Stadsnieuws. Aan de Commissarissen der Koningin is door den Minister van Oorlog, de volgende circulaire gericht, met betrekking tot de behoeftige Oud-strijders uit het jaar 4830 Bij het onderzoek der SCaatsbegrooting van het Departement van Oorlog over het dienst jaar 1890 in de Tweede Kamer der Staten- Generaal werd, blijkens het door mij ont vangen voorloopig verslag ter zake, door sommige leden gevraagd, of ik niet een on derzoek zou willen instellen naar het aan tal oud-strijders uit het jaar 1830, die on derstand noodig hebben. Voor dat onderzoek, waartoe ik wel be reid ben, zie ik geen anderen weg, welke tot een betrouwbaar resultaat leiaen kan, dah mij te wenden tot UHEG.,' met beleefd verzoek, de Burgemeesters der gemeenten, onder IJ ressorteerende, te willen üitnoodigen, mij, na een ingesteld onderzoek kan het zijn eenigszins spoedig door hun tusschen- komst te willen berichten 1. hoeveel oud-strijders van bedoelden tijd zich.in hun gem'eente bevinden, die versierd zijn of met het Metalen Kruis, of met de Citadel-medaille. óf wel met beide herinne ringsteek ensen 2. hoeveel van die oud-strijders geacht moeten worden, niet door eigen middelen vol doende in hun levensonderhoud te kunnen voorzien. Zou er dan toch eindelijk iets gedaan worden voor het handjevol, waarvoor reeds zooveel jaren achtereen gebedeld is? De Commissie van rapporteure uit de Tweede Kamer, over het Kieswetoutwerp is Donderdagavond om 8 uur bijeengeko men tot vaststelling van het voorloopig ver slag. Hr. Ms. oorlogsschip De Ruyter moet, naar men uit Held' r meldt, binnen 10 dagen ge reed gemaakt zijn om naar Constantinopel te vertrekken. Ook wordt de korvet Alkmaar met spoed in gereedhpid gebracht voor den dienst. Nu de Atjeh nog, dan is Neerland's roem in ile Turksche wateren verzekerd 't Is immers heden juist 22 jaar geleden, dat generaal Van Swieten naar Atjeh ging? Het Departement van Koloniën zal electrisch verlicht worden. Nu men daar zóo voor 't nieuwe blijkt te zijn, om zelfs 't nieuwe licht te gaan toe passen, moest men er te gelijk maar eens toe overgaan om de Koloniën in de Koloniën- zelf te doen besturen en niet langer van 't Plein door het leger van bureau-mensclieu, die juist door bun volschrijven van vele balen papier heel wat onheil veroorzaken. Luitenant-generaal Vetter is 22 October met de Soembing te Tandjong Priok aange komen. Bij Kon. besluit is benoemd tot directeur van het Nederlansch Museum voor Geschie denis en Kunst, in het Rijks-Museum te Amsterdam, jhr. B. W. F. van Riemsdijk, civiel-ingenieur, sedert 1889 onder-directeur van dat Museum. Blijkens eeu advertentie in de Staats Cl. is door de Centrale commissie voor de.statistiek besloten tot het instellen van een onderzoek naar de geschiedenis en werkzaamheid der hier te lande bestaande vakvereenigingen van werklieden en is daartoe aan de bij haar bekende vereen igirigen .van dien aard een circulaire met' vragenlijst toegezonden. De vakvereenigingen, die deze stukken niet mochten hebben ontvangen, doch geneigd mochten zyn aan de Centrale commissie me- dedeelingen te doen, worden uitgenoodigd zich tol het verkrijgen van een exemplaar te adresseeren aan bedoelde commissie Bin nenhof te 's-Gravenhage. De rechtstreeksche doorvoer per spoor, zonder overlading, van levende varkens, her komstig uit Nederland, is sedert 20 Novem ber door België weder toegestaan. De Haagsche kroniekschrijver der N. Grron. Cl. zegt, dat de algemeene indruk welken de beraadslagingen over het aanhangig wetsont werp op het Personeel heeft gemaakt, niet 'heel gunstig is. Hij gelooft niet, dat het ge redekavel eenig practisch nut heeft opge leverd. geen voorstanders bekeerd, geen tegenstanders van dwaling overtuigd. Indien dan ook het wetsontwerp mocht worden aangenomen, dan zal dit niet te danken zijn aan de krachtige verdediging en aan de mérites- van het ontwerp, maar omdat men voort wil, snel voort, naar het Kiesrecht. Tot welke ongerijmdheden de toepassing der Wapenwet soms leidt, blijkt uit het vol gende. Voor eeuige jaren werden vanwege het Departement van Oorlog aan de schietver- eenigirig «Willem Teil" te Brummen in bruik leen afgestaan zes rijks-geweren,onder voor waarde die telken jare aan een inspectie te onderwerpen. De vice-president der vereeni- ging. de neer begaf zich nu dezer dagen naar de kazerne te Arnhem, waar de gewe ren werden geïnspecteerd en volkomen in orde bevonden. Zij werden daarna drie aan drie stevig vastgebonden en G. dacht et* zich mede naar 't station te begeven, doch op weg daarheen werden de geweren door een po litiebeambte in beslag genomen wegens over treding der Wet op net dragen van wapenen. Iemand, die in qualiteit geweren vervoert, wordt dus aangehouden krachtens de Wa penwet; hij die met kwade bedoeling met een revolver loopt, laat men ongemoeid, óok krachtens die wet. Reeds van den aanvang is gezegd, dat de Wapenwet tot dergelijke dingen aanleiding moest geven, maar ze is toch wet geworden en van hoogerhand wordt niets gedaan om zulke toepassingen te voorkomen. De burgemeester van Kethel-en-Spaland. jhr. F. G. A. Gevers Deynoot, die 28 Augus tus jl. zijn ambt aanvaardde, heeft nu pas als zoodanig ontslag aangevraagd. Voor de inklaring van het St.-Nicolaasgoed, dat uit. Duitschland naar ons land wordt ge zonden, zijn ti> Arnhem 10 verificateurs en 16 kommiezen werkzaam Vrijdag was liet de laatste dag voor de in- zendig van bijdragen tot instandhouding van de- Nederlandsche Opera te Amsterdam. De datum van inschrijving is echter verlengd, maar den 30en November wordt haar lot be- list. Totnutoe is daarvoor toegezegd f 10000, terwijl er, volgens berekening, vijfmaal zoo veel noodig is. Mogelijk is het, maar waar schijnlijk niet, dat de 'nog ontbrekende veertig duizend inkomen. Zoo niet, dan zal ook deze instelling tot het verleden behooren. De loodgieter L. S. te Schagen is, door de Alkmaarsche rechtbank, wegens Het veroor zaken van brand door onvoorzichtigheid van de Hervormde kerk te Schagen, veroordeeld tot drie weken hechtenis. Te Amsterdam is Donderdag overleden de zeer bekende boekhandelaar en uitgever D. Noothoven van Goor, die vooral naam maakte door het uitgeven van kaarten, woorden boeken, handboeken en kinderwerkjes. Tot 28 November zal een meteorenstroom zichtbaar zijn, die, ofschoon hoofdzakelijk uit een wetenschappelijk oogpunt belangrijk, toch opmerkenswaardig is door het groot aan tal vullende sterren aal hij oplevert. Deze stroom heeft zijn straalpunt in het sterren beeld Andromeda, om welke reilen deze me teoren de «Andromediden" worden genoemd. Men noemt ze thans evenwel meer «Bieli- den." naar de komeet van Bielahet is na melijk gebleken, dat de meteoren, die telken jure omstreeks 27 November verschijnen, de laatste overblijfselen zijn van deze merk waardige komeet. De bijenteelt heelt in ons land niet dien omvang meer als eenige jaren geleden. Van 1804 mt 1870 trof men in ons land gemid deld 210000 korven aan, en in 1894 bedroeg dit aantal slechts 92000. Te Echt (Limburg) is in ondertrouw op genomen een 72-jarige bruid, die thans voor de vierde maal in het huwelijksbootje treedt. De bruidegom telt 08 jaren. Het plan om den gasprijs te 's Hertogen bosch van 7 op 0 cent per M3 te stellen, gaat niet door; het Auer-licht, dat daar in den laatsten tijd vrij algemeen is geworden, waardoor het gasverbruik aanmerkelijk is verminderd, wordt beschouwd als de oorzaak, dat de prijs op 7 cent bepaald blijft. Te 's-Gravenhage is in den ouderdom van bijna 83 jaren overleden de heer W. O. A. Staring, oudrhoofddirecteur der telegraphie. Buurvrouw B. is niet zuiver op 't stuk der zwarte kunst, althans zij wordt door buurvrouw R. beschuldigd van tooveren. Zij heeft op een nacht de gewichten van de klok op de grond, en op een anderen nacht het bed van het dochtertje van buur vrouw R. kletsnat getooverd. In den daar opvolgende nacht was het bed, ondanks alle aangewende voorbehoedmiddelen, weer klets nat. Ook heelt vrouw B. een geheime macht over de varkens van .vrouw. R. Van een ander is bij den veldwachter is een voorloopig onderzoek ingesteld. Het stuk speelt in het dorp Ter Aa, aan de te legraaflijn Nieuwersluis— Mijdrecht, in 1895. Iu de' deze week te houden najaarszitting der Provinciale Staten van Noord-Brabant zal onder meer in behandeling komen een brief van Gedeputeerde Staten, betreffende de bij de hooge Regeering gerezen beden kingen tegen de invoering éener provinciale belasting op de rijwielen. Onder aanbieding van nieuwe ontwerpen, stellen Ged. Staten voor, de in de zomerzjtting hieromtrent ge- nomenbesluiten inte trekken. De gemeente Deventer past erg -op de kleintjes. Vroeger mochten de kleine burgers de bladeren der hoornen verzamelen om er hun landerijen mede te besmestensedert eenige jaren echter is hun dit voorrecht ont nomen en worden die bladeren in 't open baar verkocht. De opbrengst was nu ƒ185.20, en verleden jaar f 112.50 Een kindermeisje komt zich aaubiedea, gewapend met een prachtig getuigschrift. Mevrouw Maar ik lees nier niets, waaruit blijkt, dat je met kinderen kunt omgaan. MeisjeGiinst, staat dat er niet in Dan heeft vader tóch vergeten, dat er bij te zetten. (Historisch). Wegens de vergadering der Provinciale Staten van dit gewest zal op Zaterdag -3 November e.k. door den Commissaris dei- Koningin geen audiëntie worden verleend. Het schijnt den wielrijders minder den professionals dan wel den sportsmen van een kwartje in 'tuur onbekend te zijn, dat bet bij politie-verordening verboden is, op de kleine steentjes te rijden. In den laatsten tijd vooral komen veel klachten in bij de dienaren der heilige Her mandad over aanrijdingen. Daarom mocht, wel eens herinnerd-worden aan de strafbe paling, want de berijder van liet stalen ros loopt onherroepelijk een precies verhaal op als hij in overtreding gevonden wordt. Het adres van het curatorium van het Gymnasium en de Commissie van. toezicht der Hoogere Burgerscholen hier, oin leeraren aan niet-verplichte Gymnasia en gemeente lijke li. B. Scholen in staat te stellen de voordellen van bet Rijkspensioen- en wedu- wenfonds te doen genieten, is thans reeds gesteund door curatoren van de Gymnasia te Assen, Doetinchem, Sneek en Tiel, en de Commission van toedicht op het M. O. té Brielle, Deventer, Enkhuizen, Haarlem, Ilar- lingeu, Nieuwer-Amstel, Tiel, Utrecht, Veen- dam en Zierikzee. In óns vorig nummer deelden we mede, dat de Chr. Jongelings-Vereeniging Ps. 1199 haar jaarfeest ditmaal niet zou houden in de Groote kerk. We schreven niets meer; toch schijnen enkelen tussehen de regels door in die eenvoudige vermelding iets gelezen te hebben, dat minder aangenaam zou kunnen genoemd worden voor bedoelde vereeniging. Daarom voldoen we aan het verzoek tot opneming van het volgende stuk De Chr. Jongelings-Vereeniging «Psalm 119 9" alhier .viert den 29e« dezer baar 20-jarig bestaan, en had voor dat doel aan gevraagd de Groote- of St. Joriskerk alhier, om daarin een feestrede te doen houden, lleeren Kerkvoogden hebben, in hun ver gadering van den Hen dezer, genoemde vereeniging het kerkgebouw daartoe welwil lend afgestaan, doch later die gunst moeten terugnemen, omdat zij dit hadden gedaan zonder de goedkeuring te vragen van den Kerkeraad. Uit goede bron vernemen wij, dat dit al léén de reden is, waarom genoemd gebouw nu niet disponibel is; van antipathie tegen de vereeniging is in den Kerkeraad geen sprake geweest. Bed'oélde feestrede wordt nu op dienzeli'den avond gehouijen door den Weleerw.ZeerGei. dr. J. Th. de Visser in de bovenzaal van Volksheil. In den ouderdom van even 55 jaar is Zondag te Roermond overleden onze vroegers stadgenoot de heer P. HaitsmaMulier, majoor commandant van dele afdeeling van het 3e regiment veld-artillerie en garnizoens-com- mandant aldaar. Hij genoot zijn opleiding tot den officiers rang aan de Kon. Militaire Academie te Breda, en werd benoemd tot 2<le-luitenant bij de vesting-artillerie den 5<len Juli 1862. Den 29sten December 1867 werd hij bevorderd tot le-luitenant en den lsten December 1877 tot kapitein. In 1878 werd kapitein Muiier overgeplaatst bij de veld-artillerie en den Oden Mei 1892 volgde zijri benoeming tot majoor. De ontslapene stond bekend als een kun dig en degelijk hoold-oflicier en als een zeer humaan mensch, zoodat zijn onverwacht overlijden algemeene deelneming- wekt. Ook hier ter stede' wordt zijn nagedachtenis nóg door zeer velen in goede herinnering gehouden. De plaatselijke afdeeling van «Toonkunst" hoopt den 9den December haar 35e uitvoering te geven.- Onder meer zullen worden ten gehoore gebrachtRheinberger's «To'ggenburg" en Hiller's «Gesang der Geisten ïiber den Was- sern"; trio voor piano, viool en violoncel van Mendelssohn Bartholdy; en een Sonate voor piano en vlooi van Euv. Grieg. De Amersfoorlsche Footballclub «Quick" zal aanstaanden Zondagmiddag om half twee op het sportterrein aan tien Leusderweg haar 3e Bondsraatch spelen tegen »H. F. 0.", uit Haarlem. •Reeds gisteren, dus ditmaal niet in den winter, maar bij zijn nadering, strekten milde handen zich uit om de kleine jeugd der Anna Paulowna Bewaarschool te beloo- nen voor getrouw schoolbezoek. Scheen de najaarszon met haar verkwikkende stralen vriendelijk door de glazen deuren van het schoolgebouw, waarin dagelijks 225 kleinen zich gelukkig gevoelen, nu was het in dub belen zin een zonnige Novemberdag. De tijdskeuze was door de feestbereidsters zóo gesteld om. bet dén nieuwelingen die 1 November j.l. geplaatst werden beter te doen weten, dat zij nog geen aanspraak op belooning konden .maken bun werd, als verrassing, een klein prentenboek geschonken. Op enkele uitzonderingen na, verwierven allen een eersten prijs, bestaande in jurk of kiel voor behoeftige, kinderen én een fraai prentenboek voor de meer gegoeden. Wie ziek geweest was, leed geen schadehij kon die gedwongen absentie bewijzen door een «ziekebriefje," dat, door den Dameskra'ns verschaft, door heeren doctoren geteekend, en bij 't controleeren der lijsten overgelegd wordt. Zoo werden dan op 20 November uitge deeld 58 wollen jurken, 12 baaien rokken, 45 wollen kielen, 4 dito broeken, 2 hemden en 45 mooie prentenboeken, terwijl tie overige kinderen met een klein boekje verblijd en aller handjes met moppen gevuld werden. De kinaeren zongen den Vriendelij ken Dameskrans" opgewekt hun «Vreugd en dank" toe; ze hadden bij 't leeren hunner liedjes reeds dagen, ja weken voorpret genoten. Het Bestuur der school inochtzich, bij het toonen van zijn belangstelling in dat blijde féést, óp nieuw overtuigen van de groote menschenliefde onzer staugenooten, die door milde bijdragen xlen Dameskrans in staat stelt zoo krachtig mede te werken tot den bloei der inrichting, tot hartelijke opwekking der ouders en tot vreugde tier schoolgaande jeugd. Ze gevoelen 't reeds in' hun prille jeugd, die kleinen zij 't soms ook nog vaag dat schoolgaan «plicht" is. Dat plichtsbetrachting «goed" is, zullen ze op lateren leeftijd meer en meer beseffen. Blijve de school een plaats van vrede'en vreugd. Mogen zij, die haar door hun wel dadigheid in staat stellen dat te zijn, iets gevoelen van de vreugde welke 't «jonge volkje" bezielt, zijn oudere treft en allen verblijdt, dan zullen zij weten, hun menschen liefde aan dankbaren bewezen te hebben. Tot onderwijzer aan de openbare Lagere school te Scherpenzeel is benoemd de neer V. Joristra, te Hengeloo. Het harmonie-gezelschap Caccilia te Scher penzeel hoopt Zaterdag 30 dezer zijn tweede soiréc musicals te geven. In verband met de komst van H.H. M.M. de Koninginnen, iu het aanstaande voorjaar, wordt hard gewerkt aan de verbouwing van het Paleis te Soestdijk. Openbare verkooping van Vaste Goederen. d.d. 16 November 1895. Notaris A. N. J. VOS, te Amersfoort. Een Heerenhuis met Tuin aan den Arnhemschenweg, wijk I 88n»2, voor f4300 Een perceel Tuingrond, achter het vorig perceel, voor390 Een lieerenhuis met Tuin, aan den Arnhemschenweg, wijk 188mil, voor4200 Een perceel Tuingrond, achter het vorig perceel, voor400 Perceel 5 opgehouden. te zamen voor 9290. HULPBANK TE AMERSFOORT. Tot het geven van gelden ter i.een zal eene Commissie uit het bestuur op MAAN DAG den 25 NOV. aanstaande, "s namid. van male twee tot ha i.F drie, zitting houden in een der lokalen van het Raadhuis, alwaar de belanghebbenden zich kunnen aanmelden ook voor het teruggeven van geldeu. IJERM. 1'. VAN HASELEN, Secretaris-Penningmeester, BURGERLIJKE STAND VAN AMERSFOORT GEBOREN13 Nov. Johanna, d. van Cor nells Breunis Jansen en Christina Schenk- bergen. Anthony, z. van Hendrik Buijtink en Elisabeth van Engelen. 14 Nov. Cor nells, z. van Christianus Bosboom en Geer- truida van Bogerijen. Johannes, z. van Johannes de Gans en Johanna Jacoba Hiene- kamp. Josephus Cornells Johannes,.?,, van Antonie Johannes Iieunks en Matje van Doorn: 16 Nov. Jacoba, d. van Gerrit de Rree en Maria Mandereloot. 17 Nov. Antonette Jacoba Heuriëtte Elisabeth, d. van Theodorus Johannes Friet manen Elisabeth Maria Johanna Cornelia Marijne. 18 Nov. Angenies, d. van Gerrit de Valk en Janna van Ekelen. 19 No.v. Alberta, d. van Arie 'van Barreveld en Theodora Wilhelmina Jekel. ONDERTROUWD: 14 Nov. Gerrit Stik- voort en Geurtje Wakelkamp. GETROUWD: 16 Nov. Frederik Gustaaf Hoffmann eti Jeanne Elly Rose van der SchroeiT. 20-Nov. Johannes Mater en WilhelpiinaVeer.— Jan Kreikampen Petertje van Drie. Everardus de Bree en Simonida Gijsberf.se. OVERLEDEN 10 Nov. Cornells Theodorus Kamp, 29 j., echtg. van Anna Margaretha Jehaes. - 14 Nov. Helena Ebbere, 86 j., wedLensing.16 Nov. Johanna Cornelia Voituron, 74 j., eebtge. van Hendrikus Speek-

Amersfoortsche Courant | 1895 | | pagina 2