Stadsnieuws. bauk de wet van 20 Juli 1895, strekkende wijziging en aanvulling der wet van 25 Mei 1880, zal in werking treden, verzoekt men ons de aandacht to vestigen op art. 3 van eerst,gemelde wet, bepalende, dat ten name van deuzelfdcii inlegger een som van f1200 hij genoemde instelling rentegevend kan worden belegd, terwijl dat bedrag tot f2400 kan stijgen, indien het inlagen geldt ten behoeve van vereenigingen, stichtingen, '■'•I 'sen van maatschappelijk of godsdien stig belang, of tot onderling hulpbetoon. (Gelijk men weet. bedraagt hot rentegevend maximum thans f800. en is het dus met f400. respectievelijk f1600, verhoogd). Verder wijzen wy nog op artikel 11 der nieuwe wet, bepalende, dat alle daarbij be doelden acten en stukken, noodig voor den inleg van gelden en de terugbetaling «laar- van, door de Rijkspostspaarbank (daaronder begrepen de, in enkele gevallen vereischte, rechterlijke machtigingen) kosteloos uitge reikt worden, en vrij van'zegel-en registra tie-rechten zijn, mits in en op die acten of stokken van hun bestemming worde melding gemaakt, terwijl «Ie overige machtigingen, in <le wei aangewezen, vrij van zegel en van de formaliteit van registratie zijn. Gelijk men beseft, is ook dit wetsvoorschrift, zoowel voor de bestaande als voor de toe komstige inleggers, van niet geringe betee- kenis te oordeelen, en men mag met grond verwachten, dut door het in werkingstellen van deze gunstige bepalingen nóg meer dan .tot dusver zal worden gebruik gemaakt van onze, zoo nuttige Rijks-spaarinstelling, wier in totaal belegd kapitaal thans ongeveer f 50000 000 (zegge vyftig millioen gulden) bedraagt. Hedenmiddag werd de nieuwe gedenksteen op liet graf van den romanschrijver J. F. Oltmans op het. kerkhof te Steenderen ge plaatst en door den lieer .I. A. Bientjes aan den Burgemeester der gemeente Stoenderen overgedragen. Het, gedenkteeken is een piramide van Belgischn hardsteen op massief vierkant voet stuk, llink uit den grond rijzend, op een onderlaag van keien. Kindergezang verhoogde de plechtigheid. Justus van Mattrik zal in Pc Amsterdam merWeekblad voor Nederland, een aantal brieven schrijven over zijn reis naar endoor Indiö. Deze brieven zullen geïllustreerd wor den doofjohan Braakensiek, naar de schetsen van den schrijver. De eerste dezer brieven zal verschijnen in het nummer van Zondag 24 Mei. Twente'» oudste bewoonster, de welbekende Bereudina Wiecherlink. te Twekkeloo vierde Dinsdag haar lillen verjaardag. Zij mag zich nog steeds in een goede gezondheid ver heugen, en haar zintuigen laten weinig te wenschen over. sioen is gesteld. Nog verdiend vermelding, dat Ezinga geboren is in een aan genoemde firma toeben oorend huis, hetwelk hij gedu rende zijn geheele leven bewoond heeft. Na annexatie van een deel van Nieuwer- Amstel, enz. telt Amsterdam thans 487 772 inwoners. KENNIS GET I N G E N. SCHOUW. De BURGEMEESTER en WETHOUDERS van AMERSFOORT, Gezien art. '22 van het Reglement op het on derhoud en gebruik der wegen in de provincie Utrecht d.d. 8 November 1853 (Proviciaalblad no. 102) alsmede nrt. 104 van het algemeen politie-reglement voor de gemeente Doen te weten, dat de bij voormelde artikelen bedoelde voorjaar»schouw over de wegen, slooten en waterleidingen, aan hun toezicht of beheer onderworpen, zal gehouden worden op Donder dag, den 4 Juni aanstaande en volgende dagen. Wordende bij deze de bepalingen van bovenge melde reglementen aan de belanghebbenden in herinnering gebracht. Amersfoort, den 21 Mei 1896. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Burgemeester, F. D. SCHIM MET,PENNINCK. De Secretaris, W. L. SCHELTUS. In Maas en Waal blijkt, nu de pruimen zich voorgoed gezet hebben, dat de meeste bevroren zijn en de oogst wellicht slechts een derde van het vorige jaar zal opleveren. Kolonel KI win Oliphnnt en mevrouw Oli- phaiii—N hoch. in wier handen gedurende de (nutste jaren de leiding van het Leger des Jh ils hier te lande berustte, zyn Dinsdag ochtend per Staatsspoor van Amsterdam ver trokken. om zich naar Zweden te begeven. Aan het station werd Imt. beminde echtpaar uitgeleide gedaan door vele, mannelijke en vrouwelijke officieren "an hét Leger en tal van belangstellenden. Rij het vertrek werd een album aangeboden, bevattende afbeeldin gen van Stadsgezichten tc Amsterdam. Ingevolge het met de directie der gewe ren fabriek te Stevcr gesloten contract zijn den 17 Mei 20(10 kWn-kaliber geweren aan het Departement van Oorlog afgeleverd. Van die geweren zullen elk der 180 compagnieën infanterie 10 stuks ontvangen, om het kader en de manschappen in de behandeling er van te oefenen. Op 17 Juni a. s. zullen opnieuw 8000 stuks moeten worden afgeleverd, op 17 Juli 18 0(H). oj) 17 Augustus 28 000, op 17 Sep tember 38 000, en op 17 October 48 000 ge weren. liet gereed zijn der uitrusting van pl. in. 200 patronen per geweer zal zooveel mogelijk gelijken tred houden met het ge reedkomen der geweren. In verhand met berichten omtrent een voorgenomen uniform-verandering bij het leger en staking der vervanging bij de in fanterie van de gele uitmonstering dooreen roodc, wordt, thans van bevoegde zijde medegedeeld, dat bij bet (ie. 7e en 8e regi ment een proef zal worden genomen inet een kapotias en een korte jas van eenigszins ander model. Voor de infnnterie-olficieren zou die ver andering zicli echter bepalen tot een weinig beteekenende wijziging van de korte jas, wier snit geheel blijft als thans. Gedurende 03 jaren hij éen zelfde firrna kend en rnenig ouder musicus kan bij hem werkzaam te zijn, behoort, stellig tot de bij- 1 een lesje in kalmte nemen, daar hij bij de zonderheden. Dit is het geval met den 80-ja- J moeilijkste passages, o. a. de solopartijen ripen Jan Kzinga te Steenwijk. die gedurende I waarin de voor kleine vingertjes zoo moei al dien tijd aan de leerlooierij en den eek- j lijke dubbelgrepen, steeds rustig en bedaard molen van de firma J. en M. Meesters aldaar bleef. verbonden was en thans door haar op pen- 1 Een tweede Paris zou moeten opstaan om Zondag en Maandag zal de Godsdienst oefening in de Gereformeerde kerk B hier geleid worden door ds. Koops, van Harder wijk. Ter vervanging van Ds. Bouinan, die op zijn verzoek emeritaat heeft verkregen, is voor de Gereformeerde kerk B. hier opge maakt het voigend tweetalds. van Schelven, predikant, te Wageningen, en ds. Veder, pre dikant te Rotterdam. Bij de Dinsdag gehouden herstemming voor éen lid van het, kiescollege der Ned. Hervormde kerk. tusschen de heeren E. van Loijenhorst en J. I). Kleber, is gekozen de heer J. II. Kleber met 104stemmen de lieer Van Leijenhorst verwierf 102 stemmen. Er werden slechts 207 stemmen uitgebracht, waarvan 1 van onwaarde. Dinsdagavond herdacht de Muziekschool van de plaatselijke afdeeling van «Toonkunst" haar tienjarig beslaan en hoe zou zij dit feest op een meer waardige en toepasselijke wijze kunnen gevierd hebben dan door het geven van een concert, waarbij gelijk niet anders te verwachten is het stedelijk svmphonie-orkest zijn krachtigen steun ver leende Voor den aanvang van liet eerste nummer nam de lieer Van den Wall Bake, voorzitter in de Commissie van toezicht, liet woord en heette de ouders der leerlingen en verdere genoodigden hartelijk welkom. Vervolgens herdacht spr. de oprichting en de geschie denis der Muziekschool, hoe deze op 8 Maart 1880 begon met 80 leerlingen en onderwijs in twee vakken, en thans reeds 156 leer lingen telt., terwijl in acht vakken onderwijs j wordt gegeven. Ilij herinnerde aan de voor bereidende werkzaamheden van die oprich ting en het, ijverig streven van mej. Van Eijken en den lieer Pijzei en bracht daarna een woord van dank aan liet drietal dat van de oprichting tot heden aan de inrichting is verhonden geweestaan inej. Van Driel en aan de beide heeren Petri. Toen door de uitbreiding van het garnizoen de kapel van het 5e regiment infanterie te Amersfoort kwam, had de Muziekschool het geluk in den heer Van Aaken, een uitstekend vioolleeraar aan te werven, terwijl het leeraarspersoneel nu kort geleden een belangrijke aanwinst had in de dames Wolter (klavier) en Hanau (solo-zang). Doch een groot deel van het slagen is te danken aan den onvermoeide» ijver en de energie van den heer W. M. Petri, direc teur der Muziekschoolten volle verdiend was het dan ook dat spr. den heer Petri nogmaals afzonderlijk hulde bracht en hem namens de leerlingen der school een krans aanbood. Instemming met deze ovatie bleek uit een algemeen applaus. In eenvoudige en hartelijke woorden dankte de directeur, terwijl hij het slagen toeschreef aan den goeden steun van de leeraressen en leeraars. Het concert voldeed volkomen aan de verwachtingen der genoodigden, die in groo- ten getale waren opgekomen.In het eerste nummer, de lieve compositie «Lied en Lente" van Richard Hol, muntte vooral het orkest uit door de gevoelvolle en correcte uitvoering, en vooralhet overstemde nooit het koor. In het tweede nummer kon men de kennismaking hernieuwen met den jon genheer Viscber, onzen stadgenoot, een niet veelbelovend doch reeds zeer veel gevend jongrnonsch. Waarlijk, zijn spel was uitste- uitspraak le doen in hot i mij draVSloranlanTtppal uitte,«ken mijn spraaK ie uoeu m no* i de twee volgende nummers tusschen a twee godinnen der muziek. Ware aan vraag was onmiddellijk «geef mij een twee den, want beiden komt hij toeIn beide nummers was het spel onberispelijk, zuiver, goddelijk. Bleek in het eene nummer de onnavolgbare geoefendheid, in het «motto allegro en vivace" der pianiste, it) het, vol gende daarentegen behaalde hare kunstzuster enorm succes met. de Nocturne door de lieve, weeke, gevoelvolle voordracht. Aan het orkest hulde voor de uitstekende samenwer king in heide nummers. Het laatste nummer «Vredezang" van Jan Blockx. woorden van Ledeganck, voldeed zoo wel door de goede uitvoering als door de keuze, daar dit voor velen een onbekend werk en voorbeeld was van harmonie tusschen tekst en melodie. Jammer, dat deze harmonie tevens het slot, was van het programma, doch wanneer de harmonie tusschen bestuurderen, onderwijzers en leerlingen zóo blijft dan wachten der Muziekschool nog vele het'inne- ringsdagen. J* C. De concertvleugel, waarop Mendelssohn's piano-concert in G. Moll en Mailing's concert for piano med orkester (eerste uitvoering hier te lande) door de dames Mezger en Wolter zoo fraai werden ten gehoore ge bracht,, was een prachtstuk uit de fabriek van Steinway Sons te New-York en werd geleverd door den heer Andt'. L. Krom te Utrecht. Nog zij hier bijgevoegd, dat in de Leeszaal der Sociëteit door en namens oud-leerlingen en leerlingen souvenirs werden aangeboden nan mej. M. E. van Driel, de heeren M. W. Petri, W. Petri en G. K. G. van Aaken, de laatste sedert September '91, de anderen sedert de oprichting aan de school verhonden. Een welverdiende hulde. Dat ook Leenards, de trouwe concierge, niet vergeten werd, be hoeft niet gezegd. Het feest, mag in alle opzichten geslaagd heeten en is een lauwer te meer aan den kroon der voor Amersfoort zoo hoogst nut tige inrichting. Eere den mannen, die haar stichtten, haar ondanks alle bezwaren en die waren zeer vele in stand hielden, en haar wisten uit te breiden tot haar tegenwoordige» omvang. Door «Floralia" zijn aan 255 kinderen 1100 bloemstekjes uitgereikt. De tentoonstelling van de best opgekweek te planten zal plaats hebben in het begin van September. Een werkman van de Exploitatie-maat schappij had Maandag het ongeluk een zware ijzeren plaat zoodanig op' een zijner voeten t,e krijgen, dut Ilij per rijtuig naar zyn wo ning moest worden vervoerd, waar hem heelkundige hulp werd verleend, Gisteren is in het café «De Vriendschap" te 'Jtreeht voortgezet de wedstrijd met de fllobert-buks en het cylind erge weer, uitge schreven door de Schuttery-kader-vereeni- ging «Graaf Jan van Nassau". In den korpswedstrijd-cylindergeweer be haalde de afdeeling «Amersfoort" van den Nederlandschen Schutterijkaderbond 250 punten, en in den korpswedstrijd-buks be haalde dezelfde afdeeling 401 punten. De dag-medaille met cylinder-geweer werd behaald dooi- onzen stadgenoot den heer G. Muys, met 59 punten. Het bericht,, dat kolonel F. lJpey binnen kort den dienst inet pensioen zou verlaten, wordt door hemzelf in de N. Rolt. Cl. tegen gesproken. Zondagochtend had op het terrein vóór de Infanterie kazerne een wedstrijd plaats in bardloopen. De baan, lang 402",, M,, was versierd met talrijke vlaggen; muziek en jury hoog in de lucht, racers in hun costumes en ten leste de talrijke sportliefhebbende militairen, ga ven aan het, geheel een vroolijken en aan- genamen indruk. De start over de Eng. mijl (.Scratch race) had om negen uur plaats. Hieraan werd deelgenomen door 12 onder officieren er werd in 3 afgedeeiingen ge- loopen. Zooals te verwachten was, viel er niet veel schoons te zien, daar bijna allen ongetraineerd waren. Alleen den heer Jel- linghaus, die reeds vroeger overwinningen behaald had, gaf een prachtige» stijl te zién, en, ware er geen kuitenliefhebbende hond en geen wind geweest, voorzeker, zijn tijd zou beter geweest zijn. De uitslag wasJellinghaus 1 min. 38/fi sec.Courbois, 1 min. 7 sec., iemand die in de toekomst veel beloofd te wordenen Robijn 1 min, 9*/g sec. Om 101/2 uur had de start over l/2 Eng. mijl plaats, die door 13 deelnemers in 4 af- deelingen werd geloopen. Ook' hier behaalde de heer Jellinghaus in 2 min. 39 sec., en Courbois in 2 min 491/5 sec. resp. den len en den 2e» prijs; derde aankomende was de heer Tonnen, in 2 min. 52t/2 sec. Onder luid gejuich en fanfares werden den overwinnaars prijzen, bestaande uit kunst voorwerpen, in de catine uitgereikt en tevens werd aan allen bekend gemaakt, dat over een maand athletieke wedstrijden zouden „laats hebben, waaraan naar ons reeds ge zegd werd, vele liefhebbers zullen deel- Heruitvoerend comité bestond uit de heeren Draver Mever Timmermans Thijsen, Bros- towski en Soetbroodt Piccardt. Door bet gerechtshof te Amsterdam zijn in appèl bekrachtigd de vonnissen, dooi de rechtbank te Utrecht gewezen ten laste van W. v. D., C. v. D. en H. J. v. D., de beide eersten wonende te Amersfoort en de laatste wonende te Amsterdam, allen thans gedetineerd, waarbij zij wegens diefstal van geld ijzeren voorwerpen, oud porselein en pistolen uit do fabrieken en de woning en ten nadeele van du boeren Visser en Gar- leaiien en Veldhuizen, op 10 en 11 December en 30 Januari jl. gepleegd, zijn veroordeeld tot gevangenisstraf: de eerste van vijl jaren, en de tweede en de derde ieder van drie jaren. Wegens plaatsgebrek moei hel verslag van de uit deeling der Anna Paulowna Bewaar school lol een volgend nuwmer blijven liggen. Door het overgroot aantal uitnoodigingen, die voor liet XXIIIste Nederlandse!) taal-en letterkundig Congres te Antwerpen verzonden werden, zou liet allicht kunnen gebeuren, dat er belangstellenden vergeten werden. De personen, die dus zulk st.uk wenschen te ontvangen, gelieven zich te wenden tot den heer Huibrecht Melis, ten Stad huize (secre tariaat) te Antwerpen. Tevens wordt bericht, dat de lyst van deel neming zal gesloten worden den 15 Juni aan staande. De personen, die nog zouden wen schen toe te treden, of punten aan de dagorde te brengen, worden verzocht zulks vóór dat tijdstip aan bovenstaand adres te melden, of wel aan een der algenieene secretarissen Jan llOucliery of Pol de Mout. Binnenkort zullen, door de zorgen der heeren Schatbewaarders, aan de inschrijvers voor het Congres de Ledeokaarten worden toegezonden en tevens zal de prijs der inschrijving, zijnde 5 frank (2.50 gld. vóór N.-Nederland) ge'ind werden. Tegen betaling dier som bekomt men het lidmaatschap, dat is het recht om al de vergaderingen en feesten, door het Con gres ingericht, bij te wonen. De zittingen van liet Congres zijn vast gesteld op 23, 24, 25 en 26 Augustus. 35fate AV 13ï'è-JLO'ffe'flMJ Vijfde of laatste klasse. Tweede week Trekking van 19 en 20 Mei (1950 loten). Ten kantore van den Collecteur te Amers foort zijn aan de volgende nummers te beurt gevallen Prijzen van f70. 070 9557 10785 10790 1341G1977819831 en 19877. Te zamen 8 prijzen. Zonder prijs zijn uitgetrokken 230 247 51)9 511 542 544 637 604 692 094 697 704 705 739 9551 9567 9585 9587 107401075610758 10775 10778 10813 10815 1082219771 19782 19800 19810 19821 19824 198/-51985319870 20579 20585 20591 20618 20622 en 20639. HULPBANK TE AMERSFOORT. Tot liet geven van gelden ter leen zal eene Commissie uit het bestuur op DINS DAG den 20 MEI aanstaande, 's namid. van half twee tot half drie, zitting houden in een der lokalen van het Raadhuis, alwaar de belanghebbenden zich kunnen aanmelden ook voor het teruggeven van gelden. HERM. P. VAN HASELEN, Secretaris-Pen ni ngmeester. BURGERLIJKE STAND VAN AMERSFOORT. GEBOREN 13 Mei. Elisabeth, d. van Hen drik Vial en Johanna Kuiks. 14 Mei. Johanna, d. van Jan van de Brug en Wille- mijntje Stikvoort. Lubertus Gerrit, z. van Gerrit Arend Gerhardus Leonardus van Heerde en Margaretha Wilhelrnina Baër. Christiaan Johan, z. van Hendrik Los en Johanna Alijda van Woudenberg.46 Mei. Teuntje Johanna, d. van Brand Raveslooten Willempje Roozeboom. Piet,, z. van Jo hannes Kamrneijer en Agatha Bliekendaal. 18 Mei. Johan George, z. van Jacob Mul ler en Cornelia Alida van Os. 19 Mei. Anna, d. van Jan den Ouden en Rijkje Schuur. Albarta Maria, d. van Pieter van Boge- rijen en Geertruida van Erripelen. Johanna Jficoba, d. van Willem Gerardus Hendrikus Boshart en Geertruida Dina Plevier. ONDERTROUWD 15 Mei. Johannes Fran- ciscus ochuiling en Johanna Maria Petronella Godschalk. GETROUWD: 19 Mei. Peter de Wilde en Alyda van der Linden. 20 Mei. Nicolaas Apeldoorn en Gerritje van de Pol OVERLEDEN13 Mei. Nicolaas Polman 48 j. echtg. van Everdina Mandei-sloot Jan van Huik 49 j. echtg. van Anna Keiler. l-.en levenl. uang. kd. v. g. van Johannes Koekoek en Antonia Geertruida Heere. 14 Mei. Een levenl. aang. kd. m. g. van Jan v.a"l'1? P''u8 e" Willemijntje Stikvoort. 15 Mei. Johanna van do Brug 1 d Rer- nardus Petrus Maria de Wilde 13 d

Amersfoortsche Courant | 1896 | | pagina 2