Stadsnieuws. emengd Nieuws. Ingezonden. In andere gemeenten geschiedt hetzelfde, en met den sprokkelaar vragen we: ont breekt er hier niet iets in onze wetgeving De toestand van Richard Hol, die, zooals gemeld is, gedurende eenigen tijd lijdende was, is verbeterd. Utrecht heeft morgen wel reden om teest te vieren. Dien dag toch zal het. naar De Tijd herinnert, 25 jaar geleden zijn dat de bureaux der Staatsspoor daar werden geves tigd. Niet gemakkelijk te overschatten is de financiëele waarde voor een genie inte, die zulke bureaus binnen haai- veste heelt. Op dit oogenbük wordt maandelijks aan het administratief personeel en dat van de cen trale contróle daar omstreeks f60000 aan salaris uitbetaald. Onder dit bedrag is niet begrepen wat aan personeel der Utrechtsche werkplaatsen wordt betaald, omdat dit per soneel wordt beschouwd als tot den eigen lijken uitvoerenden of spoorwegdienst (de lijnen) te behooren. Wordt dus het uitbe taalde maandelijksche loon voor de Utrecht sche werkplaatsen meegerekend, dan wordt het bedrag met f25000 verhoogd, zoodat aan salaris en loon alleen te Utrecht per maand een bedrag van f85000 wordt uit gegeven. Het zal zeker niet behoeven te worden gezegd, dat Utrecht's ingezetenen daar wel bij varen. En dan het onderhoud cursus te Utrecht; M. J. IJzerman,directeur der 2e Hoogere Burger School met drie jarigen cursus te AmsterdamL. M. Baale, leeraar aan de 2e Hoogere Burger School met 3jarigen cursus te Amsterdam: D. J. Andreae, directeur der Rijks Hoogere Bur- gere School te Wapeningen di. L. W. Th. Wigman, leeraar aan de Rijks Hoogere Burger School te Zwollemr. A. R. van Laar', id. te Zalt-BommelL. van Zanten ten Jz., leeraar aan de Hoogere Burger School te TielJ. C. G. Grasé, leeraar aan de Hoogere Burgore School met öjarigen cursus te Amsterdam. Bedoelde examens zullen worden gehouden te Utrecht. In een Dinsdagavond gehouden vergade ring der Roomscb Katholieke kiesvereen- niging «Recht en Orde" is besloten den candidaat der anti-revolutinuoaire partij den heer jhr. mr. H. J. M. van Asch van Wijck te steunen. De heer F. H. JE. A. Wagner, gepensi- onneerd majoor der infanterie, die Maandag avond door ile kiesvereeniging «Amersfoort" candidaat gesteld werd voor den Gemeente raad, heeft voor die candidatuur bedankt. In verband daarmee zal de kiesvereeni ging hedenavond 8 uur weder vegaderen. In de vergaderingen van 17 Maart en 28 April zijn door de Orthodoxe Kiesvereeui- van zulke groote gebouwen en de aankoop ging «Évangelie en Belijdenis" gesteld van veel benoodigheden bij leveranciers daar ter stede! De eenige nog levende mannelijke afstam meling van Bilderdijk, zijn kleinzoon mr. W. L. Bilderdijk. advocaat te Utrecht, trad heden in den echt met een kleindochter van Da Costa. Copernicus moet kort vóór zijn dood heb ben geklaagd, dat hij nog nooit de planeet Mercurius had nimmer zeer zij met liet bloote oog slechts zeer zelden waar te nemen. Wat nu C'orpernicus nog nimmer zag, is thans tot in het begin van Mei bij helder weder te aanschouwen. Kort na zonsonder gang ziet men Mercurius aan den hemel stralen als een heldere ster. Mercurius gaat heden ruim drie kwartier na zonsondergang 011061', en 5 Mei zelfs 2 uren later. De werkstaking der roosjesslijpers te Am sterdam heeft hun f65 905.67 gekost. Een sommetje van beteekenis, zouden wij zeggen. Xu ook de dader van den gruwelijken moord te Rotterdam op den jongen Hoog steden onontdekt is gebleven, heeft de Opr. Haarl. Ct. nog eens het lijstje van de in de laatste jaren gepleegde moorden, waarvan de bedrijvers niet gevonden zijn, nagegaan. Daar op komen o. a. voor 1) De moord op de twee vrouwtjes te Haarlem. Februari 18022) de moord op een weduwe te Gouda. April 1802 3) de moord op de dienstmaagd van den heer Viotta te Amsterdam, Maart 1802 4) de moord op L. F. uit Waalwijk, te Druten gepleegd, No vember 1894; 5) de twee vrouwen vau De Jong. verdwenen in 1893 6) de moord in het Asserbosch in 1895 7) de moord Paasch- morgen 1894, gepleegd op den slager aan de Ceintuurbaan te Amsterdam8) de moord op den slager te Enkhuizen, November 1894; 9) de moord op den slagerszoon te Halfweg; 10) de moord op den l eer Brouwer te Doe- tinehem October 1894; 11) de moord op den candidaten voor het kiescollegie der Ned. Herv. Gem. de heerenW. Kleber, N. van Veen, P. van der Want J.Mzn., en W. van Wisselingh, allen aftredend, en de heeren (alpbab.) J. II. Donath. I. W. Fröger, G. C. Hoogewerlï, J. R. van 't Hof, C. van Kuijk, E. van Leijenhoi-st (Dorresteinsche steeg), E. Lindenhovius en W. G. Maas. De hoofdcommissaris van politie te Amster- id gezien. Daar die planeet zich j dam bericht ons, dat met toestemming van r ver van de zon verwijdert, is den heer Burgemeester een bedrag van f25 J gelijkelijk verdeeld is tusschen twee agenten j van politie, welk bedrag als gratificatie door bemiddeling van de Telegraaf ontvangen is van een dame te Amersfoort voor gezegde agenten, die proces-verbaal hebben opge maakt tegen een voerman wegens mishande ling van zijn paard. Bij de Dinsdag plaats gehad hebbende ver kiezing van een lid der commissie van beheer I van liet pensioenfonds, ten behoeve van het j vaste personeel der Nederlandsche Centraal j Spoorweg Maatschappij, is als zoodanig her- I kozen de heer J. H. Bosch, stationschef hier. De kolonel hoofd-intendant L. van Gendt, vergezeld van den controleur over de inwen dige administratie der korpsen, de majoor J. P. Veldhoven zijn Dinsdagochtend uit 's-Gravenhage hier aangekomen tot het na zien van de administratie en het houden van een inspectie over de mazijnen van kleeding, nachtleger en voeding van dit garnizoen, Aan sergeant-majoor-titulair R. van der Heide, van het 5e regiment infanterie hier, is de bronzen medaille voor 12 jarigen trouwen dienst toegekend en gisteren op de gebruike lijke wijze uitgereikt. Bij Kon. besluit is bepaald, dat. de milicien verlofgange'-s van de lichtingen 1892 en 1893 van bet 5e regiment infanterie, in den loop van het jaar 1896 voor herhalingsoefeningen onder de wapenen zullen worden geroepen en wel die van de bataljons hier in garnizoen van 27 Augustus tot 17 .September a. s. Door den nieuwbenoemden Burgemeester uuuuu.ii L/uiii i-i'-ii uieuwueuueiiiueu i>ingeiiiccaler onbezoldigd rijksveldwachter C. Homan te van Bunschoten, den heer L. van Duijn, is Vlodrop12) de moord op den Groninger politieagent Van Vliet, 21 December 1895, En liet lijstje is nog verre van volledig. Ter aanvulling en verbetering van het in ons vorige nummer voorkomende bericht, deelt men ons nader mede, dat door den Commissaris der Koningin in deze provincie benoemd is tot schatter voor de Personeele belasting de heer T. van Daal en tot plaats vervangend schatter de beer W. van Ach terbergt!. Bij Kon. besluit is benoemd tot kan tonrechter hier mr. P. J. F. van Voorst Vader, thans rechter in de arrondissements-recht- bauk te Middelburg. De Commissaris der Koningin in deze provincie heeft benoemd voor het jaar 1896: a. tot lid en voorzitter der commissie, belast met het afnemen van de eind-examens voor de Hoogere Burger Scholen in de provincie Utrecht, dr. H. F. Jonkman, di recteur der Rijks Hoogere Burger School te Utrecht b. tot leden dier commissie de heeren: dr. H. Ekama, directeur der al'deeling »waar- nemingen te land", hij liet Kon. Ned. Me teorologisch Instituut te Utrecht; dr. J. L. Hoorweg. P. van Mourik, H. Koldewijn, dr. G. van der Waals, P. II. van Moerkerken, allen leeraar aan de Rijks Hoogere Burger School te Utrecht; J. E. Fischer, directeur der Hoogere Burger School met 3jarigen Dinsdag als zoodanig de eed afgelegd in han den van den Commissaris der Koningin in deze provincie. Zondagochtend had, gelijk we in ons vorig nummer reeds kortelijks meedeelden, in het kerkgebouw van den Protestantenbond te Baarn de inwijding van het nieuwe pijporgel plaats. Als feestredenaar trad op dr. Joh. Dyserink, uit Rotterdam, die, naar aanleiding van Joh. Seb. Bach's leven en streven, den grooten invloed van de orgelmuziek op de openbare godsdienstoefening in treilende woorden schetste. Tot verhooging der plechtigheid zong een gemengd koor, onder leiding van den orga nist der afdeeling, den heer J. H. van Dap peren, twee liederen, die een diepen indruk maakten. De heer Ruijgrok, muziekleeraar te Utrecht, begeleidde de/e koren oo het orgel, terwijl de organist der afdeeling hét zangkoor, waarbij enkele dames en beeren uit Amerafoort en Utrecht hun welwillende medewerking ver leenden, dirigeerde. Het orgel is geleverd door den heer Maar schalken.veerd, te Utrecht, en doet dezen alle eer aan. Vol en krachtig van toon, met een fraai front maakt hut een gunstigen indruk en is het een sieraad voor het nette kerkgebouw. Te Baarn is opgericht een afdeeling «Baarn en Omstreken" van den Noderlandschen Bond oud-onderofficieren, nadat dealgerneene voorzitter, de lieer Weiland uit Amsterdam, een lezing over het doel der vereenigirig had gehouden Hoe meer de landverhuringen hun einde naderen, des te meer worden de pachten verhoogd. In .Ie Dinsdag te F.emnes gehou- vei'pacbtïng bleven de buren slechts een weinig onder die van'tvorigejaar;sommige kampen verloren 3 a 4 gulden por dam maat. Het korps genietroepen zal van 1 Juni tot 18 Juli karnpeeren in ae Legerplaats hij Zeist lot het houden van practisehe ooleningen. Heeft keizer Wilhera zicli reeds doen kennen als musicus, schilder en dichter, op zijn laatste reis naar Italië deed hij bok van zich spreken als ingenieur. Kapitein Barry, van den Engelschen krui ser Astrea, die gelijk inet het Keizerlijk jacht Hohcmollem in de haven van Syracuse lag. bracht Wilhelm op zijn jacht een be/.oek. en beschouwde aandachtig het sluitingssysteem van de deuren, welke de waterdichte schot ten met elkaar verbinden, een vernuftig uit gedacht stelsel, dat het spoedig tot sland brengen der gemeenschap, waarop de wer king der beschotten berust, zeer vergemak kelijkt. Kapitein Barry gaf zijn bewondering over liet stelsel te kennen en vroeg naar den naam van den uitvinder. #I)e uitvinder," antwoordde de keizer glimlachend, «is zekere Willielm von Ilohen- znllern, admiraal van de vloot van Zijne Ma jesteit, en Keizer van Duitschland." Ter gelegenheid van de herdenking van de 75-jarige onafhankelijkheid van Griekenland heeft men o. a. een wedloop gehouden van Marathon naar Athene, een afstand van 25 Kilometer. De winner van den eersten prijs, de Griek- sche boer Louys, legde den afstand af in 2 uren 55 minuten en 20 seconden. Met eenigszins kluchtige overdrijving is de uitslag van dezen wedstrijd begroet als een tweede overwinning van Marathon, dit maal niet bevochten op de Perzen, maar op Hongaarsche, Australische en Amerikaansche hardloopei-s en Louys wordt thans door zijn lamlgenooten met weldaden overladen. Hij kreeg o. a. een aardig landgoed bij zijn ge boorteplaats ten geschenke'; een spoorweg maatschappij heeft hem levenslang vrij ver voer verzekerd; een kleermaker zal hem gratis kleeden, en er zijn ook eenige dames, waar onder natuurlijk een Amerikaansche erfdoch ter, die hem willen trouwen. Louys was bij zijn aankomst na den wed loop niet vermoeid of bezweet. Hij was er zeker van, dat lig den prijs zou winnen, want hij was vastbesloten zijn doel te bereiken, al zou de loop liem, evenals den bistorischen bode van Miltiades. liet leven kosten. Hij had zich den avond vóór den wedloop op kerkelijke wijze ten dood voorbereid. Als men de strekking van een officieelen toast kent, kan men gewoonlijk vrijwel den inhoud er bij denken. Dit geldt echter niet van den heildronk door een der inwoners van Kamerun op den Keizer vau Duitschland uitgebracht. «De Keizer is de wijste en machtigste man ter wereld. Hij ziet de schatten in liet mid den der aarde en hij heeft ze te voorschijn gebracht. Hij bespant de wereld met ijzeren draden en zoodra hij ze aanraakt, reizen zijn woorden door de ruimte. Hij heeft stoomschepen, die op droog land zeilen. VVanneer een berg in zijn weg staat, boort hij er een gat doorheenindien een rivier zijn voortgang tegenhoudt, bouwt hij een weg in de lucht. Ofschoon de Keizer de rijk ste van alle menschen is, heeft hij slechts een vrouwen ofschoon deze vrouw de schoonste vrouw op aarde is, beeft hij niets voor haar behoeven te betalen." Paderewsky heeft op zijn kunstreis dooi de Vereenigde Staten 250000 dollar ver diend. Vóór zijn vertrek uit Amerika heeft hij 10 000 dollar gegeven voor een stichting, die elke drie jaar prijzen voor musici zal beschrikbaar stellen. In een schrijven aan zijn «Blagotschinny" (waardmheidsbekleeders in de Grieksch- katholieke kerk beneden den rang van bis schop) heeft de bisschop van Koersk bevo len, dat zij allen hun ondergeschikte geeste lijken, «die met de zedelijke kwaal van het tabaksrooken behept, zijn" in zijn naam zul len gebieden, «met het oog op hun plichten 1 als zielszorgers, uit eerbied voor den god- delijken rechterstoel en om hun naasten geen ergenis te geven, deze zondige gewoonte na te laten." In Zwitserland wordt tegenwoordig de sterfte I aan drankziekten afzonderlijk opgemaakt. Daaruit blijkt,'dat in het laatste kwartaal van 1895 in de 15 grootste steden op 1738 1 sterfgevallen 105 drank-zieken voorkwamen, meerendeels handwerkslieden en duglooners. Ouder deze 105 slachtoffers van den drank waren 14 vrouwen. Naar den echtelijken I staat waren 14 ongehuwd, 70 gehuwd, 10 weduwnaars, 2 weduwen en 2 gescheiden, i We zouden een dergelijke opgaaf ook wel eens voor Nederland willen zien. I Wat is de mensch? Uit welke stoffen is de mensch samengesteld Wat, verkrijgt men als do mensch chemisch ontbonden wordt? De mensch bestaat uit 13 elementen waar van er vijf gasvormig en acht vast zijn. Het hoofdbestanddeel is zuurstof. Een normaal mensch van 70 Kilogram bevat 44 Kilo zuur stof, die onder gewone omstandigheden een ruimte van 28 M3 zou innemen. Verder is er in het menscheliik lichaam in gebonden toe stand aanwezig 7 Kilo waterstof, die in vrijen toestand een ruimte van 80 M3 zou vullen. De drie overige gassen zijn stikstof (1.72 Kilo) chloor (0.80 Kilo) en tluoor (0.1 Kilo). Aan vaste stollen bevat de normale mensch 22 Kilo koolstof, 800 gram phosphorus, 100 gram zwavel, 1750 gram calcium, 80 gram kalium, 70 gram natrium, 50 gram magnesium en 45 gram ijzer. Edele metalen bevat het. men- schelijk lichaam niet, doch enkel stoffen, die voor 't meerendeel goedkoop zijn. Het loont 'lus volstrekt de 'moeite niet, den mensch zoo te exploiteeren als men veelal wel doet. De Directeur van het Postkantoor alhier maakt bekend, dat van 1 Mei e. k. de Bus lichtingen aan het kantoor voor de ver zending per Spoortreinen zullen geschieden als volgt: Spoortijd (20 minuten achter bij den plaat selijken tijd). Richting AMSTERDAM. 7.30, 7.45, 10.30, 11.35, 1.25, 1.50, 5.20,7.— 9.20. Richting ZUTPHEN. 7.—, 11.—, 2.45. 6.30, 8.45. Richting UTRECHT. 7.40, 9.30, 10.30, 11.40, 1.50. 3.35,7.40,9.20. Richting ZWOLLE. 0.15, 9.—, 11.—, 1.45, 5.10, 0.30, 9.20. Richting NIJMEGEN. 7.50, 12.20, S.45. Lichting der Buitenbussen. 5.45, 9.30, 12.55, 3.— en 8.10. (beide laatste op Zon- en Feestdagen niet.) Op Zon- en Feestdagen is het Kantoor a.o. geopend van 7.45—8 uur 's av. uitsluitend tot liet afhalen van Brieven, enz. De Directeur, C. SM ITT. Amersfoort, 28 April 1806. Be la iis: rij k is do geluksnankuiJiligiiig vim Samuel Heckscher Senr in Hamburg, welke ziel» in het huidige ïioiumor van ou'. courant bevindt.. Dit huis heelt zich dooi' zijn prompte en stilzwijgende uitbetaling der hier en iu den omtrek gewonnen bedragen eeno zoo goede faam ver worven, dat wij al onze lezers aanbevelen op zijn huidige advertentie acht te geven. Het plaatsen van Ingezonden stukken brengt niet altijd mede, dat de Redactie met don inhoud daar van onvoorwaardelijk instemt. Kopij van geplaatste ol'ongepliuilstcstukken wordt nimmer teruggegeven. Landgenoolen Een ieder heeft voorzeker met geestdrift het mannelijk en waardig Nationaal protest gelezen van dr. E. J. P. Jorissen, rechter in de Zuid-Afrikaansche Republiek. Het, protest is niet alleen gericht aan den Engelschen minister Chamberlain, maar ook aan het misleide Engelsehe volk. Welnu, eert uwe stamgenooten in de Z.-A. R. in den persoon van dr. Jorissen, te Pre toria, door hem onmiddellijk uw naamkaartje als bewijs van instemming per post toe te zenden. Ern Burger van Nederi.and. Amsterdam, 29 April 1896. M«' beleefd verzoek aan alle bladen, dit ingezonden stuk over te nemen. BURGERLIJKE STAND VAN AMERSFOORT- GEBOREN23 April. Cornelis, z. van Cor nells Ronzel en Roelofvina Klam van de Bijtel. Joseohina Mechelina Adriana. cl. van Wouterus Menso Vink en Johanna Mar tina Schoenmakei-s. 24 April. Hendrikus Joseph, z. van Hendrikus Franciscus Huur- deman en Cornelia Gerarda Battram. Marinus Gerardus, z. van Johannes Arnoldus Jekel en Margaretha Engel. Hendrik, z. van Jan Willem van den Berg en Antje Cornelisse. 25 April. Rijk Jan, z. van Hen drik van de Water en Gerriije van Raven horst. 26 April. Cornelis Marinus, z. van Cornells de Ruyter en Catbarina Maria de Bie. Cornelis Petrus, z. van Alexander lonueur en Woutera Maria van Leeuwen. Maria Magdalena, d. van Jan van Dijkhuizen en Grietje Tuithof. Mattheus Marinus, z. van Mattheus Marinus van Eijsden en Berta Elisabeth van Kempen. 27 April. Theo- dorus Albertus Maria Antonius, z. van Hen drik Christiaan Adolph de Jong en Jeannette Lam berta Gerarda Geerligs. 29 April. Geertruida, d. van Henricus Spierings en Lucia van Detnen. ONDERTROUWD24 April. Jacobus van Nnnwegen en Josina Regtien. GETROUWD: 29 April. Cornelis Jacobus Sanderee en Willemyna Gerarda Wiggon- laiY m Hakker (,n Catbarina Marga retha Meijer. OVERLEDEN; 24 April. Arie van Keeken, 64 j.. ecutg. van Willemina van Koot. - 26

Amersfoortsche Courant | 1896 | | pagina 2