Binnenland. Ingezonden. Bergstraat en den Vlasakkerweg, om riolee- ring, wordt vervolgens in handen gesteld van B, en W. om pneadvies. Niets meer te behandelen zijnde, werd de vergadering om kwart na twee gesloten. De heeren H. \V. A. van den Wall Bake en G. J. baron Van Hardenbroek van Am- merstol hebben ontslag genomen als lid van den Gemeenteraad. Men zegt, dat binnenkort andermaal twee Raadsleden bun mandaat zullen neerleggen. Ter Zondagochtend in het café Van Daalen aan de Krommestraat gehouden vergadering is het volgend request vastgesteld en daarna verzonden aan de Provinciale staten van dit gewest „Geven met versohuldigden eerbied te kennen, (1e ondergetookendeu, allen ingezetenen van Amersfoort, die in verschillende artikelen handel drijven en daarbij gebruik maken van voertuigen door honden getrokkendat bij Uw besluit van den 16. Novem ber 1895 is vastgesteld eenReglement op het rijden met hondenwagen in de provincie Utrecht; dat in artikel van (lat reglement is bepaald, dat de be stuurders of geleiders van hondenwagens zich niet op het voertuig zullen mogen plaatsendat deze bepaling moet geacht worden den genadeslag aan adressanten toegebracht; dat allen daardoor, velen met hunne gezinuen, broodeloos worden gemaakt, ja tot den bedelstaf gebrachtdat nagenoeg allen, om aan den kost te komen, dagreizen moeten maken van 7 A 8, dikwijls van 9 A 10 uren. om de ver schillende plaatsen te bozoeken, waar zy handel drijvendat zij zulks vroeger en nu nog gedurende weinige dagen konden en kunnen doen, doch in het vervolg, wanneer zij buiten de kom der gemeonte niet moer op hot voertuig mogen plaats nemen, dat onmogelijk zal zyn geworden, omdateene dergelijke dagreis ie voet niet meer zal zyn te maken; dat, vooral bij de tegenwoordige concurrentie, zij door den genomen maatregel niet meer bij lunchte zullen zyn hunne gezinnen van het allernoodigste te voor zien en nlzuo te gronde moeten gaan dat de nieuwe bepaling allerverdei'felijksl zal werken op de zede lijkheid van personen, waarop zij van toepassing is, oii velen, die uit geldelijke» nood gedrongen zijn de bepaling te overtreden en onvermogend tot betaling van geldboete, zal doen kennis maken met de ge vangenis, wier drempel zij nog niinmei'hadden over schreden, en die zij, ware do bepaling niet gemankt, ninuuor zouden zijn binnengetreden; dat liet onder gaan van gevangenisstraf waarlijk niet, kan bijdragen om het gevoel van fatsoen, van eigen waaide, Ie be vorderen bij ilen persoon die ze ondergaat, maar, is deze gehuwd en vader, ook allerbedroevendst inwerkt op de zedelijkheid zijner kinderen dat. door de voor melde bepaling het tegenwoordig en toekomstig ge- slacht voor een groot gedeelte, zoowol financieel als zedelijk, zal worden ton onder gebracht, en hot bij Uwe. 'vergadering wel geen betoog zal behoeven, dat daardoor een deel van Neerlands burgers tot een peil van zedelijkheid zal dalen, dat de vegocring niet kan wensehen en zeer zeker niet in het belang van de maatschappij, niet andere woorden, niet in het belang van het algemeun kan zijn dat boven staande beweringen niet nader behoeven te worden bewezen aangezien het Reglement, dat vóór 23 Juli 1887 bestond, dat bewijs ton volle kan leveren, en dat mede heeft bewezen, dat eene bepaling als die nu weder in het leven is geroepen, niet kan worden nageleefd; (lal hel wel mogelijk is, dat enkelen aan leiding hebben gegeven lot wedervaststelling dier bepaling, maar het billijkheidshalve toch niet aan gaat, dat adressanten en vele anderen daaronder met hunne gezinnen lijdendat artikel 4 van vermeld reglement bepaalt, dat homlen, die voor een wagen zijn gespannen, gemuilkorfd moeten zijn dat die dicreu daardoor zeer worden gekweld, aangezien dien beesten de gelegenheid wordt ontnomen onder het rijden en na den rit (op de tong) uit te wasemen of, zooals men dat gemeenlijk noemt, „uit te zwee- teu"; dat genoemde bepalingen dus den inensch, dien zij betreden totaal broodeloos en onzedelijk maken en dieren kwellen. Redenen waarom adres santen dc vrijmoedigheid nemen, aan Uwe verga dering eerbiedig, doch dringend te verzoeken, de bepalingen, vervat in artikelen 0 en 4 van vermeld Reglement op het rijden met hondenwagens, voor zoover daartegen door adressanten bezwaren zijn ingebracht, te willen intrekken. Om het spoedeiseheudc van de zaak verzoeken adressanten het adres in eene buitengewone ver gadering te willen behandelen. Paardenarts Ie klasse .1. I'. H. Monbis, van de Rij- en liuel'stnidschnol hier, is ook voor dit jaar benoemd tol. lid van du remonte- commissie voor liet aanknopen van paarden voor de bereden wapens in Kngelatid en Ier land. Mo.t- April aanstaande zullen ten Post kantore hier verkrijgbaar zijn Spaarbank- postzegels van en 5 cent, alweder ter ver gemakkelijking van de inleggers, die nu, even als bij de zoogenaamde School postspaai-ban- ken, met éen cent en éen stuiver te gelijk kunnen gaan sparen. De tentoonstelling van «Liefdadigheid" is nu vastgesteld op '21, 22 en 23 Februari e. k., den eersten dag tegen betaling van 25 cent, des Zaterdags tegen '10 cent, en 's Zondags (van 1 tot 4 uur) kosteloos. Er zijn zeer veel en heel mooie voor werpen, door werklieden in hun vrijen tijd vervaardigd, ingezonden en bovendien tal van prijzen en voorwerpen ter opluistering. Heelt echter iemand nog een prijs be schikbaar, dan bonden de heeren Peerikarnp en Mezger zich dringend aanbevolen voor toezending. Men verzoekt ons bet volgende te plaatsen l)e soiree, welke eunige onderofficieren van bet 5e regiment infanterie, met welwillende medewerking van het strijk-orkest van dat korps; Vrijdag j.l. hebben gegeven in de concertzaal van Amicilia, kan in allo op zichten geslaagd boeten. De executanten kweten zich met veel lof van hun geheel vrijwillige taak en mochten telkenmale luide bijvalsbetuigingen inoogsten. De opbrengst strekte ten vo'ordeele van de vereeniging tot ondersteuning van on derofficieren er: minderen, die vóór 1877 zijn gepensionneerd. Was de opbrengst van de uitvoering, die verleden jaar voor liet hetzelfde doel hier is gegeven, gering te noemen, nu kan de com missie met genoegen mededeelnn, dat, ditmaal de netto opbrengst bedraagt f220. Voor een groot gedeelte hebben wij dit. verblijdend eindcijfer te danken aan de bij dragen der militaire cantines hier (totaal f 120,waarvoor onderofficieren en min deren van de hier garnizoen houdende korp sen vrijen toegang hadden op de groote re- «petitie welke genoemde soiree voorafging, zoomede aan de groote welwillendheid door lih, uitgevers, drukkers en leveranciers hier ter stede aan den dag gelegd. Waar wij een woord van lot en dank willen brengen aan de uitvoerenden, mogen we niet onvermeld laten, dat onze stadge noot de lieer ,1. 1- Muijs geheel belangloos het grimeeren en kappen op zich nam, en dat de adjudant-onderofficier-vaandeldrager Kiepe tijd noch moeite heeft ontzien om deze soiree te doen slagen. Ten slotte een woord van erkentenlijk- heid aan allen, die hebben medegewerkt, om zulk een schoon resultaat te verkrijgen. Wij willen er nog iets bijvoegen: een woord van buide aan luitenant J. W. G. Peltzer, die alles heeft geleid en georganiseerd. Men verzoekt ons mede te deelen, dat hier door eenige onderofficieren en burgers een vereeniging is opgericht onder den naam van Amersfoorlsche balletvereeniging II KINA. Hoofddoel is: iedereen zooveel mogelijk in do gelegenheid te stellen dansen te leeren of zich daarin verder te bekwamen. Wie zich voortaan hier ter stede een rijwiel aanschaft, behoeft, niet. langer de gang van zijn buis tot eerste oefenplaats te gebruiken en heeft niet, langer naast zijn s.alen ros naar Heiligenberger- of Woudenbergerstraat- weg te wandelen om daar te worden inge wijd in de eeiste geheimnissen van den wielersport. Niet langer behoeven de gang muren ot de böqmen aan den weg de sporen te dragen, dat de sportlustige «den draai maar niet kon t,e pakken krijgen"; het is nu niet meer nnndig, dat de rustige wande laar in onzachte aanraking komt met het eigenwijze rijwiel, welks angstige bestuurder ten spot is van de lieve straatjeugd. Immers de beer G. van Ede beeft achter zijn welvoorzien magazijn een inderdaad prachtige wielerbaan doen aanleggen, in den geest van dien te Sclieveningen natuur lijk de daaraan klevende fouten in de bochten vermijdend een open luchtbaan van 350 M-. met een breedte van 3.5 M en mooie bochten. De advertentie in dit numtner geeft ver dere bijzonderheden. Bij een koe van den landbouwer W. Krei- kamp, aan liet Monnikenpad hier, is milt vuur geconstateerd. Het rund is verbrand, terwijl de stal ontsmet, is. Even na acht uur werd gisteravond brand ontdekt in de schuur van Van G. aan de Beestenmarkt, vermoedelijk ontstaan door bet vlam vatten van hooi en stroo. Heel spoedig was spuit 3 ter plaatse en deze gaf, behalve uit haar brandslang, water ook de Vrijwillige Brandweer was spoedig gereed om niet haar slangenwagen water te geven, terwijl de overige spuiten, óok die der huzaren, wel op het terrein kwamen, doch niet behoefden te werken. Omstreeks kwart over tienen was liet vuur gebluscbt, dat. beperkt werd tot. het achter gedeelte van de schuur. Kenig boerenge reedschap en een deel van den inventaris zijn verloren gegaan de buren leden veel water schade. Alle schade moet echter gedekt zijn door assurantie. Het vee. een vet varken, werd heel spoe dig in veiligheid gebracht; twee konijnen, werden later geréd. Dat een koe verbrand zou zijn, is niet waar. Volgens kenners is het jammer, dat de heele barak niet tot den groiid is afgebrand de blnsscliers zijn meer dan eens iu bun arbeid gestuit door een muur die het begaf, of een zolder, die onder bun voeten dreigde weg te zakken. Indien het hok eens, als gevaarlijk, zal moeten worden afgebroken, dan zullen de sloopers geen benijdbaar postje hebben. Dinsdagavond had bij bet station Elburg een déraillement plaats van een goederen trein, waardoor de sneltrein van 8.45 van Zwolle naar Utrecht belangrijke vertraging ondervond en eerst om half twaalf bier"ar riveerde. Persoonlijke ongelukken zijn niet voorge komen. Aangaande den reeds in ons vorig num mer vermelden manslag, te Soest gepluimd op den 22-jarigen G. Ililliorst, wordt van bevoegde zijde nog gemeld Bij de woning van B. van der Duinen, in de Birkt,, kregen 3 boerenjongens uit, Soest ruzie over een meisje met twee boeren knechts uil Amersfoort; van deze laulsten trok een liet rnes, on sneed een der Soes- tei-jongens. den 1S-jarigen Jan Huigen, over een lengte van 5 centimeter achter door den hals en stak den tweeden G. Hilhorst zóo diep achter in den hals, dat het mes den slagader bij do keel doorsneed, en de ge troffene binnen drie minuten dood gebloed W De Burgemeester was «ogenblikkelijk aan wezig: op diens last vertrok de Rijksveld- v old wachter W. van Amerongen dadelijk per rijtuig naar Amersfoort, waar hij, met behulp van den brigadier der rijksveldvvacbt I). Otten, er in slaagde, de twee verdachten des nachts te half een te aresteerren, en ge vankelijk naar Soest te brengen. Onder leiding van den Burgemeester en met behulp van genoemden brigadier, werd liet verhoor, dat zes uur duurde, geëindigd, en werd éen verdachte, genaamd 1). van B., boerenknecht te Amersfoort, tot bekentenis gebracht. De verslagone was een zeer oppassende jongen, een eenige zoon. Van B. is Dinsdag naar de strafgevan genis te Utrecht overgebracht. liet was aandoenlijk om te zien hoe de jonge inan, die geheel onder den invloed van jenever gehandeld heeft, onder het gebeurde ge bukt ging. De toestand van Huigen baart nog steeds zorg. Maandagochtend overleed plotseling te Zeist, in den ouderdom van 74 jaren, dr. M. H. Timmerman, gepensionneerd generaal-majoor, oud-inspecteur van den geneeskundigen dienst der landmacht. In de laatste jaren heeft de buitenlandsche pers meermalen op voor ons land minder aangename wijze gesproken over de betrek kingen tussehen ons Hof en dut van Londen. Dat die veeinde verhouding de aandacht trok, is niet geheel onverklaarbaar. Na zijn tweede huwelijk bracht Koning Willem III met zijn jeugdige gemalin twee maal een officieel bezoek aan het Engelsche Hof, zonder dat ons land dit bezoek zag beantwoord. Wel is Koningin Victoria eenige malen door ons land gereisd, maar incognito. Toch ont brak liet dezerzijds niet aan beleefdheden jegens de hooge reizigster. Onze Regentes deed telkenreize een bloemstuk op de «Vic toria and Albert" bezorgen, en daar bekend was, dat de Vorstin gaarne onopgemerkt, aan boord ging. werd te Vlissingen zelfs een vrij kostbare galerij gebouwd, om II.M. aan de blikken van de nieuwsgierigen te onttrekken. Het vorige jaar deed het daarom aange naam aan, op te merken, dat onze Vorstinnen te Londen zoo hartelijk en voorkomend wer den ontvangen. Maar de laatste weken geeft liet .Engelsche Hof tegenover liet onze weer geen blijk van die voorkomendheid, welke door onze natie mag worden verwacht. Onze Regentes bewees den Engelschen gezant, boven de vertegenwoordigers van andere vreemde Hoven, de. ouderscheiding een feest te zijnent bij te wonen. Maar van den dood van den schoonzoon van Engeland s Koningin ontving ons Hof geen nllieiecle mededeeling, met liet gevolg dat de hofrouw niet werd voorgeschreven. En toen de prins van Rattenburg werd begraven, bevatte het officinale programma een lange lijst van vertegenwoordigers van vreemde landen maar ons land werd daarop gemist. Of de buitenlandsche pers in dat alles weer aanleiding zal zoeken tot-stekelige opmerkin gen, is nog niet bekend, maar toch kan liet geen kwaad er vooraf op te wijzen, dal liet gebrek aan voorkomendheid niet van onze zijde komt. De Examiner van San Francisco geeft een portret van onze Koningin in.wielrijders- costuum. Zij heeft het rijwiel bij zich. Een heele beschrijving van haar pakje is er bij gevoegd. Het mooiste is, dat de Koningin nooit op een rijwiel gezeten heeft. In de Kamerzitting van 12 December 1894 zeide Minister Van Houten; «Wanneer de heeren dc wetsontwerpen vóór zich hebben, jjullen^zij zien, dat de zaak heel geleidelijk Als «geleidelijk" synoniem is met «traag" of met «bekwamen spoed" dan is 's Ministers voorspelling tot dusver heel aardig uitge komen. Voorzorg spaart verdriet. Dit is in Imo gen graad van toepassing op de zorg die men nemen moet voor 't inwendige lichaam en daarom mogen wij zoggen, dat Warner's hale Lure, goed gebruikt, reeds veler gezond heid heelt behouden en daardoor luin leven verlengd. Is liet, betrekkelijk gemakkelijk oen gezond organisme onaangetast te bewaren, uneiiuli" veel moeilijker is het een ziek weder in evenwicht te brengen. Doch dit geschiedt volkomen door middel van Warner'sSale Cure 6; iN's.iltatu" reeds verkregen door 't gebruik j ko.st"l,Jk geneesmiddel zijnotitolbaar de brieven van dankbetuiging, die wij onder de oogui hebben, voorzien van ge- tuigenschi iften en die ons uit alle deelen van België en uit 't buitenland zij toegevloeid, bewijzen liet voldoende. Op de eerste plaats wordt 't ingenomen voor lover, nier- en maagkwalen, met klaar blijkelijk succes en verwondering barend dooi den korten tijd, die 't daartoe noodig heelt, 't Is een groot voordeel, dat bij de gebruiks aanwijzing voor Waner's Safe Cure, de ver schijnselen, waaraan men overmijdelijk ;|e ziekte herkennen kan, tot in de kleinste bijzonderheden worden opengelegd en juist voor de nierkwalen is het dikwijls zeer moei lijk de kenteekenen vast te stellen. Verkrijgbaar bij T. P. v. i>. BERGH &Zn, Heiligeweg UtrechtG. J. W. SN A BI LIK, Steiger Rotterdam. De gemiddelde gasprijs in Nederland be draagt 6 cent, Rergen-op-Zoom, Middelbands en Weesp hellen 10; A merfoort, Amsterdam en Roermond 9; Middelburg 8i/2 en ver scheidene plaatsen 7 oföVs cent, In 14 plaatsen is de gasprijs 5 cent; te Zutfen ö1^, te Zwolle 4Va oo te Kampen 4 cent HULPBANK TE AMERSFOORT. Tot liet geven van gulden ter leen zal eene Commissie uit het bestuur op MAAN DAG den 17 FERR. aanstaande, 's nauiid. van iiai.e twee tot ha lr duik, zitting houden in een der lokalen van liet Raadhuis, alwaar de belanghebbenden zich kunnen aanmelden ook voor het teruggeven van gelden. HKRM. P. VAN HASELKN, Secretaris-Penningmeester. Het plaatsen van Ingczni.den stukken brengt niet altijd mede, dal do Redactie met don inhoud daar van onvoorwaardelijk instemt. Kopij van geplaatste ot' ongeplaatste stuk ken wordt nimmer teruggegeven. (ieaelile Redactie Zou I'Kd. mij niet een kleine plaatsruimte in inv geacht blad vilien afstaan1 Ilc hoor tegenwoordig veel spreken over bekeu ringen, vooral onder de zoogenaamde boterboeren, en wensehte daarover wel een enkel woordje in het midden te brengen, Wat, mij altijd treft in die be richten. zijn de lage prijzen waarvoor de boterboe ren de .piasi-nntiiurboter verknopen. Tot voor 45 cent per kilo wordt ze verkochten de boterkoop- liiail te Stompwijk die dit vreesclijk feit bedreef, werd, in termen alsof bij een vergiftiging bedreven had opc- lijk in een blad geblameerd, natuurlijk omdat in die boter van 45 ee.ul, voor de helft margarine was. Eu dan komt onwillekeurig bij mij de gedachte opwie zou nu de eigenlijke .-ehtlliligc zijn, de koopcr of de verkooper Zoo'n llaagsche of Ainsierilumsehejull'er ■•oor 45 led ei toch. dunkt iny, wel begrijpen, dat zij 'j kilo natuurboter kan krijgo t gegarandeerd - - natuurboter niet heneiien vu cent oi mj cent verkocht kan worden i> bet dan wel edelmoedig om botol', waarvan men innerlijk overtuigd is dut zu niet margarine ver mengd moet zijn, wijl men er slechts magurineprijs voor bistoodt, naar een laboratorium ten onderzoek Op te zeilden en liet resultaat te publieeetvn? Neen, mejull'roiiw, dat heelt veel weg van 't graven van een kuil voor een ander, en zou ik maar aan de dienders overlaten, Alsof men niet de boeren zelf gedwongen lieofl tot deze knoeierijen. Men wil of men moet zonder voldoende middelen de grooten Piet uithangen, daarom moet er bet, eerst van al op de voeding uit- geztiinigd worden kan men dus geen naintirbti- t er prijzen besteden, dan maar aan tie margarine I Wel ja. dte smaakt nuk goed. Doch voor geen geld van de wereld zon men dit artikel uit een winkel betrekken. Mevrouw die en die, of freule zus en zoo, moest bet eens door de meiden te welen komen dal men inagarine gebruikt, En daarom moet de boterboer met zijn wagen aan de deur komen! dal staat gekleed, Doch als do man een billijken prijs vraagt, voor zijn natuurboter, dan is bij een afzetter, dan wordt bij gewezen op tie 'piasi-bolerprijzen in de cadeauwinkelsen wil de nia-t zijn klandizie niet verliezen, clan moet hij zijn boter iu verhouding brengen mot den prijs, En dan durft mevrouw nog spreken van bedrog, als zij voor 45 of 50 cent geen zuivere boter krijgt. Mijnheer de Redacteur, ik ben een groot vijand van alle knoeierijen met handelswarenilc wensehte dat onze wetgevers zoo logisch waren, op de liuior- wet een Warenwet te laten volgen, waarin ook de vorvalsohingon in meel, knflio, cognac enz, enz., mij dunkt veel nadeeliger voor 't publiek en steeds ge vaarlijk, stral baar werden gesteld doelt dut huichel achtig gekerm van lui die bedrogen willen zijn, lean ik niet dulden, en daarom protesteer ik daar tegen. Ook hebben er in den laatstcn tijd in Engeland hotel-bekeuringen plaats gehad, die. het geraden ma ken, de resnhsUon van cheiuiseho boter-annlvscs met de uiterste reserve te aanvaarden. Zooals men ui de couranten heeft kunnen zien, hebben Engel sche cheiiiislen Ncdertatulselie boter voor vor- vnlschi verklaard, welke liollandschc cbemisten weer van alle .smetten vrij gepleit hebben. lhimMMunym schrijft over deze «imcstio met zyn gewonen humor: ,,pr. Van Hamel Roos, redacteur vau het Maand- Verviiixchinym, geeft in het Januari nummer eenige mcileileelingen over de vergadering onlangs te Londen opgeroepen door de Nederland- j,'u' vjl". Koophandel aldaar in het belang 0 Nederlandsche boterinilustrie, te haastig door i-ngelsebe autoriteiten van knoeierijen beschuldigd. ,I)i! afwezigheid van olliciecle engelsche schie- I"1,,illac' (l,,t vergadering zich bepalen kl„n,,, l""^'(deert-" tegen het vervalselil ver- boter, dl., wei eenigazins abnormaal van i daarom nog geenszins als te beschouwen. De afwijking in de vei-sefiiii V" ,"ul' wordt verklaard door bet Uilen,v |]ll( 1|(, kH0 jn on(|„rsch„ilU,1 voois,,lo'-ó liet niet altijd melde ,,„i i'.('n ''V "cheikundigon eens' als nu de blijf fk, v"0lbnat óiinlc beluigoado, ver- Hoogachtend, UEd. dienstw. dienaar, Tiemeskn Vekkuyi.. Utrecht Febr. lSOU.

Amersfoortsche Courant | 1896 | | pagina 2