Stadsnieuws. het gebied van geweerfabricage wordt er kend. Deze schroot' aan den lieer De RasMen hool't een geweer samengesteld, «welches allo vorhandene Handleuerwaffer 'inschlies- lich iler 6.5 mm. Gewehre, an ballistteclier Leistung bei weitem iibertrilTt." Het woord is nu aan een vakman. Men schrijft uit Meppol aan de Zwolsche courant Nu" onlangs het bouwen van een bergplaats voor steenkolen aan het station alhier is aan besteed, schijnt men tegelijk den voorraad eens goed te hebben opgenomen en moet men daarbij tot het'verrassend resultaat zijn geko men. dat niet minder dan 52 waggonladingen, vertegenwoordigend een waarde van ruim ƒ251)0, ontbroken. Daar kort geleden een verwisseling vatoden verantwoordelijken ambtenaar plaats had en toen alles in orde moet zijn bevonden, en het toch ook niet denkbaar is, dat in den korten lijd daariMi verloopen, een zóo groote hoe veelheid kolen zou kunnen zijn ontvreemd, denkt men aan een vergissing en ziet men met belangstelling uit naar hetgeen,- tenge volge-van het onderzoek door do marechaussee ingesteld, ten deze aan het licht zal komen. Ken poes was in een kelder geslopen. De huisheer bevrijdde het beest, doch nu bleèl nog te onderzoeken, hoe het in den kelder was gekomen, aangezien doze slechts óeu toe gang luid, namelijk door de deur. Rij dat onderzoek bleek, dat voor een waarde van f70 a 1'SO aan wijn en sterkedrank was ver dwenen, die poes kwalyk kan hebben opge snoept. Het eind van de geschiedenis was, dat voor de Haagsdie Rechtbank de keukenmeid van 't gezm terechtstond, onder sterke verdenking van diefstal van den wijn enz. De eisch is 0 maanden. De eerstvolgende oproeping van jongelin gen om dienst te nemen bij het lustructie- batuillon te Kampen is bepaald op 22 Mei a.s. en beide volgende dagen. De proeven, die onlangs genomen zijn met het dragen van de hooge laarzen door onderofliciuren en minderen van het wapen der cavalerie, hebben in alle opzichten vol daan. zoodat binnenkort de invoering van dit beenkleedsel bij genoemd wapen kan worden tegemoet gezien. Dat kleine kroegjes met vergunning meer waard zijn dan groote huizen met tuinen bleek gisteravond op een veiling te Rotterdam. T\v<zulke kroegjes, respectievelijk slechts groot 10 en 30 centiaren, werden in bod ge bracht voor f8050 en f8400 plus 8 pCt kosten, terwijl voor een huis met tuin, groot 2 Aren 75 centiaren, slechts f5000 geboden werd. 't ls ongelukkig. Dinsdag 30 April zal het 80 jaar geleden zijn. if.it door Koning Willem' 1 de Militaire Willemsorde werd ingesteld.^ Bij gelegenheid van het 75-jarig bestaan dier orue werd op initiatief van den kanselier der orde. den nu Zondag overleden viec- adudiaal jhr. DeGasemliroot.de «Vereeniging de Militaire Willemsorde" gesticht, die zieh I ton doel stelt oude ridders te steunen en nog krachtige ridders uit de mindere rangen van het leger een hun passende betrekking te bezorgen. Hel SO-jarig bestaan der orde zou wellicht ecu sdioone gelegenheid zijn om deze nuttige vereeniging financieel te steunen. Vermits het stoomschip I'rinses Amalia der Stoomvaartmaatschappij «Nederland"', we gens herstelling van onderweg bekomen averij ie Genua zal worden opgehouden, is Dinsdag geen brievenmaal voor Ncderlandsch-indië over Genua verzonden. Nader zal worden aangekondigd wanneer en met welke gelegenheid de verzending van di- thans aanwezige brieven en andere stukken voor Nederlandsch-Indië zal plaatsvinden. Staats-Ct. 15 Juli a s. en volgende dagen zal te 's-Gra- venhago worden afgenomen een vergelijkend exaui'-n voor de betrekking van surnumerair der directe belastingen, invoerrechten en I accijnzen, en wel voor twintig plaatsen. Staats-courmt 89 bevat de nadere bij zonderheden. De petroleum. De twee grootste petroleum-leveranciers in de .vcrcl'i, de Amerikaan Rockteller en de Rus Rothschild, zijn het sedert eenigen tijd eens geworden en beheerst-hen nu depetro- leurninarkt op de geheele wereld. vooral in de laatste weken is dit gebleken. Terwijl in den zomer van 1894 de noteering i was 1 4.UÜ per 1U0 Kilogram (120 Liter), be draagt ze iiu (IS April) reeds t'T8 per 100 Kilogram. Woensdag 3 April gold ze 1'7.50. Zaterdag ii April reeds f8.05. Maandag f8.35, Dinsdag f8.00. Woensdag f9.35, lieden vóór 8 dagen f 11.35 en Zaterdag 13 April reeds f 14.50 per 100 Kilo. Toch was de productie in Maart gemiddeld 03000, en ui de eerste veertien dagen van April zei is 5500(1 vaten* per dag. En de prijzen zullen nóg stijgen. Voor speculanten is er dus wel een kansje te wagen, maai* voor de gebruikers wordt het een duit- brandstof. Het mag daarom zijn nut hebben, het volgende zeer goedkoops lampje aan de hand te doen. Mén neme een goed uitgespoeld medicijn- fleschie, doe daarin een stukje phosphorus (uit de apotheek) ter groote van een erwt: men vuile het tlesehje' voor een derde niet olijfolie (eveneens uit de apotheek) en sluite het fleschje-goed af met een kurk. Wil men zich er nu van bedienen, dan maakt men het open on laat er de lucht in komen. Daarna sluit men het weer en nu zal het niet-gevulde gedeelte licht algevcn ter sterkte -van een lamp. Vermindert de lichtsterkte, dan opent men het Üeschje weer en'laat er de lucht opnieuw iti komen. Men geve dit lampje den kinderen echter niet in handen, phosphorus is niet alleen een zwaar vergif, 'doch veroorzaakt bovendien licht brand. De inwendige restauratie van de Sint Joris- kerk is opgedragen aan den heer L. Gouvée, architect te Delft, die met zijn ontwerp de i eersten prijs verwierf hij het daarvoor ge houden concom-s, aldus lezen wij. Naar wij i nemen, bestaat deze «inwen dige restauratie" in het vervangen der vrouwestoelen door banken en het opschil deren van ceuigc mannenbanken. Ken plan daarvoor werd reeds geruiineu tijd geleden door een der kerkvoogden ge maakt. Van een concours is. althans in archi tectonische kringen, hoegenaamd niets bekend. Noch jhr. ÜeStuers, noch dr Ouypersdragen er eenige keunis van, en bij een eenigszins aanzienlijken arbeid aan het schoohe kerk gebouw zouden dezen toch de eersten zijn om een woordje mee te spreken, Naar wij vernemen is hier een nieuwe kor- kelyke Kiesverecniging opgericht onder den naam: Orthodoxe Kiesvereeniging «Evange lie en Belijdenis," Door Gedeputeerde Staten in dit gewest is weder éen loteling uit deze gemeente voor den militie-dienst afgekeurd en dientenge volge ontslagen. Het hoofdbestuur van.hetjUtreehseb Genoot schap voor Landbouwen Kruidkunde heeft op uitgebreide schaal een circulaire verspreid onder de landbouwers en veehouders iu de provincie, leden zoowel als niet-leden van het genootschap, waarin de aandacht wordt ge vestigd op het feit. dat door gemeenschap pelijke» aankoop van veevoeder zoowel «le prijs billijker zal worden als dat er meerdere waarborgen zullen kunnen gegeven worden, dat »'e voedingswaarde zoo groot mogelijk zij. Met het oog hierop zal, bij voldoende deel neming. een aanvang worden gemaakt met liet gemeenschappelijk aatikoopen van lijn koeken. Ten einde te kunnen beoordeelen of de deelneming groot genoeg zal zijn, worden de veehouders uitgenoudigd, voorlnopig alleen hun bewijs van insteininmg(dat tot niets bindt) te zenden aan het adres van den secretaris van het genootschap, den heer N. Thissen, te Utrecht. De zaak zal dan nader in een binnenkort te houden vergadering worden besproken. Rij de op Tweeden Daasehdag te Breda gebonden wedrennen, uitgeschreven door de iïredasche harddraverij on ren-vereeniging, won Queeny van luitenant Taunav den eersten prijs i'ij het juehtrijdon voor dienstpaarden van iiii. officieren van het Nederlandschelegeis la den rijwiel-wedstrijd over 10 K.M. op Tweeden Puaschdag Uier gehouden door do Amersfoortsche Wielrijders Vereeniging U. D. J., won den eersten prijs de heer G. P. Ittman in 22m58sec, den tweeden prijs de heer D, Ittman, en den derden prijs de heer H. de Beaufort. Kolonel H. J. G. Benschop, commandant van het 5e regiment infanterie hier, is bevorderd tut generaal-majoor en benoemd tot com mandant der 3e divisie (standplaats te Breda), terwijl tot commandant van het5e regiment infanterieisbenoemd de tot kolonel bevorderde luitenant-kolonel van den Gene ral en staf W. L. de Petit. Tot majoor bij het 5e regiment infanterie is benoemd do kapitein van liet 7e regiment Rrender Brand is. Hij zal majoor Van KijDergen vervangen ils commandant van het 4e bataljon bier in randzoen. Mot verluidt dal kolonel F..C. W. Juckema ■au Burmauia baron Rengera, commandant 'an hot le regiment huzaren, pensioen heeft ongevraagd. Als zijn opvolger wordt aangewezen overste A. Ort, van net korps. De Ie luitenant II. de Haan Hugenholtz, an het 4e bataljon 5e regiment infanterie j lioi-, is opzijn verzoek-overgeplaatst naar het I epot-bataljon te Utrecht. Bij het escadron ordonnansen is bevorderd tot le luitenant de 2e luitenant G. J. Maris van het korps. Aan sergeant G'. van Gelder, van het 5e regiment infanterie hier, is op de gehruike- lijke wijze uitgereikt de bronzen medaille voor twaalfjarigen, trouwen dienst. Ken ocittsional schrijft ons Aan tuimeeluitvoeriugeu heeft het luer ui oen laatsten tyd waarlijk niet ontbroken en men heelt op dit gebied heel wat variatie gehad. De aandrang die dan ook van verschillende /.tjden bestond, heelt het bestuur van do sociëteit Burger Lust doen be sluiten,, om'in de zalen van „café Sui8se"uog eens weer de artistcn onder directie van Mevrouw Bakker ton ..onherroepelijke laatste" voorstelling le doen geven, en Maandag j.l. vond dene plaais. „Mathilda of een vrouwenhart,v tooueelspel m 4 bedrijven van Roderig Bennedix, is een tooneelstuk dat boeit van begin" tot einde, on dat door het on berispelijk spel van den lieer en mevrouw Uerlaeh geheel tot zijn recht kwam. Tot slot gaf men ,.De verliefde Amorsjoortscne banketbakker," waarin de hoer 1'. Vink menig staaltje van zijn talent als komiek ten beste gaf. Deu heer A. Wery, die volijverig altijd zich op dit gebied beweegt, en wiens tooneel on decoratie), zich hier ter plaatse als eouig voor dergelijke voor stellingen leent, komt een woord van liarteiyken dank toe. Binnenkort gaat hij deze stad verlaten om zien te vestigen te 's Hertogenbosoh in café Restaurant 1'lacc Royale. Erkennende het vele goede door hem als kastelein van. do sociüioit Bwrgerlutt gedaan, hopen we dal liet hem in zijn nieuwe wponpluiUs moge naar wonscli gaan, en de beer E. Meijer, die hem hier vervangt, dezelfde achting en-medewerking ver krijgen moge als dit bij zijn voorganger plaats vond. "Gemengd Nieuws. Do staat Arizona bezit een steenuil woud» Een oppervlakte van 10 vierkante mijlen is geheel met boomeu en boomstammen be dekt, van welke verscheidene- een lengte 'van 200 voet en oen middellijn van '10 voet hebben en die geheel versteend zijn. Men beeft dit woud tot openbaar park verklaard en ontginning verboden, omdat men vele stammen weghaalde om die te doen springen, wegens de fraaie kristallen, die zich daarin bevinden. Honderden natuurvorscbers on andere bezoekers uit het geheele land komen jaarlijks deze merkwaardige landstreek be zoeken. 't Lijkt nog al erg Amerikaanse!) Tot nog toe geschiedde de reis van Cairo naar de Pyramided steeds per kameel, en de drijvers verstonden uitnemend de kunst, de reizigers ongemakkelijk te laten bloeden. Deze kleine industrie gaat verdwijnen, want de Egyptische hoofdstad komt iu liet bezit eener electrische tram, welke, na de stad doorsneden te hebben, wordt voortge zet naar de Pyratniden. Te Berlijn is een bouwterrein aan de Thurmstrasse. in Moabit, verkocht voor vijf miilioen mark. De tegenwoordige eigenaars hadden er vroeger zes duizend driehonderd mark voor betaald. Voor den eersten keer is in Amerika een persoon ter dood veroordeeld wegens mede plichtigheid aan moord door middel van hypnotisme. De dader beweerde, dat hij ge handeld had onder de onweerstaanbare sug gestie van een ander, die hein gelast had den moord te piepen. Die ander werd nierop gevat en ofschoon hij aantoonde, tijdens de moord plaats had op 10 mijlen utstrnd te zijn ge weest. nam «le jury als bewezen aan. dat hij als schuldig' n oest worden beschouwd. Zater dag werd dit geding iu hooger beroep be handeld voor het. H ooggerechtshof te Tópeca en dit college bekrachtigde het vonnis, dat luidde: veroonleeling tot den strop. Hot kogelvrije pantser van den kleermaker Do-we is bijna in het vergeetboek geraakt, nu de vroegere geleider van den heer Dowe aan: de Danzigcr Allgemelnc Ztg, het volgende heett geschreven omtrent de samenstelling, daarvan, Oorsponkolijk bestond het pantser ujtoen kussen van door garen en draad verbonden stalen veeren van dezelfde soort als «lie van een sprjngveeren matras, maar fijner. Voor schoten uit het Duitsche infanterie-geweer zou dit kussen 5 cM. dik moeten zijn. De heer Dowe nam daarvoor evenwel een stalen plaat ter dikte van-5 cM. en bedekte dezen met een kussen van '1 cM, De kogels doorboorden het kussen en stuit ten op den stalen plaat. De gevaarlijkesplinters werdeö iu bet kussen opgevangen. Het geheel werd met stol' omgeven, opdat niemand het geheim verraden zou. Het standbeeld van Heinrich Heine, dat door 'sdichters vaderstad Dusseldorfendoor Mainz geweigerd is, zal hu te New-York ge plaatst worden. De dieven van de achttien standbeelden, die aan den gevel der hoofdkerk te Rouaan waren aangebracht, hebben thans terecht gestaan, wc voornaamste hunner, zekere l'oi- rier, verhaalde,dat hij op het denkbeeld gekomen was, omdat die beelden toch lot niets dienden, daar niemand zo op zulk een hoogte zien kon. Met vier anderen ontwierp - hij het plan van uitvoering. Een bed houwer, die ze voor Md franc kocht, waarschuwde de politie. l)o lieven zijn veroordeeld tot ge-- vangenisstraf van 4 tot-6 maanden. Het zal intussclic.i hooi wat geld .en nog meer moeite kosten om de beelden weer op hun plaats te krijgen. Een geestelijke schreef aan een ambtsbroe der, wien hij zijn voornemen aankondigde om hein te bezoeken, een brief, waarvan de ge heele inhoud aldus luidde«Waarde vriend 3 Jolt: 2 13,14. Met hartelijkeu groet, uw enz.» De geadresseerde sloeg in'het Nieuwe Tes tament den derden brief van Johannes op, waar in hoofdstuk 2, vers 13 en 14. liet vol gende geschreven staat«Ik had veel te schrij ven, maar ik wil u niet schrijven,-maar ik wil u niet schrijven met inkt en pen; maar. ik hoop u haast te zien, en wij zullen van mond tot mond spreken.» In Denemarken bestaat nog een oud volks bijgeloof. Als iu de vroege lente dc koekkoek zijn stem in do bosschen doet hooren, maakt elk dorpsmeisje oen kushand en vraagt: «Koek koek, koekkoek, wanneer zal ik trouwen En de QUilen van dagen, krom en struin van den last der jaren en van rheumutiek, vragen: Koekkoek, wanneer zal ik van de zorgen dezer wereld verlost worden De koekkoek antwoordt niet zijn eentoonig gezang zóo veel malen" als er jaren zullen verloopen, eer die verlangens .vervuld zijn. Maar aangezien sommige nienschen een Imo gen ouderdom bereiken on vele meisjes als oude vrijster sterven, heeft de arme vogel zooveel te doen met al dat beantwoorden, dat bij geen tijd heeft om een nest te maken, en dus wel gedwongen is zijn eieren in het nest van andere vogels teleggen. Iu Japan bestaat het voornemen om het horloge de plaats vau medailles te laten ver vullen. Naar althans de Zwilsersehe bladen melden, is door don Japanschen Minister van 'Oorlog aan verschillende Noord-Zwitserselie horlogefabrieken opgedragen een goedkoop horloge te toveren. Dit zal een horloge zijn, hetwelk aan do uit don strijd terugkeerendo soldaten als een blijvend aandenken zal worden uitgedeeld in de plaats van een medaille en daartoe van een inscriptie.zal worden voor zien. Er is een Gód voor de dronkaards, zegt de Scheldegalm. Op «Ie 400 en zooveel per sonen aan boord der «Reina Regenta", is er slechts éen aan den doodendans ontsprongen. Die eenige is een dronkaard. Hij was te Tanger aan wal, vergat in de herberg het uur der afvaart en bleef... gespaard. Geruimen tijd geleden had een jong hun- delsbediende van een der grootste bank instellingen te Berlijn te zamen met eenige vrienden aan de beurs gespeculeerd en zware verliezen geleden. Die tegenspoed drukte den zeven-en-twintig jarigen man zoozeer ter neder, dat hij zich in een spoorweg waggon door een revolverschot in de rechterslaap van het leven trachtte te berooven. De poging mislukte en R. verloor tengevolge van liet rampzalige schot het gezichtsvermogen. Vol slagen blind werd hij in een der gestichten der hoofdstad opgenomen. De jonge man. die aanvankelijk met het vlechten van manden werd bezig gehouden, vond spoedig in den arbeid ooit troost over 'zijn ireurjg lot: hij werd een der vlijtigste arbeiders en ten slotte keerde ook zijn Vrooiijk humeur terug, Spoedig was hij de lieveling, niet enkel van de bestuurders der inrichting- maar van al zijn lijdensgenooten, wier werk tijd bij door grappen-en aardigheden wist te verkorten. Eensklaps gebeurde iets wat hem niet tegenstaande zijn blindheid, weder geschikt maakte voor zijn vroeger vak. Het bestuur der stichting, had een schrijfmachine aange schaft om met behulp daarvan de correspon dentie te voeren en de directeur wekte er R., die een zeer talentvol man was, toe op om te trachten zich van het gebruik er van op de hoogte te stellen. Onophoudelijk wijdde de blinde zich aan deze nieuwe bezigheid en na verloop van een jaar was hij zóo goed op de hoogte, dat hij uitmuntend met do machine kon omgaan. HÜ is er thaps tot groot leedwezen van zijn medeverpïeegden, die hem noode zagen vertrekken in ger slaagd bij een groote verzekering-maatschappij te Berlijn, tegen zeer fatsoenlijk salaris uóu betrekking als correspondent te krijgen. Zeer vermoedelijk zal dit eigenaardig gevaj tot dusver wel eenig in' zijn soort zijn, DAGELIJKSCHK WATERSTANDEN van dc Lnnterschc Beek en de rivier de Eem. Opgenomen des morgens aelit ure. Aan deu Dag Kooden Haan bov. i ben. Over bal gen. l'ot- brug Dee- Lui aard de Eem is;».;" M. M. m~ M. M. Mr- M7" IK 7 Ap. 5,2fi •5,07 5.21 3,65 3,21 2.04 0,60 25+ 5,06 5,11 3,60 3,13 2, 0,30 40+ 10 5,03 5.02 3.10 1,99 0,65 10+ 5,18 5,01 5,00 3.52 3,02 1.94 0,5S 05+ 11 5,1-1 4,OS 4,98 3.45 2,86 1,85 0,68 0,62 10+ 12 5,10 4,95 4,06 3,38 2,70 1.71 25+ 13 5,08 4,93 4.92 3.30 2.62 1.53 0,64 20+ Verkoopiug van Vaste Goederen te Hoogland, 8 April {895. Notaris f'. A. van BLARKJUM te Amersfoort. Eene. Boerenwoning met Schuur, berg, erf, tuin, houw- en weiland groot 1 II. GA. 54 c., te Hoogland, aan den Veen weg, ver kocht voor1700.

Amersfoortsche Courant | 1895 | | pagina 2