Maandag 20 Juli 1896. No. 4581, 45e Jaargang. OP REIS. Binnenland. Een noodlottig geheim. Dit gave firma A. H. VAN CLE E FF te Amersfoort. Verschijnt Maandag- en Dimdurdagnumiddag mot gratis Zondagsblad, Abonnement per 3 maanden 1.Franco per post ƒ1.15. Abonnement alleen op het Zondagsblad voor Amersfoort 40 ct., voor het binnenland 50 ct. nei 8 maanden. Advertentiën 1—0 regels 00 ct.; elke regel nieor 10 ct, Groote letters naar plaatsruimte. Legale-, officieële- en onteigeningsadvert. per regel 15 ct. Reclames per regel 25 ct. Afzonderlijke nummers 10 cent. Dienstaanbiedingen en aanvragen, uitsluitend voor- en betreffende den werkenden stand, van minstens 5 regels, in het Zondagsblad, per regel5 cent. Bij advertentiën van buiten de stad worden de ineassccrkosten in rekening gebracht. Bureau KORTEGEACHT 56 Telephoon 19. Wij zijn gaarne bereid om, tegen vergoeding van het porto, aan gea- bonneerden, die voorkorten of langen tijd op reis gaan, de Amerstoortsche Courant en de bladen welke zij door onze tusschenkomst ontvangen, na te zenden. Opgave van duidelijk adres is vol doende. AT JEU. Aan het Departement, van Koloniën werd Donderdagavond het vólgende officieele Atjeh- telegrarn ontvangen «Eergisteren is een excursie uit Lampong over Toengkoep en Kroeng Gloompung naar Lampermei getrokken. De bevolking was overal rustig tot Kroeng-Gloempang, alwaar een bende bevochten moest worden. Gesneu veld is éen, en gewond zijn zes militairen beneden den rang van officier »Een meer driest optreden van Oemar's benden noodzaakte gisteren kolonel Stemfoort een batal jon, over een paar punten verdeeld, achter te laten in «Ie IV en VI Moekim, tot verzekering van de rust aldaar." De correspondent van de N.Rott. Cl. seinde Donderdag uit Batavia: «Twee bataljons heden teruggekeerd van excursie Kroeng Raba. Zes minderen ge wond." Vrijdag werd in Den Haag het volgende officieele telegram ontvangen «Bij forceeren brug Kroeng Raba gesneu veld een en gewond drie militairen beneden den rang van officier. Nacht onrustig. «Majoor der infanterie D. O. Okhuizen, 17 April gewond, is op de reis van Atjeh naar Batavia overleden." Van meestal welingelichte zijde verneemt men, dat II. M. de Koningin in't begin van September naar Den Haag vertrekt, om daar Hare belijdenis te doen en als lidmaat der Ned. Hervormde Kerk te worden bevestigd. Na alloop dezer plechtigheden, waarvoor een zaal in hel paleis-Noordeinde in gereed heid wordt gebracht, komt, II. M. gedurende eenige weken naar Soest dijk terug. Dr. G. A. Hulsebos. conrector van het Gymnasium te Utrecht, die den eersten stoot gaf voor de overbrenging van liet stoffelijk hulsel van Prins Frederik uit Padua naar Feuilleton. 47L Dan bedroog! ge ook niemand, toen gij hier do betrekking van organiste aanuaaiut en ik geloof, dat gij met uw talent en uw beschaving een sieraad voor het dorp Chatterly zijt. Tracht u met den toestand tevreden te stellen, in elk geval verdient gij hier op eerlijke wijze uw brood. Beatrix huiverde. En wanneer ik dien man misschien zal ont moeten, wanneer ik tegenover hem zal staan en hem wellicht vriendschappelijk de hand zal moe ten drukken March schudde het hoofd. Dut acht ik niet waarschijnlijkwanneer hij nog een weinig geweten heeft, dan zal hij u ont wijken. Begrjjpt gij dan niet, dat liet zien van u hem steeds aan zijn misdaad uiOCt herinneren Mr. March deed iets. waarover de bewoners van Chatterly zich zeer verwonderd zou hebben, wanneer hij hen geraadpleegd had. Hij ging naar het kasteel en verzocht lord Chatterly te spreken. Mylord is naar Parijs, mijnheer, gal' Jordan op eenigszins stroeve» toon ten antwoord, want de oude intendant was te zeer bekend mot de etiquette om het goed te keuren, dat ecu nieuw aangeko mene den landheer hot eerst een bezoek op het kasteel bracht. De afwezigheid van den graaf ontstemde blijk baar den bezoeker, en hij vroeg weer: Zou je dan ook aan lady Chatterly willen vragen, of zij mij voor eenige oogenblikkon kan ontvangen De regen is op verscheidene plaatsen Delft, is benoemd tot ridder in de orde van Oranje Nassau. Werkelijk schijnt op 'tstuk der Rijksmiddelen het eerste gewin katjesgespia te zijn geweest. Weer zijn we in juni achteruitgegaan de mooie cijfers van Januari tot April zijn tot staan gekomen. Men herinnert zich, dat reeds Mei een teruggaande beweging aanwees (op brengst f9 757 547, of f 1 '147 344 minder dan waarop gerekend werd en een hall' rnillioen minder dan in Mei 4895). Thans hebben wij lagere cijfers te boeken. Juni gaf slechts f8 794 500.47l/2 daartegenover staat wel, dat ook Juni '95 veel minder gaf dan Mei van het vorige jaar, doch Juni'96 wijst toch circa f400 000 minder aan dan de correspon- deerende maand van 1895. Het kwaad schuilt echter bijna uitsluitend in éen groep van belastingen, de verraderlijke indirecte alle overige groepen (de Staatsloterij er bui len gelaten) wijzen zelfs zeer belangrijke vooruitgang aan, in vergelijking met Juni 1895. Vooruit gingen: de directe belastingen roet ('477 834; de rechten op den invoer met f492797 (verleden jaar Juni was de ver scherpte controle aan de grenzen nog niet ingevoerd)de accijnzen met niet minder dan 1307 379; de waarborg met f2000; de do meinen met f 442 394; de posterijen met een kieine 190 000: de telegrafen met f8000 de akten voor de jacht en visseherij met circa f2000de loodsgelden met f40 568. Zöo beschouwd, vertoont alles dan ook een hooge mate van bloei, en toch is het eind cijfer zoo teleurstellendZooals wij zeiden de onvertrouwbare indirecte belastingen, on der welke de successierechten behooren, heb ben weder een geduchte streep door dè reke ning gehaald; bijna een rnillioen zijn zij ten achter, vergeleken bij Juni 1895; netto f949 844. Dit is een wel schrale troost, maar het is althans niet ontmoedigend. Wanneer de overige middelen in avans blijven, dan kan later in 't jaar even goed de opbrengst der indirecte belastingen een buitenkansje worden, als zij nu een tegenvaller is. Wat het dienstjaar over 't geheel betreft, kunnen wij thans de helft daarvan overzien. Naar de door den Minister van Financiën gemaakte raming moest er over zes maanden f65 429448 zijn ontvangen; er is echter een cijfer van f58 443628 bereikt en dus is over het eerste halljaar nog f 6 485 520 ten achter, hetgeen over het volle jaar f12971 040 maakt, die in zes maanden moeten ingehaald worden, ongerekend nog het overschot, waarop wij zoo gaarne rekenen. Gemiddeld een kleine 3 .niilioen 's maands moet thans de raming door het dak heen gedrongen en daar mr. Hurst, van wieu ik het huis heb gehuurd, niet hier is, kwam het mij best voor, mij direct tot den eigenaar te wenden. Dit voorwendsel scheen den ouden intendant wat gunstiger te stemmen want hij zeide op eenigszins beleefder toon Ik zal uw boodschap overbrengen, mijnheer, maar ik vrees dat het niet veel zal baten. Mylord heeft van mr. Hurst ook verscheidene verzoeken om her stellingen aan Copsleigh afgewezen hij zegt. dat hij niets aan het huis wil laten doeu, zoolang het tegen woordige huurcontract van kracht is. Lady Chatterly toonde zich aanstonds bereid den bewoner van Copsleigh te ontvangen eu na verloop van eenige minuten stonden boeder en zuster tegen over elkaar. Het was de eerste maal, sedert Gertrude in hoi huis van haar echtgenoot was teruggekeerd. Zij waren alleen. Gertrude kuste hem teeder, maar haar stem klonk angstig toen zij zeide O 1 Cecil, is dat niet te veel gewaagd? Ik geloof het niet, liefste. Ik wist, dat Chat terly op reis is. Ik hen zelf eerst gisteren terugge keerd en daar ik dus aan de uitnoodiging van lady, Ford geen gevolg kon geven, verzon ik dit voor wendsel om je tc kunnen bezoeken. OCecil, het schijnt mij zoo droevig toe dat wij elkaar niet nicer kunnen spreken te weten, dat jij onder don rook van het kasteel woont og voorwendsels te moeten zoeken en te verzinnen i elkaar tc spreken of zelfs n blik te wisselen, ach, dat is zoo treurig Heb je Chatterly wel eens gepolst wat hij wel zeggen zou, wanneer zijn doodgewaande onwaardige zwager uit het graf verrezen was Gertrude beefde. Ja, maar ik heb niet gunstig voor dit denk beeld kunnen stemmen. Zelfs schijnt de gedachte, flus overtroffen worden om een redelijke uitkomst, te verkrijgen. Vergeleken bij 1895 zijn de eerste zes maanden van dit jaar in- tusschen ruim 3 rnillioen vooruit. Behalve de Domeinen en de Staatsloterij hebben in dit halfjaar alle middelen tot die vooruitgang bijgedragensommige zelfs in zeer belang rijke mate; de indirecte belastingen voor 4 ton en de posterijen voor hetzelfde cijfer, de loodsgelden voor bijna f 420 000. Als maatstaf voor de welvaart des lands zijn de cijfers dus nog volstrek niet ongunstig. Sedert de jongste verkiezingen is de Eerste Kamer saamgesteld uit 32 liberalen, 13 ka tholieken en 5 anti-revolutionnairen. De Staatscourant bracht Dinsdagavond een ongaaf van den uitslag dier verkiezingen terwijl de groote bladen het laatste telegram uit Gelderland al omstreeks 4 uur hadden, bracht het ol'licieele orgaan, dat Voor zulke gelegenheden nog wel over Re- geeringslelegrammen beschikt, het niet ver der dan 7 van de 9 provinciën en kwam bij na vier-en-twintig uren bij alle parti culiere bladen achteraan rnet de meedeoling van den uitslag in Rrabant en Gelderland. Beter laat dan nooit, zegt het spreekwoord, dat "p de officieele vlugheid en bet Rijks- blad wel zeer toepasselijk schijnt. In verband met de bepaling in het Al gemeen reglement voor vervoer op de spoor wegen, dat bet den reiziger vergund is zijn reis onderweg af te breken, en wel éénmaal, indien hij voorzien is van een plaatsbiljet voor de enkele reis (met de be voegdheid om op hetzelfde biljet zijn reis voort te zetten met een op denzelfden of den volgenden dag vertrekkenden trein), en indien hij voorzien is van een plaatsbewijs voor de dubbele reis eenmaal zoowel op de heenreis als op de terugreis (met de bevoeg- heid om later op hetzelfde biljet zijn reis voort te zetten) is door de Maatschappij tot Exploitatie van Staat Spoorwegen bepaald dat, op verlangen, plaatsbewijzen kunnen worden afgegeven voor treinen naar stations of halten, waar de treinen niet stilhouden ol' welke de reizigers dien dag niet meer kunnen bereiken, of voorstations van andere lijnen, waarheen de treinen geen recht- streeksche aansluiting geven. Eveneens kunnen, op verlangen, plaatsbe wijzen worden afgegeven voor klassen, welke in een deel der bij de rechtstreeksche door reis te gebruiken treinen niet aanwezig zijn. Het is echter zaak voor de reizigers, die van bovenstaande gunstige bepalingen wen- schen gebruik te maken," dat zij daaromtrent dut jij als eeu rijk nog hatelijker terugkeereu zoudt, hem wanneer je arm gebleven Wat heeft hem zoo spoedig naar Parijs doen terugkeeren Gertrude deelde hem mede -wat de graaf haar ge zegd had. Cecil dacht hier ernstig over na. Het kón zijn. De graaf was bekend als een schraapzuchtig man on daarom was het geen wonder, dat hij zich zooveel moeite gaf om eenige bankbiljetten terug te krijgen. Toch was het zonderling, dat zijn afwe zigheid zoo overeenstemde met de argwaan van Bea trix. Het zou Cecil veel waard zijn geweest, wan neer hij zijn twijfel liacl kunnen opheffen. Hij had aan Beatrix gezegd, dat hij in Northshire nog mand had ontmoet, die do moordenaar van 1 kon zijn, maar werkelijk was hij met den graaf ook nog nimmer in aanraking geweest. Lord Chatterly huil hem halstarrig ontweken en behalve de vluchtige ontmoeting in het park, hadden de heide zwagers elkaar nog niet gezien. Eon onbeschrijfelijke Rngst drukte loodzwaar op het hart van den teruggekeerden zwerver. Ondanks al zijn gebreken was lord Chatterly toch dc echtgenoot van Gertude en de vader van l'hillis. Het scheen Cecil een misdaad tegen de moeder en liet kind, lord Chatterly te verdenken. En toch, toonde niet alles aan, dat do lord schuldig was aan den moord op Nora? Hij was gedurende den gelioelen tijd, dat me vrouw Lecomte en Kenneth Ford iu briefwisseling hadden gestaan, niet te Chatterly geweest enkeerde terug den dag na den dood van Nora. Wat had hom kunnen beletten, nadat hij zijn slachtoffer te Vork verlaten had, snel zijn vermomming als oud af te leggen en om alle argwaan" van zich af te wenden zich tc vertooneti ouder zijn ware gedaante en zelfs met het arme meisje eenige woor den te wisselen Hij had eenige uren tc Willmington doorgebracht, vooraf bij de betrokken ambtenaren de noo- dige inlichtingen inwinnen. Door den Paus is benoemd tot Proost van het Metropolitaan-kapiltel van Utrecht de beer H. B. Kok, deken der stad Utrecht. De ingenieur A. Huet gaf dezer dagen in het Handelsblad den raad om de geconcen treerde stelling in Groot-Atjeh door een dijk te omringen en het terrein buiten dien dijk onder water te zetten. Een oud-Indischman merkt daaromtrent thans in hetzelfde blad aan «Dat lijkt een heel scherpzinnig denkbeeld, waartegen ik maar éen bezwaar wil noemen, maai- een bezwaar van eenige beteekenis, dunkt mij. Er zal niet altijd genoeg water zijn voor die inundatie. Als de regentijd, voorbij is, staat de Atjeh-rivier vaak zóo laag dat bet open terrein buiten den dijk kans loopt droog te worden." In Insulinde zegt de heer Sandick het te betreuren, dat een Nederlandsch ingenieur zulk een loopje rnet lndië en Nederland neemt, en een dergelijk onbekookt plan opwerpt. Onder de passagiers die per stoomschip Koningin Regentes naar lndië zullen ver trekken behoort ook de uit de Lombok- expeditie bekende officier van gezondheid Ujlaki, die verlof terugkeert. De Algemeene Nederlandsche Wielrijders- bond kreeg Donderdag haar 40000 ste lid. In éen jaar nam zijn ledental met 4000 toe. Te Steenwijk is, met het oog op de nieuwe Kieswet, een werkmanskiesvereeniging op gericht. Te Sneek heeft zich het curieus geval voor gedaan, dat een jongmensch, die bij het overgangs-examen voor de zesde klasse van 't Gymnasium royaal werd afgewezen, te Leeuwarden voor gemeld examen met vlag en wimpel slaagde. Een gedeelte van de bevolking van Hil versum was dezer dagen in rep en roer. Iemand vond aanleiding om te meenen, dat bet met het zoontje van zijn buurman niet in orde was en waarschuwde daarom de politie. Deze onderzocht de zaak en vond het 6-jarig knaapje opgesloten en geheel verwaarloosd. De ouders hadden den knaap mishandeld en hem zelf het hoogstnoodige voedsel onthouden. De geheele buurt geraakte door deze ont dekking in opstandmen wilde de ouders te lijf en de woning in brand steken, het geen echter door de poiitie werd belet. Tegen den vader en de moeder (stiefmoe- in plaats van dadelijk naar Sal ton tc gaan. Waarom Omdat hij niet kou berekenen, wanneer zij de ver giftigde bonbons gebruiken zou. Zij had Salton stervende kunnen bereiken, maar toch nog in staat, haar moordenaar aan te wijzen. Lacly Gertrude zag haar broeder bezorgd aan en zeide Je ziet er slecht uit, Cecil, bonje niet wel? Zeker, lieve, antwoordde hijwanneer komen je gasten Maandag, en ik denk dat Reginald Zaterdag zal terugkeeren. Chatterly is een mooi kasteel zeide Cecil ern stig. Je echtgenoot zal er wel trotsch op zijn. Zeker, Reginald is zeer gehecht aan het oude kasteel en dat is wel de voornaamste reden waarom hij het l'hillis maar niet kan vergeven ,dat zij geen jon gen is. Het lot is anders toch zeer gunstig voor hem geweest, Gertrude. Ik heb hooren vertellen, dat hij slechts de jongste zoon was en twee broeders heeft gehad, die vóór hem erfgenamen van Chatterly ge weest zijn. Lady Chatterly vermoedde niet, dat haar broeder met oen bepaalde bedoeling het gesprek op dit onderwerp bracht en daarom antwoordde zij arge loos. Ja, hij heeft twee oudere broeders gehadde ariue Thorn stierf tengevolge van een spoorweg ongeluk en Donald werd het slachtoffer van een boosaardige koorts. Het was vreeseljjk treurig, dat beide broeders binnen de tijdruimte van éen week moesten sterven. Een van beiden was verloofd met de zuster van Kenneth Ford, nietwaar? vroeg Cecil verder. Ja, antwoordde Gertrude peinsend, Thorn, de oudste.

Amersfoortsche Courant | 1896 | | pagina 1