Stadsnieuws. staand feit mededeelt, dat het aan Oostenrijk- sche technisch en administratief militair comité gehikt is een 5 m.M. geweer samen te stellen, aat alle bestaande handvüurwapenen, met. rfv": inbegrip van de 6,5 m.M. geweren, in ballis- K" tische uitwerking ver overtreft. Generaal Wille vervolgt »Es ist deslialb wahrscheinlich das fortan kein Staat, der '/.u Neubewalfnung seiner In fanterie, schreitet, ein gWisseres Kaliber als 5 m.M. annehmen wird". De generaal vergist zich, voegt de schrijver hierbij er is in Nederland nog een Minister van Oorlog, die in deze voor land en volk zoo gewichtige aangelegenheid de gulden spreuk van onzen Van Alphen Geduld is zulk een schoone zaak, niet weet te huldigen, en onze infanterie hals over kop met liet geweer kaliber 6,5 wil wapenen. Bedenkelijk acht de schr. nog de gevallen beslissing omtrent de bewapening onzer infan terie, omdat wij ons in het overgangstijdperk bevinden. In Frankrijk en in Duitschland worden algemeen dan ook het Lebel en het Mauser 62 als overgangsvuurwapenen be schouwd. Waarom konden wij niet afwachten, wat de resultaten der proeven met het geweer van 5 m.M. ons brengen zouden Wat ver speelden wij daar toch in 's Hemels naam mede »En zie, veel spoediger dan ik verwacht had, komen de eerste berichten tot ons, want aan- de positieve verklaring van den Duitscben generaal valt moeilijk meer te twijfelen''. Den heer De Ras blijft nu tot troost slechts de oude spreuk, dat een proleet iu zijn eigen land nooit geëerd is, maar hij zou op den loop der nieuwe geweren willen geschreven zienMundits ruil decipi, decipiatur ergo, al ware 't alleen maar om dien leden van de Tweede Kamer genoegen te doen. die zoo krachtig geijverd hebben voor de invoering van het. hier bedoelde repeteergeweer. Ititusschen heeft de Eerste Kamer baai- laatste woord nog niet gesproken. Men verzoekt ons liet volgende te plaatsen Door de hoeren Wertheim A Gomperiz zal op Dinsdag 23 April a.s. de inschrijving worden open gesteld op een deel van 10000 4 pet obligation der Compagnie Int N'tiaiionale des Wagon-Lits et des Grands Express Kuropéens. De prijs van uitgifte is 93'e pet., de franc gerekend togen 0.50, z.oodat men maakt 4' pet. rente. Door deze maatschappij worden gedurende de laatste jaren Pd van contracten opnieuw weer ufge- sloten lilt zij door geheel Europa vertakkingen heefthaar ontvangsten gaan gestadig vooruit. Gedurende het jaar 1S93 bedroegen tie netlo- ontVAiig-tcn totaal 437335.30 en in 1894 5 /70 900.02 franc, zijnde oen vermeerdering van 389 5i>4 ik! franc. De wmst op de exploitatie bedroeg in 1S94 23690015.1)1 on was :iö9 144.73 franc l onger dan die van 1893. De stijging der ontvangsten nil de exploitatie, welke uit dt ze cijfers blijkt, gaat steeds vooruit, daar in het eerste kwartaal van 1895 de ontvangsten reeds weer niet 152 790 franc zijn toegenomen. Bovenge noemde obligation kunnen dus i:i alle opzichten aanspraak maken op soliditeit, zoodat men grond heeft om te mogen veronderstellen, dat deze leening eenigc malen zal worden volteckcnd. Men telephöneei-t ons. dat heden liet ont werp vtiii wet tot regeling van het Kiesrecht dooi tien Minister van Binnenltuidsche Zaken bij den Raad van State is ingediend. Den I laagschen kroniekschrij ver der Nieuwe Groninger courant is »uil een bron, die mij meermalen zeer juiste medodeelingen deed", verzekerd, dat dé formuleering van het voor- stel-Van Houten van dien aard is, dat ook ruimte is gelaten voor stemrecht voor vrou wen. «hoofden van gezinnon of alleen wonende en in de rijks-directe belastingen bijdragende." Gelijk verwacht werd, heeft België zijn grenzen weder voor hel vee uit Nederland gesloten. 't Is dus wel een korte vreugde voor onze veehouders geweest. De telephoondienst te Amsterdam zal eeu gemeentelijke instelling worden aldus is met §3 tegen 10 stemmen besloten. AandeNeder- landsche Bell Tclephoon-Maatschappij, die hem tot dusver exploiteerde, wordt f200 U00 aangeboden voor de overneming van het thans bestaande nel,. De gelieele aanleg zal aan de gemeente een half millioen kosten. Do tentoonstelling voor hotel- en reiswezen zal, naar me» verneemt 11 Mei des middags om 2 uur worden geopend voor genoodigden en '12 Mei voor het pudliek. Tégenover veler meening, dat de expositie gebouwen bij de opening niet gereed zullen wezen,-meent het uitvoerend comité dat, indien de inzenders en zij die op de terreinen ge bouwen doen'opricbten, voldoenden voortgang maken, lint geheel zonder twijfel op den vastgestelde» datum gereed zal wezen. Tot 30 April is er een stroom vallende sterren zichtbaar, waarvan het straalpunt ligt in Boiil.es (niet ver van den Gmoten Beer) bijna gelijktijdig (18—20) April is een n\cleo- renstrooin waarneembaar met het straalpunt in Hercules. Deze laatste stroom wordt reeds vermeld in oude Chineosche annalen van vele eeuwen vóór onze tijdrekening, en gedurende "dezen stroom zijn er velé malen groote meteoor- steenen of boliden neergevallen. liet benoodigd kapitaal voor drie van de vijf te Apeldoorn te stichten boerderijen, voel den Oranje-Rond van Orde, is reeds aange boden. De exploitatie van de gemeente gasfabriek te Hilversum heeft in liet al'geloopen jaar zeer bevredigende uitkomsten opgeleverd, tiaar bet gasverbruik steeds'toenam en do nevenproducten en de zoogenaamde al val meer opbrachten dan in vorige jaren. De winst- en verliesrekening sluit met f63 724.131,'.,; het batig slot der exploitatie bedraagt f10868.921/;,, waarvan echter be langrijke afschrijvingen zijn gedaan, tot eeu lótaal bedrag van 1'8839.27'/o, zoodat als netto-winst' overblijft 111 029.65. De kostende prijs van bet gas is over 1894 geweest 4.33 cent per kub. Meter, welke prijs in '1895 aan de gemeente iu rekening kan worden gebracht, tegenover 4.75 per kub. Meter in 1894. Precies een jaar geleden bloeiden daterin gen, merkt het Roti. Nieuwsblad op. Kom daar nu eens omDe knopjes ver- toonen zich nauwelijks. Indien de opgaven omtrent de voortbren ging en het verbruik van petroleum juist, en niet uit een speculatief oogpunt vervalscht zijn, dan is de tegenwoordige stijging dei- prijzen (300 pet. in nog geen zes weken) best te verklaren. In 1801 bedroeg de productie in Amerika ruim 54' 2 millioen vaten, twee jaren later nog geen 481 r, millioen; maar in den- zelfden tijd steeg "de uitvoer van ruim 28 tot 3üV4. Iii de laatste maanden is deze verhouding nog sterker veranderd. In de maanden Januari on Februari werden 6 millioen vaten verzon den en nog geen 41/2 millioen voortgebi acht. De loorraad bedroeg 1 Maart geen 5 millioen Viitén, tegen ruim 10l/2 op 1 Maart 1893. Deskundigen berekenen, dat als het ver bruik van petroleum door de prijsverhooging niet belangrijk vermindert, over vier weken de voorraad in Amerika nagenoeg zal zijn uitgeput. Vandaar de geweldige stijging der prijzen te Vlissingen betaalt men reeds 10 cent per Liter eri enkelen zien den toestand zón donker iu. dat zij prijzen voor spellen van 30 a 40 cent per kan, en dit wel op grond van de laatste grondboringen in Pennsylvania. Petroleum is een product, dat de natuur niet blijft produceerenwaar een bron ontdekt wordt, werpt deze bet eerst op in overvloed, daarna moet het met pompen omhoog gebracht worden en eindelijk is de voorraad uitgeput. Men veronderstelt, dat petroleum ontstaan is tijdens vulkanische beroeringen, tienduizenden jaren geleden, toen de temperatuur der aarde lager was dan heden en het water der zee buitengemeen vischrijk, gelijk dit. nu nog voorkomt nabij de polen van de aarde. De mannen dei- wetenschap nemen aan, dat tie viscli werd opgedreven in zeebodem als onze Zuiderzee en daar met water en al door een uitbarsting werd bedolven diep onder de aardede visch ging in ontbind» g over en leverde petro leum. Het is nu juist drie en dertig jaar geleden, dat de petroleum hier haar intrede deed. Wat was men bang voor die bronolie, die slechts in enkele kruidenierswinkels verkrijg baar was en daar voorkwam in roode bussen met koperen kranen. Deze olie heeft een moeilijken strijd gehad tegen de moderateur- lainpen, daar de eerste olie lang niet zoo zuiver was als de nu geraffineerde, zeer leelijk rook en men zóo bevreesd voor het goedje was, dal, uien zich abonneerde om 's avonds een bediende te krijgen, die de lampen aan stak. boewei juist liet blussclien van een lamp veel gevaarlijker is dan het ontsteken. Hoewel de prijs toen 30 cent per Liter be droeg, heelt de bronolie zich burgerrecht weten te verschaffen en is men er zelfs den laatsten tijd in geslaagd deze dienstbaar te maken in de kleine industrie, waar de petro- leum-uiotoren de gasmotoren dreigden te Verdringenof' de eerste zullen slagen nu de petroleum, de brandstof, zoo-duur wordt, staat te bezien. Wij raden onzen lezeressen echter aan, zich niet ongerust te maken, want kan Amerika geen petroleum genoeg meer leveren, dan heelt Rusland nog bronnen, om niet te spreken van de olie, die in Indië wordt gevonden. liet zij echter gezegd, dat de Russische petroleum in de meeste landen van Westelijk Europa nooit de Amerikaansche kan rempla- ceeren, tenzij ieder consumcut zich een nieu we lamp aanschaft; wat India betreft, moet er op Java nog heel wat gebeuren alvorens met aanvoeren van daar rekening te houden is. Ook in 1876 was de petroleum zoo duin en kostte zelfs 40 tot 55 cent per kan. Men schalie echter voorloopig depetroleuni- kookstellon nog maar niet al, doch zij wat zuiniger in T gebruik. Bij het jongste examen voor klerk aan het Ministerie van Waterstaat, Handel en Nijverheid vorderde men van de adspiranlen een opstel overde scheepvaart op den Rijn. Men Jjegrijpe goed, dat het'jaarlijksche tractement de kapitale som van f 400 bedraagt LIEFDADIGHEID. Tot bet geven van inlichtingen aan D e li a r- tcments hoofd e n, W ij k b e z o e k e rs en B e 1 a n g s t e 11 e n d e n zal liet Ceutraal- bureau DINSDAG den 23 April 's middags van vier uur tot kwart vóór vijven zitting, houden in een der lokalen van het Raadhuis Zij, die op «lat uur verhinderd zijn, kunnen dagelijks tot 12 nur inlichtingen bekomen bij den Secretaris-Boekhouder G. F. ME-ZGER. Zuidsingel, -273. kennisgevingen! De BURGEMEESTER en WETHOUDERS van AMERSFOORT, Gezien art. 5 der wet. tot regeling van den klein handel in sterken drank en tot beteugeling van openbare dronkenschap Brengen ter openbare kennis, dat een verzoek- sehrift om vergunning tot verkoop van sterken drank in het klein bij hen is gekomen van P. Gouw, weduwe van M. van Dijk, in het perceel wijle A. no. 82J. van Hamcrsveld in het per ceel wijk E. no. 2: G. Dirksen, in het perceel wijk F. no. 288. Amersfoort, den 22. April 1S95. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Burgemeester, F. D. SCHiMMELPENNINCK. De Secretaris, W. I,. SCHELTUS. De BURGEMEESTER en WETHOUDERS van AMERSFOORT, Brengen ter kennis van de ingezetenen dezer gemeente, dat zij voornemens zijn aan den ge meenteraad voor to stellen aan den openbaren dienst te onttrekken een gedeelte van de straat ter grootte van 8.25 M3 langs het open terrein van de voormalige bierbrouwerij aan den West- singel en 13.57 M3 van de Singelgracht langs de achterzijde van gemeld terrein. De ingezetenen die tegen zoodanige onttrek king bezwaren wenschen in te brengen, worden uitgenoodigd die vóór of op Zaterdag den 27. dezer ter gemeente-Secretarie schriftelijk in te dienen. Amersfoort, den 20 April 1895. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Burgemeester, F. D. SCHIMMELPENNINCK. De Secretaris, W. L. SCHELTUS. De Commissaris «Ier Koningin in dit ge west heeft benoemd tot Rijks-schatters voor de pei-soneele belasting in de controle Amers foort (gemeenten Ainerongen, Amei-sfoort, Baarn, De Bilt., Bunnik, Bunschoten, Gothen, Doorn. Driebergen, Eeuincs, Hoogland, Lang broek, Leersum, Leusden, Maarn, Odijk, Retiswouile, Rlienen. Rijsenburg, Soest. Stou ten burg, Veenendaal, Werkhoven, Wouden berg, Wijk bij Duurstede en Zeist) de lieeren .1. van Rottenburg. C. .1. Jacobs, J. A. Hoks- bergen, ti. Prins en '1'. van Daal, allen te Amersfoort, A. A. Wildbergh on A. W. Wildbergh, te Bunnik, en W. A. Boesenoten te Doorn, Dooi- den lloogen Raad der Nederlanden zijn brieven van meerderjarigverklaring ol' vcnia aelatis verleend aan de heeren Rutgerus Cornells Inimink en Dirk Anne Eli Imniink beiden hier. Onze stadgenoot dr. H. A. Middelburg is ter Donderdag te Amsterdam gehouden vergade ring benoemd lot lid van liet Hoofdbestuur der Nederlandschc Yeroeniging tot afschaffing van sterkedrank. Bij «Ie Donderdag en Vrijdag te Utrecht gehouden examens voor de acte Lager onder wijs zijn geslaagd de dames W. A. Hauling, J. Overboscli, H. Wilmaris, P. M. Harzing, M. C. H. Sax. W. G. H.IIendriks. W. G. J. Groeven en B. G. M. Tolboom, allen van A inersfoort. Van Zwolle uit is thans een aanvang gemaakt met de lang gewenschte begrinting van den Nederlandsenen Ccntraalspoorweg. Dagelijks vertrekken van daar een drietal treinen, ieder met twintig wagens grint. liet kan zijn nut hebben te weton, dat liet Slaatsspnorstation (liet zoogenaamde Nieuwe) thans aan het plaatselijk lelephoon-net is aangesloten, mot nummer 38. Generaal-majö'öl' Benschop en alle hoofd officieren uit dit garnizoen, behalve majoor Van Eybergen, vertrokken hedenochtend naar Amsterdam om hun opwachting te maken bij Mil. MM. onze geëerbiedigde Koninginnen. Kolonel IJpey, directeur der Rijschool hier, zal morgen zijn jaarlijksche dienstreis aanvan gen tot hel uitzoeken bij de verschillende regimenten cavalerie van paarden geschikt voor de Rijschool. Zaterdag werd op de gebruikelijke wijze uitgereikt de zilveren medaille voor 24-jarigen trouwen dienst aan fourier Wyarda, van het depot-escadron 1q regiment huzaren, hier. Indien hij de uitreiking der Lonibok-de- eoratiën dom- IIII. MM. de Koninginnen depu tation worden toegelaten, dan-zal ook de all fee ling a Amersfoort" van den Nuderlandsclien bond van oud-onderofficieren methaar vaandel bij di plechtigheid worden vertegenwoordigd. De miliciens der lichting 92 behoorende tot het 5e regiment infanterie hier, komen van 9 Augustus tot 12 September onder de wa penen die van de 5e batterij le regiment veld-artillerie van .10 Juli tot 31 Augustus die van de Oe batterij van '14 Augustus tot, 17 September. Ter Donderdag gehouden paardenmarkt werden aangevoerd 100 paarden. 20 hitten en -3 veulens. Voor paarden besteedde men f70 a f400, voor hitten f60 a f130 en voor veulens 160 a I'IOO. Do handel was traag. Naar wij vernemen bestaat bij het Heilsle ger hier het voornemen omtrent Pinksteren een tentoonstelling met verkoop te houden. De Amstcrdamsche Wielrijders-Vereeniging '«Voorwaarts", zal een nationalen wegwed strijd houden op Zondag 12 Mei a. s. van Amsterdam naar Amersfoort en terug. Alle bondsleden, woonachtig in Nederland kunnen er aan deelnemen. De weg zelve is uitstekend te noemen, loopt van Amsterdam, Muiden, Naarden, Laren, Eemnes, Soestdijk, Amersfoort, Rots en Dennenoord, Soest, Eemnes, Laren, Naarden, Muiden,'Amsterdam en is door heerlijk lommer beschut tegen de zonnestralen. Bovendien heeft men, behalve te Maiden, met geen dorpen te maken en laat de ge zindheid der bewoners niets te wenschen over. Voor den wedstrijd zijn reeds tien kost bare prijzen beschikbaar gesteld. Vertrek van Amsterdam des ochtends 10y2, vermoedelijke terugkomst aldaar half drie. Inlichtingen aan liet club-lokaal, Kalver- straat 12. In het magazijn van de heer G. van Ede zagen we een nieuwtje, dat wel ingang zal vinden, een rijtuigwiel met jineumatic-ban- den, waarvan de heer Van Ede den alleen- verkoup heel't. Ongetwijfeld moet een rijtuig van zulke wielen voorzien zonder de minsten stoot zich voortbewegen, en gezegd mag óok worden, dat deze banden zonder grootironkosten aan alle rijtuigwielen kunnen aangebracht worden. Bij de Kleine Hang geraakte Vrijdag een kind in de Beek en het zou zeker verdronken zijn indien niet de lieer F. F. van de Rijst, stationsklerk hier. zich geli jftl gekleed te water begeven en de kleine op het droge gebracht had. Op den Zuidsingel passeerden hedenmiddag eenige artilleriepaarden hetgeen voor daar aanwezige kinderen het sein was om door een oorverscheurend gillen en geraasmakun de berijders last aan te doen. Eén der paarden sloeg achteruit en trol' een meisje aan het hool'd. Eon door dr. Coencn ten huize van dr. .Selireuder, die afwezig was, verbonden lichte hoofdwond was 't einde van d-' gevaarlijk spelletje. Dat liet kindje zou zijn doodgeslagen, is gelukkig onwaar, al werd enk 'de moeder met deze boodschap ontsteld maar een l'eit is liet, «lat in stede van naai'het aangewezen lokaal aan «le Koningstraat te gaan, men niet liet kindje naar drie ol vier geneeskun digen is geloopeo, tot er eindelijk een thuis werd getroffen. Twee Wapens, het eenc verworven in don tg«l «ter kruistochten door den ouden Kuiiibcrl, den stnm- Vjidor der baronnen Von Wottingon, het andere in «lezen tijd door Thomas Forster, een Yankee pur sang. Bevat hel vrijheevlijke wapen heraldieke beeld- spraak, dal van den Amerikaan (Willem van Zuyhm) wordt verzinlijkl door een varl nslyubbetje. Forster is dood-arm uit Berlijn naar Amerika gereisd, hoeft daar alles ter hand genomen, en heel't door zuinig heid, overleg en wilskracht to Chicago oen varkens slachterij Opgericht. Even trotse!» als baron Vou Wellingen (Dirk Haspels) op zijn adel, even lier is Forster op zijn rijkdommen.' Do mooie en schatrijke dochter van Forster komt met eeu oudere dame naar Europa en loert daar den zoon van baron Von Wet tingen kennen. Al kleeft aan liet geld vim haarvader ook varkensbloed, de jonker Von'Wettingen verlieft op luuir en krijgt haar hurl en hand. De baron is met het voorgenomen huwelijk van zijn zoon idles behalve ingenomen hij gruwt er van, «lat deze een varkensslnchter tot schoonvader krijgt. Als de vai' iusslachthr maar in Amerika blijft en niemand wetc wie de vader van het meisje zij, met wie zijn zoon, een nazaat van den groeten Kuuibcrt, in liet huwelijk treedt. Maar gruwel Kunibort! weinige uren vóór liet huwelijk valt Forster oil Chicago hot buroniale huis te Berlijn binnen. De baron denkt hot- te be sterven bij het zien val» dien zonderlingen en ietwat onbehouwen Amerikaan, door zijn dueliter als haar papa voorgesteld, en lig sterft duizend «looden om dien plompen man. Nu de allergrappigste voorstel ling besluit bij echter van den nood een deugd to makon en .net dim Yankee tot ecu vergelijk te komen, Maar om «leze twee njcnschen tot elkaar te broiu'en, heeft het verliefde paar heel wat zeeman schap noodig. Nooit zou het hun gelukt zijn te huwen, als zij ziel» niet, tijdens een twist der beide papa's door den burgerlijken stand hadden doen bevestigen ir «let» 'echtelijken staal. Nu moeien de vaders wel'berusten c» zich verzoenen. De vrede is echter niet van langen duur, geen der twee vaders wil het jonge paar alleen laten, en allen besluiten, de twee vaders en het jong gehuwde paar, uit Berlijn te gaan en met den naehttruin naar ï'osen te reizen. Gepakt en gezakt zitten allen weldra op liet rijtuig te wachten en de jongelui vangen, alsof zij als vreemden in «len trein zaten, een gesprek aan, dat leidt om do beide vaders de oogen te openen, hun dwaling te doen inzien, het jonggehuwde paar aan zichzelf over te laten en beiden huns weegs te gaan, dat wil zeggen, dat do baron le Berlijn blijft cu mister Forster weer naar Amerika gaat, «la r hij zich iu hel bekrompen Europa toch nooit thuis kan

Amersfoortsche Courant | 1895 | | pagina 2