Donderdag 3 October 1895. No. 4498, 44e Jaargang Morgan de speurhond. Binnenland. Uitgave Firma A. H. VAN CLEEFF te Amersfoort. \erschijnt Muanilag- en Donderdagnamiddag met gratis Zondagsblad. Abonnement per 3 maanden ƒ1.Franco lier post ƒ1.15. Abonnement alleen op het Zondagsblad voor Amersfoort 40 et, voor het binnenland 50 et. per 3 maanden. Advertentie» 16 regels 60 ct.elke regel meer 10 et. Oruüte letters naar plaatsruimte. Legale-, oflicieële- en onteigeniugsadvert. per regel 15 ct. Reclames per regel 25 ct. Afzonderlijke nummers 10 rent. Dienstaanbiedingen en aanvragen, uitsluitend voor- en betreffende den werkenden stand, van minstens 5 regels, in het Zondagsblad, per regel5 cent. Bij advertentiën van buiten de stad worden de incasseerkosten in rekening gebracht. Bureau KORTEGRACHT 56 Teleplioo» 19, KENNISGEVING E N. SCHOiI IV. De BURGEMEESTER en WETHOUDERS van AMERSFOORT. Gezien art. 22 van het reglement op het on derhoud en gebruik der wegen in de provincie Utrecht d.d. 8 November 1853 (Provinciaalblad No. 102), alsmede art. 104 van het algemeen politie-regleinent voor de gemeente Doen te weten, dat de bij voormelde artikelen bedoelde najuars-sclniuw over de wegen, slooten en waterleidingen, aan hun toezicht of beheer onderworpen, *al gehouden worden op Donderdag, den 17. October auustuande en volgende dagen. Wordende bij deze de bepalingen van hoven- gemelde reglementen aan de belanghebbenden in herinnering gebracht. Amersfoort, den 30 September 1895. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Dc Burgemeester. I'. I'. S< Tl I MM ELPEN NI NOK W. L.' sV'HELTUS. KOSTKI/K)ZK VVAARSOHUWING. I n komsten-belasting. De Getnecnto-ontvunger van Amersfoort brengt ...ter kennis van de belastingschuldigen, die de op 1 October vervallen betalings-terinijneii. namelijk twee derde gedeelten \an hunnen aanslag over 1895 nogniet hebben aangezuiverd, dat in de tweede helft dezer maand tot ene vervolging moet worden overgegaan. De gedane indiening van eene reclame wegens ambtshalve verhoogden aanslag ontheft niet van de verplichting tot betaling. In ieder geval wordt den reclamanten teruggave verleend var. het geen zal blijken t, veel betaald te zijn. Aldegeneu die voor hen beschikbaar gestelde gelden uit de gemeentekas wenschen te ont vangen. worden oitgenoodigd hun aanslagbiljet ten kantore medetehrengon, opdat de verplichte inhouding van belasting, voorzoover de verschenen termijnen betreft, door afschrijving daarop kunne worden aangeteckend. Amersfoort, den 3. October 1895. Dc ontvanger voornoemd, .1. liEINWEBER. Petroleum en brand. I)e tegenwoordig weer veelvuldiger dan anders voorkomende ongelukken met pe troleum geven ons aanleiding te wijzen op liet volgende. Het internationaal brandweercongres, dat verleden week te Amsterdam gehou den werd, heeft de belangrijke vraag behandeld wnt kan gedaan worden om de ongelukken door petroleum veroor zaakt te beperken Wederom is, zoowel uit de belaugrijke voordracht van dr. Lobry de Bruyn, als Feuilleton. Een wangebeurtenis. 4). De strooper liet liet zich geen tweemaal zeg gen, en, zijn weldoenster groetend, ging hij naar het hek, toen hij, op het punt zijnde er door te gaan, door een lievigen schok ter aarde werd geworpen. Hut wtis Morgan, do hond, die woe dend, buiten adem. met het schuim op den bek, zonder eenigen vorm van proces op hem aan vloog, hom op den grond wierp, hij de keel pakte en gewis zou hebben gewurgd, zoo de katoenen .lock, dien dc strooper oui den hals droeg, dit niet had verhinderd. Op het smartelijk en angstig geroep van don ongelukkige waren ettelijke buren toegeschoten. Fanehette was Palette ook dadelijk te hulp ge sneld maar noch haar stem. noch de bedrei gingen van de omringende personen waren in staat, de woede van den hond te doen bedaren, en ongetwijfeld zou hij den man aan stukken hebben gescheurd, zoo niet een der omstanders den hond door middel van een ijzeren bout had genoodzaakt zijn prooi los te laten, terwijl een paar anderen den gevallene ophielpen. Toen Polettc weder op zijn beenen stond, was bij meer dood dan levend, en door zijn ontstel tenis beheerselit. kon li(j geen woord spreken. Intussehen had men den speurhond met groote moeite aan den ketting gelegddoch daarmede uit de beraadslagingen gebleken, hoe moeilijk en ingewikkeld dit vraagstuk is. Zullen do branden, door petroleum ver oorzaakt, sterk verminderen wanneer het gebruik van niet voldoend gezuiverde petroleum wordt verboden Dit werd door de congresleden volstrekt niet alge meen toegegeven. Gebrekkig maaksel der lampen en roekeloosheid bij het gebruik der lampen of van den petroleum zijn niet minder veelvuldig voorkomende oorzaken van brand. Het streven zal dus raoeteu zijn. zoo- veel mogelijk de verschillende oofctaken te bestrijden, door voldoende waarborgen. Al weet tnen door internationaal over- j leg den invoer van te licht ontvlam baar vocht af te snijden, of door zuivering ter plaatse zelt het gevaar te verminderen al zou men er ook in slagen betere hun- pen algemeen in te voeren, dan nog is men niet gewaarborgd tegen roekeloos en on voorzichtig gebruik. lu dit opzicht echter kon wellicht reeds veel gedaan worden, indien de strafwet werd toegepast. Paragraaf 15S van ons Wetboek van strafrecht althans bedreigt uiet alleen straf tegen opzettelijke brand stichting, maar ook tegen die welke aan schuld is te wijten, dus aan roekeloos heid, nalatigheid of onvoorzichtigheid. Aan zeer velen schijnt die paragraaf te eenen male onbekend. Ook verneemt men slechts zelden, dat krachtens die bepaling een vervolging is ingesteld. Dit zal wellicht daaraan zijn toe te schrijven, dat de aanwezigheid van schuld niet gemakkelijk is te be wijzen, en door de gevolgen van deu brand zelf het onderzoek wordt bemoei lijkt. Is echter de bewering juist, dal. zoovele branden ontstaan door het on voorzichtig omgaan met lampen of met petroleum, dan moet dit toch in enkele gevallen te bewijzen zijn en dan tot in menging der justutie leiden. lüeuige veroordeelingen, of ook maar vervolgingen, op grond van roekeloos heid of onvoorzichtigheid, zouden allicht indruk tnakeu en afschrikkend werken. Het denkbeeld om van gemeentewege de petroleum te doen zuiveren, ware zeker wat den eerst vereisehteu waarborg betreft vrij afdoeudemaar is het van eene gemeente te verhingen, dat zij daar voor (wellicht zeer belangrijke) uitgaven doet Het vraagstuk is zeker nog lang niet opgelost, maar het is zeer nuttig, dat het op dit iuternationaal congres ter sprake is gekomen. De congresverslagen zullen onder de aandacht der regeering worden gebrachtmisschien is men ook daardoor wat gevorderd. En zeker is het goed, dat de aangehaalde paragraaf nu eens in herinnering is gebracht. was het dier niet bedaard. Zijn vlammende oogen, zijn steil opstaande haren, de woedende geluiden, die hij deed booren, maakten de om standers bevreesd, dat hij zich los zou rukken om zieh opnieuw op den boer te werpen, Zij gaven Belette dus den raad, te vertrekken om alle verdere ongelukken te voorkomen. Nauwe lijks was hij weg, of de hond werd bedaarder en stiller De vrouw van den boschwachter nam een zweep, en, Morgan naderend, wilde zij hem kastijden. Zij was echter nog niet bij hem, toen de hond haar gramschap door zijn lijdelijke onderwerping ontwapende. Geheel op den grond uitgestrekt, kwispelde hij met zijn slaart, en toen zij voor hem 3tona, kroop hij aan haar voeten, en deed een klagend geluid hooren, dat haar onwillekeurig aandeedhet was niet 't ge wone geluid van den hond, die berouw heeften vergill'enis vraagt; onder deze smartelijke kreten stonden zijn oogen, die een oogenblik geleden van woede blonken, thans vol weemoedige tranen, en het dier zag Fanehette zóo smartelijk aan, dat, in plaats van het te slaan, zooals aanvan kelijk haar bedoeling was, zij hem begon te streelen, Morgan was nog geen zes weken oud, toen hij bet eigendom werd van Savirien. Fanehette had hem opgevoed met alle zorgen die een rashond waardig was. Goed opgegroeid, schoon ontwik keld en met buitengewone kracht bedeeld, had de halve leeuw, dank zij de lessen van zijn meester, den naam van een onverschrokken speurhond verworven. Was Morgan onversaagd in den aanval, trotseerde hij het wilde zwijn, zag hij nergens gevaar in en kon men hem bij Du Minister van Rintienlandschu Zaken doet. weer een poging om eenheid te krijgen in ile spelling der plaatsnamen en heeft den Gemeentebesturen aangeschreven, dat -/.ij daartoe voortaan moeten gebruiken die, welke gevolgd is in de tabel, behoorende Dij hel bij de Staten-Generaal aanhangig gemaakte ontwerp van wet tot regeling van het Kies recht. Als nu in die tabel tnaar gevolgd is de schrijfwijze van het Kon. Aardrijkskundig genootschap. In een hoofdartikel in het Nieuws van den Daij wordt berekend, dat liet nieuwe Per soneel ruim 3 millioeti minder zal opbrengen dan het tegenwoordige. Waaruit weer blijkt, dat alle verandering geen verbetering is. Het, dagelijksch bestuur van den Alge- tneenen Nederlaudschen Wielrijders-Rond lieett zich met een adres gericht tot den .Minister van Bmnenlandsche zaken, met ver zoek, met redenen omkleed, om niet te doen goedkeuren de verordening tot heffing van belasting op de rijwielen, door de Provinciale Staten van Noord-Brabant vastgesteld. Kolonel Oliphant verzoekt ons mede te deelen, dat. de week van gebed en zelfver loochening zal gehouden worden van f» tot '12 October. lu Oud-llollandt's Nieuws-lijdinijhe wordt het volgende meegedeeld »In de nieurnaeren van verschevden Steden wil men al de weerelt doen gelooven dat onze Stad oork nog na Slachtmaendt sal blyven voortbestaen. Dan, hoe heerlyck duso veste oork blaeckt en schittert in d'oogen van ingezetenen en uytheemsen, men sal den val barer i mui ren niet kunnen verhin deren. lek ben sul'llcantelyck geinformeert dat van een voortbestaen deser Stadt niets wordt. Troosten wy ons met de gedachte. da sy sal leeven ooek na haren ondergangk i in tiengename hermtteritighe by inwoonders so wel als bv vremdeu en dat een plotse- lingbe doodt vry verheevener is dan een j kwynend voorbestaen. de uitoefening van zijn beroep een wreedaard noemen, daarentegen was hij een lam gelijk, wanneer de jacht was afgeloopen en hij zijn hok weder had betrokken. Hij leefde en speelde met de kinderen van den bosehwachter en gaf niet het minste blijk van woestheid, die men doorgaans bij honden van zijn ras aantreft. On tembaar in het woud, naar bloed dorstend, kon men hem, zoolang hij thuis was, niets verwijten, hoewel zijn geduld dikwerf door de dochtertjes van Savirien op een zware proef werd gesteld. Het scheen dan, dat de leeuw in een schaap was veranderd en bij het genaken van zijn hok zijn zoo gevreesde kracht op het slagveld bad achter gelaten. „Wat heb je daar uitgevoerd, Morgan vroeg zijn meesteres zachtzinnig. „Een arm mensehte willen verscheuren Zeg mij «lens, wat heeft hij je gedaan Ondeugende rekel, zie je hem voor 'een strooper aan Begin die kunsten niet weer, of ik zal De hond kroop in zijn hok. doch, ziende, dat Fanehette zich wilde verwijderen, kwam hij er weder uit en hield haar bij haar rok vast Hij scheen haar te verzoeken bij hem te blijven. Zijn oogen zagen haar zóo sprekend aan, dat men het moest betreuren, dat hij door den Schepper met geen spraakvermogen was bedeeld. „Goed, Morgan, het is goed, lief dier," ver volgde de vrouw van den boschwachter, denkend dat hij zich nog meer wilde vernederen ,Het is over laat mij thans gaan." Do hond liet haar echter niet los en zag haar altijd op dezelfde manier aan. „Wat wil die hond toch?" mompelde Fan ehette. Hut is dan nu ook zeker dat, tnen liet inderdaad mooie geheel dun 1 November zal beginnen af te breken. Maandagmiddag werd een tienjarig meisje, te Arnhem, dat liep te spelen, door een jongen met een vuurzwerm nagegooid, roet het gevolg, dat haar kleertjes vlam vatten un zij ernstige brandwonden bekwam, die liet noodzakelijk maakten, dat zij door in middels ter hulp gesnelde buren, naar liet Kinderziekenhuis ter verpleging moest worden overgebracht. Dinsdagochtend is liet meisje, een eenig kind. aan de gevolgen bezweken. De bekende rechercheur Panhorst, die, zooals men weet, in de laatste maanden suk kelend is, tengevolge van inwendige kneuzing, veroorzaakt door slagen en stompen hem bij een opstootje toegebracht, is benoemd tot concierge bij de rechtbank te Amsterdam. Aan bet bekende kasteel »de Haar", onder Vleuten, is men sinds eenigen tijd bezig met liet aanleggen van verschillende lanen. De hoornen worden in volwassen toestand uit den omtrek van Do Bilt en Maartensdijk overgebracht naar Vleuten, zoodat zij al «lade- lijk schaduwrijke lanen vormen. Deze hoornen worden gedurende den aan leg kunstmatig gevoel; aan eiken stam is bevestigd een bloempot, half gevuld met aarde, waarin een ot wollen draad, en ver- der met water. Dit een opening in den bodem van den pot hangen losse draden, die met het andere einde in grond tusschen de wortels verspreid zijn. Door het voortdurend afsij pelen van vocht uit den pot langs de draden, blijft de grond om den wortel, ook bij 't droogste weer, steeds vochtig en kunnen «Ie wortel vezels gelijkmatig liet nondige voedsel op nemen. De aanleg «lezer lanen is opgedragen aan «le firma gebrs. pijn. tuin-arcbitecten en boomkweekers onder Maartensdijk, die ook «Ie vijvers en andere waterwerken hebben aangelegd. Vermelding venlient bet volgende Onder «le bedelaars, «lie eiken dag te Rot terdam hun «bedrijf" uitoefenen, is er een, die in de wandeling niet anders bekenil is dan als «lange Piet". Verleden week nu werd zijn zoon do bruigom, van welke heug lijke gebeurtenis Piet, gebruik maakte om al zijn «vaste klantjes" oen zakje bruidsuikers j thuis te sturen, een inval, «lie hem aardig I wat opbracht. De Indische bladen bevatten liet volgende I vermakelijke staaltje van «Ie pliciitsbetraeh- ting der Indische politie. Een hool'd van een plaatselijk bestuur miste na een inspectie, een portemonnaie met 00, Op het hooren van dien naam, schitterde een bliksemstraal in Morgan's oogen, en slaakte hij een stuartelijken zucht. „Heb je je baas alleen gelaten?" De hond slaakte weder een treuiigen kreet en bleef niet alleen den rok vasthouden, maar trok zijn meesteres, zoo ver nl9 zijn ketting het veroorloofde, naar den kant van net ijzeren hek, alsof hij wilde zeggen „Maak mij los, volg mij, want ik moet u den weg wijzen." Deze sprakelooze taal deed bij de jonge vrouw een angstig voorgevoel ontstaan- Eensklaps kwa men haar hear angstige «lroomen van den vori- gen nacht voor den geest, waarin zij haar man geheel bebloed en doodelijk gewond had zien liggen. Zij slaakte een kreet van ontsteltenis, want zij begon de zekerheid te verkrijgen, dat er een noodlottige gebeurtenis had plaats gehad, en zieh met moed wapenend, maakte zij Morgan los, die door herhaalde sprongen aijn vreugde liet blijken. Deze sprongen waren altijd naar het ijzeren hek gericht en moesten ongetwijfeld te kennen geven, dat hij er op stond, dat zijn meesteres hem zou volgen. Er viel niet langer te aarzelende ongeluk kige vrouw wie de doodsangst op het gelaat stond te lezen, volgde den hond, vergezeld door een twintigtal inwoners, zoowel mannen als vrouwen, die van dit tooneel getuigen waren geweest. Wordt vervolgd).

Amersfoortsche Courant | 1895 | | pagina 1