Binnenland. Stadsnieuws. Marktprijzen. dat twee verschillende interdicten eu re solution jegens den /elven Abraham llen- ricks/, verleend zjjn, Met het oog hierop eu hetgeen verder is meegedeeld, verstaan de Regeerders, dat het woonhuis van Abraham Heurieksz door den binnenvader in het pest huis, Uenriek Gerritsz, zal worden toege- spijkerd, behoudens nochtans de poene by de respecticve Resolution en Ordon nantiën vervat. Dit besluit is ondertee- keud door Willem van Hoorn, in afwe zigheid van den Secretaris, terwijl de insinuatie, mitsgaders het interdictie van deze op den 7den Februari 1656, door Thonis Lam bert sz gedaan was aau Abraham Henricksz siju huysfrouwe en oen de knecht van Jan Cornelisz, die de weedt aennamen. Zooals dat steeds gebeurd is en geschie den zal, werden er ook nu lieden gevonden, die in de gegeven moeilijke omstandig heden, hun tijdelijke belangen behartig den. Br bood zich iemand aau, om tegen geldelijke belooning de pestzieken te troosten. Op den 25 Maart verzochten de Regeerders, na het rapport van de Commissarissen en dezer schriftelijk ver- bael omtrent het aannemen van Mr. Herman tot ziekentrooster der pestzie ken gehoord te hebben, en authoriseeren zjj den heer burgemeester Van Schaeck de intentie van Mr. Herman daerop na der te willen verstaan, en, bijaldien hij alsnog daartoe genegen is hem tot het zelve ziekentroostersampt te laten gebruij- ckeu. daarvan door den secretaris behoor lijke acte t,e doen depescheren. Op die j wijze kregen de pestzieken een ofliciëelen, behoorlijk gesalarieerden trooster in het ongeval, dat hun n\cikuiimn was. Bij Kun. besluit is bepaald. dat. de legen- j wourdigi- zitting van Slaten-generaul zal wurdeii gesloten op Zaterdag 14 September 1805. .les namiddag ten 3 ure. De Minister van Biiinenliiiidsche zaken is gemaelitigd. in een vereenigdc vergadering der Kamers de zitting in naam der Koningin te sluiten. Over de indertijd in de Tweede Kamer der Stilten-generaal ter sprake gebrachte vraag, of het ook nuttig kon zijn om. in na volging van een dergelijke instelling hij het Brits. h-Indische leger, door het beschikbaar stellen van eenvoudige werkloodsen. <len man schappen gelegenheid te geven, in hun vrijen tij.l het door hen vroeger beoefende hand werk te onderhouden, waardoor dezoodiuiigen zich nog eenige extra-verdiensten zouden kunnen verschuilen en in elk geval lediggang en de schadelijke gevolgen van .lien zouden kunnen worden geweerd, heeft het legerbe stuur nu de du'is van verschillende wapens en diensten gehoord, doch algemeen 's men gelet nok op hetgeen'de ondervinding, indertijd in een drietal garnizoensplaatsen op Java opgedaan ten deze geleerd heelttot een negatieve conclusie gekomen. Lie geruchten blijven aanhouden, dat de Belgische grenzen spoedig weder opengesteld zullen worden voer d» n invoer vim runderen uit Nederland. Luitenant-genera i Vetter, benoemd com mandant van In-t i in Nederlaiid»cii Indic en chef van het Departement van Oorlog, zal 2ti September P'CI nihituj uit Rotterdam naar Batavia vertrekken. den eed af t,e leggentoen hij er nochtans toe overging, deed hij dit op eon wijze, die velen ergerde. Dut men voor het eedsformulier niet veel gevoelt, is nog te begrijpen, maar zoolang de eedsallegging door de wet is voorgeschreven, moet men ook voor dezen vorm den eerbied beloonen, dien men aan de wet verschuldigd is. Onder beschaafde mannen is dit regel. Wil men by de aanvaarding van een open baar ambt geen eed uileggen, men kan dit nalaten, maar aanvaarde dan ook het ambt nietdoch gaat, men er toe over, men boude de vormen in het oog, hoe weinig waarde men ook aan de zaak hechten moge. De handgelden en gratificatiën voor de koloniale werving zijn verminderd. Het maxi mum van het handgeld of de gratificatie is thans bepaald op f200. Het Leger des Ileils houdt elk jaar om trent dezen tijd over de geheele aarde, een week van Gebed en Zelfverloochening. De officieren, soldaten en vrienden van het Jaeger worden dan uitgenoodigd, gedurende die week zich liet; een of ander te ontzeggen en het daardoor bespaarde geld te storten in een »Zell'verloocheningsfonds", dat gebruikt wordt ter verspreiding van het Evangelie over .ie geheele aarde. Dit jaar zal die week gehouden worden van 0 tot 12 October. Op verzoek van het consulaat van Spanje te Amsterdam wordt, aan belanghebbenden medegedeeld, dat de nieuwe voorschriften betreffende certificaten van oorsprong van goederen, bestemd naar Spanje, voorloopig zijn ingetrokken, zoodat aan het consulaat weder certificaten, zooals die vroeger waren ingericht, ter viseering kunnen worden aan genomen. Als opvolger van wijlen pastoor Van den Berg is benoemd tot bisschoppelijk inspec teur van het R. K. bijzonder ouderwijs in het aartsbisdom Utrecht, kapelaan G. II. Reu- vekamp, te Deventer. Onder de work.ag van de nieuwe wet op de invoerrechten hebben die rechten ten kantore Amsterdam over Augustus (de eerste maand na in werking treding der wel) /'220Ü0 Van bevoegde zijde merkt men aau de op. dut in .Ie benoeming van generaal V■•tier tot logercomandant in Ipdië geheel ten onrechte de aanwijzing word ge zien eener verandering in onze gedragslijn tegenover Atjeh. D»> legercommandant heeft zich met de te volgen taktick niet iu t« laten. Op hem rust alleen de taak. toe te zien. dat de noodige troepen er zijn en dat deze behoorlijk wor den uitgerust. Hoogstens heeft Dij een advise erende stern bij den opperbevelhebber van zee- en land macht in N' derlandscli-Jn.iië, don gouver neur-generaal. De commandant op Atjeh heelt, geen bevelen van hem al te wachten. Aan hen. die een weinig op de hoogte zijn vin de verstandhouding tusschen generaal Deijc- kerholT en generaal Vetter, moest dit trouwens zeer onwaarschijnlijk in de noren klinken, Dinsdag zal het 30 jaar geleden zijn, dat de groote koopmansbeurs te Amsterdam ge opend werd. Daar alle reden voor een fees telijke herdenking van dit jubilé ontbreekt, zou van liet feit geen melding worden gemaakt zoo niet de nog in functie zijnde Hartog Gopzc eenige dagen nu de opening. 1" Sep tember l"t pitr ipluiebewaardor werdt aange steld. Daar hi.i liet zeker niet kan helpen, dat reeds 25 jaar aigekeur Ie Beurs nóg bestaat, verdient zijn jubilé wel vermelding. Bij zijn installatie als wethouder van Am sterdam maakte mi'. Treub eerst bezwaar meer opgebracht dan over Augustus van het vorig jaar. toen de opbrengst, evenzeer gun stig werd genoemiL ("it een in gezonden stuk van den heer P. Frère iu de Maasbode blijkt nu weer, dat de pogingen om te Maastricht een geweerfabriek op te l ichten, afgestuit zijn op den eisch van den Minister van Oorlog, dat de fabriek minstens honderd geweren daags zou afle veren. Het door het consortium bijeengebrach te kapitaal bleek daarvoor niet groot genoeg. Volgens de jongste opgaven zou de waarde .Ier van Lombok afkomstige gelden en kost baarheden (waarop de kosten van den oorlog voor een deel zijn te verhalen) gesteld kunnen worden op 17 ton, daaronder 4Va ton als oorlogschatting ons iri handen gekomen. Voor het overige is deze raming zeer onzeker vooral wat de vermoedelijk waarde der preciosa betreft, aangezien eene aan billijke eischen beantwoordende deskundige taxatie in Indie niet uitvoerbaar is. Het ligt in de bedoeling der Indisch regeering, alle preciosa herwaarts te zenden, met uitzondering van een klein aantal ter bewaring aan het Rata- viasch Genootschap van Kunsten en Weten schappen af te stane voorwerpen, en orn van de geldswaarden Indie alleen aan te houden de voor de circulatie geschikte geldstukken en eeriigon eveneens voor het, museum van genoemd genootschap bestemde munten. Diudagtniddag is, in de Trèves-zaal te "s-Gravenhage, de Staatscommissie voor pen- sioenverzekering van werklieden door den Minister van Waterstaat geïnstalleerd. Nu de gebruikelijke begroetingen en nadat de Minister, in naam der Regeering, voor zitter, leden en secretaris der commissie het welkom had toegeroepen, zeide Z.Exc. in hoofdzaak het volgende Het, was der Regcering, toen zij besloten had een Staatscommissie in het leven te roepen, ten einde in de eerste plaats te on derzoeken, of wettelijke maatregelen moeten worden genomen om oude of invaliede werk lieden een recht op geldelijke uitkeeringen te doen verkrijgen, aangenaam, dat gij bereid waart in die commissie plaats te nemen en de n opgedragen taak te aanvaarden. l it de aan de commissie verstrekte opdracht blijkt, dat haar taak verder reikt dan de grondslagen te onderzoeken, waarop een ver zekering van het lot, van oude werklieden door een pensioenstelsel zal kunnen en be boeren te worden geregeld. De Regeering wenscht het geheele vraagstuk der ouderdoms- en invaliditeitsverzekering te doen onderzoe ken, muur niet voordat aan uw commissie de wenschelijkheid van een pensioenstelsel ter verzekering van hot, lot van oude en invallie de werklieden zal zijn gebleken. leder, wion het algemeen welzijn ter harte gunt, wenscht de toekomst van den arbeider verzekerd le zien. Voordat echter middel en daartoe kunnen worden aangewend, behoort te worden onderzocht, of algemeen werkende bepalingen zonder bevoorrechting van enkele klassen, zonder achterstelling van andere en met eerbiediging van ieders rechten, moge lijk zijn. Het is derhalve de taak uwer commissie, naast de heilrijke vruchten van een pensi oenstelsel ook de belangen, die daardoor zou den kunnen worden geschaad, in het oog t,e houden. Mocht uw onderzoek tot de uitkomst leiden dat, de voord eel en van een pensioenstelsel tegen de nadeelen opwegen, dan zal die uitkomst de verwachtingen van vele in den l inde teleurstellen maar dan ook zul breed gemotiveerd dienen te worden, dat, niet de wil. maar hei vermogen om een afdoende regeling te treffen, ontbreekt. Leidt uw onderzoek daarentegen tot de uitkomst, dat een ontwerp van wet. aan de Staten-Generanl behoort te worden aangebo den, dan moet en tal van hoogst belangrijke vra gen door uw commissie worden beantwoord. De Regeerin g spreekt den wensch uit en durft de hoop koesteren, dat hetder commissie gegeven moge zijn, met vrucht de haar op gelegde taak te vervullen. In dit. vertrouwen verklaar ik de commissie geïnstalleerd. Vrijdag avond omstreeks half tien moest eeti werkman aan de gasfabriek te Delft meer licht verschuilendoor een verkeerden draai aan de hoofdkraan zette bij echter de geheele stad eensklaps in duisternis. Het ongeval was spoedig hersteld, maar gat' toch aanleiding tot vele komische incidenten. Falb voorspelt voor de week van 7 tot 15 September aanvankelijk droog weer: eerst in de laatste dagen dezer week weer wat regen, niet veel echter. De warmte neemt toe. Kames '2, m Zaterdagochtend 1!t manden garnalen afgekeurdde 10 waren weer van de familie II. uit Bunschoten, die naar het record van bedorven waar streeft. liet hevige onweder, dat, Zaterdagochtend rond 7 uur boven deze stad los barstte heeft aan de telephoontoestellen heel wat schade berokkend. De bliksem sloeg in een peloton van het 2e regiment Huzaren, dat zicli langs den Heiligenbergerweg naar het manoeuvreer terrein begaf. Twee paarden werden aan de voorbeenen zwaar getroffenvier ruiters raakten bedwelmd, en werden naar het militair hospitaal gebrachtéen hunner bleef in behandeling. Ook sloeg het hemelvuur in de fabriek der heeren Piek Lange Co. waai' het begin van brand door eigen per soneel werd gebluscht, en in de cantine van het 3e bataljon, waar de verf op een der deuren eenigszins werd geblakerd. Onze vroegere stadgenoot de tegenwoor- dige majoor van den generalen staf J. de Waal is werkzaam gesteld onder de bevelen van den commandant der Nieuwe flolland- sche waterlinie en te Utrecht in garnizoen gekomen. Door den jager E. Kamerbeek jr. te Leusden is Donderdag op de hotstede »De Grift," onder die gemeente, een geheel witte patrijs geschoten, De Soestertram vervoerde niettegenstaande het slechte weder in de eerste helft van Augustus, gedurende die maand 9295 reizi gers. Met de twee vorige maanden bedraagt dit een getal van 20 217 personen over het eerste kwartaal der exploitatie. Bij de ter gelegenheid van het, bezoek van BIL MM. de Koninginnen aan Drente, aan De Punt. hij Zuidlaren, gehouden wedrennen, werd in de horden'-en over 3200 M. de le prijs behaald door Romeo van luitenant Ten Cate, en de 3e prijs door La jaine van j luitenant Mos. In den wedren op de vlakke baan behaalde behaalde Robin Ilood van luitenant Ten Cate den 3en prijs. Zaterdagochtend werd ten Raadhuize in het openbaar Dij enkele inschrijving, aanbe steed de levering van 1470 dubbele hecto liter (tonnen) beste lange Eriesehe turf en 855 dubbele hectoliter (tonnen) beste harde turf voor de Gemeente: 650dubbele hecto liter (tonnen) beste harde turf voor liet ge combineerd St. Pieters- en Bloklundsgast- huis200 dubbele hectoliter (tonnen) beste harde turf en 50 dubbele (tonnen) beste lange Eriesehe turf voor het Burgerweeshuis. Eenige inschrijver was de firma wed. P. Schimmel Zoon alhier, voor de Gemeente tegpn 28 et., de lange en 48 ct. de harde voor 't Gasthuis 27 ct. de lange en 47 ct. de harde: voor liet Weeshuis 27 ct. de lange en 47 ct. de harde turf. De gunning is in beraad gehouden. Ten overstaan van B. en W. geschiedde Zaterdagochtend de verpachting van vier standplaatsen voor caroussels, draaimolens, hippodromes en dergelijke inrichtingen, ge durende de aanstaande kermis alhier, ais 1. Up den Hof bij de Lavendelstraat: 2. op de Groenmarkt 3. op den Hof bij de Ha versteeg; 4. op de Appelmarkt. Voor de standplaats onder no. 1 vermeld werd het hoogst ingeschreven door H. 1Iq.hi- mersori, te Amsterdam, voor f225.55; voor die. onder no. 2 door C. Schoenmaker, voor f50; voor die onder no. 3. door J. van Mun ster, f 1500,50; en voor die onder no. 4 door A. C. Tewe, voor slechts f'550. Zooals uit een advertentie in dit nummer blijkt., zal er op Dinsdag 17 en Woensdag 18 September een Bazar worden gehouden van «Tesselschade." De afdeeling Haarlem, vati welke deze bazar uitgaat, heeft geen depothaar taktiek is: dames-werksters zelve te laten handelen en op risico voorwerpen van nut en goeden smaak te laten vervaardigen. Een vijf en twintig dames zonden een groote hoeveelheid voorwerpen in en werkten of schilderden met veel animo voor deze lang voorbereide bazar »op hoop van zegen" want wat niet verkocht wordt, ontvangt men weer terug; alleen het kindergoed, door de Afdeeling «Amsterdam" ingezonden, maakt hierop een uitzondering. De uiterst vriendelijke ontvangst, die het uitvoerend comité hij de besprekingen on dervond zoowel van de zijde der vele jonge dames hier ter stede, die beloofden bij den verkoop te zullen assisteeren als bij bet Bestuur der Sociëteit AmirUiu, geeft goeden taoed. Laat niemand meenen, dat alleen zij die veel geld willen besteden welkom zjjnwie nu of later een geschenk moet geven, vindt ruime keuze, in eiken prijs. Moge «eendracht macht maken" en de groote moeite aan zulk een bazar verbonden met goeden uitslag worden bekroond. Vrijdagochtend werden door den heer Tandarts K1PLAX§HIË is voortaan op den Zuidsingel A. 273 b <l. Yarkensmarkt Amersfoort, te consulteeren eu niet meer bij 151 LI)KR REEK Laiigestrant. Zie Advertentie. Amersfoort, Vrijdag 6 September 1895. Appelen i'2.l'3.Peren f'2.al'4.— Zanuaardappelen 1'1.30 a i' i .70 p. heet. Hoendereieren f3.50 a f4.p. 100 st,. Boter fl.— a f 1.25 p.k. —Kippen 10.50 a 10.80 Kuikens f 1.a f l.20 Piepkuikens f 0.30 a f 0.60 Eenden f 0.60 a i'0.90 Jonge eenden 10.a f0.-Hazen f0.it f0.Wilde konijnen fü.a f0.Tamme konijnen f 0.20 a f 1.p. st. Duiven f 0.40 a f 0.60 p. paar Zeugen f 30.— a l'40.Biggen f3.a f6.Schrammen fit).— a i' 15. Aangevoerd waren ongeveer 200 heet. Ap pelen, 50 heet. Peren, 200 heet. Zandaardap- pelen, 11000 st. Hoendereieren, 1200 kilo Boter, kilo Margarine, 8 zeugen, 250 big gen, 20 schrammen. Openbare Verkooptip van Onroerende Goederen. Notaris A. N. ,T. VOS te Amersfoort. A Pd. 5 September 1895. in di' gemeente AMERSFOORT. No. 1. Een winkelhuis met erf in de Lavendel straat, verkocht voor f 4850. 2. Een winkelhuis met i slachthuis en erf aan de Longest raat j in massa,, 7050. 3. Een pakhuis in de) Valkestraat 4. Een winkelhuis en erf, Krom- niestraat hoek Pepersteeg 3750.— 5. Een schilderswerk plaats aan de Ap- j pelmarkt I 6. Een huis en erff daarnaast .tin massa,, 7. Een huis en erf 1 daarnaast .1 8. Een huis en erf daarnaast 9. Een huis aan het Havik 10. Een huis met tuin j in de Teutstraat j in massa 11. Een pakhuis daarin 1218. Zeven woningen met grond aan den Hamschen weg, in massa6240.— B Dd. 0 September 1895. Onder de gemeente AMERSFOORT. No. 1. Een bouwplaataje in de Horse- weide, groot 1.2297 h.a. 3320. Onder de gemeente HOOGLAND. 2. De boerenhofstede! „de Heetkamp", I groot 2.8200 h.a. j 3. Een dito daarnaast! ma88a 13170.— groot 2.4930 h.a. t 4. Twee kampen wei-| land daarnaast, 1 groot 3.6850 h.a. I 5. Weiland aan de Kopersteeg, groot 26720 h.a De hofstede„Heijendaal",groot 2.5710 h.a 7. Een huis en erf aan den Veen- weg, groot 18 a. 2 c. 8. Twee woningen met bonw en weiland aan den Hamschen weg, groot 39 a. 27 c. 9. Een vierde portie in een Malenhoef Onder de gemeente LEl'SDEN. 10. Een bouwplaat,sje „de Akker", groot) 1,5720 h.a. in massa 11. Bouwland daarnst. I groot 20 a. f 81030- 4850.- 1000.- 1940- 4720.— 8880.— 460.— «020— 900,- 3880.—

Amersfoortsche Courant | 1895 | | pagina 2