Donderdag 18 Juni 1896. No. 4572, 45e Jaargang. Binnenland. Een noodlottig geheim. Uitgave Firma A. H. VAN CLEEFF te Amersfoort. Verschijnt Maandag- en Dmiderdagnmviddug niet gratis Zin gnblad. Abonnement per 3 maanden ƒ1.Franco per post ƒ1.15. Abonnement alleen op liet Zondagsblad voor mersl'oort 40 et., voor hel binnenland 50 et. pet 8 maanden. Advortentiën 16 regels 00 et.; elke "regel meer 10 cl. Groote letters naar plaatsruimte. Legale-, ollicieële- en onteigeningsadvert. per regel 15 et. Reclames per regel 25 et. Afzonderlijke iimmmers 10 miL Dienstaanbiedingen en aanvragen, uitsluitend voor- en betreffende den werkenden stand, van minstens 5 regels, in het Zondagsblad, per regel5 cent. Bij mlvcrlentiëu van buiten do stad worden de incnaseerkosten in rekening gebracht. Bureau KORTEGRACHT56 Telephoon 19. Zij, die zich met 1 Juli op ons blad abonneeren, ont vangen gratis de nog deze maand verschijnende num mers. AlJIiH. Nu op Atjeh alles weer goor! marcheert, schijnt men in Indië weer le beginnen met het oude spelletje van betweterij en af breken. Althans aan de Nieuwe- liull. Cl. werd Maandag geseind »Men zegt. dat Toekoe Oemar te Lam Pisang is teruggekeerd. «Door de algeinceue opinie worden de onbedachtzame politiek, door generaal Vetter gevolgd door liet ter zijde stellen van luite nant-kolonel Van Heutsz, en de ruwheid Van kolonel Slemlbort afgekeurd."' Er is niel veel doorzicht voor nooilig om te kunnen gissen dat de Java-Bade hier als de walgemeene opinie" wordt voorgesteld. Zij die zich de Lombokdagen herinneren, zullen zulke oordeelvellingen naar waarde kunnen schatten. Als de zaak niet zoo treurg was, zouden wij eigenlijk moeten lachen om de opmerkingen betreffende overste Van Heutsz. De generaal stelt hem aan het hoofd eener colonne, welke allicht uit drie bataljons, berg- artillerie, enz. enz. heeft bestaanhij geeft hem dus een zelfstandig commando, zoo ge wichtig als zelden aan een officier van dien rang wordt gegeven, maar toch beet de overste ter zijde gesteld De iV. Rolt. welke een medewerker toont te bezitten, die uitstekend op de hoogte is, teekent dan ook bij dit telegram aan f,Wat het verooi'deelen van generaal Vetter aan gaat, ook dat is begrijpelijk genoeg. Gedurende drie jaren hebben wij op Atjeh gertacht te leven in goede verstandhouding met de hoofden en de bevolking buiten tic linie. Door bet verraad van Oeinar en liet wegloopen van de meeste hoofden veranderde de toestand niet zonder schokken. Wei nig of niets werd wellicht nog bepaald omtrent de houding, die in het vervolg tegen hen zal worclen aangenomen. Onzekerheid verving de schijnbare rust vau vroeger. „Velen zullen daarin aanleiding vinden des gene raals handelingen te voordooien, vergetende dat zachte heelmeersters stinkende wouden maken. Van hetgeen hij deed, kunnen wij nu alleen zeggen, dat hij handelde met groote energie en voortvarend heid, waardeur liet verzet met éen slag werd ver nietigd en, voorloopig tenminste, een partijgangers- oorlog werd voorkomen, die ons groote zorg had Feuilleton. Ohij is een zeer behendig man riep de ad vocaat met t en soort bewondering uit. Eu heeft hij Mora daar in huis gebracht Ja. Dan heeft die uirs. Lane haar ook gezien. Zeker. Wat heeft zij u verder verteld? vroeg Beatrix. Zij had een ontbijt voor beiden in gereedheid gebracht, ging iur. Wedgwood voort, en op verzoek van mr. Kenneth Ford bracht zij uw zuster met een rijtuig naar het station Charing-Cross; hij zelf was vooruit gegaan om voor haar koll'er te zorgen en de plaatskaarten te nemen. Wat zou hij met haar bagage gedaan hebben vroeg Beatrix. Die is niet te Salton aangekomen. Neen, bij liet de bagage aan het station Kings- Cross in de goederenloods brengen. Ik begaf mij daarheen en heb de beambten zoolang ondervraagd, tot ik vernomen heb, dat een koffer die aan mijn besenrijving beantwoordde, daar op naam van Ken neth Ford den lleu September in bewaring word gegeven. Dat. wilden zij mij wel vertellen, miiar zij weigerden :nij den koffer af te geven, wanneet' ik den vrachtbrief niet kon vertooneu of op andere manier bewijzen, dat ik er recht op had Zij deden hun plïeiit, ik kon er niets tegen zeggen. „liet komt ons voor, dat Van Heutsz gebri enl, waar bij behoorde; aan hot hoofd van begaafde den staf v i gen. •aal Va langrijke broi wij tegenover Atjeh moesten aannemen, is het nog niet noodig dat generaal Vetter zijn macht als re- geeringscoinniissiiris in zijn handen legt. Als hij het noodig oordeelt, zal hij de adviezen van Van Heutsz vragen tot zoo lang heeft die officier zich j slechts met het hem aangewezen werk te bemoeien. Hij is te goed militair om (lat zelf niet in de eerste „Dat aan kolonel Stomfort ruwheid wordt verwe ten, komt ons niet vreemd voor. Daarvan heeft iiij den naam uit vroegere jaren overgehouden. Die ruwheid kan misschien weder herleefd zijn te mid- j den van den harden strijd en i ichtcr i pa kei ijk tijdens dc voorafgegane rustige periode, waarin ons legér moest toezien, dat Oemar voor ons vocht. Maar zij behoeft niet zoo sterk veroordeeld te worden' nu de kolonel nog alleen als militair commandant heeft te handelen en geen politiek gezag uitoefent. Ken Atjeher begrijpt trouwens hardhatidigheid en desnoods ruwheid beter dan lankmoedigheid en zachtheid. Zijn voornaamste hoofden vestigden hun invloed met behulp der beide eerstgenoemde ei genschappen." Het Handelsblad ontving Dinsdag hol. vol gende telegram: «Alle troepen rukken op ntutr Montassik, zuidoostelijk van dc stelling, over Lumpennei en Kroeng Gloeinpang." Volgens officieel bericht uit Atjeh werd Dinsdag een tocht gemaakt naar Kroen- Gloempung, Holio, Tjot-Loiit, Lamgatot Pan- teh-Karang. waar bivak gehouden werd. Licht gewond eert officier; gesneuveld vier en gewond twaalf' militairen beneden den rang van oi'lieier. De Amstbrdamsche bladen ontvingen het volgende telegram «lieden tocht naar de XXVI Moekitns voort gezet. De tocht van gisteren heeft zich uit gestrekt tot Kroen-Gloempang. Gewond kapi tein der infanterie M. W. Thvssen licht, _en 12 minderen. Gesneuveld vier minderen." Onder de gesneuvelden is er éen', wiens dood het. Indische leger een zijner heldhaligste figuren doet verhezen, de sergeant der infanterie F. Zeig. Bij de krijgsverrichtingen op Atjeh in 1892 onder scheidde liij zich zóo, dat hij voor de M. \V. O. werd voorgedragen. Reeds drie jaar later gaf Zeig wederom zulke blijken van moed, beleid en trouw, dat hem de 3e klasse dier orde gewerd, een ouderscheiding, welke slechts door éen ander militair beneden den rang van officier, den gegageerden sergeant G. J. ter Woord, wordt gedragen. Aan tie Telegraaf werd gister geseind: «Kroeng Gloempang en Montassik verbrand. Gisteren 'vuortgerukt tot Lam Paser. Weinig tegenstand, geen verliezen." Volgens de Java-Bode ligt het in de be doeling der Regeering. de versterkings-troe- pen 4 maanden op Atjeh te doen blijven. ja, ik Lan haar nog vergeten. Zij bracht ti zuster naar het Charing-Cross en bleef bij haar tot nir. Ford kwam. Vervolgens betaalde hij haar re kening en voegde er nog een kleine schadeloos stelling bij voor die moeite, die zijn bloedverwante haar veroorzaakt had. Deze gulheid verwonderde rara. Lane, want zij had haar huurder als eon gierig man loeren kennen. Toen mr. Ford eenmaal ver trokken was. deelde hot dienstmeisje van rara. Lane aan baar meesteres mede, dat zij zeker wist, dat de lange witte haren en de baard van mr. Ford valsch waren. Het meisje vertelde verder, dat zij eens on verwacht op zijn kamer was gekomen, terwijl hij zat te lezen en toen lag hij zijn baard naast hem op de tafel. Hij gaf haar een shilling, opdat zij zwijgen zou en zoolang hij iu huis was geweest, was zij bang er een woord van te reppen, maar nu wilde zij het niet langer verborgen honden. Maar mij dunkt toch, dat mre. Lane wel iets gehoord moet hebben van hetgeen er gebeurd is, zeide Beatrix. Als zij in de couranten de beschrijving heelt gelezen van het meisje, dat te Salton dood in de spoorwegcoupé werd gevonden, dan moet zij daar aan toch mijn zuster herkend hebben? Mr. Wedgwood antwoordde. Wanneer liet toeval ooit de bondgenoot van een schurk is geweest, en al zijn plannen in de hand gewerkt heeft, dan was dat mot den valsehen Kenneth Ford het geval. De couranten waren juist vol van een opzien barenden moord en diefstal in East-End en van een vreeselijk mijnontplofling iu Coruwales. Slechts twee korte berichtjes, in eet vergeten hoekje van liet blad, gewaagden van he geheimzinnige voorval in Nortshirc, De plaatselijke 'bladen zullen liet voorval wel zoo uitvoerig moge lijk en niet nauwkeurige bijzonderheden hebben meegedeeld, naar die worden te Londen niet ge lezen. Mrs. Lane stond verstomd van schrik toen ik haar meedeelde, welk droevig lot de arme, jonge dame. die oenige uren in haar huis doorbracht Een Fi'iuisehrntui, de heer Jean Bertheroy, sehreel in den Figaro een artikel over «La petite Reine Willielmine". Het vorige jaar had hij onze Koningin ontmoet, iu liet Bosch, hij Deo Maag, waar de talrijke beuken een bij ons onbekende hoogte bereiken, zegt de schrijver. De «kleine Koningin" zooals men Wilhelinina in Nederland noemt, om haat te onderscheiden van de Koningin-Regentes, kwam juist uit haar verblijf in het Bosch, zij liep alleen in de schaduwrijke lanen, ert was zonder twijfel haar gouvernante ont- loopende heer Bertheroy kon haar opzijn gemak beschouwen. Wij laten hier de beschrijving volgen,die de l-'ranschtnan geeft van onze toekomstige Vorstin, zijn indrukken: voor zijn eigen re kening latend «Groot, en sterk voor haar vijftien jaren, bezit Wilhelinina de bleeke blondheid, den blanken teint van baar stam. Als al ileHol- landsehe vrouwen beeft zij een wat lange, platte taille een teeken van getrouwheid, zon een zedemeester zeggen. Om den mond speelt een glimlach, met een uitdrukking van schalksheidde oogen zijn groot en heel mooi, van een onbepaalde kleur, die het midden houdt tusschen zeegroen en hemels blauw. Het zijn (leze oogen, die aan het ge laat een bijzondere uitdrukking geven, een zedelijke waarde om zoo te zeggen bet ge- heele innerlijk weerspiegelt er zich in. Men gevoelt, dat achter deze oogen reeds een bepaalde individualiteit schuilt, dat men in haar reeds een mensch voor zich heeft, ge woon met zicli zelf te levenmen voelt er in éen woord in: de Hollandse be ziel, energie en strijdlust." Zou het eerste gewin ten opzichte van de Rijksmiddelen kattengespin zijn geweest Niet alleen, dat de teruggaande beweging van April zich in Mei heeft gehandhaafd, maar er is thans een feitelijke achteruitgang. De opbrengst der middelen over Mei jl. is f9 757 547, dat is f 1 147 311 beneden de raming voor éen maand, terwijl April nog een surplus van f514628 gal": dat is dus meer dan 10 ton nadeelig verschil. Iu ver gelijking met Mei 1895 is de uitkomst even min rooskleurig toen werd er, bij ecu lagere raming, nog f10273305 ontvangen, dat is nog een half millioen méér dan in Mei 1896. En dat hebben nu (voor een groot deel) de werkstakingen gedaan met al haar directe en indirecte gevolgen Gaan wij de cijfers in 't bijzonder na. dan blijkt 't, dat de ongunstige uitkomst verkregen is ondanks bet toeval wilde, dat in Mei '96 de Staatsloterij voor f 79 770 in de algeniee.ne ontvangsten bijdroeg, terwijl dat in Mei '95 bijna niets bedroegdat behalve de rechten op den invoer, die, door de bekende oorzaak, in avans bleven (hoewel slechts voor een kleine ton ditmaal); behalve de Posterijen die circa I110O0 meer gaven, en behalve de loodsgelden die óok f8000 meer aanwijzen al de overige middelen hun aandeel dra gen in de algemeene daling. Zóo de directe belastingen voor f372950: de accijnzen voor 31/4 ton; de waarborg voor een circa f 5000; de indirecte belastingen voor f 12 000 (zoodat het successierecht ditmaal zelfs geen over wegende rol in de schaal legt) de domeinen voor f 170000 ongeveer: de Rjjkstelegrafen voor I'll 000. De uitkomst, lot dusver over 'tgeheele jaar (5 maanden) is nog altijd gunstig. We kregen f50 149128.34»tegen f47 060 023.42» tot ultimo Mei 1895, dus een voordeelig ver schil van f3 089105, hetgeen niet belet, dat wij zelfs bij de raming nog f4375 162 ten achter zijn. Juni en volgende maanden zullen dus beter moeten oppassen dan Mei, anders komt ten slotte de rekening nog falikantuit tegen den tijd dat wij (le balans gaan sluiten. Maar dat is gelukkig nog verre Men schrijft uit Rome aan de Maasbode, dat te Padua de opgravingen naar het lijk van Prins Willem George Frederik van Oranje zouden hervat worden, ten gevolge van stel liger aanwijzingen. Nu morgen de eindstemming over de Kieswet zal gehouden worden, mag wel eens herrinnerd worden, dat in 1850 de wet werd afgehandeld in elf dagen. Nu ving men met de debatten aan op 12 Mei, zoodat er 30 zittingsdagen aan besteed zijn. Is die langere duur van de beraadslaging het gevolg van de vermeerdering van het aantal leden, dat van 68 tot '100 steeg; of van de meerdere geoefendheid en vrijmoe digheid in het sprekenof van de grootere uitgebreidheid der redevoeringen of van De Haagsehe medewerker van de N. Gron. Ct. maakt de volgende opmerking betreffende de Kieswet: «De Minister zal triumfeeren al zal het nationale van (le wet nu voornamelijk ook gelegen zijn in de verdeeldheid daar over in alle partijen." Het geneeskundig onderzoek der adspi" ranten voor de Kon. Militaire Academie te Breda, niet afkomstig van de Cadettenschool, zal plaats hebben op 29 Juli a.s., op welken dag voor deze adspiranten tevens het schrif telijk examen een aanvang neemt. getroffen had. Ik ben er van overtuigd, dat de brave vrouw al hot mogelijke heeft gedaan om mij te hel pen. maar zij wist niet meer dan ik u reeds heb verteld. Wal haar dienstmeisje haar had meege deeld had haar ongerust gemaakt en daarom was zij vast voornemens mr. Ford, als hij al terug mocht komen, nooit meer iu haar huis toe te laten, maar vorder had zij zich niet om hem bekommerd. En kon zij u geen enkel spoor aanwijzen Volstrekt niet. Het was haar wel opgevallen, zeide '/.ij, dat zijn slem en zijn manieren over bet algemeen veel jonger waren, dan zijn uiterlijk deed vermoeden, intiar zij had daar niet verder ovei na dacht. Hij was zeer. weinig thuis, zoolang hij bij Hij zal zijn vermomming wel bier of daar heb ben afgelegd, zeide Beatrix of gelooft u, dat hij zijn witte baard en zijn lange haren altijd droeg, als hij te Londen was? Hoog.waarschijnlijk, antwoordde de advocaat. Oordeel zelf maar eens. Hij moet er belang bij gehad hebben, nergens to Londen in zijn gewone gedaante te worden gezien. Mrs. Lane zeide. dat hij als heer gekleed was en een deftig voorsoi had en zoo,als ik u gezegd heb, heeft de arme vr beter dagen gekend; zij zal zich daarin dan ook niet vergist hebben. Beatrix zuchtte. Dus er is nog geen enkel punt, waarvan wij bij Ons onderzoek kunnen uitgaan? vroeg zij. Met uw verlof, hernam Wedgwood, er zelfs verscheidene uitgangspunten. Vooreerst 1 gij, dat de man van den eersten tot den elfden Sep tember le Londen was, en dat kan reeds van veel Terivijl hij deze woorden sprak, zag Beatrix hem angstig tuin. Mr. Wedgewood, zeide zij met bevende stem, gij zijt een man van ondervinding 011 die heb ik in het geheel niet. Zeg mij eens openhartig, gelooft u dat ik slagen zal Hij aarzelde. Ik bid u, zeg het. Hij antwoordde op ernstigen toon Gij zult slagen of het zal uw leven kosten. Denkt 11, dat die onderneming boven mijn krachten gaat? Ik geloof vast en zeker, dat gij dien valsehen Kenneth Ford vinden zult, maar wanneer hij ont dekt wie gij zijt, vóór ge hem hebt kunnen out- maskeren. dan weet ik zeker dat hij u, zonderlang te aarzelen, op even behendige wijze uit den weg zal ruimen, als hij het uw zuster heeft gedaan. Ik houd mij er van overtuigd, dat die man zich een titel en een bezitting heeft toegeëigend, waarop uw vader aanspraak had, welke aanspraak dus op u en uw zuster is overgegaan, zoodat gij tusschen hein en het rechtmatig bezit van zijn titel en erfenis stond. Wanneer hij u ziet, zullen uw naam, uw leeftijd, de omstandigheid dat gij uit Parijs komt en uw gelij kenis met uw gestorveu vader hem terstond doen begrijpen, dat hij zich vergist heeft. Beatrix dacht even na. Ik zal het wagen, zeide zij op eenvoudigen Wanneer gij levend uit den strijd terugkeert dan zult gij waarschijnlijk een aanzienlijke dame zijn. miss Charles, maar zult gij er leven uit te voorschijn treden Ik hoop het. Miss Charles, mag ik u nog éen vraag doen Zeker. Hebt gij, evenals wijlen uw zuster, een ver- Neen. Ook niemand aan wieu go innig gehecht zijt? Neen, ik sta geheel alleen op de wereld, Zoo. [Wordt vervolgd)

Amersfoortsche Courant | 1896 | | pagina 1