Maandag 14 October 1895. No. 4501, 45e Jaargang ALCOHOL. Morgan de speurhond. Binnenland. ONIFSJTAPV. I firma A. H. VAN CLE RPF te Amersfoort. Verschijnt Maaruiag- 'rmderdagnaw'ddag niet gratis Zondagsblad. Abonnement per 3 maanden ƒ1.Franco alleen op het Zondagsblad voor Amersfoort 40 etvoor het binnenland 50 et. per S maanden. Advertentiën 1—0 regels 60 et.; elke regel nteer 10 et. Groote letters naar plaatsruimte. Legale-, «llioieöle- en onteigeningsadvert. per regel 15 et. Reclames per regel 25 ct. Afzand>rlijke nummer* 10 cent. Obrstaanbiedingen cn aanvragen, uitsluitend voor- es betreffende den werkenden stand, van minstens 5 regels, in het Zondagsblad, per regel5 cent. Bij advertentiën van buiten de stad women tie incasseerkosten in rekening gebracht. Bureau KORTEGRA.CHT 5 t Telephoo» 19. K E XXISG K VING E N. De BURG E XIE EST It van AMERSFOORT, Gezien artikel 41 der Gemeentewet, Brengt w r kennis van I ingezetenen, dat de Raad dezer gemeente zal vergaderen op Dinsdag, den 15. October aanstaande, des namiddags te huift wee ure. Amersfoort, den 11. October 1895. De Burgemeester voornoemd. F. D. SCHIMM ELI'ENN INCK. I)e BURGEMEESTER kn WETHOUDERS vax AMERSFOORT. Gelet op art. 6 der wet van den '2. Juli 1875 (Staatsblad No. 95j, Brengen ter kennis van bet publiek, dat een door J. de WIT ingediend verzoek, met bijlagen, om vergunning tot het oprichten van eene rund slachterij in het perceel alhier gelegen aan de Koestraat Wijk A. No. 249, bij bet kadaster be kend ouder Sectie E. No. 3237 en een door C. REGT1EN ingediend ver zoek, met bijlagen, om vergunning tot het op richten van een Varkensslachterij en rnokcrij, in het perceel alhier gelegen aan de Krciuuie- straut, Wijk F. No. 271, bij het kadaster bekend onder Sr.-iie E No. 3935, op de Secretarie der gemeente ter -ie liggen, en dat op Zaterdag, den Jti. October aanstaand.des voormiddags te elf uren, gelegenheid ter raadhnize wordt ge geven om, ten overstaan van het gemeentebestuur het oprichten van die inrichtingen in te bren gen. Amersfoort, den 12. October 1895. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De 'Burgemeester. F. 0. SCIIIMMKLI'KNNlNt'K. De Secretaris. W. L. SCIIELTUS. Aan den vooravond van de kermis, welke hier voor velen helaaseen aan- leiding is om eens ter dege misbruik te maken van sterkedrank, is liet wellicht niet geheel te onpas, eens te wijzen op de volgende merkwaardige proeven, kor- teling* door twee Engelsche geueeshee- I ren genomen. Eer een deel van het voedsel, dat we j gegeten hebben, in ons bloed kan over- I gaan, moet het verteerd worden. Die vertering begint met het kauwen der spijzen in den mond, waar het vermengd i wordt met speekselna zoo geweekt en vochtig gemaakt te zijn, komt het door den slokdarm in de maag, welke van j binnen bezet is met duizenden kleine Feuilleton. Ken ware gebeurtenis. 7). (SLOT). Twee jaar later, was ik verplicht voor zaken, het kadaster betreffende, het dorp, Veaumont te bezoeken, een half uur van Theil gelegen. De graaf van Faillebois, de heer van Antoine Notté, had de beleefdheid mij tot het bijwonen eener jachtpartij uit te noodigen. Bij deze gelegenheid ho <rde ik de rampzalige geschiedenis, die ik heb medegedeeld. Ik werd er door getroffen en vroeg met belangstelling aan Antoine, hoe het zijn schoonzuster en zijn nichten was gegaan. „Ach! mijnheer.' antwoordde hij, „als gij haar vroeger had gekend, gij zondt thans de arme Fanchette niet herkennen. Haar opgeruimdheid is verdwenen, zij is in twee jaar er tien onder geworden, haar moed, haar levenslust heeft zij verlorenwat de kinderen betreft," liet hij er op volgen. ..ze zijn gezond en niet te beklagen, want de oudste, die een mooi meisje.zal worden, staat bij mevrouw de gravin in een goed blaadje. Zij betaalt voor beiden bet schoolgeld, en de goedheid der gravin gaat zóo ver, dat de twee meisjes van haar een behoorlijk uitzet zullen krijgen." „En wat is er van Morgan geworden vroeg ik, want. de hond had insgelijks mijn belang stelling opgewekt. „Morgan." zoide do jager zuchtend, „heeft zijn kliertjes, welke maagsap over liet voed sel uitstooleu, terwijl de maag zelf door 1 zijn eigen spierbeweging het voedsel heen en weer schudt, waardoor het geheel en al met maagsap vermengd geraaktdit tast het voedsel aan en veroorzaakt een bijzonder weeke, vloeibare pap. Aan het einde van de maag, waar het begin is van de darmen, is een soort poortje, dat zoolang gesloten blijft, totdat de inhoud van den maag in die zachte massa is omgezet en dat dan eerste deze stoffen doorlaat naar de darmen, waar ze verder bewerkt worden door gal enz., totdat de voedende stoffen zijn afgescheiden en door kleine openingen worden opgeno men om door allerlei kanalen in liet bloed over te gaan. Gebruikt men nu alcohol gezwegen nog van misbruik dan wordt aan stonds de boven ruw geschetste werking verstoord. Alcohol droogt de speekselklieren op en doodt de werking van de zenuwen die in den mond de spijzen proeven. Al cohol tast nl zóo de speekselklieren aan, dat zij niet zoo goed in staat zjjn een genoegzame hoeveelheid speeksel op te leveren en dus die klieren langzamer hand eeuigszins uitdrogen en ineu dus van de maag meer werk vraagt, terwijl men op den dnur een droge keel en mond, en dus dorst krijgt. Alcohol maakt het voedsel hard. Dit kan inen aantoonen door een stuk gekookt of rauw vleesch in eeu goed gesloten fleseh alcohol te doen, waarin het jaren kan goed blijven zonder te gaan ontbin den, terwijl het ten slotte zoo hard wordt als leer. Daardoor kan men visscheu en diereu in museums bewaren. Terwijl dus het maagsap tracht het voedsel vloeibaar te maken, maakt de alcohol het hard en onverteerbaar. Alcohol is slecht voor het maagsap. Dr. D. Thompson schrijft Het is opmer kelijk, dat alcohol bij het maagsap ge- komeu, een wit bezinksel voortbrengt, waardoor het sap niet langer in staat is, dierlijk of plantaardig voedsel te verte ren." Dit komt doordien het belangrijkste gedeelte van het maagsap, de pepsine, afgescheiden is eu daardoor onbruikbaar meester slechts een jaar overleefd." „Hoe is da; mogelijk zeide ik verwonderd, „de hond was immers jong en sterk." „Wat beteekenen jeugd en sterkte, wanneer ons leven door vijanden wordt bedreigd Ik had hem bij mij genomen," vervolgde Antoine, „en ik droeg de grootste zorg voor hem, toen hij op een avond, door een schot onder de ribben getroffen, stervend naar huis kwam kruipen." „En zijt gij er niet achter gekomen..." „Zekerheid heb ik niet, doch ik vermoed..." zeide hij, terwijl zijn vuist zich krampachtig verhief. Op dit oogenblik werd ons gesprek gestoord 1 dooi de honden, die een groot wild zwijn uit het kreupelbosch naar den straatweg joegen Antoine volgde de honden om hen aan te moe digen. Eenige andere jagers en ik sloegen een ige dwarswegen in om vóór het dier te komen. Ongelukkig was mij de weg door het boseh zeer weinig bekend, zoodat ik spoedig verdwaaldeen van het jachtgezelschap afraakte. Met gevaar van mijn hals te breken, klauterde ik langs een steil voetpad naar beneden en poogde iK door een diepte den overkant te be reiken, waar ik de honden hoorde blaffen. Maar beneden zijnde, werd mijn opmerkzaamheid ge boeid door een driehoekige paal. waarop iets geschreven stond. Ik dacht, dat het een weg wijzer zou zijn. liet was een kruis van zwart hout., waarop met witte letters geschilderd stond Hier werd, den 15 November 18...3, verraderlijk vermoord S a v i it t k x N IITT f'., boschwachter bij de gravin van Saligny. Voorbijgangers, bidt voor zijn ziel. wordt. Tevens tast de alcohol de maag zenuwen zóo aan, dat voortdurend onver teerd eten in de darmen komt, wat zeer slecht voor de ingewanden is Daardoor schijnt het, dat brandewijn verlichting aan brengt wanneer men maagpijn heeft, maar die verlichting wordt duur gekocht, omdat het eten minder goed verteert, ja men zóo zware ingewandsziekten kan krijgen. Alcohol beleedigt en ontsteekt de maag klieren. Dr. Beaumont verklaarde, na talrijke proefnemingen, dat alcohol werkt als een prikkelend vergift, in zeer kleine hoeveelheden de spijsvertering belemme rend en in groote hoeveelheden de klieren doende ontsteken, waardoor deze bijna onbruikbaar werden, zoodat alle belang rijke werking van de maag tot stilstand kwam, tot de prikkel was weggenomen. Een serie merkwaardige en zeer zorg vuldig uitgevoerde proefnemingen werd genomen door dr. H. Muurse, te Huil, welke bewijzen dat alcohol zelfs in opge- losten vor.n (als iu een glas pale ale) wanneer het met het voedsel gebruikt wordt de vertering verhindert. Fijn ge hakt vleesch deed hij in drie flesschen met maagsap van een kalf; er werd wat water in de eerste flesch gedaan, wat alcohol in de tweede, er» pale ale in de derdede temperatuur werd standvastig op 100" Fahrenheit gehouden en het eten geschiedde zooals het iu de maag plaats heeft De resultaten waren Na vier uur 1. Maagsap eu water. Verterende en zich afscheidende. 2. Maagsap en alcohol. Een weinig donker. 3- Maagsap en pale ale. Nevelachtig, i met wat slij m op het vleesch. Na acht uur 1. Maagsap en water. Iu draden losge- gebroken. 2. Maagsap eu alcohol. Het vleesch on- i veranderd. 3. Maagsap en pale ale. Hel vleesch deels j losgaande. Eu na tien uur 1. Maagsap eu water. Als soep opgelost. 2. Maagsap en alcohol. Het vleesch on- I veranderd. Pepsiue 1 bezonken. Ik knielde, legde mijn geweer naast mij op ilen grond en deed een kort gebed, toen eens- j kiaps uit de struiken niet ver van mij een met een geweer gewapend man te voorschijn kwam, die als een dief, welken men betrapt, zoo spoedig- mogelijk zich verwijderde. Het was Bertram!, de andere strooper van Vareilles, Hij lag op dezelfde plaats, waar Polette twee jaren geleden zijn vreesehjfee misdaad had be dreven. Ik sprak geen woord, ik zocht den man niet in te halen, noch door mijn vervolging vrees aan te jagenmaar ik kreeg de overtuiging dat Morgan op zijn beurt onder het schot van Ber- trand was gevallen. 3. Maagsap en pale ale. Nog geen ver- vertering. Pepsine be zonken. Hierna werden proefnemingen ge houden op dieren. Tegelijk gat men som migen voedsel mèt, anderen zonder alcohol. Eenige uren later doodde men ze, onder zocht de magen en bevond, dat het voedsel zonder den alcohol was verteerd, terwijl het andere het nog niet was. Iu de kermisweek zal, zoo door parti culieren als door corporatiên, gelegenheid worden aangeboden om zich op meer nuttige wijze bezig te houden dan door het in hoofdzaak bezoeken van herbergen. Waarlijk, die beweging verdient steun en meewerking. Er iieeft zich een commisie gevormd met het doei om op den -lag der kroning van H. M. Koningin Wilhelminu als huldeblijk van liet geheele Nederlaudsche volk, te ont hullen een collectief monument voor het Huis van Oranje. In de circulaire, verspreid met hel doel om giffen te verzamelen, wordt gezegd, dat het gedenkteeken den geheelen m,moelijken stamboom van Oranje zal voor stellen en wel den lautsten stamhouder Ko ning Willem 111 in levensgrootte, zijn voor gangei's en de laatste prinsen in buste er om been gegroepeerd. De kosten van het monument, dat iu een van onze hoofdsteden zal verrijzen, worden geraamd op ongeveer eeu half millioen. liet comité bestaat uit de lieeren H. van Twijer, oud-burgemeester van Zuid-Schar- woude en candidaat-notaris, voorzitter Jules Godel'roi. secretaris: D. J. Speelman van Deventer, penningmeester. Aan de Tweede Kamer dei Staten-Generaal is ingediend een wetsontwerp houdende rege ling der ontvangsten en uitgaven van het Pensioenfonds voor weduwen en weezen van burgerlijke ambtenaren over bet jaar 1896, met een daarbij gevoegd verslag van de werkzaamheden van het bestuur van dat pensioenfonds over liet, jaar 1894. De dienst Van 1895 zal vermoedelijk niet een saldo van ongeveer f30000 worden af gesloten. Het fonds bezat op 1 Juli 1805 de volgende inschrijvingen: 21 pc. 31941000; 3 pc. f6329 500 31/2 pc. f6 248 400. Vrij naar het Engelsch. De buurt, is nog vol verbazing over het schan delijk gedrag van den ondankbaren Simmons tegenover zijn vrou\A Al de buurvrouwen had den hem steeds voor een model-echtgenoot ver sleten en het was bij niemand opgekomen, juffrouw Simmons den eerepalm van een door- cn-door brave huisvrouw te betwisten. Ieder wist immers, hoe zij gesloofd en gezwoegd had voor dien man, werkelijk meer dan hij recht had te verwachten. En dit was haar loon Zou hij opeens zijn verstand verloren hebben? Toen juffrouw Simmons met hem trouwde, was zij weduwe. Ford, haar eerste man, was derde machinist op een vaartuig geweest, dat op een goeden dag met man en muis naar den kelder was gegaan. Zijn betreurenswaardig einde had baar toegeschenen een verdiende 3traf te zijn voor zijn onbegrijpelijke koppigheid, gezwe gen nog van het feit, dat een bekwaam werk man in een machinefabriek, zonder eenige reden, eeu baantje beneden zijn stand aanneemt, en dat nog wel op zeeDen kinderzegen bad zij, zoowel gedurende haar twaalfjarig huwelijksleven aan Fords zijde als later aair de zijde van Sim mons, moeten ontberen. Men was het er vrijwel over eensgeweest.dat Simmons, wat zijn levensgezellin betrof, van geluk mocht spreken. Hij zelf was een bekwaam meubelmakermenschenkennis bezat hij echter slechts in geringe mate zijn vrouw daarentegen kon juist op een niet te versmaden hoeveelheid van deze gave bogen. Simmons was een een voudig ambachtsman, van kalmen aardde nederigheid van zijn gemoed kon men als het ware lezen op zijn jongensachtig gelaat, waaraan de dunne bakdebaardjes niets mannelijks ver mochten te schenken. Ondeugden had de man niet zelfs zijn pijp werd voor goed bij zijn huwelijk afgezworen, en zijn ega wist hem boven dien nog eenige, aai» zijn voormalige persoon lijkheid onbekende extra-deugden in te prenten, lederen Zondag toog hij ter kerke om zijn stui vertje 't werd hem bij het afdragen van zijn weekgeld, tot dit doel edelmoedig gerestituëerd in het zakje te werpen. (l»Wi vervolgd).

Amersfoortsche Courant | 1895 | | pagina 1