Donderdag 14 November 1895. No. 4510, 45e Jaargang ds. H. W. KALFF. PRETTIG Binnenland. Ditgavo firma A. H. VAN CLEEFP te Amersfoort. Verschijnt Maandag- on Dondtirdagnamiddug met yratla Zondagsblad. Abonnement por 8 mnaiulon 1.Franco per post J 1,16. Abonnement alleen op hot Zondagsblad voor Amersfoort 40 et., voor hot binnenland 60 ot. nor 8 maanden. Advertentiën 1 -6 regels 00 ct.olko'regel moer 10 et. Groote letters naar plaatsruimte. Legale-, olheieölc- en onteigeningsadvort. per regel 15 et. Reclames per regel 25 ct. 'Afzonderlijke nummer» 10 eenI. Dienstaanbiedingen en aanvragen, uitsluitend voor- en betreffende den werkenden stand, van minstens 5 regels, In het Zondagsblad, per regel5 «ent. Bij advertentiën van buiten do Btnd worden do incasseorlcosten in rekening gobrnoht. Bureau KORTEGR ACHT 56 Telcphoou 10. K.E N N 18 GE VING. SCHIETOEFENINGEN. De BURGEMEESTER van AMERSFOORT, Gelet oj) eene heden ontvangen missive van den heer Commissaris der Koningin in de pro vincie Utrecht dd. 9. November 11., no. 2 Az. Brengt ter kennis van belanghebbenden, dat op 13 November a.s. en volgende dagen van het. fort op de Harssens, reedo Texel, Me Distriet, sehietoefonliigeii zullen gehouden worden op een schijf die langs het fort wordt gesleept binnen een sector van JO'.lo, tnssehen de peilingenFort op de Harssens Z. 11» \Y\ en N. 6()e \V. en zonder achijf. Op de dagen waarop gevuurd wordt, zal van het Fort een roode vlag waaien van 's voor- middags tS uur tot het einde dor oefeningen, terwijl de waarschuwingsborden Zullen zijn opgesteld op do batterij Vischmarkt en aan den ingang der haven van Xieuwediep naast de batterij Wierhoofd. Amersfoort, 12. November 1895. Do Burgemeester voornoemd, F. 1). S<'HIMMELI'ENNINCK. (24 Nor. im 1 Nov. 1805). Jongstleden Maandag werd te Alkmaar de predikant der Reinonstrantsehe ge meente H. W. Kal ff begrayen. Slechts even drie jaar was hij er werk zaam toen een plotselinge dood hem aan zjjn echtgenoote, zijn gemeente en zijn vele vrienden ontrukte. Toch bewezen de woorden bij zijn graf gesproken, hoe zeer hij zich in dien korten tijd geacht eU bemind -had weten te maken en hoe hij er nuttig werkzaam was, ook buiten zijn eigenlijk gezegden werkkring. Dat Amersfoort hem niet vergeten was, getuigde op duidelijke en degelijke wijze ds. Hooykau Hij herinnerde hoe Kalff gedurende 29 jaren voorganger der Re- monstrautsche gemeente te Amersfoort was geweest, hoe bemind hij er was in dien kleinen kring, maar ook hoe. hij achting daarbuiten wist af te dwingen door zijn waarheidszin en ziju vele andere goede eigenschappen, die hein stempelden tot een karaktervolle persoonlijkheid. En wel mogen de Amersfoorters den man gedenken, die gedurende zijn ver blijf onder hen zooveel gedaan heeft voor volksontwik keling en alles wat hij kon dragen om het lot der minderbedeelden te verbe tereu. Hoevele jaren was hij voorzitter van het „Nuts-departement" en wist hij Feuilleton. „Dit is uw kooi, meneer, no. 81," zei do hol meester, terwijl bij mij in een aardige kloine hut liet gaan. „Uw vriend kan no. 88 neinen; de on derste kooien blijven leeg." „Des te beter," zei mijn „vriend", dien ik juist dnnreven voor do eerste maal had ontmoet aan het station Liverpool Street te London. Hij was oen beschaafd, welgemanierd - man on bad een aantal aardige verholen en nneedotcn tot zijn beschikking, zoodnt ik met genoegen vernam, dat wij liet overige gedeelte van de reis samen zouden maken. Ik wierp mijn bagage op eon van do onderkooieu. „We treffen het goed," zei hij, toen we weornaur dok gingen, „de booten zijn anders in dezen tijd van 't jaar gewoonlijk propvol, en dan is liet moei lijk, oen eigen lint to veroveren. Wil u soms rookon? Er is boven genoeg te zien. ik heb al meer dan een dozijn maal den overtocht gemaakt." Ik nam de groote sigaar, die hij mij presenteerde, en gedurende eenigen tijd liepen we heen en weer op liet dok tusschon de andere passagiers, Duit- sohers, Engelsohen, en Hollanders. Eerst toon de lichten van Harwich nog maar kleine puntjes sclie- non, besloten wij niinr kooi te gaan. Binnen weinige minuten hadden we ons ontkleed on waren in de bovenste kooien geklommen, ter wijl we ouzo kleoron in de benedenste hadd c. ge logen. Mijn metgezel draaide liet eloctriseh licht ai'. „Als we wakker worden, zullen we al wel aai de vergaderingen op tactvolle wijze te I leiden. Hoe menigen middag was hij I gezeten op de Volks-bibliotheek" ora er boeken uit te deeleti aan den leesgrage» werkman of werkvrouw. De „Fröbel- school" kwam doorzijn initiatief tot stand; aan de „Kindervoeding" nam hij per soonlijk deel, en dat niet zonder opoffe- ring; want Kalff' was een man die. tot j laat in den uaclit studeerde en dus te kort sliep, waaneer hij in het vroege morgenuur present moest zijn. Ofsohoon zelf op bescheiden voet levende zyn nederige woning aan do Kamp- straat kan het nog getuigen - was hij altijd royaal in zijn giften Waar ervoor j een goede zaak iets gegeven moest wor den, en dwong hij meermalen, door zijn zedeljjk overwicht, hen, die zich wil den terugtrekken of slechts onbeduidende hulp verleenden, tot bijdragen overeen komstig hun krachten. l)at hij door zijn moedig Optreden meer malen aanleiding gaf, tot heimelijken, en soms ook wel openlijken tegenstand, is begrijpelijk eu niet meer dan natuurlijk in een krachtige persoonlijkheid. En toch, omdat lüj de gave bezat van andersden kenden te waardeeren, kon men nu en dan bijwonen, dat een woord van waar- deering uit Kalll's mond, juist door zijn tegenstanders lioqg werd geacht. Want in den grond van zijn hart was hij een zachtmoedig eu barmhartig man, die bjj j stiptheid en netheid, de ware beschaving I zocht in de harmonie van een helder j hoofd en een rein hart. Griefde liet hem, dat er Amersfoorters j waren die gewoon waren hem „een Chris- tus-loocheuaar" te noemen, hoe schoön klonk tegenover deze onwftre beschuldi ging ia ziju afscheidswoord de nederige, maar tevens innig rcligieuse belijdenis „Tegenover dien Meusehenvriend, die zóo innig dee'de in het lief en leed van ieder met wien hij in aanraking kwam tegenover dien Herder, die zóo onver moeid de verdoolde schapen zocht, om hen weder te brengen tegenover dien Strijder, die zóo krachtig' het kwaad be streed. maar toch de onwilligeu ver droeg tegenover dien Liefdevolle, die zich zei ven gausch en al verloochende, om anderen het leven te doen gewinuen, gevoel ik diep mijne onvolkomenheid en gebrekkigheid, metjde bede God vergeve en God sterke m j 1" Kalff werd geboren te Amsterdam, den 24 November 1834. Met vele-audereu was hg een leerling van den bekenden leeruur in de klassieke talen dr. P. Epkema. Na gestudeerd te hebben aan het toenmalige Athenaeum lllustre" en het Reinon- strantsclie Seminarium werd lij achter eenvolgens predikant te 13oskoop, te Amersfoort en te Alkmaar, waar bjj den 7 November j.l. overleed. Zjjn vrienden zullen zjjn sympathieke persoonlijkheid nooit vergeten, gedachtig aan Kalff's eigen woorden „is men voor elkander iets geweest, dan laat men als van zelf ook iets na." verwege de Maas zijn," merkte hij nog op, my goe den nacht wensohend. „Slaap wel," zei ik, mij oinkeereiiih Benige oogen- lilikkon lag ik in aangename gedachten verzonken. Ik dacht aan de prettige Kerstdagen, die ik voor mij had, aan den heer D., een bekend juwelier te Amsterdam eu diens lieve dochter, die, naar ik durfde hopen, spoedig, mijn vrouw zou zijn ik dacht aan hot genot van met haar schaatsen te rijden, aan de mogelijkheid of mijn gastheer even bereid zóu zijn om aan een onbemiddeld jong Engclscb- mnn zijn dochter te geven, als hij nu bereid was, mij bij zicli aan liiiis te ontvangen. Hier werd ik ovenneostord aoor hot rollen van het schip, het stampen van de machines cn de geur van de zware sigaar, die ik op hot dek gerookt had althans, liet scheen mij alsof ik slechts een minuut had geslapen, loet» do grove stem van den hofmeester mij in de ooren klonk „Nu meneer, het is tijd om op te staau. Ik hob u daar straks al geroepen en dacht, dat u gekleed waart. Weziin vlak bij Rotterdam." Slaapdronken wreef ik mijn hoofd, stiet togen de zoldering van de hut, terwijl do hofmeester, ziende- dat ik eindelijk wakker was, haastig heenging, Hoe ter wereld had ik mij zóo kunnen verslapen? Een blik naar de kooi no. 33 deed mij zien, slat mijn keunis, van den vorigen dag reeds was opgestaan. De machines werkten langzaamdoor de vensters zag ik oen oever met huizon en hoornen er op. Boven, óp hot dek, hoorde ik gepraat. Nog altijd met een zwaar hoofd, bood ik woer- stand aan mijn noiging om weer te gaan slapenen I tastte ik onder ïuij naar mijn kleeren. Ik was boos oi) mijitelven, dat ik aldus het aardige kijkje op do rivier had verzuimd, on liet gezicht aoor de kleine I vensters op met sneeuw beladen molens, aardige houten- ntuzeu eu schepen van.oon (jigenuardigen HIJ. MM. tie Koninginnen moeten voor nemens zijn, den 29 November van Het Loo naar de Residentie terug te keeren. Vermoedelijk zullen HH. MM. in 1800 liet paleis Hot Loo niet betrekken, doeli dat jaar grootendeols op Soesldijk verblijven, wegens liet verrichten van eenige werkzaam bede nop Het Loo, waar dan tovens nieuwe stallen met bijgebouwen voor bot stal-departumont gebouwd zullen worden. De Minister van Duitenlandsche zakon brengt ter kennis van belanghebbenden, dat, blijkens telegrafisch bericht van Hr. Ms. minister-re sident te Bern, de invoer vah veo uit Ne derland in Zwitserlrud over de Franscb- Zwitsersclie grens weder is toegestaan. Het Neder landache Landbouw- Weekblad verneemt, dat do openstelling der Belgische grenzen voor Nedorlandscli vee eenige ver traging ondervindt, ten gevolge der voorbe reiding van voorzorgsmaatregelen. Deopenslel- ling is niet te verwachten vóór de eerste helft van December. De Haagselie correspondent der N. Gron. Ct. zegt, met betrekking tot hut wetsontwerp op het Personeel, dat de meeste Katholieke loden der Tweede Kamer niet bereid zijn om liet ontwerp aan te noineu zonder zeer gewich tige en principieele wijzigingen onder de anti-revolutionnairen schuilen ook nog heel wat twjjlelaurs, on de helft der liberalen zul len zegt men hun stem afhankelijk maken van waarborgen voor een behoorlijke schadeloosstelling aan de gemeentenzoo die hij deze gelegenheid kunnen worden ge geven eu de Regeering zich er toe wil ver binden. De Standaard zegt, dat de Regeering zich tegenover dat wotsontwerp niet vrij gPvoelt, omdat liet te zeer vorbutpl. houdt met het ontwerp-Kiesvvet. Valt uet Personeel, dan kan heel bet Ka binet en met het Kabinet de Kieswet val len. 'En al valt hot Kabinet niet, dan loopt men toch gevaar dat de Keiswot, aan het oude Personeelgeschakeld, schraler uitvalt dan het geval zou ziju bjj de aanneming vun- dit ontwerp-Personoel. Zoo zou men dus om de Kieswet een wet óp het Personeel moeten slikken, welke er om eigen verdiensten niet mee door Ijan. Er wordt aan herinnerd, dat, toon Paus Leo nog kardinaal was, iiy oen boek schreef dat door Paus Pi us op den indox werd go- plaatst, omdat liet te zwak en tehaaslig was geschreven. Toen de sclirjjvor zelf Paus was guwordun, liet lijj liet dunrop staan. Hoe menig auteur uit onzen tjjd zou wüiisolien, dat ook sommige van zjjn vroe gere werken niet meer gelezen konden wor den Als do minister Sprenger van Eyk het in zjjn macht had, zou bjj het weekblad- »Ne- derland", vroeger geredigeerd door don heer Sprenger van Eyk, óokwel op den politiokon index willen geplaatst'hebben. De Pupillenschool te Niouwersluis wordt 1 Januari 1896 opgeheven. In do jongste vergadering van geneeskun dige inspecteurs is eun ontwerp vastgespeld vart oen nieuwe wet op liet, geneeskundig Staatstoezicht, dat de strekking hoeft, de ge westelijke -Geneeskundige raden af te schaffen uu in do plaats daarvan inspecteurs te benoe men, Voorts zou in plaatsen boven de 13 000 inwoners do gemeenteraad een Gezondheids commissie instellen, terwijl bovendien nog van Rjjkswego con Centrale commissie be noemd zou worden. Aan Ho weduwe van den door do Marok kanen vermoorden kapitein Voivis en aan den verminkten stuurman Smid, te Ouile- Pekela, zjjn respectievelijk 125 000 en f5000 lor hand gesleld, zijnde het volle bedrag, dat do Marokkaansclie rogeering als scbadevec- goeding teil behoeve van gonoeuide personen aan het Nodorlandsclio gouvernement hoeft* betaald. Tusschen Zevenuur en Elten springt ieder uit don trein, die iels on zijn kerfstok beeft. Tot Zovonaar gaat de Nederlandsche veld wachter mede en eerst te Elfen wacht zijn Duitsc.be ambtgenoot! De ovty de grenzen gezette personen zijn -intusschen zonder toe zicht en dan zouden ze wol dom zijn als ze vorm maaktu dien spijt niet geringer, Waarom, zoo bromde' ik, Itad mijn metgezel mij niet geroepen? Intusschen was ik bezig mot mijn kleoron aan te trokken en eerst na een paar vergeefsoho pogingen bemerkte ik, dat er iets niet in den haak was. Wat ter wereld moest dat beduiden Dat waren mijn kleoron niet, dat waren die van mijn reis genoot. Hjul hij dan de mijne aangetrokken'? Bij ongeluk of bij opzet? .Neen, dat kon niet bij onge luk, dat moest opzettelijk zijn gebeurd. Ik hop naar do bol en belde om den hofmeester, Op dit oogoublik was hij evenwel zeker op het dek, druk bezig met bagage aan te geven cn in ruil daarvoor fooien min te nemenalthans, er kwam niemand op mijn hellen. Ik kon er niet aan donken, in inijn nógligë naar boven te gmtn on or bleef mij dus niets anders over, dan mij, zoo schielijk ik kon, in do klcedoron van mijn reisgenoot te wrin gen. Wat hom tot dien ruil kon hebben geleid wist ik natuurlijk niet, luuar wol. dat ik daarbij geen goede zaak maakte, want zijn zakken waren loeg en mijn beurs, mijn ring en mijn horloge waren met mijn kloodoroii verdwenen. Toon ik na veel moeite in staat' was oiu boyon te komen, zag ik dadelijk, dat do moeste passagiers de boot reeds hadden verlaten, Aan t|or zijden stond do kapitein le praten uiut twee mannen, die ik aan hun eigenaardige helmen dadelijk herken de als politieagenten eu, mijn goed gesternte dan kende dat zij daar waren, snelde ik naar hen l,oe en riep zonder voorafgaande- uitlegging „Is hij gevat?" Zonder twijfel heb ik daar in mijn overhonrl on niet een pantalon ami, die veel ie kort was, eon wonderlijk effect gemaakt. „Dat schijnt werkelijk zoo," antwoordde een van dor politieagenten, terwijl hij mot een zonderlinge uitdrukking naar mij kook. „Een wit overhemd, lichtgrijze broek en zwart kneveltje, dat komt uit," zeide luj in bot Hollaudsoh, welke taal ik wel niet uitstokend spreken kon, maar toch voldoende begreep. „Maar waar is hij gebleven vroeg ik, verbaasd van don een naar don ander zioudo.De kerel heeft alles niosgenouion, mijn kleeren, mijn geld, hor loge, ketting, alles ;,Laat ons eens naar do andere voorwerpen kijken," zoiilo een van politiemannen, zonder conlge notitie van mijn vraag to nemen, en vergeleek do andere kloodlngstukkon, waarmee do hofmeester al kwam aandragen, mot een Iclugram, dat hij in de band hiold. „Wit overhemd, lichtgrijze brook, zwarte knovol, overjas mot kraag van astrakan, zwarte slappe hbed. Sproektvry goed Hnllanseh maar mot oon lingolsoh accent, Ja, vriend, we zullen ju in hoehteuis moeten nemen. Kleed je aan en ga maar kalm mee." „Maar wat beteekent dat alles vroeg ik ontsteld, toon, nadat ik mij verder had aangekleed had, mij do handboeien werden aangelegd. „Een kerelsteelt mijn geld en mijn kleeren en ik word gearentocrd on hein laat men lonpon, Is dat do manier, waar op in Holland zaken werden behandeld?" Do man keek mij barse.h aan en gaf kortaf ten antwoord„je zult wol gauw zien, hoe we in Hol land mot diamantdieven handelen. Verklaringen komen later weliutussehon ga je nu maar rustig „Ja zeker, on in dien tumoheatUd gunt do dief op dun trein zitten uu verdwijnt in een uithoek van Europa," pruttelde ik, maar weerstand was onmogelijk en zog schikte ik mij in mijn lot en werd tusschon twee agenten en onder geïoide van een troep schreeuwende straatjongens, naar hot politic-bureau aan do Boompjes gebracht. (Wordt vervolgd).

Amersfoortsche Courant | 1895 | | pagina 1