Binnenland. Gemengd Nieuws. En nan dat. bestuur on zo welgemeende geluk- I: wèose.lu'ii met het volkomen geslaagde leest. Daal' j- i behoort heel wat aelfbehccrsching, een groote dosis Oost-Indische doofheid toe, om allen in oen 7.60 taliijk, 7.60 heterogeen gezelschap tevreden to stol len een schutter is 60k een mcnsch, dus ook zclf- l;T' ïuchtig en meent zich al spoedig verongelijkt waar Ijy het geldt voor een prijs in aanmerking' te komen. Maar de vonrt7.ittor en de secretaris, de hoeren Dam 111 en Van Enibdon, hebben er bijüondcr den slag van allen tevreden te stellen en toch het. snum ouique te handhaven. E11 dankte het Bestuur do pers voor haar steun, de pera wil gaarne haar weder- dank betuigen voor de groote hoffelijkheid waarmede zij behandeld werd; zoo zelden valt haar erkenning ten deel, miskenning is in den regel haar loon. Moge dit feest liet ernstige deel ervan der Regeering do oogen openen en zij door een dege lijke Schutterij wet het, schoone doel van don Bond volkomen doen bereiken, 011 dit in den kortst mo gelijken tijd. Dt'. II. L. Oort. Keinonstrantsch predikant te Utrecht, hoopt aanstaanden Zondag voor te gaan bij de godsdienstoefening in de Remonsirantsche kerk hier. HH. MM. de Koningin en de Koningin- Regentes deden Dinsdagmiddag een rit door een gedeelte der gemeente en reilen daarna den Leusderweg op en naar het schietterein, waar Zij echter aankwamen toen nagenoeg alle deelnemers aan «le wedstrijden vertrokken waren. Door den Appelweg werd toen terug gekeerd naar Soestdijk. H. M. de Koningin reed zelf. H. M. de Koningin-Regentes, vergezeld van freule van lttersum, bracht hedenmiddag om 4 uur een bezoek aan bet, Sint Rioters en Blok lands gasthuis en daarna aan liet Roomsrh Katholiek Liefdehuis. Wegens de vergadering van de Staten dezer provincie zal de gewone audiëntie van den Commissaris der Koningin plaats hebben op morgen. Vrijdag, 24 dezer, dés ochtends 11 uur. Uit het Provinciaal verslag over 1895 blijkt, dat de bevolking der provincie op 1 Januari 1895 bestond uit 116314 mannen en 119064 vrouwen samen 235378. Zij ver meerderde door geboorte met 4150 m. en 3958 vt„ verminderde door sterfte, met 2319 m. en 2181 vr., vermeerderde door vestiging met 8208 111. en 8550 vr., verminderde door vertrek met 8019 m. en 8849 vr. en bedroeg dus of» l Januari dezes jaars 117 740 m. en 120 542 vr. samen 238 282. Het aantal gesloten huwelijken was 1700. dat der ontbonden huwelijken 16. Men verzoekt ons, nogmaals te herinneren dat het adres omtrent het. onderzoek naar het vaderschap nog gedurende enkele dagen in Valkhoifs boekhandel ter teekening ligt. Onze stadgenoote rriej. J. L. Wolier. leerares aan de muziekschool van «Toonkunst" hier, heeft met schitterend gevolg afgelegd liet examen voor muziek Middelbaar onderwijs. Ken heerlijk succes voor mej. 11. K. van Drie!, die haar aan de Muziekschool opleidde. Vergissen we ons niet. dan is mui. Wolter de eerste leerlinge van «Toonkunst" die dit moeilijk examen aflegde. Bij de acte-examens Duitsch Lager onder wijs zijn o.a. geslaagd de dames K. Beln-ens, en E. F. M. J. Haakman van den Bergh, beitien hier. Onze vorige Burgemeester jlir. mr. T. A. J. van Asch van Wijrk is door Zeeland ge kozen tot lid van tie Eerste Kamer tier Sta ten-Generaal. Kapitein 1). M. «■■m Leeuwen, van liet 7e regiment infanterie te Hoorn, is op zijn ver zoek overgeplaatst o.i.tr hot 5e regiment hiel en wordt belast met het bevel over tie Ie compagnie 2e bataljon. Kapiteine J, M. tie Hoon van liet Heilsleger, zal Zondag afscheid nemen van het korps Amersfoort en Woensdag vertrekken. Door de politie hier, is te Scherpenzeel aangehouden en naar Amersfoort overge bracht. zekere vrouw Wonder verdenking dat zij bij het Staatsspoorstation hier den 9 Juli het knaapje te vondeling legde. Voor den heer Commissaris van politie heeft zij een volledige bekentenis afgelegd. Achter de Kamp is het vleesch van een reeds geslachten stier door den Rijksveearts afgekeurd voor de consumptie, wijl het beest aan miltvuur had geleden. Het vleesch is onder politietoezicht ver brand de stal is ontsmet. Maandagmiddag is het 5-jarig zoontje van 1 den agent van politie J. Brits al spelende in de Beek bij de stallen te water geraakt 1 en door den schoenmaker Jan Stol die zich daartoe gekleed te water begaf, gered. Om een nieuwe en nuttige aantrekkelijk heid aan de vacaritieroisjes te geven, heb- 1 ben de hli. Bosnia c.s. besloten onder de de jeugdige deelnemers een wedstrijd uitte schrijven in het maken van een opstel over éna der beide reisjesa. over Soeslerberg naar Amersfoort (25 Juli), of b. over De Bilt en de Vuursche naar Zwaluwenberg (3 Augustus). Om de krachten «enigszins gelijk te doen zijn, wordt de wedstrijd in tweeafdeelingen gehoudenvoor knapen boven en knapen beneden de elf jaar. Alleen voor die afdee- ling gaat. het plan door, waarin zich minstens vijf deelnemers aangeven. De opstellen wor den door elk der drie onderwijzers-geleiders beoordeeld naar schrift, taal en stijl, en die nen bij ile inlevering vergezeld te gaan van een verklaring van den vader of voogd, dat liet geleverde geheel eigen werk is. Voor de winnaars in beide afdeelingen worden fraai gebonden jongensboeken (resp. ter waarde van fl.50 en f l) beschikbaar ge steld. In de Noorderlaan te Baarn bad gister middag omstreeks half drie een treurig on geluk plaats. Een kind van 6 jaar, van de wed. A. aldaar, was op den bak geklommen van een zwaar beladen wagen van onzen stad genoot deil lieer S., die daar juist voorbij kwamdaar de bak onder den wagen was bevestigd, ontdekte de voerman dit niet. Toen hét kind eenige oogenblikken later uit den bak wilde klauteren, kwam het in aan raking met het achterwiel, met het onge lukkig gevolg, dat het wiel over het hoofdje kreeg en dadelijk een lijk was. Het, op 4 Augustus te Baarn te geven feest van de Vei-eeniging ter bevordering van bet vreemdelingenverkeer bestaat uit een optocht, voorafgegaan door muziek, van versierde rij wielen, versierde bokken- en ezelwagens, en versierde sportkarren, door kinderen bewogen. Na alloop van den optocht zal een keuring plaats hebben, waarvoor verschillende prij zen zullen worden aangekocht. Daarna zal een wedstrijd plaats hebben met hindernissen. Bij de te Bunschoten gehouden aanbe steding voor liet bouwen van een Burge- meesterswoning met Secretarie, is door de volgende personen ingeschreven B. de Bruin, Hoogland, flOlOS; J. I). Raaijen, Harderwijk, f13899: C. Kok, aldaar, 113810; D. van Munching, aldaar, f13 780; L. Ruitenberg, Amersfoort. 112 474; G. Wassink, aldaar, 1'12 460; Wed. I). van der Bunt, N ij kerk, 1'Tl 95011. Dekkers, Bunschoten, f11940 en L. Moussie, Bussuin, 111876. liet werk is gegund aan den lieer IJ. Dekkers. De mazelen lieersulien te Xijkerk sinds eenige weken, en zijn in de laatste dagen z.óo sterk toegenomen, dat ze door den Inspecteur van liet Geneeskundig staatstoe zicht epidemisch heerschend zijn verklaard. RIJKS-POSTSPAARBA NK. Inlage in zegels. Aan belanghebbenden wordt medegedeeld, dat inlagen in frankeerzegels, of gedeeltelijk in frankeerzegels en gedeeltelijk in spaar bankzegels, nog tot uiterlijk 31 Juli '96 zijn toegelaten. Na dien tijd bebooren «le formulieren IV en Vla (inlage in zegels) uitsluitend voor zien te zijn van spaar bankzegels. De Directeur v. h. Postkantoor, BRANDT. Amersfoort, 23 Juli '96. ATJEH. Aan bet Departement van Koloniën werd Dinsdag het volgende Regeeringstelegram ontvangen «Gebergte, dat westelijk de kloof van Beradin en noordelijk de VI Moekim begrenst, tol Belang Kala doorkruistgeen benden bivaks niet beschoten. Bevolking van IV Moekim begint terug te komen." «Eergisteren naar Kroeng Gloempang en Senelop." Woensdag dit telegram «Bij terugmarsch waren talrijke benden in de V Moekims Montasjik. Gesneuveld 2 en gewond 42 militairen beneden den rang van oflicier." Het Handelsblad ontving bet volgende be richt «Twee bataljons hebben gisteren een tocht naar Tjot Hang en Senelop, ten oosten van onze stelling in XXVI Moekims, gemaakt; zij ondervonden hevigen tegenstand. Gesneuveld 8, gewond 36 minderen; 1 oflicier en 20 minderen door «le warmte bevangen1 Eu- ropeeseh soldaat is van Siroen gedeserteerd met een Beaumont-geweer en patronen." Aan hel Handelsblad werd hedenochtend dit telegram ontvangen: «Gisteren 3 bataljons uitgerukt naar Lamga. Troepen verrastten bekende hoofd Nja Ma- kam deze sneuvelde, zijn vrouw, kinderen en 58 volgelingen werden gevangen genomen Met betrekking tot de oorzaken van Toe koe Oemar's afval wordt in het door den Minister van Koloniën overgelegd rapport van den waarnemenden assistent-resident van Atjeb meegedeeld dat aan Oemar mede gedeeld zou zijn een uitspraak van den eeni- gen in Groot-Atjeh overgebleven hoofd-oelama Tengkoe Hoesin Tanali A bee. uit de XXII Moekim, gedagteekend 15 Februari 1896, j luidende, dat het vermoorden van Toekoe Oemar een verdienstelijk werk zou zijn en I gelijk zou staan met het dooden van 100 I kufirs, indien hij den ongeloovigen hulp bood om verder in de XX11 Moekims door te dringen. Dit verklaart wel eenigszins waarom loe- koe Oemar niet geneigd was de zaak van Nederland verder te dienen. Men verzekert aan den Java Bode.., dat de Regeeringscommissuris in Atjeh nog uitge breide plannen voor handelend optreden aan de Regeering heeft voorgelegd. Het schijnt, dat deze daar niet aan wilde en «lat ten ge volge daarvan generaal Vetter zóo onverwacht van zijn taak is ontheven en een civiel en militair gouverneur van Atjeh is benoemd. Op liet adres van den Bond van klerken bij du rechterlijke macht om tot Rijksamb tenaren te worden benoemd, is afwijzend beschikt. Naar de N. Boll. Cl. verneemt, wordt de Militaire pensioenraad reeds met Novem ber e. k. in werking gesteld. Van welingelichte zijde vernemen we, dat de voorgestelde wijzigingen in de infanterie- uniibrm voor de minderen op liet volgende neerkomt: liet mouwvest vervalt en wordt vervangen door een kortejas van eenigszins gewijzigd model niet roode kraag en schouderkappen, waarop liet regimentsnummer in rood. De kapot wordt vervangen door een vrij wijden blauwen overjas met zwartlinornoii knonpen, twee zakken van voren en martingales in de taille op den rughij wordt gerold op en ter weerszijden van den ransel gedragen. De uitmonstering is rood de gele bal wordt vervangen door een roode, de witte pompon door een zwarte. Omtrent liet voetbekleedsel een zóo integreerend deel der uitrusting van den infanterist en het hoeiildeksel is nog niets bepaald. Te wenschen ware het, dat de militaire hoedenmakers en militaire kleermakers eens in overleg inet het legerbestuur traden en eens toonden wat zij kunnen. Omtrent de ol'iiciers-uniform is eveneens nog niets bepaald. Mejullrouw M. Nijland, te Zwolle, wier onlangs overleden vader gedurende ruim 40 jaren de betrekking van sluiswachter heeft bekleed, is bij ministerieel besluit benoemd tot ontvangster van de sluis-en havengelden aan het Katerveer. Zij is wel de eerste in den lande, die deze betrekking beklee.it. Te Medemblik, Zutplien, Deventer, Vuclit, Rosmalen, Maastricht en Utrecht zijn de krankzin 11 igen-gesticViten vol Keu slecht teekeii des tijds. De Arondissemenls rechtbank te Rotter dam beeft wederom verlengd de voorloopige hechtenis van den werkman W. J. de Vos, verdacht van den moord op den scholier Hoogsteden. Nu gaat de aardigheid er toch eigenlijk heelemaal af. Te Luinjeberd is de veenar beider Jan Hendriks ten Boom Dinsdag 100 jaar geworden. 't Schijnt een sterk geslacht te zijn ge weest, die kinderen van liet eind der vorige eeuwsterker dan onze fuwle-siècle pop petjes. Om zich een denkbeeld te kunnen vormen van liet groote getal dergenen, die alleen te Amsterdam zonder eenige betrekking rond- loopen, moge het volgende dienenvoor een administratieve betrekking boden zich aan ingevolge éen advertentie, 225sollicitanten voor kantoorbediende, op een salaris van 1'300 per jaar315 voor kantoorlooper125 voor colporteur280, totaal 945, waarvan slechts 100 van positie wenschten te veran deren. Te Rotterdam stapte dezer dagen een jeug dig paartje in het huwelijksbootje; zij was 15, hij 18 jaar. Wel wat vroeg, zou men zoo zeggen. De invoer van sinaasappelen van China naar Europa dateert reeds van het jaar 1333. Deze vrucht kwam allereerst naar enkele provinciën van Frankrijk en na 1421 ver scheen zij in Parnpelona (Spanje). Spoedig daarna werden twijgen en zaden van dezen plant naar verschillende deelen van het land gebracht en tegenwoordig heerscht de kui tuur van sinaasappelen bijna overal langsde kusten van Spanje en langs de Middellandsche Zee. Een Duitsch geleerde heeft op een reis om de wereld verscheidene personen van alle rnensch en rassen gemeten en de gemiddelde uitkomsten, die hij betreffende de lengte van elk volk verkreeg, is als volgt: De Laplanders 1.54 Meter, de Gbineezen 1.02. de Franschen i.65, de Russen 1.66, de Duitschers 1.07, de Engelsclien pii Zweden 1.71, de Amerikanen 1.72 en dePatagoniërs 1.78. Het merkwaardigste in «leze statictiek is, dat de Lappen en de Patagoniërs, die het verst van elkander verwijderd wonen, liet grootste verschil in lengte vertonnende kleinsten nabij de Noordpool, de grootsten niet ver van «ie Zuidpool, Hoeveel Midler's zijn erEen statisticus heeft uitgerekend, dal er in de staten van liet Duitsclie rijk 682091 menscben wonen, (lie den naam Muller dragen. Van dn 73 nieiischen in Duitschland is 1 een Muiier, of hij wil of niet. La Nature geeft oen aardige statistiek over het wielrijden. Men kan het tegenwoor dige aantal wielrijders over degeheele wereld op tien millioen schatten. Op een mooien Zondag zal de helft ongeveer wel een tochtje maken en door elkander 20 K.M. afleggen. Onze vijf millioen rijders doorloopen dus te zarnen ongeveer 100 millioen K.M,, zijnde tweeduizend vijfhonderd maal de omtrek dei- aarde op éen dag. Niet zonder reden bleven dezer dagen in het Hydepark de wandelaars in stomme ver bazing stilstaan. De paarden voor enkele rijtuigen waren voorzien van een strooien hoedje, waaronder de noren uitstaken en d it als zonnescherm dienst moest doen Het leverde waarlijk een allerzotst schouw spel op, en sommige Engelsclie bladen sta ken er wel een beetje den draakmede, door te vragen, of er ook nog vei-schil bestond in den vorm van hoeden voor hengsten en voor merries. De nieuwe «mode" is niet door de Engel- sclien zelf uitgevonden, maar overgebracht uit de badplaatsen aan de Middellandsche Zeete Cannes en te Nice is een paard zon der zulk een hoofddeksel een uitzondering. Maar de Engelschen weten nooit hoe ver ze moeten gaan want nauwelijks zijn er paarden met strooien hoedjes gezien, of een veearts denkt er over om de Regeering hier opmerkzaam op te maken en voor te stellen oin alle paarden voor den openbaren dienst door een dei-gelijken maatregel tegen de felle zonnestralen te beschermen. De lezer stelle zich voor: een escadron huzaren paarden getooid met strooien hoedjes! Ben reis om de wereld m 50 minuien, üp de electrisclie-tentoonstelling. die te New- York gehouden wordt, werd een telegram rond de wereld gezonden, liet telegram, luidend «God schiep de schatten der na tuur en de wetenschap gebruikt de elec- trische kracht tot roem der natiën en tot vrede dor wereld", werd door den president der telegrafische alileeling, den heer Gandler, die aan de enne zijde der tafel in liet ten toonstellingsgebouw zat, afgezonden, Aan de andere zijde van de tafel zat. Edison, om liet na zijn reis om de wereld iu ontvangst te nemen. Te 8 uur 34 minuien ging liet be richt over Chicago. Los Angelos, San Fran cisco, Vancouver. Winnipeg, Montreal, Canso, Londen, waar het 4 minuten later aankwam. Van daar ging liet verder over Lissabon, (jilbraltar, Malta, Alexandria, Suez, Bombay, Madras, Singapore. Sangba'i, Nagasaki en Tokio, oïn eindelijk vijftig minuten na de afzending door Edison aan zijn tafel in ont vangst te worden genomen. Dit is de snelste verzending, die ooit door middel van de internationale telegraaf heeft plaats gehad. De kosten van het telegram bedroegen f370. Het biljartspel is omstreeks liet midden van de zestiende eeinv uitgevonden door een Londensrhen paiidhiiishotnler. William Kew. Als hij niets te doen had, kortte hij zich den tijd met drie ballen van zijn uithangbord te nemen en ze inet een el over den toonbank te stooten in doozen die aan de zijden vast gemaakt waren. Zoo kwam hij eindelijk op den inval om een tafel met randen en zakken te doen maken. Dit wordt in een manuscript van liet jaar 1659 aldus beschreven: «Master William Kew maakte een tafel, waarop met drie ballen gespeeld werd en al de jongelieden voluien daar veel vermaak in, voornamelijk de jonge geestelijken van St. Paul's: vandaar dat éen van de stooten Canon (de Engelsche benaming voor carambole) werd genoemd omdat die door een van gezegde geestelijken was uitgevonden. Het spel is thans bekend onder den naam van bill-vard, omdat Wil liam (of Bill) Kew het 't eerste met een yard (een el) speelde. De stok, die er voor gebruikt werd, heet «keu" of »kew" ter nagedachtenis van master Kew, die reeds lang dood is." Dat de latere benaming «billard," tegen woordig «biljart", van «bill—yard" en «keu" van »kew" is afgeleid, is gemakkelijk tebe- grijpen, Te Neukirchen, in Duitschland, vervoegde zich dezer dagen een man met zijn twaalf jarigen zoori bij een geneesheer, met het verzoek, den jongen, die door den hoofd onderwijzer was geslagen, te onderzoeken, De jongen was stokdoof, want men had hem niet meer of minder dan zijn trom melvliezen doorgeslagen. De vader meende een aanklacht bij den rechter te kunnen in dienen. De dokter onderzocht den knaap en zei«Ja vrind, dat is een leelijk gevalde

Amersfoortsche Courant | 1896 | | pagina 2