Maandag 2 December 1895. Een onbeheerde nalatenschap. No. 4515, 45e Jaargang BEDROGEN! Uitgave firma A. H. VAN CLEEFF te Amersfoort. Verschijiit Munndng- 011 PondertUtgnwiniddag met gratis Zondagsblad. Alionnemont por 8 mnandon ƒ1.Franco per post ƒ1.15. Abonnement alleen op hot Zondagsblad voor Amersfoort 40 et., voor hot binnenland 50 ct. per i.—'nt, Advertentiën 1—0 rogels 00 ot.elke regel meer 10 ot. Groot® lettors naar plaatsruimte. Legale-, othcieele- en onteigemngsndvort. por regel 15 et. Reclames per regel 26 ot. Afzonderlijke nummers 10 cent. Dienstaanbiedingen en aanvragen, uitsluitend voor- en betreffende den werkenden stond, van minstens 5 regels, in het Zondagsblad, per regel5 0ent. Bij advertentiën van buiten do stad worden de incasseerkosten in rekening gebracht. Bureau KORTEGR ACHT 56 Telephoon 10. KENNISGEVINGEN. De BURGEMEESTER van AMERSFOORT gevolg gevende aan eene missive van den heer Brengt ter kennis van belanghebbenden, dat met ingang van 5. December a.s. de invoer in Belgie «al worden toegestaan van Nederlaudsch rundvee bestemd voor grootc abattoirs en ook de invoe_r van schapen zal worden veroorloofd. Amersfoort. 29 November 1S95- De Burgemeester voornoemd, i. D. SCHIMMELPENNINCK. KOSTELOOZE INENTING. ameKSRT™1 WETH0UDliRS °P artikel 18 der wet van 4 December 18/2 (Staatsblad no. 184) Brengen ter algemeen® kennis, dat voor een ieder de gelegenheid tot Kostelooze Inenting wordt gegeven op Maandag, den llï. en 28. De cember 1895 des namiddags te drie ure in de daartoe bestemde lokulit&t gelegen aan de Bree- destraat wijk F. no. 133. Amersfoort, 30 November 1895. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Burgemeester, F. 1). SCHIMMELPENNINCK. De Secretaris, W. L. SÜHELTU8. NATIONALE MILITIE. De BURGEMEESTER en WETHOUDERS van AMERSFOORT, Gelet op do artt. 87 en 88 der wet betrekke lijk de Nationale militie van den 19. Augustus 18(11 (Staatsblad No. 72) en de artt, 25 en 20 van het Koninklijk besluit van den 8. Mei 1802 (Staatsblad No. 40) Gezien de kennisgeving van den heer Kolonel, Militie-Commissaris in de provincie Utrecht, van den 14. November 1895; Doen te weten, dat do eerste zitting van den Militieraad voor deze gemeente op Dinsdag den 17. December 1895, des voor middags te 10 nren in het openbaar wordt gehouden In eene der zalen van het stadhuis te UTRECHT, en bestuind is tot het doen van uitspraakomtrent de ver schenen vrijwilligers voor de militie, de lotelin- gen die redenen van vrijstelling hebben inge diend, de lotelingen die van den dienst uitge sloten of daarbij voorloopig niet toegelaten worden, en alle overige lotelingen, bohoorende tot de lichting van het jaar 189(5. Voorts, dat de tweede zitting van den Militie raad, bestemd tot het doen van uitspraak om trent alle in de eerste zitting niet afgedane zaken, en ten opzichte van hen die als plaatsvervanger of nuinmervcrwisselaur verlangen optetreden, ter voormelde plaatse in het openbaar gehouden wordt op Woensdag, don 15. Januari 189(1, des voor middags te 10 uren. En brengen ter kennis van de belanghebbenden, dat de tijd en plaats der zittingen aan eiken Feuilleton. 3). (Slot.) Wacht maar! snauwde Willem nog altijd achter de (leur hem toe en vatte krampachtig (leu re volver, zoodat zijn vingers kraakten. „Wel neende gociort heeft niet hel minste ver moeden van mijn wandeling I Wat kun je die ge trouwde mannen toch voor don mal houdenDat zal me een verrassing zijn.' Wat was ik blij, toen ik hoorde, dat hij zoo lang wegbleef." „Open, open, genoeg.'" schreeuwde Willem van der Wolk niet een stentorstem en sloeg mot de greep van zijn revolver tegen do deur. „O, wee.' mijn man.' Wij zijn ontdekt' duisterde de trouweloozc daarbinnen. Daar stortte haar heer gemaal de kamer binnen, het dolkmes in de eene, don revolver in de nnderc hand. En wat aanschouwden 'smana oogen In een leuningstoel, midden in de kamer, zat me vrouw Van der Wolk, zijn echtgenoot®, keurig gekapt, in groot toilet- Iels links stond oen kleine, magere, ruim zestig jarige man. juist geen type van schoonheid, een kaal jasje, hovend over allo leden. Op den ezel vóór hom slond l.ot hall voltooide portret van Emma. loteling zullen worden bekend gemaakt door middel van een aan zijn woning of aan die van zijnen vader of voogd te bezorgen biljet, alhoe wel het niet-onvangeii van zoodanig biljet, niet ontheft van de verplichting tot bet verschijnen voor den Militieraad, of tot het indienen van de tot staving der redenen van vrijstelling ge vorderde bewijsstukkenzullende de loteling, die vrijstelling verlangt wegens ziekelijke ge steldheid, gebreken, of gemis van gevorderde lengte, en de plaatsvervanger of nummerver- wisaelanr in persoon voor den Militieraad moeten verschijnen, ieder op het voor hem hierboven vermeld tijdstip. Amersfoort, den 2. December 1895. De Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Burgemeester F. 1). SCHIMMELPENNINCK. De Secretaris, W. L. SCHEI/fUS. De BURGEMEESTER van Amersfoort, Gezien artikel 41 der Gemeentewet, Brengt ter kennis van de ingezetenen, dat de Raad dezer gemeente zal vergaderen op Woensdag, den 4. December aanstaande, des namiddags te half acht ure. Amersfoort, 2. December 1895. De Burgemeester voornoemd, F. I). SCHIMMELPENNINCK. Twee belangrijke vergaderingen. Woensdagavond herdacht de Afdeeliug „Utrecht" derNederlaudsche Vereeniging tot Afschaffing van Sterkedrank haar 50- jarig bestaan in eeu openbare vergade ring. De zaal in het gebouw van Kunsten en Wetenschappen was te klein om het aantal belangstellenden te bevatten, waar- ouder ook verscheidene artilleristen. Prof. P. J. van der Lith opeude den feestavond met een kort woord oindat er voor dien avond zoo vele sprekers waren, stelde hij zijn bijdrage over de Geschiedenis der afdeeliug liever uit tot een volgende samenkomst der ledenhij heette har telijk welkom de leden van het Hoofd bestuur der vereenigingmevrouw Stel lingwerf—Jeutink, uit Leeuwarden, en de heeren opperrabijn Ghumaceiro en P. van der Meulen, adjunct-inspecteur der belas tingen, uit. Amsterdam, J. Schram, uit Haarlem en dr. II. A. Middelhutg, uit Amersfoort. Achtereenvolgens werd het woord ge voerd door mevr. Stellingwerf—Jentink met een keurige schets over „de vrouw als slachtoffer der drankellende", naar een^edich^iloorj^ Bij (leze gezel'i lezer ongetwijfeld uirl.y irdig lolidige i: wintermantel zitten. Voor hoeren Weest nimmer of nooit mistrouwend. Voor den lezer minder een moraal, dan wel eeu mededing Heeft iemand toevallig een goeden revolver nooilig, dan kan hij goedkoop terecht bij den heer mr. Willem van der Wolk, advocaat en procureur to K. Naar het Fransch. li- De 17 Juli 1880 was een heerlijke dag voor Hcuïiöttc Bardounel, modiste to Kotiuau. Toen zij tegen tien uur des oehtonds voor haar venster in de rue des Uliarrottos was gezeten, druk nun den arbeid opende, nuidaiuo Dufresnes, haar hospita, plotseling de deur en sprong als hot ware do kamer „Henriëlte.' Henriëttc.' Heb je bet nog niet ge- zen Weet je nog niets?" riep zij uit. „Kijk mis Zie eens bier/" Eu zij legde haar de courant Lr Petit Rouennaia ,or, met den nagel wijzend op eon advertentie van l' vierde pagina, luidend „Mejuffrouw Ilciiriëtte Kmilienne Bardonnel, docli- ■r van Pierre Augustc Bardon nel, in leven p' and-Po i liou irdt i' haar belang verzocht haar adres te de den heer Thicbuult, zaakwaarnemer, place du Vieux Mnrché 53, te Havre. Erfenis." „Ben jij dat?" „Welzeker ja stamelde de modiste be vend, en de regel; nog eens naspellend. „Je moet hem dadelijk schrijvon, dien zaakwaar dr. Middelburg over „de macht der vrouw in de drankbestrijding" en een opwekking tol de talrijk aanwezige vrouwen om door vereeniging met elkaar den stryd geza menlyk te voeren, nadat hy den eerbied- waardigen, krassen 80jarigen voorzitter, prof. - dr. Van der Lith een hartelijk woord van 'hulde en dank gebracht had voor al hetgeen hij 50 jaren lang voor de Ver eeniging en haar Afdeeling gedaan had. Prof. dr. J. van Uees, uit Amsterdam, besprak de physiologische proeven van dr. Smith, directeur van een asyl voor drankzuchtigen, en dr. Führer, assistent aan de psychiatrische kliniek te Heidel- berg, over den „invloed van alcohol op de werking der hersenen." Men is nl. gaau twijtelen aan de bewering, dat de alcohol opwekt, en ging proeven nemen op personen, die iu het etmaal twee glazen bier namen. Men ging na twaalf uren na, de snelheid, waarmee men een aantal cijfers kon optellen, men ging reageeren op het verstaan van een bepaald signaal, enz., en het resultaat dier onderzoekingen, zich uitstrekkende over 27 dagen (door spreker op eeu gekleurde graphische tabel aangetoond) leidde tot de slotsom, dat gedurende de eerste vier dageti de inten siteit van het denkproces zonder alcohol gebruik toenam en bykaus het toppunt bereikte, doch na alcoholgebruik werd de iuteusiteit aanmerkelijk kleiner en nam de vaardigheid in het optellen af. Hieruit bleek, dat het matig gebruik eeu slechten invloed heeft op het centraal ze nuwstelsel, waarin het denkproces wordt opgewekt. Toen op den 19ilen dag het ge bruik van den alcohol werd gestaakt, zag men, dat de intensiteit van het denk proces toenam. Evengoed als bij den dugelijkschen omgang met lood, allicht loodvergittigiug optreedt, kan ook gezegd worden, dat de alcohol op deu duur op het zenuwgestel werkt en feitelijk ver giftiging intreedt. Op deze wetenschappe lijke basis kan men meer steunen om de geheelonthouding veld te doen winnen. Toch zou die basis alleen weinig haten, omdat allicht wordt aangevoerd, dat de toegebrachte schade klein is, en men dagelijks ook door andere zaken het lichaam schaadt. Er is echter meerhet matig gebruik reernteort telkens het on- matig gebruik. Het meest matig gebruik kan niet verhoeden, dat men zich nu en dan schuldig maakt aan onmatigheid. Dit onderzoek dient ons dan ook tot een ernstig nadenkeu te brengen. Want ontegenzeglijk staat het vast, dat het matig gebruik schadelijk is, niet 't minst voor de hersenen. Bier is hetallerkwaadate wat er is. De matigheid geeft een onbe- paalden grens aan, en niemand kan de grens daarvan bepalen. Wij moeten ons daarom onthouden van alle alcoholische dranken. Het matig gebruik vergeleek spreker met een gedrangwanneer er iemand by een gedrang wordt doodge drukt, is niemand de schuldige van diens dood. Zoo is 't ook met het matig ge bruik. Draukhestrndiug is alleen tnogelyk als men geheelonthouder iö. De vruchten ziet men in Noorwegen. Du heer P. van der Meulen wees op de ellende, die de alcohol over geheel Europa gebracht heeft. Wat is daarom liet streven det Vereeniging? Door.het wnkku' schudden der volksovertuiging te trachten een wet te verkrygen inhou dende het verbad van drankhandel^ invoer en productie. Zoowel geheelonthouders als afschaffers kunnen als lid van de Vereeniging toe treden. Uitvoerig lichtte spreker het nieuwe reglement der Vereeniging toe, en wees er in het byzonder op, dat in Noorwegen in zeer korten tijd de drank bestrijding een ontzaglijk hooge vlucht heeft genomen en de volksmeening geheel tegen den alcohol is. Zoo kan het ook iu Nederland gaan. Ten slotte spreekt hjj den wensch uit, dat een lOOjarigju bileum niet gevierd zal behoeven te wor den, omdat het bestaan tier Vereeniging dan niet meer noodzakelijk moge zyn. De heer Schram wekte ieder op, het politieke- en godsdienstige standpunt in de drankbestrijding te laten varen. Met vereende krachten moet de stryd worden aangebonden. Tot hen die matig-gebrui kers zijn, richtte spreker de vraag „of zij wel met de drinkgewoonten kunnen breken." Er zijn tal van personen die zeggen, „o als ik T wil, dan laat ik 't," maar als 't er op aan komt, dan zyn 't juist die personen, die van den drank niet^emakkelijl^^ nemer, mijn kind dadelijk ..Zeker, ik zal zeker, madame Dufresnes dadelijk"stamelde Henriëttc, zich naar de com mode begevend, waar eon roestig on bestoven inkt kokertje nebter een bandscboeucndoos stond. Den volgenden avond ontving raujuilrouw Bardonncl eeu antwoord van mijnbeer Thiëuuult, die bnaruit- noodigde, onverwijld to zijnent te willen komen. Tevens was oen postwissel van vijftig franc bij den brief gevoegd. Dat beloofde voel, meende madame Dufresnes dadelijk. „•lij bent onder een gelukkig gesternto geboren, lieve; ik bob 't altHd wel gezegd.' En meneer Léonoe is ook gelukkig, niet? Guut hij mee Hilvre „Meneer LOoneo". Lëonoe Locurpontier wa zoon van een groot linnenkoopman van de Qnai aux Monies, oen ilinko jongen van acht en twintig jaar, blond, forscli cu omstuiinig, maar touh zacht als een lammetje en dio sinds vijfjaren met Hen rietta verloofd was. Hij was werkzaam op het kantoor zijn vaders maar werd schrikkelijk „kort gehouden" en kon (lus zijn liefde voor de mooie, kleine modiste uiterlijk slechts zeer spaarzaam doen blijken. Een bracelet of zoo op feestdagen, 'n enkele maal een uitstapje dat was alles. Toen luj van Henriëttc bot bljjdo nieuws hoorde, was bij opgetogen. „Wjinnccr je maar 'n honderdduizend franc hadi, kind, minder zelfs, tachtig duizend, dan zou ik wel mot vader sproken. Ik zou hem wel weten over (o balen. Je zoudt mijn vrouw kunnen worden! Wij konden bij elkaar blijven, O, dut zou bel paradijs op aarde zijn Henriëttc moest echter alleen van lintman naar liAvi'o trekken. Hot kantoor van deu zaakwaarnemer was gelogen op de éoVsto verdieping van oen oud cu bouwvallig buis. Een smalle en donkere gang, smerig, vies en vunzig, leidde er been. „Hij ontvangt zeker niet veel menscheu, die meneer Thiëbnult; bij woont erg leclijk I" dacht Henriëlte al tastend in de duisternis. „Mijn hemel. Wat zal ik hooren Wolke erfenis Zij ontwaarde nu een bordje op oen der dcuron „Kantoor.— Binnen zonder kloppen." /ij trad binnen. Meneer Tbióbault, oen klein, mager, oud mannetje, mot oou grootc bril op, en oen zwart mutsje woes bet jongo meisje oen stoel aan, on noodde' baar te gaan zitten. „Juffrouw Bardounel?" „Ja, meneer." „Hebt ii uw geboorteakte b(j u, zooals ik u bob verzocht 7" „Om u te dienen, moueor," Do zaakwaarnemer las zoor aandachtig bot pa- „Picrro Augiisto Bardounel Juist, juist 1 Meneer uw vader hooft Frankrijk in 187(1 ver laten, niet waar jtilfrouw ging meneer Thióbmflt voort. „Ja, meneer. Ik was toon vyf jaar wy zoudon bom naar Now-York volgun maar wij hoorden niets meer van bom nooit. Mijn moeder is ze» jaar geleden gestorven, on ik bob alleen nog muur een nicht to Elbouf „Wolmi, jijtlVoi.w, uw vader is don 22on Januari 18(9 in /uul-AmerikaleBnonos-Ayros, ovorleden, oen vermogen nalatend van ongoveuröóO 000 franc, waar van ii do couigo erfgenamen zijl." „O, zeshonderd. „Zeshonderdduizend franc," beraam meneer Thië- bault, „Om dat. bedrag le kunnen ontvangen, zal liet. noodig zyn, dat u zelve daarheen gain, en mijn collega, meneer Guasialla, opzoekt, die mij van do onbeheordu nalatenschap beeft bericht en er do curator van is." Wordt vervolgd)

Amersfoortsche Courant | 1895 | | pagina 1