Stadsnieuws. Ingezonden. Do Minister van Oorlog vestigt er voorts in do Staal K-C I. de aandacht op, dat, ver mits y.icli in Nederluudscli-liidiï! geen adspi- ranten tot hel. nlloggon van liet examen hebben aangemeld, liet aantal plaatsen, open gesteld ten behoeve van do adspiranten niet afkomstig van do Cadettenschool, die aan het examen hier te lande deelnemen, met zes wordt vermeerderd en derhalve nader wordt bepaald als volgt A. ny het leger hier te lande. 1!' voor de infanterie: 3 voor do cavalerie: 8 voor de artillerie en 2 voor de genie. I!. Rij het leger inNederlandsch-Indie10 voor ile infanterie2 voor de cavalerie5 voor de artillerie en 1 voor de genie. Aangezien liet tuelalings-oxamen tot liet. Reservekader slechts éénmaal per jaar wordt gehouden, wordt de aandacht van belang hebbenden er nog eens op gevestigd, dat, om dit jaar aan dat examen te kunnen deel nemen, de daarbij behoorendc stukken uiter lijk 21 Juni e.k. bij den Hoofdofficier voor het Reservekader moeten zijn ingeleverd. Door de Militaire Sport-Vereeniging is uit geschreven een afstand,srit van Winterswijk naar 's-Gravenliage, afstand ruim 100 Kilo meter, af te leggen binnen 2(5 uur, door officieren van het Nedorlandsche of het Ncdcr- landsch-lndische leger. Do daturn voor dezen wedstrijd is vastgesteld op 20 Juni a.s. Aan de Rurgemeesters, door wier gemeente de te volgen weg loopt, is door het. bestuur der Sportvereeniging verzocht tot het slagen van dezen rit te willen medewerken, door de pachters der tollen in hun gemeente te bewegen de tolboomen geopend te laten in den nacht van 25 op 20 Juni, gedurende den 2üslen Juni, en iu den nacht van 2(5 op 27 Juni. Door een vijftigtal lnndgenooten U oen op roep gericht aan liet Nedorlandsche volk. Daarin betreuren /.ij de poging der finna Regout te Maastricht om liet verceningsleven der werklieden te belemmeren of on mogelijk te maken door de uitsluiting van haar fa briek van de zeven bestuursleden der ver- eenigde glaslijpers. Zij wekken de weldonkendoii op, hun in stemming met htm zienswijze te doen blijken door toezending van oen bijdrage voor de werkeloozen. terwijl iiitussclion getracht zal worden door bemiddelingsvoorstellen de sta king en bedoelde uitsluiting zoodra mogelijk te «leen eindigen. Bijdragen kunnen worden toegezonden aan den heer 0. V. Gerritsen. Tessclschadestraat 15 te Amsterdam. HH. MM. de Koninginnen zonden een bij drage van /lUOOaun liet Nioolaï-comitc. Mr. II. Yiolta is Maandag door tnr. Koek. president, van den Raad van toezicht, van de Kon. Muziekschool to 's-ür.tvou huge, geïn stalleerd als directeur dier instelling. Iu dun ouderdom van 75 jaar is Dinsdag te Krederiksuord overleden de heer M. Vink. algemeen boekhouder der Maatschappij van Weldadigheid. Te Schiedam geboren, was hij 55 jaren in dienst derM. v. W.. sedert 1808als ulgemaen- boekhouder. Zoowel buiten als in de Maat schappij telde deze accurate, welwillende hoofdambtenaar VL>le vrienden. Verleden week vergaderden op Neder landse-li Mettnn >;i- iiimfdrninmissie en hoe ren commissarissen ouder leiding van mi*. J. I-.. II baron Van Nugoll van Ampsen, De rekeningen werden goedgekeurd en de be groetingen vastgesteld. Op de aangezichten der k weekelingeti was hiydsrliati te lezen, want hij deze ge legenheid werd hun een leest bereid. Rij al zulke leesten wordt niet vergeten, dat de weg tot het hart bij kinderen een zijpaadje heelt, dat loopt door de maag. Toen de vergadering was gesloten, werd eerst in de kerk wat muziek gemaakt en ge zongen, toen buiten geëxerceerd met ge weer on brandspuiten, daarna gewerkt in de gyioustiokzaal. Toen begonnen de spelen, liet programma daarvan gafaan mastklim- men, zakloopen, hardloopen met hindernissen, en tonnetjes-rijden, alles natuurlijk om prijzen en premiën. 't Was vermakelijk, die gezonde knapen met zooveel ernst te zien kampen. In de laatste jaren werden vooral op de vergadering van den eersten Vrijdag in Juni verscheidene besluiten genomen die er blijk van geven, dut Mettray gaarne naar ver mogen mee wil gaan met de eischen van den tegenwoordigen tijd (een doelmatige gvin- nasiiekzaal een badhuis met kuipen en dou ches, en water, zoo warm en zoo koud als men 't maar hebben wil, verbeteringen verder op ieder ded). Thans is besloten helzeer eenvoudige Zondagspak te vervangen door een beter en ooglijk er. #Mettray" verdient algemeen steun van de (55 kwcekelingen, die in de laatste vier jaren, nu geheel volbrachten leertijd en op 18 jarigen leeftijd de Kolonie verlieten, slaag den ruim 90°/0. een respectabel cijfer, vooral als men bedenkt, hoe verwrongen vaak de karakters zijn. als die jongelui opgenomen worden. Zooals reeds vroeger werd meegedeeld, is het Czaar l'etorhuisje te Zaandam op last van den tegenwoordigen eigenaar, Czaar Nicoliuis II, omgeven door een nieuw steenen gebouw dat volgens de teekening van den Amsterdanischcn architect Salm werd uit gevoerd en waarin het kostbare historische gebouwtje op de beste wijze is besloten en zoo goed niogolyk voor brandgevaar gevrij- waard. In een keurig boekje, dat bij de hoeren RoelolTzen Hiïbner te' Amsterdam ter perse werd gelegd, heelt de hc-er A. de I.oviaguiue, vice-consul van het, Russische Rijk te Am sterdam, die geschiedenis van liet. huisje be schreven in het Russisch, het Nederlundseh liet Krnusch en het Kngelseh. Op dien tekst volgen een aantal portretten en reproduction van bekende schilderijen en oude prenten, waarop het huisje in den loop der tijden is voorgesteld, zoowel in- als uitwendig, en aan het slot. afbeeldingen van de jongste ver bouwing. In Augustus van het volgend jaar zal het 200 jaar geleden zijn, dat de groote Czaar als «Pieterbaas" voor korten tijd zijn intrek nam in dut huisje. Thans zyn twee gedenksteenen onthuld, éen in 't Russisch en ëen in 't Nederlandse!), waarvan «le inscription nagenoeg hetzelfde zyn en luiden Anno 1696. Czav Peter de Groote bewoont het huisje op het Krimp van 18 tol 25 Au gustus. Anno 1698. Czur Peter de Groote bezoekt in Mei het huisje op het, Krimp vóór zijn vertrek naar Rusland. Anno 1717. Czar Peter de Groote. bezoekt met zijn gemalin Catharina en gevolg liet huisje. Anno 1818. Koning Willem 1 koopt het huisje tot geschenk aan voor grootvorstin Anna Paulowua. gehuwd in 1816 met kroon prins Willem 11. Anno 1886. Koning Willem UI schenkt het huisje aan keizer Alexander UI van Rus land. De lieer G. Troost, candidaat tot. den II. Dienst bij de Vrije Universiteit te Amster dam, hoopt aanstaanden Zondag vóór te gaan bij de godsdienstoefening in de Gereformeerde kerk B hier. Bs, H. II. Veder, predikant te Rotterdam, heelt het beroep naar de Gereformeerde kerk B hier. niet aangenomen. in de kapel van het Seminarie der Oud- hisschoppelijke Klere/ie zal de bisschop van Haarlem aanstaanden Zondag de 4 kleine wijdingen en die van sub-diaken toedienen aan de heeren 0. Wijker en B. van der Steen, en die van diaken aan den heer C. A. Mit- telbeck. Ter gelegenheid van den Waterloo-dag wapperde heden van de openbare gebouwen en uit enkele particuliere huizen de driekleur, liet carillon gal weer vaderlandsche lie deren te hooren. De vier laatsbcnoemde Raadsleden, die verleden week Dinsdag werden geïnstalleerd, zijn de laatste die den eed hebben afgelegd. De heer Tromp van Holst sprak de eeds-for- mule het laatst uit. Thans bevat het Slaalsblad de wet tot afschalïing van den verplichten eed voor leden van Provinciale Shiten en Gemeenteraden. Uit den Maandag verschenen OlTicieelen gids der Nederlandsclio Bell Telephoon Maat- schappy blijkt, dat hier in 1895 voor 37 aan- geslotcnen behandeld zijn 54 telegrammen, tegen 4 in 1894, en dat 1591 verbindingen over intercommunale lijnen zijn aangevraagd, tegen 1022 inliet vorig jaar. Flinke cyl'ers, als men nagaat, dat Hil versum met 89 abonné's slechts 1423 aan sluitingen vroeg. De Surinamer, die ons met de jongste West- Indisclie mail werd toegezonden, getuigt bij bet afscheid van den Gouverneur: »Wij kunnen ons niet heugen in onzen tijd (en dat is nu bijkans een halve eeuw) dat een gouverneur van ons gegaan is met zóóveel welgemeende blijken van sympathie en waar deering, hem door de bevolking betoond, als dit wel geschied is met nir. Van Asch van Wijek. «Het bleek trouwens bij het vertrek van den Gouverneur en familie uit tul van bewijzen van belangstelling en genegenheid, die ten deele reeds vermeld zijn." Het huldeblijk, dal do onderwijzers en de onderwijzeressen in het district Utrecht aan den schoolopziener, den heer A. J. Nijland, zullen aanbieden, zal overhandigd worden op Zaterdag 20 Juni a. s. Ook onze stadgenoot dn heer S. J. van Zijst heeft aan de Rijks Universiteit te Utrecht afgelegd het doctoraal examen in de rechten. Met bulletin omtrent den toestand van generaal Bloem luidde hedenochtend: «De nacht was eenigszins onrustigde toe stand is vrij bevredigend." Du ollicier van gezondheid 2e klasse dr. C. W. Broers, van het 5e regiment infanterie hier. wordt 16 September overgeplaatst naai de Kon. Militaire Academie te Breda. De milicien-verlofganger M. C.. van het :>e regiment nlauterie hier, die na afloop de Woensdag gehouden inspectie zich. iu itni- lorm, beschonken op den openharen weg vertoonde, door schreeuwen en vloeken de orde verstoorde en door de politie met ge weld naar zijn woning moest worden ge bracht. is door den kolonel militie-commis saris gestraft met provoost-arrest, dat hij in het huis van bewaring te Utrecht moet on dergaan. Bij de hier on 15 en 16 dezer gehouden keuring van paan ton voorden militairen dienst werden er 72 aangevoerd, waar van slechts 7 voor den krijgsdienst geschikt werden be vonden, 2 als rijpaard en 5 als trekpaard. Iu een der bladen komt liet volgend be richtje voor: li Volgens een ons gedane mededeeling worden tegenwoordig de handdoeken, die daarvoor nog te gebruiken zijn. bij het leger als vaatdoeken gebruikt en niet meer, zooals vroeger, publiek verkocht. De borden- enz. van dezonen van Mars worden dus afgedroogd met de voormalige handdoek huns buurtnans. Smakelijk eten! En dit geschiedt uit. een oogpunt van zuinigheid en niet uit een sa nitair oogpunt, evenmin als liet pl«ats heeft om den eetlust op te wekken." 't Is bijna niet te gelooven dat het ergens geschiedtimmers bij missive van den hoofd intendant dd 21 Augustus 1895 no 1406 (waaraan vrij spoedig uitvoering is gegeven door de circulaire van den Intendant in de Nieuwe Hollandsche Waterlinie dd 12 October d. a. v. no 46) is bepaald, dat dergelijke handdoeken als goederen zonder waarde moe ten worden ingenomen en als poetslappen uitgereikt aan de compagnieën en de wapen kamers. Voor het reinigen der ketels, gamellen borden worden ten laste der menages wel degelijk vaatdoeken en kwasten aangekocht. Aan alle leden der aldeeling «Amersfoort" van den Volksbond is kosteloos toegezonden een van het Hoofdbestuur voor dit doel ont vangen brochure, getiteld«De school in den strijd tegen het drankmisbruik", door rar. H. Goeman Rorgesius. Aan onderwijzers, die daartoe schriftelijk hnn verlangen kenbaar maken,aan den secre taris dr. P. M. Bolderman, zal eveneens gra tis een exemplaar worden toegezonden. De «Oranjebom! van Orde" beeft van den heer M. van Drie een terrein aangekocht op den Amersfoortschen berg, dicht bij de villa van mevrouw Van der Noortlaa. Op dit terrein zullen welhaast 15 a 20 arbeiderswoningen verrijzen. Programma der muziekuitvoering op Zon dag 21 Juni, des avonds half acht, te geven door het Stafrnuziekkorps van het 5e regiment infanterie, onder directie van den heer G. K. G. van Aaken, op het terras van Amicitia. 1. Unterdem Doppel-Adlm', Marsoh Wagner. 2. Ouverture naeh Slavische» Me- lodienTitl'l. 3. „A toi", Valse de concert Waldteu/el, 4. Grosze Fantaisie uur dor Oper „Figaro's Hoclucit" Mozart., 5. Ouverture „Phèdro"Massr.net, (i. i a. Sérénade (Berceuse). Cli. Goimotl. b. Plappermiiulchen Kihnberg. 7. „Invitation A la Valse" Intro duction et HondoO. M. von W'rbrr. 8. Grande fantaisie de 1'opéra „Bajazzo" (Paljas)Lion Cavullo. We voldoen gaarne aan her, verzoek, nog eens te wijzen op den wegwedstrijd Amster damArnhem en terug, welke aanstaanden Zondag gehouden zal worden. Dat de deelnemers, als ze hier passeeren, toch alle mogelijke medewerking ondervinden, evenals ten vorigen jare. De consul van den A. N. W. B. voor Amersfoort, de lieer G. J. Slothouwer, roept jonge lieden op, die hier en te Woudenberg een waarscliuwingspost willen betrekken. Maandagmididdag geraakte een visehjes- vangende jongen in de Kortegraeht. doch werd spoedig op 't drooge gebracht dooi den slagersknecht G. Rijmers, die zich daartoe geheel gekleed te water begaf. Amersfoort heeft verleden week de eer genoten van een bezoek van den heer H. 11. W. Hij stapte Donderdag af in een der beste hotels, liet zich het daar goed smaken en begaf zich vervolgens naar een kapper, die hem volgens de regelen der kunst friseerde en schoor. Zóo opgefrischt, kocht hij in een magazijn een passenden zomerhoed, met wat Jaeger-ondergoed, van de beste qualiteit. Een ander magazijnhoiider moest hem vliegens vlug een mooi sporlcostuum leveren. Een sigarenhandelaar genoot eveneens de eer van een (linke order. Een rijwielhandelaar was minder vlug in liet leveren. Toen het echter op betalen aankwam, was meneer niet te spreken. De verschillende debiteuren echter hadden in net hotel een vrij langdurige comparitie, ten gevolge waar van onze sinjeur heel blij was, dat een agent hem eindelijk kosteloos logies verstrekte. Maandagochtend vertrok hij, in zijn oude plunjode leveranciers waren zoo onedel moedig om hem alles te doen teruggeven en na nog ter loops op kosten van een res taurateur te hebben geluncht, in de richting van Raam. De mooiste stukken van zijn toilet bestaan uit een jockev-pet en een paar rondloeren wandelschoenen. Hij is afkomstig uit 'tNoorden en moet kellner geweest zijn. Hij is omstreeks 36 jaar, van middelbare grootte omstreeks 1.75 M. en vrij tenger, heeft kort blond haar en een dun rossig kneveltjehij slaat bij liet, spreken, dat ove rigens 'vrij rad is, altijd zijn gluiperige grijze oogen neer. Zijn degenstok waarvoor hij nog een proces-verbaal opliep moest, hij achterlaten. Mocht de kwant elders zijn praktijken willen uitoefenen, dan zij men gewaarschuwd. De matinee bij H. M. de Koningin-Regentes ten Paleize te Soestdijk is bepaald op mor genmiddag half drie. Tul van hoofd- en subalterne officieren van schutterij en leger en ook enkele bur ger-autoriteiten hier ontvingen een uitrioo- diging. Wegens langdurige ongesteldheid van den Wethouder W. van Bielen is tot tijdelijk Wethouder van Hoevelaken benoemd de heer G. ('o/.ijnsen. en tot tijdelijk Ambtenaar van den Burgerlijken stand de heer H. van Manen. Het plaatsen van Iiige/.onden stukken brengt niet altijd mede, dat de Redactie met den inhoud daar van onvoorwaardelijk instemt. Kopij van geplaatste of ongeplaatste stukken wordt nimmer teruggegeven. Geachte Redactie Mag ik zoo vrij zijn om van uwe gastvrij heid gebruik te maken en u eene kleine ruimte verzoeken in uw geacht blad Uwe gastvrijheid is nog van den ouden stempel om niet verleent u een plaatsje aan elk, die zull s verzoekt, om anderen inlichting te vragen ofte verschaffen. De gastvrijheid van onzedagen moet gekocht worden, ja, is dikwijls uitver kocht. Ook heden schijnt dit het geval te zijn in onze goede gemeente. Het is om deze reden, geachte redactie, dat ik uwe gastvrij heid inroep om voor anderen gastvrijheid te bekomen. Op 19, 20 en 21 Juli a. s. zal Amersfoort bezocht worden door ongeveer 300 leden van (lenNed.Sclintterij-Kaderbond. II.H.officieren en onderofficieren zullen dus voor twee nach ten in onze veste logies behoeven, en daar het aantal 'plaatsen in de logementen lang niet toereikend is. kan liet. niet anders of de vriendelijke welwillendheid der burgerij rnoet in deze worden ingeroepen. Geachte stadgenooten toont u even gastvrij als acht jaar geleden. Toen werd door alle leden van den N. S. K. B. het gul onthaal geprezen en gingen zij met een zeer gunstigen indruk omtrent Amersfoort huiswaarts. Het is dus voor de tweede maal, dat Amers foort de onderscheiding te beurt valt, als gastvrouw op te treden. Eene onderscheiding onze gemeente en onze dd. schutterij, tot eere. Reeds vernam ik, dat hier ter stede voor ruim /'500 aan prijzen zal worden aange kocht: dit voordeel, gevoegd bij het verblijf van 300 feestvierenden, en men zal met mij overtuigd zijn, dat A mersfoort zich mag ver heugen over de komst, van genoemde leden. Het lOjarig leest kan dus slagen, wanneer Amersfoort's gastvrijheid zich niet schuil houdt. Ik twijfel er niet aan of' allen zullen een steentje bijdragen tot welslagen, tot eere van onze schutterij, maar bovenal tot eere van den Eerevoorzitter, der, hooggeachten vol- ijverigen Commandant. Mijn hartelijken dank, geachte redactie, voor uwe gastvrijheid, IJEd. dw. dienaar, Ex SORANUS. donateur v/d N. S. K. B. Mijnheer de Redacteur! Vriendelijk verzoek ik U plaatsing voor het volgende Als een bewijs van mijne belangstelling in hetgeen de heer Van Rootselaar ons ver halen wil uit Amersfoort's verleden, deel ik oene weinig belangrijke kleinigheid meè, mij toevallig bekenddat nl. het huis ge naamd «de Rooster" reeds in 1(369 wordt genoemd. Op een andere plaats wordt ge sproken van «de Bedderooster aan de Lan- gestraat". Kan dit hetzelfde huis zijn In de 17e eeuw komt overigens te Amers foort een groot aantal huizen voor, die een bepaalden naurn dragen. Zoo vindt men de drie Cnningeii, de Truffel, de Goulbloem, de Keerskorf, de Schaell of Scliale, bet Radt van avonturen, de Turck etc. Ook is van zeer hoogen ouderdom de Vergulde Swaen in de Utrechtsche straat, welke reeds in 1021 als herberg wordt genoemd. U, M. d. R. dankende voor de plaatsing, hoogachtend, H. J. REIJNDKRS. Amersfoort 17 Juni 1896.

Amersfoortsche Courant | 1896 | | pagina 2