Donderdag 12 Maart 1896. No. 4544, 45e Jaargang Binnenland. Een noodlottig geheim. Stadsnieuws. Uitgave Firma A. H. VAN CL E E FF te Amersfoort. Verschijnt Maandag- en Donrlerdagnamidilag met gratis ZondagsbladAbonnement per 8 maanden ƒ1,Franco per post ƒ1.15. Abonnement alleen op het Zondagsblad voor Amersfoort 40 et., voor het binnenland 50 ct. ner 3 maanden. Advertentiën 16 regels fiO et.; elke regel meer 10 ct. Groote lettors naar plaatsruimte. Legale-, officieële- en onteigeningsadvert. per regel 15 ct. Reclames per regel 25 ct. Afzonderlijke nummer» 10 cent. Dienstaanbiedingen en aanvragen, uitsluitend voor- en betreffende den werkenden stand, van minstens 5 regels, In het Zondagsblad, per regel5 cent. Bij advertentiën van buiten de stad worden de incasseerkosten in rekening gebracht. Bureau KORTEGRACHT 56 Telephoou 19. Sprekende over de nieuwe Wet op het Personeel zegt het Handelsblad: Wij hebben dus nu een nieuwe wet op de Personeele belasting, waarvan een dei- grondslagen «nader bij de wet zal worden geregeld" en waarvan ook de geheele in voering «nader bij de wet zal worden ge regeld." Dat is inderdaad wettenmakerij «fin- de-sièele". Alhos schrijft in de Arnh. courant: Ambtenaren en officieren, zoowel actieve als gepensionneerde, ja zelfs weduwen, worden door de Bedrijfsbelasting zwaar getroffen. Terwijl door de opheffing der patenten veler lei beroepen tot kroeg- en bordeelhouders toe bevoordeeld werden, moeten thans de vastbezoldigden daarvoor het aequivalent be talen. Tot nu toe werd de hoop gekoesterd, dat de Personeele bekisting veel minder zou worden, maar de aanneming der wet dooi de Tweede Kamer heeft voor de meesten die hoop vernietigd. Door hoogere belasting op ile huurwaarde de hatelijkste belas ting, die bestaat en misschien op liet meu bilair, zullen de meesten onzer weder leelijk gedupeerd worden. Zou liet niet raadzaam zijn aan de Eerste Kamer der Staten-Gene- raal te verzoeken, de nieuwe wet op het Personeel niet aan te nemen Juist zij, van wie men zeker weet welk inkomen zij genieten, zullen het anders zwaar te verantwoorden hebben. Velen zullen dan wel genoodzaakt zijn en pension te gaan wonen. Naar de bekende Haagsche correspondent der Zutph. Ct. bet Tweede-Kamerlid mr. Goeman Borgesius mededeelt, blijft bet plan bestaan om de openbare behandeling van de Kieswet in de Tweede Kamer tegen half Mei te beginnen. Het wetsontwerp, dat de gerechtkosten in strafzaken, waar van de gewone rechter kennis neemt, voor rekening brengt van den Staat, is door de Tweede Kamer na eenig debat aangenomen met 45 tegen 18 stemmen. Volgens een Maandag van den Gouverneur- generaal van Nederlandsch Indië bij het Depar tement van Koloniën ontvangen telegram (de couranten hadden het bericht weer 24 uur vroeger) is Zaterdagochtend een patrouille van 3 officieren en 70 mindere militairen uit onze versterking Anagaloeng op haar terug weg derwaarts door talrijke benden Atjehers aangevallen. De linie-commandant, 3 officie ren en 40 minderen van de nabijgelegen Feuilleton. 12). Dat was een dure eed; rars. Bolton sidderde, toen zij die woorden opving. De arme vrouw hoopte maar dat haar echtgenoot spoedig komen zou, want zy was uitgeput van angst en ontroering. Zij begreep wel, dat Beatrix, evenals de grootmoeder, overtuigd moest zijn dat Nora dood was. Zelfs toen de tijd kwam dat de eerste post gewoon lijk besteld werd, sloeg Beatrix daar volstrekt geen acht meer op, zóo vast wist zij. dat de brievenbe steller toch geen tyding voor haar hebben zou. Om negen uur kwam dokter Bolton met Claude. Zü gipgen naar het bed, onderzochten de patiente en de oude dokier fluisterde Claude toe: Zfj sterft. Vervolgens nam zijn vrouw hem ter zijde eu ver telde hem wat er gebeurd was. Beatrix ziet er inderdand slecht uit. stemde doktor Bolton toe en dat is, na alles wat hier voorviel, ook niet te verwonderen. Ik wonschte maar, dat er eon brief van Nora kwam, dan zou er aan al dien angst een einde komen. Kunt gij geen brief aan mr. Ford schrijven? Je hebt dat vroeger al eens gedaan, hij zal het toch niet zoo zonderling vinden, dat je hein van den treurigen toestand inlicht en hom naar do reden van het slilzwjjgoil van Nora vraagt. De .lokter aarzelde. Ik doe het liever niet, zeido hy. Waarom niet? Zyn gelaat werd eensklaps zeer evnBtig en hij ant woordt': Oiudatzie oens Mary, waaneer alios posten Senelop. Lamroet en Lambaroeh kwa men tot versterking. Bij het gevecht sneuvelden onzerzijds 8 Europeesche militairen beneden den rang van officier, terwijl 1 officier, 1 Europeesche en 2 inlandscbe mindere militairen zwaar, en 4 officieren, 21 mindere militairen en 1 in- landscb fusilier licht gewond werden. Aan de zijde der aanvallers sneuvelden 6 panglima's, terwijl 37 man sneuvelden of zwaar gewond werden. Aan onze zijde sneuveldensergeant A. van Oosten, korporaal H. G. Willems, en fusiliers M. .1. Monden, G. Lourens, G. Roosjen, K. H. van de Groenekan en E. Voegeli. Zwaar gewond zijn le luitenant der in fanterie K. H. Westendorp (inmiddels over leden) en fuselier A. Debatslicht gewond: kapitein der infanterie H. E. T. van Blok land, le luitenants der infanterie J. van Hasselt en C. J. E. Stakman, en officier van gezondheid 2e klasse C. van der Meer. Voor 16 jongelieden, die 1 April e. k. den vollen ouderdom van 19 jaren hebben be reikt, doch op 15 Mei a. s. het 19e levens jaar niet zullen ingetreden zijn, gelegenheid bestaat om bij het korps genietroepen te Utrecht te worden opgeleid tot korporaal en sergeant bij de Indische genietroepen. Zie verder Staatscourant No. 60. Het exameu van hen, die wenschen te worden toegelaten tot de verbintenis als vrij williger bij het Reservekader, zal plaats hebben op 21 Juli a. s. en zoo nnodig op een of meer volgende dagen, Aanmelding vóór 21 Juni a. s. Zie verder Staatscourant No. 59. Na het overlijden van generaal Van der Schrieck is nu de heet- J. 11. Donnet-, afge vaardigde voor het district Katwijk, het oudste lid in jaren der Tweede Kamer. Te Amsterdam is het initiatief genomen tot, de oprichting eener Polisbank, een in stelling, die de overname in verschillenden vorm van bestaande contracten van levens verzekering en lijfrente bedoelt, ten behoeve van tegen hun wil nalatig geworden premie betalers. Het denkbeeld gaat uit van den heer VV. Gosler, directeur van het assuran tie-blad Zonneschijn. Het gerechtshof te 's-Hertogenboseb heett bevestigd een vonnis van de rechtbank al daar, waarbij beslist werd, dat gelden, ge- plaatstin ile Rijkspostpaarbank, vatbaar zijn voor beslag. Naar gemeld wordt, is de contra-memorie der Neaerlandsche Regeering in zake de Costa Rica Packet naar Petersburg en Londen verzonden. Engeland heeft nu we- goed is en hier slechts aan een verzuim van Nora mag gedacht worden, dan zou ik het arme meisje bij haar neef misschien in een ongunstig daglicht plaatsen, maar is er iets ergs gebeurd Dat kan niet! viel mrs. Bolton hem in de rede. De dokter scheen daar niet zoo vast op te gaan zacht herhaalde hij: Wanneer er iets ergs gebeurd is, dan. Mary, ben ik het met mevrouw Leeomte eens en kan nie mand anders dan Kenneth de dader zijn. Eindelyk, na een lange afwezigheid, schreef lord Chatterly, dat hij zou terugkeeren. Hij zou den eerstvolgenden Dinsdag met den trein van vijf uur te Salton aankomen, den eenigen trein, waarvan de - passagiers niet genoodzaakt zijn te Willmington over te stapen. Hjj had wel niet verzocht of zijn vrouw hem zou komen afhaleu, maar zij meende, dat die attentie hem genoegen zou doen en daarom liet zij' net po. neywagentje inspannen en reed, slechts van een groom vergezeld, naar het station. Phillis had zij thuis gelaten. Het was een prachtige Septemberdag, de zon scheen zoo warm, alsof het in den lioogsten zomer was en het loover der hoornen vormde de prachtigste kleur- scliakeeringen, Gertrude hield in het voorbijrijden even voor Lane-house stil om daar te zeggen, dat haar echtge noot thuis kwam. Kenneth Ford stond juist op het punt te voet naar Salton te gaan, daar zijn paard kreupel v geworden en lady Edith haar rijtuig noodig luid. Will go bij mij instappen vroeg Gertriu! is nog plaats genoeg. Van dat vriendelijk aanbod 1 ik gaarne I gebruik inaken, antwourdde Kenneth, ik moet naai Willmington. Toen hij naast haar in het rijtuigje zat, vroeg hij der drie maanden tijd om te antwoorden, en wij daarna weder drie maanden voor dupliek. Beide termijnen kunnen, op ver zoek der belanghebbende partij, dooi- den arbiter met éeii maand verlengd worden. En zoo vervolgens, tot Tot Zaterdag is ingekomen voor het Taal fonds tot behoud en bevordering van het Hullandseh als volkstaal in de Boeren-repu- blieken van Zuid-Afrika een bedrag van f 43 422.111/2, benevens 250 tranc uit Gent en een jaarlijksche bijdrage van f'263.50. Gelijk we reeds meedeelden zullen in de volgende maand de verlofgangers, behoorende tot de zeemilitie, lichting 1894, voor het bij wonen der herhalingsoefeningen onder de wapenen worden geroepen. Het is voor het eerst sinds de invoering der Militiewet van 1861, dat zulks geschiedt. De 110e Algemeene vergadering der Maat schappij tot Nut van 't Algemeen zal ge houden worden op Woensdag 17- Mei a. s. des ochtends 10 uur, in het Concertgebouw te Amsterdam, onder voorzitterschap van mr. J. E. Yeltman. Er zijn verscheidene belangrijke voorstellen aan de orde. Aati de verkiezing voor twee leden van bet Hoofdbestuur der Maatschappij is deel genomen door 111 departementen, samen uitbrengende 350 stemmen. Gekozen werden mr. E. Star Busman» te Amsterdam met 308 en de heer H. J. Steghers JHz. te Gro ningen met 312 stemmen. Dezer dagen is te Amsterdam als milicien ingelijfd voorden tijd van 7 jaren, van wel ken hij er 5 onder de wapenen zal worden gehouden, een 40-jarig man, die een goede 20 jaar geleden als vrijwilliger deserteerde en de wijk nam naar het buitenland. Nu de desertie verjaard was, meende hij zich ongestraft weer in Nederland te kunnen vertoonen: zijn railitiedienst moet bij echter eerst nog vervullen. De Minister van Binnenlandscbe zaken heeft, door tussehenkomst van de Commis sarissen der Koningin, de Burgemeesters uit- genoodigd om advertentiën ten laste van het Rijk, bestemd voor de Staatscourant, voortaan niet meer door een postkantoor of een boekhandelaar in te zenden, maar, ze rechtstreeks aan den boekhouder en kas sier van de Staatscourant en het Staatsblad te doen toekomen. Men zou zooiets kunnen noemen écono mie de bout de chandèle. Ter Dinsdagmiddag gehouden vergadering van den Raad dezer Gemeente is besloten een nieuwe ^eldleening aan te gaan tot een bedrag van 120500 en tegen een rente van 3°/o en welke B. W. hopen te plaatsen te gen 98°/,,. Met dit geld zullen worden betaald de kosten van aanleg der nieuwe Algemeene begraafplaats, begroot op f 17 000, en een deel (f3000) der koopsom van de huisjes aan de Kamperbinnenpoortde overige f4000 en de overdrachtskosten zullen worden vol daan uit de Begrootiug voor 1895. B. en W. zullen thans in overweging nemen om de huur dier huisjes te doen opzeggen. De bepaling, dat de laagste inschrijving den prijs aangeeft, is op voorstel des heeren Visser uit de Voorwaarden geschrapt. B. en W. stelden zich voor, te bekwamer tijd den Raad in de gelegenheid te stellen een beslissing te nemen omtrent de conversie van de 31/2°/o Gemeente-schuld in een 3°Iq. fonds Dit zal echter eerst tegen het einde van het jaar kunnen geschieden, omdat het plan van die leening uitsluitend toelaat aflossing op 31 December. Het kortelings genomen besluit tot uit breiding van het onderwijs aan de Jongens school maakte een herziening noodzakelijk van het Reglement op het Lager onderwijs. De Raad keurde het door B. en W. ont worpen reglement goed, met enkele aanvul lingen, door mr. Heyligers voorgesteld, en welke ten doel hebben, reeds bestaande bepalingen, welke met medewerking van bet onderwijzend personeel reeds lang in toe passing worden gebracht, door opneming in het reglement te sanctiunneeren. Dientenge volge is thans bepaald voorgeschreven, dat I het onderwijzend personeel een kwartier vóór den aanvang der lessen in de school aan- wezig moet zijn, en is aan de onderwijzers i de bevoegdheid verleend, kennis te nemen van het gedrag der schoolgaande kinderen buiten de school, terwijl daarmede in de school zelve rekening te houden is. Tot lid van de Commissie van bijstand bedoeld bij art. 19 der Verordening op de Inkomstenbelasting is benoemd de heer L. O. Bron Verkerk. De stembureaux voor de verkiezingen in 1896 zijn saamgesteld als volgt: Voor de Tweede Kamer de heeren Visser en Gerritsen; plaatsvervangers de heeren Van der Want en Van Beek. Voorde Provinciale Staten de heeren Van der Want en Van Beek: plaatsvervangers de heeren Croockewit en Van Eek. Waar is Phil? Gertrude antwoordde Ik heb haar tliuisgelateu, ge begrijpt wel waar om. Zij was er anders wel wat door teleurgesteld. Wij komen wel wat te vroeg voor den trein te Sal ton, maar ik hoop. dat het u niet hinderen zal. Volstrekt niet. Veel meer spraken zij niet met elkaar, Gertrude had dan ook al haar aandacht noodig bij het be sturen van haar span vurige poneys, die in snellè vaart langs den weg draafden. Dicht by Salton gekomen, waar zij wat bedaarder rijden moest, begon Kenneth weer. Ik ga naar Willmington om Jim Carthwright af te halen. Ik geloof wel, dat het hem genoegen zal doen wanneer ï»ij mij daar aan het station vindt. Dat deuk ik ook. Ik ben blij. dat wjj een nieuwen predikant krijgen. Hy komt nog maar voorloopig, om eens met de pastorie en de gemeeute kennis te maken. Hij zal trouwen vóór hij zijn ambt aanvaardt. Zij hadden het station bereikt. De gravin liet het rijtuigje en de poneys onder toezicht van den groom en ging op het perron. Keuneth nam een kaartje naar Willmington en volgde haar. Juist reed een trein vóór; de reizigers stapten uit, de locomotief werd afgehaakt, op een ander spoor gebracht en aan het achtereind geplaatst dat naar Willmington zou terugkeeren. Neef en nicht zetten zich op een bank neer en wachtten op hel vertrek van den trein, waarmee zy nog een kwartier den tijd hadden. Van de plaats waar zy zaten, hadden zij een ver rukkelijk gezicht. Rechts lag do uitgestrekte heide van Northshirc, met haar purperachtig waas. links lagen malsehe weilanden en prachtige akkers eu aan den horizon vertoonde zich een zoom van zacht glooiende heuvelen, waarop men liier en daar een 1 huisje kon ouderscheiden. De spoorbaan liep dwars over die weilanden. Ik vind, dat de spoorweg een der mooiste stre ken van Nortshire bedorven heeft, zeide Kenneth. Dat ben ik niet met u eens, antwoordde de gravin, ik vind het juist aangenaam, dat een vreemdeling, die na een lange reis hier uitstapt, eensklaps door zooveel schoonheid is omringd. Dat moet zijn vermoeid oog weldadig aandoen. Daar komt de trein, zeide Kenneth en hy was kiesch genoeg om te blyven zitten, ten einde niet te hinderen bij de eerste begroeting met haar echtgenoot, maar lord Chatterlly was er niet. De eene reiziger na den andere stapte uit er waren er niet meer dan ongeveer twaalf maar lord Chatterley vertoonde zich nergens. Eenigszius teleurgesteld keerde Gertrude zich om en wilde terugkeeren naar haar bank. Toen zij evenwel langs de laatste coupé van den trein liep, waarvan het portier niet geopend was geworden, zeide zij tegen den conducteur, dien zy persoonlijk keude Iu die coupé zit eeu jonge dame, die ingesla- deu schijnt te zijn, Wilton, tenminste zij verroert zich niet. Wilton opende het portier, de stationabeambte, die de eontróle waarnam, kwam naderbij en Keu neth Ford, oen weinig nieuwsgierig geworden, plaatste zich naast zijn nicht. Ik geloof, dat zij ziek is, fluisterde Gertrude hem toe. Wanneer zij een vreemdelinge is, zou uw moeder haar dan willen opnemen Mijn man is zoo afkeerig van bezoekers, dat ik liet niet durf wagen, i haar mee naar het kasteel te nemeu. I De stationschef, die er ook bijgekomen was, fluis- i torde zyn beambte iets in het oor. Deze snelde weg en kwam een oogenblik later i terug met een kleiueu heer met grys haar, die zoo- j even uit den trein gestapt was. Het was dokter Bardon, de gemeentearts van Salton. I (.Wordt vervolgd.)

Amersfoortsche Courant | 1896 | | pagina 1