Donderdag 2 No. 4576, 45e Jaargang. *9 OP REIS. HOCKEY, Een noodlottig geheim. Binnenland. Ditgave Firma A. H. VAN CL E E FF te Amerstoort. Verschynt Maandag- on Donderdagnu/middag met gratis Hor qtblad. Abonnement per 8 maanden ƒ1. Franco per post 1.15. Abonnement alleen op liet Zondagsblad voor mersfoort -10 ct,, voor het binnenland 50 et. not 3 maanden. AdvertentiÖn 1—0 regels 60 ct.elke regel meer 10 et. Öroote letters naar plnatHruimte. Legale-, othoieëlc- en ontoigcningsadvert. per regel 15 ct. Reclames per regel '25 ct. Afzonderlijke nummert 10 wil, Dienstaanbiedingen en aanvragen, uitsluitend voor- en betreffende den werkonden stand, van minstens 5 regels, In het Zondagsblad, per regel5 oont. lig advertentiën van buiten do stad worden de incasseerkostcn in rekening gebracht. Bureau KOHTEGRACHT 56 Tolaphoou 10. Wij zijn gaarne bereid om, tegen vergoeding van het porto, aan geab- bonneerden, die voorkorten of langen tijd op reis gaan, de Amersloortsche Courant en de bladen welke zij door onze tusschenkomst ontvangen, na te 7andon Opgave van duidelijk adres is vol doende. in verband met de Amersfoortsche dames en heeren hoclcey-elub Quickstep opgericht 24 Maart 18Ö6). We beleven eigenaardige toestanden in den laatsten tijd. Hadden vroeger de mensehen de handen in elkaar geslagen, wanneer ze gehoord hadden van datnes, die zwemmen, wielrjjden of gymnastisee- ren tegenwoordig ziet niemand er meer iets in, wanneer dames zich aaneensluiten tot beoefening eener tak van sport. Maar toch, we weten, vóór het zoover gekomen is, hebben de personen van het initiatief met verschillende moeilijkheden te kam pen gehad. In de eerste plaats met de publieke opinie, en deze moet niet gering geacht worden. De verschillende vragen of het dames- sportwezeu al dan niet aan te raden was, met 't oog op de gezondheid of de plaats welke de vrouw in de maatschappij in neemt, hadden dikwijls ellenlange be raadslagingen ten gevolge, welke meestal niet hielpen de goede zaak in de hand te. werken. Maar toen eenmaal eene dame zich in 't water had vertoond, en eene andere op 't wiel was gezien, en eene derde het gymnastiekpakje had aange trokken, toen bleken verschillende be zwaren ongegrond te zijn, verscheidene volgden hare voorgangsters en het aantal der volgelingen was weldra veel grooter dan dat der tegenstanders. Zoo hebben we dan een dameszwem school zien oprichten, we hebben rijwiel- scholen zien verrijzen, gymnastiekvereni gingen zijn er reeds vele, en nu nu wacht eene nieuwe tak van sport op ontwikkeling, we bedoelen het hockey- Feuilleton. Wat ia u toch goed, tante Edith Ik «al «elf gaan vragen of hij komt, ik n toch langs Copsleigh, want ik wil de nieuwe o niste gaan bezoeken. Kenneth heeft mij gezegd, zij een fijnbeschaafde dame moet zijn. Die indruk heeft zij ook op my gemaakt en Reginald zegt, dat ze er uitziet als een prinses. Nogmanis keek lady Editli verbaasd op. Ik dacht, dat Chatterly anders weinig acht sloeg op jongedames, zeide zij, ik verbeeldde mij zelfs, dat hij die niet kon uitstaan. Dat kan bij ook over het algomoon niet, maar hij scliynt voor miss Charles een bijzondere gene genheid opgevat te hebben. Hij heeft haar uit eigen beweging net voorstel gedaan, Pbillis les in Frnnach te geven en tegen mij zeide hij, dat liet jammer was, dat wij niet vóór den predikant niet haar ken nis gemaakt hebben, dan had ik haar tot gezelschap- juffrouw moeten nemen. Misschien was lady Edith Ford wat bevooroordeeld, maar deze ingenomenheid van baar neef mot de jonge dame was bij baar een slechte aanbeveling voor miss Charles en zij was dan ook misschien wol iets Btroever dan gewoonlijk, toon do oude, dooyo vrouw, (lio in Elm-Coltage woonde, en het huis houden voor de jonge organiste waarnam, do deur der kleine ontvangkamer voor haar opende en haar aandiende. Beatrix verwachtte geen bezoek zjj had een voudig zwart kleed aan en was bezig haar boekeu uit te pakken en in een kastje te zetten. De win terzon scheen helder op haar zacht, heldor golant spel, dat zich uitstekend leent tot ont wikkeling der mannelijke zoowel als der vrouweljjke kracht. Reeds zien we in onze verbeelding ouders de handen ten hemel heffen, kreten van verontwaardi ging uitende. Zonder twijfel stellen ze zich voor woesthollende dames die door nog woester hollende heeren ter aarde worden gegooid, of dames die tengevolge hunner zwakheid, na drie of vier keeren gespeeld te hebben, zich op krukken moeten voortbewegen, of heeren, die zich wegens vrouwenmoord zullen hebben te verantwoorden. Stelt u gerust, gij allen, die een ge willig speelwerktuig blijkt te zijn in de hand uwer verbeeldingWeet dan, dat hockey 't vreedzaamste spel is, dat men zich denken kan, dat hockey nooit aan leiding kan geven tot eenig ongeluk, mits 't gespeeld wordt, zooals't behoort d.w.z. zooals het te Amersfoort geschiedt. Amersfoort telt onder hare burgers twee personen die het iuitiatief genomen heb ben, iets nieuws voor de dames te schep pen op 't gebied van sport. Het zijn de heeren Blijdenstein en Langevehl, en het resultaat hunner pogingen mag schitte rend genoemd worden. Gij allen die twijfelt, gaat eens op een Zondag naar 't Amersfoortsche voetbalveld en ziet eens hoe opgewekt 't spel daar beoefend wordt. De verstandhouding laat niets te wenschen over. De heeren ver liezen geen oogenblik de beleefdheids vormen uit 't oog, hetgeen hen echter niet belet, krachtig op te treden, want de dames maken zich den naam van „leden van 'f zwakke geslacht" geheel onwaardig, Als ge dan het spel in oogenschouw hebt genomen dan zijn we overtuigd, dat het de prettigste herinneringen bij u zal nalaten en we hopen, dat die aangename indruk tevens aanleiding moge wezen tot het toetreden van verscheidene nieuwe leden. De Amersfoortsche hockey-club telt 23 leden, waarvan 9 dames, welke 2 afvaar digen naar het bestuur, dat als volgt is saamgesteld mej. Ida A. Wesseling, pre sidente, mej. Jacqueline Keetell, penning- tueesteresse, B. Langeveld secretaris, L. F. de öeaufort, vice-president, W. C G. H« Broekman, le captain, H. de Beau fort 2de captuin. We hopen, dat dit schrijven doel zal treffen en dat verschillenden zullen op staan ora toe te treden tot eene vereeni- ging waarin op zulk eene aangename wijze in eene lichamelijke behoefte wordt voorzien. D. F. ATJEH. Bij het Departement van Koloniën is Muan- diig ontvangen het volgende telegram van den Gouverneur-generaal vunNederlainlscliIn- dië «Eergisteren excursies naar de IX Moe- kims, waar bevolking rustig, en naar Lam- soot en Senelop, wier bevolking eveneens rustig. Laindjumoo verlaten. Bij Senelop door klein aantal vijanden op don turugmarscli beschoten. Drie militairen boneden uen rang i van olliciei licht gewond." Het Nieuws van den l)ay verpreidde Dins- dag hel volgende bulletin «Twee colonnes zijn uitgerukt om Sibreh, I bij Anakgaloeng, te tuchtigen. «Aan onze zijde sneuvelden 9 en werden gewond 31, waarbij de commandant, der maré chaussee il'ir. G. J. W. Hooft Graafland, rit- j meester L. D. O', de Lat.noy, 1e luitonants G. K. Djjksira, C. E A. Wagoner en K. J. G. Rijnen. Do excursie is nog niet geëniligd." Een nader bulletin van het Nieuws luidde: «Anakgaloeng stormenderhand genomen. Daar binnen werden 130 lijken van Atjehers gevonden. I «Zwaar gewond werden de luitenants Dijk stra en Bijeen, de andoren licht. «Wij leden geen verdere verliezen." Aan de N. Rolt. Dl. werd geseind «Sibreh en Ru bat werden verbrand. Rit meester jhr. L 1). C. de Luntioy werd niet gewond." Gisteren werd aan het Departement van Koloniën het volgende telegram ontvangen «Generaal Vetter vertrok Zondag en eer gisteren naar Rabat en Sibreh. «Verrast beating Anak Galong, waar bin nen rnclée onstond, waarbij vijand 112 doo- den achterliet. Tengkoe Mat Amin onder de gesneuvelden genoemd. «Renting Sibreh genomen. Streek getuch tigd weinig tegenstund meer. «Gesneuveld negen militairen beneden mug officier. Gewond vier officieren en 35 mili eu liet vooroordeel vun lady Edith mankte weldra plaats voor bewondering. U moet n hier wel zeer eenzaam voelen, zeide zij, toen de eerste begroeting had plnats gehad. U ziet er voel te jong uit om zoo alleen te loven. Ik ben twintig jnar, zeide Beatrix openhartig, en heb geen bloedverwanten op do gelieolo wereld. Ik ben liever alleen dan met vreemden. Welnu wanneer ge u verveelt, kom mij dan mnar maar zoor dikwijis bezoeken, en inrs. Curt- wriglit woont óok zeer dicht bij u. Behalve de be woners van liet kasteel en ons beiden geloof ik niet, dat er iemand hier woont, met wien u zoudt kunnen omgnan. Het gesprek had thans de wending genomen, die voor Beatrix het belangrijkste was. Ik ben hier in den omtrek nog in het geheel niet bekend, zeide zij, maar ik goloof, dat Hulton tamelijk ver van Chatterly ligt. To Halton wonen mots dan dorpelingen, or is maar <5on huis, waarvan de bewoner tot onzen stand behoort, dat is Copsleigh, maar do familie Hurst is afwezig en do tcgenwoodigo huurder is een vrijgezel. Mr. March blijft slechts een paar maanden bier. ging lady F.dilli voort. Hij guot met mijn zoon zeer vriendschappelijk om. maar anders komt hij ook nergens. Hij heeft de halve wereld doorgereisd en veel tegenspoed gehad, zoodat de meeste men- schen hem stug on stuurseh vinden, maar wjj hou den veel van hem. Is hy al lang to Chatterly? vroeg Beatrix. Zij wilde dit tot eiken prijs weten, zelfs op ge vaar af, dat zij haar bezoekster nieuwsgierig zou toe schijnen. Lady Edith antwoordde Het kan in Augustus of September geweest zijn, want ik heb geen bijzonder scherp geheugen, mnar ik goloof wel dat het al September was toen hij hier kwam. Hy gaat nu en dan voor zaken naar Londen. Hy is zeor rijk en zoo mild, dat mijn zoon fairen beneden dien rang, waaronder 28 inlanders." Het stoffelijjt overschot van Prins Frederik wordt Vrijdag ochtend 10 u. 43 per Staats spoor uit Padua in Den Haag verwacht. On middellijk zal het verder vervoerd worden per exlrutrein naar Delft, waar de plechtige oijzotting volgens het vroeger meegedeelde pogramma zal plaats hebhen. De aankomst te Delft zal vermoedelijk zijn ruim half twaalf. Dr. Kuyper heeft zich, gelijk bekend is, alleen tot, lid der Kamer laten verkiezen om aan de behandeling der Kieswet deel te nemen Zoo als men zich herinneren zal, woonde hy dan ook de vergaderingen niet bij. welke aan de behandeling voorafgingen. Men zou hieruit kunnen opmaken, dat, uu de wet is aangenomen, de heer Kuyper ook zijn mandaat zou neerleggen, maar de HoL lander bericht nu. dat hy in elk gevul tot-de verkiezing van het volgende jaar zijn lid maatschap zal blijven behouden. Of njj het weder op dezelfde manier zal waarnemen f Zyn district (Sliedrecht) zal er zich in moeten schikken en de dr. verdient in ieder geval op een zeer gemakkelijke manier zyn trac- Lernent als Volksvertegenwoordiger. Het vraagstuk van oen internationalen postzegel heeft reeds meermalen de aan dacht getrokken, maat- de ten uitvoer bren ging van dit denkbeeld stuitte op allerlei bezwaren af. Itt do eerste plants zou de be rekening der diensten, door de verschillende landen aan elkander bewezen, zeer mooilyk worden, et- zou groot gevaar bestaan voor vei-valscltingen, terwyl de muntkoers tot allerlei speculaties aanleiding zou geven. De heer W. Huisman Jr., commies der posterijen te Almeloo, ontwikkelt nu in de Post- en Telegraafwereld liet denkbeeld van een postzeael-untwoord-betaald in het in ternationaal verkeer, waardoor de-ze bezwa ren voor een groot deel ontweken worden. Hij wyst er op, dat het grootste, zoo niet het eenige nut van oen internationalen ze gel is, dat men het briefport van zyn bui- tenlandschen correspondent vooruit zal kun nen voldoen .Op dezen antwoord-postzegel zou dan in duidelijke letter het land van oor sprong moeten worden genoemd. Wanneer iemand dan uit Nederland een brief zendt "naar een ander byv. te Nieuw-York, dan doet hij daar eon dorgelyken postzegel by in, die alleen geldig is voor brieven die naar Nederland, Op die zegels zouden toepasselijk gemaakt moeten worden alle bepnlingen welke gelden voor de internationale ant- woord-brief kaarten. het een golnk voor deze streek noemt, dut hy in gekomen is. De goede, oude dame vermoedde niet dat elk woord dat zy sprak, Beatrix nog vorder voerde op een dwaalspoor, dat zij was ingeslagen. Toen haat- bezoekster was heengegaan, vouwde de jonge organiste du handen en terwyl zy in do grootste opgewondenheid haar kluine kamer op on neer liep, zeide zy met bevende stem Eindelijk op liet spoor ONora, niyn betreurde lieveling, ik heb jc me miemuir gevonden. Zoor spoedig zal ik in staat zyn de belofte, die ik aan grootmoeder deed, te volbrengen on jo tv wreken. De kerk van Olmtterly was overvol op den eersten Zondag waarop Beatrix op het dorp was. Natuurlijk was miss Hoskin ook gekomen om haar opvolgster te hooren on tegen eon oudn vrouw, die naast haar zat, sprak zij als haar moonig uit, (lat zij zich maar niet kon begrijpen waarom men -zooveel ophef van die miss Churfes mankte, want dat zijn volstrekt niets buitengewoon in baar orgelspel kon bespeuren. Zij stond center alleen in deze zoor bevooroordeelde meening want alle overigen waren mot de nieuw benoemde organiste zeer ingenomen on mr. Oliver zeide tegen den pVedikant, dut het hora toescheen alsof er kalmte was ingetreden na een vroosolijkon storm nu orgel en koor elkaar niet langer mul geraas trachtten le overstemmen. Lady Chatterly wits eveneens in de kerk en zy nam do nieuwe organiste moe naar hot kasteel om te luuohen, waar do kleine Phillis aan luiar word voorgesteld, die tot groot genoegen van haar moe der dadelyk genegenheid voor miss Charles toonde. Ik geloof, dat do geheolo omtrek vandaag was samengestroomd oni u te hooren, zeide de gravin vriendelijk togen Bcutrix, ik heb do kerk nog nooit z.óo vol gezien. Ja, zeido Phillis. ik geloof, dat vader on mr. March do eonigon waren die ontbrakon. Wist u, moeder, dat mr. March naar Londen is? Zeker wisi Gertrude hot, want het vriendelijke aanbod vnu lady Edith on) broedur en zuster weer voor eenige uren ongestoord by elkander te bron gen, wiih juist door deze reis onmogelijk gemaakt, maar zjj zei de op zucht ontwijkenden toon: Phil, Je moet niet zoo babbelen. Eouigezlus pruilend antwoordde liet meisje: Nu, ik spreek touh geen kwaad, moedor?Tante Edith hooft uijj geleerd, dat men nooit van loruand iets slecht, moot vertellen en ik zou om niots ter wereld iets onvriendelijks over mr. March willen zeggen. Hjj is zoo lief, ofschoon u on vader hem maar niet willen kennen. Phil, dut mag jo ook niet zeggen, berispte Gertrude. Nu, hernam l'billis ernstig, het spijt my toch heel erg om mr. March. Hij is ultjjd zoo alleen en gewoonlijk houdt u touh veel van mousuhen, die niet heel gelukkig zjjn. Ik kun mjj maar niet be grijpen, waarom u geen kennis wilt maken mot mr. l<ndy Gertrude wist wel, dat hot niet gemak kelijk ging, Phillis het stilzwijgen op te leggen, daarom verzon zjj cm uitvlucht on zeide Ga eens naar beneden en zeg aan mr. Jordan, dat miss Charles dun ponuywagen zal gebruiken om naar do middagkurk te gaim, Phil; nis je wilt mag je moorijdon, Phillis ging hoen. Lady Chatterly wondde zich verontschuldigend tot Beatrix en zeide Ik vrees, dat u huur wel wat bjj-do-lmnd zult vindon. Touh niet, zoide Beatrix, ik vind haar oeu heel lief kind. Wordt vervolgd).

Amersfoortsche Courant | 1896 | | pagina 1