Maandag 16 Maart 1896. No. 4545, 45e Jaargang Binnenland. Een noodlottig geheim. Oitgave Firma A. H. VAN CL E E FF te Amersfoort. Verschijnt Maandag- en Bondurdagnamiddag niet gratis Zondagsblad. Abonnement jier 3 maanden /I.— Franco per post ƒ1.15. Abonnement alleen op het Zondagsblad voor Amersfoort 40 et., voor het binnenland GO et. ucr 3 ("oandon. Advertentiën 1—6 regels (10 ct.elke regel meer 10 ct. Groote letters naar plaatsruimte. Legale-, ofticieöle- en onteigeningeadvert, per regel 15 et. Reclames per regel 25 ct. Afzonderlijke nummers 10 een/. Dienstaanbiedingen en aanvragen, uitsluitend voor- en betreffende den werkenden stand, van minstens 5 regels, In het Zondagsblad, per regel5 cent. Bij advertentiën van buiten de stad worden de incasseerkosten in rekening gebracht. Bureau KORTEGAACHT5fl Teleiilioon 19. KENNISGEVINGEN. In- en doorvoer van rundvee enz., uit Frankrijk. De Burgemeester der gemeente Amersfoort, Gelezen het besluit van den Conimissnris der Koningin in de provincie Utrecht, dd. 5 Maart 1S96, no. 1 A.Z. (Provincioalblad no. 31), met betrekking tot den in- en doorvoer van rundvee, schapen, geiten en varkens uit Frankrijk; Brengt ter kennis van de belanghebbende inge zetenen, dat door de Ministers van Binnenlaudsche Zaken en van Financiën, met intrekking van hunne gemeenschappelijke beschikking van 11 Januari 189G, opgenomen in de Nedorlandscbe Staatscourant van 14 Januari 1896, no. 11. bij hunne gemeenschap pelijke beschikkingen van 28 Februari 1S90, opge- noi .en in de NV.i'u isndwcho .Staatscourant mui half Maart daaraanvolgende, afwijking van de verbodsbe palingen, vervat in du Koninklijke besluiten van 8 December 1870 (Staatsblad no. 194) en 14 Augustus 1888 (Staatsblad uo. 142) wordt toegestaan ten aanzien van dun in- en doorvoer uit Frankrijk van rundvee, schaiien, geiten en varkens op de volgende voor waarden A. bij invoer van rundvee, schapen, geiten en var kens, besiomd voor do fokkerij 1". dat aan het eerste kantoor worde overgelegd eetic aiubt dyke verklaring van de overheid van de plaats van herkomst binnen de laatste 8 (lagen af gegeven. ten bewijze: e. dat de dieren, waarvan de leeftijd en het signa lement te vermelden zijn, gedurende de laat (te 20 dagen aldaar verblyf l ebben gehouden, en li. dut aldaar wanneer bet rundvee betreft, bi de laatste 120 dagen geene besmettelijke longziekte eu in de laatste 6 weken geen veepest en geen mond- en klauwzeer, wanneer bet schapen betreft, in de laatste 0 weken geen veepest, geen mond-en klauwzeer,geeneschaaps- pokken en geen rotkreupel, wanneer bet geiten betreft, in de laatste 0 woken geen mond- en klauwzeer en geen schaapspokken, wanneer het varkens betreft, in de laatste H weken geen mond- en klnuwzocr en geene varkensziekte, zijn voorgekomen 2°. dat do dieren, na aan het eerste kantoor door den districts-veearts of een zijner plaatsvervangers te zijn gekuurd eu gezoud bevonden, zoo spoedig mogelijk, afgescheiden van ander vee. naar de plaats van bestemming worden doorgevoerd, per spoor, zonder verdere overlading, in afzonderlijke,gesloten en verzegelde wagens: 3". dat de dieren op de plaats van bestemming gedurende de 15 volgende dagen afgezonderd worden gehouden en na dien termijn niet mot ander vet' in aanraking gebracht worden dan na door den districts-veearts of een zijner plaatsvervangers te zijn gekeurd en gezond bevonden. B. bij invoer van rundvee, schapen, geilen eti var kens bestemd voor de slachtbank, daaronder begrepen de exportslachteryen 1". sub A 1°. 2°. dat de dieren, zoo spoedig mogelijk, afge scheiden van ander vee, naar de plaats van bestem ming worden doorgevoerd, per spoor, zonder over lading, in afzonderlijke, gesloten en verzegelde wagens; 3°. dat de ontzegeling der wagens op de plaats van bestemming niet geschiede dun in tegenwoor digheid van den districts-veearts of van een zijner plaatsvervangers 4°. dat de dieren op de plaats van bestemming, Feuilleton. onder politietoezicht, zoowel ontladen als vervoerd worden naar de slachtplaats, alwaar zij van ander vee afgezonderd zijn te houden en binnen 24 uren, mede onder politietoezicht, moeten worden geslucht; C. bij doorvoer van rundvee, schapen, geiten en varkens dat de dieren, na anti het eerste kantoor cloor don districts-veearts of een zijner plaatsvervangers te zijn gekeurd en gezond bevonden, zoo spoedig mogelijk, afgescheiden van ander vee worden doorgevoerd per spoor zonder verdere overlading, iu afzonderlijke, gesloten en verzegelde wagens. Amersfoort 14 Maart 1896. De Burgemeester voornoemd, F. D. SCHIMMELI'ENNINCK. De BURGEMEESTER en WETHOUDERS van AMERSFOORT, Brengen ter kennis van de belanghebbenden, dat de lijsten, aanwijzende de personen, in deze gemeente bevoegd tot bet kiezen van leden voor de Tweede katner der staten-gcneraal, de Provinciale staten on den Gemeenteraad, zijn vastgesteld, en benevens die, behelzende de namen der personen, welke ingevolge art. 35 der wet van den 4. Juli 1850 (Staatsblad No. 37) van gemelde lijsten zijn geschrapt, op beden aan de bergplaats bij bet raadhuis zijn aangeplaktwelke lijsten met den s- battingsstaat en de verslagen der hetorkken ambtenaren gedurende veertien dagen, te rekenen van heden, alle werkdagen van 's voorinid- dags 10 tot 1 uur iles namiddags, op de secretarie dezer gemeente voor eenieder ter inzage liggen. Amersfoort, den 14. Maart 1896. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Burgemeester, F. D. SC'H IMMELPENNINCK. Do Secretaris, \V. L. SCHEl/l'Cri. 14). Hij nam vluchtig den hoed af voor lady Cbatterly, stapte in den waggon, bekeek on betastte de jonge dame, die daar zoo onbeweeglijk iu een hoek lag en beval, dat men haar terstond naar de wachtkamer moest dragen. Dit bevel word ten uitvoer gebracht door Kenneth Ford en den stationschef, die het meisje op een lange tafel neerlegden. Lady Cbatterly baalde baar eau-de-colognelliicon te voorschijn en wilde den dokter helpen, haar tot, het bewustzijn terug ie brengen, maar deze legde do eone baud op bet hart, voelde met do andere den pols er. zeidc ernstig y is dood. Allen deinsden verschrikt terug, terwijl de dokter voortging Mijnheer de stationschef, wees zoo goed die coupé terstond te laten doorzoeken. Ik vermoed, dat wij hier niet tegenover een natuurlijk sterfgeval staan et is een misdaad gepleegd. Lady Cbatterly en Kenneth waren stom van ont zetting. Het meisje was zoo jong, zoo schoonHet was een vreeselijke gedachte, dat zij zoo tragisch om het leven gekomen was. Inderdaad, de vreemdelinge was opvallend schoon en had daarbij zulk een onschuldig gelaat. Wanneer zij niet de kloederen van een volwassene had go dragen, dan zou men haar voor een vijftienjarig kind bobben kunnen houden. Zij droeg een- langen, grijzen reismantel, een klein zwart kanten hoedje met witte bloemen, lange grijze handsohoeuen met veel knoopjes eu Fransche bot- Ook Februari hield zich met butrekking tot de Rijksmiddelen bijzonder goed. De Minister rekende door elkander op f 19904858 per maand, welk cijfer intusscben in de eerste maanden nimmer wordt bereikt. Januari gaf zelfs imer dan Februari. We ontvingen f8 380 810.75 (tegen f8 672 801.82- in de vorige mi,and) maar in Februari kwam slechts f 7 500 515.04 in. dus thans ruim I' 88 000 meer, terwijl wij over de eerste twee maan den, bij 1805 vergeleken, al bijna 21/-! in<'" lioen vooruit zijn. De verblijdende uitkomst, vergeleken met Februari 1805, openbaart zich in al de hoofdgroepen der middelen directe belastingen ruim f50000, rechten op den invoer meer dan 3 ton in éen maand (nog wel de kortste of er ook gesmokkeld werd vroeger!) accijnzen circa 1140000; waar borg f4000; indirecte belastingen f202000; posterijen 1'82 000; telegraphic f 15000; loodsgelden f32 000. Alleen de diversen en de Staatsloterij bleven een kleinigheid ten achter, hetgeen natuurlijk aan geheel toe vallige omstandigheden is te wijten. Kr is dus, zonder abnormale en bijgaande verschijnselen, zonder dat wij ditmaal ook te veel aan de successierechten hebben te dan ken, gestadige en verblijdende vooruitgang. De stand van zaken op dit oogenblik is, dat wij van de tien nog overige maanden binnen het cijfer der raming nog f 113 798083, d.i. gemiddeld f 11 379 808 per maand hebben te ontvangen en dat de uitkomst over de beide eerste maanden alle reden geeft van tevredenheid. Zonder twijfel heeft de over 't geheel bui tengewoon zachte winter tot dit gunstig ver loop het zijne bijgedragen. Hij het Donderdag op reces gaan der Tweede Kamer werd als vermoedelijke datum voor de hervatting van baar werkzaamheden ge noemd, Dinsdag 5 Mei. Kapitein H. Seret. liet bekende Kamerlid, is op zijn aanvrage gepensionneerd, met den titel van majoor. Up een bericht in het oflicieele Belgische bulletin, dat 7 Januari een longzieke melk koe uit Nederland naar België zou zijn ge voerd, antwoordt onze Regeering, dat haar uit een zeer nauwkeurig onderzoek is ge bleken, dat de bewuste koe geen besmette lijke longziekte heeft gehad, en althans blijkt, dat het beest niet besmet is geworden in Nederland, waar sedert.1887 geen enkel geval van besmettelijke longziekte voorgekomen is, Onkunde of boos opzet van de Belgische v eeartsen De le luitenant der artillerie P. M. Vis en de officier van gezondheid 2e klasse J. J. Koumans zijn alsnog, ter belooning van aan den lande bewezen buitengewone diensten ter zake van de krijgsverrichtingen tegen Lombok in 1894, benoemd tot ridder 4e klasse der Militaire Willems Orde. De Minister van Oorlog brengt ter kennis van belanghebbenden, dat het geneeskundig onderzoek der adspiranten voor de Cadetten school te Alkmaar zal plaats hebben op 7 en 8 Juli a. s., terwijl het schriftelijk examen zal gehouden worden op 9 en 10 Juli daar aanvolgende. Zie verder Staats-Ct. 64. Maakten we in ons vorig nummer gewag van de aanschrijving van Binnenlandsche Zaken waarbij bepaald wordt, dat provinciale <>1 ge meentebesturen voortaan hun advertentiën rechtsstreeks moeten zendon aan de Staatscou rant en deze dus niet langer ten hoogste 20° o behoeft uit te keeren aan den boekhandelaar- tusschenpersoon, een veel ernstiger bezui- tines. Tiaar wangen waren zoo zacht als de blndem van een bloem, liaar oogen helder blauw, bet mooh blonde haar viel in zware lokken op bel marnier blanke voorhoofd. Zelfs do dood had dit lieftallige gelaat ontzienda oogou drukten geen doodsangst, geen opstoltcnis uit, de lippen jdooide zich als tot een glimlach en wanneer dokter Bardon niet zoo stellig verklaard had, dat zij dood was, dan hadden Gertrude eu mr. Ford het niet kunnen gelooven, want zij geleek veeleer op een slapende, die elk oogenblik kon ontwaken. Arm kind, zeide Kenneth bijna eerbiedig, oin liaar zal zeker getreurd worden. Lady Chntterly schrok. Hoe kwam zij hier V fluisterde zij. Ik weet ze- dat zy een vreemdelinge is. De stationsohof kwam terug, na de coupé door zocht te hebben. Dit onderzoek scheen niet veel aan het licht to zullen brengen, want een lederen reistaschjo, zooals zc in eiken galanteriewinkel worden verkocht en oen mandje, waarin wellicht ecnigc versnaperingen geweest waren, was alles wat men govonden had. In het mandje lagen nog eeuigu bonbonsde dokter nam een daarvan, brak ze door on rook or nan. Antimonium zeide hij. Gy moet deze bonbons goed bewaren, dief, die zullen wij by de lijkschou wing wellicht noodig hebben. Maar wie is zij vroeg Kenneth. Het komt mij zeer wreed voor, haar familie zoo iu hut onzekere over haar lot te laten. Dokter Bardon haalde do schouders op. Do conducteur Wilton zeide, dat hij eerst te Will- mington den trein had overgenomen en geen acht geslagen had op do jonge dame, omdat hy dacht dal zij sliep, O ju. mylady, zeide hij daanip'togen de gravin, ik ben door 'dit voorval zoo verschrikt, dat ik bijna vergeten zou u een boodschap van mynheer den graaf over te brengen. Mylord was aan het statiou nigingsmaatregel is thans uitgedacht door het Departement van Oorlog, De kamptoelage voor het kader der artil lerie-schietschool is verminderd en wel voor de gehuwde onderofficieren met 50, en voor de korporaals en minderen met 10 cent per dag, zoodat de luatsten nu in 't geheel geen toelage rneer hebben. Wat voor de gehuwde onderofficieren een vermindering van toelage a f3.50 per week beteekent, zal men wel begrijpen. Men boude daarbij in 'toog, dat bet. hier geen verblijf geldt van eenige dagen of weken, maar dat de meesten gedurende 5 a 6 maanden iu het kamp vertoeven. Wij geven de feiten zooals ze tot ons komen, zonder tneer. De redenen die tot deze buitengewone vermindering leidden zijn ons onbekend. Geldt, het bezuiniging, dan moet er op worden gewezen, dat deze hier al zeer droevig wordt toegepast. Aan den eenen kant wordt het tructement dier lieden steeds kleiner gemaakt door steeds hooger belastingenaan de andere zijde wordt nu óok nog op hun toelage beknibbeld. Bij de commissie voor het «Taalfonds" is toezeging ontvangen eenor gift van f 10000. «namens velen" gedaan door iemand, die on bekend wenscht te blijven. In 't geheel is dus nu zoowat een kleine 60 000 gulden door de Nederlanders bijeen gebracht voor tiet behoud van het Hollandsch (geen Nederlandsch) als volkstaal onder de Zuidafrikaanscbe boers. Alles mooi en wel, maar nu moest men toch óók eens iets gaan doen voor de eigen landgenooten. Men komt daar zoo op door de lezing van het volgende berichtje: Door het bestuur der veveeniging «Meta len kruis", te 's Gravenbuge is besloten, om de met genoemd kruis gedecoreerden, in de verschillende diaconiehuizen en lieldadigheids- instellingen opgenomen veteranen een weke- lijksche toelage te doen toekomen tot het aanschaffen van versnaperingen." Wij herinneren er tevens aan, dat de paar honderd overlevenden van 30 in België reeds lang van Rijkswege zijn gepensionneerd. Mej. Catharina Alberdingk Thijm schrijft in liet Weekblad De Amsterdammer: Op het oogenblik heb ik een geval, waar de wet mij machteloos maakt een meisje van 14 jaar te redden. Ziehier: de vader zit in de gevangenis, voor de zooveelsto maalde moeder drinkt. Het meisje, een lief, handig kind, dat goed wil, ontvangt van mij nieuwe kleoren om in een dienstje te gaande moe- te Willmington en droog my op u le zeggen, dat. hij .laar nog zaken had eu eerst met den laatsten trein thuis zou komen. De gravin gaf Wilton een schiling voor zyn boodschap, hetgeen zij, dank zij de vrijgevigheid van lady Edith Ford, nu wel doen kou. Dat is juist weer iets voor Reginald, dacht zy, op die wijze spaart hij telegriunkosten. /.ij zag er zóo bleek en ontroerd uit, dat Kenneth Ford het noodig oordeelde, haai' naar het kasteel te vergezellen. Ik zie duidelyk, dat ge niet in staat zyt, alleen te gaan, zeide hy, en Cartwriglit verwacht mij niet, liet kan dus geen teleurstelling voor hem zyn, als hij my te Willmiugton niet vindt. De trein keerde terug naar Willmington. De stationchef had den waggon, waarin hot droe vige voorval was afgespeeld, laten afhaken on Wil ton opgedragen, aangifte te doen bij do justitie te- Willmington. Gertrude nnui liet aanbod van mr. Ford il ank baar aan. Ik zal ii werkelijk veel verplicht zijn, wanneer gij mij thuis brengt, zeide /.ij. Ik ben anders niet zenuwachtig, nuinr thans voel ik mij vreesclijk aan gedaan. li God zoo uijjn Phil eens zoo iels moest Haar moederhart brak, toen zij naar du lieftallige doode keek, dio door geen moeder meer gekust zou worden. Had zij geen bagage bij zich? vroeg Gertrude eensklaps. l)io zou ons misschien op het spoor kun nen brengen, Er was echter geen bagage, volstrekt niets, he- halve hot kleine reischtusenjo. Op verzoek van don dokter werd het door lady Ghalterly geopend, maar ook daarin vond men niets wat ecnigc opheldering kon geven oen zakdoek, een borduurwerkje, een I beurs niet ongeveer drie pond aan goud en zilver en ten slotte een verkreukeld couvert, waarop met stijlschrift geschreven was: „The Firs." De stationschef, die ongehuwd was, bood terstond aan, het meisje zoolang in zijn huis te houden, tot dat men een baar gehaald zou hebben om haar naar het lijkenhuisie op het kerkhof over te brengeu. Lady Cbatterly kon slechts met moeite van de sohoone doode scheiden, maar Kenneth nam haar by de hand en voerde haar met zucht geweld weg. Gij moet aau Phil deuken, (luisterde hy haar vriendelijk toe, zij wacht u. Gertrude beofdo over haar gohoole lichaam. U vergt houach te voel van uw gemoed, zeide liy zacht. Ik wilde dat ik u vroeger had wegge bracht. Neen, neen, dat is het niot. /ij waren alleen want de groom was aan het station achtergebleven om op zyn moester te wachten; an ders bad Konncth misschien niet gevraagd. Wat is het dan Gertrude antwoordde - Ik kan nooit doode monschen zien zonder me delijden met hen te hebben en den wenscli op te vatton, nog ieto voor hou te doen. Kenneth zag haar verwonderd aan en zij vervolgde Gij hebt misschien nooit gehoord, dat ik con broeder had Noen. Wy stonden mot clkour uiteen op de wereld, totdat ik huwde Vertel niui, verder, zeide Kenneth, het doet a te veel aan, hot zou uudcclig voor u zijn. O neen, het kan niet uadeelig voor mij wezen, over Cecil to spreken. Ik had li m liof boven alles lor woreld, uitgezonderd mijn kinderen on hy heeft mij geen enkele maal geschreven, sedert ik gehuwd bon. Ik geloof, dat liet. hem niet naar wcnsch is ge gaan on hy was te trotsch om my om hulp to vragen. Wordt vervolgd.)

Amersfoortsche Courant | 1896 | | pagina 1