r Stadsnieuws. Ingezonden. De toestand onzer bezittingen in Oost- en West-Indië geeft, in het algemeen, reden tot voldoening. Met vertrouwen. Mijne Heeren, doe lk wederom een beroep op Uwen ijver ter ver vulling van Uwe veel omvattende taak. Moge Uw arbeid, onder Gods zegen, strek ken tot verhooging van den voorspoed van ons dierbaar Vaderland In naam der Koningin verklaar ik de ge wone zitting der Staten-Generaal te zijn ge opend Hen ik goed ingelicht, zegt de Haagsche correspondent van Zatph. Ct„ dan bestaat Uet voornemen, de Personeele belasting reeds iu October in openbare discussie te brengen, wat trouwens ook wel noodig is, zal het nieuwe Personeel nog met 1 Jannari 1800 in werking kunnen treden. Of dit al dan niet gelukt de invoering van 1 Januari 1896 zal zeker wel afhangen van den spoed der behandeling. Dat het eenter voor de Re geering een teleurstelling zou zijn indien de nieuwe belastingwet nog niet met Nieuwjaar in werking kon treden, geloof ik gaarne. Wat toch is het geval De voornaamste grond slag van het nieuwe Kiesrecht is de Per soneele belastingalle andere categorieën zullen zeker te zamen niet de helft zooveel kiezei-s leveren als het nieuwe Personeel alleen. Naar hoe zal men begin 1897 kiezer kunnen worden op grond van aanslag en betaling van Personeel, als het bij de invoe ring der Kieswet nog geen jaar in werking is geweest En nieuwe verkiezingen uit te schrijven op den grondslag van het nieuwe kiesrecht maar zonder de sit venia verbo pei-soneel-kiezers, dat is toch ook be denkelijk dat zou zijn een geleidelijke uit breiding van het kiesrecht, welke ook de Regeering niet zal willen. Nu is het zeer wel mogelijk, dat de Tweede Kamer en natuurlijk ook de Eerste met de afdoening van het Personeel tijdig ireed zou kunnen zijn om de invoering met Januari 1896 mogelijk te maken, maar een andere vraag is, of de Kamer dat zal willen doen. Niet willen .'zult gij misschien antwoor den, en waarom niet Als het zoo noodig V is met het oog op het kiesrecht, dan zou het immers obstructie zijn, het niet te wil- len. Dat lijkt ook inderdaad zoo, maar er komt een »maar" bij. Ik weet volstrekt niet of het nieuwe kiesrecht inde afdeelingen gunstig dan wel ongunstig ontvangen is, - maar dit weet ik wel, dat de Kamer daarover in vrijheid zal willen beslissen. En dat zal jb zij niet kunnen, als eersten bij voorbaat het - nieuwe Personeel zal zijn ingevoerd en in werking getreden, want daardoor zou dan het tegenwoordige kiesrecht zijn vervallen. En ook in de politiek is het verkeerd, oude j?' schoenen weg te werpen voordat men nieu- we heeft. Is eenmaal het oude Personeel vervallen, dan moet er in 1897 een nieuw kiesrecht komen ,dan zou de Relteering ge wettigd zijn, te zeggen als gij niet de ge- heele parlementaire machine tot stilstand wilt doemen, dan zijt gij wel verplicht mijn Personeel aan te nemen. Op dit punt staat de Regeering dus, zoo ik mij niet vercis, voor een moeilijk dilemmabf de invoering van het nieuwe Personeel uitstellen en straks staan voor zeer onvoltallige kiezerslijsten, of wel die invoering bespoedigen, maar dan niet meer vrij te zijn bij de beslissing over de Kieswet. Wat bet baste is. waag ik niet uit te maken, maar ik vermoed, dat er wel iets op gevonden zal worden om bedoelde moelijkheden te ontwijken. p:-_. When there is a will, there is a way. Dinsdag was het L'5 jaar geleden dat wij- len Z. M. Koning Willen 111 de wetteeken- de waarbij de doodstraf werd afgeschaft in de gevallen, waarin zij door de burger lijke- en door de militaire strafwetten, ten aanzien van misdrijven in tijd var. vrede en - «niet voorden vijand gepleegd, werd bedreigd. e Veiligheid is te Amsterdam een dubieus P artikel. In de handen der politie achtten 5 een aantal ingezetenen haar niet neer vei- lig en ze besloten dus de zorg er voor toe te vertrouwen aan een particuliere vereeni- B ging De kas der vereeniging werd gebor- k gen in een huis, omgeven door galvanische fc yzerdmden, die alle inklimming onmogelijk K maakten. Volgens de Telegraaf worden er nu over de «Amsterdamsche Paticuliere Veiligheids- bond" (eerlijke dingen verteld. Zondagmiddag en 's avonds was er een Bfioploopje voor het hoofdbureau, op de Hee- rengracht, Een aantal wakers kwamen om hun loon, waarvan de betaling Zaterdag door p den directeur was uitgesteld. Op de deur stond de rnededeeling, dat er geen nacbt- wakers meer konden worden aangenomen. De directeur was volgens de bewoners jwegvermoedelijk Imd hij zich zelf »in vei- g* ligneid" gebracht Inhoud van De Dame» m Kindtrmode, 3e jaargang no. 20. Pr 16 Gravure» met lieachrjjving, vooratellende: blou- f fle-pak ie niet mantel voor meines van 34. Lange mantel voor babies onder de 2 jaar. Nujanrs-costuum voor meisjes van 14—1.0. Eenvoudige jurk voor ba- V bies onder de 8 jaar. Gehaakte baret voor kinderen. Mantel voor meisjes van 910. Opvallend babybemd. V'-Kajoars- of regenmantel voor meisjes van 911. Eenvoudige blouse-jurk voor meisjes van 7—8. Korte Wintermantel voor'babies van 34. Barret voor jongens. Nieuwerwetse h corsage van wollen stof. Blouse-costuiiiu van wollen stof. Corsage van licht crepon. Gesloten paletot. Corsage met fluweel ge garneerd. - Modekroniek.Berichten. Abonnementen. Voldane aanvragen. Feuilleton. Correspondentie. Raadgevingen. Advertentiën, Bij dit nummer behoort een supplement, waarop zich de 16 bovengenoemde knippatronen in natuur lijke grootte bevinden. Men telephoneei't ons Het stoomschip Edam, van de Nederlandsch Amerikaansche Stoomvaart Maatschappij, is op de thuisreis, na aanvaring, in het Ka- gezonken. De opvarenden zijn allen gered. De najaarsvergadering van het classicaal bestuur van Amersfoort zal gehouden wor- den op Woensdag 25 September a. s. ties ochtends 10 uur, in de consistorie-kanier der Sint-Joriskerk hier. Het ter beschikking van H. M. tie Koning in staande gedeelte der zuivere inkomsten van de vicariën der Sint-Joriskerk is voor het nieuwe academische studiejaar toegekend aan de studenten in de rechtsgeleerheid M. van der Noorda, inde geneeskunde H. J.R. Franke, J. H. Wesselink en J. Pienma, en in de godgeleerdheid W. A. Eerbeek, allen van de Rijks-universiteit te Utrecht. Het is ons een vereerende taak den dank der dames van »Tesselschade" over te mogen brengen aan allen, die op zoo hoogst vriendelijke wijze hebben meegewerkt tot liet zoo boven elke verwachting slagen van den Bazar. Tevens wordt langs dezen weg meegedeeld, dat de sprei gevallen is op No. 20, welk lot werd genomen door mevrouw H., alhier. De Hooge Raad tier Nederlanden ver wierp Maandag het cassatie-beroep van M. v. G. hier. door den kantonrechter te Wageningen veroordeeld wegens het te Veenendaal in strijd met de politieverordening tusschen zonsondergang en zonsopgang luidkeels uit venten van gedrukte stukken. Aan onzen voormaligen stadgenoot den adelborst Ie klasse. G. J. W. Putman Cramer is bij Kon. besluit als blijk van goedkeuring en tevredenheid toegekend de bronzen me daille en een loffelijk getuigschrift wegens het- met gevaar voor eigen leven redden van een kind uit de haven te Nieuwediep, op 49 Juli jl. Het dezer dagen gesloten gasthuis «Alde- gonde", van baron Van Boetzefaer van Ooster hout, wordt, naar wij vernemen, 4 October heropend. Het schijnt, dat de Bunschoters het hebben opgegevende heer keurmeester keek ook zoo scherp. Sedert 9 dezer is al de door hen ter markt gebrachte visch van uitstekende hoedanigheid. De heer Kames, die ons dit meedeelde oui het publiek te doen weten, dat het ge rust weder visch kan koopen, verzekerde ons, dat hij scherp zal blijven toezien. De tentoonstelling van Floralia is weder frachtig geslaagd. Er waren niet minder dan 24 inzenders, dat is driemaal zooveel als ten vorigen jare; ook het bezoek was veel drukker, De muziek vereeniging »Caecilia" gaf ook ditmaal zeer goede stukken ten beste. Als keurmeesters fungeerden C. van Dijk, \an Schothorst; W. G. Jansen, van De Boom en H. van de Wetering, van Laanzicht(Wou denberg). Toegekend konden worden 5 Eerste prijzen, aanJ. Eefje, W. van den Hoek, A. Kortland, L. van de Velde en J. van de Pijpekamp. 5 Tweede prijzen aan: J. Mol, D. van Krot, W. van Daal, J. van de Pol en C. de Graaf. 40 Derde prijzen aanW. Boelbouwer, Leijdekker, J. Kool, C. Kolfschoten, C. van Nimwegen, A. van Willigen, VanWamelen, E. Kool, I'. Kool en W. van Dirrnen. 10 Bestuurswijzen, aanE. van Komme ren, IJ. van Koot, W. ter Beek, A. van de schap to'e. Dn I A A T.*»»4 n.,,. 4 n,,n \Arnl..n.l Bij het bestuur is nu van de 40P0 bil jetten er éen ingekomen, en dat eene is misschien nog niet. eens betrouwbaar. Het* mooie najaar brengt bier opmerke lijke dingen voort. In den tuin des heeren Hei-schel aan den Soesterweg. werden in 't begin der week nog mooie aardbeien van den kouden grond geplukt: bij den lieer Van der Werf aan do Bree-straat bloeit een goudenregen voorde tweede maal in dit jaar. De kinderonder.4>ma l'auwlowna-Bewaar- i xchoo! ontvangen, ter belooning van getrouw schoolbezoek, tweemaal per jaar een prijs, I bestaande in doelmatige kleoren voor meer behoeftigen en prentenboeken voor kinderen van gegoede ouders. Dat wordt hun verschaft I door den »Dameskrans." Een dezer dames bereidde Dinsdagochtend ter gelegenheid van haar verloving den 225 kleuters een aardig feest. Om half elf kwarn zij niet haar verloofde in het net versierde schoolgebouwde kleinen zongen hun een feestlied toe, dat eerst door een knaapje, Pieter Colmjon en een meisje Cornelia van Ede, was voorgedragen. Daarop volgden ver schillende kinderspelen, liedjes, enz. en een gulle tractatie, welke door het vriendelijke paar werd toegereikt. Onder luid en dankbaar gejuich der klei nen verlieten de weldoeners tegen half twaalf liet schoolgebouw, en keerde de gelukkige ieugd, door dankbare ouders opgewacht, huiswaarts. Onze politie heeft twee minderjarige meis jes uit Baarn aangehouden, wier opsporing 'door hunne ouders was verzocht. Door de politie is bij een koopman in boter hier, ingevolge art. 2 der Boterwet, een hoe veelheid boter in beslag genomen. De A. W. C. heeft het voornemen, aan staanden Zondag een clubtoeht. te houden naar de Ilcrtekowaar het kampioenschap I van Nederland op den weg verreden wordt. I Daarna wordt een rit gemaakt over Uil - j versum, Soestdijk en Baarn. Afrit des ochtends half elf. I De wedstrijd zelf verdient zeer te worden i bijgewoond. I Luitenant L. A. II. Ai$naet van het 5e regiment infanterie, is benoemd tot kapitein bij het 1e tot kapitein bij het 5e is be vorderd de 4e luitenand jhr. D. Barchman Wuvtiers, van het regiment grenadiers en I jagers: bij laatstgenoemd korps is in zijn rang overgeplaatst de te luitenant H. A. I van Alplien de Veer, van het 5e regiment infanterie. Aanstaanden Zondagmiddag om half drie zal liet muziekkorps van hot 5e regiment infanterie onder directie van den lieer Van Aken, op het terras van AmiciHa een muziek uitvoering geven. Met programma luidt als volgt: 1. La Vaiilauce, innrehe Steenebmm/e. I 2. Ouverture „Esmond" Von Beet hoven 3. „Rheinsugen", Walzer, Tonge- luiildc O. Nehl. 4. Groszo Fantaste aux „Üer Ba- jnzzo" (Paljas) l.ton CavttUo. I 5. Einzug de r Giiste nuf AVartburg, aus „Tannhüuser" Jlich. 1 Vat/ner, 6, Grand ballet (divertissement) de l'opëra „Faust" en 7 parties Ch. Oounoil. - i a. „An die tleimatb," Ungariseh Miska Hunner. I b. Toreador et Andulouse," de „Bal costumé" Bubènnlein, j 8. Grande fantaisie drumutique de l'opëra „Hërodiade" Miuaenel. I De onderofficieren, leerlingen van den j Hoofdcursus, die sedert 1 Juli tot practische vorming gedetacheerd waren bij het 5e re- l giment infanterie hier, zijn Maandag met I verlui vertrokken tot 1 October a. s., om dan naar den Hoofdcursus terug te keeren De stukrijder van het 2e regiment, veld- artillerie, die bij het omvallen van zijn stuk i gedurende de laatste manoeuvre, zoo zwaar gekneusd werd en in het Militair hospitaal hier verpleegd wordt, neemt zachtjes in boter- Pol, A. Paulus, A. Entrop, M. van Wijland, J. de Jeger, H. de Metten, J. Stuerop. j Den bekroonden werd iu keuze gegeven de prijzen in specie dan wel in een spaar- i bankboekje tot gelijk bediag te ontvangen. I Een woord van lof aan de heeren bestuur- j deren van «Floralia," die ook deze tweede I „n:. a -ii MCMfutu. vooreen legeiimuei. Komeiiueu S, Z, 8 0lean,seel<l<!" en llede» willende uitwijken, geraakten paard en kar 'in een sloot. Spoedig weder op liet drooge gebracht, bleek, dat alleen de wagen een weinig beschadigd was. Een buitenman, die Maandag op den Heiligen- bergerweg zijn paard met wagen even onbeheerd had laten staan, om een boodschap te kunnen doen, kwam, toen hij weder verder wilde rijden, tot de minder aangename ontdekking, dat zijn paard aan den haal was gegaan. Vooreen tegenmoet komenden wagen gelukken. T ls om er moedeloos onder te worden. een maand geleden berichtte Het bijna 2-jarig kindje van S., buiten de Bloemendaalscne poort, trof het ongeluk in een pot met kokend elen te vallen endaar- door ernstige brand wonden aan de handjes te bekomen. Zoowat «Liefdadigheid" dat zij haar tweede jam-lijk- sche tentoonstelling zou houden van voor werpen door werklieden in ledige uren ver vaardigd. Inlichtingen zouden worden ver strekt door de heer Peerlkamp. Niet éen is tot dusver om inlichting ge weest. Dinsdagmiddag rond éen uur ontstond De «Volksbond" liet, in 't eind der vorige I brand in een boveniichterkamer des heeren week ruim 1000 circulaires verspreiden, waar- W. Stork, op den hoek der Zevenhuizen, in hij den werklieden een klein bewijs van j vermoedelijk door den schoorsteen der onder- instemming vroeg met de inrichting van liggende keuken. een Volkskofïiehuis. De meeste patroons deel- j Ondanks de zeer spoedige hulp der Amers- den die circulaires Zaterdagavond uit, bij foortsche Vrijwillige Brandweer, die met haai de uitbetaling. Er moest Maandag antwoord slangenwagen bet, eerst ter plaatse was en zijn. I het eeist water gaf uit een standpijp der waterleiding, brandde de kamer geheel uit. Een bed. eenige meubelen en equipements- stnkkeu van een daar logeerend korporaal der artillerie, verbrandden. Alles was verzekerd bij Overyselsche Brand waarborg Maatschappij, agent de heer Joh. Knoppers. Ook spuit 9 was spoedig ter plaatse, evenals de autoriteiten. De brand, in de zoo onmiddellijke nabij heid iler St.-Joriskork lokte lioei wat. toe schouwers. Het 14-iarig zoontje van-Evert van den Hoek, leerling-jockey, kreeg Dinsdagmiddag bij het voeren van een dor paarden van luite nant T. een zóo hevige» slag, dat hij naar huis moest worden gedragen. Een 36-jarig koopman in bijenwas uit Lensbrouk had gistermiddag omtrent half vijf de onvoorzichtigheid aan het station hier te springen op het balkon van een derde klasse rijtuig van een zich naar Baarn in beweging zultenden trein. Doordien hij een stok in de hand had, greep hij mis,en viel onder den waggon, die zijn linkeronderarm verbrijzelde. Hij had nog de tegenwoordig heid van geest platuit op het grint te gaan liggen, waardoor hem echter tal van kneu zingen, vooral aan het hoofd, werden toege- toeoracht. In vrij bedenkelijke» toestand werd de onvoorzichtige naar het R. K. Ziekenhuis gebracht, waar dokter Morren, geassisteerd door dr. I'. Smit en dr. Lenz, hem gister avond den linkerarm boven de elleboog am puteerde. De toestand van den gewonde is redelijk. Men weet, dat de heer J. R. de Beaufort met groote kosten het historisch gedenktee- ken op de Zeisterlieide heeft doen restauree- ren en ook, dat bij niet groote vrijgevigheid don toegang tot het monument openstelde. Het publiek beloonde dit wel. Het heeft zich niet ontzien, niet alleen de kostbare ei kenhouten deur iriaur ook de steenen zóó danig tt? vernielen, door inkrassen en insnijden van namen, dat. de eigenaar zich genoopt heeft gezien, den toegang tot de pyramiue af te sluiten. 't ls wel jammer, dat de vlegel, die het eerst het monument ontsierde door een on gepaste reclame voor zijn zaak, niet voorbeel dig gestraft kan worden. Maandagav nd omstreeks half acht werd hier brand gezien, in de richting van Hoe velaken. Op verzoek van den burgemeester dier gemeente, die bier ter stede woont en er terstond heenging, begaf zich onze gemeente spuit 3, bespannen met een paard, daarheen. Het bleek, dat een boerderij tegenover liet «Huis Hoevelaken in brand stond. Daar er geen brandweer iu dat dorp be staat, waren, toen de spuit aankwam, cfe ge- buren bezig met aandragen van tmmers water. Het geheel brandde tot den grond af. Vreemd mag het genoemd worden, dat een gemeente van ruim !KX) zielen en van welke le dorpsstraat een half uur gaans is, aan weerszijden bebouwd met huizen, boerderijen, een kerk, postkantoor, school, gemeentehuis, enz., wel water maar geen brandweer en ook geen brandspuit bezit. En nog vreemder is het. dat de beide wet houders niet verkozen, dat de Amersfoortsclie spuit water gaf, zoodat de spuitgasten on verrichter zake konden terugkeeren, zonder ige geldelijke belooning. liet plaatsen van lujïezt altijd mede, dut de Redne. .ii onvoorwaardelijk instemt. Kopij van geplaatste ol'ongeplaatste stukkon wordt miner teruggegeven. Gevaarlijke stoffen. Aan hel publiek. In de laatste jaren is. door oorzaken, die hier niet behoeven genoemd te worden, meerdere bekendheid gekomen onder het publiek van artsenijmiddelen, wat hun naam en gebruik betreft. Uit den aard der zaak bleef' de kennis van de eigenschappen achterwege. Het is derhalve niet te verwonderen, dat van sommige dier artsenijmiddelen, wier gevaarlijke eigenschappen danrtoe aanleiding gaven, zooals Antipyrine, Chloorzure Kali, Phenol (Carholzuurj on andere, de naiieeligc werking, hetzij door vergiftiging, hetzij door uitwendige beschadiging van net lichaam werd ondervonden. Onder deze middelen staat het zuivere Carbolzuur (vloeibare Phenol) door zijn hoogst gevaarlijke werking, zoowel in- als uitwendig, bovenaan, terwijl liet gevaar nog wordt ver hoogd, door de waterheldere kleur, aan het vloeibare zuivere Carbol/uur eigen en de omstandigheid dat voor uiopdspoeling en voor wondhehandeling alleen zeer verdunde op lossingen van vloeibaar ('arbolzuur kunnen worden aangewend. De talrijke gevallen met doodelijken afloop bij inwendig gebruik, van lichaumsdeelen bij uitwendige toepassing, in de laatste jaren

Amersfoortsche Courant | 1895 | | pagina 2