Maandag 27 Januari 1896. No. 4531, 45e Jaargang Binnenland. Een noodlottig geheim. Uitgave Firma A. H. VAN CLEEFF te Amersfoort. Verschijnt Maandag- en Donderdagnamiddag met gratis ZondagMad. Abonnement por 8 maanden l._ per post ƒ1.18. Abonnement alleen op het Zondagsblad voor Amersfoort 40 et., voor het binnenland 50 Franco ct- Per maanden. Advertentiën 1—6 regels 60 et.; elke regel meer 10 ot. Grooto letters naar plaatsruimte, Legale-, ofiieieële- en onteigeningsadvert. per regel 15 et. Reclames per regel 25 ot. Afzonderlijke nummer» 10 rent. Dienstaanbiedingen en aanvragen, uitsluitend voor- en betreffende den werkenden stand, van minstens 5 regels, in het Zondagsblad, per regel5 oent. Bij advertentiën van buiten de ettul worden do incasseerkosten in rekening gebrneht. Bureau KOBTEGRACHT5€ Telepli ot/ii 10. Theorie en Praetijk. Ieder klaagt Men klaagt over de duurte der melk Men schimpt op de advocaten en smaalt op tie regeering Men schettert over den achteruitgang van handel en nijverheid Men jammert over de zware tijden Men lamenteert over het kwijnen van het huiselijk leven Men klaagt steen eri been over de hooge brood- en vleeschprij- zen Men schreit over de zucht naar feestgenot Men zucht over de dure kleeding Men klaagt over gebrek aan ilinke ar beiders en ontwikkel de werklieden en ieder rookt, en drinkt cognac. en kiest toch telkens weer de zelfde regee- ringspersonen. en koopt uitsluitend buitenlandsche goede ren. en gaat eiken avond zijn biertje drinken. en wordt lid van de drie- of vier en dertig ste vereeniging. en schaft zich de aller nieuwste snufjes op 't gebied van mode en weelde aan. en bezoekt ieder feest. en schaamt zicht over een en zendt zijn jongens naar een kantoor. Die klagen wil, hij klage, doch herzie zich zeiven vóór alles. Staatsblad no 11 bevat het Kon. besluit houdende bepalingen nopens de allossing der drie en een half ten honderd rentege- vende Nationale Schuld. Het tijdstip van de aflosbaarheid wordt daarin bepaald op 1 Maart 1866. De uitslag der conversie is tevens bekend gemaakt. Van de 375 milioen aan inschrij vingen op het grootboek en aan schuldbe kentenissen is voor niet meer dan ongeveer 3V2 millioeu allossing gevraagd, voor het grootste gedeelte uit het buitenland. Dit hangt vermoedelijk samen met de hooge Feuilleton. zogelbelasting, welke, ook bij inwisseling tegen nieuwe stukken, in vele landen wordt geheven. De conversie is dus schitterend gelukt. Door den Minister van Oorlog is aan de Commissarissen der Koningin de volgende missive verzonden »Het komt somwijlen voor, dat door mi litairen, die zich met verlof of permissie bevinden in plaatsen waar geen garnizoen ligt, misbruik van hunne wapenen wordt gemaakt. »!k zou er spijs op stellen, dat in zooda nige gevallen door de betrokken Burgemees ters rechtstreeks aan het Deparpement van Oorlog werd kennis gegeven van zulke mis bruiken, met vermelding van den naam en van het korps van den betrokken militair er., zoo mogelijk, onder mei led eeling, of deze aanleiding heeft gegeven tot het misbruiken van zijn wapen, dan wel of hij tot dat feit is geprovoceerd. »lk veroorloof mij, de welwillende mede werking van u in te roepen, opdat aan mijn verzoek, zooveel mogelijk, worde voldaan." Zou 't niet veel eenvoudiger geweest zijn als de Minister den knoop had doorgehakt en bepaald, dat de mindere militairen voortaan slechts in dienst de leelijke bajonet of de lastige sabel dragen De examens tot verkrijging der akte van bekwaamheid als onderwijzer of onderwijze res, zullen dit jaar slechts éénmaal en wel in April worden afgenomen, en die ter ver krijging der akte van bekwaamheid tot het geven van huis- en schoolonderwijs in de vrije en onle-oefeningen der gymnastiek ook slechts éénmaal en wel in October a. s. Aangezien sedert 1 Januari jl. de Pupil lenschool te Nieuwersluis is opgeheven en daardoor geen gelegenheid meer bestaat voor dienstneming op zeer jeugdigen leeftijd, kan het van belang zijn te weten, dat, ofschoon voor dienstneming als volontair hij het In structie-bataljon te Kaïnpen als eisch geldt een minimum-leeftijd van 16 jaren, met een lengte van 1.52 M., in geval van bij zonder gunstige lichaamsontwikkeling op een verzoek bij gezegeld request aan Z.Ex. den Minister van Oorlog, om toelating op 15',o jarigen leeftijd, in den regel gunstig beschikt wordt, terwijl in uitzonderingsgeval len - waarhij zich bovendien bijzondere belangen doen gelden zelfs adspiranten van 15 jaren zijn toegelaten. Ten overvloede wordt hierbij in herinnering gebracht, dat de eerstvolgende oproepingen plaats hebben INLEIDING. Ik zal niets doen wat iemandt er wereld dwaas of onberaden zal noemen. Je moogt mij verder niets vragen, Cecil, maar ik beloof je, dat ik je het geld zal breugeu. Zij verliet de gelagkamer en Cecil keek haar, met een uitdrukking van vrees op zijn manlijk schoon gelaat, na. Zij is voornemens het geld aan lord Chatterly te vragen, mompelde hij. Arm, onnoozel kind; zij vermoedt niet. dat hij een veel te groote vrek is om een meisje, ook al laat hij duidelijk blijken dat zij hem bevalt, een voor hem gcringen dienst te be wezen. Misschien is het ook maar beter, dat hij het niet doet; ik zou aan hem niet gaarne iets verplicht zijn. Ik wil wel gelooven, dat de graaf van Chatterly een achtenswaardig man is en ik weet zeker dat ik mij schamen moet om oen eerlijk mensch onder de oogeu 4e komen, maar toch stel ik niet veel ver trouwen in de edelmoedigheid van mylord. Toen Gertrude haar broeder verlaten hail, klom zij snel de trap op, als vreesde zij, dat de moed haar op het laatste oogenblik nog zou ontzinken en boven gekomeu klopte, zij turn de deur der ontvangkamer van lord Chatterly. Op haar kloppen werd geantwoord met een vrij luid Binnen Toen zij de kamer binnentrad, stond een man van middelbaren leeftijd, met een gebronsd en ernstig op 10 Februari en 8 April <i.s. en een of twee daaropvolgende dagen. Nog in het oude jaar werden wij verrast met het bericht, dat 16 Januari naast de i bestaande postzegels zouden worden uit- J gegeven een postzegel van 5 gulden en post- bladeri van 3 en van 12l/a cent. Doordat de formaten veranderen en verbe- teren, krijgen wij die kaartbrieven (de thans bestaande postbladen) eerstdaags in veran- j derd formaat, en gewijzigde papierqualiteit en papierlint. De tinten zijn zeegroen, licht blauw en lichtros», zeer zacht voor 't oog, en zullen velen voldoen, daar 't luxe-kaar ten worden en hiervoor niets behoeft be taald. Om deze kaarten niet tediktemaken, werd besloten geen witte binnenzijde te nemen, en is dus de kaart aan beide zijden van gelijke kleur. Hot formaat wordt aan de buitenlandsche kaartbrieven gelijk. Men gelooft niet, dat ze vóór Fehruai i gereed zullen zijn. liet papier was veel te laatge- reed en afgezonden, om een behoorlijke hoeveelheid kaartbrieven op 16 Januari voor handen te hebben, ter expeditie naar de kantoren. Nu, dan wat later, als 't maar goed is en voldoet. Ook in de Commissie van toezicht op het Lager onderwijs te Rotterdam zullen dames zitting krijgen en wel zóo, dat naast de 40 mannelijke, 20 vrouwelijke leden zullen wor den benoemd. Vrijdag werden ter griffie van de rechtbank te Rotterdam vanwege den rechtercommis saris, mr. J. H. van Meurs, overgebracht de overtuigingsstukken in de zaak van den vermoorden scholier Hoogstellen. De instructie schijnt dus te zyn afgeloopen, en een beslissing kan worden tegemoet gezien. Zooals men weet, verleende de rechtbank tegen de schoonzuster van Van Merkel slechts 14 dagen verlenging van de voorloopige hech tenis, welke termijn heden verstreek. Couranten-logica. Een heer en een dame te Londen hadden een voorstelling in den schouwburg bijge woond. Zij kregen twist, omdat mevrouw een der acteurs bijzonder prees. Do man werd zóo jaloersch dat hij zijn echtgenoote met een pook op het hoofd sloeg tot zij dood was. Daarop sneed hij zich den hals af. De anti-revolutionnuire Hollander deelt dit mede onder den ironischen tilel: »de zegen van den schouwburg". Men kan hoog loopenden twist krijgen, die met een moord eindigt, naar aanleiding gelaat on een koele trotsche houding van zijn stoe' op en verwelkomde haar met eeu korten doch vriendelijken groet. Hij schoof een bamboes fauteuil voor haar bij, maar het meisje schudde het hoofd en bleef staan met de baud steunend op de eenigszins wankelende tafel en de mooie, blauwe oogen neergeslagen, zoo dat zij den ernstigen blik van den graaf niet behoef de te ontmoeten. Zijt gij gekomen om mij uw antwoord te bren gen, miss Monkton, vroeg hij zacht, En is dat lint- woont zoo als ik het gaarne zou wenscheu 1 Zooeven, toen zij huur broeder eenigo troostende, bemoedigende woordeu toesprak, had de stem van Gertrude geheel anders geklonken, dan nu zij den graaf antwoordde: U hebt mij gisteravond gevraagd of ik uw vrouw wilde worueu eu ik heb u daarop geantwoord, dat ik u niet bemin en dat ik, zoolang mijn broeder leeft, hem nimmer wil verlaten. Lord Chatterly boog. En ik antwoordde daarop, zeide hij, dat uw liefde door dou tijd wel voor mij ontwaken en ik ik geduldig dien tijd afwachten zou nu liet door do laatste dwaasheid om het niet erger te betitelen van uw iroeder voor u onmogelijk was geworden, langer bij hem te blijven. In zou bij hem gebleven eu met hem mee ge- trokkeu zijn, al ware het niuir het onherbergzaamste oord der wereld, maar hij wil mij niet meenemen; hij zegt, dat helleven bij de goudmijnen niet geschikt voor >uij is. liet verheugt mij, dat hij nog zooveel verstand heeft. I)us, Gertrude, wil je mij gelukkig niukon, stem je er iu toe mijn vrouw te worden Ik wil uw vrouw worden wuuueer u dat nog wensclit, nu u weet, dat ik u niet bemin, maar slechts onder Óen voorwaarde. Ik wenseh het mot onstuimigo begeerte, Ger trude, noem mij je voorwaaade. van de onbeduidendste zaak. Is (leze dan de schuld.dat de mensehen elkander doodslaan? Als het lezen van dit bericht iu de Hollander. aanleiding gaf' tot oen stwist, zon dan de redactie voor den moord aansprakelijk worden gesteld? Do directeur eener meel- on broodfabriek te Utrecht heeft den prijs van het brood met 1 cent verminderd. Aan de bakkers wordt daarom in overweging gegeven óok het brood to verlagen Neen, om geen meel uit die inrichting te betrekken! Wij worden verzocht dit bericht op te nemen, hetwelk wij doen bij deze, maar met de bescheiden opmerking, dat het brood etend publiek vermoedelijk wel meer op de hand van den directeur zal zijn dan op die van zijn concurrenten. Voor eenige dagen werd in de buurtschap Sluitersveld, gem. Ainb'-Alrnaloo, ecu alleen wonende vrouw dood in haar woning ge vonden. Een korte ongesteldheid moet een einde aan haar leven hebben gemaakt. Het vermogen van deze vrouw wordt ge schat op pl m. f200 OX) (zegge tweehonderd duizend gulden) en deze arme-rijke vrouw sliep in haar leven op zakken, terwijl zjj haar bedden bewaarde. Ook ii: andere op zichten was haar leven schier gelijk aan dat der armen. Zij behoorde tot die lieden, van wie men zoo nu en dan in de bladen hoort die, in het bezit van een groot kapitaal, toch de toonbeelden zijn van kommer en ellende. Wat we onlangs even aanduidden, wordt nu bewaarheid. De man die een dersneew- ballen aan 't rollen bracht, verzoekt nu dringend, dat men de brieven niet meer zal beantwoorden. Bij nadere uitrekening is my gebleken, zoo scbijl't hij nu, dat, wanneer de geheele brievenketting onu(gebroken doorloopt, zóo veel brieven en postzegels in mijn bezit zou den komen, dat het grootste huis te klein zou zijn voor de berging. Naast den Oostenrijkschen en den Engel- schen is nu ook een /witsersche weervoer- speller opgestaan, Herr Lehrer C'. M .rti. Deze kondigde een vreesdij kon storm aan voorde Noordwestkusten van Europa op 24 Januari. De storm zou van langen duur zijn en waar- schynlyk de heftigste sedert tientallen jaren. De heer Marti heeft zich klaarblijkelijk verrekend; in ieder geval is zijn debuut vry treurig. Een dertienjarige knaap, in «ie Friesehe gemeente Schöterlund, kreeg een brandwond Ken donker rood kleurde de wangen vat» Gertrude Monkton. Zjj was oen lier meisje en het stuitte haar togen do borst, iemand om hulp te moeten vragen Nog óon oogenblik werd er in hiuir binnenste slrijd gevoerd, lunar de liefde tot huur broeder behaalde de overwinning. Halfluid hernam zij U weet, dat Cecil geruïneerd is; hjj heeft geen andere vooruitzichten, dun zjjn geluk in do goud mijnen te gaan beproeven, manr ook daar kan hij niet heengaan, waanneer niemand hem helpt. Wan neer ik met u trouw, lord Chatterly, dan moot u aan Cecil tweehonderd pond geven om hem in zijn onderneming voort te helpen. Het gelaat van lord Chatterly bleef onveranderlijk en vertoonde niet de miuste vorrassiug. Ik zul u het geld geven, zeido hij op kooien toon, nog heden kunt u het aan uw broeder tor hand stellen zijt gij daarmee tevreden Zy knikte, maar kon geen woord spreken het was haar alsof haar keel werd dichtgesuoerd. Zy had geen spijt van hetgeen zij gedaan had, want zij deed het voor hem en was zul I's nog tot zwaardere oilers be reid geweest, maar niettemin beschouwde zij de zaak iu het ware licht. Zij wist zeer goed, dat zy zieli verkocht, dat het rolletje banknoten, dat do graaf haar gaf, do prijs voor haar vrijheid was. Lord Chatterly beminde haar, dat wist zij; hij was ryk en menig meisje zou haar oiu haar huwelijk benijden, mtuir Gertrude Monkton wus niet eer zuchtig van karakter, voor zichzelf zou zij liever van ilon i.iorgeii tol den avond gewerkt en van brood on water geleefd hebben, doeli zij deed liet voor Cecil. Toen zij in do gelagkamer terugkeerde, zat haar broeder daar nog op dezelfde plaats als toon zij heonjjing en met dezelfde uioedeioozo uitdrukking op zyu gelaal. Zij boog zich over hem heen en kuste hem op liet voorhoofd, Gij kunt naar do goudvelden vertrekken wan neer gij wilt, Cecil, zeide zy, ik heb twee-honderd pond voor u meegebracht, Gertrude; riep hjj uit, hoo zijt ge daaraan ge komen Chatterly zal u toch dat gold niet geleend hebben 1 Hjj heeft het ïujj gegeven, Gegeven? Cecil, beste jougeu, ik hot iets voor je ver zwegen: gisteravond heeft lord Chatterly mjj ten huwelijk gevraagd. En je hebt toegestemd Ja. Om niets ter wereld zou zij haar broeder b_>kend hebben, dat zij zich vrijwillig had verkochtCecil moest veronderstellen, dat zjj reeds do verloofde van den graaf was, toen zjj het geld van lieiu aan- Zjj ging voort: Manr, lieve Cecil, ik zou ie nooit verlaten heb ben, zoolang je mij luidt uoodig gehad. Wanneer je mij naar do goudmijnen luidt willen meenomen, dan zou lord Chatterly eenvoudig op mij bobben moeten wachten. Peinzend zeido Cecil Dertig-duizend pond rente en een dor rjjkste landgoederen in Norinshire, wol, wel, Gertrude, Jat heb je goed overlegd. Eu wanneer jij tiaar Kugeland terugkeert, Cecil, dan kom je terstond by ons. Waar nijp» huis is, daar is ook het jouwe. Cooil haalde twijfelachtig de schouders op. Hm. wat zul lord Cluirtterly daarvan zeggen? O: wat ik wil. zul ook hy willen jij belooft mjj, dat je komen zult, niet waar l'uui! Wordt vervolgd.)

Amersfoortsche Courant | 1896 | | pagina 1