Donderdag 1 Augustus 1895. No. 4480, 44e iaargan Binnenland. gAKUNTALA. Uitgave Firma A. H. VAN CLEEFF te Amersfoort. Verschuilt Maandag- en Donderduijnnmidihuj met gratis XontlagtbUul. Abonnement per 8 maanden 1.— Franco per post ƒ1.15. Abonnement alleen op het Zondagsblad voor Amersfoort 40 et, voor het binnenland 50 et. per 3 maanden. Advertentiën 16 regels 00 et.; elke regel meer 10 ct. Groote letters naar plaatsruimte. Legale-, officieële- en ontoigeningsadvert. per regel 15 et. Reclames per regel 25 ct. AJzondorlijkc nummer» 10 rent. Dienstaanbiedingen en aanvragen, uitsluitend voor- en betreffende den werkenden stand, van minstens 5 regels, in het Zondagsblad, per regel5 cent. Bij advertentiën van buiten de stad worden de incasseerkosten in rekening gebracht. Bureau MUURHUIZEN hoek Kortegracht, Wijk B. 60 Telephoonnnminer li». Reis-abonnementen. Wij zijn gaarne bereid om, tegen vergoeding van porto, aan geabon- neerden, die voor korten of langen tijd op reis gaan, de Amersfoortscbe Courant en de bladen, welke zij door onze tusschenkomst ontvangen, na te zenden. Opgave van duidelijk adres is vol doende. KENNISGEVINGEN. De BURGEMEESTER en WETHOUDERS van AMERSFOORT, doen te weten, dat de pro cessen-verbaal van inlevering en opening der stem briefjes ter verkiezing van een lid voor den ge meenteraad in afschrift aan het Raadhuis zijn aangeplakt en gedurende veertien dagen op de Secretarie voor eenieder ter inzage liggen, alle werkdagen van 's voormiddags 10 tot 1 uur des namiddags. Amersfoort, den 31. Juli 1895. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Burgemeester, F. D. SCHIMMELPENNINCK. De Secretaris, Wr S. SCHELTUS. De BURGEMEESTER en WETHOUDERS van AMERSFOORT, Gezien artikel 219 der gemeentewet, Doen te weten, dat de REKENING van ont vangsten en uitgaven der gemeente over het jaar 1894. door hen aan den Gemeenteraad aange boden. gedurende veertien dagen, te rekenen van heden, alle werkdagen van 's voor middags 10 tot 1 uur des namiddags, op de plaatselijke secretarie voor eenieder ter lezing zal liggen, en dat men van voorzegde rekening afschrift kan bekomen, tegen betaling der kosten. Amersfoort, den 31. Juli 1895. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Burgemeester, F. D. SCHIMMELPENNINCK. De Secretaris, W. L. SCHELTUS. De BURGEMEESTER en WETHOUDERS van AMERSFOORT, Gezien eene aanschrijving van den haer Com missaris der Koningin in de provincie Utrecht van den 24 Juli 1895, No. 2. Az. (Provinciaal blad No. 57), waaruit blijkt dat in deulaatsten tijd klachten zijn ingekomen over het moedwil lig beschadigen van isolatoren der RIJKS-TELE- GRAAF- of TELEPHOONLIJNEN. Vestigen de aandacht van ouders, voogden, onderwijzers en verdere ingezetenen op de verre gaande baldadigheden, waaraan vooral de jeugd zich te dezen opzichte schuldig maakt, en noo- digeu hen uit zooveel mogelijk raedetewerken tot het voorkomen van beschadiging der rijks telegraaf- of telephoonlijnen en net tekeergaan I van handelingen, welke volgens art. 351 van het Wetboek van Strafrecht met gevangenisstraf voor l den tijd van ten hmgita driejaren gestraft worden. Amersfoort, den 1. Augustus 1895. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Burgemeester, F. D. SCHIMMELPENNINCK, De Secretaris, I W. L. SCHELTUS. De heer A. Huet geeft in het Handelsblad een vergelijking van de kosten van directe en indirecte landaanwinning in de Zuiderzee. Er zijn verschillende ontwerpen van landaan- winning in de Zuiderzee, namelijk Kosten Duur van i per H.A. aanleg met rente, in jaren. 1870 Wieringermeer 1950 7 1874 Ontwerp Beyerijtk- Stieltjes, gewijzigd door een Staats commissie f1016.50 10 1894 Ontwerp Zuiderzee- Vereeniging gewij zigd door een Staats commissie 1300 36 (met afsluitdijk) Het naast elkander plaatsen dezer cijfers wijst duidelijk aan hoezeer de langere duur van hot werk den prijs doet. stijgen door den grooteren rentelast. De hoop om door indirecte landaanwinning in de kosten te besparen, blijkt daardoor on gegrond. Indien men al iets wint door mindere lengte of zwaarte der dijken, die winst ver dwijnt door den langeren duur van het werk, die het noodzakelijke gevolg is van de toe passing lier indirecte methode. De arbeid der Staatscommissie voor de Zuiderzee beeft dit voorgoed in het licht gesteld. Men zal nu, meent de schrijver, langzamer hand wel gaan inzien, dat de directe wijze van landaanwinnig ook in de Zuiderzee ver kieslijk is, evenals in Zeeland. »De vraag is nu alleen of de prijs per H.A. hij directe landaanwinning ook wellicht te hoog wordt. De Staatscommissie berekent den prijs hij directe landaanwinning op f1350 per H.A. met rente, en onlangs werd door den heer A. A. Beekman beweerd, dat de prijs volgens het door mij gegeven ontwerp zou worden f1550 per H.A. zonder rente. Indien die cijfers moesten worden aangenomen, zou de zaak er inderdaad slecht uitzien. Ik heb echter in de vergadering vaii liet Koninklijk Feuilleton. 54). Naar het Engelsch. Zij doodt de onzen, riep er een uit den hoop. Dat kan zijn, zeide de vrouw, maar ik weet wie hier dood zal neervallen als gij haar niet doorlaat. Zijt gij Rajputs, of Bhils van de heu velen, of jagers van visch, dat gij voortrent als het ve®, omdat een leugenachtig priester uw hoofden verwart? Doodt zij de uwen? Hoelang kunt gij den. man daar in liet leven houden, met uw tooverspreukeu en uw huismiddeltjes? vroeg zij, terwijl zij wees op de gedaante, dfe uitgestrekt lag op de baar. Weg, gaat weg. Is dit hospitaal uw dorp, dat gij verontreinigen wilt? Heb gij ooit iets betaald voor-het dak boven uw hoofd, of de kruiden in uw ingewanden Weg dan van hier, eer ik opnieuw spuw! Zij drong ze op zijde met een koninklijk gebaar. U doet beter, niet naar binnen te gaan, fluisterde Dhunpat Rai haar toe. Op het plein is een priester die hen opwindt. Maar wat beduidt dit toch? vroeg Katc, Het hospitaal was in handen eener menigte die bedden en kookgereedsohap, lampen en linnen, kortom alles door elkaar wierp; zij riepen el kander toe op de trappen, brachten de zieken uit de bovenzalen naar beneden onder-het mom pelen van gebeden, en putten water uit de bron, waarmee zij de bedden besproeiden. Instituut van Ingenieurs van 11 September 1894 medegedeeld, dat de berekening van mijn ontwerp geleid hail tot een prijs van f800 a 1"875 per H.A. voor de polders B, C en D (van Zeeburg tot de Eern) aange wezen op de bij die mededeeling gevoegde kaart. »Nu kunnen die prijzen wellicht nog iets minder worden. In liet ontwerp tot directe indijking door mij voorgesteld, was de be doeling, aan te winnen allereerst de gronden van 2.50 M. beneden laagwater, dan die van 2.50 M. tot 3.50 M. en eindelijk die van 3.50 M. tot 4.50 M. beneden laagwater. De eerste strook wordt dan echter op sommige plaatsen wel wat smal en nu kan men, met behoud van liet door mij aanbevolen stelsel, de toe- j passing wijzigen door achtereenvolgens droog te maken de gronden van 3 M. beneden laagwater. dan van 3 M. tot 4 M. en einde- I lijk van 4 M. tot 5 M. beneden laagwater. De voet der dijken ligt dan op een ba)ven Meter grooter diepte en zij worden daardoor l iets kostbaarder, maar hun lengte blijft na- genoeg dezelfde. De aan te winnen opper- 1 vlakte wordt dan echter voor de eerste strook belangrijk grooter en de kosten der afsluit dijken per H.A. aan te winnen land worden I lager. »lk heb de zekerheid, besluit de schrijver, dat wanneer de directe landaanwinning tot I onderwerp wordt gemaakt van een even uit- 1 voerige. studie als de indirecte landaanwinning, I welke door de Staatscommissie is aanbevolen, men zeer bevredigende uitkomsten zal ver- I krijgen. Daarentegen is het zeer de vraag of ooit een Minister van Waterstaat er in slagen j zal, de volksvertegenwoordiging te overreden de verantwoordelijkheid te aanvaarden voor I de uitvoering van het plan der Staatscommissie 1 met afsluitdijk, waarvan de volledige uit voering meer dan het derde eener eeuw zou vereischen en in al dien tijd <ln regeering voor goed de handen zou binden." De nieuw ontworpen Personeele belasting in verband met den landbouw, maakte op de vergadering der Geldersch-0 verijselsche Maat schappij van Landbouw, verleden week te Arnhem gehouden, een punt van bespreking. Het werd ingeleid door den lieer H. M. Haring, van Rarneveld, die er op wees, dat de huur waarde thans wordt aangegeven door den bewoner van het perceel, terwijl dit, volgens het nieuw ontwerp, zal geschieden door de administratie. Het ontwerp zal den midden stand het gelag doen betalen. De huurwaarde in de belasting zal hooger worden, meende Midden op het voorplein, even naakt als de krankzinnige, die er eens verblijf had gehouden, zat een met asch bestrooide, langharige, half waanzinnige priesterboven zijn hoofd zwaaide hij een staf van herteohoren en hij zong met luide, eentonige stem een lied, dat de mannen en vrouwen tot nog grooter spoed aandreef. Toen Kate hem aanzag, bleek van woede en met fonkelende oogen, veranderde zijn gezang in een kreet van haat. Nu ging zij op haar vrouwen toe, haar eigen vrouwen, wier liefde zij meende gewonnen te hebben, maar dezen waren omringd door bloed verwanten en Kate werd teruggestooten door een half naakt bewoner van een der verafgelegen dorpen in de woestijn. De man wilde haar geen kwaad doen, maar de vrouw der woestijn gaf hem met haar mes een snede over 'het aange zicht, en hij trok zich huilend terug. Laat mij spreken, zeide Kate, en de vrouw naast haar deed met opgeheven handen het rumoer bedaren. Alleen de priester ging door met zingen. Katc ging op hem af, en snauwde hem in de landtaal toe: Zwijg, of ik zal middelen vinden, je den mond te sluiten I De man zweeg, Kate keerde tot de vrouwen terug en begon hartstochtelijk te spreken. O, mijn vrouwen, wat heb ik gedaan? riep zij nog steeds in de landtaal. Als er hier iets niet goed is, wie anders dan uw vriendin zou het goed maken? Nacht en dag sta ik voor u bereid. Luistert, zusters! Zijt gij waanzinnig, dat gij nu weg wilt gaan, half genezen, ziek of stervend? Gij zijt vrij, te gaan wanneer gij wilt, spreker wel is waar '/.al men geen belasting voor deuren en vensters meer betalen, doch aangezien de boerderijen in den regel slechte Óen verdieping hebben, zal deze remissie van weinig in vloed zijn voor' de boerderijen. Spreker vreesde, dat de aanslag volgens de werkelijke huurwaarde den boer meer zal kosten dan thans. En dan de aanslag vool koetsiers. In den regel is de boer zijn eigen koetsier, maar nu kan het geval zich voordoen, da. men voor den boerenknecht als koetsier 1' 1! zal moeten betalen, als deze bijvoorbeeld den_ boer van het station baalt of een dokter haalt. Onbillijk is, dat daarentegen koetsiers vaa dokters slechts f5 behoeven te betalen. Onbil lijk noem de spreker het ook dat een ruituig op riemen volgeus het ontwerp i" 10 zal moetei betalen, evenals een rijtuig op veeren, terwijl dit vroeger fó was. Als men weet, dat van de 20 00Q paarden in gemengd gebruik 1 's gaat voor rijtuigen op riemen, beteekent d e belasting nogal iets. Het ontwerp noemt ru wel als compensatie vrijsielling op slalknech's, docli spr. meende dat deze voor de meeste boeren, die geen stalknechts hebben, niets te beteekenen heeft. Spr. stelde voor, dat het Dagelijksch Bestuur deze bezwaren onder ie oogen der Regeering zou brengen. Besloten is, dat een commissie de bezwa ren in een adres aart de Regeering zal ken baar maken. Te Rijnzaterswoude bestond sedert maant en een vacature aan de openbare school, zoo lat het hoofd der school alleen voor het otulen 'jjs aan zes klassen moest zorgen. In overleg i iet Burgemeester en Wethouders werd bepaiJd, dat het hoofd' der school onderwijs zou ge geven, 's voormiddags van 8 tot 10 en 'an 10 tot 12 uur en 's middags van 1 tot 3 en van 3 tot 5 uur zoodat alle klassen geregeld 4 uur onderwijs per dag zouden ontvang ïn. Door deze regeling getroostte zich liet hool'd der school gedurende meer dan drie maanden een vermeerdering van vijftien we le uren per week. In 't begin der vacature werd een voor stel van Burg, en Wetli. om daarvoor een wekelijksche belooning van 4 gulden vast te stellen door den Raad verworpen; en thans, na afloop der vacature, kon zelfs oen voor stel om liet hoofd der school voor buitenge wone werkzaamheden een gratificatie v. n 50 gulden toe te kennen geen meerderheid verwerven. Dat 13 X 15 uren vrij willigen arbeid n< g geen 50 gulden waard zijn, is wel een on - nuch tering. uiaar ter wille van u zelf, ter wille uwei kin deren, gaat niet, eer ik u genezen heb, zoo dit God's wil is. Het is nu zomer in de woestijn en velen uwer zijn vele dagreizen ver gekomen. Zij spreekt de waarheid, zeide een stem uit de menigte. Ja, ik spreek de waarheidik heb u altijd goed behandeld, daarom zegt mij, waarom gij vlucht, in plaats van weg te loopen als muizen. Zusters gij zijt zwak en ziek en uw vrienden weten niet wat goed voor u is, maar ik wel. Wij kunnen er niets aan doen, riep een zwakke stem. Het is onze schuld niet. Ik zou tenminste gaarne in vrede willen sterven, maar de priester zegt Nu brak de storm op nieuw los. Er zijn tooverspreuken op de pleisters ge schreven Waarom moeten wij tegen onzen wil Chris tenen worden Dat vraagt ae wijze vrouw, die weggezonden is. Wat beduiden die roode teekens op de pleisters? Waarom moeten er vreemde stempels op ons lichaam gedrukt worden? En zij branden ais het vuur der hel. De priester kwam gisteren de heilige man ginds en terwijl hij bij de heuvels zat, werd het hem geopenbaard, dat dit het werk is van den duivel om ons onzen gods dienst te ontrooven. En als wij het hospitaal verlaten, zal ons lichaam geteekend zijn en de kinderen, die hier geboren worden zullen staarten hebben als I kameelen, en ooren als muilezels. De wijze vrouw zegt het en de priester zegt het. Stil, stil, riep Kate. Wat zijn dat voor dwaze praatjes over pleisters en duivels? Niot éen kind, maar veel kinderen zijn hier gebore.i, en allen waren welgeschapen. Dit weet gij zei1. Al het andere is onzinde onwaardige vrou r zegt dit, die ik weggezonden heb, omdat zij i martelde. Maar de priester zegt Wat geef ik om hetgeen de priester zegt, Heeft hij u opgepast Heeft hij 's nachts bij i gewaakt Heeft hij by uw bed gezeten, en ui kussen glad gestreken en uw hand vastgehoudei als gij smart leedt? Heeft hij uw kinderen ge nomen en in slaap gesust, als hij zelf rust noodii had? Hij is een heilige man hij heeft wonderei verricht. Wij durven de goden niet troteeeren Een vrouw, stoutmoediger dan de overigen riep: Zie hier, en ze hield Kate een van dt mosterd pleisters voor, die deze uit Calcutta had laten komen, en waarop in rooden inkt, het merk en de naam van den fabrikant stonden. Wat beduidt dit merk des duivels? vroeg- de vrouw woest. De vrouw der woestijn pakte haar bij den schouder en drukte haar op de knieën. Zwijg vrouw zondtr neus, riep zij uit met een stem trillend van woede, zij is niet uit de zelfde klei gemaakt als gy, bezoedel haar niet door uw aanraking. Kate nam de pleister op en glimlachte. En le zegt, dat dit net werk des duivels is? De heilige man, de priester, en hij moet het wel weten. Wordt vervolgd).

Amersfoortsche Courant | 1895 | | pagina 1