Stadsnieuws. Militaria. Advertentiën. U> verzekeren, waartoe ile Rijkspostspaarbank niet behoort.de tweede niet, omdat, al waar borgt artikel 11 dier wet den inlegger, zonder eenige reserve, de teruggave van zijn inleg, dal artikel ook niet krachtens zyn ge schiedenis. de onbillijke strekking heeft, een uitzondering te maken op den in art. 1177 B. W. uitdrukkelijk géhuldigden regel, dat al de góederen eens schuldenaars voot zijn schulden aansprakelijk zijn. Tevens was de rechtbank van oordeel, dat het beslag rechtens goed was gelegd ouder deir directeur van een hulpkantoor der pos terijen - - als agent der Rijkspostspaarbank op grond, dat die directeur gelden der Rijkspostspaarbank ter 'uitbetaling onder zich kan Ilebben. Mitsdien werd hel gelegde beslag goed en van waarde verklaard. Voor den beslaglegger werd in deze zaak gepleit door mr. ,P, II. LoefT, voor den op posant. doo.r mr. E, van Zinnieq Bergmann,- beiden 'advocaten te 's Hartogenbosch. Naar wij vernemen, zal van do beslissing der rechtbank hooger beroep worden aan- - geteekend. Kr zyn mensciien, en werkelijk zeer ern stige mannen, «lie aan ons land een nationale bloem willen geven. Men beeft er al ver scheidene genoemdof er ten slotte een - gekozen is, weten we niet meerwèl weten we. dat iemand zc draagt. Thans wordt ei- oen bloem gesignaleerd, die voort redelijk voor liet doël ZOU geschikt zijn': «les ochtends is zij wit, des middags rood en des avonds blauw. Er is echter een maar" bij ze groeit op de landengte van Tebuautepec, in Zuid- Am erika. In de omstreken van Maastricht zijn •nu reeds de eerste houtsnippen geschoten. In den regel vertonnen zich deze vogels daar in-het begin van November. Kit hun vroege veschijning voorspellen de jagers een vroegen winter. I).\ÜELIJK-SCHK WATERSTANDEN van de Lputem-lic Beek en de rivier de Eem. Opgenomen des morgens «dit «re. «=«--- TfoocTëïi"1"-"1 'o ver GES Lui- J de I>«g bov. hiuii). I bon. een?!" bftl' i brug, gen. r?" naril. ÏSÖT Mr 1 M. sir- 1 M. I M. 1 sr- 11.41 mT TC 20 O- 5.13 4.67 1 4.92 2.96 2.50 0.63 i A.p. 21 5.14 4.66 1 4.91 2,95 2,47 1.39 0.60 5— 5.14 4.65 1.91 2,94 2.44 1,35 0,63 5— 23 5.15 4.64 i 4,90 [2,79 2,41 1,88 11.51 30+ 24 6,16 4.64 1,90 2,85 2.40 1.82 1,60 2-5+ 25 6,14 4,05 4.SS 2,84 2.39 1,32 U.60 5— •26 5.15 4.64 4.87 2,83 2,40 1.33 1 0.58 25+ Wij herinneren er nogmaals aan, dat hedenavond om 7uurds. C. Rasch tot viering van den gedenkdag der kerkhervorming een godsdienstoefening zal leiden in de Evan gelisch Lutherscbe kerk, waarbij ook het zangkoor onder leiding van den heer Bol- derdijk zal medewerken. Sedert Dinsdag speelt het carillon van den Lieve Vrouwe toren hij heel uur het W'il- helmina-lied(me\a<\\e Oostenrijkse!) Volkslied) en het Wilhelmus (oude toonzetting), en bij halfslag Laudliches Lied, van R. Schumann. De heer Kames, keurmeester der visch, verzoekt ons te melden, dat tot nader be richt >le vischkeuringen hier aanvangen om 9 uur des ochtends. liei reeds door oas betwijfeld gerucht als zou onze vroegere burgemeester jhr. mr. T. H.J.van Asrii van Wijck ontslag hebben ge vraagd nis Gouverneur van Suriname wegens de vermindering met f2400 van du toelage voor du waarnemers van een ambt, tuin door den Gouverneur toegekend, wordt ook door de West-lndisi he bladen niet bevestigd. De Nieuwe Surin'iamsche Courant vindt liet zeer vreemd d.ii de Gouvei neur dio niet gedaan heeft., voor- al nu die vermindering geschiedde hij Ko ninklijken last, terwijl do Minister van Ko loniën over deze zaak had kunnen beschikken, zonder de Souverein er in te moeien, liet hlud onderstelt, dat men den Gouverneur heeft willen loslaten en vraagt of het wel geraden is, iets dergelijks te doen. nu de be slissing over de Kieswet eerlang te wachten is. Het aclii het niet billijk, dat een veran dering van Gouverneurs gemaakt wordt onder een Ministerie ad hou. Afgescheiden van doze laatste quaestie, moet men de opmerking van de N. S. Cl. .doelen, dat het prestige van eer'i Gouverneur meer waard is dan f 24(K_), want. dal dit er on der lijdt wanneer door den Souverein zelf eeri regeeringsdaad van een landvoogd wordt le niet gedaan, valt niet te ontkennen. Bij het jóngste notarieel examen-is voorliet 3e gedeelte o. a. geslaagd onze stadgenoot de heer H. Meinesz. Aanstaanden Zaterdag den 2den November zal het 25 jaar geleden zijn dat de Stoom weverij en hleekerij van de firma Gebrs. Visser hier in werking kwam. Van hen, die sedert den aanvang in de fabriek geëmployeerd waren, vieren hun zilveren dienst-iubilé F. Roèrwinkel, J. van Niekerk en A. Rekking. Met ingang van morgen I November ziillen bij den- heer D. Schimmel en bij den koet sier dei* tram abonnementskaarten verkrijg baar zjjn voor de (ram, de 12 voor f 1 de 25 voor f2.^. De enkele rit van een der stations naar de Varkenmarkt kost buiten abonnement 1'0.10voor tweemaal den vrachtprijs, ot twee kaartjes, wordt men desverlangd haar huis gebracht of vandaar gehaald. Generaal-majoor C. J. van der Burcht van Liclitenborgh, inspecteur van den genees kundigen dienst der landmacht, vertoefde Dinsdag en Woensdag telkens een paar urén hier ter stede ter inspectie van het Militair hospitaal. De le luitenant-kwartiermeester J. H.Sa lomon. werkzaam bij de permanente militaire spoorweg-commissie te 's-Grnvenhage, is i overgeplaatst hij het. 2e bataljon 5e regiment infanterie hier. Luitenant-adjudant W. J. Steinbuch, van j bet 5e regiment infanterie hier, wordt be- last met de leiding van de vrijwillige oefe ningen in den wapenhandel te Amersfoort I en fe Apeldoorn. De oefeningen hier ter plaatse zullen tweemaal per week worden 1 gehouden en in het begin van November een aanvang nemen. i Bij het 5e regiment infanterie hier is ge detacheerd de sergeant-titulair W. Beck, van het regiment grenadiers en jagers, tot het volgen van het 1e studiejaar van den cursus. Van elke compagnie der hier in garnizoen liggende bataljons infanterie zal éen man bij de veld-artillerie hier worden opgeleid tot paardenoppasser. Na eenigen tijd zal men dus paardenop- lassers hebben maar of die oppassers even spoedig paarden zullen hebben, staat (e be zien. Of zal eindelijk aan de luitenants-adjudant een paard worden gegeven, gezwegen nog van ile paarden van de compagnies-comman- danten'? Ritmeester jhr. W. II. J. Boreel, die ge- I durende een jaar te Weenen een rij cursus heeft gevolgd, treedt met 1 November op als instructeur aan de Rijschool hier. Luitenant E. W. baron Van der Capellen wordt, op dien datum eervol ontheven uit zijn function van instructeur bij de Rijschool en overgeplaatst bij het 3e regiment huzaren, terwijl in zijn plaats als instructeur zal op treden jhr. VV. H. J. van de Poll, van het 3e regiment huzaren, thans gedetacheerd bij de Rijschool hier. De 11 luitenants «Ier cavalerie en artillerie, i die sedert. 1 November 1894 gedetacheerd i waren bij de Rijschool hier, zijn allen eervol ontheven van die detacbeering en keeren op I morgen naar hun korpsen terug, behalve I luitenant Ten Kate, wiens detacheering met i éen jaar verlengd is. i Nu de bereden artillerie een eigen Rijschool j heeft, te Bergen-op-Zoom, worden bij de Ry- school hier slechts cavalerie-officieren gede tacheerd, en wel: de le luitenants jhr. F. H. Roëll en G. J. A. A. baron Van lleemstra, van het le regiment huzaren; A.Simonsen J. .1. Verkilyl Quakkelaar, van het 2e regi ment: en I). R. Burna, J. M. H. ten Kate en de 2e luitenant C. .1. J. Sixma baron Van Heemstra, van het 3e regiment. Ook in de Avondpost komt een zeer gun stig oordeel voor over de raderbaar-De Mooij, waarop nok wij reeds meermalen de aandacht vestigden. De verschillende voordeelen «laar- van worden opgesomd en daaronder ook dit, 1 dat zij slechts I" 100 kosten bij den fabrikant, onzen stadgenoot G. Blok, De andere brancards, bij politie en gast huizen in gebruik, die lung zoo practised niet zijn, kosten 1300 1300. Ten postkantore hier is sedert 23 dezer ver- i mist een aangeteekende brief zonder aan gegeven geldswaarde, door de firma Reyman i Stok te Arnhem verzonden aan den heer I M. de Haas. hier. De commissaris van politie verzoekt aan- houding van en bericht aangaande twee bankbiljetten van f40 D.Z. 2649 en D.P. 2173 en twee van f'OO D.W. 5051 en D.F. 4487 j welke in dien brief verzonden werden. Het lijk van den brievenbesteller fl. W. I St. is hedenochtend uit een sloot in het I Lokhorsterbosch gevischt. j Door den veldwachter van Zandbergen is I te Loosdrecht proces-verbaal opgemaakt te- geii twee kinderen van zekeren K. wegens het vernielen van een groot aantal ruiten I en het beschadigen van eens ander eigën- j dom. Deze twee kinderen, dertien en elf jaar oud. worden dag aan dag aan hun lot over- I gelaten, daar de moeder van 's ochtends vroeg j tot 's avonds laat buitenshuis werkt, terwijl I de vader alleen 's Zondags in zijn woning kan vertoeven. Zijn deze kinderen dus den geheelen dag zonder toezicht, bovendien rust op hen nog de plicht om te zorgen voor oen tweejarig broertje. Dat zulke schapen geheel verwilderen, is niet te verwonderen. Door' B. en' W. van Zeist is met ingang vanl November benoemd tot surnumerair ter Gemeente-secretarie mr. C. Plate, te 's-Gra- venhage. Donderdag vergaderden de leden der «Baarn- sche IJsclub" in de groote zaal van Hotel Velaars te Raarn. Het reglement werd eenigs- zins gewijzigd en de contributie'verhoogd tot f3. Tot president werd, in plaats van den heer Hoegsmar die bedankt heeft, gekozen de heer G. A. van Dijk. Weder behaalde.de kunst, in onze nabuur- schop een overwinning. Te Baarn namelijk heeft zich een Zangvereeniging gevormd, die hoewel in alle opzichten onafhankelijk zijnde zich mag verheugen in den kraoht- dadigen steun der Amersfoortsehe afdeeling van «Toonkunst". Het bestuur der «Raarn- J sclie Zangvereeniging," welke voorloopig wel een klein aantal heeren doch ruim een der tigtal dames onder haar werkende' leden telt en waarover jhr. mr. B. Ph. de Beaufort, burgemeester der gemeente, het bescherm heerschap wel heeft willen aanvaarden, be staat uit de heeren H. Wiselius Jr., president, en dr. P. J. Land. secretaris, terwijl een der dames" als thósaurière zal optreden. Mede heeft een der damesleden zich bereid ver klaard de piano-begeleiding op zich te nemen, terwijl de heer Leonard van Loenen. als muziekonderwijzer in Amsterdam welbekend doch thans woonachtig te Baarn, de repe tition en uitvoeringen zal leiden. Het plan bestaat de repetitiën waarmede de volgende week reeds* een begin zal ge maakt worden, te doen aanvangen met Men delsohn's Elias, hoewel dit oratorium eei-st in Maart met de Amersfoortsehe zangver eeniging gezamenlijk zal worden uitgevoerd, doch na eenige repetitiën, zal men, voor afwisseling, de werken in studie nemen die men op de uitvoeringen te Baarn zelf ge- j durende dezen winter denkt ten gehoore te brengen. Alle kunstvrienden, ongeacht van welke maatschappelijke positie, worden uitgenoo- digd toe te treden als werkend lid tegen een contributie van hoogstens vier gulden, terwijl ook en dit geldt óok voor Amersfoort kunstlievende leden worden aangenomen, met recht van toegang op alle uitvoeringen, tegen een jaarlijksche schenking van minstens fl voor een beer, of f2.50 voor een heer met j twee dames. Volgens Falb zal de neerslag in November veel geringer zijn dan in October. Sneeuw krijgen wij vooral in de eerste en de laatste week dezer maand. De temperatuur, in het begin der maand en vooral omstreeks den Oden zeer laag, stijgt ongeveer den 10den bij zonder en het mildere weer duurt dan zoowat veertien dagen. Van 1 tot 3 November droog en koud weermisschien op den laatsten dag wat sneeuw. Onderbroeken en hemden vtvn papier zouden volgens - de berichten van het strijdtooneel, zeer doelmatig zijn gebleken in den jongsten oorlog met China. Op initiatief van professor W. Joest, den bekenden reiziger in het Oosten, zijn deze kleedingstukken onlangs aan een Pruisisch garde-u laan tot een proefneming verstrektzij doorstonden de proef echter niet. Aan het Berlijnsche antropologisch ge zelschap werden door prof. Joest de over blijfselen van een onderbroek Voorgelegd, die slechts drie dagen dienst had gedaan bij het eseadrons-exerceeren en dergelijke evo- lutiën te paard zij was -overal gescheurd en versleten Bovendien had de man geklaagd dat het kleedingstuk hem veel te warm was. Weer een 'bewijs, dat hetgeen voor den oen deugt, voor den ander soms volkomen ongeschikt is. Wat door de militaire commission niet altijd wordt erkend. De Oostenrijksche wapenfabriek heeft thans de opdracht ontvangen voor den aanmaak van de voor ons leger benoodigde nieuwe geweren. Met 1 Januari a.s. begint in het Belgische leger een uitgebreide proef met het kleed en van den soldaat geheel voor rekening van het Rijk. Geen kleeding dus meer »op het zakboekje", zooals men dat noemt, waardoor zeer veel onnoodige schrijverij ontstaat. Ook in ons leger is vaak op wijziging aan gedrongen, doch tot dusver zonder gevolg. Men beweert, dat Rijkskleeding evenals Rijks voeding ten slotte veel duurder zal uitkomen. Best mogelijk, maar het stelsel van «bijslag op de soldij" is toch eigenlijk ook allesbe halve inooi. Zuinigheid is prijzenswaard, doch schrielheid vinden wij benepen, en juist door dat bijslag-systeem kwam men er wel èens toe, te trachten een wit voetje bij het Rijk te haler: door oen ozoo kleinen bijslag. En wie went dusdoende het kind van de reke ning Bij het Duitscbe leger is wederom een gewijzigd geweer in beproeving, waarbij het patronen-magazijn van onderen gesloten is, zoodat ook bij het vuren in liggende hou ding er geen zand of slijk in kan komen. Deze wijziging moet reeds aangebracht zijn bij het Russischo geweer, bij het 'Engelsche Lee-Metford geweer en Dij het Spaansche Mausergeweer. Ook wordt in Duitschland een nieuwe bajonet beproefd, ter vervanging van de tegen woordige sabel-bajonet. Zij is alleen'bestemd om te steken. Romulus vraagt in de Landsverdediging «ls het niet diep treurig, dat er op de 000 soldaten slechts 153 onder de wapenen komen ter oefening Dit vroeg hij een tijdje geleden, toen de sterkte «Ier compagnieën en bataljons grooter was dan nu, in de Wintermaandendoch zóu deze ongunstige verhouding thans wel gunstiger zijn? BURGERLIJKE STAND VAN AMERSFOORT. GEBOREN23 Oct. Henriette Christina* Johanna Elisabeth, d. van Hester Henriette Bakker. 24 Oct. Johannes,z. van Abraham Muijs en Geertruida Bonsel. Eva, d. van Arend Latenstein van Voorst en -Maria IV- troneila Emit 25 Oct. Dirk, van Hen drik Meester en Katrijntje Berensen. 20 Oct. Hendrik, z. van Gerrit Johannes Jose- phus Lagerwaard en Elisabeth van der Kamp. Rijk Arnoldüs, z-, van Jacobus Lobel" en llendrika van den Broek..27 Oct.Philip- pus Cornells, z. van Gerrit Stam en Wijfje Vlugt. Wilhelmina Sophia Estella, d. van Arnold Willem Groote en Wilhelmina Sophia Nagtlas. Cornelia Maria Hendrika Jamba, d. van Jacobus Matthias Boom eu Hendrika Clasina van Staal. Wilhelmus Gerard us, z. van Adam Johannes Voorn en Gerritje Vink. 28 Oct. Gerarda, d. van Albertus van Doorn en Maria Kraan. 29 Oct. Gerardus Antho- nio. z. van Anthonie Machielse en Gerarda Meijers. Augustin, z. van Pieter August Olvers en Elisabeth van Rerkum. Diiie- rika, «I. van Cornells Bauer en Jacob? Rui tenberg.' ONDERTROUWD24 Qct.' Steven Kuyt- en Grietje van Veen. 29 Oct. Johannes Cra mer en Gerdina Johanna Elisabeth Beekman. GETROUWD 30 Oct. Johannes Hollekamp en Johanna van Grol. Willem' Binneveld en Johanna Catriua Gouw. Willem An— genitus Polleman en Gei ritje van de Steeg. OVERLEDEN22 Oct. Herman Hijrne- ring, 6 m. 25 Oct. Bartholouieus Leo- - nardus Rosier, 3 m. Theodora Mieres, 76 j., ecbtg. van Franciscus Lenards. 26 Oct. Hubertus, van Hauren, 72 i.. ongeh. 27 Oct. Diiia Maria Elbarta Meinen, 8 m. Dirk Meester. 1 d. 28 Oct. Johannes Boon, 6 m. Paulina Antonia van de Riezebos, 0 m. Johanna Carolina Hartmann, 04 j., ongeh. Antonie van Leeuwenkamp, 7 in. 29 Oct." Petrus Jacobus van Doorn. 3 in. Voorspoedig bevallen van eene DOCHTER, H. C. BOOM— Van Staai.. Amersfoort, 27 Oct. 1895. Ondertrouwd JOH. CRAMER Ar/s le Dre at net Gep. Off..v. Hess. Ie KI. K. N'. M, en R E T S Y B E E K M A N. duki'mki. i a) goober l«95. Amersfoort i Geen receptie. Eenige kennisgeving binnen de stad. Heden overleed, in den ouderdom van 76 jaar, onze geliefde vader èn behuwdvader HERIBERT WILLEM ALEI0 baron SAN DB ERG van KSSEN- IUJRG, weduwnaar, van vrouwe A. P. SCHORER. Uit aller naam. |hr. J. SANDBERGtot KSSKNBURG Huize Essenburg bij Harderwijk, 26 October 1895. Heden ontviel mij plotselir mijne innig geliefde en zorgzame I moeder, I. C. S. H. >V. douairière I Van REEDE van OUDTSHOORN. geboren baronnesse Van REEDE I van OUDTSHOORN, in den ouder dom van ruim 58 jaar. Haar diepbedroefde zoon, C. G. F. Van REEDE van OUDTSHOORN. Zeist. 28 October 1895. Eenige en algemeene kennisgeving.

Amersfoortsche Courant | 1895 | | pagina 2