Maandag 10 Februari 1896. No. 4535, 45e Jaargang Een noodlottig geheim. Binnenland. Ditgave Firma A. H. VAN CL E E FF te Amersfoort. Verschijnt Maandag- en Dimilerdagnamiddag met gratis Zondagsblad. Abonnement per 3 maanden ƒ1.Franco per post ƒ1.15. Abonnement alleen op het Zondagsblad voor Amersfoort 40 ct„ voor het binnenland 50 ct. per 3 maanden. Adverlentiën 1C regels 60 ct.elke regel meer 10 ct. Groote letters naar plaatsruimte. Legale-, officieële- en unteigeningsadvert. per regel 15 ct. Reclames per regel 25 ct. Afzonderlijke nummers 10 cent. Dienstaanbiedingen en aanvragen, uitsluitend voor- en betreffende den werkenden stand, van minstens 5 regels, in het Zondagsblad, per regel5 cent. Bij advertentiën van buiten de stad worden de incasseerkosten in rekening gebracht. Bureau KORTEGRACHT 56 Telephooii 19. KENNISGEVINGEN. De Gedeputeerde Stater van Utrecht, Doen te weten, dat door de Staten dier provinoie, in hunne vergadering van 16 November 1895, is vastgesteld hetgeen volgt De Staten der Provincie Utrecht, Gezien het Reglement op het rijden met honden wagens in de provincie Utrecht, vastgesteld bij hun besluit van 23 .luli 1887 en goedgekeurd bij Konink- lük besluit van 1? Augustus 1887, no. 25, Provin ciaal-blad van 1887, no. 57 Overwegende, dat- de wonschelijkheid is gebleken bedoeld reglement te herzien Gelet op art. 140 der Provinciale wet; Hebben beslotenvast te stellen l.ot navolgende Reglement op hot Rijden mat HONDENWAGENS in de Provincie Utrecht, Art. 1. Onverminderd de nadere voorschriften der b. staande of later te maken plaatselijke verordenin gen, ter beveiliging van het openbaar verkeer en ter voorkoming van hinder door het houden of plaatsen van met honden bespannen voertuigen op den openbaren weg, naar aanleiding van plaatselijke omstandigheden, is bet gebruik van hondenwugons op do openbare wegen geoorloofd. Het gebruik van hondenwagens kan bij plaatse lijke verordening geheel worden verboden op wegen, waarvan de rijbaan met de vlakliggeude bermen een doorgaande breedte van minder dan vier Mo tors heeft. Onder de benaming van hondenwagen wordt in uit Reglement begrepen elk door éen of meer hon den getrokken voertuig. Art. 2. Geen hondenwagen mag bestuurd of ge leid worden door iemand beneden 16 jaren. Het is verboden, meer dan éen hondenwagen ge lijktijdig te besturen of te geleiden. Art. 3. Het is verboden een hondenwagen te besturen of te geleiden, wanrop niet de naam en woonplaats van den eigenaar in duidelijk geschil derde letters op eene voor ieder zichtbare plaats op het linkerzijvlak te lezen zijn. Art. 4. Het is verboden een hondenwagen te besturen of te geleiden, die met meer dan drie honden bespannen is, of waarvan de honden, zoo zo niet onder den wagen, maar diuvrvoor gespannen zijn, niet tusschen hoornen loopen en niet gemuilkorfd zijn overeenkomstig het model, voorgeschreven bij algemeenen maatregel vau bestuur, krachtens art. 3 der Wet van 5 Juni 1875, Staatsblad no. 110. De bespanning tusschen boomen is niet veroiseht voor kruiwagens door éen hond getrokken, welke eveneens gemuilkorfd moet zijn. Art. 5. Het is verboden een hondenwagen te besturen of te geleiden, waaraan een of meer on- aJingespannen honden zijn vastgebonden. Art. 6. De bestuurders of geleiders van hondenwa gens zullen zich niet op het voertuig mogen plaatsen. Art. 7. Voorzoover daaromtrent bij plaatselijke verordening geenc andere voorschrifteu zijn gegeven, moeten de bestuurders of geleiders van hondenwa gens telkens wanneer rij- of voertuigen, metpaarden bespannen, of personen die te paard gezeten zijn, hen voorbijrijden of tegenkomen, met hun voertui gen, van de hand, d. i. van de linker-naar de rech terhand, uithalen. Zij moeten zich daarbij zooveel mogelijk op den berm van den weg bcgovon, en daar stilhoudende, zieh vóór de honden plaatsen en wachten tot die rij- of voortui} of paarden voorbij zijn. Art. 8. Het is aan de bestuurders of geleiders van hondenwagens verboden daarmee op voetpaden te Feuilleton. rijden. Art. 9. De bestuurders of geleiders van honden wagens moeten boven de verplichting, hun oplegd bij art. 425 van het Strafwetboek, zorg dragen, dat de honden niet op menschen of paarden aan schieten. Art, 10. Het is verboden een hondenwagen te bestu ren of te geleiden, waarvan de lading meer dan twee Meters breed is. Art. 11. Het is verboden tusschen EEN uur na zons ondergang en EEN uur vóór zonsopgang een honden wagen te besturen of te geleiden, welke niet van eene aan alle kanten helder licht gevende lantaarn voorzien is. Art,12. Elke overtreding van eeue bepaling van dit reglement wordt gestraft met eene geldboete van ten hoogste vijf en twintig gulden, of hechtenis van ten hoogste zes dagen. Indien tijdens het plegen van de overtreding nog geen jaar is verloopen sedert eene vroegere veroor deeling van den sohuldige wegens gelijke overtreding onheroepelijk is geworden, kan de rechter geldboete of hechtenis tot het dubbel van het voor elk gesteld maximum uitspreken. Art, 13. Dit reglement treedt in werking op den zestigsten dag na de dagteekening van het Provin ciaal-blad, waarin het is opgenomen. Met dien dag wordt het reglement op het rijden mot hondenwagens in de provincie Utrecht, vast gesteld bij besluit der provinciale Staten van Utrecht van 23 Juli 1887, goedgekeurd by Koninlijk be sluit van 12 Augustus 1887, no. 25, Provinciaal-blad van 1887 no. 57, ingetrokken. En dat voorschreven besluit der Staten bij Ko ninklijk besluit van 7 Januari 1896, no 8 is goed gekeurd. Gegeven te Utrecht, den 16 Januari 1896. Dc Gedeputeerde Staten voornoemd, SCHIMMELPENNINCK van der OYE van NIJENBEEK, Voorzitter. C. R. MERIvUS, griffier. De BURGEMEESTÊK~ën WETHOUDERS van AMERSFOORT, Gezien art. 8 der wet van den 2. Juni 1875 (Staats blad No. 95), Brengen ter kennis van het publiek, dat door hen aau A, J. MICHIELSEN en zijne rechtverkrijgenden vergunning is verleend om een gas- en petroleum- motor vau 2',paardekrachten te plaatsen in het perceel, gelegen aan de Krommestraat, wijk F. No. 227a, kadastraal bekend onder sectie E. No. 475. Amersfoort, den 8. Februari 1896. Burgemeester en Wethouders voornoemd De Burgemeester, F. D. SCHIMMELPENNINCK. Do Secretaris, W. L. SOHELTUS. 5) Mrs. Bolton was wel zoo vriendelijk Trix en me vrouw Lecomte een weinig van het minnende paar te verwijderen, opdat de jongelui ongestoord afscheid konden nemen. En wil je nu werkelijk gaarne heengaan, mijn liefste vroeg Claude. Het is nog niet te laat om van besluit te veranderen, je kunt, altijd hier blijven. Neen, neen, Olaude, ik vertrek uit vrije bewe ging, antwoordde Nora. Ik heb er nog zoo naar verlangd, Engeland te zien. Hoe gaarne herinnerden allen zich later, dat Nora zelf wenschte te vertrekken IZij konden zich zelf althans er geen verwijt van maken, in den droe- vigen, somberen tijd die nu aanbrak, dat zij het meisje tegen haar wil hadden overgehaald, die nood lottige reis te maken. Nora stapte in de damescoupé, die de conducteur, na haar kaartje geknipt te hebben, voor haar opende en de anderen bleven voor de glazen deur vau de wachtkamer staan en wuifden haar toe tot de trein vertrok. Daarop keerden zij langzaam terug naar de rue Saint-Denis. De twee oude dames bleven spoedig achter. Claude had Beatrix zijn arm gebodenhij voelde hoe haar hand beefde, terwijl zij slechts met moeite haar tranen bedwong. Wees niet verdrietig, Trix, troostte hij, dc aehoi- ding zal niet van langen duur zijn. Ik zal werken als een plantage-neger en over eon of twee jaar doe ik mijn examen. Slaag ik, dan kan Nora in hetzelfde jaar mijn vrouw worden. De Tweede Kamer dei- Staten-Gerieraal is tot hervatting der werkzaamheden bijeenge- •oepen tegen Dinsdag '18 Februari e. k., des namiddags halt' drie. Bij Kon. besluit is bepaald, dat ter beloo ning van aan den lande bewezen buitenge wone diensten bij de krijgsveriehtingen tegen Lombok in 1894: in de registers van de kanselarij der Neder- landsche orden als ridder 4e klasse van de Militaire Willemsorde zal worden ingeschre ven de gesneuvelde kapitein der infanterie W. N. Scheiben dat bij afzonderlijke dag orders, zoo in Indië als in Nederland, eervol zullen worden vermeld de le luitenants der infanterie V. L. J. Roijen en C. C. Muschen de inmiddels tot denzelfden rang bevorderde 2e luitenant dei- infanterie J. D. H. Beckerwig. Tot ridder 4e klasse der Militaire Willems orde is alsnog benoemd de Amboineesche in fanterist le klasse W. Iioropit. In zijn Memorie van Toelichting op zijn Kieswet heeft de Minister van Binnenlandsche zaken meegedeeld, dat hij van plan was ook de groote gemeenten boven 20 000 zielen voor de Gemeenteraadsverkiezingen in dis tricten te verdeelen. Volgens de Haagsche bladen is thans een wetsvoorstel tot herziening der Gemeentewet voor dat doel bij den Raad van State in behandeling. De31'2 percents Staats-schuldbekentenissen, die van 1 Maart 1896 een rente zullen dragen van 3 pCt., zullen niet door recepissen ver vangen worden maar, te rekenen van een nader aan te kondigen tijdstip, rechtstreeks worden verwisseld tegen nieuwe drie percents schuld bekentenissen. De jongste mail uit Zuid-Afrika bracht een bericht, dat hier te lande zeker algemeen inet instemming zal zijn vernomen. De Nederlandsehe regeering heeft zich niet onbetuigd gelaten tegenover de gebeur tenissen in de Zuid-Afrikaanscbe Republiek. Zij heeft in het begin der vorige maand den consul-generaal der Nederlanden te Pretoria, den heer Domela Nieuwenhius, langs tele- graphiscben weg opgedragen president Kruger namens Nederland geluk le wenschen met het herstel der orde en den bevredigenden alloop der jongste gebeurtenissen. Het eenige wat ons leed doet, is dat onze Regeering van het afzenden van dit telegram geen melding heeft gemaakt in de Staats courant. Het zou op onze bevolking een zeer goeden indruk hebben gemaakt, indien reeds vier weken geleden, toen iedereen in spanning verkeerde, bekend ware geworden, dat de Nederlandselie regeering dat blijk van sym pathie aan de stamgenooten in Zuid-Afrika heeft gezonden. Het schriftelijk gedeelte van het toetalings- exumen voor de Cadettenschool te Alkmaar zal dit jaar worden afgenomen te Arnhem, Breda en 's-Gravenhage, terwijl de aspiranten Beazrix scheen niet vatbaar voor deze troostwoor den, want zij zeide angstig: Ik hoop, dat Nora zich gelukkig zal gevoelen. De brief van mrs. Masterton was zoo vriendelijk, dat wij niet anders kunnen verwachten. Dat is waar ook, hernam Claude, ik heb nog vergeten Nora naar het adres van mrs. Masterton te vragen, dat stond niet in den brief. The Firs. Maar Trix, dat is alleen de naam van een villa of een landgoed. Dat kan zoowel in Northumberland als in Cornwales liggen. Waarlijk, jij zult toch wel weten waar je zuster is heengegaan Beatrix meende in zijn woorden een zacht verwijt te bespeuren, wat haar te duidelijker opviel, daar zij er ook verwonderd over geweest was, dat Je brief van mrs. Masterton geen nauwkeurig adres mee deelde. Nora beloofde, dat zij morgen reeds zou schrij- Maar wanneer je haar nu eens moest tele- grapheeren Bentrix glimlachte. Dat is niet waarschijnlijk. Zij zal morgenoch tend om negen uur aan het station Charing Cross zijn en daar komt onze neef, mr. Ford haar afhalen om haar naar „the Firs" te brengen. Ik geloof wel dat wij Woensdag bericht kunnen verwachten of uiterlijk Donderdag. Hij vond Beatrix alleen, want mevrouw Lecomte had zich met ccn zware verkoudheid, die zij waar schijnlijk aan het station had opgedaan, te bed be geven. Toen Claude binnentrad zag, Beatrix vau haar naaiwerk ophaar oogen waren roodgeweend en geen lachje vertoonde zich om haar mond, toen zij hem begroette. voor het mondeling gedeelte ploegsgewijze naar Alkmaar zullen worden opgeroepen. Tegen half Mei worden te 's-Gravenhage 2000 geweren van 6.5 mill, kaliber verwacht. In verband daarmee zullen in Augustus en September de miliciens der infanterie-korpsen van de lichting 1893 voor 12 dagen onder de wapens worden geroepen om in het gebruik van het nieuwe model vuurwapen te worden geoefend. De miliciens van 1895 '/.uilen vóór zij met, groot-verlof in de geheimenissen van het nieuwe vuurwapen worden ingewijd. Door den Minister van Oorlog is uit smering gegeven aan zijn bij de Begrooting aange kondigd voornemen oin maatregelen te ne men tot versterking van liet aantal sergean ten bij de infanterie, niet het oog op bet encadreeren van de reserve-bataljons, en van het getal sergeanten en korporaals bij de vesting'- en bij de pantserfort-artillerie. Die uitbreiding betreft nochtans alleen het militie-kader. De positie van het vrijwillig dienende kader wordt er alweer niet beter op. Binnen niet al te langen tijd zal een ma joor van een der regimenten infanterie worden bevorderd tot luitenant-kolonel en een ander majoor, die nu non-actief is, aanstonds het bevel over zijn bataljon overnemen. Ook zat een le luitenant worden bevorderd tot ka pitein. Men kiage dus niet over slechte promotie bij het hoofd wapen. Nauwelijks 4 maanden ge leden, den 7 October, werden twee le luite nants te gelijk aangesteld tot kapitein. De heeren, die nu het eerst aan de beurt zijn voor den kapiteinsrang hebben pas den leef tijd van 48 en 40 jaar bereiktde derde is zelfs pas 41 jaar en alle drie zijn nog slechts 20 jaar olïicier. En dat zulk een bevordering niet nawerkt op alle officieren, die minder hoog op de ranglijst staan, is óok niet waar. De le luitenant, die nu No. 404a heeft, krijgt na deze groote promotie onmiddellijk No. 404, en de 2e luitenant, die thans 244 heeft om le te worden, krijgt subiet 243. Prof. Von Eiselsberg is Vrijdagochtend uit Utrecht, vertrokken, aan het station uit geleid door tal van vrienden. De rekening en verantwoording over 1895 van den Directeur der Levensverzekering-Maatschappij „Haarlem" is door Commissarissen goedgekeurd. Uit de rekening blijkt, dat in 1895 aan contri butie werd outvaugen 1'41 077.33 en aan rente van belegde gelden f73141.70; dat wegens overlijden is Wat nu Je hebt toch geen slechte berichten ontvangen 1 Zij antwoordde Wij hebben volstrekt geen berichten, Claude. Waarom zie je er dan zoo treurig uit? Ik weet het niet, ik geloof dat grootmoeder mij «oo angstig heeft gemaakt. Ook zij zag vol ver langen den brievenbesteller te1 gemoot en toen deze voorbijging, wrong zij zich de handen en zeide, dat zij zich juist zoo te moede vóelde als voor achttien jaren toen papa vermist werd. Claude trachtte baar wat op te beuren, door te zeggen Je papa ia bij een spoorwegongeluk omge komen en er is Maandag hier nog in Engeland een spoorwegongeluk gebeurd. Ook de boot is be houden aangekomen een onzer patiënten heeft een zoon, die Maandag eveneens naar Engeland is over gestoken en hij heeft haar reeds getelegrapheerd uit Dover, je behoeft je dus daarover niet bezorgd te maken. Ik kap het niet helpen, Claude, maar ik ben toch angstig. Als je jc daar niet tegen inzet, zal je nog zenuwkoortsen krijgen. Ik zal slaappoeders voor je halen, die moet je dadelijk innemen en dan zonder uitstel naar bed. Als je dat doet, dan zal de brie venbesteller je morgenochtend wel wakker bellen en je een brief brengen van Nora, vol van den in druk, die Engeland bij de eerste kennismaking op haar teweeg heeft gebracht. Hij meende het goed, maar hij vreesde zoozeer dat de slaappoeders een ongunstige werking zouden heb- beu op het meisje, dat aan dergelijke dingen niet gewoon was, dat hij de dosis te zwak uinakte, en op die wijze werden haar geprikkelde zenuwen eer nog hooger gespannen, dau tot kalmte gebracht, Nog nooit had Beatrix Charles een zóo vreeselijken nacht doorleefdwanneer zij de oogen sloot, dan vervolgden haar de akeligste visioenen en wanneer zij wakker bleef dan maakte de angst over haar zuster haar bijna waanzinnig. Eindelijk, tegen den ochtend, viel zij in eenzwa- ren, afmattonden slaap waaruit zij loom en onver- kwikt ontwaakte, om tot de ontdekking te komen, dat de eerste post reeds voorbij was. Zij wierp snel haar ochtendjapon over en ging naar de buren om te vragen of de brievenbesteller ook iets voor haar had afgegeven. Niets I In de grootste opgewondheid kleedde zij zich en tegen den tijd van de tweede post schoof zij het raam open en keek door de straat. Ja, uaar in de verte naderde de brievenbesteller. Hij stak telkens de straat over. gaf nu hier dan daar een brief af maarhaar huis ging hij voorbij. Zoo deed Beatrix bij elke post, en telkens werd zij teleurgesteld. De Donderdag liep ten eindeNora was Maandag reeds vertrokken en nóg was er geen bericht van haar ontvangen. Grootmoeder en kleindochter waren radeloos van angst. Nog nooit was een meisje van nederige afkomst door de groote wereld met zooveel hartelijkheid ontvangen als de gravin vau Chatterly. Zij was de eenige dochter vaneen eenvoudige dorps geestelijke zij had geen voorname bloedverwanten; haar eenige broeder zwierf als een avonturier in de binnenlanden van Afrika, om goud te zoeken, maar toch werden de poorten van alle kasteelen in North- shire wijd geopend voor Gertrude Monkton, gravin van Chatterly. toeli achtte elk haar hoog en ver klaarde dat zij veel te goed was om de cchtgenoote te zijn van den somberen, onvriendelijken graaf Chntterly Wordt vervolgd)

Amersfoortsche Courant | 1896 | | pagina 1