Stadsnieuws. ^toeu ©en W. C, vlak by gebouwd) in stilte gfcnnbr een ander plekje is overgebracht. HpPrins Frodurik schynt dit op zich te hebben genomen. Baron Sirtemu van Grovestins, adjudant van H. M. de Koningin, en jhr. v'an Suchtelen, jQUrdonnans-officier. zyn gisteren naar Padua S vertrokken om de kist in ontvangst te nemen zij zullen die per spoor naar het vaderland terugbrengen. Onder hut opschrift «26 Juni 4840" zegt het Handchblaa «Vyl'tig jaren zyn verstreken. sedert Ko ningin Victoria haar goedkeuring hechtte aan de wet tot afschaffing der graanrechten in Engeland. Deze gebeurtenis moest herdacht worden. Niet alleen voor lief Britsche volk. voor .Ie menschheid was zij belangrijk, /.ij was de zegepraal van een groot, een heilig beginsel. En moge aan .lat beginsel niet ieders instemming ten deel vallen, voor ons, die dit betreuren, is het een reden te meer om met ingenomenheid te gewagen van hetgeen een halve eeuw geleden is - geschied. h Wie had kunnen vermoeden, dat onder een conservatief bewind, onder sir Robert Peel, zulk een maatregel zou tot stand komen? «In 1841 opgetreden en begrijpende, dat hij met den toenemende» weerzin bij het volk tegen de liooge graanrechten rekening moest houden, had Peel reeds het volgende jaar een vooretel tot vermindering dezer rechten ingediend." Het blad beschrijft verder de moeilijkheden, waarmee Peel te kampen had en hoe hij don '27 Februari 1840 zijn zaak in het Lagerhuis gewonnen heeft. Het Nieuws ran den Day zegt dat het beginsel, dat de grondslag der welvaart is gelegen in den natuurlijken prysder levens middelen, zijn gang door de wereld in 1846 begon, dien het nooit meer zal staken en dien het ecus zonder hinderpaal, zonder tol zal vervolgen. Genoemd blad zegt. dat 't het einddoel moet. blijven: »de laatste invoer rechte». de laatste accynzon, de laatste tollen te doen vervallen en daarbij desnoods onze buitenlaridsche naburen vóór te gaan, we tende. dat zij ons eenmaal zullen volgen maar slechts om daarnaast andere maat re gelen te trollen, die hot stelsel, op vrijheid gebaseerd, voltooien, door het begrip van vrijheid tot zyn ware proportie» terug te brengen" en ten slotte Wij. die na vyftig jaren verder zijn. wil len wij een ware hulde brengen aan den groo- ten meester, dan zullen wij meer nog de maat schappij hebben te beschermen tegen ver nietiging. dan op te treden ais vernietigers der bescherming." De leden van de Eerste Kamer zijn bijeen geroepen tegen Dinsdag 7 Juli dos avonds hall' negen. Omtrent de werking van de Kieswet schrijft de llaagsche medewerker van de Zutph. Ct. De Minister hoeft liet aantal kiezers onder de nieuwe wet, volgens een globale raming, op ongeveer 050 000 geschat. Anderen daar- j entegen ineenen, dat dit cijfer in de verste verte niet zal worden bereikt, daar zy ver wachten, dat zich (voornamelijk om fiscale redenen) zeer weinig huur- en loonkiezers zullen aanmelden. Over <le uitbreiding van liet aantal kiezers voor de Gemeenteraden is liet nóg mooilyker een eenigszinsgegronde raming te maken, omdat dit kiesrecht in verband is gebraelu met de gemeentelijke belasling-verordeniimeii en dus het aantal kiezers, naar verin ui linsf. in de eene gemeente, veel grooter zal zijn dan in de andere. In verband niet de invoering dc-r nieuwe 1 tijdsrogeling zegt het Iiolt. Nieuwsblad Daar was eens een molenaar, die veel kip pen had. Het leven en vooral liet eierenleg- gen van die beestjes na te gaan. was zijn dugelijksch tijdverdrijf. Hij had ook een thermometer in het hok geplaatst een oude.'wetsclien, met grootu indeelingen een van Reaumur, en waargenomen, dat als die 40 graden wees, de kippen begonnen te leggen. Hoe honger de thermometer steeg, des te meer eieren kreeg hij. Maar wat doet mi de schalk: op een och tend, zeer vroeg, als alle kippen nog op stok waren, sloop hij in het hok en verwisselde den Réaumur -tegen een Celsius-thermometer; die wees 10, als de andere nog maar 8 gra den wees. Een naneef wil nu bij alle Nederlanders op een goeden morgen de uurwerken 40 minuten vooruitzetten, opdat zij allen, ver schrikt dat het al zoo laat is, vroeger zullen opstaan en aan het werk gaan, om ook zooveel vroeger te gaan slapen. Zou dat gelukken Het geheim der aanslagen in de Bedrijfs belasting wordt niet door alle autoriteiten geëerbiedigd zooals de wet dit voorschrijft. Zoo deelde de Burgemeester van een Noord- brubantsch dorp gelijk de Noordbr. meldt in een openbare zitting mede, wat som mige aangeslagene» betaalden, ten einde te doen uitkomen, dat. zij zich te laag voor den Hoofdelijk en omslag hadden aangegeven. De Burgemeester schond de wet, maar zoo dit te veroordeelen is, nog meer te ver- oordeelen zyn het bedrog en de diefstal van hen, die zich te laag in dn belasting aange ven en anderen dus te veel laten betalen; en deze vindt men zeker niet op het Nuord- brabantsche dorp alleen. Op t einde van 1895 waren 4 758143 gouden tientjes in omloop - - uitgezonderd natuurlijk de tienduizenden, die aan alle kanten buiten den omloop worden gehouden, of in 't buitenland logeeree, zoodat er in werkelijkheid bijna geen in de circulatie worden aangetroffen. Verder waren er voor ruim 131 /2 millioen gulden rijksdaalders, heele en halve guldens in tie wandeling, voor ruim 8 millioen kwartjes, dubbeltjes en stuivertjes, en voor bijna 2 millioen aan brons. De lust om notaris te worde» schijnt, niet tegenstaande velen hun leven lang «randiduat- notaris" blijven schrijven, of anderen, meer gelukkig, soms tot in den treure moeten wachten tot zij zich eenvoudigweg «notaris" mogen noemen, schijnt toch onder de jon gelieden, niettegenstaande die ongunstige om standigheden, er niet minder op te worde». Het wordt bewezen door het vogende Tot het, utleggen van liet notarieel examen hebben zich dit jaar 355 adspiranten aunge- meldt, tegen 315 in het vorige jaar. Meer en meer, zegt de liaagsche Ct.. dringt het bosel' door, ilat in den grondeigendom een der grootste factoren schuilt van econo mische hervormingen. Dit blijkt nu weer uit het Voorloopig verslag der Tweede Kamer over het wetsontwc rp tot goedkeuring van de uitgifte in erfpacht van grond onder 'sGravenzande (Hoek van Holland). Van ver schillende zijden vond het voorstel nl. toejui ching, dat de Staat den eigendom van het bedoelde terrein niet overdraagt. Zoodoende zal het voordeel van eventueeie waarde- ver meerdering niet verloren gaan voor het Bijk, zeide men. Bij Kon. besluit is op zijn verzoek eervol ontslag verleend aan den bekenden Burge meester van Enschedé, den heer T. van der Zee. De Staatscourant uo. 140 bevat de Ko ninklijk goedgekeurde statuten der vereeni- gitig «Nederlandse!»» Aannemershond", opge richt te Amsterdam (als hoofdzetel). De voreeniging stelt zich ten doel het be vorderen en behartigen van de belangen der aannemers in Nederland, en tracht dit doel te bereiken door: a. het verkrijgen van wij ziging en verbetering der artikelen van het Burgerlijk Wetboek, handelende over aanne ming van werk b. het doen en bevorderen van alle zoodanige stappen, welke kunnen leiden tot het verkrijgen eener billijke redactie der thans op de uitvoering van werken van toepassing zijnde Algemeene voorschriften en administratieve bepalingenc. het bemidde lend optreden bij geschillen tusschen diree- tiën en aannemers, waar de opvatting der eerste strijdig inocht zijn met recht en bil lijkheid d. het bestrijden door wettelijke middelen van elke oneerlijke en onedele con currentie e. het vormen van een fonds tot ondersteuning van aannemers, die volgens het, oordeel van den bond, ondersteuning behoeven en verdienen. Hei bestuur van het departement »Edam" der Maatschappij tot Nut van 't Algemeen lieel't een cieuluire gericht tot alle departe menten wegens het honderdjarig bestaan van hut departement. Het voornemen is opgevat in het «stich- tingshuis" een gedenksteen te plaatsen met een beeltenis van den stichter Jan Nieuvven- huyzen. Met den beeldhouwer Bart van Hove, te Amsterdam, is reeds onderhandeld. Het departement zelt kan echter onmogelijk alleen de kosten dingen; indien de kleine departe menten iets geven, en de grootere iets meer, zal Edam's poging om een monument op te richten in het. gebouw zelf. waar de eerste steen voor de stichting der Maatschappij werd gelegd, ongetwijfeld met succes worden be kroond. In het eerste halfjaar, van 1 December tot 1 Juni. zijn niet minder dan 37 388 Kilome- lerboekjes voor de verschillende klassen af gegeven. tot een bedrag van ruim f 700000. Bij gelegenheid van de herstemming voor een lid van «le Provinciale Staten heeft de 100-jarige J. Straver te Nederhemert nog van zijn kiesrecht gebruik gemaakt. De Classicale Vergadering der Ned. Her vormde gemeente, Woensdag il. hier gehou den, werd bijgewoond door 18 predikanten en 18 ouderlingen. De volgende benoemingen hadden plaats. Herkozen werd tot lid van het classicaal bestuur, «Is. II. J. ter Haar Romeny, te Amersfoort, en tot diens secundus «Js. J. Meijer te Eemnes-binnen tot lid-ouderling de heer J. J. Kleber, oud-ouderl. te Amersfoort: tot quaestor der classis ds. G. van Kernpen, te Westbroek, en tot diens secundus ds. H. Th. Barbas, te Vreeland. Tot lid-ouderling bij het cl. bestuur werd benoemd de heer C. L. Mense, ouderl. te Zeist. Daar ds. W. J. Itnmink te Amersloort, met 1 Juli a.s. zijn emeritaat neemt, treedt in zijn plaats als assessor op ds. B. Ch. l<<'de- boer, te Boenen a/d Vecht, terwijl «Is. W. B. Stegenga, te Oud-Loosdrecht, als primus-lid bij liet cl. bestuur optreedt. Tbt secundus van laatstgnnoemde werd benoemd ds. J. Visser, te Woudenberg. Het verslag over den arbeid voor de inwen dige evenzeer als voor de uitwendige zending in de gemeenten der classis, werd uitgebracht door ds. H. J. ter Haar Romeny, terwijl dr. Meulenbelt, van Baarn, een zeer belangrijke rede hield over: «De catechetische arbeid, zooals de kerk dien wenscht." Van de Synodale voorstellen werd no. 1 verworpen met. algemeene stemmenno. 2 werd aangenomen van no. 3 werd liet Ie deel verworpen, het 2e aangenomen. Alge meen was «le klacht, over de slechte en on duidelijke redactie dier voorstellen. Omtrent het op 5 Augustus op «Lookhorst" te houden Christelijk Zangersfeest kunnen we het volgende ineedeelun. De openingsrede zul worden uitgesproken door rnr. H. graaf van Hogendorp, van 's Gruvenhage. In de pauze zullen toespraken gehouden worden door «Is. C. J. van Paassen, Ned. Hervormd predikant le Meppol, en door «is. A. Bruminelkuinp, einer. Gerefor meerd predikant te Velp, terwijl «Is. H. J. ter Haar Romeny, van Amersfoort, het slot woord zal uitspreken. Het koor van ruim 400 zangers en zange ressen, uit en buiten «le provincie Utrecht, zal worden gedirigeerd door onzen stadgenoot den lieer A. op 't Hof. directeur «Ier Chr. zangvereeniging «Looft «len Heer". II. M. «Ie Koningin reed gistermiddag door Korte-en Lange Bergstraat. Arnhemse-bestraat Varkensmarkt en Utrechtsche straat en keerde langs «len Soesterweg naar Soestdyk terug. H. M„ die zelf het. tweespan voor haar phaeton reed, zag er zeer welvarend uit. Het pièce de resistance van hetgroot- sche vuurwerk, dat ditmaal op 3 Augustus in het Haagsche bosch zal worden afge stoken, bij gelegenheid van den verjaardag van H. M. de Koningin-Regentes, zal voor stellen de Koppelpoort te Amersfoort „een der fraaiste overblijfselen van Oud- Hollandsche bouwkunst, dat door zijn schilderachtige torentjes en trotsohe mu ren met kapiteelen niet zal nalaten een recht fantastischen indruk te maken." Weer de Koppelpoort. Waar blijft de „Vereeniging tot be vordering van vreemdelingenverkeer"? Met ingang van 1 Juli zal Amersfoort ook telephonisch verbonden zijn met Leiden, zoo dat men dan van hieruit gesprekken kun voe ren met: Groningen, Nijmegen, Arnhem, Utrecht, Baarn, Hilversum, Bussum,Amster dam, Haarlem, Zandvoort, Zaandam, Leiden, Den Haag, Schiedam,Maassluis, Vlaardingen, Rotterdam en Dordrecht. Het is misschien niet overbodig, nogmaals te herinneren, dat kiezers voorden Gemeen teraad, die hier bestuurder of medebestuur der zijn en gedurende ten minste 12 achter eenvolgende maanden zijn geweest van een bedrijf van handel of nyverheid, aanspraak hebben om op «le lijst van kiezers voor de Kamer van Koophandel en Fabrieken te wor den geplaatst, mits zij daarvan voor 1 Juli a. s. ten stadhuize aangifte doen. Zooais men weet, werden, na de afschaffing der Patent-belasting, de Kamers van koop handel uitsluitend gekozen door vroegere pa- tentplichtigen, die alstoen kiezer voor «le K. van K. waren. Allen, die sedert niet op «le kiezerslijst voorkomen en voldoen aan bovengenoemde eischen, moeten vóór 1 Juli, en das uiterlijk morgen, hun plaatsing op de lijst van kies gerechtigden aanvragen. De lieer J. H. Brom heeft zijn benoeming tot lid der Commissie van aanslag voor «le Bedrijfsbelasting niet aangenomen. Met ingang van 1 Augustus wordt uit Zwolle naar hier overgeplaatst de heer Geijll, en met ingang van 1 November uit Zutphen de heer P. C. H Briët, landmeters bij het Kadaster. Jhr. mr. T. A. J. van Asch van Wijck moet bij de anti-revolutionnaire leden der Staten van Zeeland ernstig in aanmerking komen voor het lidmaatschap van de Eerste Kamer der Staten-Gcneraal. Onze vroegere stadgenoot «Ie lieer A.J. A. Busquet, sergeant-volontair bij de Militaire school tc Haarlem, is met nummer 1 over gegaan in het hoogste studiejaar. Hot gerucht, dat hier de ronde «loet, als zou de door «len heer Nef'kens aan den heer Daverkusen bij den jongsten wegwetstrijd ge leende Adler-machine, tijdens den rit naar Arnhem gebroken zijn, is geheel bezijden de waarheid. De velocipèile, waarvan de terugzending door omstfiniligheden werd vertraagd, is volkomen gaaf «loor «len Bonds-consul, den lieer G J. Slothouwer, terugontvangen en voor belangstellenden gaarne bij den heer Nef kens te bezichtigen. Alle bestellers van het Postkantoor hier hebben nu ook een aanstelling als tele gram-besteller gekregendat is te zeggen tegen betaling van 75 cent. Of ze ooit een telegram te bezorgen zullen krijgen In de ieestweek te Utrecht heeft de Cen- traal-spoor van hier heel wat reizigers naai de Bisschopshui gebracht, vooral Dinsdag. Ruim 3000 speciale kaarten werden ge nomen en hot totaal der vervoerde reizigers van hieruit bedraagt omstreeks 3700. De onderwijzer hier, die indertijd voor de Recht bank ie Rotterdam toreulit stond wegens opzettelijke heleediging vau «len heer V. te Utrecht, wegens het als correspondent van de Nederlander doen plaatsen van oen bericht waanloor de lieer V., toen voor zitter van het Pensioen- en ondersteuningsfonds van ambtenaren der Xotlerlaudsclie Centraal-Spoorweg- Mantschappij, zich beleedigd achtte, heeft in hooger beroep terecht gestaan voor liet .Gerechtshof te 's-Gra- De'beklaagde hield voor het Hof vol, dat hij den heer V. noch persoonlijk, noch opzettelijk heeft willen beleedigen. Het bericht gaf slechts in alge meene» zin openbaarheid aan oen gerucht omtrent malversatiën in gemold fonds terwijl hij niet ceuB den j«listen unain wist van den president. Boklaagde's raadsman, mr. Bichon van IJsseluionde, uit Rotterdam, stelde zich in een uitvoerig pleidooi tot taak, aiui te toonen, dat in de eerste plaats de heer V., die als voorzitter niet geacht kan worden de administratie vau het fonds te voeren, en dus reeds daarom niet persoonlijk van in dat fonds ont dekte malversatiën kon beschuldigd worden, in deze niet beleedigd was, en in de tweede plaats in geen geval opzettelijk was beleedigd; Hoogstens heelt beklaagde oenigszins onvoorzich tig gehandeld met de verspreiding vau het gerucht, hoewel pleiter 't niet de slechtste zijilo der pers nor- decldc om nu cn dan de aandacht, o. a. die der justitie, op sommige zaken te vestigen. Waar 't trouwens een feit is, dat een commissie van enquête werkzaam is geweest om onregelmatigheden in nieer- bedoeld fonds le onderzoeken, en dat de lieer V. geen voorzitter daarvan meer is na het verschijnen van een lijvig rapport dier commissie, achtte pl. het gewraakte bericht dan toch niet zoo maar uit de lucht gegrepen, en drong hij aan op vrijspraak. Advocaat-generaal jhr. mr. Panhuijs twijfelde sterk aan «le onbekendheid vun beklaagde niet don juisten naam van don president de „goede bron", waaruit hij het bericht putte, zal gewis niet in gebreke zijn gebleven, aan beklaagde ook ilieu naam metlo te deole», De persoonlijke belmliging oordeelde Z12A. aanwezig, niet alleen reeds door de omschrijving dat in de administratie van den lieer V. onnauw keurigheden zijn ontdekt, maar ook door «le slot- toevoeging, waardoor het publiek op de ondubbel- ziiinigste wijze opmerkzaam wordt gemaakt op de overeenkomst tusschen den heer V, en den gewezen politie-commissaris Tuinen burg, die indertijd wegens ernstige feiten voortvluchtig was. Ten slotte meende adv,-gen., dat beklaagde heler had gedaan zich bij zyn sclioolmeesterscliap te houden dan als pers vertegenwoordiger te poseeren zonder te bedenken dat. „de koningin devaarde" baar verplichtingen heeft. Het Hof, Zaterdag uitspraak doende, bevestigde het vonnis der Rechtbank tot betaling eener boete van 10. Door Gedeputeerde Staten van dit gewest is alsnog éen milicien van de lichting 1896 uit deze gemeente ingedeeld bij liet 8e regiment infanterie, ter vervanging van een loteling «lie inmiddels voor den dienst werd afgekeurd. Door den Inspecteur van den geneeskundigen dienst der landmacht zijn aangewezen om de batterijen van bet ie regiment veld artillerie «len 8 Augustus op hun marsch van hier naar «Ie Legerplaats bij Oldebroek te begeleiden, «In officier van gezondheid 2e klasse «Ir. C. W. Broers, van bet. 5e regi ment infanterie, en «le paardenarts 2e klasse F. Lameris, van het le regiment veld-artii- lerie, hier. Laatsgenoemile zal van 8 tot 21 Augustus in die Legerplaats verblijven. Van 1 Juli tot na alloop der najaarsoel'euin- gen worden bij lint. 5e regiment infanterie bier gedetacheerd «l.e sergaiiten Horstenbach, Hurtogh Heijs van Zouteveen en Haitsma Muilier, vau het 2e studiejaar van den Hoofd cursus, te Kampen, benevens 9 sergeaiilon- volontair van de Militaire school (e Haar lem. Niet minder dan 25 adspiranten zullen deelnemen aan het toelatings-examen voor het 1e studiejaar van «len Cursus bij bet 5e regiment infanterie hier, dat 1 Juli aanvangt. Aan sergeant F. L. Brostowski, van het 5e regiment infanterie hier, is op zijn verzoek vervroegd ontslag uit den dienst verleènd. De korporaals L. G. F. Simons en H. Bulté, van het, 5e regiment infanterie hier, zijn be vorderd tot sergeant. Zaterdagochtend is door Burgemeester en Wethouders ten Raadhuize in bet openbaar bij enkele inschrijving aanbesteed: 1. liet schoonmaken van het gebouw der Hoogere Burger School2. het verf-, stukadoor- en schoonmaakwerk van vier openbare Lagere schoolgebouwen3 het verven van den bui- ten-omtrek van bet Politie-bureau4. het leveren en aanbrengen van een houten dak- beschieting op het. Ziekenhuis aan de Koning straat. en 5. het. leveren en plaatsen van 36 schoolbanken in de scholen aan de Heeren straat en de Beekstraat.

Amersfoortsche Courant | 1896 | | pagina 2