Stadsnieuws. Advertentièn. Huwelijk. J. vao Rijswijk ie Jong 7 Maart (Anak Galoeng) in de Javasche Courant niet. vermeld is; dat in liet verslag der voornaamste gebeurtenissen enz. de vor- Wonding van luitenant Fransen niet naar waarheid is medegedeeld, en verder het rap port veel te euphemistisch is gesteld. In het algemeen wordt in de Atjeh-rapporten de wnarhoio te veel verbloemd. »Met het oog daarop zijn do zes gesnouveldo panglima's en do 37 gesneuvelde en gewonde Atjehers ook nog zulke reëele figuren niet; ïykt. mij de grens tu&srhen licht en zwaar gewond ook zoo zeker niet getrokken, en acht ik ten opzichte van den oflicieelgunstigen toestand, met onzen vriend Djohun aan het hoofd, grooten twijfel geoorloofd." Januari gaf f81172801, Februari f8 386810, dat was iets minder: Maart spant van liet eerste kwartaal van OU de kroon door in de schatkist f 11 012 181 te brengen d.i. op f8000 na een millioen boven de raming. Dat is een zeer ongewoon verschijnsel. Doorgaans blijft, de opbrengst der middelen in liet eerste halfjaar beneden de raming: en nu reeds de derde maand 1 millioen meer 't Is wezenlyk hoogst gunstig. Over het volle eerste kwartaal hebben wij nu al f28972004 binnen, dat. is f.0 742 480 beneden't :,/ia der raming, maar toch ook f3123507 meer dan over hot eersto kwartaal van 1895, zoodat op die wyze liet voordeelig saldo bij bet sluiten van de boeken, vergeleken bij 95, een niet onaardig cijfer kan bereikt hebben. Naar de maand genomen, zien wij voor uitgang in alle hoofdgroepen der middelen, behalve wat de lelegraphen betreft, die in Maart 95 een l'5(*00 meer opbrachten dan nualle andere groepen gingen bolangryk vooruit. Al dadelijk wijzen wij op den steeds wassende» vloed van de douanerechten. Zij gingen in Januari 1122490 in de hoogte, in Februari ruim 3 ton en gaven in Maart, bijna 2 ton meer dan bet jaar te voren. Ook de indirecte belastingen (met inbegrip der suc cessierechten) wijzen f3GU0(H) vooruitgang aan hij verleden jaar. Verder vinden wij op de directe belastingen een a vans van ruim f40 (MX), op de accijnzen van f42 000, op den waarborg van f3000; op de domeinen vat) I'30 000, o|i ile posterijen liet belangrijke cijfer van f175 320. terwijl ook de loods gelden ruim f300 000 meer opleverden. Over het volle kwartaal genomen is er ook belangryke vooruitgang in alle middelen, vergeleken hij liet. eerste kwartaal van 1895. i Het voordeeïig verschil is: voor de directe belastingen ongeveer 3 ton. voor de invoer- i rechten 1027 0(10, voor de accijnzen 4'/^ ton voor den waarborg f1000, voor de indirecte I belastingen rneer dan 13 ton. voor de domei- i iien Vü ton. voor de posterijen f320 000. voor J de lelegraphen 117000, voor de loodsgelden I ook een belangrijke bate. De Minister van Buitenlandsche zaken ves- I tigt de aandacht van belanghebbenden op de noodzakelijkheid, dat vee, bestemd voor Oos tenrijk Hongarije, vergezeld zij van ambtelijke certificaten van onbesmette herkomst.. Die certificaten moeten het aantal dieren aangeven, met andere beschrijving en eventu- eole bijzondere kenteekenen, en vermelden dat de dieren bij afzending gezond waren en dat op do plaats van herkomst en om geving op hot tijdstip der verzending geen besmettelijke veeziekte heerschte. In haar zitting van Dinsdag heeft do Eerste Kamer liet voorstel-Gerritsen betreffende den eed aangenomen tin t 24 tegen 7 stemmen en evenzeer aangenomen de wetsontwerpen tot wijziging van bet Wetboek van strafvordering voor gerechtskosten in strafzaken, en dat tot wijziging der V'eeartseriijwet. betreffende het toekennen van volledige schadevergoeding bij bet afmaken van besmot vee. De Eerste Kamer heeft, gisteren aangeno men het wetsontwerp tot regeling der Per soneel'; belasting met 34 tegen 5 stemmen' (Van Nispen van Pannerden, Pallandt, Fok ker. Sassen en Smits) en is daarna gescheiden. Dezer dagen is aan een studentdor Polytech nische School de rang van vaandrig b(j het Reservekader verleend. Dit is de eerste vaan drig, dien het kader afleverde. Daardoor is hem thans de gelegenheid opengesteld, ge durende zekeren tijd bij het leger te dienen, op een tractement van ƒ900. Hij kan onder wijl zijn studiën voltooien aan de Polytech nische School en, wanneer hij diploma C beeft behaald, kun hij, terwijl h\j bij het leger dient, het oogeriblik afwachten om een loopbaan te aanvaarden, overeenkomstig zijn bestemming. Het Zondag b(j Haarlem gehouden bloe mencorso moge voor talloos velen allerlei onaangenaams hebben gebaard, do Holland- sche spoor heeft er een aardig duitje aan verdiend, Uit Amsterdam alleen vervoerde zij 20000, in bet geheel 40 (MX) personen. Door wijlen baton Van Lynden van lleet- steiv.waag is bij testamentaire beschikking vermaakt aan de weesiririrhting sNeerbosch een kapitaal van een half millioen gulden, echter onder bezwaar van vruchtgebruik. Op Vlieland gaat, oen 87-jarig grijsaard voor de vierde maal huwen, liet bruidje is 00 jaar. Hoe ouder, hoe Do voorloopige aanhouding de Willem van Berkel is weder door de rechtbank te Rotterdam verlengd. Sedert een paar dagen zijn te Amsterdam penningen in omloop, die voor centen wor den uitgegeven. De penning heeft aan den eenen kant het Nederlandsche wapenschild in een broeden krans, en aan de andere zijde de beeldenis van Koningin Wilhelmina, met naam en titel als randschrift. Het stukje is niet gekarteld en bevat geen waar- de-aanduiding. De penningen z\jn nog nieuw en iets donkerder gekleurd dan nieuwe centen. Men zij voorzichtig. In een der te Amsterdam verschijnende bladen komt de volgende advertentie voor: Een geneesheer ie Amsterdam vraagt re latie met personen die praktijk kunnen aan brengen. Brieven franco, enz. Alweer een nieuwe betrekking! Het al zoo groote gilde der colporteurs alweer uit gebreid Colporteur in zieken Volgens het Handelsblad zouden er te Amsterdam mensehen zijn, die, door elkaar, eiken dag honderd malen een evenmensch aan de telenhoon roepen. 't Kan schikken KENNISGEVING. De BURGEMEESTER van AMERSFOORT. Gezien artikel '11 der gemeentewet, Brengt ter kennis van de ingezetenen, dat de Raad dezer gemeente zal vergaderen op Dinsdag, den 21. April aanstaande, des namiddugs te half twee. Amersfoort, den 16 April 1896. De Burgemeester voornoemd. F. D. SOHIMMELPENNINCK- Vergadering van den Raad der gemeente Amersfoort op Dinsdag, den 21. April 1890 des namiddags ten I'/.j ure. Punten van behandeling 1. Vaststelling van het primitief kohier der inkomsten-belasting, dienst 1890, met voor stel van Burg. en Weth. ten aanzien dei- percentage. 2. Voorstel van Burg. en Weth. tot. wijziging van het besluit van 19. Maart j. I. tot bet aangaan een er geldleening. 3. Voorstel van Burg. en Wet.li., in verband met een advies der Commissie van toezicht op het Middelbaar onderwijs, ten aanzien der splitsing van klassen der 11. B. school. 4. Benoeming van een gemeente-genees heer. Door de arrondissements-rechtbank te Utrecht is, ter vervulling van de vacature van kantonrechter te Amersfoort, opgemaakt de volgende alphabet,ische lijst van aanbeve ling: rnr. P. J. F. van Voorts Vader, rechter in de arrond.-rechtbank te Middelburgmr. .1. K. van Weel, kantonrechter te Schoon hoven, en mr. H. Wesseling, kantonrechter te Hoorn. Aan ds. M. J. Bouman, predikant bij de Gereformeerde Kerk 13 hier, is op zyn ver zoek eervol emeritaat verleend. Het zal velen hier hoogst aangenaam zijn te vernemen, dat ds. J. Schotel, predikant bij de Cbr. gereformeerde gemeente te Utrecht en die hier te stede zoo menigmaal voorgaat, het op hem uitgebracht beroep naar Arnhem niet heeft aangenomen. De heer en mevrouw Van Balen zullen hedenavond om 8 uur in Volksheil spreken over hun zendingsarbeid onder de Papoea's van Nieuw-Guinea. Zjj zijn reeds sinds eenigen tijd in Neder land en op verscheidene plaatsen opgetreden en vonden overal een talrijk en belangstel lend gehoor, wat hun belangrijke mededee- lingen, op aangename en boeiende wijze voor gedragen, dan ook ruimschoots verdienen. Kupiteine Eijkenuar, van het Leger des Hcils, is heden vertrokken naar Gorinchem en hier vervangen door kapiteine De Roon, De heeren jhr. mr. A. M. C. Sandberg en H. W. de Heus zijn benoemd tot lid van het Kapittel van Sint Joris, in plaats van wijlen den heer B. W. van Burgstee den en den heer H. E. van Sweden. De volgende stadgenootcn slaagden voor de acte als onderwijzeres: J. G. M. Koets, J. II. Manders, J. M. M. Kaarsgaren, H. A. M. van Kalken, J. K. Rutel en L. W. Goudswaard. De laatste twee verwierven tevens de acte vrije en ordeoefeningen. Luitenant J. C. A. Bos Sulpke, van het 5e regiment infanterie hier. wordt 1 September eervol ontheven van zijn betrekking van adjudant van het 4e bataljon en overge plaatst. bij de Norrmialschietscbool te 's-Gra- venhage. Hem is bovendien toegestaan, aan de Po lytechnische School te Delft een cursus te volgen in de hoogere wiskunde. De nieuwbenoemde apotheker Sf.kl*"" (le luitenant) S. R. te" Rurg wordt ge- plaatst bij het Militair hospitaal mei. Dinsdagavond Kftf <to Zangverceniging der plaat- selyke .ifLdi.ig van „Toonkunst'' haar tweede int- voerinc in dit ac zoon. ditmaal met vol orgeat. ï/e was, hoewel niet vol, toch redelyk bezet I en? evenals altijd, les absents avaient tort Wfttrom dien avond te genieten kreeg, het «mInn van Mendelssohn, was grootsch se hoon en i al c opzichten keurig afgewerkt. Sleehls twee so stei de hoeren Dyker (tenor) en Van lJu.nen hnsl wnr.n uit den vreemde, de overige partijen weiden torvuia hoor leden der vereeniging. En w«r »k d. leur luid geen boter keuze kunnen doen. ve zoo zivare en vermoeiende sopraan solo werd tot het laatste toe uitstekend en krachtig weergegeven, ter wijl ook de alt-soliste geheel en al voor haar laaK berekend was, Lief klonk bet duo der twee sopranen „Zion strcekt ihro HSnde una", wat dan ook met een dankbaar applaus werd beantwoord, terwijl in hel eerste deel liet dubbelqunrtet nog gelegenheid gaf een fraaie altstem en een zeer zekeren bas, in vereniging niet de andere solisten, te hooren. In het tweede deel voldeed het terzet voor twee sopranen en alt ill zóo hooge mate, dat een aan houdend applaus om oen da capo smeektemet het oog op hel vertrek van den trein kon hieraan echter niet worden voldaan, En de heeren solisten, ja, daarvan valt ook niet dan goed te zeggen jammer was het, dat bij een der laatste nummers de vocale bas en de instrumentale bassen niet gelijk geteld had den, waardoor verwarring ontstond, doch slechts voor ócn oogeublik, want. vóór nog het niet medelezende publiek het déraillement bemerkt had, remde de kranige directeur om twee maten vroeger, van liet vorige lialtepuut, opnieuw wegtestoomen Ook wer den wel eens ongerechtigheden in de uitspraak ver nomen, doch een zanger die oji den stok en op dc noten moet letten, kan weieens ecne umlaut over het hoofd zien. De koren on hot orkest waren ten volle waard niet deze uitstekende solisten saam to werken het orkest gaf blijken, goed geoefend te zijn en de ge woonte te hebben steeds op den dirigent te letten, zoodat een bijna onmerkbare wenk voldoende was om dozen of genen artist, die zijn partij gevoelvol en daardoor soms to voel forto wilde spelen, tot reden terug te brengen. Werkelijk, liet orkest steunde in alle opzichten en overhcerschte niet, terwijl het in de ouverture en in andere passages, waar het vrij was. toonde wat het vermocht. Dc koren, die door een groot aantal dames en heeren uit Utrecht wer den gesteund, gaven bijjken goed gestudeerd te hebben en deden den directeur eer aan. Welverdiend was de hulde door de U( rechtse lie koorleden hij het, einde van van het eerste, en door do Amersfoortselie loden by het begin van hot tweede dool auti den heer Petri gebracht. Het bleek toch door het aanbieden van twee kransen met do Utrechtsche en de Amersfoortsolie kleuren, dat ook al wordt er niet gezongen de samenwerking en har monie lusschen Directeur en werkende leden niets te wenschen overlaat. Tevens boden de Amersfoort solie leden aan mei. Van D. een fraaien bouquet aan, als blijk van hulde en waardeering voor den krnchtigen steun zoo welwillend gedurende het ge- heele vereenigingsjanr by dc repetition verleend. Moge deze zoo schitterend geslaagde uitvoering er toe bijdragen om niet alleen het ledental onzer Ztingvereeniging te vergrooten, doch ook om het publiek meer smaalt te doen krygen in hot non- liooren van dergelijke groote en schoono werken. Men verzoekt ons, te wijzen op de in dit nummer voorkomende advertentie omtrent de lezing des heeren Van Hinsbergh, aan staanden Zondagmiddag in Amicitia te hou den. Een heel lijstje van rampen en ongevallen, voor berichtjesjagers om er van te water tanden. Zondagnacht hebben baldadigen andermaal de groote spiegelruit des heeren K. aan de Arnhemsche straat ingeworpen. Maandagmiddag ontstond een begin van brand in de bakkerij van de heer Bosch, aan de Lavendelstraat. Buren en werklieden van den reinigingsdienst beperkten de vlammen tot een stapel hout, die bij de oven lag. Maandagavond vatten eenige fuiken, die ten huize van B. in de Krankeledenstroat te dicht bij een petroleumlampje hingen, vuur. De in allerijl aangerukte spuit be hoefde geen water te geven. De eerste was tegen brandschade verzekerd; de tweede leed, door zich niette verzekeren, een schade van een goede f100. Dinsdagmiddag geraakte een 14-jarig meis je aan de groote Koppel te water. Den ma chinist van den houtzaagmolen mocht het ge lukken haar roet behulp van een boot weder op den wal te brengen, waar ze, na veel moeite, uit haar bezwijming ontwaakte. Er worden weer konijnen gestolen. Men verzoekt ons belanghebbenden er op te wij zen, dat zij hun hokken goed sluiten. Het. drietal, dat hier in December o.a. in de fabrieken van de firma Gebrs. Visser en den heer Gar jeanne inbraak pleegde, en des wege door de rechtbank te Utrecht werd veroordeeld tot 4, 3, en 3 jaar gevangenis straf, heeft appèl doen aanteekenen van dat vonnis. Op den stal van den landbouwer J. van de Pol, te Bunschoten, is mond en klauw zeer geconstateerd. Op last van den districts-veearts is de geheele verstapel van genoemden landbouwer. 42 stuks, afgemaakt terwijl het gezonde vleesch publiek is verkocht. Door den Raad der gemeente Barneveld is besloten, de wogen van die gemeente naai de buitenbuurten te verbeteren, en wel met het doel om do toch reeds bloeiende markten nóg in drukte te doen toenemen. Onlangs is daartoe een proef mot kolensintels genomen, welke zóo goed is uitgevallen, dat thans op nieuw 1500 voor dit doel is toegestaan, Belangrijk gelukstuiiikondixing van Samuel Heokscher Senr bUm «n» «JKSMPH"'!» Smir'k gewonnen bedrag.n o..e noo goede fnnrn ve,. rvon dat wij al onze lezers aanbevelen op zijn huidUló advertentie acht te geven. BURGERLIJKE STAND VAN AMERSFOORT. GFRORKN: 9 April. Antonius, van Jo- liHimes Gerardus Sp«el en Minima Helena li»™. '0 April. Pet,-onella Hen- drik'i d van Hendrik van Zanten en Wille- inijntje Kuijt. - Gerarda, d. van Dirk van Ziil en Ruit,era Hendnka Schoonderbeek. 13 April. Antonia Josepliina Carolina, d. van Jan Cornelis van Es en Hendnka van Vliet. Hermanus Antonius, z. van Dirk Lonnee en Dina de Jong. Louis, z. van Johannes Feiten en Cathurina Gamers. Hendnka Johanna, d. van Gerardus Albertus de Vrfl en Evert je vanSlooten. —14 April. Gerarda Maria d. van Jan van Empelen en Hendrina van Doornik. Gerardus Arnoldus, z. van Arnoldus Coops en Dorothea Wilhelmina Antonia Drieman. 15 April. Peter, z. van Pieter Meijer en Catrina van Eldert. ONDERTROUWD: 9 April. Derk Bakker en Cathurina Margaretha Meijer, Govert Muijs en Adrians Wilhelmina Wolbers. 10 April. Johannes Mulder en Jantien de Vries. GETROUWD: 15 April. Hendrik Voortman cn Maria de Boer. Matthijs Fonteijn en Willemijna de Wit. OVERLEDEN: 8 April. JohannesBerkeloo, IK ra. Antonius Hauft, 81 j. wedr. van Petronella van Dijk. —9 April. Willem Kaas, 72 j. wedr. van Anna van den Eng. 10 April. Cornelia Puuwe, 73 j. ongehuwd. 12 April. Arie Mertz, 05 j. ongehuwd. 13 April. Jan van Maanen, 03 j. eclitg. van Catharina Cornelia van Dam. 14 April. Nicoluas Hendrikus lleilijgers, 20 j. ongeh. Gerrit Kelder, 21 j. ongehuwd. Rijk Pol leman. 2 m. Heden overleed te Bennekom in den ouderdom van 93 jaren, onze geliefde vader, behuwd- en groot vader de heer WILLIAM CHRISTIAAN GUI8E, gerechtigde tot het dragen van het Meialen Kruis. Uit aller naam. M. L. DIJKGRAAF— Guise. W. P. DIJKGRAAF. Amersfoort, 9 April '96. De heer en mevrouw COUVÉE— Noomen, betuigen hun hartelijken dank: voor de vele bewijzen van be langstelling. bij gelegenheid van de geboorte hunner Dochter ontvangen. Pastorie Kerkwerve, 15 April 1896. jElUCIl l.U.lill Varkensmarlct. PRIMA HONING ONTBIJT GEMBER- en SUCADE KOEK. Eiken dag VERSCH voorhanden. Een WEDUWNAAR, middelbaren leeftijd, P.G., gezond en goed uiterlijk, met twee lieve Kinderen, in 't bezit eener beduidende maatschappelyke positie, wenscht te her trouwen met een ontwikkeld Burgermeisje of Weduwe van 30 a 40 jarigen leeftijd,' 't zij uit de stad of van buiten, in 't bezit van een goed humeur en eenig vermogen. On der verzekering van stipte geheimhouding wordt eigenhandig schrijven ingewacht, wat onmiddellijk na lezing wordt teruggezonden. Brieven onder No. 06 aan het bureau der oude Amersf CourantKortegracht 50. TANDARTS (Nieuwe Wet) AMEIi&FOOm, KA MPS 7 HA A '1 40. Voor T A N I» H E E L K U N D E, Kunsttanden en Gebitten le consulteeren alle werkdagen van 9—12 en van J Operation zonder pijn. ""V©

Amersfoortsche Courant | 1896 | | pagina 2