Militaria. Stadsnieuws. Telok Semaweh overviel en alle huizen ver brandde. De vijand werd door een hevig vuur onzerzijds verdreven. De Chineezen hebben de wijk genomen naar Penang. Wordt «lat spelletje in Atjeb niet reeds een dikke twintig jaar gespeeld Waarom wordt daar eens geen einde aan gemaakt door Hink agressief op te treden Nu weer wordt gemeld, dat het opper bestuur bet voornemen zou koestereu om generaal Vetter, spoedig nadat deze zijn functie van opperbevelhebber van liet Indi sche leger zal hebben aanvaard, naar Atjeh te zenden, ten einde daar den toestand erns tig na te gaan, in overleg met den bevel hebber onzer troepen. Aan 's Rijks. Munt werden in hetafgeloo- pen jaar vervaardigd en afgeleverd 1 millioen kwartjes, i1,'* millioen dubbeltjes, 1 millioen eentestufcken en 5 millioen halve centen. Voor particulieren werden vervaardigd 30 407 gouden ducateu. De Staatscourant van Vrijdag bevat een Kon. besluit ran 15 Juli jl. waarbij, op voor dracht van den Minister van Financiën wordt bepaald, dat de wet van 20 April 1805 hou dende nadere bepalingen omtrent de hefting van invoerrecht naar de waarde der goede ren, in werking treedt op 1 Augustus a.s. Donderdagavond zijn Hr. Ms. fregatten Johan Willem Friso en Van Speyk te Tan- ger aangekomen om zich bij het Duitsche eskader aan te sluiten, met het doel om ge meenschappelijk mot Duitsehland hun eisehen te doen gelden. Blijkens du verklaring door den Miuistei van Buitenlandsche zaken in de Eerste Ka mer afgelegd, heeft de sultan van Marokko intusschen reeds de «ischen van Nederland ingewilligd. l-'alb's Weervoorspelliny en. Van 21 tot 24 JuliDe temperatuur daalt weer, regen en onweer nemen toe en duren voort, zoodat hier en daar gevaar voor overstroomingen ontstaat. Aardbevingen zijn ook waarschijnlijk. Van 25 tot 27 Juli. Het weer blijft eenigs- zins koel. Onweer en regen nemen weer af. Bij bet onderzoek in de zes afdeelingen der Provinciale Stateu van Noord-Brabant is gebleken, dat de overgroote meerderheid der leden gestemd is vóór de invoering op I Januari van een rijwielenbelasting, welke f." per jaar voor elk rijwiel zal bedragen. liet ontwerp is dan ook Vrijdag aange nomen. met 41 tegen 11 stemmen. Welke provincie zal nu 't eerst volgen Fit zeer goede bron verneemt de Post, dat de regeering besloten heeft een Staats commissie t«- benoemen, ten einde het pen sioen vraagstuk voor oude werklieden te on derzoeken. dus uitvoering te geven aan de onlangs door de Tweede Kamer aangenomen nmiie-lleldt. Fitgenoodigd om van die com missie deel uit te maken zjjn o. a. de Kamer leden De Beaufort (Amsterdam), Hint/en. Meldt. Wegens. Sehuepman. Harte, Van Alphen. De Savornin Lobman, en voorts de lieeren prof. d'Aulnis. prof. Van Pesch, Stork en Pollet. Een man. die zes jaar geleden een kleine diefstal pleegde t hij stal een horloge hij een dame, hij wie I ij steenkolen in huis moest drogen) is onlangs bij toeval gevangen ge- loiiirii. en wel toen hij wegens dronkenschap op het politiehurc ei werd gebracht, waar men zich de open>Mande rekening nog her innerde. Deze rek ning zul. als het O. M. zijn zin krijgt, me: wee maanden vry logies worden vereffend. Merkwaardig genoeg, had de man juist stappen, gedaan om benoemd te worden totpolitic-agent. Fitgezonderd in de groote steden, zegt de Aruh. ('A.. waar hevige strijd gevoerd werd l.ij de Baadsverkiezingen, was de opkomst der kiezers in de andere plaatsen gering, ofschoon toch gewoonlijk de plattelanders heler aan de verkiezingen deelnemen dan de stedelingen. Men mag daaruit afleiden, dut ook hij plattelanders, wanneer zij meer dan eens in het jaar. hun kiezersplicht moe ten vervullen, de ijver afneemt. Men mag dit ook daarom in bet oog houden, omdat men in deh regel «Ie slechte opkomst der kiezers te Amsterdam. Rotterdam en 's-Gra- veohage, die gewoonlijk eenige malen per jaar moeten stemmen, alleen aan onverschil ligheid wijl. Ook bier blijkt-, dat «al te veel ongezond is." fVan .een staalwaterbron te Vianen zullen stellig weinigen onzer lezers ooit iets verno men hebben. En toch heelt Vianen den tijd gekend waarin, het in het bezit was van zulk een bron met den aankleve van dien hadarts en badgasten. De bron werd ontdekt tus- schen 1730 en 1740 in don tuin van Herman Smith', drossaart van Stadt. en Lande van Vianen zover de 28 voet. diep in den grond," en Donderdag 26 Juli 1753 in het bijzijn van een groot aantal inwoners en vreemdelingen dom* hem geopend. De geneeskundige fatulteit te Vianen was eenstemmig over den lof, dien het water uit een therapeutisch oogpunt toekwam. Hoelang Virm brüik is geweest en wanneer of waardoor zij na een kortstondigen bloei heeft opge houden te bestaan, heeft dr. C. E. Daniëls (hoofdbestuurder- en' bibliothecaris der Maat schappij van Geneeskunde") ook na de ijverigste nasporingen in archieven en te Vianen zelf niet. kunnen nagaan. Weet een onzer lezers hiervan wellicht iets naders mee te deelen Het nieuWe tarief van invoerrechten, dat in België is aangenomen, za! in de eerste plaats een gröoten slag toebrengen aan de margarine-industrie te onzent. De heeren fabrikanten weten er raad op: de firma Antoon Jurgens ou Prinzen laat een groote margarine-boterfabriek te Antwer pen bouwen, die 000006 Kilo per dag zal moeten opleveren. Voor onze eigen werkkrachten gaat die kolossale productie intusschen verloren. Ook de firma Verschuere te Oosterhout. heeft te Antwerpen een fabrieksgebouw aan gekocht, welke evenzeer tot margarinefabriek zal worden ingericht. De Gist- en Spiritusfabriek te Delft heeft ter gelegenheid van haar 25-jarig bestaan een eigen ridderorde ingesteld: een_Malthe- zer kruis van goud of zilver, voor 25 of 121/2 jarigen dienst, hangende aan een gouden of zilveren ketting. Volgens het thans verschenen 32ste jaarverslag van de inrichting „Bethel" te Zetten, werden in het afgeloopen jaar 23 meisjes ter verpleging opgenomen, als uit Amsterdam 7, Rotterdam, Haarlem, 's Graveuhage en Arnhem elk 2, en uit Benuebroek, Heivoort, Kralingen, Velp, Woudenberg, Ierseke, Den Bosch en Zeist, elk éeu 29 meisjes zijn uit de inrichting vertrokken, hiervan werden 19 in diensten geplaatst, en de overigen keerden naar hun familie terug. Vau de meesteu die vertrokken, kwamen goede berichten. De finaueieele toestand was gunstig. De ontvangsten bedroegen f 13 574.94 en de uitgaven f 12 402.74V& voordeelig slot f 1172.17'. I Door het „Nederlaudsch Bij beige noot schap" zijn sedert de oprichting (29 Juni 1S13) 2 341 476 Bijbels (Nieuwe Testa- j meuten en kerkboeken) verspreid, in liet laatste jaar 99 397 exemplaren, van allerlei formaten en prijzen. Ook in liet buiteu- j laud en met name inNederlandsch-Iudië J werden, door tusschenkomst van predi- I kanten en zendeliugeu, in verschillende j talen duizenden exemplaren verspreid. De Residentiebode schrijft: De heer Jottland lieert in een lezing de aandacht gevestigd op de noodlottige gevolgen van het verhuizen der bewoners van lief plat- j teland naar de steden. I Indien men als stedelingen aanmerkt de be- j I woners van een samenwoning van ten minste i tienduizend zielen, dan is de verhouding der stedelingen tot de bewoners van het platte- i land in de onderscheidene landen van Europa, als volgt steden platteland België31.5 08.5 I Rusland6.2 90.8 J Denemarken17.6 82.4 I Zweden6.2 90.8 1 Noorwegen13 87 Zwitserland16 84 1 Nederland38 02 Engeland48 52 Duitsehland18 82 Griekenland15 85 Frankrijk24 76 J Men ziet in deze statistiek, dal Engeland, Nederland en België meer aan deze kwaal lijden dan Frankrijk. Het kan van nut zijn, aan te merken,dat dit verschijnsel zich in het Romeinsche Rijk vertoonde, bij zijn ondergang. Ook toen hatl- den al de ontwikkelde klassen hun verblijf te Rome en in de groote s eden van Italië; te Rome ze.; K-a meer d.ci honderdduizend I armen van aalmoezen Het platteland was verlaten en de landbouw tot zulk een verval gekomen, dat welhaast vrijdom van belasting j gedurende tien jaren werd verleend aan ieder, j die de braakliggende landen van het keizer- rijk bebouwde, i Eenige eeuwen later vond men op het I I Romeinsche platteland nog 100 000 Hectaren j woesten grond Dr. A Hard l'ierson. hoogleeraar in de let— teren en de wijsbegeerte aan de stedelijke Fniversiteit te Amsterdam, zal binnenkort wegens gezondheidsredenen zijn ontslag als zoodaning vragen en zich metterwoon ves- i I tigen bij Zutpnen. Wij herinneren er aan, dat Richard Hol I j morgen zijn 70ste levensjaar intreedt. Hel Journal des Débats bespreekt het boek van den heer Peperkamp te Roermond i «Frankrijk in Holland" en neemt daaruit het het volgende uver: Wij, hedendaagsche Hollanders vinden onze i shi'ahviiter bron "in* ge- I «costumes, uniformes, tenues, pantalons, jac- l puet, pardessus, bottines, parapluies en para sols in de vestiaire en de garde-robe. In het kabinet, de chiffonnière en de commode, sluiten wij onze bijouterieën, braceletten, broches, médailles, médaillons, colliers, paru res. portemonnaiesin de toilet-nécessaire, flacons, odeuren en parfumerieën. Wij me- diteeren onze billets-doux, aoquitteeren onze kwitanties, relieeren onze brochures, rappor ten, circulaires, rekwesten wij lanceeren onze invaties voor het bal, de soiree, het theater wij cacheteeren de enveloppen, plaatsen er het adres op voor onze bureaux. De families ineubileereu en tapisseeren hun salons niet bonheurs du jour, guéridons, étagères, lus tres, gravures, aquarellen, fauteuils, canapes, pouffes, tapijten, portières; zij orneeren den schoorsteen met pendules, candelabres en coupes, de consoles met portretten, albums, statuetten, bustes, bibelots, miniaturen, mé dailles zij prefereeren als pousse-café, of likeuren après dessert, den cognac of de chartreuse. Een zeldzaam kerkelijk feest is gister te Sloteed ijk gevierd. Den 19 Juli 1795 ds. H. van Hall zijn intrede als predikant der ge meente Sloterdijk12 Maart 1826 werd hij opgevolgd door zijn behuwdzoon ds. H. J. Calkoen, die op zijn beurt 3 Juni I860 weder door diens zoon werd vervangen, den tegen- woordigen predikant dr. J. M. Assink Calkoen. Gedurende honderd jaren is dus liet ambt van predikant er in een familie geweest. Ter gedachtenis van dit feest is iu lief spreekgestoelte een gedenksteen geplaatst, welke in de godsdienstoefening van gister is onthuld. In den ouderdom van bijna 63 jaar is te Brussel overleden de lieer Maurits T. F. F. N. Nahuys, oud-commies ter secretarie van Utrecht, die als comte Maurin Nahuys heel wat numismatische werken schreef. Gemengd Nieuws. In het begin van dezen maand waren de verschillende badplaatsen bezocht door liet 'tal gas 56 134 25261 9 982 5 700 3465 2 785 2630 2243 onderstaand aantal gasten Wiesbaden Baden-Baden. Ems Ostende Scbeveningen Kreuznaeh. Schwalbacht Helgoland En toen waren de vacantics op ile scholen nog niet eens begonnen. Men verhandelt en verzendt tegenwoor dig eieren iu 't groot en op nieuwe wijze ul. zonder schaal. Behalve voor het dage- lijksch verbruik, zijner te Londen een ver bazend aantal eieren uoodig voor de be schuitbakkers, en vooral voor de Itliaan- selie pasteibakkers, waarvan éeu enkele firma er 5000 per week gebruikt. Tot kort geleden kwamen deze eieren raee- rendeels uit Italië, maar in den laatsten tijd bezorgt ecu Engelsche firma eieren uit Rusland zonder schalen, gepreser veerd in hermetisch gesloten tinuon bus sen, die voorzien zijn van een kraan, waardoor men zoo dikwijls men verkiest, de uoodige hoeveelheid kan aftappen. Als voordeelen van dit stelsel noemt men: lage prijzen, geen gevaar voor beschadi ging, voorts langer goed blijven der eieren, waarom men den Italiaanschen expor teurs reeds den raad heeft gegeven, dit na te volgen. De Kamer van Koophan del te Cuneo liet zich reeds door den Italiaanschen consul een beschrijving van de nieuwe verpakking geven, en daaruit blijkt, dat die geschiedt iu bussen, die, met stroo omwikkeld, in een houten kist worden geplaatst, terwijl om het geheel een drietal ijzeren banden wordt geslagen. Iedere trommel kan 1000 a 1500 eieren bevatten, die er door een bomgat in ge bracht worden, zoodat hun inhoud zich vermengt, doch de dooiers nog in hun ge heel blijven. Is de trommel vol, dan wordt het bomgat gesloten en verzegeld. Wat de tapkranen betreft, die verschaft de verbruiker zich naar eigen oordeel. De eieren worden "zeer zorgvuldig gekozen, want éen enkel' vuil ei zou een geheele trommel waardeloos maken. Er zijn reeds verscheidene merken en qualiteiten van deze waar, en de prijs is circa 6'.'., stui ver per dozijn 's zomers en 8 k 9 stui ver in den winter soms worden de no teeringen ook opgegeven per gallon of maat van 4'Liter ongeveer. Tot nu toe waren de Italiaansche exporteurs nog niet zeer gélukkig met hun navolging van de Russische verpak king, want verscheidene hunner zendingen kwamen bedorven over. Men wil echter door scheikundige analyse trachten te ontdekken of dé Russen in hun eieren een bederfwerend middel mengen, en de Britsehe Minister van Koophandel zal den uitslag daarvan bekend maken. Waarom toch moet het kader dor infan terie de telkens gewijzigd wordende regle menten maar steeds uit eigen beurs be kostigen, terwijl by de andere wapens de verstrekking voor Rijksrekening geschiedt? Wy herhalen, dat wij deze onbillijk heid niet kunnen verklaren, ons er in tusschen niet weinig over verbazende dat deze onregelmatigheid niet reeds lang uit de wereld is geholpen. Is er niet een inspecteur by ieder wapen Ligt het niet op den weg van dien opperoffieier, voor de belangen van zijn wapen iu het krijt te treden Bedriegen wij ons niet geheel, dan is evenzeer nog altijd onopgelost de vraag, waarom de leerlingen van de Cursussen en den Hoofdcursus de leermiddelen uit eigeu penningen zich hebben-aan te schaf fen, terwijl èn Militaire school én Artil lerie-cursus èn Cadettenschool èn Academie èn Marine-instituut door het Rijk van leermiddelen worden voorzien. Wanneer komt dat toch eens in orde? Iu den Chiueeseh-Japansehen oorlog moet 4 pCt. der officieren van gezond heid gedood of gekwetst zijn. Dat komt doordien de moderne vuurwapenen met hun groote draagkracht de bescherming, die de ambulances verleenen, vrijwel tot nul hébben gereduceerd. Iu het Journal des Sciences militaires, wordt in een belangrijk opstel o.a. be toogd, dat in de toekomst niet meer de infanterie, doch de artillerie de koningin van het slagveld zal zijn. Best, mogelijk. Zouden dan meteen de goede dagen voor de infanterie aanbreken Want men weet het, dat de infanterie thans nog, haar koninginueschap ten spijt, tot de minst bevoorrechte wapens behoort. De bekende Fransche zegswijze, die dit zoo kernachtig uitdrukt, zullen wij niet behoeven te herinneren. Aan soldaten, die bij de Leidsche stu dentenfeesten politiediensten hebben ver leend, is thans een gratificatie uitge keerd. Voor 24 uur onafgebroken dienst heb ben zij nu gekregen 75 cent. Sapienti sat. De gewone nniandelijksche Zendingsbidstond zal morgenavond oio 8 uur gehouden worden in bet Gebouw Volksheil. De Aiiiersl'oortM'he processie naar Kovelaar zul Maandag 19 Augustus per extra-trein van 8.40 's morgens van hier vertrekken en Woensdag den 21 en tegen halfzeven 'savonds hier terugkeeren. Majoor J. 11. Engclbrecht, van het 5e re giment infanterie, toegevoegd aan den in specteur van bet militair onderwijs, zal eerst daags den dienst met pensioen verlaten. Kapitein J. de Vos, van het 5e regiment infanterie hier, wordt den 1 September be last met de militaire opleiding van de cadet ten aan de Kon. Militaire Academie te Breda. Aan opperwachtmeester M. P. Daniels, van hel le regiment veld-artillerie hier, is wegens lichaamsgebreken oen voortdurend pensioen toegekend. De .batterijen van het ie regiment veld artillerie hier, welke in 't laatst der maand naar de Legerplaats hij Oldebroek inarchee- ren, zullen van 26 op 27 dezer te Apeldoorn worden Ingekwartierd. Ook door de twee valide compagnieën van de Koloniale reserve zal, onder bevel van den commandant (lier reserve, worden deelge nomen aan de manoeuvres rond Amersfoort te houden en wel van 3 tot en met 10 Sep tember, de dagen van heen- en terugmarsch daaronder begrepen. In de Zaterdag te Clingendaal gehouden wedloopen heeft mr. Romeo, van luitenant Ten Kate, den 2en prijs behaald in den Fok- ren over 1000 Meter en den 3en in den ren om den Clingendaal-prijs. Majoor G. J. Bluuuw, de vorige eerstaan wezend ingenieur hier, is "bevorderd tot luitenant-kolonel. In het begin der hier de besturen deelingeri vail don R. K. Volksbond in het »rige week vergaderden de verschillende af-

Amersfoortsche Courant | 1895 | | pagina 2