Stadsnieuws. i Voor het, adelborst-examen hebben zich aangemeld 169 candidate»voor de zeemacht zijn 18, voor de mariniers 6 plaatsen, 't Wordt al te gek, zegt de Haagsche courant Ook van de vierde groep van 10 adspiran- ten voor machinist-leering zijn er 7 genees kundig afgekeurd. Van de 40 nu dus reeds 23. En natuurlijk melden zich voor de keuring voor zulk een examen alleen zulke jongens aan, die door hun geneesheer in orde zijn bevonden ol' althans de overtuiging bezitten, dat ze niets mankeeren en een volkomen normaal lichaam hebben. Toch ruim 57 percent afgekeurd Ons dunkt, "t is klaarblijkelijk..dat er iets bokt. Dr. D. de Loos, te Leiden, is bezig met de bewerking van een nieuwe reeks, omvat tende 3000 oud-leerlingen van H. B. Scholen, die eind-examen hebben gedaan, om aan te toonen, wat van dezen in de maatschappij is geworden. Evenals de vorige zal zij. zegt, hij, op uit stekende resultaten van het Middelbaar on derwijs kunnen wijzen. De uitslag van den Zaterdag gehouden afstandsrit Winterswijk—Den Haag was: No. 1. luit. Carp in 17 u. 15 m.2. luit. Pijn appel in 20 u. 50. m.; 3. kapt. Wagner in 21 li. 21 in.: 4. luit. Umbgrove in 21 ti. 21 in.: 5. luit. Van der Koogh in 24 u. 47 in. Te Zutpben werd verleden week een paartie in den ondertrouw opgenomen, waarvan de bruidegom 68 jaren en de bruid (jonge doch ter) 71 jaren was. De muziek-vereeniging «Oefening en Ver maak" ie Klundert was Zondag op weg met een «Janplezier" naar Prinsenhage, tot bij woning van het festival, ter gelegenheid van het 50-jarig bestaan der Koninklijke harmonie «Caeeilia" daar. In de nabijheid van Leur schrikten de paarden en sloegen op hol, waarbij de wagen met. alle lieeren van den hoogen dijk in de haven terechtkwam. Gelukkig was het laag water en konden allen, hoewel met moeite, gered worden. Druipnat en met. gebroken en gedeukte instrumenten zijn de leden, even ontstemd als deze, naar Klundert teruggekeerd en hebben het festival niet kunnen bijwonen. Dat was geen vermaak voor «Oefening.'' Aan een onzer Universiteiten is deze week een medicus gepromoveerd, wiens proefschrift ten titel had «Eenige schedelmaten van re- cruten. moordenaars, epileptici en imbecillen onderling vergeleken". Onze. recruutjes verkeeren gewoonlijk in beter gezelschap. Bij het eind-examen van bet Gymnasium in een der Zuidhollandsche gemeenten zijn alle leerlingen geslaagd. De extra-neus zoo staat er werd afgewezen. Voor den heer P. van Romburgh, te Lei den, was het eergisteren een gewichtige dag. Hem toch viel het voorrecht ten deel zijn 71-jarig huwelijk met zijn derde eèhfgenoote te vieren. Voorwaar eon zeldzaam geval. IV gemeente Amsterdam zal zoowat 3'l,> milloen ten kost" moeten leggen aan de verbetering der duinwaterleiding, waardoor op de bovenverdiepingen de toevoer van wa ter groeier (leeseonigszins behoorlijk) wor den zal. Hoe menigmaal ook reeds gewaarschuwd is tegen het gebruik van koperen potten en pannen, heeft toch weder een treurig ongeval te Delft bewezen, dat die waarschuwingen nog te veel in den wind geslagen worden. Het huisgezin van den heer M. had dezer dagen vleesch gegeten, dat niet alleen in een koperen pan was gekookt, doch dat men daarin ook 3 dagen had bewaard. Natuurlijk werd liet geheele gezin onge steld, de een erger, de ander minder, het zwaarst echter de vrouw des huizes, die dan ook Donderdag overleed. Een teekenend voorval heeft zich verleden week te Maastricht voorgedaan. Ken persoon die door de arrondissements rechtbank daar wegens landiooperij tot 12 maanden hechtenis werd veroordeeld, heeft tegen dit vonnis hooger beroep aangeteekend, omdat de rechtbank niet, tevens zijn opzen ding naar een Rijks-werkinrichting voor den tijd van drie jaren had bevolen, zooals door het O. M. was geëischt. Een 20-jarig meisje te De Rijp wedde ver leden week om 5 rijksdaalders, dat zij zich in een mand als waschgoed per train naar Scliermorfiorn zou laten vervoeren. TeScher- merhorn werd de mand gelost oo het perron van het station waar zij toevallig(f) onder de pomp geplaatst werd. waaruit de locomo tief water krygt. Er werd gepompt en de mand met het meisje werden doornat. Doch zij had de 5 rijksdaalders eerlijk verdiend, zei ze; en ze heult ze gekregen óok. Rij de regimenten infanterie is thans weder een bezendinkje geweren, model 1895, ont vangen, zoodat er al(?) ruim 40 per compagnie beschikbaar zijn. Algemeen betreurt n.en het inmiddels, dat men met de vaststelling van het daarbij be- hoorende ledergoed en de verstrekking van de voor de schietoefeningen benoodigde pa tronen nog in een stadium van proefneming verkeert. Daardoor wordt thans, met opoffering van zeer belangrijke sommen, het ledergoed be- hoorende bij de vervangene wapens «gewij zigd", om later, natuurlijk wederom met dezelfde kosten, opnieuw voor bet oorspron kelijke doel, een wijziging te ondergaan. Daarbij in aanmerking nemende, dat de infanterie op. dit oogenblik een chaos van officieele en olïicieuse wijzigingen in haar reglementen verloont (grootendeels ook het gevolg van de niet-zaakkundige invoerings bepalingen betreffende het nieuwe geweer) dan is het te begrijpen, dat verwarring in de tegenwoordige oefeningsperiode aan de orde van den dag is. We wezen er al meer op, dat bij de infan- terie-korpsen tegenwoordig slechts éen zaak geldthet geweer. Nu zijn door het aan den schouder hangen enkele krasjes en deuken in de lade gekomen. Geen wonder, als men bedenkt langs welk een samenstel van tasschen, haken, knoopen, enz. dat geschiedtmaar niet ernstig ook, omdat aan het geweer-zelf niet het minste nadeel wordt toegebracht. Toch moeten de ranselpennen worden ingekort. Zou 't niet veel beter zijn de tasschen, haken, knoopen enz. te omgeven met kus sentjes, of a la Nimrod het geweer in een doos mee te nemen Intusschen zijri er geen patronnhulzen en dus geen patronen tot, het nieuwe geweer, zoodat de herfst-manoeuvres toet het oude geweer zullen gemaakt dienen te worden. Maar als eens met het nieuwe geweer sluippatrouillfe zal zijn gemaakt, hoe zal dan de lade er uitzien Of worden dan vóór elke oefening alle uitstekende takjes, enz. zorgvuldig afgescho ren en, als de ranselpennen. ingekort, De tijdelijke verandering van hetleergoed kost niettemin een mooien duit. KENNISGEVING. DE BURGEMEESTEE en WETHOUDERS van AMERSFOORT, brengen Ier kennis van <le inge zetenen dezer gemeente, die ter erlanging van liet Eereteeken wegens eervollen, langdurigen, werkelijken dienst li\j de Schutterijen, in de termen van het Ko ninklijk besluit dd. 5. December 1851 (Staatsblad no. 149) mochten gekomen zijn en verlangen met het eereteeken te worden hegiftigd, dat zij zich tot het doen der vereischte aangifte ter Secretarie kun nen vervoegen op Woensdag, den 8. Juni n. s. 's morgens tusschen 10 en 1 uur. Amersfoort, den 1 Juli 1890. Burgemeester en Wethouders voornoemd. De Burgemeester. GROENEBOOM, Wethouder 1°. Br. De Secretaris W. I., SCHELTUS. In Juni werd in den Regenmeter hier op gevangen 34.9 m.M. neerslag, tegen 48 in zomermaand van 1895: toen waren er 7 regendagen, nu 8. De meeste regen viel den lOden, namelijk 12.5 m.M., de minste den 7den, te weten 0.5 m.M. Op 31 December 1895 was bet wettelijke maximum der vergunningen op den verkoop van sterken drank in het klein in dezepro- vincie 685. terwijl het totaal der inrich tingen, .vaar sterkedrank in het klein ver kocht, werd. was 119. Aan vergunningsrecht werd betaald f46 834.21, in welk bedrag de gemeente Amersfoort bijdroeg f4693.67. Ds. I,. Spoel, van Harderwijk, hoopt aan staanden Zondag vóór te gaan bij de gods dienstoefening in de Gereformeerde kerk B hier. Door den Kerkeraud van de Gereformeerde kerk B bier is. in de vacature-Bouman, het volgend tweetal opgemaaktds. H. F. Teerink, te Werkendam, en ds. P. C. Koster, te Velp. Men verzoekt plaatsing voor het volgende: Woensdag 3 Juli zal, zooals men weet, de Groote nationale velddag zijn van het Leger des Heils, op het landgoed Voordaan, onder Maartensdijk bij Utrecht, door den heerGrnthe daartoe welwillend beschik baar gesteld. Gene raal Booth, die een reis heeft gemaakt, door Zweden en Noorwegen, zal tegenwoordig zijn. vergezeld van commandant Howard en ko- nonel Lancy. De velddag is tevens een wel kom van de nieuwe leiders, commandant Booth Clibborn, aan Nederland cn Belgie. Met, den Centraalspoor zijn er goodkoope reisgelegénheden. Men zie de aanplakbil jetten. De Utrechtsche Waterleiding-Maatschappij pleegt wel meer, niet, aan alle belangheb benden te berichten dat de waleraanvoer wegens herstellingen enz. wordt afgesloten. Daarom mag het zijn nut hebben dat hier wordt meegedeeld, dat hedenavond om 10 uur de aanvoer wordt gestaakt, vermoedelijk tot middernacht, misschien ook wel iets later. Dit in hoofdzaak met het oog op de brand- kranen. De vereeniging «Liefdadigheid" houdt Dinsdagmiddag weder haar gewone verga dering ten Stadhuize en zal aanstaanden Donderdagavond om 8 uur haar Algemeene Vergadering houden. Trouwe opkomst van werkende en gewone leden wordt dringend verzocht. De heer H. F. Huurdeman is met ingang van gisteren aangesteld tot Rijksklerk bij het Kadaster hier. Aanstaanden Zondag zal hier geen parade worden gehouden bij den verjaardag van II. K. il.de prinses von Wied, prinses Marie der Nederlanden. De heer Jos. P. II. Hamers had de beleefd heid ons de nieuwste phntographische por tretten van H. M. de Koningin door den Hof-photograaf Kameke vervaardigd, te doen bezichtigen. Pose en bewerking zijn in hooge mate artistiek. De photo's verschenen in drie formaten ten voeten uit. op een sofa gezeten kniestuk eu prolilen buste en troisquart. De orgineelen zijn in platinotypie, panel en Mora-formaat. De prijs der afdrukken in keurige lijs ten wisselt af van 25 cent tot f4. Men zie de advertentie in dit nummer. De hier onlangs opgerichte afdeeling «Amersfoort" van den Algemeenen Neder- landschen Timincrliedenbond heeft onder staand adres verzonden aan den Gemeente raad Gevo met verschuldigde!) eerbied tc kennen, de Timnierlieden-Vereeniging „Streven naar Verbete ring", Afd. Amersfoort, van den Algem. Ned. Tim merlieden Bond, goedgekeurd liij Kon. besluit, dat y.ij kennis genomen hebbende van het besluit der Gemeenteraad, in zake een ingediend adres, van de Afd. Patrimonium en die der R. K, Volksbond bei den Afd. Amersfoort, aangaande een verzoek, be treffende het vaststellen van minimum loon en maxi malen werktijd. En kennis genomen hebbende van de motie (u allen bekend) door gecombineerde vereenigingen in limine vergaderingen van 2 en 3 Februari 1896 aangenomen hebben gemeend voi- komeu te moeten instemmen met dezelve. Richten thans hel verzoek aan het Ed. Aohtb. Bestuur dezer gemeente,"ons zoo billijk verzoek te willen inwilligen n.l. hel vaststellen van minimum loon en maximalen werktijd voor alle uit te voeren Gemeentewerken. Als toelichting was (laar bijgevoegd De Tirainerl.'-Vereeniging voornoemd heeft op linre vergadering van 6 Juni 1896 besloten, dit verzoek aan tl te richten, om de volgende rede. Het is toch van algemeene bekendheid, dntdelooucu te Amers foort verre ten achter zijn, bij die in andere, zells aanmerkelijk kleinere plaatsen, teriv\jl men de tim- mergozellen bekwaamheid en levensbehoefte, wel ongeveer op eene lijn kan stellen, tenminste waar dit verschillende steden betreft. Ieder weldenkend meusch zal dan ook gaarne erkennen, dat ons loon niet toereikend is voor onze behoeften. Bij hot hier bestaande loon toch, kali men veilig aannemen, dat geen timmerman in de gelegenheid is, iels over te houden voor eventueele geallen van ziekte of wer keloosheid, iets, waaraan wij toch allen blootstaan, en wat onzes inziens voorzeker overweging verdient. Mocht liet Gem. Best, ons verzoek inwiliingen ter navolging van vele werkgevers, dan zullen wij beter in de gelegenheid komen iets over te leggen, om niet direct ten laste te komen van kerk of Arm bestuur of genoodzaakt tczijn een beroep te di.en op iihiInotropic van den patroon in geval van ziekte, let is dus daarom Ed. Aclitb. Ilcercn dat wij op grond van bovengenoemde motieven bij u aanklop pen met het dringend verzoekWillig ons ver zoek in. In Sta palhet orgaan van den «Oranje- bond van Orde", worden nadere bijzonderhe den medegedeeld omtrent, het plan tot de stichting eener groep van 25 werkliedenwo- ningen,dieopeen terrein aan den Utrdehtschen straatweg, gelegen op ongeveer 10 minuten gaans van Amersfoort, onderden naam «Huis en Hof", bij voldoende deelneming zullen worden gebouwd. Als woningtype is een model gekozen, dat èn in vorm èn in indeeling geacht kan wor den aan de behoeften en wenschen der werk lieden te voldoen. Een ruime woonkamer met bestede en kelderingang, waarboven zol dertrap, geeft toegang tot, een achterbuis van voldoende grootte, waarin een kleine open ruimte geilankeerd wordt door een privaat, een varkenshok en een stalling voor klein vee (schaap of geit). Een gang, die de zoldertrap passeert leidt, naar bet groote woonvertrek, maar geeflook toegang tot een kleine voorkamer, die als pronkvertrek dienst kan doen en van behang selpapier voorzien zal worden. De zolder wordt geheel beschoten en zal dus slaapgelegen heid voor de kinderen tier bewoners kun nen bieden. Ten behoeve der watervoor- zining, een moeilijk vraagstuk hier ter plaatse wegens de groote hoogte van het terrein, is met. de TJtreclilsclie Waterleiding Maat schappij een overeenkomst ontworpen, die deze vraag in alle opzichten voldoende op lost. Elke woning staat op zich zelve en zal met den tuin ongeveer 500 vierkanten Meier beslaan. De woningen .worden zooveel mo gelijk op rijen geplaatst, opdat elk huis een vrij uitzicht op de weg behoude. Hiertoe wordt liet terrein door wegen en paden van 4 5 Meter breedte doorsneden. Verwacht wordt, dat elke woning met erf en bijbehoorende werken op f1200 zal ko men. Het gevolg der becijferingen is geweest, dat besloten is een kapitaal van f30 000 te negotieeren, naai' een rentevoet van 2*/2 procent en aflosbaar binnen 60 jaar. Elke obligatie is 11000 groot. De uitgifte wordt aangekondigd tegen 15 Juli. liet ligt in de bedoeling, de huizen in huur te geven tegen f 1.50 a f 1.60 per week. Mej. M. Vleming, hoofd der chr. Amalia- bewaarschool te Baarn, zal aanstaanden Zon dag 30 jaar als zoodanig in functie zijn. Het bekende buiten «Kanton" te Baarn zal binnenkort weder bewoond zijn. De lieer Jansen, de welbekende directeur der Deli-maatschappij, laat bet geheel in Cliiueeschen slijl restaiireeren. De leerlingen van den Artillerie-cursus te Delft zijn Dinsdagochtend naar de Leger plaats bij Oldenbroek vertrokken, ter deel neming aan de practische oefeningen der daar kampeeronde artillerie. Het Concours-hippique, dat Zaterdag en Zondag a. s. op Sonsbeek bij Arnhem zou worden gehouden, is, blijkens achterstaande advertentie, uitgesteld tot. 25 en 26 Julia.s. Naar wij vernemen, is de commissie hiertoe overgegaan, omdat zij de officieren der ver schillende bereden wapens, ook van elders, gaarne aan bet, Concours zou zien deelnemen, en dezen door de op Zondag a. s. te houden parades ter eere van den verjaardag van H. K. H. de Prinses von Wied, natuurlijk hun garnizoensplaatsen niel kunnen verlaten. Ken hekend Amsterdammer laten wij hein A. noemen miste dezer dagen zijn rijwiel. Het was gestolen. Heel toevallig komt de dief hij den han delaar waar het rijwiel gekocht was, voor het doen van eenige reparatie. De handelaar (verwonderd)«Is dat niet de machine van mijnheer A De dief (op beslisten toon): «Jazeker, de machine is van mijnheer A. Ik kom na mens hem hij u, om u te verzoeken even het wiel Ie herstellen. Ik wacht er even op, en wilt u de rekening aan mijnheer A. zenden Het wiel wordt gerepareerd en tie dief rijdt heel kalm weg. De rekening werd aan mijnheer A. ge zonden, die wel heel verwonderd opkeek, maar vond. dal hij zóo handig beetgenomen was, dat. de rekening onmiddellijk vol- Gevonden op den openharen weg 1 zilveren laiipbours met 32 centen, 1 por, temonuaie met B112 cent, 1 glacó liaiidsehoen- 1 witte zakdoek, 1 blauw mei witte boezelaar, I zilveren niet goud gemonteerd dameshor- lugeketting. 1 bruin lederen portemonaie in houdende een dubbeltje, 1 karwats van de veld-artillerie, 1 nickelen met paarlmoerin- gelegdeii horlogeketting, 1 zwarte pet, 1 lap blauw linnen, 1 Iedere portemnnnaie inhou dende 4 kwartje en 2 sleutels, 1 gouden ring gemerkt Z. K.. I huissleutel, 1 servet gemerkt II. A. A. 19, 1 portemnnnaie inhoudende24 cent eu een R. K. penning, 1 stuk goud-galon. 1 gouden schuitje, 1 trek/eel, 1 bruin lederen portemnnnaie niet 25 cent, 1 mestvork, 1 nickelen cylinderhorloge, 1 zak rnet. zakdoek en rozekrans, 1 zilveren broche, 1 huissleutel, 1 gouden hartje en 1 broche. Rechthebbenden vervoegen zich aan het Bureau van politie. HULPBANK TE AMERSFOORT. Tot het geven van gulden, ter i.een zal eene Commissie uit het bestuur op MAAN DAG den 6 JULI aanstaande, 's nam id. van half twee tot iiai.f dhie, zitting houden in een der lokalen van het Raadhuis, alwaar do belanghebbenden zich kunnen aanmelden dok voor liet teruggeven van gelden. HKRM. P. VAN HASELEN, Secretaris-Penningmeester. BURGERLIJKE STAND VAN AMERSFOORT. GEBOREN 23 Juni. Nieolaus Johannes z. van Nieolaas Christiaun de Wit en Eva Bosch. 24 Juni. Geertruida Wilhelmina, d. van Dirk Jans en Hendrika Palstra. - Johan Clasinus Adrianus, z. van Hendrik Jan van den Brink en Clasina Dekker. Johanna Carolina, <1. van Johannes Gerrit van Unen en Tlieresia Breur. 27 Juni. Arie, z. van Johannes van Ltienen en Margrietha Quint. 28 Juni. Gerritje, d. van Cornelis Berkloo en Alijda Apeldoorn. 29 Juni. Rik Tennis, z. vim Brand Holland en Margrietha Riksen. Jacoba, d, varr Gijsbertus Hermanns Ge- rardus Lambrechts en Maria Gouw. Ja cobus, z. van Jacobus Gouw en Elisabeth llagobeuk. 30 Juni. Anna Maria, d. van Jan Hellevoort en Anna Maria van Keulen. Johanna Helena, d. van Joannes Wilhel mus Worsteling en Geerdina van Doorn. 1 Juli. Joseph, z. van Theodoras Corbee en Allegoridu Josephiuii Delmee. GETROUWD: 1 Juli. Abraham Johan

Amersfoortsche Courant | 1896 | | pagina 2