Stadsnieuws. Militaria. Marktprijzen. Advertentiën. Kunsttanden f2.50. Gebitten f40. „BE NIEUWE DULDEN" Wasch vrouw, der) is proces-verbaal opgemaakt Toen tb- vader, wever van beroep, op de fabriek kwam, wilden zijne kameraden hem in een vorfkuip met kokend water werpen. Zijn patroon beeft hem van de fabriek gejaagd en ontslagen. Naar men ons meldt, moet het kind reeds sinds Hemelvaartsdag opgesloten geweest zijn. Natuurlijk ontbreekt 't verder niet aan allerlei gissingen en vermoedens, óok in ver band met het feit, dat het kind in een Be grafenisfonds was. Nieuws. Bij Oldebroek is oen veldartillerist van het paard gevallen en zwaar gekwetst. De onge lukkige had oen schedelbreuk en overleed spoedig na zijn opening in de ambulunce. Het lijk werd grafwaarts gebracht op het affuit waarmede het' ongeval plaats had en met dezelfde bespanning. Men verzoekt ons plaatsing van bel vol gende De commissie voor het Nicolai-huldebljjk mag zich reeds in een vry aanzienlijk bedrag inschrijvingen verheugen; dezer dagen kwam zij ook in het bezit van een bijdrage van H. K. 11. de Groothertogin van Saksen. Toch zullen er nog velen zijn. die onwilldekeurig verzuimden hun int eekenbiljet in te zenden. Het zou derhalve do commissie Imogst aan genaam zijn, zoo spoedig mogelijk zekerheid te verkrijgen omtrent het bedrag, waarover zij zal kunnen beschikken. Onder de denkbeelden, die meer bijzonder op den voorgrond treden, belmoren dat om de centen van de ingekomen gelden te be stemmen voor een Nicolai-prijs toe te kennen aan den daarvoor het meest in aan merking komenden leerling van «Ie Koninklijke Muziekschool, en dat om een buste van den overledene te doen vervaardigen, ter plaat sing in het Rijksmuseum te Amsterdam. lnteeken biljet ten of wel Ie bijdragen kunnen worden gezonden aan den secre taris-penningmeester, den heer Gotfried Mann. 62 Kanaalweg te Scheveningen. Naar aan de Prov. Gr. Ct. wordt mede gedeeld. heeft graaf Von Bernsorfl', de eigenaar van het eiland Schiermonnikoog, te Berlijn een leening afgesloten, groot 2 millioen Mark, verdeeld in iOaandeelen, die allen ge plaatst zijn. Het plan is hel fraaie eiland geheel in te richten op den bekenden voet van Borkum en Nordernev. Er zal allereerst een vaste aanlegplaats worden gemaakt, voorts een enorm groot hotel aan de westzijde, terwijl ook het bestaande hotel nog zal wor den uitgebreid en verfraaid. Ook zullen aan het strand tal van villa's verrijzen, zoodat Schiermonnikoog binnen een niet al te ver wijderd tijdstip een zeebadplaats van be- teekenis zal zijn. Naar de Haagschc Ct. uit vertrouwbare bron Verneemt moet het wetsontwerp tot regeling van d<- Gemeente-li nan eiën door den Minis terraad zijn afgedaan en zou het nog deze week hij den Baad van State aanhangig worden gemaakt. Ter voorzienig in de vacature, ontstaan door het emeritaat van ds. Iminink, is door het kiescollege der Ned. Hervormde gemeente een gros samengesteld, waarop de namen van 41 predikanten geplaatst zijn. Over veertien dagen zes- en drietal. De maandelyksche /.endingsbidstond zal morgenavond om 1 uur gehouden worden in Dp Zaaier. We haasten ons, een geheel onwillekeurig verzuim te herstellen. Bij het opmaken van ons vorig nummer werd nagelaten in te voegen, dat bij het bezoek waarmede H. M. de Koningin-Regentes de Anna Paulowna Bewaarschool vereerde, de 5-jarige Cornelia van Heden II. M. een Huldegroet overhandigde, door mej. Schermer gedicht. |)e kleine was er zeer verdrietigover.dat zij niet in de krant stondwe haasten ons nu, haar smart eenigszins te lenigen en willen er gaarne bijvoegen, dat ze keurig gekleed (een 5-jarige heeft óok vrouwelijke trots) zich op uitstekende wijze kweet van haar vereerende taak. Het fraaie gedicht luidt als volgt: Oltroct, driewerf gegroet, neen. <1 ui rend maat, Verheven Moeder, edelste aller vrouwen Diuir in, in Neerland» sohoone, rijke taal, Geen woord, dat ons Uw waarde kan ontvouwen. Geen klank-accoord, geen rang, hoe diep van zin, Heeft ooit de teedre liefde uitgesproken, Die ons doorstroomt, o. Moeder-Koningin, Voor 't Vorstenkind, aan Uwe r\j ontloken. Heil UI Dank, lof en eer, Majesteit, Door God gesteld tot Neerland» grootflten zegen! Uw Moedertrots is onze Heerlijkheid, De rijkste gave, ooit van God verkregen Zij, uoor bevalligheid en jeugd ouiglansd, Wier adel in Haar schoonheid is te lezen, Zal, als de diadeem Haar heeft omkranst. Die Vorstenkroon tot eer, tot sieraad wezen. De postzegels van f5 zijn thans aan het Postkantoor verkrijgbaar, liet .kopje is bruin achtig. de rand zilverhrons. Boven den rand staan de woorden «Vijf gulden", onderaan het woord «Nederland". Het. geheel ziet er smaakvol uit en is artistiek uitgevoerd. Het laat zich voorzien, dat voor liefheb bers deze zegels weinig minder zullen gelden, dan de daarop uitgedrukte waarde bedraagt., In het binnenland toch zullen zij niet in omloop komen, daar een zegel van 1 5 alleen gebruikt kan worden voor een borderel, waarop 100 quitantiën zijn ingeschreven. In dat geval blijven ze in handen der post administratie. die, zooals men weet, de tegen alle recht en billijkheid in haar bezit ko- mondende zegels eens per jaar publiek laat verknopen. En wat het buiteriland betreft, zullen ze slechts gebezigd kunnen worden bij ver zending van meer postpaketten aan hetzelfde adres, waarbij dan gebruik wordt gemaakt van slechts een kaart. En dit nog alleen dan wanneer de postzegel geplakt wordt op het pakket zelve, als wanneer de post-ad- ministrarie wel afstand mort doen van den zegel diehaar niet toekomt. Met ingang van I Augustus is ten Post kantore hier benoemd tot assistent tie heer L. N. Weber, tot dusver geagreëerd klerk te Zandvoort, die hier intusschen reeds ge ruimen tijd in eerstgenoemde betrekking werkzaam is. Ook de leerling van het Gymnasium niet wien het eind-examen, wegens ziekte niet kon worden voortgezet, is bij het latei ge houden onderzoek niet toegelaten tot de Academische lessen. Van de 6 leerlingen zijn dus slechts 3 geslaagd. Aan het Gymnasium hier is nog onvoor waardelijk bevorderd van klasse II naar klasse 111 de leerling S. van Dissel. Op initiatief van den heer F. Wesseling, leeraar aan de II. B. S. hier, is op een bij eenkomst. te Utrecht besloten tot het oprich ten eener veroeniging rnet het doel«Het spel zooveel mogelijk te bevorderen endesport te leiden in de goede richtinghot aanleggen van speelplaatsen als een zaak van groot be lang voor te staan, en op wetenschappelijke gronden het goed recht der gymnastiek, zoo noodig, te handhaven." Onze stadgenoot de heer Ph. J. C. van der Werf heeft met gunstig gevolg afgelegd het 1ste gedeelte van het notarieel-examen. Onze stadgenoot de heer Chr. P. Heinsius is geslaagd bij liet eind-examen aan de Ma chinisten-school te Amsterdam. Bij liet officiers-examen der cadetten van de Kon. Militaire Academie te Breda slaag den o. a. tie volgende stadgenootenvoor infanterie h. t. I. 3e heeren A. H. baron Van 11 ardenbroek van Ammerstol en F. J. C. baron Van Hardenbroek van Ammerstol; voor cavalerie h. t. 1. de heer M. R. Drijfhout, van Hooff. Onze vroegere stadgenoot mi'. J. W. A. lmmink is benoemd tot adjunct-commies le klasse bij de Provinciale grillie van Over- ijsel. Naar aanleiding van bet bericht in ons vorig nummer, dat een stadgenoot hier wel dra den Koran van Toekoe Oemar ter be zichtiging zal stellen, komt een andere stad genoot ons meedeelen, dal zijn zoon hem hem een soerat van Goesti Djilantik zond, op Lombok buitgemaakt, welken brief, op een palmblad geschreven, hij eveneens voor een weldadig doel zai doen bezichtingen. Uit tien aard der zaak moeten we ons, wegens onze zeer beperkte ruimte, omtrent tie scliut- tery-feesten slechts bepalen tot de hoofd zaken daarom willen we liever na afloop dier feesten, en dus in ons volgend nummer, eenigsztns omstandig verslag daarvan geven. Volst tan we thans met mee te tleelen, <lat de letlen van den N'. S. K. B. opgetogen zijn over de ontvangst, dat het. leest zelfs de stoutste verwachtingen heeft overtroffen en dat tot dusver alles in beste orde is af- geloopen. Generaal-majoor F. C. C. Bloem is op grond van ongesteldheid tijdelijk, dat is i.ot ntuler order, ontheven van het hevel over tie 2e divisie infanterie, met bepaling dat hij, zoolang die opheffing duurt, ter beschik king zal zijn van den Minister van Oorlog met het bevel over genoemde divisie is be lust de kolonel C. O. van Resteren, comman dant vun bet Ge regiment infanterie die in verband daarmede tijdelijk is ontheven van het bevel over dat korps. Kapitein J. Langenbach, die sedert 1891 van net Indisch leger gedetacheerd was bij het 5e regiment infanterie hier en 30 Juli per Arljoeno uit Marseille naar Intlië terugkeert, nam Vrijdagochtend afscheid van zijn com pagnie en van het officierskorps. De cadetten van de Koninklijke Militaire Academie, die gedetacheerd zijn bij het 5e regiment infanterie hier. zullen 17 Septem ber terugkeeren naar Haarlem, waar zij we der worder gedetacheerd bij de Militaire school. Üe heer W. A. de Raadt, voorzitter van de nfdeeling •Amersfoort," vail den Ned. Bond van oud-onderofficieren zal dieafdeeling vertegenwoordigen op de Algemeene Verga- i «lering, welke dit jaar on 8 en 9 Augustus i to Zutpben wordt gehouden, i Mot is tier Politie mogen gelukken tleon- l gehuwde moeder van den vondeling, die als Hendrik van de Greppel in tie registers van I den Burgerlijken Stand werd ingeschreven, op te sporen. I Zij. te Utrecht woonachtig, verklaarde het kind te hebben uitbesteed en bet schijnt wel, dat «Ie vrouw die het kind zou verzorgen hel te vondeling heeft gelegd. De Burgemeester van Zeist verzoekt aan houding en vóór hem geleiding van een omstreeks 21-jarige als juffrouw gokluede vrouw, verdacht van bij verschillende per- i souen, vooral geestelijken, oplichting te heb- 1 hen gepleegd door hen te bewegen tot afgil'te I van geld onder voorgeven, dat zij haar dienst heeft, moeten verlaten wegens handelingen I van den heer des huizes te haren aanzien. Vermoedelijk zal zij trachten deze kwade praktijken in tie omstreken voort te zetten. SPROKKELS. Naar verluidt, zal er voortaan in ons leger, meer dan tot dusver geschiedde, gron dige theorie over het zwemmen gehouden worden. Deze maatregel moet in verband staan met de klacht, dat de militairen ties zomers zoo weinig in de gelegenhetd zijn om deze heilzame, verf'risschende en nuttige beweging practise!) uit te voeren. A Ct. Wij hebben divisie-generaals zonder divi sie, een veldleger zonder commandant., inun daties zonder vaartuigen. Bajonet. Ons leger is ziek, doodziek en daarin zal geen stafschool, geen krijgsschool, geen hoofd- officiersschoo! verbetering brengen. Zoolang wij blind blijven voor de werkelijkheid, zoo lang zul genezen uitblijven. Daarvoor is een man noodig met, karak ter, studie en practijk. Soldenier. Op de bureelen waar wel officieele schrij vers zijn worden geenop die waar geen oflicieeie schrijvers zijn worden tuel afschrif ten van «ie eintlelooze nota's en orders ge maakt. Conterpunt. Men zou natuurlijk het vooroordeel moeten laten varen, dat het Nederlandsche paard niet voor den krijgsdienst deugt. In oorlogstijd, als alle vreemde landen den paar- den-uitvoer hebben verboden, zal men het moeten doen met ons inlandsc.h paard. Reeds bij onze tegenwoordige organisatie zou het gezond verstand dus voorschrijven, cavale risten en stuk rijders aan dut paard te ge wennen maar hij hel veel grooler getal paarden, «lat in een volksleger noodig is. wordt het gebruik van het iniandsch paard nog gebiedender eisch. Geeka. Men klaagt over de ontvolking der cursussen tot opleiding voor officier; aan wenken om de toelating niet te zwaar te maken ontbreekt het dan ook niet. Het ware echter wellicht beter het examen-programma te wijzigen, of een driejarigen leercursus in te voeren in plaats van een tweejarigen, Dan kreeg men «enerzijds het voordeel, dat tie eischen van toelating konden worden verlicht en ander zijds. dat alle vakken van den Hoofdcursus te Kampen, die niet strikt vakonderwijs be oogen, naar den cursus bij het regiment konden worden overgebracht. Er is misschien ook nog wel een bijko mende oorzaak voor de weinige animo van serieuse adspiranten, die uit den troep officier willen worden. Vroeger wezen wij daar al een paar malen op. De cursus-leerlingen moeten nl. al hun leermiddelen zelf' bekostigen, evenals de leer lingen van den Hoofdcursus, terwijl overal elders, op alle inrichtingen van militair onder wijs Academie, Cadettenschool, Militaire school en Artillerie-cursus,de leerlingen koste loos alles ontvangen, nl. boeken, atla'-en, instrumenten en dergelijke. Ons dunkt, dat men geen recht van klagen heeft over ontvolking, wanneer niet al deze (er zouden nog meer ongelijkheden aan te wijzen zijn) onbillijkheden zijn opgeheven. En nu zegge men niet, dat voor de cadetten een tegemoetkoming van f 400 door de ouders betaald wordt, want deze tegenwerping welke wij weieens hoorden maken houdt geen steek, vermits de leerlingen van den Artillerie-cursus en de Militaire school van het betalen dezer som zijn vrijgesteld en buitendien ieder cadet den Staat jaarlijks t'1200 kost, waardoor dus nog maar een simpel derde deel vergoed wordt. Verzoek om inlichtingen. Op 9 Juli j.l. is te 1.40 (spoortijd) van Utrecht naar hier vertrokken een vrouw, die een kind van het mannelijk geslacht, oud ongeveer 2 maanden bij zich had. Zij zat in een coupé 3de klasse. Haar signalement is als volgtouderdom pi. m. 50 jaar, middelmatige lengte, lang werpig gelaat, gezonde kleur, lichtgrijs haar, donkerbruine oogen, gekleed met zwarte rok, zwart jak, strookmuls, geruiten boezelaar en schoenenzij droeg een bloedkoralen hals snoer met gouden slot. 1 Zij. die omtrent deze vrouw, die verdacht wordt bovenbedoeld kind hier te vondeling te hebben gelegd, inlichtingen kunnen ver schuilen, wórden beleefd verzocht zich te vervoegen tot den Commissaris van politie alhier. It E X X I SO E V 1 N O. De BURGEMEESTER van AMERSFOORT Brengt ter kennis van de ingezetenen dezer gemeente, dat het door den provincialen Inspec teur van 's rijks belastingen, enz. No. 1 van de bedrijfsbelasting over liet diensjaar 1896/97 aan de Ontvanger van 's rijks directe belasting alhier is ter hand gesteld, aan wien ieder ver plicht is zijnen aanslag op den lêj de wet be paalden voet te voldoen. Gedaan en op de daarvoor gebruikelijke plaat sen aangeplakt te Amersfoort, den 20 Juli 1896. De Burgemeester voornoemd. I'. I>. SCIIIMMELI'KNNINCK. Amersfoort, Vrijdag 17 Juli 1896. Zundaardappelen f 1.80 a f'2.50 p heet. Hoendereieren f3.a f3.50 p. 100 st. Boter 11.— a f 1.20 p. k. Kippen 10.00 a ft. Kuikens f 0.70 ;i f 1.10 1 iepkuikens f0.30 a f'0.70 Eenden f'O.GO a 10.90 Jonge eenden 10.a 10.Hazen f0.a f0.Wilde konijnen f0.a f0.Tamme konijnen f 0.40 a f 1.—p. st. Duiven f 0.40 a 10.00 p. paar Zeugen f35.— d f45.Biggen f'2.a f6.Schrammen fü.— h Hl.— Aangevoerd waren ongeveer 0 heet. Ap pelen, 0 heet. Peren, 0 heet. Kleiaardappe- len, 00 heet. Zundaardappelen 30J000 st. Hoendereieren, 1600 kilo Boter, kilo Mar garine, 20 zeugen, 340 biggen en 8 schram men. Geboren CA REL PAÜLUS MATTHIJS zoon van C. M. FRIJLINCK. A. C. FRIJLINCKLagerwkij, MiDDKt.m iti; (Transvaal) 10 Juli '00. W ij betuigen onzen hartelijken dank voor de vele bewijzen van deel neming. ondervonden bij het overlij den van onzen geliefden Vader, den lieer A. de STOPPELAAR. Namens In-orders en zusters, F. de STOPPELAAR. Amersfoort, IQ Juli. DANKBETUIGING aan allen die bij de herdenking van onzen 25jarigen echt, door zeer gewaar deerde bewijzen van belangstelling de feestvreugde op 13 Juli hebben ver hoogd. J. C. LEINWEBER. 11. O. LEINWEHER—Dijk. Amersfoort, 2" Juli 1806. 0PERAT1ËN ZONDER PIJN. S P R E E K L H E N Maandag en Woensdag van 4'/27*/2 uur en Vrijdag van 1021/a uur. ZUIDSINGEL 25.0. l,d VARKENSMARKT. AMERSFOORT. De rangschikking in het faillissement van iH". FROF, Aannemer, to Amersfoort, en van W. MATERS Koffiehiiishoutler aldaar, is, met de daarbij behnorende bescheiden, ter Griffie van «le Arromlissements-Rechtbank te Utrecht nedergelegd, ten einde aldaar ter inzage van een ieder, gedurende 14 dagen te verblijven. De Curator ie genoemd faillissement, 1' F I, O S S E, Procureur te Amersfoort. Verschenen De tweede druk van HOOR H. M. SCHERMER. zijnde bel eerste lüOOtal binnen drie weken uitverkocht. Te bekomen bij mej. H. M. SCHERMER of de firma A. II. van CLEEFF, tegen den prijs van 3 cent, franco per post 4 cent; bij 100 stuks f2.50. I'lMKr" Door Liefdadigheid wordt zeer aanbevolen een die in het bezit is van alles, wat het vak betreft. Adres te bevragen aan het bureau der (oude) Amersf. Ct., Kortegracht 56.

Amersfoortsche Courant | 1896 | | pagina 2