Donderdag 23 April 1896. No. 4556, 45e Jaargang. Stadsnieuws. Een noodlottig geheim. Oltgave Firma A. H. VAN CL E E FF te Amersfoort. Verschijnt Maandag- en Donderdagnamiddag mol gratis Zondagsblad. Abonnement per 3 maanden ƒ1.—Franco Ser post 1.15. Abonnement alleen op het Zondagsbed voor Amersfoort 40 ct., voor het binnenland 50 ct. per maanden. Advertentiën 16 regels (10 ct.elke regel meer 10 ct. Groote letters naar plaatsruimte. Legale-, ofiieieële- en onteigen iugsadvert. per regel 15 ct. Reclames per regel '25 ct. Afzonderlijke nummers 10 cent. Dienstaanbiedingen en aanvragen, uitsluitend voor- en betreffende den werkenden stand, van minstens 5 regels, in het Zondagsblad, per regel5 cent. By advertentiën van buiten de stad worden de inoasseerkosten in rekening gebracht. Bureau KORTEGKACHT56 Telephoon 19. KENNISjS EYING. De BURGEMEESTER en WETHOUDERS van AMERSFOORT, Gezien art. 5 der wet tot regeling van den kleinhandel in sterken drank en tot beteugeling van openbare dronkenschap; Brengen ter openbare kennis, dat een ver zoekschrift om vergunning tot verkoop van ster ken drank in het klein bij hen is ingekomen van HENDRIKA MEEKERS, weduwe van WIL HELMUS HUURDEMAN. Amersfoort, den 21. April 1896. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Burgemeester, F. D. SCHIMMELPENNINCK. De Secretaris, W. L. SCHELTUS. Ter Dinsdagmiddag onder praesidium van den heer Burgemeester mr. F. D. graaf Schimmelpenninck gehouden Raadsvergade ring, welke werd bijgewoond door alle 17 raads leden, was, na de vaststelling van de notulen der vorige vergadering, het eerst aan de orde de vaststelling van liet primitief' kohier der Inkoinsten-helasting, dienst 189G, tot een be drag van f 63 753.42. Op de Begrooting is uitgetrokken 101 000, doch men moet reke ning houden met afschrijvingen tengevolge van reclames. Tevens rd met algemeene stemmen be sloten, de volle 3 °/0 te heften (tegen 2.7 in het vorig iaar). De heer K 1 e b e r, die indertijd vóór de Verordening stemde, betreurde het, dat een hefting van 2.7 °/0 niet volduende is geble ken en meende uit de toelichting tot het voorstel te hebben gelezen, dat B. en W. het voornemen hadden om een volgend jaar het percentage andermaal te verhoogen, waartegen spr. zeer gekant zou zijn. De Burgemeester antwoordde, dat B. en W. niet het minste plan hebben op zulk een verhooging en dat de heer Kleber dat ook nergens kan gelezen hebben. Mochten ooit, de omstandigheden het meebrengen, dat het DagelijItsch bestuur een hooger percen tage zou moeten voorstellen, dan heeft altijd de Raad iict in zijn macht die verhooging al' te wijzen, zooal hij haar niet voorkomt door oordeelkundige besnoeiing der uitgaven. Op de vraag des hoeren Kleber of de Raad, door de vaststelling van het kohier, de verantwoordelijkheid op zich nam voor de zoogenaamde ambtshalve aanslagen, ant woordde de Burgemeester, dat daar voor op den Raad hoegenaamd geen verant- Feuilleton. 24). 7 Ik ben in een paar minuten tot uw dienst, mylady, zoide de dokter beleefd, maar ik wenschte eerst con paar vragen onder vier oogen aan mr. Ford te doen. Gertrude verwijderde zich en dc beide hoeren traden do bibliotheek binnen en sloten de deur achter zich. De dokter aarzelde evenwel zóo laug niet zijn vragen, dat Kenneth ongerust werd. Wat is er gebeurd, dokter? vroeg hij. Wees zoo goed en kom er maar rond voor uitChatterly en ik zijn niet zulke vrienden, dat u behoeft te vreezen, mij verdriet te doen.- Neen. dat weet ik, maar u hebt toch eerbied voor den naam. dien hij draagt, zeide de dokter ern stig. Zeg mij eens openhartig, mr. Ford, vermoedt ii niet wat lord Chatterly deert? Ik geloof, dat ;.,;t de voorbode is van een zenuwziekte, die zijn hersens heeft aangetast. Hij snelde als een waanzinnige den salon binnen, waar ik met zijn vrouw zat te praten, en viel nuu haar voeten neer terwijl hij schreeuwde dat hij den geest van haar broeder in het hoseh had gezien. Dat doet toch niet iemand, die goed bij zijn hoofd is En lady C'lmttcrly, heeft zij in den laatsten tijd niets zonderlings aan hem gemerkt? Ja, zij vroeg mij van middag nog of er ooit gevallen van waanzin in dc familie waren voorge komen. De handelwijze van lord Chatterly kwam haar zoo zonderling voor. Waanzin, ja, dat is een gewone dekmantel, maar het is niets anders dan dronkenschap. woordelijkheid berust, óok door de talrijke I tegenwichten eigen aangifte, commissie van j bijstand, enz. De heer Kleber zeide met genoegen j 's Burgemeesters verklaring omtrent de per- centage-quuestie gehoord te hebben, waarna, gelijk gezegd, het kohier met algemeene stem- men werd aangenomen. Daar de inschrijving tot deelneming inde geldleening ten laste van de Gemeente tot j een bedrag van f20500 den llden April geen resultaat heeft opgeleverd, is, op voor- stel van B. en W., in de voorwaarden nu de koers waarvoor inschrijvingen nog worden aangenomen van 08 verminderd tot 97 De heer Croockewit meende gezien te hebben, dat de coupons niet ook te Ara- sterdam betaalbaar zullen zijn, iets wat vol gens spr. een middel zal zijn om de leening meer ingang te doen vinden, wat volgens hem zeii's een conditio sine qua non is. Ook de bankier Opuenheim te's-Gravenhage, een specialist in déze materie, raadt dergelijke betaalbaarstelling zeer aan. Spr. stelde daar om voor: de coupons ook betaalbaar testellen bij Jan Kol;& Co. te Amsterdam, en had het bij een maidenspeech zeker weinig voor komend succes zijn voorstel, ondersteund door den heer De Jong, aangenomen te zien met 15 stemmen (tegen de heerenVan Lanschot Hubrecht en baron Van Ilarden- broek). En dit, nadat de Burgemeester namens het Dagelijksch bestuur had verklaard dat dit geen reden zag om met het voorstel mee te gaan, daar de leening zoo klein was, de onkosten noodeioos vergroot zouden wor den, en bij de vorige kleine leening op de zelfde wijze was gehandeld. Sedert ten vorigen jare de le klasse der Hoogere Burger School gesplitst werd, was het le voorzien dat nu, bij den nieuwen cursus, ook de 2e gesplitst zou moeten vvor- nen. Burgemeester en Wethouders deden daartoe dan ook een voorstel, in verhand met een advies van de Commissie van toe zicht op liet M. O. Het is intusschen nog onzeker of de split sing van de le klasse moet worden besten digd, wat minder waarschijnlijk is, wijl zich nu voor die klasse slechts 26 leerlingen heb ben aangemeld, tegen ruim 40 ten vorigen jare. Wordt alleen de 2e klasse gesplitst, dan behoeven geen tijdelijke leeraren te worden aangesteld en kan volstaan worden met uit breiding der lesuren van de tegenwoordige leeraren, hetgeen een uitgaaf 1 1400 zou vor deren. Ingeval echter de beide klassen moeten worden gesplitst, dan zouden drie tijdelijke leeraren behooren te worden aangesteld, met Kunnetli Ford sprong verschrikt van zijn stoel op. Wat? riep hij uit. Dronkenschap, herhaalde de dokter, kort en goed dronkenschap. Maar dokter, dat moet een vergissing van u zijn; Chatterly is de matigste man ter wereld. Over liet algemeen, ja. Gij zijt tien jaar jon- dan uw neef, mr. Ford, en uw herinneringen strekken niet zoover als de mijne, Maar om 's hemels wil, spreek toch duide lijker. lk kan u slechts zooveel zeggen, dat de nei- dronkeuschap_ van uw ueef zoo goed als aangeboren moet zijn. eli-.il> v jn. Hoe ingetogen hij tot zekere sterkodnmk drinkt dan de ergste dronkaard. Hij geeft zich niet dikwijls aan zulke uitspattingen over; soms verloopen er jaren dat hij zich geen enkele maal te binten gaat, en de omstandigheid, dat hij veel sterkedrank kan verdragen zonder dat men iets aan hem kan bespeuren, maakt het hem ge makkelijk zijn kwaal te verborgen. Zijn vader wist ook van die noodlottige diankzucht; liij heeft mij dikwijls ovêr zijn jobgsteu zoon geraadpleegd, de laatste maal nog toen hij door den ploiselingen dooil van zijn oudere broeder erfgenaam was geworden. Hij had toen zelfs een aanval van delirium tremens, en wel zoo erg dat ik voor zijn leven vreesde. En sedert zijn huwelijk Heeft liy slechts twee aanvallen gehad, zoo ver ik weet; de eerste nu den dood vanzyuzoontje, de tweede nu. Maar wat te doen? riep Kenneth uit. Lady Chatterly zou zich nameloos ongelukkig gevoelen, wanneer zij er iets van vernam. De oude Jordan en zijn vrouw weten het ook. Kenneth beet zich op dc lippen zijn trots voelde zich diep gekrenkt dat de bedienden ook al waren het zulke oude, beproefde als het echtpaar Jor- uitbreiding der lesuren van de te^ leeraren, waartoe een uitgaaf van f4510 nuodig zou zijn. B. en W. stellen daarom voor te besluiten le tot splitsing van de 2e klasse: on 2o, wanneer onverhoopt later mocht blijken, dat de splitsing der le klasse moet behouden blijven, hen te machtigen tot oproeping van tijdelijke leeraren. Op voorstel des heeren Visser, gesteund door den lieer Kleber, werd het ingrij pend voorstel verzonden naar de afdeelingen, nadat de heer Van den Wall Bake, meer in zijn qualiteit van president der Com missie van toezicht op het M. O., had aan gedrongen op eenigen bekwamen spoed, vooral 'met het oog op den geregelden gang van bet onderwijs. Tegen de verzending naar de afdeelingen stemden de heeren: mr. Heyligers, Van Es- veld en dr. Groeneboom. Tot gemeente-geneesheer werd alsnu be noemd dr. J. M. Croockewit met 10 stem men op den lieer J. W. Jorissen werden 6. op den heer J. Oostra, te Amsterdam, werd 1 stem uitgebracht. Daarna vergaderde de raad met gesloten deuren. Na heropening deed de Burgemeester inee- deeling van de ingekomen stukken: 1. een bericht van Gedeputeerde Staten, dat zij hun beslissing ten aanzien der goedkeuring van het Reglement op het Lager onderwijs heb ben verdaagd 2. goedkeuring op de heffing van het verhoogde schoolgeld aan het Gym nasium en de school 4e soort voor jongens. 3. dankbetuiging van het bestuur van den Ned. Schutterijkaderbond voor de verleende toelage van i'300 aangenomen voor kennis geving; 4. request van den heer 11. T. Eys- vogel, tot aankoop van het «Kinderhuis" voor f'3200; 5. verzoek van H. van den Berg c.s. om verlichting van den Bisschopsweg, beiden om advies verzonden aan B. en W. 6. het Verslag nopens den toestand der ge meente over 1S95, met bijbehoorende ver slagen ter lezing. Naar aanleiding van het bekende adres van ingezetenen, 28 Januari aan den Raad gezonden, werd eindelijk door den heer K1 e- b e r een voorstel ingediend tot wijziging var al 3 art. 30 der Verordening tot heffing var de plaatselijke Inkomstenbelasting. Destrek king van dit voorstel is om, ter gemoet koming aan bezwaren, in bedoeld adres ontwikkeld tegen de wijze van aanslag, voor te schrijven dat in de vergadering der Raadscommissie voor de reclames in zake de Inkomstenbe lasting, waarin aan de reclamanten gelegen heid gegeven wordt hun bezwaren toe te Gy denkt dus, dat zij wel in staat zullen zijn hein te verplegen vroeg Kenneth. Ja, ik zal aan de graviu zeggen, dat haar te genwoordigheid hem te veel zou opwinden en dat zy daarom de verplegiug van haar echtgenoot i» aan Jordan en zijn vrouw moet overlaten. Zijn gesteldheid zal niet lang duren, binnen acht dagen is hij wel in staat, op reis te gaan. Met zijn vrouw; 01 ik kan mij best begrijpen hoe onsteld gij daarover zijt, mr. Kenneth. Zelfs mjj, zeventig- jarigen man, is het een gruwel, dat zoo mooie, lieve vrouw aan zulk een mau verbonden is. Inderdaad, als zij de waarheid wist, dan zou zij hom verlaten. Kan zij dat? Denkt ge. dat zijn rijkdom haar er van terug zou houden Ik geloof, dat zij liever met den rtiw- sten handenarbeid voor haar kind en zich zelf het brood verdienen zou, dan bij hem te blyven als zij alles wist. U vergeet het kind. Neen dut vergeet ik niet; Chatterly haat Philles. Maar hij haat zyn vrouw niet. De wet kent hem alle rechten op zijn dochter toe, zoodra zij boven de zeven jaren is, en dat is zijwanneer lady Chatterly baar echtgenoot wilde verlaten, dan zou hij dreigen haar het kiud tc ontnemen. De hemel ste haar bij, zeide Ivenneth treu :.g, want het komt me voor, dat geen macht terraarde haar helpen kan. Beatrix Charles genos langzaam van liaur ern stige ziekte. Zes weken nadat zij welgemoed van liuar zuster afscheid hadden genomen, zat zij in den ouden lounstoel harer grootmoeder, voor het eerst sedert haar ziekte in don kleinen salon. Hoe wel nauwelijks twintig jaar had zy geheel het voor lichten, óok moet tegenwoordig zijn éen lid van het college van B. en W. of een lid van de Commissie, bedoeld in art. 49 der Verordening, ten eir.de den ambtshalven aanslag, zoo noodig, toe te lichten, Dit voorstel, gesteund door den heer Van Eek, zal in een volgende vergadering worden behandeld. Daarna werd de vergadering, welke te 1.45 was aangevangen, te 2.50 gesloten. Indien er, bij het overigens zeer moei lijke versteken, riiets tusschenbeide komt, zal het carillon van de O. L. Vrouwetoren na morgen ten geboore brengen bij heel uur Aufruf an das Valer land, van G. F. Han del, en bij half uur Haidenrostein, van H. Werner. Gelijk uit het Raadsverslag blijkt, is Dins dag benoemd, als opvolger van dr. P. Smit, tot gemeente-geneesheer hier dr. J. M. Croockewit. In haar gisteravond gehouden Algemeene vergadering heeft de vrijzinnige Kiesvereeni- ging «Amersfoort" gesteld tot candidaten voor den Gemeenteraad de heeren C. Vlaanderen, mr. J. C. II. Prikken en Anton A. Hamers. In de zomerdienstregeling van den Neder- landschen Centraalspoorweg zijn veie veran deringen gebracht, waarvan sommige van werkelijk ingrijpenden aard, die zeer ten goede zullen komen aan het verkeer van Amsterdam, Rotterdam en 's-Gravenbage mei de Noordelijke provinciën. Door het vervroegen van den ochtendsnel trein naar Zwolle, en later vertrek van den avondsneltrein in omgekeerde richting, kan men thans gemakkelijk in éen dag van ge noemde plaatsen heen en terug naar Gronin gen en Leeuwarden, waar men dan een op onthoud heeft van 6 a 7 uur. Bij Kon. besluit is benoemd tot inspec teur der registratie en domeinen van de 2e klasse in de 33e divisie de heer J. C. J. Pels Rijcken, thans van de 3e klasse in die divisie. Aan de gevolgen van doorgestane ver moeienissen is bij de operatiën te Anakga- loeng en Senelop (Atjeh) den 48 April be zweken onze vroegere stadgenoot de ser geant rler artillerie II. Putman. Reeds Dinsdag kwam ten Stadhuize bet telegraphisch bericht. De niet ten onrechte geuite klacht over de langzaamheid bij het Departement van Koloniën schijnt dus wel uitwerking te hebben gehad. We verheugen ons daar zeer over. komen van een vrouw van ondervinding; de spo ren, die het lijden van de laatste weken op haar gelaat hadden achtergelaten, droegeu er niet wei nig toe bij om haar voorkomen indrukwekkend te maken. Beatrix stond thans alleen op de wereld. Met éen slag waren haar zuster en haar grootmoeder haar ontrukt en had zij haar thuis verloren, en thans ging zij een donkere toekomst tegemoet. Dok ter Bolton en zijn vrouw hadden dikwijls over die toekomst gesproken en het betreurd, dat zij Beatrix niet in hun gezin konden opnemen, maar beiden waren het daarover eens, dat arbeid en een andere omgeving de eenige middelen waren om het arme meisje nog gelukkig te maken. Zij zal nooit kunnen vergeten, zeide de dok- ernstig, maar nieuwe belangen zullen er haar mis schien van teruggehouden, te veel over het ge beurde na te denken. Als zij maar eens over Nora wilde spreken, dan zou ik nog wat meer hoop hebben. Mijns inziens ligt er iets vreesclijksin haar hardnekkig stilzwygen. Want seder den dag, dat de koorts van haar geweken was en zij haar vrees niet langer in een woest ijlen uitdrukte, was de naam harer tweelingzuster uiet over haar lippen gekomen. Toen zij sterk genoeg was om alles te vernemen, vertelde inrs. Bolton haar van de begrafenis van me vrouw Lecomte en hoe zij op het schoone kerkhof van Montmartre naast haar echtgenoot en haar dochter aan do eeuwige rust wus toevertrouwd, maar toen de doktersvrouw baar verhaal nog ver der wilde uitstrekken en vertellen dut Claude zich thans in Engeland bevond om nasporingen te doen on te onderzoeken wat er met Nora gebeurd was, legde haar echtgenoot hnar door een wenk het stilzwijgen op. Wacht tot zy daar zelf naar vraagt, fluister de 1 Wordt vervolgdt

Amersfoortsche Courant | 1896 | | pagina 1