Donderdag 22 Augustus 1895. No. 4486, 44e Jaargang Stadsnieuws.' Advertentiën. net VIJF-JARIGEN CÖRSÜS Gwaun-CaeGurwen Colliery Co. ANTHRACIT-NOOTJES. Ditgave Firma A. H. VAN CLE F FF to Amersfoort. Verschijnt Maandag- en Donderdagnamiddag met gratis Zondwjsblud. Abonnement per 3 maanden ƒ1.Franco per post ƒ1.15. Abonnement alleen op hel Zondagsblad voor Amersfoort 40 et, voor het binnenland 50 et. per 3 maanden. Advertentiën 1—0 regels GO et.; elke regel meer 10 et. Groote letters naar plaatsruimte. Legale-, officieële- en onteigeningsadvert. per regel 15 et. Reclames per regel 25 et. Afzonderlijke, nummers 10 cent. Dienstaanbiedingen en aanvragen, uitsluitend voor- en betreffende den werkenden stand, van minstens 5 regels, in het Zondagsblad, per regel5 cent. Bij advertentiën van buiten de stad worden de incasseerkosten in rekening gebracht. Bureau KORTEGRACBT5€ Telepltoon 19. De verplaatsing der drukkerij naar KORTEGRACHT 56 moge een verontschuldiging zijn voor het verschijnen der courant in vorm. De gemeenteraad heeft in zijn zitting van Dinsdag voorloopig vastgesteld de gemeente- rekening over liet dienstjaar 1894, tot een bedrag van f■189532.41 in ontvangsten en 1179 432.44 in uitgaven, en derhalve met een batig saldo van f7099.97. Voorts zijn goedgekeurd de rekeningen van bet Burgerlijk armbestuur, van bet Bur gerweesbuis, van de dienstdoend.; schutterij en van de Kamer van koophandel voor 1894. Besloten is tot toelating van liet onlangs gekozen lid van den Band, den lieer C. .LD. van Kek. De waarnemende voorzitter, dr. Groene- lioom, wijdde een woord van buide aan de aftredende leien, die zicli niet weder ver kiesbaar hebben gesteld, de lieeren Zandijk, Tengbergen en J. .1, Kleber, inzonderheid aan eerstgenoemde», die gedurende zeven tien jaren in den Raad zitting heelt geluid. De gewone maandelijksche Zendingsbidstond zal morgenavond om 8 uur gehouden worden in bet'gebouw Volksheil. Spreker de lieer II. Midler. Ken vriendelijke hand deelt ons de vol gende bijzonderheden mede aangaande de kapel op bet R. K. kerkhof, welke aanstaan den Dinsdag zal gewijd worden. Het godshuis, in de eerste plaats te danken aan de mildheid van wijlen pastoor J. Beek man, is ontworpen door onzen stadgenoot .leu architect II. Kroes. Deskundigen roemen om liet. zeerst den smaak vollen vorm en de degelijkheid, zoo vari ontwerp als afwerking. De kapel maakt dan ook een groolscben indruk. Zij is gebouwd in goiliischeii stijl en heeft den vorm van een Latijnse!i kruis; de in wendige lengte is 20 M., de breedte in liet transept 15 M„ terwijl bet schip een breedte heelt van 7.50 M. liet presbyterium beeft den huiven achthoek tot grondvorm, met een breedte van 7.25 M„ terwijl zich daarin deuren bevinden, welke toegang geven tot een uitgebouwde bergkamer ei. de sacristie. Langs .Ie wanden en in de. boeken dei- kapel zijn enkele en geschakelde kolonnetteii geplaatst up bardsteenen sokkels et- gekroond met rijk gebeeldhouwde kapiteelen van Sa- vonuière-steen, waarboven de geprofileerde en bogen zich ontwikkelen en de kruisge welven ontslaan, die. in verband met een stergewelf boven bet midden van bet transept, een verbeven indruk maken. Het binnen werk is geheel in kalk mortel bewerkt met geprofileerde kanten oio de ramen, de deuren én ile rondgaande lijsten. liet bedehuis bevat een ruimte voor 200 zitplaatsen, waarvoor houten vloeren zijn aan gebracht, terwijl de vloeren in liet presbyteri um en in de ruime padeu zijn gelegd van Engelsche tegels in 2 tinten. Aan de voorzijde der kapel is een toren gebouwd met een inwendige oppervlakte van 2.75X2.75.; de benedenverdieping dient tot voorportaal der kapel, welke door een rijk bewerkte tochtpui wordt afgesloten; voor den hoofdingang, welke door eikenhouten deuren wordt afgesloten, is een bardsteenen trap De toren zelf beeft een hoogte van ruim RH) voet. tot. bei kruis, dat zich daarop verhel). Boven he' midden v.m In t transept verheft zich een slank torentje of zoogenaamde dak ruiter, hetwelk een hoogte beeft van 8.59 M. van tien nok der kapel tot den voet van het kruis. De kapel is opgetrokken in kleurige» Waal- vormsteen met, spoumurende omgaande gordelbanden en lijstwerken zijn aangebracht van helder gelen Friese hen steen, terwijl bo vendien profielsteenen zijn gebezigd voorde afdekking van gevels, de waterlijsten, het plint en de ramen. Boven de hoek- contreforten aan de tran septgevels en den voorgevel van het schip verhellen zich rijzige pinakels van St. Joire- steen. bewerkt met gebeeldhouwde hogelsen kruisbloem; de gevels van het transept ein digen in een evenzeer rijk bewerkte kruis bloem, terwijl dezelfde steen is toegepast voor afdekkingen boven de contreforten aan schip en presbyterium, en aan borstweringstukken ouder de ramen en galmborden van den toren. Boven het presbyterium en de dakvensters zijn van lood gedreven kruisbloemen geplaatst, door onzen stadgenoot den neer 11. J.Brom kunstig uit de hand vervaardigd. De ramen zijn bezet met gekleurd glas de traceeringen zijn in rijke dessins bewerkt. De bouw van dit werk is op uitmuntende wijze uitgevoerd door de hoeren M. H. en II. T. Kysvogel. te Rumpt, die daarvoor ten i volle lol verdienen. Gelijktijdig met de stichting van de kape is het kerkhof uitgebreid met eeu oppervlakte van nagenoeg,4300 M-. Dit nieuwe gedeelte is omgeven met een nieuwen muur, terwijl de j muur om bet bestaande gedeelte gedeeltelijk j is vernieuwd en van een nieuwe afdekking voorzien. De pas opgerichte W. C. A. (Wielrijders Club Amersfoort) heeft bet, voornemen aan staanden Zondag een clnbtociit te maken van hier over Doorn. Driebergen. Zeist, De Bilt, Utrecht, langs de Vecht naar Loosdrecht, j Hilversum, Baarn en naar Amersfoort terug. Verzamelplaats voor de leden op den Hof, I om half tien. Bij ile Zondag in een der gebouwen van de Tentoonstelling te Ainsterdan gehouden scherm wedstrijd behaalde onze stadgenoot de beer Van Rossum den consolatie-prijs bij internationaal sabelschermen. Delieerlvames,de keurmeester der visch, lioudi zijn strijd tegen de onverschilligheid der koupers en de zucht tot bedrog bij de verkoopers vol, niettegenstaande alle bemoei lijking waaraan bij blootstaat. Gisterochtend keurde bij weer alle gar nalen af, die ter markt waren aangevoerd. Ze waren weer van J. H. D. uit Bunschoten, die nu reeds driemaal achter elkaar zijn scha delijk goedje hier aan den man tracht te brengen. Bij gunstig weder zal a.s. Zondagavond om half' acht, het muziekkorps van bet 5e regiment infanterie, onder directie van den beer Van Aken, op liet terras van Amiciïia een muziekuitvoering geven. Het programma luidt als volgt: 1. Mnrche sur des motifs de l'opé- rette „La femme it Papa" Pan Aken. 2. Ouverture „Tempelweihe"Kêler-Bélu. 3. „Die Welle", Couzert-Walzer Metra, 4. Grande fantaisie sur des motifs de l'optfrn „Le Trouvère", de VerdiVan Aken. te te Hernhut, is op haar verzoek eervol ontslag verleend aan mej. S. A. Schurman. als directrice van het Zuster- en weduwen- huis te Zeist, en in haar plaats benoemd mej. M. Asmussen, te Neuwied. Een levenl. aang.kind. v. g. van Jan Staal en Mina Buisman. 20 Aug. Een levenl. aang. kd. m. g. van Hessel van Valkenhoef en Hendrika van der Kooij. 20 Aug. Gerarda Batrum. 79 j. ongeh. Drie of Vijf Wat van Falbs voorspellingen ook moge uitkomen, het is een feit dat de laatste da gen bier uitmunten door heerlijk weder wanne zomerdagen, gevolgd door lieflijke avonden. Maar wat de eerste avonden in deze week bovenal zoo schoon deed zijn, w.is de waarlijk ongehoorde weelde var. twee concerten na elkander. Maandag weerklonken door Amicitia de toonen van het den Amers- foorters zoo bekende korps en Dinsdag had zich weder een talrijk publiek verzameld om te genieten van liet concert, te geven door het stafmuziekkorps van het derde regiment infan terie onder directie van den heer Bouwman. Of het schoon was Ja en neen. De eerste indruk bij het booren van den «Militairen Groet" was, dat het een orkest was met uit sluitend koperbezetting en, hoewel in het tweede en zesde nummer de hobo zicli niet onverdienstelijk gelden deed, bleef deze eerste indruk mij den geheeleo avond bij. In Wie- precht's «Faust-lantaisien kwam het lage ko per uitstekend tot zijn recht en dit nummer kan dan ook werkelijk bet best geslaagde genoemd worden. Toch was ook hier voor ooren die op den vorigen avond zoo verwend wareh|de onvoldoende bezetting en het gebrek aan de noodige houten instrumenten duidelijk merk baar, D kleinere nummers (Liebestraum, Abendlied en Berpeuse) klonken lief'. Daar entegen viel Bouwman's fantasie van de «Carmen' aan weinigen in den smaak. Het kwam mij voordat deze fantaisie samengesteld ik had haast gezegd vervaardigd was met liet speciale doel om bepaalde instru menten te doen uitkomen. Het was dus alles weer koper en wanneer daardoor de fantasie zoover gegaan was, dat de Carmen geheel vergeten werd, kwam het volle orkest weder een oogenblik met de onvervalschte melodie voor den dag om onmiddellijk daarop weder deemoedig het woord af te staan aan een heerschzuchtigen waldhoorn of een zwaar moe dige trombone. Geheel verkooperd ging ik naar huis. Doch in het volgend nummer nog een paar opmerkingen. Yerkooping van Vaste Goederen. d.d. 20 Augustus 1895. door Notaris A. N. J. VOS te Amersfoort. Onder de gemeente Soest. Perceeleii I11, een boerderij te Soest in Ret Korte eind, bestaande in huizinge, achter huis, hooiberg, schuurberg en verdere be timmeringen, wei- en bouwland, groot 1047.12 Hectaren en het recht van erfpacht op 61 Aren wei-en bouwland, in massa verkocht voorf 12 995. Perceel 12, wei- en hooiland te Eemnestbinnen;groot 1 31.80voor» 2780 Samen f15775. landarts H4PLA1SÜ1E is voortaan op den Zuidsingel A. 273 b/d. Varkensniarkt Amersfoort te consulteeren en niet meer bij BILDERBEEK Langestraat. Zie Advertentie. DAGELIJKSCH K WATERSTANDEN van de Lnntersche Beek en de rivier de Eem. Opgenomen des morgens acht ure. Aan den [Rooden |0 Dag Haan. fien I bov. ben. Tm. m. M. M. 11 Ai 5,03 4,87 5,20 1 3,57 3,18 12 5.04 1 4,88 5,10 j 3,54 3,10 13 15,04 4,89 5,04 3,44 3,— 14 i 5,05 4,90 5,07 3.41 2,98 15 5,00 4,93 5.07 I 3,54 2,95 2,— 0,55 10 5,07 4,95 5,04 1 3.49 j 2,92 1,93 0,55 17 i 5,07 I 4,96 5,01 3,41 2,88 1,86 0,48 40- r 25-h 05-1- Ouverture „Guillaume Teil" Roesini. Nachklange ans „Der Fliegeude Hollander," gros/.e Fantasie Rich. Wo i a. „L'inaugnration", Gavotte Pan Ake I b. Zwei Ungarische Tiinze, no. Juliette" de l'opéra „Rovnéo Ch. Gounod. De paardenarts 3e klasse F. Laméris, van het le regiment veld-ai-tillerie hier, is dooi den Inspecteur van den geneeskundigen dienst belast met «le waarneming van den vétérinairen dienst bij «le oefeningen in de stelling van Amsterdam, van 23 tol en met 28 September aanstaande. Van Doornik, die Zondagavond zoo zwaar gewond werd en thans nog in De Poth" verpleegd wordt, is in zoo verre hersteld, dat hij "vermoedelijk nog in 'teind van deze week naar huis zal kunnen terugkeeren. Tot predikant bij de Gereformeerde ge meente A te Bunschoten is beroepen ds. W. Bosch, van Vrij hoe ven-KapeÜe. Door het. hoofdbestuur der Broedergeineen- BURGERLIJKE STAND VAN ANIERSFOORT. GEBOREN: 14 Aug. Johannes, z. van Al-- bertus Heimans en Teuntje Doornkamp. 15 Aug. Willem Johan, z. van Theociorus Bernard us Petrus Markus en Anna Kluasen. 16 Aug. Alieda, d. van Tieleman Willem de Wilde en Jansje Antoinette van Eist. 17 Aug. Willemijntje, d. van Franciscus Middel man en Filipje Vaarkamp. 18 Aug. Gerrit, z. van Jan Jockem van Doorn en Hermina van Vonno. 19 Aug. Geertruida Marga- retha Dina, d. van Friedricb Wilhelm Hen driks en Bernardina Biemans. 19 Aug. Everdina Jacoba, d. van Gijsbertus Verschuur en Cornelia van Geijn. 20 Aug, Riehardus Jacobus, z. van Karei van Eijkelenburg en en Antje van der Veen. 20 Aug. Johanna Bernaraa, d. van Hermanns Elberse en Maria de Groot. 20 Aug. Willem z. van Alijda Petronella Maria van 't Wel. ONDERTROUWD15 Aug. Hendrikus van «Ier Klier en Johanna Petronella' de Waal. 16 Aug. Johannes van Planteringen en Eli sabeth Klok. GETROUWD: 21 Aug. HerinanusMatthias Bavo Christen en Aleida Petronella Üerks. 21 Aug. lzak van Tijn en Esther van Leer. 21 Aug. Jan Koeslag en Elisabeth Cor nelia Peters. OVERLEDEN 14 Aug. Johannes Martinus Josephus van Helvoirt, 4 m. 15 Aug. Willemina Lenstra 2 j. 17 Aug. Johan Hendrikus Verkerk, 1 in. 17 Aug. Martha Zeggelaar, 7 d. 17 Aug Eduard Everar- dus Hubertus Otte, 3 m. 18 Aug. Josephus Adrianus Aloysius Aarts, 70 j. ongeh. 18 Au gustus. Alijda Gel-ritje Verkuil, 11 m. TANDARTS (Nieuwe Wet) AMERSFOORT, KAMPSTRAAT 40. Voor TANDHEELKUNDE, Kunst tanden en Gebitten. Te consulteeren alle werkdagen van 912 en van 3DV Operation zonder pijn. Hoogere Burgerschool te AMERSFOORT. Tweede TOELAT1NGS-EXAMEN vangt aan oj> Maandag 2 September des v.m. te 9 uren. Aangifte van candidaten kan schriftelijk plaats hebben vóór 26 Augustus a.s. bij den. directeur van bovengenoemde school G J BUMS In lossing een schip ENGELSCHE Aschgehalte t.67°/0. Steen noch sintel moet de rooster der Haard- of Vulkachel bedekken. Deze Engelsche Antlu-acit wordt eenparig door kachelfabrikanten als de kolen, zonder nadeelig gebrek aanbevolen. Vertegenwoordigd voor Amersfoort-Baarn- Zeist-Nijkerk en omliggende gemeenten dooi de Brandstofmagazijnen BiOESTHiJT. P.S. Puike ({utiliteit DKOOGE TURF.

Amersfoortsche Courant | 1895 | | pagina 1