Donderdag 16 April 1896. No. 4554, 45e Jaargang Een noodlottig geheim. Binnenland. Oltgave firma A. H. VAN CLEEFF te Amersfoort. Verschijnt Maandag- en Dondvrdagna/middag niet gratis Zondagsblad. Abr>: per post ƒ1.15. Abonnement alleen op het' Zondagsblad voor Amersfoort 40 e 8 maanden. Advertentiën 16 regels 60 et.; elke regel meer 10 et. Groote letters naar plaatsruimte. Legale-, officieële- en onteigeniugsadvert. per regel 15 et. Reclames per regel 25 ct. Afzonderlijke nummers 10 rent. Dienstaanbiedingen en aanvragen, uitsluitend voor- en betreffende den werkenden stand, van minstens 5 regels, in het Zondagsblad, per regel5 cent. Bij advertentiën van buiten d« stad worden de ineasseerkosten ia rekening gebracht. Bureau KORTEGEACHT56 Telephoon 19. K E N N I 8 G E V I N G. Do Gedeputeerde Staten van Utrecht, Gezien een ingekomen schrijven, d'd 28 Maart 1896, houdende inededeeling, dat de Heer W. Beu kers, lid der Provinciale Staten van dit Gewest voor het hoofd-kiesdistrict Amersfoort, op den 27. Maart j 1. is overleden Overwegende, dat in de hierdoor ontstane vacature in tie Vergadering der Staten van deze Provincie voor liet hoofd-kiesdistrict Amersfoort behoort te worden voorzien Gelet op de artikelen G, 7 en 14 der wet van 6 Juli 1850 (Staatsblad n°. 39), regelende de samen stelling en mach van de Provinciale Staten Gezien de wet van 5 November 1852 (Staatsblad n" 197). houdende regeling van de vertleeling der provinciën in kiesdistricten, ter benoeming der leden van de Provinciale Staten, enz.; Gelet op hun besluit van 12 Ai.ri) 1888, n° 19 (Provinciaal-blad n° 40), tot vaststelling eener ge wijzigde indeeling der genieenten in onder-kiesdis tricten voor de benoeming van leden der Provinci ale Staten. Hebben goedgevonden te bepalen 1°. Dat de verkiezing van een lid der Provinciale Staten van Utrecht, in het hoofil-kiesdistrict Amers foort, zal geschieden op Dinsdag, den 5, Mei 1896, en de herstem tiling, zoo noodig, op Dinsdag den 19 Mei daaraanvolgende. 2" Dat dit. besluit zal worden toegezonden oau den Voorzitter van den Raad dor gemeente Anier- l'oort, ter kennisneming en verdere uitvoering, zul lende liet wijders ter nlgcmccnc kennis worden gé bracht door afkondiging in liet Provinciaal-blad en door opneming in iiet Utreehtsch Provinciaal en Stedelijk Dagblad en in de Aniersfoortscho Courant. Utroeht, den 9. April 1896. De Gedeputeerde Staten voornoemd, SCHIMMEI l'ENNINCK v. t>. O. v. NIJENBEEK. voorzitter. C. li. MERKl'S. grillier. Amersfoort'» handel in 1895 We ontvingen het verslag van de Kamer van Koophandel en Fabrieken te Amersfoort over 1895 en vinden daarin zóo veel. dat ook in breeder kring dan bij hen die het boekje ambtshalve ontvangen, belangstelling /.al wekken, dat we er een en ander uit willen overnemen. Waren, wat den handel betreft, de laatste verslagen niet zeer gunstig te noemen wat liet Winstgevende der zaken aangaat, ook dit jaar is dat wederom het geval. Evenwel kan met genoegen geconstateerd worden dat, over het algemeen genomen, tie prijzen der artikelen niet verder zijn gedaald en eenige zich zelfs weder hoven het laagste standpunt hebben verheven. Waren de aanvoeren te water kleiner dan in vorige jaren het geen te begrijpen is bij tie sterke concurrentie der spoorwegen de aanvoeren met deze laatsten waren des te grooter. zoodat de geheele aanvoer meer bedraagt dan bet vo rige jaar en dus de omzet vermeerderde. Hetzelfde schijnt ook met liet vervoer van hier naar elders het geval te zijn, ofschoon Feuilleton. Daar kan de overlevende tweelingzuster partij van trekken, maar wanneer gij dien ellendeling waarschuwt, dat er nog een zuster van zijn slacht offer leeft, dan zal hij zijn listen van voren aan be ginnen. U hebt gelijk. Welnu, mr. Disney, wanneer gij thans naar Halton gaat en daar alles bekend maakt, dan staat Vrijdag reeds de roerende geschiedenis van de twee lingzusters in alle couranten en onze oude heer met zijn witte baard en zijn patriarchaal voorkomen ver trekt ouder de ecne of andere vermomming naar Parijs, om aan de overlevende miss Charles en nieu we misdaad to beproeven. Maar kan ik hier sti' blyven zitton en niets i, terwijl mijn lieve Nora in een ongewijd graf rust Haar graf is niet ongewijd, want zij rust op oen der schoonste kerkhoven van Northshire, waar zij begraven werd ut> kosten van een rijken Indisch man, die niet kon dulden, dat zij in het armengraf werd neergelegd. Ik verlang ook niet van u, datge niets zult doen, maar wanneer ge eenige hoop wilt hebben om je verloofde te wreken, dan moet go naar Halton gaan en den naam van het doode meisje voorloopig nog geheim houden. Maar dan zal de moordenaar zjjn straf ont- loopon 1 Neen, dat zal hij niet. Als wij maar eenmaal zijn naam ondekt liehben. dan zullen wij een ne vel tot aauliouding legen lieui vragen, onder be schuldiging van sluipmoord, maar zoolang gc dit doe daaromtrent alleen de statistiek der spoor wegmaatschappijen ten dienste staat, dewijl die betredende liet scheepvaart-verkeer niets daarover vermeldt. De nijverheid geeft weinig stof tol. opmer kingen. Enkele zaken waren minder bloeiend terwijl andere vooruitgingen. Op de uit wendige verbeteringen en verfraaiingen af gaande, zou men moetei opmaken, dat de winkelnering bloeiende ishet zou echter ook kunnen zijn. dat dit alles meer zijn oor zaak vindt in den geest des tijds, die van reclame houdt, en in de onderlinge concur rentie, en het dus weinig bewijst voor de welvaart, wat ook zeer wel mogelijk is. Aangaande den handel met het buiten land zegt het verslag o.a Onder de van hier naar het buitenland uit gevoerde artikelen werden in vorige jaren steeds tapijtgoederen genoemd; dit kan, vol gens de fabrikanten, door den vrijen in voer van builenlamlsch fabrikaat en de helling van hooge invoerrechten op Neder landse!) fabrikaat in bet buitenland niet meer plaats hebben. De groothandel bleef daarom beperkt tot dien in linnen en ka toenen goederen, manufacturen, tabak en vee. In November 1895 werd de vrije invoer van vee naar België en Frankrijk openge steld vandaar dat vele vette varkens der waarts verzonden werden (75U0 stuks). Be halve voor magere varkens, waarin tie uit voer weder groot was (uit Amersfoort en omstreken gemiddeld 10U en uit Barne- veld gemiddeld 15U per week) naar Enge land en Frankrijk, was er ook veel vraag voor Hollandsche keuen. Voor Frankrijk werden er in vooral December veel op gekocht. En omtrent den binnenlandschen handel Die in inlandsche tabak, gewas 1894, was in liet algemeen vrij levendig, vooral in de soorten voor sigaren dienstig. De prijzen wtiron niet hooger dan van het gewas in 1893, hetgeen daarin zijn oorzaak vindt, dat tie qualiteit niet zoo goed was. Het gewas 1895 is in alle opzichten uitstekend van quali teit, de prijzen hooger dan van 't gewas 1894 en de verkoop niet onbelangrijk. In de Betuwe, Wapeningen en omstreken neemt de tabaksverbouw weder loe, in Nijkerk daarentegen af, terwijl onder Amersfoort en Hoogland geen tabak mee. verbouwd wordt. De handel bepaalde zicli overigens hoofd zakelijk tot dien in hout, schors, rijstemeel, gries en grint, raap- en lijnkoeken, granen, hooi en stroo, koloniale waren, manufac turen en aanverwante artikelen. In '1895 kwamen hier aan 751 schepen met niet ilocn kimt, raoogt gc niet laten merken, dat die zaak u aangaat, want hij is een gevaarlijk man, die voor niets terugdeinst. En ik zou naar Frankrijk terugkeeren en liet raadsel onopgelost laten Wanneer ik maar rijk was en detectives kon betalen, dan zou ik dat ge heim wel weten te ontsluieren. Mijn beste, jonge vriend, ge kunt er zeker van ziin, dat tic slimste detectives de zaak in hun ge dachte houden. Mr. March van Salton, heeft een belooning van honderd pond uitgeloofd voor elke bijzonderheid, die tot ondekking van den moordenaar kon leiden. Ik kan mij niet begrijpen, waarotu Kenneth Ford haar doodde. Zij heeft hem toch nooit eetiig leed gedaan zij kende hem niet eens. Haar leven stond hom misschien in don weg om het ecne of ander groote vermogen te bereiken. Mogelijk is hij ook in het bezit van ecu erfenis, die haar van rechtswege toekwam, terwijl hij haar met ecu armzalige lijfrente tevreden stelde. Mevrouw Leoomte heeft altijd gezegd, dat haar schoonzoon van voorname familie was, Nu dat geheim zal vroeg of laat wel opgehel derd worden en misschien gebeurt dat nog wel tijdig genoeg, om miss Beatrix Charles in haar rechten te herstellen. Ilc geloof vast en zeker, dat de schurk in den omtrek van Salton woont. Claude huiverde. Onmogelijk, zeide hij. hij zal haar toch niet in de nabijheid van zijn eigen huis gebracht heb ben oui haar daar te doen sterven? LI ij zal toch wel wcnschcn aan zijn misdaad zoo weinig moge lijk herinnerd te worden en haar graf niet telkens voor ongen willen hébben? Goed, maar stol daartegenover eens zijn mu keurige bekendheid niet tijd en plaats. 11ij ki ileu conigcn trein van den geheclcn dag waarvan de reizigers voor Salton niet te Willmiugton be hoeven over te stóppen. Vervolgens volbracht hij een tnnnenlast van 56872, tegen 820 met 63271 tonnen in 1894; dooi- tie Hollandsche spout- werden vervoerd 38814 tonnen, tegen 33 130 in 1894: aan het (ontraul-stalion zijn verzonden 827 waggons tegen 585 in 1894 en aangekomen 3257 waggons tegen 2814 in 1894. Het telegraafverkeer nam weder toe, er werden in het geheel 28 863 telegrammen behandeld vart het telephounverkeer vintien wij geen melding gemaakt. Bij de Rijkspostspaarbank werd ingelegd f142 456.50 en terugbetaald f 113 253.53s. Terwijl aan accijns op gedistilleerd werd ontvangen f127 860.67 (voor 202953 Liter werd aan accijns op het geslacht slechts 187 281.10 betaald. ATJKII. Maandagavond is bij het Departement van Koloniën het volgende offieieele telegram ont vangen «Gisteren Riloel en Lamkoenjit opgeheven tien mindere militairen gewond." In ons vorig nummer deelden we tnede, dat het Nieuws van den Dag dit bericht reeds des ochtends verspreidde en óok wat duide lijker, door te zeggen, dat die posten geslecht zijn, terwijl de Telegraaf melddeDe ben- tings zijn verbrand. De ammunitie en de stuk ken zijn naar Kota-Radja gebracht. Het Nieuws ontving gisteren het volgende telegram «Tjot Rang is na hevigen tegenstand ont zet. Gesneuveld zijn de le luitenant H. L. Maarschalk en 3 soldaten, terwijl 42 der onzen werden gewond." Het Ilhld. spreekt van 20 gekwetsten en meldt nog, «lat Lam Roet (de post ten N. van Tjot Rang) is verbrand. Hieruit blijkt, dat onze troepen, welke eerst bezuiden de linie ageerden, zich thans Oostwaarts hebben gewend, en zijn aange vangen met de Noordelijkste der vier om singelde posten. Tjot Rang is gelegen in liet Hoeloebaiangschap der IV Moekims Ateuh, welks hoofd een paar dagen na Toekoe Oemar is afgevallen, Naar wij vernemen, vertrekt begin Mei een tweede detachement der Koloniale re serve uit Nijmegen naar 1 De Haagsche briefschrijver rterZulplunische Ct. veronderstelde, dat, zoodra de Tweede Kamer bijeen zou komen, wij wel meer van tie Atjeh-zaak zouden hooren. Er liep zijn daad op een dag, dat do echte Kenneth Ford te Londen werd verwacht. Ik zelf hoopte hem te ontmoeten op een feest, waaraan hij zou deelnemen, maar daar er juist op deuzelfden dag een vriend van hem uit Indië zou aankomen, bedankte hij voor de uituoodiging, In dit alles zie ik een duide lijk bewijs, dat de schuldige in Northshire woont en tot de intieme keunissen van tien echten Ken neth Ford behoort, anders kon hij die bijzonder heden niet geweten hebben. Claude vroeg verder: Gelooft u, dat hij een medeplichtige heeft? De advocaat dacht, een oogeublik ernstig na. Ik zou het niet kunnen zeggen antwoordde hij. Iemand auders moet den brief geschreven heb ben, die onderteekend was „rnrs. Masterton"; hij zou het niet gewaagd hebben, al was het ook met verdraaid handschrift, dien brief zelf te schrijven. Het was een vrouwenhand, zeer mooi, duide lijk schrift, deelde Claude mee. Het zwakke punt in onze veronderstelling is. ging mr. Wedgwood voort, dat uit het onderzoek blee -lat het gedoode meisje on de oude heer niet tegelijk te Londen zijn aangekomen, maar elkan der eerst aan het station ontmoet hebben. Nu zou ik denken, dat hy haar niet uit hot oog verlo ren heeft. Eerst drie uren na haar aankomst te London is zii weer van daar vertrokken, zeide Claude. net bepaald bier of daar geluncht hebben. 1 iheel niet aan geducht— Eu - tiaar heb ik wat zou hij met haar Had zij veel bij zich Een grooten kuiler bagi -vangen •n klein stalen kistje, ik ik ze ook vond, op het inw Leoomte hot eerste gezicht herkennci stelde er voel prijs op, dat X rusting in Engeland zou aankomen en mijn tante, mr& Bolton, die de beste vrouw van de wereld is. gaf haar den koffer pressent. Hij was van zwart leder volgens hem reeds een gerucht, dat naar aan leiding van de Atjeh-zaken de Kamer buiten gewoon zou wortlen opgeroepen, maar daar is geen sprake van geweest. Óp dit oogenblik zou de Kamer ook weinig anders doen dan jammerklachten aanheffen en daarvan kan men ook in Mie nog genoe» krijgen. In éen opzicht is daar wel reden VQor. De oorlog heeft thans meer dan 400 millioeii gulden gekost en tal van menschenlevens. En wat is in die 23 jaar met dat geld en voor zooveel jonge mannen, die er leven of gezondheid lieten, bereikt Waarlijk, men preeke niet» nar ruhig Blut", doelt sta geld toe, veel geld, opdat althans niet weder door een verkeerde zuinigheid de zaak niet voor goed wordt bëeindigd. Omtrent Toekoe Oemar en zijn verhou ding tot ons leger op Atjeh leest men in bet Koloniaal verslag over 1895: «Gaven de bezettingen der door de be volking buiten onze geconcentreerde linie betrokken wachtposten nu en dan teleur stelling, de houding van het door T. Djohan opgerichte korps geregelde hulptroepen, waar over hij drie zijner bloedverwanten tot on derbevelhebbers heeft aangesteld, en dat overigens 40 panglima's en 200 minderen telt, gaf over het algemeen stof tot tevre denheid. Aan de hem gedane oproepingen om te velde te trekken gaf T. Djohan steeds prompt en spoedig gehoor, en de hem telkens ten gebruike afgestane wapens werden met de niet gebruikte munitie geregeld ingeleverd. De voor hem op Gouvernenaentskosten te Pakan Badak nabij Landjamoe gebouwde woning kwam gereed en bovendien liet hij zich te Lampisang en te Anak Paija (Lo- pong) een Atjehsche woning zetten, waar aan veel geld is ten koste gelegd. Over bet algemeen kon over de hoofden der verschil lende binnen den kring onzer tijdelijke ver sterkingen gelegen streken in Groot-Atjeh een gunstig getuigenis worden afgelegd. De moekimhoofden, de eigenlijke volkshoofden, komen op het eind van iedere maand ter hoofdplaats, zoowel om het hun toegekende traetement te ontvangen als om de han gende zaken te bespreken. De band tusschen hoofden en ambtenaren wordt zoodoende versterkt en het gezag der hoeloebalangs over de mindere hoofden neemt dientenge volge eveneens toe." Niet minder merkwaardig is een in het met tie jongste mail ontvangen nummer van het Bal. Nbld. neergeschreven oordeel van iemand die wijst op het algemeen wantrouwen in de juistheid der officieële Atieh-berichten, li ij herinnert er aan. dat net gebeurde op en do letters N. C. waren er met witte verf op ge schilderd. Dan moet de moordenaar een medeplichtige hebben, en wel een vrouw, zeide mr. Wedgwood. Waar maakt u dat uit op Dat is zeer gemakkelijk, als men den toestand maar eens nagaat. De brief, geteekend mrs. Master ton, is door een vrouw geschreven; toen de oude man afscheid nam van Nora, kon hij haar niet al leen verder laten gaan,, daar had hij weer vrouwe lijke hulp by noodig. Waarschijnlijk heeft hij zijn medeplichtige niet veel vertrouwen geschonken, maar toch, op zekere hoogte moet hij toch een vrouw met zijn plannen in kennis hebben ge steld. Te York gaat het spoor verloren, de getuigen hebben in het onderzoek verklaard, dat zij den ouden heer te York den trein hebben zien verlaf-n, zeide Claude, terwijl hij op de courant wees. Wilt ge den raad aannemen van een man,die oud genoeg is om uw vader te kunnen zijn en die een vriend van uw vader was? Zeker. Welnu, keer dan terug naar Parijs, leg u met alle kracht toe op uw geneeskundige studie en laat het aan mij over, dit geheim op te helderen Ik heb wel donkerder zaken aan het licht gebracht Maar Denkt gy misschien, dat ik minder belang in de zaak stel dan gij Claude zeide haastig Ik geloof, dat het veel geld en moeite zal kos ten, een hulp als de nwe is kostbaar. Ik zal nooit in staat zijn u naar waarde te beloonen. Mr. Wedgwood glimlachte. Ik beu lijk, mijn jongen, en het onderzoek, dat ik ga instellen, zal mij weinig kosten en alleen een gedeelte van mijn tijd in beslag nemen. Maar ook uw tijd is kostbaar, merkte Claude aan. Wordt vervolgd).

Amersfoortsche Courant | 1896 | | pagina 1