Maandag 22 No. 4451, 44e Jaargang Binnenland. QAKUNTALA. 1MERSFOORTSGQE COURANT. Firma A. H. VAN CL EE FF to Amersfoort. Verschijnt Maandag- nn DonderdagnamiiUIag met gratis 'AandagMaiL Abonnement per 3 maanden 1,Franco per post 1.15. Abonnement alleen op liet Zondagsblad voor Amersfoort 40 et., voor binnenland 30 et. per 3 maanden. Advcrtentiün 1(i regels 00 et.; elke regel incer 10 et. (Iroote letters naar plaatsruimte. I.egale-, nllieieële- en oidcigeniugsadvcrt. por regel 15 et. lïeelitme! per regel '_'5 el.AfsuntMijke nummers 10 mil. Dienstaanbiedingen en aanvragen, uitsluitend voor- en betreffende den werkenden stand, van minstens 5 regels, in hot Zondagsblad, per regel5 cent. Bij udvertentiën van buiten do stad worden do incasscerkoston in rekening gebracht. Bureau MUURHUTZEN hoek Kortograeht. Wijk B. 60 Tolopliooiinu minor lil. Onder liet opschrift »I)e toekomst onzer jongens" bespreekt tie Ilaagsche c.ouranl tie weiischeüjkheid tier herziening vttn tie Wet op het Middelbaar onderwijs en zij acht die herziening"oor&l noodig omdat, bij de te- genwoortlige inrichting van het leerplan der Pi. B. S. (en ook der Gymnasia,) de beroeps keuze reeds moet plaats hebben vóór ol'uiter lijk op bet 12e jaar. Laat men de militaire carrière buiten beschouwing, waarbij speciale toestanden in aanmerking komen en die bo vendien tegenwoordig langs allerlei paden en op verschillende leeftijden nóg te bereiken is, dan moet voor elk wetenschappelijk vak ingenieur, geneesheer, jurist, literator, techni cus, predikant enz. enz. reeds op dien veel te jeugdigen leeftijd worden beslistmen moet wil men later geen kostbaren tijd ver liezen, wat den meesten niet gelegen komt aan den ingang van het leven al een keuze doen, daar de eene weg leidt, door het Middelbaar onderwijs en de andere door het Gymnasium. Kn deze wegen wijken zoozeer int elkaar, dal men met elk jaar een wijdere kloof tiisschen beiden vindt. Is dat niet onzinnig, onmensc.hkundig, anti- Ware bet niet oneindig veel beter en ra- tioneeler, aan liet Lager onderwijs éen soort van voortgezet Middelbaar onderwijs te laten aansluitende school, waarvan de wetgever van 1863 zelfde type aangaf, do Hoogere Bur gerschool met driejarigen cursus'? Des noods met een eenigszins gewijzigd leerplan, is zij in 't algemeen veel beter dan de vijf jarige, die te veel is ingericht als voorbe reiding voor do Polytechnische school. En ook liet stolsel der driejarige, dat het eind diploma wordt uitgereikt door de leeraren der school, is, behave veel goedkooper en minder tijdroovend, per saldo te verkiezen. Van die driejarige school uit zou zich dan het verdere onderwijs in verschillende speciale richtingen hebben te vertakken de technische of mathe matische, de handels-, de militaire en de let terkundig-juridische of gymnasiale school. Ons dunkt, de groote voordeden, aan zulk ecu reorganisatie van ons onderwijs verbon den, zijn zóu in bet oogloopend, dat er na een ruim dertigjarige ondervinding van de nadeelen van liet in 1803 aangenomen stelsel geen twijfel meer mogelijk l:an zijn. Wat men ten aanzien van een jongen van 12 jaar bijna nooit kau doen, kan men bijna altijd doen ton opzichte van een knaap van vijftien a zestien: beslissen, voor welk beroep Feuilleton. 27). Naar het Êngelsch. Vol goud, Maharajah Sahib. Hoe denkt gij liet or uit te'halen? Ta r vin kende des konings gewoonte om van üen hak op den tak te springen, maar hij was niet van zins het onderwerp te laten rusten. -- Weetik het? antwoordde de koning plechtig. Vraag liet aan den agent van den Sahib. Maar luister nu eens, wie bestuurt het land, gij of kolonel Nolan Dat weet gij, antwoordde de Maharajah. Gij hebt hut gezien. Hij wees naar hot noorden en het zuiden. Daar zeide hij, is een spoorweg, ginds is er ook oen. Ik hen een geit tusschen twee wolven. Volstrekt niet. Het land tusschen die twee lynen is het uwe. Ontegenzeglijk kunt gij er mede doen wilt gij wilt. Zij waren oen mijl of drie van du stad verwij derd en volgden een weg, die evenwijdig liep mei. de Amot-rivier. De ponten der paarden zonken een hoef dien in liet mulle zand. De koning wierp een blik op de glinsterende meren, do wil te rotsen in do woestijn oude lange reeks van lage graniet- heuvelen in de verte, waar de Ainct ontsprong, liet was geen tafereel bijzonder g< schikt om den koning in een aangename stemming te brengen. Ja, ik ben de heer van al dat land, zeide bij, maar, ziel ge, een vierde van mijn inkomen wordt verzwolgen door hen die het inneneen of vak bij bijzondere geschiktheid, aanlog of voorkeur hoeft. Eu de driejarige leergang is doeltreffender, minder speciaal. Nog daargelaten de omstandigheid, dat de meeste ouders gemakkelijker zes ol' zeven dan negen of tien jaren te voren kunnen be palen, wat zij in staat zullen zijn, aan de opvoe ding hunner kinderen ten koste te leggen. De voorkeur, welke die driejarige Mussel mu scimol" verdient, is dan ook onder genoeg- I zaam allen, die bet onderwerp eenigermate van nabij kunnen nagaan, eenparig erkend. En niet sedert vandaag of gisteren. Want 'tis al wel een twintig jaren geleden, dat in dien geest op weisverbetering werd aange drongen. 'k Meen mij tc herinneren, zegt de schrijver in genoemd blad, dat o.a. omstreeks 1880 de heer Van Zanten, leeraar aan de Hoogere Burgerschool te Tiel, daarvoor ge pleit heeft in de Vragen des Tijds. Toch is ei1 tot dusver niets van gekomen trouwens evenals van andere verbeteringen in de wet van '63, die riiog veel eenvoudiger en gemakkelijker waren aan te brengen, zooals de vervanging van de verplichte elf provinciale eindexainen-coinmissiën duoreeni- ge rijkscommissies, zoodanig dat niet, zooals nu, een volledig stel examiniatoren noodig is voor een half dozijn Drentsche jongelui, terwijl de Hollandscho commissies moeten worstelen om door 120 a 150 aspiranten heen te komen. Met veel anderen arbeid, die dringend noodig was, is ook die urgente hervorming van het tlooger onderwijs achterwege ge bleven, doordat... Tweede Kamer en minis ters, 'taltijd zoo druk hadden met begrooliugs- en politieke beginseldebatten, zoodat er voor de werkelijke, practische volksbelangen door gaans maar bitter weinig tijd overschoot En tevens omdat men in onze regeerings- k ringen altijd alles „grooUich" wil doen,een hekel schijnt te hebben aan kleine hervor mingen, kleine verbeteringen, welke in weinig ol'geen tijd zijn aan te brengen, doch die men meestal verschuilt naar algemeene wetsher zieningen, welkedoorgaans achterwege blijven, omdat men er doorgaans geen tijd voorheeften want we moeten niet onbillijk zijn in dit geval ook, omdat do voorstanders van ons Middelbaar onderwijs aarzelden, daar aan to raken, wijl zij bang waren, de harts tochten der tegenstanders tegen dat onder- wijs-zelf te ontketenen. Maar al die redenen kunnen het feit niet wegredoneeren, dat nu dertig jarenlang, ten nadeele van onze jeugd, een verkeerde plooi in ons voortgezet ouderwijs heeft gezel.er.i dat die plooi er uit moet en dat 't nu hoog tijd is, daarover niet langer te praten en 'ter niet alleen over eens te zijn, maar daaraan ook uitvoering to geven. Men inoet er zich werkelijk over verwon deren, dat geen Minister van Biimonlandsche zaken nog de dankbare taak heeft willen op zich nemen om eindelijk eens de wet op lust Middelbaar ouderwijs herzien, waarmede toch waarlijk nu genoeg ervaring is opgedaan om er de grofste fouten eens uit te halen. Hel ware een schöone paragraaf in de volgende Troonrede niet alleen, het zou een zogen voor ons volk zijn. want er wordt niet de tegenwoordige regeling van ons Middelbaar onderwijs veel onnut werk.gedaan en nog meer onnut geld uitgegeven, dat toch zoo uitstekend zou kunnen besteed worden. 1111. MM. de Koninginnen zullen gedurende de tien dagen, welke Zij te Londen doorbren gen, in een zoogenaamd private-hotel, Brown's hotel, Haar intrek nemen. Liet ligt in de nabijheid van Piccadilly en heeft een uitgang in Alboinarlestreet. Albemarlestroet, zóo genaamd naar den eersten graaf, Arnold Joost vuu Koppel, den getrouwen vriend van Willem den Derde, die dezen hierheen vergezelde in 1688. zal nu door een zonderlinge en treilende speling van bet lot, de jongste en teuderste spruit van den Oranjestam tot lijdelijke verblijfplaats dienen. Zij behoort alsmede tot de meest vermaarde straten der BritscUÓ hoofdstad. Hier vertoefde Lodewijk de XVIIi van Frankrijk, in de (lagen toen Grillon's logement nog bestond tijdens 'skonings kortstondige ballingschap. Hier hield hij receptie, met de duchesse d'Angoulènie, en werd hij door den prins-regent bezocht. Hier ook woonde Fox, do vermaarde minister. Hier troont nog heden ten dage de uitgever Murray in het eenvoudige huis, met do beroemde portretten van Hogarth, hangende in den salon, waar alle celebriteiten dtzer eeuw hun voetstappen hebben gezet, waar Byron en Walter Scott elkaar het eerst ontmoetten. Wat al herinneringen en historische lessen biedt Albemarlestreet 1 HIJ. MM. hebben ieder een groote zilveren medaille beschikbaar gesteld voor den aan staanden schietwedstrijd van den Nederland- sclien Seliutterij-kaderbond. liet reeds kortelijk vermelde Kon. Besluit to*, instelling van een Lombok-kruis, luidt ill hoofdzaak als volgt Artikel I. Ter uitreiking aan allen, zonder onderscheid van rang of graad, die tusschen vierde van de kameelfokkers met liun zwarte ge zichten, die ginds in de woestijn wonen, willen niet betalen en ik mag geen troepen tegen hen uitzenden; een vierde misschien, ontvang ik zelf; maar zij, die het andere vierde moeten opbrengen, weten niet aan wien zij het zenden moeten. Ja, ik ben een zeer rijke koning Nu in elk geval kunt gij het zijnde rivier is daar om uw inkomen driemaal zoo groot te maken. De Maharajah zag Tarvin doordringend aan. Wat zou liet gouvernement zeggen vroeg hij Ik zie niet in, dat het gouvernement er iets I mede te maken beeft. Gij legt parken met oranjo- boomen aan en leidt er kanalen omheen. Do oogon van zijne majesteit schitterden blijk baar had hij begrepen. Het werken iu de rivier is dan veel ge makkelijker. Crij hebt getracht hier zilver uitte doen halen, is het niet zoo? Gedurende een zomer is er een gedeelte van de rivier gewassohen. Mijn gevangenissen waren te vol met veroordeelden en ik was bang voor oproer. Maar er was niots te vindon, behalve die zwarte honden, die in hot zand groeven, en dat jaar won ik den Phoonah-bokor op een appelgrauwen ponny. Tarvin gaf met zijn hand oen duchtigen slag op zijn dij. Hoe kou men over zaken spreken, met zoo'n uitgeleefd man, die alles wat de opium nog aan geest in hem had achtergelaten zou prijs geven om iets te zien? Hij vatte terstond zijn onderwerp weder op. Ja, die manier om gomt te winnen is do moeite niet waard. Wat gij noodig hebt is een kleine dam op den weg naar Qutigra. Bij de heuvels? Geen menseh kan ooit de Amct afdammen, zeide do koning. Zij komt uit den grond en zinkt weer in den grond terug, en nis do regen valt, zwelt zij op zoo hoog als de Indus. Wij zullen de geheeie bedding droog leggen voor do rogen begint over oen le.ngte van niet minder dan twaalf mijlen, zeide Tarvin, in ge spannen verwachting de uitwerking van die woorden op den koning te geiuoel ziende. Niemand heeft de Amet afgedamd, wils t weder het antwoord. Geen mcnsch heeft het ooit uoproofd geel' j mij al hetgeen ik er voor noodig heb en ik zal I de Amet afdammen. Waar zal dan het water licenvlt de koning. Ik zal hot vroeg ngs een anderen wog afleiden, I als gij tenm.inato.het kauaal Om do ornnjeboomen- I' parken leidt. O, dan zou kolonel Nolan tot mij spreken, of ik een kind was. Gij weet waarom, Maharajah Sahib, zeide- Tarvin kalm. I Do koning was oen ©ogenblik als verstomd over (lie stoutmoedigheid. Hij wist, dat al do j .geheimen van zijn intiem leven hot. onderwerp uitmaakten van alle praatjes in de stad, want geen itionseh kan driehonderd vrouwen den mond snoeren, maar hij was er niet op voorbereid, dat hem dit zóo open in het gezicht zou worden ge- j zegd door con vrjjpostigcn vreemdeling, die oen Engulschumn en toch geen Hngelsehmun was, Kolonel Nolan zou ditmaal niets zeggen, ging Tarvin -voort. Bovendien, het helpt uw volk. I Dat ook zijn volk is, zeide do koning. 26 Juni nu 21 December 18! 14 .led hebben uitgemaakt van do naar Lombok gezonden expeditiorinnire troepen of zeemacht, of dia hij dia- expeditie in eenig burgerlijk'ambt of bediening plaatselijk zijn werkzaam geweest, wordt non afzonderlijk kruis ingesteld. Artikel 2, Het voormelde kruis wordt ver vaardigd uit bet op Lombok gedurende die expedite, veroverde bronzen geschut. liet is vierarmig, de armen aan de beide hoeken gepareld, samengevoegd door een meduljon. Het draagt: aan de voorzijde: op bet mednljon de beeltenis van de Koningin en op do armen de woorden «Lombok" «Matarnm" «Tjukra Negara" 1864" aan de keerzijdeop bet. medaljon bet Rijkswapen, omgeven door een lauwerkrans, en op de armen de woorden «Hulde aan" «Leger" «en" «Vloot". Het wordt op de linkerborst gedragen aan oen lint tor breedte van 3.8 centimetor, be slaande uil, vijf oranje, afgewisseld'door vier Nussausclï-blauwo verticale strepen, alle van gelijke breedte. Het lint wordt niet zonder liet. kruis ge- dragon. liet kruis wordt slechts éénmaal uitgereikt. Omtrent de plannen van den Minister van Financiën ten aanzien van de l'ersoiieelc belasting wil men weten, dat het in de be doeling van den Minister ligt. om den middel stand niet zwaarder te belasten, maar wel om, door de herziening van bet. Personeel, aan dien middelstand vermindering van druk te brengen. I Den middelstand nóg zwaarder to bolaston, zou dan Pok werkelijk onverantwoordelijk zijn. Vergeten mag men niet. dat door do Bedrijfs belasting bet zwaarst getroll'en worden de ambtenaren, die steeds voor hot volle bedrag, van liuii inkomsten worden aangeslagen, en dat de Vermogensbelasting hóe billijk ook in beginsel' deze schaduwzijde heeft, dat, i bij de tegenwoordige verlaging van den rente- j standaard en de daaruit voortvloeiende con- i versiën, de moeste renteniers en ell'ectenbe- zitters lum inkomsten zien vet minderd, maar desniettemin nog meer belasting moeten j opbrengen dan vroeger, omdat de fondsen thans Itooger genoteerd staan. liet Kamerlid De Ras. deelt in een oelot- I woord betreffende liet go weer vraagstuk", j opgenomen in den Limburger Koerier, een 1 schrijven mede van den Duitsdien generaal Wille, die daarin als een ontwijfelbaar vast- l)e opium had zyn uitwerking op zijn hersens verloren en zijn hoofd zonk voorover op zyn borst. Dan zal ik morgen beginnen, zeide Tarvin. Hot zal n wat te zien geven. Ik moet do meest I geschikte pleats zoeken om do rir •v af te dam men', en ik durf vertrouwen, dn li mij con honderd of wat veroordeelden zult geven. Maar waarom zyt ge toch hier gekomen? I vroeg do koning weer. Om mHn rivieren af te I dammen en mijn land het onderstboven tc koeren I Omdat het goed voor u is, dut gy eens lucht, Maharajah Sahib. Dat weet gij evengoed I als ik. Ik wil eiken avond pachi«i met u spelen, I totdat gij zelf er genoeg van hebt, en ik kan do waarheid spreken, een zeldzame eigenschap in dit land. Hebt gij do waarheid gesproken over den i Maharajah Kunwar Is die werkolyk niet ge zond? I Ik hob u gezegd, dat hij niet heel sterk is, maar hij is niet zoo erg of jufFrouw Sheriff kan hem betor maken. Is dat werkelijk de waarheid vroeg de I koning. Bedenk, dat hy iiarny opden troon i'noet komen. Zoover ik jull'rouw Sheriff ken. zal hy den troon bestijgen, woes maar niet hang, Maharajah Sahib, I (Jij zyt een vriend van haarvroeg de ander I Ja, antwoordde Tarvin. uit dezelfde stad. Vertel mij iets van die stadzeide do koning nieuwsgierig. IIM ml,id.)

Amersfoortsche Courant | 1895 | | pagina 1