Donderdag 30 April 1896. No. 4558, 45e Jaargang. Binnenland. Een noodlottig geheim. Uitgave Firma A. H. VAN CLE E FF te Amersfoort. Verschijnt Maandag- on Dovdurdagnamiddwj mot orntls Zoitdagtblad. Abonnemont, por 11 maanden ƒ1.Franco per post ƒ1.15. Abonnement alleen op liet Zondagsblad voor Amersfoort -10 et., voor hot binnenland (50 et. nor H maanden. Advortontiün 10 regels (10 et.; elke regel moer 10 el. (iroote letters naar plaatsruimte. Legale-, oflleioële- en ontoigoningeadvort. per regel 15 et. Ttouluinoa por regel 25 et, Afzonderlijke num.mrrn 10 mint. Dienstaanbiedingen en aanvragen, uitsluitend voor- en betreffende der werkendon «tand, van minstens 5 regels, In hot Zondagsblad, per regel5 oent. Hij advertentiün van biiiton do stad worden de i noneneer Icon ten in rekening gebracht. Bureau KORTEORACHT B0 Tolophoon 19. ATJËH. lint Handelsblad ontving Mmindng het. volgende telegram «Toekoe Uernar heelt het hem gestelde ultimatum niet aangenomen. Lam Pisang wordt nu gebombardeerd met 50 stukken. Aan het Departement werd Dinsdag uit Batavia het volgende geseind «Daar Toekoe Oemar niet voldeed aan de sommatie tot teruggave der wapenen, werd gisteren krachtig vuur geopend op Pakan-Badak, Oleh-Gü en Lam Pisang. Vij and schoot weinig terug. Eén cavalerist gewond." Lam-Pisang is de woonplaats van Toekoe Oemar in de VI Moekims, het gebied aan de kust, ten Zuid-Westen van de linie. De versterkingen, welke daarin de laatste -weken zijn opgeworpen, zullen waarschijn lijk van vrij wat minder boteekonis zijn dan dan die op Lombok, waar men de geduchte kleimuren had. Zooals men ziet, volgt generaal Vetter de zelfde taktiek als op Lombok, door naar Europeeschen aard den aanval door een krachtig bombardement in te leiden. De aanval zal wel wachten op de aankomst der verleden week gevraagde versterkingen, en op het optreden van de tweede brigade. De Jndische bladen (de mail van 26 Maart tot 1 April is nog niet aan) brachten nog geen belangrijk nieuws, in hoofdzaak slechts beschouwingen over liet gevecht bij Anak- Galoeng, welke door de latere gebeurtenissen hun belang hebben verloren. Ze bevatten nog geen andere dan telegrafische berichten, wel ke, op enkele onbeduidende bijzonderheden na, reeds naar Nederland werden geseind. Zoo meldt de üeli courant, dat Toekoe Oemar met 800 geoefende Atjehers met Beaumont-geweren en munitie is overge- loopen. Aan een particulieren brief van een hooi'd- olïiciersvrouw, '29 Maart geschreven, worde het volgende ontleend «Van middag half 4 werd P. opgeklopt, dat er onraad was. Je moet weten, dat er van ochtend conferentie was hij den gene raal, waar besloten werd, dat morgenochtend 5 uur de troepen zouden uitrukken. Toekoe Djohau zou van middag gegaan zijn, om half vier. Daarvoor zou een extra trein hem van Lam-Djatnoe halen, maar de Gouverneur kreeg om '2 uur bericht, dat Toekoe Djohau ons wilde verraden en mor gen allen in de pan hakken. Gelukkig, dat Feuilleton. 26). Noen, antwoordde Beatrix kalm, ik verdenk hem niet, maar ik ben er van overtuigd, dat de moordenaar een 7,ij nor vrienden moet zijn. Mr. Poter Wedgwood gelooft, dat ook, stemde Claude toe, maar ik kan het verband daartusscheu niet begrijpen. Ik heb veel uitgangspunten, die mü bij myn nasporingen van dioust kunnen zjjn, zeido Beatrix ernstig. Ik kon den datum vnn hot overlijden mijns vaders, ook heb ik een photographic van hom. Wanneer ik naar Nortshire kan gaan natuurlijk om de eene of andere betrekking te bekleeden, opdat niemand eenig vermoeden omtrent mijn heimelijke bedoelingen heeft clan 7,nu ik zeker wel ont dekken of de erfgenaam van de eene of andere rijke bezitting omstreeks den tijd, toon mijn vader naar Engeland ging, overleden ia, want wanneer een verre bloedverwant zijn erfdeel heeft aanvaard en ik weet wie die bloedverwant is, dan zal ik ook m|jn man gevonden hebben. Zsprak moor als een sluwe, behendige detec tive, dan als een twintigjarig meisje en Claude kook hoor dan ook vol verwondering aan. Northahiro is een dor grootste graafschappen van Engeland, merkte hij op, en daar is een groot aantal adellijke familiën. Zeker, hernam Beatrix, maar die zullen toch niet allen in den omtrek van Halton wonen. Re ken er vast op, Claude, inde nabij beid van de plaats wiuir mijn zuster begraven ligt, zal ik ook haar moordenaar vinden. het bij tijds uitgekomen is, andere zou er morgen niets van ons overgebleven zuil. •De kans om ons te veraden, deed zicii nu zoo mooi voor. Hij ontving reeds vóór het uitrukken f50000, 1000 geweren, 100000 patronen, enz. In plaats dus van murgenochttnd, vertrok ken hedenmiddag 3 uur al de bataljons naar buiten om de posten te bezetten, da-.; hij van middag reeus znn moordplan wilde ten uitvoer brengen. Hel was een herrie van belang, Alle troepen zijn weg, behalve het incomplete 14e bataljon', doch dat staat ge reed op het minste sein ook uit te rukken. Te Biloel gaan aanhoudend lichtkogels op om hulp, doch die post is niet tc bereiken. Het is gelukkig, dat we nu heldere maan hebben." Gisterochtend ontving de Teint/raaf het volgende teiegrum «De marechaussées verrasten met groot succes de benting Bateh by Toenkoep. De vijand kreeg zeven dooden, terwijl wij vijl' man gevangen namen. Aan onze zijde werd éen man licht gewond." Dit telegram bewyst, dat de operation tier onzen zich niet alleen bepalen tot hot bom bardement van Toekoe Oemar's stolling. Toengkoep toch is gelegen in de XXVI Moe kims ten ooslen van de 1000 meters schoon- gekapte strook onlangs werd het, naar men weet, door de onzen ontzet. De benting Bateh is in de onmiddellijke nabijheid daarvan ge legen. Op de aanvrage van liet Depurtomont. van Koloniën hebben van hot Nedorlandsclio leger 160 luitenants zich bereid verklaard om voor twee jaar gedetacheerd te worden bij tiet Nederlandscb-Indisclie leger. Van hen zijn er thans 30 opgeroepen om door een geneeskundige eommisie te 's-Gra- venhagö te worden gekeurd bij geschiktheid worden deze 30 uitgezonden. Waarscliynlyk zal binnen weinige dagen de zaak beslist zijn. Voor zooveel deze gedetacheerde officieren niet als mede-geleiders eonei' troopen-afdoe- ling scheep gaan, zullen zij zoo spoedig mo gelijk afzonderlijk naar Indiö vertrekken, voorloopig om in de garnizoenen dienst te doen. Mocht er in Atjeh behoefte komen aan officieren, dan zullen zij ook aan de expeditie deelnemen. HH. MM. de Koningin on do Koningin regentes zijn Dinsdag in goeden welstand en bij mooi weer te Fanlenseebad aange komen. Blijkens het Begeeringsaritwoord op het afdoeiingsvorslag der Tweede Kamer over liet ontwerp tot wyziging en aanvulling van de Wet op de jacht en do visschery (bescherming van de kievitten) heeft liet toegezegde wets ontwerp betrekkelijk het jagen op en het schieten van waterwild in de territoriale wateren en in dn buitenwateren des Rijks hot Departement van Justitie reeds verlaten. Hot ligt in 's Ministère bedoeling de voor te stollen regeling niet te beperken tot de jaciit met hot kanon. Het schijnt vast te staan, zegt do Maagsche correspondent der N. Gron. Ct. dat de Tweede Kamer na eenigen arbeid in de sectiën en afdoening van enkele spoedeischende zaken, op Dinsdag 19 Mei aan zal vangen met de be handeling der Kieswet. Men verwacht alge meen, dat de discussion minder t(jd zullen in beslag nemen dan 't onderwerp zou doen vermoeden; mij is uit zeer betrouwbare bron verzekerd, dat men vóór of op i'2 Juni de eindstemming tegemoet, ziet on spoedig daar na het uiteengaan der Kamer voor dit jour. De kansou voor het ontworp-Van Houten staan zeer goed. Niet, dat het gewijzigd voorstel zooveel boter is voor do tegenstanders dan het oor spronkelijke, maar de meerderheid der Ka tholieken moet reeds hebben besloten hot voorstel l'aute de mieux of liever nog uit vrees voor erger, aan te nomenvoegt men dam-by, ('llt ('e consorvatief-liberalen met Van Houten «door dik en dun gaan" en dat dr. Kuypcr en zijn vrienden van de guucho der anti-revolutiounaireii het ontwerp mooi schij nen te vinden dun is het duidelijk dat liet een meerderheid zal vinden. Een mooie vertooning heeft men volgens de Xw. CL dezer dagen te Niouwediep be leefd, bjj de luinkomst der zeciniliciens. Velen hadden, wijl or niet op gerekend was, dat de Tweede Kamer de wet nog op de lichting 1895 toepasselijk zou verklaren, liet oude gebruik gevolgd en dus waren hun uniformen in 't onuereede. Daar kwamen or aan in burgerkleeding mot hot murinemutsju op 't hoofd of in don zak hier zag men een pilowbroek onder den jekker uitsteken, daar een uniform, waarover een «politiek" jasje was heengetrokken sommigen hadden broe ken aan, die blijkbaar reeds dienst gedaan hadden om korter beonen onkelen brachten don plunjozak moe, dien zo aan de hand luidden bongelen, zoodat do troep tot oen potsierlijk zoodje.aungroeidè, waaruit, in weer wil van de vrees voor de gevolgen, nu en dan een uitbundig gejuich opsteeg, wanneer er weer een krijgsmakker opdaagde, wiens Van do uitguven dio de begrafenis van mevrouw Lceomto on de ziokte van Beatrix veroorzaakt had den, was nog een weinig gold overgebleven, muur hot meisje wilde daar niets van hebben. Hot was afkomstig van Kenneth en zij geloofde, dat er oen vloek op dat geld rustte. Mrs. Bolton Imd er by Beatrix op onugedrongen, althans tot het nieuwe jaar bij baar iu huis te komen, dan zou du ver koop der meubelen, die allen, boewol ouderwetse!», toch nog in zeer goeden staat wnron, genoeg geld opbrongon om uan alle verpliuhtingen te kunnen voldoen, do huur en nog verdere schulden af to betalen cn Beatrix nog in staat stellen, wat contan ten op rois mee te nemen. Het was een treurig werk, allo eigendommen van haar grootmoeder na to zien, en to bepalen, wat verkocht en wat by mrs. Bolton bewaard zou moe ten worden want (loze bad tuin Beatrix beloofd, dat zij alles in bewaring zou nemen, waarvan liet meisje 7,ich niet zou willen ontdoen, ofschoon zooals Beatrix zeide het oigonljjk nergens too diende die gedachtenissen to bewaren, daar zo nooit oen eigen thuis meer zal hebben, O I zeker, dat zal je wel eenmaal hebben, ant woordde de dokteravrouw. Ik hoop nog zoolang to leven, (lat ik je als gelukkige eclitgenoote en ni""- dcr zie, Trix. Met onmiskenbare boslisthoid antwoordde zij Nooit! Waarom niot? Denkt u dan, dat ik zou kunnen huwen on gelukkig zjjn, terwijl hot lot van mjjn zuster nog oen ondoorgrondelijk geheim is 1 En wanneer ik den moordenaar eenmaal gevonden on gestraft hob, wel ke man zou, al» by bet gebeurde wist, dat ik niot voor hem zou mogen verzwijgen, dan nog mot nijj willen trouwen? I)e mannon willen oen vrouw, die zachtzinnig en onderworpen is, geen vrouw die oen levensgeschiedenis beeft. Mevrouw Loeomto bud by haar amoublemoiiteon klooding kwalijk met zijn bornop harmonieerde. Het schijnt intusscïien, dut do autoriteiten op zoodanige voorstelling hadden gerekend do snuiters zyn althans opnieuw gekleed, en van straf, waarover sommigen ernstig •in don rata" zaten, was goen sprake. Do kosten te drugen door don Staat Te Rotterdam is, in oen samenkomst van ingezetenen uit verschillende kringen, be sloten oen standbeeld op te richten voor Maarten Hurpertszoon Tromp. Een commis sie van 30 lei ion is benoema om deze ziuik tot stuud te brengen. Do onthulling zal plaats hebban in 1896,het800itagadankjaar zijner geboorte. Den 10 Moi zal bot driehonderd jaar ge ledon znn, dat Willem Barends den tocht aanvaardde, die hem op Nova Zambia bracht. Een oproeping is thans aan ouzo lundge- nooten gericht om het Willem-Burondsfonds te steunen, dat strekt om oude zeelieden en weduwen en woezen tegemoet to komen. Het lidmaatschap van oenoemd fonds kost slechts f2.50 en zeker zul toetreding tot dit lidmaatschap het doelmatigst miudol zyn om liet fonds oen bestendigen steun te ver schaffen. De nninen vnn de ieden der commissie vindt men in do advortnniiön van dit nummer. By een proces wegens dierenmishande ling, dat dezer dagen to Londen voor don politierechter kwam, bleek uit do verklaring uer gotuigen, dat jaarlijks wol 20 000 oude en onbruikbare omnibuspaarden uit London naar Rotterdam verscheept worden, om daar verwerkt" te wordon tot «rundvluesch in blikjes" mot Anierikaansche etiquette. Ten gevolge van dit bericht word door do keur meesters in Don Haag in éen winkol 100 Kilo vloescli, hcslciiul om i'r worst van to maken, afgekeurd. De bladen vermeldden hot feit, maar pas ten wol op, niet de plaats te noemen waar dat lekkere in beslag is genomen. De llaagscbe sprokkelaar van het IJtrechtsc.h Dagblad verklaart dit door op te tnorken: de couranten wachten er zich voor, de namen en adressen dier knoeiers (althnnu huiten de advertentie-pagina's) te vermelden, daar dit hun ongerekend andere onaange naamheden een civiolrechterlijko vervol ging op den bals zou kunnen halen, als do f;iftmengor brutaal genoeg is, wat zuike ieden doorgaans zyn. De aankondiging van de namen zou dus moeten geschieden van overheidswege, on daar meent men er niets aan te moeten of kunnen doen. oude kust, die altijd voer huur kleindochters geslo ten bleef. Eenmaal, pluont zij te zogon, zult gij den «buitel van deze kunt bobben, maar niet voordat gij volwassen meixjcH zjjt, want daarin liggen ge dachtenissen uit don tyd toon uw uioodcr trouwde, en ik bob die zorgvuldig bowuard. voor het geval wellicht dat ge iet» omtrent uw vader zoudt moeten opsporen. Arme, vrouw! Nu wee zy dood on begraven en Beatrix opende do kant alleen, het hart vervuld van bittere droefheid, toen zy er aan daulit hoe vurig zij en Nora er ooninaal naar verlangd hadden don den inhoud van dio knxt te Icoron kennen, monr toen zy die gedachtenissen er «tuk voor «tuk uit nam, bngroop Beatrix, waarom haar grootmoedor die ui tijd zoo zorgvuldig had verborgen gehouden. Hier wna niets, dat geschikt was voor meiros die zelf haar brood moesten verdienen, en Murguorite Charles zou die sieraden zeker ook nooit in du rue Huint-Donis gedragen hebben. Er was een mot kostbare diamanten omzet horloge, eon dikke, gouden ketting, buitengewoon lang en zwnar, waaraan oen medaillon hing met een portret, dat Beulrix zoo goed koude nit het album van huur grootmoeder: liet portret barer moeder. \Vnurnohjjnlyk wns die ketting eon vorlovlngsgosohonk geweest, want aan de achterzijde van lint medaillon was een M. vun kleine diamanten, en daaronder was in hot goud doschoono zinspreuk gegraveerd: „Trouw lot in don dood." Verder wnron er waaiers en kant, kostbare zijdon stollen en allerlei fraaie sieraden, zonula die slochts eon zeer vermogend man voor znn vrouw kan koopon. Nog vond zy een bundeltje brieven, waarvan liet handschrift door ouderdom verbleekt wns, een schets boek vol potlood toeken ingen en oen ring ven bui» tungowono waarde, waarop een hoefijzer van bril- laiiton. Beatrix beschouwde vol oorbied die horlnnoringon uit lang vorvlogen lijden, maakte liet pakje brieven los on las dio oen voor een aandachtig door. Heen woord van don inhoud ontging huur, muur uoli, *i) doolden haar niets nieuws mciïu; dio brieven waren klaarblijkelijk geschreven tijdons de twee bezoeken, dio nir. Charles, twee jaren vóór zjju dood aan «Un ernstig zieken vader in Engeland had gobraoht. Uit elk woord sprak zyn toodoro liefde voor zijn vrouw en kinderen, maar over zijn Kngolsehe familie schreef hy zoo goed als niets. Iu oen brief zoido hij, dat zijn vader weder zoo goed als hersteld was, maar dut hi) in eon uiterst prikkelbare luiui vorkoerde, zoodat hot gevaarlijk zou zijn hem nu mot liet geheim vnn hun huwelijk bekend te maken. Hy vermoedde er eehtei' iets van, hot was alsof do eene uf andere vulsella vriend hom boosiuirdign berichten had over gebracht on hot slot van dun brief luiddo: l(Wy moeten geduld hebben en wuokiten. uijin lieveling; i, dat wj) een verbolgen vijand hebben en Een verborgen vyund I Beatrix lueld zicli overtuigd, dat du mail, uio haar vader ruuds twintig jaar gele den had gewantrouwd, dezelfde was, dio thans Nora had vermoord. Qpon dor andere brieven sprak vorder over deze aangelegenheid, muur Beatrix huil althans do over tuiging gekregen, dat de brief van haar vader nauw keurig overuoiiHtumdu met hetgeen inr. Kenneth Ford eenmaal uan mevrouw Lceomto hud geschre ven, namelijk dat zijn oom een uian van heftig karakter was, dio woedend was over do mésalliance van zijn zoon, Hot inoisjo (lucht; Ik geloof niet, dat h(j er ooit iets van vernomen hooft. Dio ellendeling heelt zich. het vertrouwen van m(jn vader weten meester te uiaken «tn hem te verraden. Hij was bjj hom toen hy stierf en beloofde hem, dat hy onzen grootvader over moedor en over ons zou sproken, In pluata daarvan bewaarde lij) het geheim eu scheepte ons mot oen armzalige lijfrente «f, terwjjl lijj sloh in Engeland met du bezitting verrijkte, die ons toebehoorde. Hordl vervolgd).

Amersfoortsche Courant | 1896 | | pagina 1