Stadsnieuws. xvoorden, dat dmvr, volgens by hem ingekomen be richten, niets van waar was. Nu was het operatieplan tegen Lamkrak als volgt vastgesteld tweo colonnes, elk sterk ongeveer een bataljon, zouden over Lambaroe en .Vnak-Galoeng tegen den vijand oprukken, terwijl Toekoe Oemar over Tjot GoC: en Biloel hetzelfde zou doen, Hij hRd verzocht de blokhuizen door maréchaussees te laten bezetten, hetgeen geschiedde. Zijn bedoeling daarmee was, den Kraton zooveel mogelijk van troe pen te ontblootcn. Een ander verzoek van hem om een batterij artillerie te zijner beschikking te hebben werd, zooals men reeds weet, afgewezen. Wanneet' nu de twee bovengenoemde bataljons ver genoeg van den Kraton verwijderd waren, wilde Tnekoe Oemar rechtsomkeert maken en Kota-Badja "uitraooreu. Zondagmiddag zond Gisolf eon derde boodschap, dat hij naar aanleiding van ontvangen rapporten den Gouverneur zeer dringend waarschuwde, tegen T. Oemar op zijn hoede te zijn, maar deze sloeg nogmaals geon geloof aan dat bericht. Tegen 4 uur echter ontving een tokohouder te Kot.i Radja, die zeer bevriend was met Oemar, van dezen een schrijven, waarin hij gewaarschuwd werd te vluchten, daar Oemar voornetnens was Kota-Radja te overrompelen. Deze begaf zich ijlings naar den Gouverneur, die toen eindelijk overtuigd werd, dat Oemar vcrrndelijke plannen smeedde. De tokohouder vluchtte intusschen naar een schip op de reecle. De colonnes kregen toen bevel terug te keeren, terwijl aan de commandanten van Tjot Goé en Biloel werd gelast T. Oenuvr in het oog te houden. Deze bewoog zich aanvankelijk met zijn legioen in de afgespvoken richting, maar sloeg op een gegeven oogenblik een geheel anderen weg in, waarop onmiddellijk alarm werd geblazen en T. Oemar tot de conclusie kwam, dat z\jn toeleg mislukt waa De verschillende brigades maréchaus- sée vonden nog gelegen beid op den Kraton te retireeren. behalve écn ouder luit. Zuidvcld. Deze officier werd door de Atjcliers afgemaakt en vier zijner manschappen gewond. T. Oemar zou verder Oleh-Leh met gewapende prauwen aanvallen, maar dit plan werd door de marine verijdeld. Het reeds tegengesproken be richt omtrent het maken van loopgraven door hem van uit Lampagger, dat dicht bij Oleh-Leh ligt. is volgens ons verstrekte modedeelingen toch geheel overeenkomstig de waarheid. Aangaande het ongeval, generaal Vetter overkomen, schrijft de correspondent van het Nieuws van den Dag thans »Op dien zelfden 8 April, een waren on geluksdag voor ons, wilde generaal Vetter te Kotst Alam van het paard stijgen, bleef haken en viel. Het paard stortte ook en Z. E. had het ongeluk hetlinker-sleulelbeen te ontwrichten. Gelukkig is de toestand be vredigend en heeft de gezondheid niet gele den. De generaal zit op, wandelt en verricht de werkzaamheden, die er te verrichten zijn, en die in den tegenwoordigén rumoerigen tijd zeer vele zijn." HH. MM. de Koningin en de Koningin- Regentes maken te Faulenseebad dagelijks kleinere ol'groptere tochtjes. Met verblijf in het hotel is uitstekend, en liet weder over het algemeen niet ongunstig. Maandag II. gingen HH. MM. naar Laulerbrunnen en bezóchten den Staubbaeh en den Frumroel- bach Dinsdag werd een tocht naar Rlausee ondernomenWoensdag de Blatenberg be zocht. Vrijdag Meiringen en het Brienser meer, alles bij prachtig weder. De gezondheid van HH. MM. laat niets te wenschen. De BOOste gedenkdag van den tocht van Heemskerk en Barondsz naar Nova Zembla, welke 10 Mei 1596 werd ondernomen, is in den lande niet onopgemerkt voorbijge gaan, vooral op Terschelling. Men heeft liet ons indertijd euvel geduid, dat we niet. zoo erg wegliepen met het «Taal fonds". Die meening pulten wij uil persoon lijke bekendheid nicl Traansvaalsche toestan den, doch 't. was een mode-zaak en daarom moesten we loven. k Zeer opmerkelijk is intusschen hetgeen het «Handelsblad van Pretoria" nu dienaan gaande schrijft: «Wij kunnen niet, nalaten," zegt liet blad, «onze afkeuring uit te spreken over de ma nier, waarop in Nederland met de Transvaal wordt gesold." Het blad valt uit, tegen de plotseling in Nederland ontwaakte belangstelling voor de «Transvaalscliè broeders," met wie men zich niet. bemoeide, toen zij het meest hulp be hoefden tegen mannen, die zich aan het hoofd der beweging plaatsen, zonder zich beboor- I lijk op de hoogte gesteld te hebben, tegen de Zuid-Alrikaansche Vereeniging, «wier I hulp zich bepaalde tot liet zenden van boek jes, die niemand leest, en van personen, die van geen nut waren voor de Republiek." en zegt dan ff «Nukomen diezelfde heeren weerom bijeen, Irom een «Taalfonds" op te richten. «Wat dat eigenlijk voor een ding wezen R zal en boe het zal moeten werken, is ge- Ff.' looven wij don heeren oprichters zelf niet recht duidelijk en wat wij er mededoen I' moeten, begrijpt niemand. «Wij geioovcn gaarne, dat deze heeren het goed mecnen mei ons volk en ons land 1 doch zij zouden én ons cn hun eigen land- BLgenootvn heter diensten bewijzen dan lot dus- fiHverrc. als zij begonnen zich eens op de hoogte te stellen van de toestanden hier. «Zij zouden dan vermoedelijk wel zeerspoe- t dig tot do overtuiging komen, dat dcTrans- l;, Vaalscho Republiek niet gebaat isdoorsym- puthic-betuigingon. die hare uiting vinden I in het oprichten van een Taalfonds, het ver meren van stations, en hot houden van mooie werkelijk den Afrikaner wil helpen, hij hem moet steunen met zijn geld en zijn arbeids kracht. «En dat, zoolang men zulks in Holland niet wil, men daar beter doet met zich stil te houden." Hoe men geschiedenis schrijft, toont de Transvaalsche correspondent der Zw. Ct. aan Voor een paar dagen ontving ik een geïl lustreerd blad »de Transvaalsche onlusten in 1896. Ook hieruit blijkt al weer hoe slecht men in Nederland isingelichtomtreut veel wat ons land betreft, en wat men uw landgenooten zooal opdischt. 't Stemt tot een kalme vroolijkheid te lezen, dat het rundvleeseh hier minder over vloedig aanwezig is dan liet zeer ;,oed sma kend vleesch van antilopen. Ik wou, dat het waar was, want het antilopen vleesch is, in den tijd dat de bokken vet zijn, bijzonder lekker en bet rundvleeseh is maar al te dik wijls bijzonder taai en mager. Verder is de Republiek verdeeld in 12 dis tricten, en wij hier weten niet beter of het tegenwoordig aantal bedraagt 19. Dij de beschrijving van generaal Joubert overtreft de samensteller van het werk zich zeil'. Hij beschrijft den generaal als zijnde 50 jaren oud, terwijl hij 04 is; als ijverig land bouwer, terwijl hij niets aan landbouw doe. als voor zijn diensten volstrekt geen tracte- ïnent ontvangende, terwijl hij als comman dant-generaal 1500 pd. st., als Superinten dent der Naturellen 850 pd. st. en als offi cieel lid van den Uitvoerenden Raad 150 pd. st., te zamen alzoo 2500 pil. st. 'sjaars, dus nogal een vrij aardig salaris, ontvangt. Hij laat den generaal candidaut-staatspre- sident van de Boerenpartij in den Vrijstaat worden, hetgeen hij niet geweest is en waar voor hij geen enkele slem heeft gehad alleen is van hem als zoodanig eens in een dagblad gesprokenhij laaf. hem op een prentje den slag bij Krugersdorp bijwonen, waarbij hij niet tegenwoordig is geweest en ook niet kon zijn, omdat hij te Pretoria was en daar de verdediging moest organiseeren, de com mando's oproepen, enz. Verder promoveert bij onzen wakkeren commandant Oronjé tot generaalik help 't hem wenschen, en eindelijk, de plus fort en plus fort, schrijft hij de keeloutsteking van dr. Leyds toe aan het veel en onophoude lijk spreken in de volksvergaderingen Een werkman te 's-IIertogenboseh, die >p een vliering een karwei verrichtte, vond daar onder puin verborgen een kistje, waarin 200 aan bankpapier was geborgen. Hij bracht zijn vondst naar het poiitihureau Kort daarna meldde zich de bewoner van hel huis aan, waar de schat was gevonden, en deelde mede, dat hij zijn geld en siera den op de vliering borg, omdat hij zijn vrouw niet vertrouwde. In de Leeuwarder Cl. van Dinsdag l.l. vindt men de aankondiging van een 55- jarige eehtvereeniging, van 5 gouden brui loften, van drie 40 en een 30 jarige echtver bintenis en 19 zilveren bruiloften. Men weet dat, in verband met het aan gaan der pachten, de meeste huwelijken in Friesland in Mei worden gesloten. Dezer dagen werd op een door de lirrna J. L. Beijers te Utrecht gehouden boeken veiling o. m. onder den hamer gebracht een verzameling van werken van en betreffende Bilderdijk. Zij bevat al zijn werken, zoowel oorspronkelijk als vertaald, en werken van anderen door hem uitgegeven, alsmede wer ken van vrouwe Katharina Wilhelrnina Bil derdijk. Hierbij waren ook nagenoeg al de afzonderlijk gedrukte kleinere dichtstukjes, die niet in Bilderdijk's bundels zijn opgeno men enkele werken hebben een geschreeven opdracht, eigenhandige aanteekeningen, of andere bijzonderheden. Verder bevat de col- leclie geschriften, gedichten en tijdschriftar tikelen betreffende Bilderdijk en zijn werken, waarbij hoogst zeldzame, zelfs eenige in hand schrift. Nog behoort bij de verzameling een col lectie handschriften, die slechts enkele eigen handig geschreven of geteekende stukken van Bilderdijk bevat, maar daarentegen zeer vele onuitgegeven dichtstukken, gekopieerd door den dichter Tollens en B. Klinkert, als mede kopieën van wellicht alle gedichten van Bilderdijk, die alléén iu jaarboekjes, al manakken en mengelwerken zijn verschenen. Bovendien bevat de verzameling verschillende portretten van Bilderdijk en vrouwe K. W. Bilderdijk, een eigenhandige teekening in zwart krijt, voorstellende een groep kinderen, en verscheidene merkwaardigheden betreden de den dichter. Ten slotte omvat zij diverse voorwerpen, zooals een buste van Bilderdijk in inarrnergips, een zilveren gedenkpenning mot een afgietsel daarvan, eeu afbeelding in marmergips van Bilderdijk's band, afdrukken in zegellak van zijn cachetten, enz. enz. Deze verzameling «Bilderdijkiana", die in haai' geheel te koop werd geboden, is af komstig van den dichter II. Tollens Czn, ter wijl zij levens nog bevat baar eigen catalo gus, geschreven door de vroegeren eigenaar zijn voor de 190 linnen banden, waarin zij gebonden is. De verzameling heeft opgebracht de somma van f60. Indertijd vond zij een koopüi' voor 11200, zegt liet Utreehlseh Dagblad. Sic transit! Een dame uit Harlingen, die haar jong getrouwde zuster te Amsterdam bezocht, vond dat de boter, daar gebruikt, een bij- zonderen smaak had. Zij vermoedde, met, margarine te doen to hebben, maar (lat werd onmogelijk geacht, want al sedert ja ren werd de boter door denzelfden ver trouwden boterboer aar. de familie geleverd. Om de quaestie op te lossen, liet men de boter onderzoeken. Het resultaat was, dat de boter slechts 3 pCt. natuurboter en 97 pUt. margarine bevatte Ten kantore der invoerreeliten te Amster dam hebben de rechten in de afgeloopen maand f 66 000 meer opgebracht dan in April van het vorig jaar. Verleden week zou in de Lutherscbekerk te Kampen een paartje zijn huwelijk plech tig doen inzegenen. Alles was daarvoor in gereedheid, bet nieuwsgierige en belang stellende publiek aanwezig, doch de hoofd personen lieten zich wachten. Zooals later bleek, waren de trouwlustigen in de Broederkerk der Hervormde gemeente aangekomen, waar de plechtigheid voltrok ken werd Dat zoo iets nu juist weer te Kampen moest gebeuren 1 Vermeldden wij onlangs, dat een koopman te Noordeloos eprst onderweg bemerkte, dat hij zijn koopwaar een kalf niet op den wagen had, nog een ander staaltje van 's mans verstrooidheid kwam ons ter oore. De vorige week nl. zou hij een paar emmers wa ter voor zijn zuster halen. Hij trok op weg naar de omtrent 400 M. verwijderde vaart, schepte liet water en kwam thuis met het. juk. De volgeschepte emmers had hij aan den kant laten staan Men kan dus zeer goed verstrooid zijn. al is men geen professor Een eenvoudig en, voor het. blad zelt, niet zoo kostbaar middel heeft de Hollander uit gedacht om het getal zijner abonnés te ver meerderen. Men leest in elk exemplaar: «Wie de Hollander gelezen heeft, zonde bet, blad naar eener zijner vrienden of kennissen, die niet geabonneerd is, net zoolang tot. ook deze abonnenr, wordt." Dat het misschien wel wat veel gevergd is van de abonnés om dag aan dag zich de kosten en moeite te getroosten om een cou rant aan een vriend te zenden, laten wij daar, dat moeten de abonnés zelven weten maar als men eiken dag een courant present krijgt, «net zoolang tot men zich abonneert," dan was men familiaar uitgedrukt «wel gek." als men zich abonneerde. Te Zutfen is door de politie opgepakt een persoon, die langs de huizen bedelde. In zijn bezit werd gevonden een hoofdonderwij zers-acte. Hij verklaarde reeds zes malen we gens landlooperij veroordeeld te zijn. De Arnh. Cl. teekent bij dit, bericht aan: Is die man nu kiezer of niet.Maatschap- pelijken welstand zal men hem wel niet kun nen toekennen, maar intelleetueele geschikt heid, krachtens zijn hool'donderwijzersacte, is hem niet te ontzeggen. Hij bezit dus een der vereischten om kiezer te zijn. maar mist het anderen, dat door de Grondwetgeëischt wordt. Waarschijnlijk zal de man wel geen stem biljet krijgen, maar dan wordt bevestigd wat velen beweren, dat de intelleetueele geschikt heid geheel op zijde gedrongen wordt dooi den materieelen welstand. H&devoeringen, maar dat, als de Hollander Tollens, alsmede de stempels, welke gebruikt KEN NISG E V I N G De BURGEMEESTER en WETHOUDERS van AMERSFOORT doen te weten, dat de processen-verbaal van inlevering en opening der stembriefjes ter verkiezing van vier leden voor den Gemeenteraad in afschrift aan het Raadhuis zijn aangeplakt en gedurende veer tien dagen op de Secretarie voor eenieder ter inzage liggen, alle werkdagen vuri 's voormiddags 10 tot 1 uur des namiddags. Amersfoort, den 13. Mei 1896. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Burgemeester, F. D. SCH1MMELPENNJNCK. De Secretaris, W. E. SCHELTUS. Ds. Van Schelven, van Wageningen, hoopt morgen (Hemelvaartsdag) voor te gaan bij de godsdienstoefening in de Gereformeerde Kerk B hier. Tol 1 lij belcom misna ris in de voormalige wijk Breul is benoemd, in de plaats van den heer J. Mosselaar, vertrokken, de lieer 1'. van Veen Jr., die deze benoeming heeft aan genomen. Bij de Dinsdag gehouden verkiezing vdjr vier leden van den Gemeenteraad, ter ver vulling van de vacaturen, ontstaan, door het bedanken van de heeren M. W. F. J. de Jong en G. J. baron Van Harden broek van Am- merstol, die in 1899, en de heeren E. L. II. van Lanschot Hubrecht en II. YV. A. van den Wall Bake, die in 1897 zouden aftreden, zijn slechts 419 van de 845 kiezers opgekomen, die samen respectievelijk 769 en 7t>0 namen op hun briefjes invulden. Negen briefjes waren van onwaarde, en gekozen zijn de heerenA. M. Tromp van Holst met 302. en Anton A. Hamers met 214, voor de aftreding in 1899; en mr. J. C. H. Prikken met 239 on G. P. A. Garje- anne met 211 stemmen, die zitting zullen hebben tot 1897. Op de heeren Van den Brink werden 97, Koning 95, Buys 85, en M. H. T. Vermolen 57 stemmen uitgebracht. De overige stem men waren verdeeld over tal van andere personen. Wij verwijzen naar de advertentie van de vereeuigiug «Reisbelastiug" in dit nummer. Programma van het Concert op Zondag 17 Mei, des middags 2 uur, te geven door het Stafmuziekkorps van het 5e Regiment Infanterie, onder directie van den heer G. K. G. van Aken, op het terras van Amieitia. 1 Miiroke tics Esoriniours Nasy. 2. Ouverture „Girakla"Adam. 3. Czardas a. d. Oper „Der Geist des Wojwoden"Orossmann. 4. Fantaisie de 1'opéra „Les Pöcheurs de l'erles"Uizet. 5* Ouverture „Haydée, Ou lesecret de la Reine"Auber. 6. Balletrausik und Hochzeitszug a. d. Oper „Feramors"Rubinstein. a. Bnjaderentaiiz. b. Lichiertanz dei'Briiute von Kaschmir. Hochzeitszug. 7.* Potpourri a. d. Oper „Der Vogel- Imndler"Zeiler. „Nones Loben" Concert-WalserKonudk. ie nummers mot gemerkt le uitvoering, Aanstaanden Dinsdag zal, ter herdenking van het du-jarig bestaan der Muziekschool van «Toonkunst'" in Amieitia een invitatie- concert worden gegeven. Luitenant-generaal W. K. E. van Helden, adjudant i. b. d. van II. M. de Koningin, inspecteerde Dinsdag het escadron ordon nansen. Luitenant W. van Bakel, van het 5e re giment infanterie hier, die voor den tijd van twee jaar gedetacheerd is bij de landmacht in Oost Indië, moet zich reeds 21 Mei te Mar seille aan boord van de Soembing begeven. Dinsdag werd op de gebruikelijke wijze de bronzen medaille voor 12-jarigen trou wen dienst uitgereikt, aan wachtmeester Dijk- mu, van le regiment veld-artülerie hier. Sergeant W. II. L. Th. V. cn milicien A. van der H., beiden van het 5e regiment infanterie hier, zijn door den Krijgsraad in hot 3e militaire arrondisse ment schuldig verklaard aan verduistering, gepleegd door personen, die het goed uithoofde van hun per soonlijke dienstbetrekking onder zich hadden, door te zamen en in vcreoniging in den namiddag van 13 Maart jl. in de Infunterie-kazerne hier van het vleesch, bohoorendo aan de soldaten-menage, het welk onder hun beheer was (van den sergeant als menage-meester en van den milicien als kok dier menage) wederrechtelijk zich oen hoeveelheid toe te eigenen en daarover te beschikken. De oorate werd veroordeeld tot een gevangenisstraf van zes maanden, en de tweede tot een gevangenisstraf van éen maand, terwijl aan den sergeant liet recht word ontzegd om gedurende vijfjaren bij de gewapende macht of als militair geëmploijeerdo te dienen. Van dit vonnis is genoemde onderofficier in hoo- gor beroep gekomen hij het Hoog militair gerechtshof. Door den zeilden Krijgsraad is de milieien-num- merverwisselaar IS.. van de Ge batterij le regiment veld-artillerie hier. veroordeeld tot oen militaire detentie voor den tijd van vier maanden, alsmede in de proceskosten wegens tweede desertie in tijd van vrede, door zonder verlof langer dan 2 dagen afwezig te zijn van zijn korps, na vroegere bestraffing wegens eerste desortio, zonder de reden zijner afwezigheid ten genoegen des rechters to bewijzen, mot vrijwil lige terugkomst ij weken. Aan bet. Paleis «Soestdyk" zijn dit jaar woei' aanmerkelijke verbeteringen aange bracht., zoowel inwendig als uitwendig. Door het geheele park en den tuin zijn de buizen der waterleiding gelegd. De colonades aan beide zijden van het Pa leis bevattende de vertrekken voor het gevolg der Koninginnen, alsmede de logeer kamers van Vorstelijke gasten, zijn met zwaar spiegelglas dichtgemaakt. Ook het inwendige van het Paleis is ver beterd. De audientie-zaal, thans «Leuven zaalis geheel gerestaureerd en verrijkt met een levensgroot portret van Koningin Anna Paulowna. De «Quatrebras-zaal" en de «Tilburg-kamer" zijn ook veranderd. In laatstgenoemde, welke kostbare herinneringen bevat (onder andere fraaie eeresabels en een versierden veldheersstaf van Koning Willem lij zijn verscheidene merkwaardig heden bijgekomen. Behalve bet veldbed, waarop bij Waterloo de Peins van Oranje na zijn verwonding werd vervoerd, en het bed waarop prins Alexander op Madeira is jestorvcn, zijn daar ook nog verschillende uniformen gekomen, o. a. van Koning Wil lem I en Koning Willem II, van den Prins van Oranje en Prins Alexander, alsmede liet kostbare kostuum van Koning Willem III als ridder in de Orde van den Kousen band.

Amersfoortsche Courant | 1896 | | pagina 2