Maandag 27 Juli 1896. No. 4583, 45e Jaargang. OP REIS. Een noodlottig geheim. Binnenland. Uitgave Firma A. H. VAN CLEEFF te Amer8ioort. Ver chijnt Maandag- ei post ƒ1.15. Abonneiu 3 maanden. Donderdag-namiddag met gratis ZondaqsbUid. Abonnement per 8 maanden ƒ1.—Franco snt alleen u, liet Zondagsblad voor Amersfoort 40 et., voor het binnenland 50 et. per vertentiën 1—6 regels 60 et.; elke regel meer 10 ct. Groote letters naar plaatsruimte. Legale-, ;"«vigeningsad vert. per regel 15 et. Reclames per regel 25 ct. Afzonderlijke nummers 10 cent. Dienstaanbiedingen en aanvragen, uitsluitend voor- en betreffende den werkenden stand, van minstens 5 regels, in het Zondagsblad, per regelgent. Bij advertentiën van buiten de stad worden de iucasseerkosteu in rekening gebracht. Bureau KORTEGRACHT 56 Tolephoon 19. Wij zijn gaarne bereid om, tegen vergoeding vau het porto, aan gea- bonneerden. die voor korten of langen tijd op reis gaan. de Amersloortsche Courant en de bladen welke zij door onze tusschenkomst ontvangen, na te zenden. Opgave van duidelijk adres is vol doende. K N S I 8 G E V I N G. De BURGEMEESTER en WETHOUDERS van AMERSFOORT, brengen ter kennis van de ingezetenen dezer gemeente, dat zij voornemens zijn aan den gemeenteraad voor te stellen tijde lijk aan den openbaren dienst te onttrekken, en wel voor het tijdvak van 21 October tot en met 4 November a s. 1°. eene opcrvlakte van 113 M1. uitmakende een gedeelte van het plein „de llof' nabij de Laveudelstraat. 2». eene oppervlakte van pl. m. 40(1 M1. uit makende een gedeelte van net plein „de Hof" nabij het Pepersteegje. 3». eene oppervlakte van 113 MJ. uitmakende een gedeelte van het plein „de Groenmarkt." 4". eene oppervlakte van pi. m. 400 M1. uit makende een gedeelte van het plein „de Appel markt". Voorts, dat de schetsteekening waarop de ter reinen nader zijn aangeduid voor een ieder ter gemeente-Secretarie ter inzage ligt. De ingezetenen die tegen zoodanige onttrekking bezwaren wensc-hen in te brengen, worden uit- genoodigd die voor of op Zaterdag, den 1. Augus tus 139(5 ter gemeente-Secretarie schriftelijk in te dienen. Amersfoort, den 24. Juli 1390. Burgemeester en Wethouders voornoemd. De Burgemeester, V. D. SCHIMMELPENNINCK. De Secretaris, W. L. SCHELTUS. Het liefdadigheidsfeest. De kwakkehvinter, die tot groot leed wezen der schaatsenrijders, de wateren open liet, hield de harten van velen gelukkig niet allen die de vereeuiging „Liefdadigheid" anders zoo trouw steunen, gesloten. Wel werd er langer iu alle vakkeu gearbeid dan anders, maar toch vergde de verzorging der zoogenaamde stille armen weinig minder van „Liefda digheid". En waar de uitgaven bijna even groot waren als in vorige winters, hieven de inkomsten beneden elke verwachting. Feuilleton. 49) Zij is zijn echtgeuoote, de hemel sta haar bij. zeide hij, en wanneer hij een misdaad heeft gepleegd en men hem daarvoor straft, dan zal men niet al leen hem, maar ook haar en het kind treden. Jij kunt over je zwager niet slechter deuken, dan ik over hem denk, jij kunt lieni niet meer verafschu wen, dan ik hem verafschuw, maar toch smeek ik je spaar hem ter wille van zijn vrouw en zijn kind. Cecil maakte een gebaar Van ongeduld. En die andere menschen dan, Kenneth, zij togen wien hij zulk een snood onrecht heeft gepleegd? riep hij driftig uit. Denk jij. dat zij. wan neer ik de waarheid aan het licht gebracht zal heb ben, medelijden zullen tonnen, alleen ter wille van Gertrude en Phillis? Kenneth scheen een snel besluit genomen te hebben. Betreft het geld? vroeg bij ernstig. Chatterly heeft zulke eigenaardige begrippen van eer. Wanneer hij iets misdadigs heeft gedaan lioe bitter ik dien man ook haat dun zou ik er een belangrijke som voor willen opofferen om geen schande over den ouden i'oemvollen naam Chatterly ta lateii komen. Geld kan die smet niet uitwisscheu, bloed wellicht. Cecil ben je krankzinnig Ik wensehte wel, dat ik liet was. Je maakt mij vreeseljjk ongerust, zeide Ken neth angstig. En ik kan deze onrust niet verwijderen, mijn vriend, hernam Cecil: ik kan je zelfs niet zeggen. Een vrij belangrijk deficit was dan ook het ouvermydeiijk gevolg. Getrouw aan de leer, dat, wie den vrede wil zich ten oorlog moet voorbe reiden, heeft het Dagelij ksch bestuur der vereeuiging uitgezien naar middelen om dit deficit aan te vullen vóór de nieuwe campagne begint en eer voor den vol genden winter weder een beroep wordt gedaan op de nimmer te vergeefs inge roepen offervaardigheid der stadgenooten. Nadat in de Algemeene vergadering van 10 Juli tal van plannen waren op geworpen en even spoedig verworpen, stelde een der leden voor, een openlucht feest te houden. Dit vond algemeene in stemming, en de voorzitter, de heer Tromp van Holst, stelde aanstonds zijn fraai buiten ter beschikking. 1 >e besprekiugeu van mevrouw Tromp van Holst met de dames-werkende ledeu leidden tot een algemeen plan, dat zeker nog wel in zijn ouderdeelen gewijzigd zal worden, doch in hoofdzaak neerkomt op het volgende Het liefdadigheidsfeest zal onder eere voorzitterschap van mevrouw F. D. gravin Schimmelpenuiuck en voorzitting van mevrouw Tromp vau Holst worden ge- uouden op „Randenbroek" op 25 en 26 Augustusde toegang tot liet park be draagt, op beide dageu, per persoon t 0.25. Als algemeene regel geldt, dat men bij dit feest dat volstrekt geeu Jancy- fair of kerm/isse d'été is ieder in de gelegenheid zal stellen er aan deel te nemen, door,dans les prix doux" te blijven; en als men iets koopt voor een dubbeltje en dan betaalt met een gulden, dan krijgt men eerlijk negentig cent terug. Behalve ververschingen tegen zeker niet meer dan gewonen koffiehuisprijs zullen op het uitgestrekte terrein allerlei voorwerpen van nut, smaak en weelde verkrijgbaar zijn; voor hen, die niets weuschen te koopen, worden allerhande vermakelijkheden iugericht en voor hen, die iets meer dan het alledaagsehe willen zien, zal de Koran vau Toekoe Oeinar ot het briefje van Goesti Djilantik te kijk wezen en nog veel meer. en dat alles tegen zulke matige prijzen, dat ieder man en vader er met zijn echtgenoot en zijn vijf kindereu volop van alles kan genieten welke vrccselijke ontdekking ik heb gedaan. Ik ver trek van avond nog naar Londen om verdere na- sporigeu te doen, maar er is uog tien dienst, dien ju mij kunt bewijzen. Gaarne, zeide Kenneth zonder aarzeling. Wanneer liet je zuster betreft dan behoef je mij zelfs niet eens te zeggen, wal ik doen moetvoor haar zal ik alles doen, wat je zelf doen zoudt. Het betreit Gertrude niet, miwoorde Cioil. Wie dan Hebt je miss Charles gezien was de weder vraag. Kenneth begon bijna te gelcovcn dat de wonsch vau zyn vriend vervuld, dat deze plotseling krank zinnig was geworden; bij kon zich anders niet klaren lioe Cecil, midden in zulk een ernstig ge sprek, over een meisje kon beginnen, lat voor hen beiden, naar hij meende, een vreemdelinge \yas. Hij antwoordde Zeker, ik heb haar gezien maar wat ter wereld heeft zij hiermee uitstaande? C'eeil glimlachte. -- Ik ben niet waanzinnig, zeide hij langzaam en op droevigen tooninderdaad Kenneth, je kunt je overtuigd houden dat ik bij mijn volle verstand ben. Ik zou je willen verzoeken mij te beloven, dat jij miss Charles onder jc bescherming zult nei Hetgeen ik jc gezegd heb, mag zij niet weten, i; beloof mij. «lat jij haar. zooveel als in je verau is, tegen Chatterly zult beschermen. Ik begrijp "je nietwat heeft Chatterly miss Charles gemeen? Cecil aarzelde. Wijs mij éen spoor aan, smeekte Kenneth anders knn ik niets doen. Herinner je je nog het onbekende meisje.dat jij en mijn zuster aan liet station te Salton dood gevonden hebben 1 Ja. zonder dat er een groote bres wordt ge- I schoten in zijn beurs. De bedoeling is, dat ieder lcotnt niet alleen de werkende en de gewone leden der Vereeuiging en dat ieder een kleinigheid besteedtgeschiedt dit, dan zal het deficit niet alleen gedekt worden, maar wellicht zal er ook een saldotje overschieten veel kleintjes maken een groote. Bereids zijn door verschillende wer kende en gewone leden bijdragen in gezonden (handwerkjes en doosjes ciga- retten, toilet-benoodigdheden en rijzwee- pen)reeds hebben tal van jonge dames hun medewerking toegezegd voor bloe menverkoop, muziek en zang, het water feest, het bakken van koekjes en zelfs poffertjes, den bazar, enz., maar óok wordt er een beroep gedaan op de ma gazijn houders en winkeliers om voorwer pen at te staan uit bun grooten voorraad. Niet éen of twee moeteu veel zenden, maar velen, allen, een beetje. De hoofden voor de verschillende afdee- lingen zijn voor de consumptie, mevrouw Van Wal.sem, Arnbemsche weg; voorde vermakelijkheden, mevrouw Burgers, Sin gel-Zand voor den bazar, mej. Thu- mann, Nieuwstraat. Bijdragen ot toezeg gingen worden gaarne bij deze dames ingewacht - - voor de consumptie 't liefst bij mevrouw Frederiks, Kortegracht. De sociëteit Amicitia" stelde reeds voor de commissie van consumptie glaswerk en kopjes ter beschikking. Bijdragen kunnen óok worden toege zonden aan den heer Mezger, Zuidsingel. Komt, Amersfoorters, toont dat ge het loyaal aanbod van den heer Tromp van Holst waardeert door op 25 of 26 Augus tus een bezoek te brengen aan „Randen broek"; zeudt allen een kleinigheid in en komt allen, zonder uitzondering, op het feest, waarvan de opbrengst ten goede komt aan nooddruftigeu van alle gezind ten, die werkelijk steun verdienen. Mogeu de moeiten en zorgen, welke de breede schaar van dames aan de inrich ting van het feest besteedt, ten volle worden beloond. ATJEH. Aan het Departement van Koloniën is Donderdagavond liet volgende Atjeh-lelegram ontvangen «Gisteren Lamga omsingeld. Nja Makam gevangen en gefusilleerd. Geen verliezen onzerzijds. «Kolonel Stemioort bezocht de VI en de IV Moekims. Toestand gunstig. Het terug komen der bevolking is toenemende." Het sneuvelen van Nja Makam, bij den overval van Lamga is een buitenkansje, in 't bijzonder voor Sumatra's Oostkust. Sedert 1881 heel't geen bendehoofd het ons daar zóo lastig gemaakt ais hij zijn invloed en aan zien onder de bevolking gaven er ons han den vol werk. Zijn aanhoudend doordringen lot Tamiang, éen keer zelfs tot Langkat, bewijst dat «Ie Maleier -lier strel en hem ter zijde stond. Hij zelf vocht nimmer mede, doch hitste de bevolking slechts aan tot den strijd tegen de kompanie. Afkomstig uit de voornaamste priesterschool van Lamga, was hij meer priester dan soldaat. Zeker is het, dat hij voorloopig op de Oostkust geen op volger heeft, en dit is van zeer groote be- teekenis. 11. M. de Koningin-Regentes zal iu Septem ber. voor de opening der Staten-generaal, slechts voor éen dag naar Den Haag over komen, terwijl 11.11. M.M. in de tweede helft van October een dag ol' tien in de Residentie zullen verblijf houden, omdat in die dagen de aanneming van H. M, de Koningin zal plaats hebben. Het monument voor prins Willem Frederik George is uit I'adua per rijks vaartuig te Deltt aangekomen, en overgebracht naar de Nieuwe kerk. waar liet iu het koor geplaatst zal worden. Het afdeeliugsvorslag der Eerste Kamer over de Kieswet is verschenen. Sommige leden hadden gewenscht, óok voor de vrijheid van beoordeeling, dat het kiesrecht voor de 1 rovmciale Stalen en de Gemeenteraden afzonderlijk ware geregeld. Terwijl^ een groot aantal leden meende, dat de Eerste Kamer volkomen vrij is oiu een zelfstandig oordeel nu te spreken over deze zaak, meende vele anderen daarentegen, «lat bij de beoordeeliug van dit ontwerp wel degelijk behoort te worden gelet op de politieke omstandigheden en de geschiedenis der laatste jaren. Volgens sommige leden gaat dc voorgestelde uit breiding veel te verhet volk verlangt die niet. Geleidelijke uitbreiding ware voldoende geweest. v\ at zal er gebeuren De groote meerderheid van hen die dit gevoelen waren toegedaan intusschen zich bereid verklarend o.q haar stem niet te ont- Miss Charles is haar tweelingzuster. De man, die de eene zuster vermoord heeft, zal de andere ook niet sparen en lord Chatterly was de laatste, die men met het vermoorde meisje heelt gezien, Kenneth drukte de hand van Cecil. Ik zal alles doen, wat in mijn vermogen is, maar wat ik je bidden mag, keer spoedig terug. Je heb mij in een warnet van geheimen gewikkeld jij liebt misschien den sleutel daarvan, maar mij komt je verdenking even ongegrond als onbegrij pelijk voor. Je hebt echter mijn belofte en die zal ik houden, maar kom spoedig terug. Denzelfden avond waarop Cecil Monklon uaar Londen vertrok, kwam er een zeer kort brieiie op Elm-Cottage. Zelfs wanneer de predikant, de hulp prediker. of wie dan ook te Chatterly, «Ie weinige regelen had gelezen, dan zou hij er niets anders in gezien hebben dan eeu eenvoudige verontschuldi ging aan de jonge organiste vau een lid van het kerkekoor, dat verhinderd was aan een afspraak te voldoen. Voor Beatrix had het brietje. dat inr. March geschreven had, echter een geheel andere beteekenis. Het luidde „Tot mijn spijt kan ik de koorrepetitiën niet ver der bijwonen, daar ik wegens dringende zaken naar Londen en misschien ook naar Parijs moet vertrek ken. Ik hoop zoo gelukkig te zijn. u hij mijn terug keer iets nader ie kunnen mcodeelen omtrent de zaak, waarover wij dezer dagen gesproken hebben." De „zaak, waarover wij dezer dagen gesproken hadden," betrof oogensehijnlijk de eene of andere nieuwe uitgave van kerkelijke muziek, maar Beatrix begreep zeer goed wat er mee bedoeld werd. March had dus werkelijk ten spoor gevonden en was op reis gegaan om het te volgen. De dagen kropen langzaam en vervelend voorbij en eindelijk brak de Zondag weder aan. Ditmaal was lord Chatterly in de kerk en bij het uitgaan zeide hij tegen zijn vrouw, dat zij miss Charles mee naar hot kasteel moesten nemen om daar te lun chen, waarmede Gertrude gaarne instemde. Het tweede ontbijt werd ouder de meest, onder aange name stemming gebruikt. Lord Chatterly kou on derhoudend zijn, wanneer hij wilde, en dien dag wilde hij hethij vertelde allerlei bijzonderheden van zijn reizen in en buiten Europa, was tegen Beatrix zeer vriendelijk en buitengewoon voorkomend voor zijn vrouw. De jonge organiste begon te ge- 1 ooven, dat men den graaf schandelijk bij haar had «i. Toen zij heen zou gaan, en Phillis haar belasti hielp bij het aantrekken van haar mantel, zeide het meisje U bevalt vader buitengewoon goed; hij is gis teravond laat eerst thuis gekomen en hij zeide.dat hij een vergeefschc veis had gemaakt. Het bank papier was nergens te vinden en hij heeft goed geld naar kwaad geld geworpen. Ik was hang, ilat vader daarom vandaag erg uit zijn humeur zou wezen, maar nu gij er geweest zijt, is hij zoo vroolijk, als ik bem uog maar zelden gezien heb, Van liet kasteel begaf Beatrix zich naar de pas- turic, waar mrs. Cartwright haar te dineeren had gevraagd en waar zij Kenneth Ford ook in de eet zaal aantrof. -- hoop, miss Charles, zeide hij opgewekt, dat u niet irotseh zult worden u hebt er anders wel reden toe, want u schijnt veel meer in aanzien bij Chatterly dan wij, gewone stervelingen. Weet u wel, dat ik nu reeds bijna twee jaar geleden uit Indië teruggekeerd ben en dat men mij op het kasteel nog nimmer te lunchen heeft gevraagd Beatrix lachte. Ik wist niet, dat ik zulk een bijzondere eer genoot, zeide zij. H Wl venolgp).

Amersfoortsche Courant | 1896 | | pagina 1