Stadsnieuws. Marktprij zen. Advertentiën. spreekwoord wees vertrouwd, maar vertrouw nie- mand. Hijt heeft liet nooit gewaagd bij me te ko men. Hij kende me wel, want ik had hem maar al te vaak geweigerd zijn peper uit te voeren. Maar wat mij het gevaarlijkst toeschijnt is,- dat men deze zoogenaamde vrienden bewapen i mot onze geweren en onze amunitie. En wat ik tergend voor ons dapper leger vind, is, dat deze Toekoe Oeiuar met zijn benden bij den aanval vooropgaan met achter uitzetting van onze eigen troepen. Maar ik weet het niet I" Zoo ongeveer herinner ik mij een van 's generaals ontboezemingen bij een gesprek op Bronbeek, nu meer dan 2 jaar golfden. Het ware misschien plicht geweest toen met lui der stemme te spreken, doch het bescheiden verzoek van don generaal, om toch nooit die dingen in de courant te zetten, hield mij er van terug, te eer, wijl toen, volgens de berichten, geen wolkje aan den Atjeh-hcmel zich vertoonde. Thans, na het opnieuw gepleegde verraad van Toekoe Oemar, weuschto ik gaarne het oordeel van den generaal te vernemen over den tegenwoordige» toestand. Daartoe bracht ik zijn Excellentie Vrij dag een be zoek op Bronbeek, waar ik den generaal, van ge zondheid veel beter dan bij zijn feest, als gewoonlijk aan zijn schrijftafel vond, nu te midden van talrijke artikelen over Atjeh. De generaal is niet zoo gemakkelijk te intorvie- Eenmaal over Atjeh sprekende, volgt de eene episode van hei oorlogsveld de andere. Beurtelings glijdt over dat als van kruitdamp gebruinde gelaat een zegevierende glimlach, als hij u verhaalt met hoe weinig verliezen hij een expeditie ten. einde brachtof welt er uit dat eene, nog altjjd zoo door dringende oog, waarmee hij zoo menig A tjeh's hoofd deed huigen aan zijn voeten, een traan, bij de her innering aan een van de vele braven die onder hem sneuvelden of over een ondergaan, onrecht. Zonder den geueraal voortdurend vragen te stellen bleek mij uit ons gesprek, dat hij den toestand zeer ernstig inzag. „Toekoe Oemar heeft ons in de kaart gekeken, gelijk te verwachten was en zal nu met ouze eigen patronen, wie weet hoeveel van dat kostbare, mooie bloed vau ouze brave kerels doen vloeien. Nu is er maar éen manierden Atjehers toonen, dat wij sterker zijn dan zij meenen en ze over de kling te jagen. Als de Regeering nu maar voor troepen zorgt. Aan den kranigen gouverneur Van der Wijck zal het niet liggenzijn snel handelen op Lombok en ook nu weder, waarborgt dat. Even min aan generaal Vetter, dien ik ken als een dap per soldaat, die nooit met het laatstgevolgde stelsel ingenomen kon zijn. Men beweert, dat hij Toekoe Oemar bij zijn be zoek leelijk aangekeken heeft. Het kan best zijn en dan pleit het \uor den eerlijken soldaat, die geen verrader vertrouwt. Wat een geluk, dat Vetter nu ten minste alleen haas is, door zijn functie van legercommandant en regeerings-commissaris. Het civiel-bestuur, dat zoo dikwijls bij expedities ons in den weg liep, heeft thans tenminste niets te zeggen." (Over dat civiel-bestuur is de geueraal nooit ge makkelijk te spreken geweest.) „De eerste honderd jaar behoort, als men Atjeh tot onderwerping krijgt, het militair bestuur gehand haafd te worden. De Atjeher is een goed soldaat en heeft een diep respect voor kranige officieren. Die arme Vetter! Maar wat een geluk, dat hij niet gewond is. Dan zou het er treurig hebben uit gezien. Was Vetter buiten gevecht gesteld, de At jeher had er natuurlijk de hand der Voorzienigheid in gezien en dit in zijn voordeel uitgelegd". Over het beschikbaar stellen van het korps ma riniers verheugde de generaal zich in hooge mate. „Men heeft er mij wel eens een verwijt van ge maakt, dat ik 300 Jantjes aan een expeditie te land liet deelnemen, maar ik blijf er bij, dat het een kranig korps is en ik begiijp mij niet, dut men het heeft willen afschaffen. Men moest liet veeleer uit breiden, onr steeds troepen gereed te hebben om naar Indiö te kuunen zenden. Zij zijn flinke sol daten onze mariniers en goedkooper dan de Iudische soldaat. Want uitbreiding van het Indische leger moet er komen en liefst zoo spoedig mogelijk. Wij hebben in Indië veel te Weinig troepen, zoodat tel kens dezelfden weer in het vuur moeten. Dat mat de soldaten te veel af." Hoe denkt u over Aijeh als koloniaal bezit? „Het is een heerlijk land, waar alles groeit. Men kan er behalve peper, suikerriet planten en tabak, Icollie en guano, men vindt er goud en mineralen. In mijn tijd was er reeds een Fransche firma, die een groot stuk grond m erfpacht weuschte, doch de Regeeriug wilde dit toen met." Zoudt u meenen, dat generaal Vetter het, in dien hij over genoeg troepen kan beschikken, zal klaar spelen 't „Ik heb in Vetter het grootste vertrouwen, maar hij heeft een zware taak. Hij zal moett-u goed maken wat gedurende zooveel jaren bedorven is, er opnieuw den schrik onder moeten brengen en eigenlijk van meet af beginnen." Hoe is het mogelijk geweest, dat Toekoe Oemar verschillende posten heeft kunneu omsingelen „Wel. dat is een gevolg vau het systeem om tus- schen de posten kleine posten te doen bezetten met door ons gewapende vrienden Hoe groot schat u den Atjehsehen vijand „Ik heb destijds uit verschillende expeditie's kun nen opmaken, dat elke Moekim minstens over 1000 weerbare mannen beschikt, zoodat ik den vijand muist genomen op 80000 man schat." Iloe zoudt u, indien generaal Vetter er in slaagt weder schrik onder den Atjeher te brengen het rijk willen bozetten „Ja, als mij daaromtrent advies gevraagd werd, zon ik adviseeren een bezettingsliuie te trekken van Kroeiig naar Katoeng Raba met groote en tusschen- posten en een voorpost Lambaroe met kleine posten omringd." Het koste raij heel veel moeite om toestemming te verkrijgen, om een en ander aan de lezers van de A. Cl. te mogen meedeelen. De generaal kon zich maar uiel begrijpen dat zoovelen mij gezegd hadden „ik zou wel eens willen weten, hoe generaal Vau der Heijden over den toestand op Atjeh denkt." Ik heb getracht, dio voor mij zeer begrijpelijke j weetlust te bevredigen en hoop dat de generaal mij niet al te onbescheiden zal vinden in het gebruik i dat ik van zijn mededeeliugen heb gemankt. Morgeit 14 April, zal de lieer A. W. Carrière, referendaris li ij het Departement I van Justitie, zijn vyftigjarigen dienst als j ambtenaar hebben vervuld. Den Uilen Mei zal kapitein W. H. de Lozanne. kapitein van Weeding bij liet korps mariniers te Amsterdam, den dag herdenken waarop hij vóór 50 jaar in den militairen dienst trad. Naar men meedeelt, is kapitein Lozanne thans de oudste officier van land-en zeemacht. Het Kurbaus te Scheveningeu zal met, Pinksteren geopend worden. Ken Oostenrijksch muziekkorps zal uit voeringen geven tot het Philharmonisch orkest weer optreedt (dit jaar reeds 1 Juni). De abonnementsprijs der Kurhauskaarten zal echter verhoogd worden. Volgens de Haagsche bladen maakt bet bij het legerbestuur ven punt van ernstige overweging uil ot de dolk-bajonet van het nieuwe geweer al dan niet «buiten dienst" zal worden gedragen. Dat daar nog over gedacht wordt, is, zachtst genomen, nogal sterk, maar het zou intus- schen een ware uitkomst wezen als het nieuwe geweer al dadelijk zijn kracht deed kennen door een bres te schieten in het vooroordeel dat op het punt van wapers dragen buiten dienst hier te lande nog be staat. Een heel aardige drukfout maakt een der bladen, door mee te deelen De algemeene vergadering van de bedelaars en landioopers zal gehouden worden op Dins dag '21 April a. s. des namiddags 3 uur in het Volkskoffiehuis te Arnhem. Natunrlijk is voor het woord «bedelaars" uit gevallen deregel: «Vereeniging tot Christelijke verpleging van" Een arme drommel te Rozendaal vond daar verleden week een portefeuille met ruim 4000 gulden. De vinder bracht haar bij den eigenaar, een Belgisch koopman, te rug en outving voor zijn eerlijkheid éen kwartje Zoo moedigt rnen de eerlijkheid wel aan. Te Akkrum is Donderdag in een sloot het lijk gevonden van een ruim 20 jarig jongeling De ongelukkige had 's nachts aan een feest deelgenomen en was in den vroegen ochtend uit eierzoeken gegaan. De oorzaak van het ongeval schijnt over vermoeidheid te zijn geweest. Bóeren-spreek woorden over de maand April: Een natte April belooft veel vrucht. April- regeu, voorspelt zegen. Een eclne April doet wat. hij wil. Een droge April is niet der boeren wil. April-regen komt den boer zeer gelegen. Gras dat in April wast, staal in Mei vast. Vindt de justitie niet iedereen, die zij zoekt, men moet dan ook erkennen, dat zij heel wat te zoeken heeft. Vanwege het Departement van Justitie is nu een alphabetiscbe lijst van signalementen uitgegeven omtrent personen wier verzoek om aanhouding, voorkomende in het Al gemeen Politieblad", op 1 Januari 1800 nog niet was ingetrokken of vervallen. De lijst is een boekdeel van 175 bladzijden en noemt bijna tweeduizend personen. Belanghebbenden herinneren wij aan de publicatie van Burgemeester en Wethouders dd. 2 Maart waarbij zij, die alsnog een vor dering ten laste van. Rijk of Gemeente hebben over het jaar 1895, worden uitgenoo- digd hun rekening ten spoedigste, uiterlijk vóór 30 Juni ter Secretarie in te zenden. De verkiezing van éen lid voor de Provin- 1 ciale Staten in de vacature, ontstaan door liet overlijden van den heer W. Beukers, in het boofdkiesdisti ict Amersfoort, zal plaats heb ben op Dinsdag 5 Mei en de herstemming, zoo die noodig is, op Dinsdag 19 Mei a.s. Door Burgemeester en Wethouders is be- j paald, dat op Dinsdag 12 Mei de verkiezing zal plaats hebben voor vier leden van den I Gemeenteraad, in de vacaturen ontstaan door i het bedanken van de beeren 11, W. A. van I der Wall Bake, G. J. baron Van Mardenbroek van Ammerstol, E. L. IJ. van Lanschot Ilubrecht en M. W. F. J. de Jong. Op 31 December werd het stedelijk Gym" j nasiuin bezocht door 59 leerlingen, van welke 8 uit Amersfoort. 9 Seminaristen en 20 die hier ter stede lijdelijk wonen 22 zijn zoogenaamde spoorleerlingen. Aan de stedelijke Hoogere Burger School genoten op 31 December 123 leerlingen, 100 knapen en 14 meisjes, onderwijs. In vergelijking met, December 1894 wijst het aantal mannelijke leerlingen een ver- eerdering aan van 34, dat der vrouwelijke in vermeerdering van 4. Van de hierboven vermelde 123 volgen 109 het volledig onderwijs en 14 dat in enkele vakken hiervan zijn er 40, die da gelijks per spoor van buiten komen, dus bijna 33%, tegen 28%gedurende den vorigen Onze stadgenoote rnej. L. Adema is Don derdag te Utrecht geslaagd bij liet. examen voor onderwijzeres én Vrijdag voor de acte vrije- en ordeoefaningen. geheel aangemeld 162 candidates Twee heb ben zich vóór. en vier gedurende het examen I teruggetrokken. Van de 156 volledig geëxa- mineerden slaagden er 100. Aan onzen stadgenoot den heer G. Blok is opgedragen de levering van 34 raderbaren ten behoeve van den geneeskundigen dienst der landmacht,, en van 6 raderbaren. 6 ver- bandtrommels en 0 draagbaren, voonleTrans- vaalsche regeeriug, allen systeern-De Mooij. Wegens bet bloemencorso van den A. N. W. II. te Haarlem is de wegwedstrijd, (lie hier gisteren door de Arnersfoortsehe Wie lerclub »U. D. 1." zou worden gehouden, uitgesteld. Ter Paasch paard en markt werden aange voerd 230 paarden, 5 veulens en 30 hitten. De prijzen varieerden voor paarden van 170 tot f350, voor veulens van f70 tot f120, en voor hitten van f60 tot 1' 130. De handel was traag, óok door afwezigheid van vreemde kooplieden. In den loop van 1895 werden voorde lagelijksche keuring van visch aandevisch- markt hier afgegeven 4413 bi liet ten terwijl vóór den afslag 132 partijen en 31 schuiten aan de Koppel werden gekeurd. Door de politie werden 23 partijen, welke voor de consumptie afgekeurd waren, onschadelijk gemaakt. Gedurende het eerste kwartaal van 1896 zijn hier gevoerd 4132 telephonische gesprek- I ken en wel in Januari 1431, in Februari 1269 en in Maart 1432. In 1895 bedroeg liet aantal 3433, in 1894 I was het 3748. I Aan verscheidene officieren van het 5e regiment infanterie hier, die zich in de Loiri- bok-dagen aanboden voor een detacheering bij het Indische leger, is nu gevraagd of zij I alsnog geneigd zijn om voor twee jaren ge- I detacheerd te wonion bij de landmacht in I Oost-Indië I Ook tal van minderen, van alle wapens hier in garnizoen, bieden zich aan voor de- tacheering en de toeloop zou nóg grooter zijn als de ouders maar niet verboden de tacheering of overplaatsing aan te vragen. Luitenant-kwartiermeester N. E. Rost. van het korps pantserfort-artillerie, zal ook ge durende de ziekte van kapitein-kwartiermees ter J. L. Nederburgh diens lunctiën waarne men als secretaris der Hoofdadministratie van liet 5e regiment infanterie. Aan hoornblazer J. G. A. de Kort, van het 5e regiment infanterie, is dó bronzen medaille voor 12-jarigen trouwen dienst op de ge bruikelijke wijze uitgereikt. De soldaten T v. R. en A. de G.. van liet 5e regime ntinfanterie, zijn wegens wange drag uit de gelederen verwijderd. Bij vonnis van den Krijgsraad in het 3e militaire arrondissement is J. R.. milicien plaatsvervanger bij liet 5e regiment infan terie, schuldig verklaard aan mishandeling en veroordeeld tot een gevangenisstraf van 3 maanden en in de proceskosten, terwijl G. H. H., soldaat bij het 5e regiment infan terie en gedetacheerd bij liet Koloniale Werfdepot, schuldig bevonden is aanvve- derspannigheid. en hel beieedigen met woor- ege i au 3 in 3 zijn inei irdeuld inlon. i uien, al tot alsmede ;en G. K. in rang. en des- i gevangenisstraf militaire detentie de proceskosten. R. Voor het te Utrecht de nuttige handwerke gehouden examen in i huifden zich in liet In de zaak der Z. uilen hier woonachtig, tegen wie door de Rechtbank te Utrecht wegens diefstal van bout, t,e Rarneveld gepleegd, voor ieder een gevangenisstaf van éen maand werd geëischt, is Vrijdag vonnis gewezen. üe Ie en de 3e beklaagde werden, overeen komstig den eiseh, veroordeeld tot 1 maand gevangenisstraf; de tweede, voor wieri rnr. j. C. H. Prikken, advocaat bier, als verdediger optrad werd vrijgesproken. Tot hoofdingelanden van het Heemraad schap «De rivier -Ie Kern, beken en aankleve van dien" zijn herkozen in bet. 1e district de beeren rnr. M. J. L. Taets van Amenin gen van Renswoude, te Renswoude, en A. van Maanen, te Woudenberg, en in bet 4e (li.st.rict de beer A. Hilborsl Pzn., te Soest, allen aftredenden. Het bezoek, dat H. M. de Regentes Don derdagmiddag aan Soestdijk bracht, staat ongetwijfeld in verband met de belangrijke verfraaiing, die liet Paleis thans ondergaat. De beide overdekte galerijen, die zich halve maanvormig aan weerszijden van het hoofd gebouw uitstrekken, worden met glas afge sloten, de vloer wordt met mozaïek belegd, terwijl artistieke fresco's worden aangebracht. 1 De kosten van deze belangrijke versieringen, die het Paleis zeer ten goede kernen en I liet een meer vorstelijk aanzien zullen geven worden begroot op f 50 000. De vacature bij de Ned. Hervormde gemeente i te Hoogland, welke 12 Januari door liet over lijden van (Is. Willeins is ontstaan, staat i weder vervuld te worden, daar ds. J. D. Bierens de Haan, predikant te Ootmarsum, het be- roep naar deze gemeente heelt aangenomen. Kolonel en mevrouw Oliphant hebben heden den eec.st.en steen gelegd voor hot nieuwe gebouw van de Landkolonie op de Groote Batelaar. Nadat voor eenige maanden de beide Ge reformeerde kerken te Baarn zijn vereenigd, word kort daarop door leden, die zich met die samensmelting niet konden veroenigen, een afzonderlijk lokaal^ voor godsdienstoefeningen ueopend aan de Nassaulaan. Thans heeft zich weder een ander gods dienstige gezindte gevormd, die zich noemt Vrije Evangelische gemeente. Gisteren hield zij voor liet eerst baar godsdienstoefening en wel in de Schoolstraat, onder leiding van den heer Pietcrse, uit. Wapeningen. Belangrijk is de geluksnankondiging van Samuel Heckscher Senr iu Hamburg, welko zich in hot huidige nommervau ons courant bevindt. Dit buis liceft zich door zijn prompte en stilzwijgende uitbetaling dor hier en in den omtrok gewonnen bedragen eono zoo goocle faam ver worven, dat wij ul onze lozers aanbevelen op zjju huidige advertontie acht te goven. LIEFDADIGHEID. Tot. liet geven van inlichtingen aan 1.) e p u r- t e in e n t s li o o fel e n, Wyk bezoekers uii Belangstellen d e n zal het Centrnnl- burenu DINSDAG den 14 April, 's middags van vier uur tot kwart vóór vijven zitting houden in een der lokalen van liet Raadhuis. Zij, die op dat uur verhinderd zijn, kuunen dagelijks tot 12 uur inlichtingen bekomen bij dén Secretaris-Boekhouder G. F. MKZGER. Zuidsingel, 273, 3,51ste i J i TS'IArnCHMJ Derde klasse. Trekking van 9—10 April (1000 loten). Ten kantore van den Collecteur te Amers foort zijn aan de volgende nummers te beurt gevallen Prijzen van f45: 223 250 527 537 647 658 674 695 702 13415 13433 19795 10804 10847 19860 en 20647. Te zamen 16 prijzen. Volgende trekkingen geschieden 4e klasse 20—23 April en 5e klasse 4—7, 11—13, 15, 10—22 en 20—30 Mei. De derde klasse bevat de navolgende prij zen 1 van f25 000, 1 van f5000, 1 van f2 000, 2 van f1500, 5 van 1'IOÜO, 5 van f400, 5 van f200, 15 van 1100 en 1505 van I 45. (Geen nieten.) Loten of gedeelten zijn ten voormelden kantore (Broedestraat, wijk E. 350) nog ver krijgbaar; doorgefourneerde a 1'3.50 en klas sikale ïi 1'2.85 per Amersfoort, Vrijdag 10 April 1896. Appelen f 0.- a f0.- Peren f 0.— a f 0.— Kleiaardappelen f 0.ii 0.per heet. Zandaardappelen 11.20 k 11.50 p. heet. Iloendereieren f2.50 ii f3.— p. 100 st. Boter 10.80 a f 1.05 p.k. Kippen f 0.70 ii t 1.00 Kuikens 1' 0.iï 10.Piepkuikens f0.— a 10.Kenden Of.— a 10.— Jonge eenden f0.ii 10.Ilazen 10,10.Wilde konijnen f0.a ,(l-Tamme konijnen 10.50 a f 1.10 p. st. Duiven 10.30 ii 10.60 p. paar Zeugen f30. af 40.- Biggen f5.00 a i'8.50 Schrammen I'll.— a 117.— Aangevoerd waren ongeveer 0 heet. Ap pelen, 0 heet. Peren, 0 heet. Kleiaardappe len, 00 beet. Zandaardappelen 45000 st. Hoendereieren, 1500 kilo Boter, kilo Mar garine, 14 zeugen, 300 biggen en 10 schram- Heden overleed te Bennelcom in deli ouderdom van 93 jaren, onze geliefde vader, behuwd-' en groot vader de heer WILLIAM CHRIST! A A N GUISE, gerechtigde tot het dragen van hot Metalen Kruis. Uil aller naam M. L. DIJKGRAAF— Guise. W. P. DIJKGRAAF. Amersfoort, 0 April '06. Heden overleed te Tie ouderdom van bijna 75 vader on behuwd vader de lieer C0RNELU8 do HAAS. U. DK HAAS. A. A. de HAAS— Schimmel, iseoout, 12 April 1896.

Amersfoortsche Courant | 1896 | | pagina 2