij wist dat het leven eener blanke vrouw even weinig gevaar liep to Rhatore als to Topaz, bracht hij toch onwillekeurig de hand aan zijn dolk, toon hij haar voor hot eerst zag verdwijnen achter het geheimzinnige gordijn, dat toegang gaf tot de vrouwenvertrekken. De Maharajah was een prettig vriend en speelde niet slecht pachw,i maar toon Tarvin oen half uur later tegenover hem zat, zeide hij tot zichzelf dat het leven van den Maharajah zeer weinig kans op behoud zou hebben, indien zyn Kate achter die geheimzinnige gordijnen iets overkwam. Kate keerde ongedeerd torug, met den kleinen Maharajah Kunwnr nun de hand, muur haar gelaat was zeer bleek en pijnlyk vertrokken, haar oogen stonden vol tranen. Zij had gezien. Tarvin snelde naar hour toe, maar gebiedend wees zo hem terug en vluchtte naar mevrouw Estes. Nick voelde zich op ruwe wijze teruggezet en buiten haar kring gesloten. De Maharajah Knn- war trof hom dien avond aan, met groote schreden in de waranda heen on weer wandelend, vol be rouw, dat hy den Maharajah niet onmiddellijk had doodggschoten 0111 hem te straffen voor de smart, die uit Kutc's blik had gesproken. Vurig dankte hy God, dat by hier wus en over Kute kon waken en huur verdedigen, en zoo noodig op het laatste oogenblik mot geweld wegvoeren. Met een rilling dacht hy uun de mogelijkheid, dut zij zich alleen in deze omgeving had kunnen bevinden, slechts onvoldoende Beschermd door de tegenwoordigheid van mevrouw Estes. Ik hob dit voor Knto meegebracht, zeide het kind, uit het rijtuig stijgend, met oen groot pak in de beide urmen gekneld. Ga mot my naar haar toe. Niets was Tarvin aangenamer en samen roden zij naar de woning van den zendeling. Zo zeggen in myn paleis allemaal, dut zy uw Kate is, zeide de knaap. Ik hen blij, dut ze daarvan overtuigd zijn, prevelde Tarvin tusschen de tunduu. Wat heb je daar? vroeg hy luid, zijn hand op hot pak leg gend. Mijn moeder heeft het Dly moegegeven, ant woordde hijmyn moeder, do Koningin do echte Koningin, omdat ik prins ben. Ik mooter oon boodschap hijzeggen, rnanr die mag ik niet vertellen. Hij begon te fluisteren op kinderlijke manier, als herhaalde hij bij zichzelf de opdracht, 0111 die niet te vergeten. Kale zag hem roods aankomen en haar gelaat helderde op. liet kind gebood, dut hot rytuig on do lijf- wacht buiten don tuin zouden wachten en trad, met Tarvin aan de hand, op Kate too. Dit puk zendt li mijn moedor, zeide hy. U hebt haar gezien. Dozo man behoeft niet weg te gium. Hy is hier aarzelde de knaap een oogen blik in uw hart, nietwaar? Uw taal is-ook de zyue. Kato bloosde, inaar ontkende niet. Wat kon <|j zoggen En Ik moet u oon boodschap ovorbrongon, hervatte do kleine. Dan zult u alle» bogrypen. Hij sprak langzaam, zoekende naar de woorden in zijn eigen taal, dio hij overbracht in hot Engelsch. Mijn moedor, do Koniugin, de echte Ko ningin zeide„ik hob drio maanden uan dit werk gearbeid. Ik geef het u omdat ik uw gelaat ge zien heb. VVut wy gemaakt hebben, kun '.ogen onzen wil vernietigd worden, on do hundon dor boozo gocBtcn zoeken hot steeds te verwoesten. Bij de liofdo dor Godon smeek ik u te zorgen, dal myn werk niet verwoest worde, waut het is myn ziel en myn leven. Beschorin hot werk, dat van my komt, oen kleed, waaraan negen jaren ge sponnen is." Ik ken moor Engelsch dan mijn moedor, cindigdo do knaap, don deftigen, ern- stigen toon latende varen. Kato opende het pak en vond eon grof gebreide, geel en zwart gestreepte wollen das mot n-od- violotto franje. Met zulk werk trachtte de Ko ningin van Gokral Socturum de verveling to verdrijven. I)at is mijn hcclo boodschap, zeide do knaap, maar toch schoon hij ongaarne to vertrekken. De ontroering kneep Kale's keel dicht, torwyl zo den groven arbeid bekeek. Zonder dat hut hem verzocht was, en steeds Turvin's hand omklemd houdend, begon do knnnn zijn (Kindschap woor delijk to herhalen, zijn kleine vingertjes steeds viiator om die van Tarvin knellende. Wordt vervolgd.)

Amersfoortsche Courant | 1895 | | pagina 1