Stadsnieuws. Ik siclit. de Tweede Kamer niet de geschikte plaats om die oorzaken te gaan bespreken en dit zaakje uit te pluizen. Volgens liet Wiener Fretnde nblatt is do Nederlandsche Regeering onlangs weer met de «Oesterreichisehe Walfenfabriks-Gesell- schaft", te Steve, in onderhandeling getreden over het leveren van 53 000 kléin-kaliber Münnlieher-ge weren. f De (lelderland, van de RutterdamscheLlovd, bracht te Rotterdaiu 29kanonnen aan, welke op Lombok zijn veroverd. Daarvan worden kruisen vervaardigd voor Lombokstrijders De Beursbelasting te Amsterdam gaat aau- f merkelijk terug: een treurig teeken iu de «eerste koopstad «les Rijks". In de jaren 1800,94 bedroeg de opbrengst onderscheidenlijk 03, 92, 891 o, 881/» en 87 ^duizend gulden. - Omtrent den toestand van den heer K. Kater die daags na zijn installatie als lid f' vai: de Rijkscommissie in zake arbeids-pen- sioenen ziek werd, wordt van vertrouwbare v zijde aan de Amst. Cl. her, volgende gemeld De heer Kater was sedert eenige weken lijdende aan dezelfde kwaal (aangezicbtspijn) i waaraan hij ook voor twee jaren heeft gela- b' boreerd. De geneesheeren achtten een operatie Er noodzakelijk, «lie dan ook Vrijdag II. in liet p' Burger-ziekenhuis te Amsterdam met guns tig gevolg heeft plaats gehad. De operatie bestond in liet afsnijden van een gedeelte zenuw in het aangezicht niet in «Ie keel, zooals door sommige bladen is gemeld. De toestand van den heer Kater is op «lit oogenblik redelijk welstrenge rust is ecli- i ter voorloopig zeer noodzakelijk. 't Inhoud van De Dame» en Kindermode, 3e jaargang no. 19. 15 Gravures mei hese li rij vin;:, voorstellende: Korte mantel voor meisjes van liff Korte mantel voor baliies onder de 3 jaar. Gymunstiek-eostmiiiis. Huis van hetgyninastiek-oostunin voor jongens van 10—12. Vest voor jongens van 57. Ondergoed voor kinderen. Lange Mouse niet pantalon voor knapen van 21. Bahyjurken. Blouse n 't schuine -liming voor knapen van 45 Lange mantel voor meisjes van 1—5. Wande l- cosüiiiin van gespikkeld crepon. Wielrijders eostuum. Amazonetoilet. Pelerine vau fluweel. Naelujakje met vierkant stuk. Berichten. Abonnementen. Voldane aanvragen. Feuilleton. Correspondentie. Raadgevin gen Advertontiën. Bij dit nummer behoort een supplement, waarop zich de 15 bovengenoemde knipp lijkc grootte bevinden. De gemeeitte-begrnotirr.- vuor 1800 is vol- genderwijs ontworpen a. Onlvangsten, dm.vangsten wegens vroe gere diensten, batig slot der rekening over 4804 I'7090.07 opcenten up 's Rijks directe- belastingen f 32 63;).32( Hoofdelijke omslag fin komsten-belasting) f 01 (XH)opbrengst van doorvaart-reciiten, haven*, kraan-, sluis-, jbruggelden, enz. f0310: ret.rihutiën voor het gebruik tier Algeineene begraafplaats f1100; rechten ter Secretarie en aan het bureau van den Burgerlijken stand f380school gelden Gymnasium f4850: Hoogere Hurger- sclinul f5440: Burgeravondschool f43: meis jesschool I 4090: jongensschool 13250school 2e soort f1800: scholen 3e soort f125: herhalingsschool 1'22hondenbelasting i'1000; snappen.' Al 1I U..I..t'OT I Ofi I )Tl i Al is ook in de jongste Raadsvergadering het. terrein voor de Utrechtsche Waterleiding Maatschappij niet ingewilligd, toch zal het eerlang aan de hier ter stede aangeslotenen worden mogelijk gemaakt om ook bij veel waterverbruik een voldoende hoeveelheid water te erlangen. Met den bouw van den daartoe bestemden watertoren in den tuin achter het admini stratiegebouw der maatschappij, op liet. Predikheerenkerkbof te Utrecht, is men dezer dagen aangevangen. De grond werd reeds uitgegraven, en spoe dig zal men aan liet leggen der fundeeringen beginnen. De toren zal een middellijn van 10 M. hebben en een hoogte boven den begane» grond van plus minus 40 M. bereiken, zoodat zij ver boven de omringende gebouwen zal uitsteken. In de 5 dezer gehouden ledenvergadering van de plaatselijke afdeeling van «Toonkunst" heeft, het Bestuur, tengevolge van de geringe ondersteuning welke zijn voorstel tot contri- butie-verliooging ondervond, dit voorstel in getrokken en is besloten om, telkens wanneer de omstandigheden een uitvoering met or kestbegeleiding zullen gedongen, den gelde- lijken steun te vragen van de leden der Afdeeling en die der Zangvereeniging voor zoodanige uitvoering, door middel van in- teekeniug voor vrijwillige bijdragen. Van de al of niet voldoende inteekening tot oen overeenkomstig den stand der kas telkens te bepalen totaal bedrag zal dan moeten afhangen, of de bedoelde uitvoering dan wel eene op kleiner schaal mogelijk is. Mitsdien zal weldra zoodanige inteekenlijst worden aangeboden, ten behoeven van de in uitvoering van Mendelssohn's Elias. Onze stadgenoote mej. Joh. Wolter is be noemd tot onderwijzeres in liet pianospel aan de Muziekschool van «Toonkunst" hier ter stede. Onze stadgenoot de lieer A. de Neeling slaagde in de afgeloopen week hij liet nota rieel stuats-examen. 2e gedeelte. Aanstaanden Donderdag hoopt de heer Boerwinkel den dag te herdenken waarop hij sedert 25 jaar werkzaam is op de stoom weverij en bleekerij van de firma Gebrs Visser. Dat het den geachten jubilaris, die sedert langen tijd o. a. bestuurslid is van Patri monium en die deel uitmaakt van het be stuur van menige werkiininsvereeniging, niet tuin belangstelling zal ontbreken, behoeft geen betoog. Maandagmiddag inoest een conducteur van den trein die om 1.4 uit Zutphen naar hier ver trekt tussehen Asselt en Stroe de noodrem overhalen omdat een 3e klasse passagiers plot seling krankzinnig was geworden en men hem niet meester kon blijven. De ongeluk kige werd iu een bagagewagen geplaatst, onder opzicht van een paar conducteurs en een zie kenverpleegster. die toevallig in den trein aanwezig was. Aan het station Amersfoort werd de zenuwlijder uit den trein vewijderd. In den laatste» tijd werden hier herhaalde lijk naambordjes en bellen afgerukt of be- liudigd, zonder dat tnen de daders kon i 4/s opbrengst Person eelt' belasting f27 180.00; vergunningsrecht voor den verkoop van sterkedrank in het klein f4000; baten en inkomsten uil eigendommen der gemeente f 17 447.00. waarom! i 11014.50 van huizen en landerijen, benevens f 4314.10 opbrengst 4. van meststallen der gemeente-reiniging: geldleening ter voorziening in de kosten van aanleg van een Algemeene begraafplaats f20500ontvangsten van verschillenden aard v en toevallige baten f26897.50. waaronder f1530 subsidie in de verpleging van arme krankzinnigen, f7037.00 subsidie voor liet 8 Gymnasium en f8000 voor de Hoogere Bur- W gersehool. r* h. Uitgaven. Kosten van liet bestuur der f gemeente f14540: kosten der inkomsten van iet gemeentebestuur f5920; medische po litie f9005.3".1 2. waaronder f8140.35' 2 kosten V der gemeente-reinigingplaatselijke politie f21.785: koste» van den ijk I 15: traete- p. meuten van architect, havenmeester, enz. f3000; kosten van publieke werken f 41 110, ^nvaaronder f20500 voor aanleg van een Algemeene begraafplaatskosten en lasten voor gemeente-eigendommen f3710: toelage aan de Kamer van Koophandel f150: Hooger onderwijs f20125; Middelbaar onderwijs f22105 Lager onderwijs f30 741gemeente archieven f450 armwezen f 17 802.08; renten Is thans der politie gelukt eenigo als lieereu gekleede personen, bij het plegen dier baldadigheden op heeter daad te be trappen toen een hunner Zondagavond op den Arnhetnsriien weg uit een gesloten tuin een daar in «hm grond staande» paal met j bord had uitgerukt eti dit wilde meenemen, l Bij een wist, heeft v. d. K. Zondag i avond omstreeks half negen Teunis Dy k huizen niet «en dolkmes in den buik gestoken. Den gewonde werd in het verbandlokaal aan de Langestraat door dr. Sclireuder de eerste heelkundige hulp verleend op 't oogenblik laat het zich aanzien, dat de verwon ding geen ernstige gevolgen zal hebben. Twee knapen, die Maandag bij <le ma noeuvres een nog ongebruikte» lossen patroon luidden gevonden, hadden Dinsdagochtend de onvoorzichtigheid eens te probeeren hoe die te ontsteken. Daartoe sloeg éen hunner met, een spijker op het slaghoedje, tengevolge waarvan de huls uit elkaar vloog en den 15-jarigen schoenmakersleerling L. zoodanig aan de hand wondde, dat aanstonds heelkun dige hulp moest worden ingeroepen. Vindt het Reservekader langzamerhand ingang bij ons volk zooals ook blijken kan uit het feit, dat ver over de hondeid en aflossingei geldleeniiigen f 18037.50; jongelieden zich daarbij aansloten pensioenen en gratiulicatië» f1030andere uitgaven, niet tot de voorgaande beboerende f4 763.75: onvoorziene uitgaven f2521.10. Totaal der ontvangsten en uitg. f225871.38s. B* Rij testamentaire beschikking is aan de Ned. Hervormde diaconie alhier vermaakt f1000 door mej. .Ie weduwe k. Veldhuizen, overleden te Burneveld, en f' 100 «lonr mej. J. G. Rosenslok, onlangs alhier gestorven, h- Laatstgenoemde legateerde nog 150 aan het diueonaal Oude mamieii en vrouwenhuis en f100 aan het Zendelinggenootschap te .Rotterdam. voorbeeld welk een heilzame» invloed deze i dienst bij het leger uitoefent op de jonge- lieden, vindt men in een der vele brieven i welke kolonel Van Dam van lsselt ontving van een welbekend stadgenoot. I De schrijver er van was eerst ongeschikt verklaard voor den dienst als vrijwilliger bij het leger. Hij had de Hoogere Burgerschool j I met 5-jarigen cursus «loorloopeu en wilde I I officier worden. Maar eerst werd hij alge- 1 I keurd voor de Militaire school te Haarlem, later zelfs ongeschikt bevonden voor de mili- tieeindelijk werd iiij goedgekeurd voor bet I Reservekader, dat de eischen vau lichame lijke geschikheid iets lager stelt. Hij werd aangenomen als adspirant-vaandrig en dien de onafgebroken 8 maanden 's Avonds vond hij gelegenheid om thuis te st.iideeren. De dienst, in het leger had zulk een gunstigen invloed op zijn lichamelijke ontwikkeling, dat hij bij de keuring voor de Kon. Militaire Academie te Breda geschikt bevonden werd voor alle diensten, zelfs in Indië. Hij werd tot. het toelatingsexamen voor die Academie toegelaten en slaagde. Hoe goed de dienst hem beviel, staaft zijn verzoek aan den Minister van Oorlog om deel te mogen nemen aan de kortelings ge houden groote manoeuvres. Gepakt on gezakt maakte hij, uit louter lust voor (len dienst, alle vermoeiende marschen mede, zonder welke geen groote manoeuvres kunnen uit gevoerd worden. De 2e luitenant P. D. van Essen, van het 2e regiment vesting-artillerie, die met ingang van 1 October wordt overgeplaatst bij het 1e regiment veld-artillerie, komt hier in gar nizoen. De miliciens der lichting 1802 die geduren de 5 weken voor herhalings oefeningen onder de wapenen zijn geweest bij het 5e regiment infanterie, keerden gister on heden met on bepaald verlof naar hun haardsteden terug. De Amersfoortsohe gymnastiek- en sclierm- vereeniging «Olympia" is bij Kon. besluit van 31 Augustus als nichtpersoon erkend. Voorzitter is de heer VV. Bais, directeur de heer H Dumoulin. Onder begunstiging van bij uitstek fraai weder had Maandag, grootendeels op de Vlasakkers, de laatste der groote manoeuvres plaats, bijgewoond door honderden, zo<> niet duizenden, die om 't mooie schouwspel te voet, per spoor, per ry wiel of in een of ander rijtuig waren gekomenal wat wielen had was als voertuig in dienst gesteld de vreemd soortige vehikels flankeerden de nieuwste en meest practische coaches. Veel werklieden hadden 's middags vrijaf. De gewone ongelukken zijn dien dag niet uitgebleven. Bij liet Waterreservoir geraakte een marketentster ouder een olïicierspaard iets verder sprong een troepenpaard over een oud heertje, wiens hoed werd afgeslagen, doch die overigens evenals de marketentster met den schrik vrijkwam. Minder gelukkig kwamen een kannonnier en een stukrijder van twee stukkeu «ener batterij veld-artil lerie, die in stelling moest komen, er af. Door onvoorzichtig rijden over het zeer oneffen terrein vielen de paarden van beide stukken. De kanonnier was dra van onder de paarden gehaald en bloek hevig geschrok ken te zijn, doch geen letsel bekomen te hebbende stukrijder daarentegen was inwen dig zwaar gekneusd doordat een rad van den voorwagen over zijn buik was gegaan. Stukken en voorwagens, die heel wat bescha digd waren, stonden spoedig weer overeind. Wat inderdaad ergernis verwekte was, dat niet de juist passeerende ziekenwagen «len man opnam, doch eerst die der batterij moest worden opgezocht en gehaald, welke einde lijk kwam met éen hospitaalsoldaat, die zelfs de brancard niet wist uit te schuiven. In middels hadden echter eenige burgers de dokters zooveel mogelijk bijgestaan. De eigenlijke manoeuvre was tegen een uur afgeloopen, waarna de troepen zich op stelden bij liet kamp van Zeist. Daar ver scheen tegen hall drie de leider der oefe ningen, luitenant-generaal Van Helden, voor wien werd gedefileerd, door de 3 regimen ten infanterie in gewonen pas, door de veld artillerie en de drie regimenten huzaren in galop, door de rijdende artillerie bijna in ren geen wonder, dat luide bijvalskreten voor beide weerklonken. De dagorder welke vóór het défilé werd voorgelezen, luidde als volgt. Officieren, onderofficieren en soldaten! Bij het einde der manoeuvres is liet mij aange naam, u allen mijn dank te betuigen voor den ijver eu de plichtsbetrachting, die gij aan den dag hebt. gelegd. Gij hebt, dikwijls onder bezwarende omstandigheden en ver moeienissen. steeds een opgeruimde» en goe den geest behouden, en daardoor getoond goede veldsoldater. te zijn. Eenigun onder u toonden dit reeds vroeger voor den vijand. Gij zijl als veldsöldaten in bruikbaarheid vooruitgegaan. Uw leider en al uw chefs dragen u een goed hart toe. Leve de KoninginLeve de Koningin- regentes Gisteravond hield de Amerfoortschè Voet bal Club «Quick" haar juarlijksche Algemeene vergadering. Het bestuur werd samengesteld als volgl H. Ilubers, president: II. Frijlinck, secre taris; A. Schuimen, penningmeester, tot het leiden der vergadering, mi G. L. Miiller, captain: H. Broekman onder-captain, tot,het leiden der oefeningen en wedstrijden op liet sportterrein. Besloten werd oio toe te treden tol. den NedorJandscheii Voetbalen Atiilelieken Bond en deel te nemen aan 2e klasse competitie wedstrijden. Voortaan zullen de oefeningen weder op liet oude sportterrein bij Leusden plaats vinden en is het te hopen, dat, óok door be langstelling van do zijde van het «al te- de oude animo voor liet voetbals rugkeeren. Bij de Zondag door leden van de Amers. foortsehe Wielrijders Vereeniging «U. D.V' op den straatweg Amersfoort-Ede gehouden wegwedstrijd K M ;c 25 K.M. de le (verguld zilveren medaille) behaald door den den lieer A. Eijsink, de 2e prijs (zilveren medaille) door den heer W. Ittmann, de 3e prijs (verzilverd bronzen medaille) door den lieer G. Ittmann. De fraaie prijzen waren uit geloofd door den heer Th. G. Brandseu. Zondag den 22 September a.s. zal worden verreden het. «kampioenschap van Nederland op den weg voor 1805" op den eenpersoons veiligheidswieler, op den straatweg A mersfoort —Ede, over een afstand van 40 K.M. Deze wedstryd is uitgeschreven door den Al- geineenen Nederlandsche» Wielrijdershond. Als prijzen zijn uitgeloofd een gouden karn- pioensmedaille, benevens een zilveren en een bronzen medaille. Tot, ouderwijzer te Hoogland is benoemd de heer B. te Lintelo, thans te Wijehen bij Nijmegen. Mgr. Van de Wetering, aartsbisschop van Utrecht, heeft benoemd tot assistent te Ha- mersveld den heer 11. N. A. de Haas. HULPBANK TE AMERSFOORT. Tot het geven van gelden tkr leen zal eene Commissie uit het bestuur op MAAN DAG den 16 SEPT. aanstaande, 's namid, van HALF TWEE tot half DitiE, zitting houden in een der lokalen van het Raadhuis, alwaar de belanghebbenden zich kunnen aanmelden ook voor het teruggeven van gelden. IIERM. P. VAN HASELEN, Secretaris-Pen niiignieester. .34.9ste ST. 8.4 TS-TOTKMJ VIJFDE of laatste KLASSE. (Eerste week). Trokking van 911 Sept. (2100 loten). Ten kantore van den Collecteur te Amers foort zijn aan de navolgende nummers te beurt gevallen Prijs van f 100 op N. 17017. Prijzen van f70 708 5731 5743 5784 5791 0/6 9979 0081 12707 12800 13914 14253 14257 14276 14300 17850 17868 17891 en 17906. Te zamen 20 prijzen. Zonder prijs zijn uitgetrokken 711 726 751 5414 5445 5-449 5713 5725 5741 5744 5745 5763 5786 5797 5709 0040 0974 127% 1271012727 12742 12756 12767 12768 12777 12701 1270413905 13015 13921 13022 13027 13044 14230 14260 14285 14288 1 4207 14308 1431217854 17861 17870 17874 en 17895. Ingezonden mededeeliiig. Kerst onlang is hot dor firma FRITS SCHULZ Jun., lo Leipzig, wier alom bekende lniisariikeleii (Glansstijfsel, Poetszeep, enz.) reeds sedert vele jaren de grootste navraag genieten, gelukt een nieuw, Poelspomade ver overtredend poestsmiddel te ver vaardigen, dut door huur onder den naam van „Glo be-Poets-Extrakt" in elegante blikken doosjes inden handel wordt gebracht. Uil „Poets-Extrakf is in deugdzaamheid werkelijk onovertrolloti. Hel is geschikt tot hot poetsen van alle metalen voorwerpen. l!oud, Zilver, Compositie, Koper en'/., en/.,, welke men door het gebruik van hel „Globe-Poets-Extrakt" met geringe moeite spoedig een onovcrtrel baren, buitengewoon lang blijvenden glans kan verleenen, zonder dat de gepoetste voor werpen in het minst aangetast of bedorven worden. Hei beste bewijs voor de onovertrefbaarheid van „Globe-Poets-Extrakt" is hot feil, dat dit nieuwe ar tikel in het jaar 1893 op de Wereldtentoonstelling te Chicago als het beste poetsmiddel beschouwd en met de hoogste onderscheiding. Medaille en Eerdiploma bekroond werd. Als eigenares van de belangrijke mineraal werken in Neuburg a. 1)., alwaar de eenig bruikbare grond stof voor de vervaardiging vau het „Globe-Poets-Ex- trakt" verkregen wordt, is de Firma Frits Schulz jun., Leipzig, alleen iu slaat om, tot genoegen Min de vele Koopers van dit spoedig gewild geworden Poets middel, voortdurend een even goede waar te leveren. Daar wiuirdelqoze namaaksels voorzeker niet zul len uilblijvcu, is aan te bevelen, bij het knopen nauwkeurig op te letten of de donzen zijn voorzien van het handelsmerk een Globe in éen breede3treep van de Firma FRITZ SCHULZ Jun., Leipzig. Dit „Globe- Poets-Extrakt" is verkrijgbaar in doosjes a 5.7',, en 15 ct. per doosje bij de meeste Drogisten en Handêlnars in Koloniale-, Galanterie- en Ijzerwaren. BURGERLIJKE STAND VAN AMERSFOORT- GEBOREN 4 Sept. Cornelia, d. van Petrus Tulen en Catrinu van Kal veen, 5 Sept. Johanna Maria, d. van Cornells Everardus Jansen eu Hendrika de Ridder. Pliilippina Alberta, d. van Hendrik Kortes en Teuntje van den Brink. Dirk Gijsbertus, z. van Aalbert vau Nimwegen en Gijsbertje Doorne kamp. Tennis, z. van Gurardus Wouterus Kelder en Woutera Sterk. 6 Sept. Sy- berta, d. van Johannes van Wijk en Everarda Poort. 8 Sent. Hendrika Johanna, d. van Jan van der Voorde en Geertje Kroes. Bartholomeus, z. van Johannes Zeggclaaren Johanna van de K leterstoog. -- Joliun, z. van Abraham van F.l en Gesiua van Duoriium. 40 Sept. Gerard us Joseph us, z. van Joseph Agidius Rielf en Maria van der Vlist. Salomon, z. van Mozes van Stedum en Jo hanna van Troostwijk.

Amersfoortsche Courant | 1895 | | pagina 2