Militaria. Stadsnieuws. De lievelingsroos van H. M. de Koningin is de William Allen Richardson. H. M. had nioeiiijk beter keuze kunnen doen, daar. deze roos niet haar fraaie kleur het symbool van ons Vorstenhuis vertegenwoordigt: Oranje! r Het Niimeegsche telephoonnet, den 15 Jan- nuari 1804 geopend, telt thans nagenoeg 500 geabonneerden a ƒ35 per jaar, zoodat deze hier tien dubbel voordeel hebbenlagen prijs en veel aansluitingen. Met andere woorden het nut. dat ieder geabonneerde van de telephoon heeft, stijgt in toenemende mate naar gelang de prijs lager is. De vrouw van een hovenier te Prinsen- hage. bij Breda, vermiste lederen ochtend te veil staande groenten en vruchten. Haar echt genoot bewaakte gedurende eenige nachten den moestuin, doch kon geen daders snappen. De vrouw, die zich ter contróle eveneens derwaarts begaf, ontwaarde dat haar man het ooft aan een venter verkocht. Ken af rossing met de klomp was de straf van den zonderlingen heer gemaal. De veldwachter te Gaasterland (Fr.) moest een boekje aan een zijner collega's verzenden. Hij deed dit per post en zette op liet adres idienst'", om portvrij te zijn. De postambte naren ondekten een en ander en deden aan gifte bij ile betrokken autoriteiten, met bet gevolg, dat de man is ontslagen. Het Koninklijk spel der valken, het mid- deleeuwsche jachtvermaak, dreigt voor goed te verdwijnen in ons land. De laatste valke nier A. Mollen is te Valkenswaard over- leden. Tot dusver wijdde het geslaeht, waaruit de overledene stamde, zich van vader op zoon aan het africhten van valken, maar het vak Is niet loonend genoeg meer om- de traditie te volgen, zoodat de zoon de moeilijke dres suur niet leerde. Bloempjes. Op een Woensdag hier ge houden vergadering is besloten tot oprichting van een ufdeeluig van de Nationale Vakver- eoniging van oplichters en teekenaars. De lè luitenant X van het., reg. inl'. hier, vertrok Woensdag met een detachement jon gelingen ter sterkte van 40 man, naar het kamp. bij., om daar gedurende 12 dagen in exercitiën en schieten geoefend te worden. Men beeft al schilder? zonder armen gehad en dansers op ren been. Von Beethoven ver tegenwoordigt de doove musici. Ken poos geleden maakte een Amerikaansch blad mel ding, van een blinden horlogemaker. Thans is er in Den Haag een «prolVsseur debillanl" zonder armenhij speelt met zijn leen en en zijn neus. Dat er vrouwelijke koks zonder smaak zijn, ondervindt menigeen. Kr ontbreken nog slechts blinde schutters, doove telephoonjuffrouwen, en jachthonden zonder réufc. A. Ct. Inhoud Dn met- rn Kiuth-nnods Se .IiUll'Rrtllg 110.13: 1." Rmvurps una beschrijving voorstellende: Blouse voor uu i-jes van 1315 jaarSmal geborduurd randje; Bubyheniden mi vier grootten; Blouse-cos- uminr v, ui- meiejo Babvi-ok van flanel en lange lui. rniiuidjurk Brn-do geborduurde rand; Luier- man.b..ridergood Kinderlioeden Wugetilioed van hatUt. - lluislwiiidscliort. voor dames; Toilet van .-Keu eu crenon zijde; liouwcostuumen eenvoudige luiisj i ...n .1 'i. Monogram in platten stookt...rduuN m-1; Ó.iset v-r zwakke dames; Waudclcostuum van licht.- geruite stol' Modekroniek. Bericht. Abon- nemcuicn. Voldane vragen. Feuilleton. Correspon dentie. RaadgevingenAilvertentiëu. Bij dit nummer behoort een supplement, waarop sieli de 15 bovenomschreven knippatronen in natuur lijke groote bevinden. Te Amsterdam kwam een net gekleede dame in een sigarenwinkel en vroeg in hel, Krunsch een doosje lucifers, haar echtgenoot was een paar huizen vooruitzij lei een rijksdaalder op de toonbank en kreeg l'2.49 van do winkeljevronw terug: het bleek latei- dat de kunstig nagemaakte rijksdaalder slechts G71 j ct. wnar'd was. W ie zich aan een ander spiegelt, spiegelt zich zacht. Naar de Evolutie verneemt, heeft, de heer fGrand, wiens echtgenoot»-, mevrouw H. M. Le Orand-Goudschaal. hij haar weder- iddiensltreding als commies bij de telegrafie werd geplaatst te Zwolle, verzocht zijn stand plaats te Breda met een collega te Zwolle te mogen ruilen. Het antwoord van den Minister was.... een weigering. Het blad protesteert krachtig tegen die beslissing. Ken smid in de Goudsbloemstraat te Am sterdam verkondigt w.-uii-schijnlijk aan elke windstreek afzonderlijk op vier ver schillende wijzen zjjn ambacht. Kr staat aan zijn woning te lezen, dat hij iskaggelsrnid, kagelsmid, kachchelsmid en kachelsmid. Dat komt er van, nu er zoo'u gehaspel is over onze spelling. De proef meteen vrije kaasmarkt te Utrecht is zón goed uitgevallen, 'lat men er voort aan eiken Vrijdag te 9 uur zulk een markt, zul houden. .Ken Haagseli winkelier vond verleden voor- i'aar termen, een bediende wegens oneerlijk- leid te ontslaan, maar kwam onlangs tot de ontdekking dat niet de verdachte rnaar diens onmiddellijke chef de dader was. De onschul dige werd terstond in eer hersteld, terwijl hem de plaats van zijn voormaligen chef werd gegeven, zoodat het. ondervonden leed zoo veel dat kon is goedgemaakt. Op de Stadhouderskade te Amsterdam drong Maandagavond, terwijl de dienstbode al leen thuis was, een man een woning binnen en .wilde met den barometer die in de gang hing, op den loop gaan. De dienstbode ging in allerijl naar buiten, trok de. voordeur dicht en hield haar van huiten zóo lang vast tot er op haar geroep hulp kwam. Die hulp be stond uit een huzaar en eenige Burgei-s, die den indringer vatten en aan de politie over leverden. De 23 Staten van Kuropa hebben tegen woordig in T geheel 3206000 landsoldaten en 297 700 zeesoldaten onder de wapens, dat is een totaal van 3*/2 millioen manschappen, de reserve niet meegerekend. Volgens tie officieele oorlogsbudgetten kost deze legermacht jaarlijks niet minder dan 2870 millioen gulden. Wanneer deze 31/., millioen menschen zich konden wijden aan nuttigen arbeid, dan zou men, bij 't aannemen eener gemiddelde verdienste van 1500 per man, een totale besparing verkrijgen, van 1750 millioen, en rekent men daarbij een diesnt- tijd van 28 dagen voor de reserve, dan be draagt die besparing ruim 4000 millioen. De «gewapende vrede" beteekent dus, laag gerekend, een jaarlijksch verlies van onge veer 2 mil Harden. En dit verlies blijt niet beperkt tot dat ontzaglijk groot bedrag, doch is nog veel aanzienlijker. Het oorlogsma- terieel der Europeesrhe Staten kan thans veilig geschat op een waarde van 48 mil liard. De renten van die 18 milliarden be- loopeii. bij een rentevoet van 4 pet. ruim 720 millioen gulden, welk bedrag, bij "t vo rige verlies gesteld, een jaarlijksch totaal geeft van ruim 2500 millioen. De geheele schuldenlast der Europeesche Staten bedraaht ruim 71/2mïlliard gulden, welke jaarlijks 3 milliard aan rente verslindt. Minstens -!x dier schulden zijn gemaakt voor militaire doeleinden. In onze Oost wonen slechts 75000 Euro peanen. militairen inbegrepen. Is het klimaat dan zoo ondraaglijk.' Zou Alexandrine Tinne niet vermoord zijn De Afrika-reiziger Debari beweert, dat er bij de Touareggs 3 Europeanen gezien zijn, onder welke een Belgische vrouw, Tinn genaamd. Hij wil eert expeditie vormen om hen te verlossen. Men herinnert zich, dat rond 1869 mejuf frouw Tinne door de Touat-egs is overvallen, en zooal.s rnen toen zeker meende te weten, ge'dood zou zijn. en er kwain een vrijwilligerswerend dieust-reeept: 6 uur soep eten. 'tis vroeg I zei Smul uit het bekende ge dicht van Staring. 712 uur exerceeren. 12 uur middageten 25 uur exerceeren, dus weer met volle maag. 5 uur niemendal eten „behoudens" het com miesbrood dit is ten minste een behoudens, waaraau men iets heeft. Eu dan van tijd tot tijd pour la bonne bouche nog een groote representatie. Is dat nu ueu verstandige verdeeling van den dag? Ik zou zeggen, dat de volgeude verdeeling wel zoo verstandig zou wezen 's Morgens koffie, met commiesbrood; ochteuil; exercitie; soep etenmiddag-exercitie, na 6 uur vrij heusch vr\j niet in naam. Niet te laug exerceeren, maar flink exerceeren, ziu dat niet beter zijn, dan dat eeuwig bezighouden; vergeet niet, dat de man, die den geneeleu dag be ziggehouden wordt met allerlei vervelende dingen, nog om de 8 of 4 dagen op wacht is. Ook al een matig amusement. Hoe komt het toch, dat er zoo weinig vry willigere zijn by de infanterie? Ja, het is raar maar toch niet al te verbazing wekkend. Amice zoo zei myn vriend je vergeet een ding, onze soldaten zijn meest allen böertjes, en die zijn gewend om 12 uur te eten. Precies zei ik maar die boertjes krijgen 's avonds thuis pap, of zoo iets; en jelui sluit de restauratie om 12 uur. Geloof aty, meu moet in het leger meer trachten, het nuttige met het aangename wordt veel te weinig gedacht aan aangenaam vindt, i Wie mocht meenen, dat zulks niet gepaard kan gaan met goede krijgstucht, eu goede voorbereiding j voor deu oorlog, heeft geen open oog voorde practijk. Wat deuken de heereu er van? Of is 't weer een vox damans Thans is het bericht volkomen juist geblekeu, j dat op deu Maskerade-dag militairen politiedienst liebben verricht en dat ze daarvoor met 75 centeu beloond zijn. I Het blykt echter ook, dat dit niet moet geweten I worden aan de stations-directie. De chef had 10 I man aangevraagd eu daarvoor f15 benevens den I kost beschikbaar gesteld. Meu zond er echter 20 en j toen bleef er per man en per dag slechts f0.75over benevens 6 aangekleede broodjes eu evenvoel lles- schjes bier. Erg te klagen hebben ze dus toch niet gehad. Omtrent het .ingeval op de exercitieplaats te Reuds- burg, waar driemaal zestien man door den bliksem werden getroffen, wordt gemeld, dat het hemelvuur I zicii over de geweren van een gelid voortplantte en I tegelijkertijd de gelederen voor en achter tegen den grond wierp. De zestien gewereu van het middelste gelid werden alle gescheurd; de vleugelman van dat I 'gelid droeg geen geweer en door hem wcrddeblik- 1 som naar' deu grond geleid. Hij was onmiddellijk i dood. Zijn geheele lichaam was bedekt met blauwe j t-n groene plekken. Een der geweerdragendeu werd 1 aan den slaap gewond, terwijl zijn bril geheel weg- I smolt. Alle getroffen manschappen hadden pijn in de beeuen. Tandarts HtPLAXSHIE! is voortaan op den Zuidsingel A. 273 b,d. Y'urkensuiiirkt Amersfoort te eonsulteeron en niet meer bij BILBERBEEK Langestraat. Zie Advertentie. Hoeveel vrijwilligers heb je nu ongeveer bij je compagnie? HoereW vrijwilligers Vraag liever, hoe weinig Om eens een geleerde uitdrukking te bezigen, zou ik meenen te mogen zeggen: een vrijwilliger is een rara avis bij ons. Zoo, en boe komt dat De hemel weet het: ik geloof, dat de geurmukerij bij de speciale wapens alle vrijwilliger:, naar die zijde lokt. Zoo, zou je dat denken Nu. ik dacht er nog eens over nu, maar infor meerde ook eens links eu rechts om het „naadje van den kous" te welen en ik meende er vrij wel achter te zijn gekomen, zoodat ik aan mijn vriend van het hnofd-wapen toen ik hem weer eens ontmoette meende te kunnen uitleggen waar de schoen wrong. Kerel ik ben er achtergekomenjelui zjjt te vervelend. Dat is te zeggen, ik bedoel hiermede geen personaliteit, muur de dienst bij de infanterie is te vervelend. Eeuwig en altijd inspectiën, lang stilstaan, bekeken worden van voren en van ach teren, eerst door een lage autoriteit, dan door een hoogere, vervolgens door een nog hoogere en zoo voort, tot de allerhoogste toe. Och kom zei mijn vriend er is afwisse ling genoegdaar heb je bijvoorbeeld de prettige avond-veldilienst, en Hemelsche gerechtigheid, noem je dat prettig om 's avonds uit te rukken Ik heb er vrede raée, dat het moet gebeuren maar wou je dat nu als aan lokkend uithangbord dienst laten doen? Hier houdt men avond-velddienst in t donker, Bij lichte maan, cn bij storregeflonker. Apropos, van avond-dienst gesproken, zal ik je eens vertollen hoe ik over die zaak denk? Eenigen tijd geleden werd er beweerd eu ook ge schreven in couranten en tijdschriften dat hetexér- céoren met een volle maag in den avond weinig aanlokkelijk is. Diuir zegje zoo iets beweerden de autoriteiten der infanterie wij exerceeren 's morgens vroeg, bijv. van 7 tot 12 uur, dan is er den geheelen mid dag rust of theorie en dan weer van 5 tot 8 uur 's avonds opnieuw exerceeren: van dik hout zaagt men planken dat is workelijk voor verbetering, vatbaar. Wij zullen voortaan exerceeren van 7 tot 12 uur, en dan vervolgens van 2 uur of 21/, uur tot uur; dan xfjn wij 's avonds vrijbehoudens 'o, dat akelige „behoudens" theorieën, poctscrij en wat daar vorder volgt. Enfln, 'twas toch een schrede in de goede richting, en wij exerceeren ten minste niet meer, gedurende de digestie-uren na den maaltijd, niet een volle maag. Wat belief? dal wou je wel neen, dat zou al te prettig zijn, daar zullen wij een stokje v steken zoo redeneorden de chel's der i Ter gelegenheid van den 37sten verjaardag van H.M. de Koningin-weduwe, Regentes van het Koninkrijk, zal het garnizoen oin 12 uitl een groote parade houden op de Vlasakkers. De troepen zullen worden gecommandeerd door majoor O. G. H. Heldring, van het 5e regiment infanterie, terwijl de honneurs zullen worden bewezen aan overste G. van Essen, waarnemend garnizoens-cotnmandant. Ter gistermi'ldag gehouden Raadsvergade ring, welke werd gepresideerd door den heer Burgemeester, rar. F. D. graaf Schimmel- pennitick, waren aanwezig de heerenCelosse, dr. Groeneboom, Visser, Van Lanschot Hu- brecht, i(ir. Heilvgers, Gerritsen, J. Ger. Kleber, en Van Esveld en afwezig de heeren Tengbergen en Zand ijk met kennisgeving, benevens Van der Want J. J. Kleber, Van Beek, De .long. Van den Wall Bake, baron Van Hurdenbroek van Amrnerstol en mr. Van Zijst. De Burgemeester deelde raede, dat inge komen was het ontwerp-gemeenterekeniug over 4894 en benoemde, na machtiging van den Raad, tot leden der commissie van onder zoek dier rekening de heeren inr. Van Zijst en J. Ger. Kleber en De Jong. Bedoeld ontwerp wijst in ontvangst aan f486532.44, in uitgaaf f 179 432.41: batig slot aldus f 7U99.97. Vervolgens deed Z. E. A. medèdeeling, dat hem door den Commissaris der Koningin verlof is verleend om van 12 Augustus tot 2 September zich buiten de gemeente op te houden. Daarna werd de vergadering welke vijf minuten vóór tweeën werd geopend, wegens onvoltuHigheid om tien minuten over tweeën gesloten. 't Is voor de eerste maal in 44 Jaar, dat is sedert de invoering dér Gemeentewet in 1854, dat door te gering aantal aanwezige leden geen besluiten konden genomen worden. Bij.de Dinsdag gehouden herstemming voor éen lid van den Gemeenteraad zijn 517 van de 842 kiezers opgekomen. De heer II. van Esveld verwierf 230, de heer Ad. van Kalken 277 stemmen, zoodat gekozen is de lieer Ad. van Kalken. Blanco 9, van onwaarde 4. Bij de verkiezing op 46 Juli, toen 482 kie zers gebruik maakten van hün stemrecht,' verwierf de heeV Van Esveld 129, de heer Van Kalken 177 stemmen. De heer Van Kalken heeft de. benoeming aanvaard. Door de kiesvereeniging «Amersfoort" is gis teravond tot candidaat gesteld voor den Gemee- teraad de lieer 0. J. D. van Eek, landmeter i bij het kadaster Daarna gaf het bestuur der vereenigin» uitvoering aan zijn reeds op de convocatie- biljetten vermeld voornemen om zijn man daat neder te leggen, én wérd goedgevon den hedenavond weder bijeen te komen ter voorziening in de door dit aftreden ont stane vacaturen. De eerstvolgende algemeene vergadering van den Nederlandsehen Schutterijkader- Bond zal worden gehouden te Amersfoort. Bij de wedstrijden ter gelegenheid van de 10e jaarsvergadering van den Ned. Schut terijkader-Bond, te 'Arnhem gehouden, be haalde sergeant-majoor Gijsbertsen, van de dienstdoende schutterij hier, met 59 punten den 2eu prijs in het concours op de vrije baan met cylinder. De 4e prijs werd eveneens met 59 punten behaald. Morgen (Vrijdag)avond otn half acht zal liet muziekkorps van het 5e regiment infanterie onder directie van den heer Van Aken, op het terras van Amicitia een muziekuitvoering geven. Het programma luidt als volgt: 1. Einzug der Gaste auf den Wart- burg aus „Taunliiiuser" Rich. Wagner. 2. -uverture „Eiu Morgen, ein Mit- tag, ein Abend in Wien" Von Suppf. 3. „L'iiiauguratiou", gavotte - Van Alcen. 4. Souvenir de l'opéra „Mignou" Amb. Thonuu. Afassenet.' 5. Ouverture „Phêdre' ti, „Le réveil du lion", Caprice liéroiqueDe Konltky. - i a. „La Sórénata"Braga. I b. „Invitation J la valse. C. JU. von Weber. 8. Grande fantaiaie sur des motifs de l'opéra „Don Juan'' de Mozart. Fr. Dunkier. Na afloop van dit concert zal er gelegenheid zijn tot dansen. De muziek hiervoor is welwillend aange boden door bh. officieren van het 5e regiment infanterie. Het bestuur der plaatselijke afdeeling van de Maatschappij tot Bevordering der Toon kunst zond den leden het volgende rond schrijven: «Het is U bekend, dat onze Afdeelingge durende haar zeventienjarig bestaan er steeds naar heeft gestreefd, de muziekuitvoeringen voor de leden zoo interessant mogelijk te doen zijn. Na het voortreffelijk geslaagde Muziekfeest in den zomer van 1893, heeft zij in het voorjaar van 4894, andermaal met orkest begeleiding, een niet minder welgeslaagde uitvoering gegeven, namelijk van Mendels sohn's JiPaulus." Op dien weg zou het bestuur gaarne voort gaan, en, sinds «ie aanwezigheid van het. syinphonie-orkest van den heer Van Aken beter dan ooit daartoe in de gelegenheid, telken jure zoomogelijk een uitvoering willen geven van een of de ander belangrijk toon werk met orkestbegeleiding. Ter verwezenlijking van dien wensch beeft de Afdeeling een voorstel tot subsidieering van dergelijke uitvoeringen, welke de geld middelen van de kleinere Afdeelingen te boven gaan, gebracht in de Algemeene Ver gadering, den 29 Juli j.l. te Amsterdam ge houden. Dit voorstel heeft echter, «als lei dende tot deu ondergang der Maatschappij," hevigen tegenstand ontmoet bij het Hoofd bestuur, omdat dan feitelijk zou worden terugbetaald de bijdrage ad ƒ1.45, die ieder lid aan de Algemeene kas voor de alge meene doeleinden der Maatschappij verschul digd is. Ondanks krachtige verdediging door onzen afgevaardigde is het voorstel ten slotte verworpen. Aan het bestuur staat nu voorshands geen andere weg open dan U voor te leggen de vraag: of U zoude kunnen instemmen met de verhooging Uwer jaarlijksche contributie ad 6.(de laagst mogelijke volgens de Wet der Maatschappij) met éen gulden, in- tegaan met September 1895. Daar de werkende leden der Afdeeling vrijgesteld blijven van de contributie voor de Zaugvereeniging, en het entreegeld hier slechts 1.50 bedraagt (waarvan4.25 ten bate der Algemeene kas) zou, ondanks de nu voorgestelde verhooging, van de leden nog altijd een minimum gevorderd worden vergeleken bij het verschuldigde in de andere kleine Afdeelingen. Aangezien de voorgestelde verhooging dei- contributie uitsluitend ten doel heeft: ver- sterking van de Afdeelingskas, en dit doel i alleen dan bereikt kan worden indien na- i genoeg al de thans aanwezige 105 leden onzer Afdeeling zich vóór zoodanige ver- hooging verklaren, noodigt het bestuur de I leden dringend uit van hun meening blijk te. geven. j Zoodra de uitslag dezer voorloopige stem ming bekend is. zal het bestuur dien mee- deelen in een bijeenteroepen vergadering, i en de noodige voorstellen aan het oordeel dier vergadering onderwerpen." 't Is maar te hopen, dat het billijk verzoek een goed onthaal vinde en dat ook niët-leden van Toonkunst zich gedrongen gevoelen om j als lid toe te treden. Aanstaanden Zondag zal door de Amers- foortsche Wielrijders-Vereenigiug U. D. I. een onderlinge wedstrijd worden gehouden.

Amersfoortsche Courant | 1895 | | pagina 2