Stadsnieuws. w« vestigen de aandacht op de collecte I b tb««PflamefVervatSd In I D"'"' ',t'" heel' l!l'!l"clsl!n ls 'node een prijs Ingezonden. De correspondent der N. Rott. Ct. te Ba tavia seinde Vrijdag. «De troepen zijn teruggekeerd. Pieng is in brand gestoken. Gedood zijn 7 militairen beneden den rang van officier, gewond 32." Het volgende telegram is Zaterdag aan het Departement van Koloniën ontvangen Toestand 25 Moekims gunstig, 20 Moe- kims rustig. Bij excursie in 22 Moekims benting Blang Biutang genomen. Doorge nikt tot verblijf van den pretendent-sultan te Piëng. Hier bivak opgeslagen en vervol gens ile kampongs langs de Atjeh-rivier tot Lambada getuchtigd. «Gewond 1 officier, gesneuveld 3 en ge wond 31 militairen beneden dien rang." De postwissels en quitantiën voor de troe pen welke van 4 tot 21) Augustus de Leger plaats bij Ommen betrekken, moeten voor laan gezonden worden aan het postkantoor te Ded ems vaart. Ook behooren de telegrammen, voor het kamp bij Ommen bestemd, naar liet Rijks- telegraafkantoor te Dedemsvaart te worden overgebracht om van daar per post of per bode te worden besteld. In de vacature, ontstaan door het emeritaat van ds. Irnmink, zijn door het kies-eollege der Ned. Hervormde gemeente op hetzestal geplaatst: ds. Mansvelt, van Seherpenzeel ds. Hoogenraad, van Wageningen ds. W. P. van Lindonk. van Zwijndrecht: ds. Ten Kate, van Amerongen; ds. Van Melle. van Nijkerk en ds. De Hoest, van Leiden en op het drietalds. G. Mansvelt, ds. J. Hoogenraad en ds. W. P. van Lindonk. Wederom trof lint kapittel van liet aarts bisdom Utrecht een gevoelige slag. De Hoog- eerw. IJ. R. Kok, pastoor der St. Martinus- kerk, kanunnik van liet kapittel, en deken der stad Utrecht, is daar gisteravond in den ouderdom van 78 jaren overleden. De ontslapene werd in 1818 geboren te Amersfoort, en is tot priester ge wijd te War mond in 1843. Na in verschillende gemeenten als kapelaan le zijn werkzaam geweest, werd hij in 1852 benoemd tot pastour te Cothen en in diezelfde betrekking in 1857 overge plaatst in de parochie van St. Martinus te Utrecht.. In 18(50 volgde zijn benoeming tot kanunnik van bet Metropolitan» kapittel en in 1883 tot deken der stad Utrecht, terwijl in Juli 1806 hein de hooge onderscheiding ten deel viel, door Z. H.den Paus te worden benoemd tot proost van liet kapittel. Den 20sten Augustus 1893 mocht hij on der talrijke blijken van belangstelling zijn 50-jarig priester-jubileum herdenken. De overledene, die door de verschillende betrekkingen welke hij bekleedde zich bij zonder verdienstelijk en bemind heeft ge maakt, alsook als herder zijner parochie, waaraan bij ruim 38 jaren is werkzaam ge weest. was door zijn eenvoud en vriendelijk heid steeds voor velen een vraagbaak, en wist steeds daar, waar hulp noodig was, den nood te lenigen. Bij allen was de overledene door zijn hu maniteit bemind en geëerd, zoodat zijn ver scheiden diep zal worden gevoeld. H. D. bezoek aan de Anna Paulowna School mocht namens H. M. een dankbetuiging ont vangen voor de schoone dichtregelen. In haar verslag over 1895 zegt do hier gevestigde Vereeniging „De Blymaar in woord en werk" o.a, Wij hebben dertien meisjes opgenomen. Slechte twee kwamen van elders; de overigen waren uit Amersfoort, d. w. z. niemand betaalde voor haar. Dat waren zware zorgen gelukkig niet te zwaar: we zijn er gekomen. Slechts vier van deze meisjes waren bepaald gevallenen; do overigen waren meer z.g. preventive amen. Drie waren nog kinderen- Één van deze kinderen werd op merkwaardige wijze gered. Zij trok onze aandacht, toen zij meteen kermisreiziger de straten alïiep. Wij hadden dien man wel meer gezien, doch vóór dezen nimmer in het gezelschap van een meisje. Wij wilden Waal meer van weten en riepen de hulp der politic in, 1 tr_. .n| Vrijdagnacht rond 2 uur werd brand ont dekt in een schuurtje van Van Doornik, achter de Heilige Geest, Door vereend optreden der buren werd het vuur spoedig gebluscht. Ken hoopje smeulend houtskool, dat men achteloos in een hoekje tegen liet schuurtje had neergeworpen, schijnt de oorzaak te zijn geweest. Het schuurtje brandde gedeeltelijk uil. Spuit No. 3, die weder zeer snel kwam opdagen, behoefde geen hulp te verleenen. De Onderlinge Brandwaarborg Maatschappij De Jong Co. te Amsterdam hier ver tegenwoordigd door den lieer D. liubers heeft een premie van f20 toegekend aan de Vrijwillige Brandweer voor haar spoedige die ons welwillend werd verleend. Het meisje werd h,,i .i' |,,..ini| |,^t rinkhuis naar het bureau gebracht, do zaak werd onderzocht j i «doende hulp bij den Dl and in liei paiMUb De 38ste verjaardag van H. M. de Koningin- Regentes werd hier gisteren herdacht in alle kerken, door het uitsteken der vlaggen van openbare gebouwen en uil tul van particu liere woningen, duur het bespelen van het carillon, het para-h eren van het garnizoen en een bal in «Atnicitia", naafloop van het concert. De parade, die door majoor Brender a Brandis werd gecommandeerd en waarbij de Za'ugv honneurs werden bewezen aan overste Van Essen, van het 5e regiment infanterie. Jokte veel toeschouwers, die voor het meerendeel gebruik maakten van het locaaltreintje der Centraalspoor. ge brac bleek het, dut liet kind in een berucht huis te Amsterdam door de moeder was achtergelaten. I Een reizende kermistroep had haar, half uit mede- I ljjden, half in de hoop haar Inter to kunnen exploi- teeren, meegenomen, en hour aan haar tegen woor- 1 digen meester lydelijk afgestaan. Het meisje was dus letterlijk „onbeheerd", en wij namen haar tot ons. Het bleek ons, dat zij naar lichaam en geest geheel verwaarloosd was; zij wilde wel goed en scheen ook niet verdorven, maar toch moest haar opvoeding nog beginnenDaar het ons bleek, dat zij Rooniseh was. riepen wij voor haar de luilp in van de zusters van O. L. Vrouw, die hier een in richting voor verwaarloosde meisjes besturen en zich aanstonds bereid toonden, de zorg voor dit kind van ons over te nemen. Wij mochten hoar in hare nieuwe omgeving bezoekenhet gaat zeer goed met haar. Van -ie 18 meisjes, die wij boven noemden, heb ben wij er 4 in diensten geplaatst, - vertrokken er naar andere inrichtingen. 1 ging naar hare familie, 2 bevinden zich nog in het gebouw, 2 moesten wij wegens wangedrag wegzenden, terwijl 2 andere uit eigen bewegmg ons verlieten. Nog verleenden wij in het afgeloopen jaar logies aan drie meisjes, fatsoenlijke dienstboden, die door omstandigheden buiten betrekking waren, terwijl wij ook een drietal kinderen, die naar Xeerboseh gingen, voor eenige dagen een onderkomen hebben verschaft. De berichten omtrent onze meisjes, die in diens ten zijn geplaatst, zijn over het geheel bevredigend. De zendingsbidstondeu werden ook dit jaar weder geregeld gehouden. Wat onze Volks-bijcen komsten in de kermisweek I betreft, die werden ook dit jaar in Volksheil ge- houden, maar wij mochten de zorg voor de organi- j satie dezer samenkomsten overdragen aan de Christe- lijke Jongelingsvereeniging „Pi, 119 9". -lie zich, bijgestaan door de Zangvereeniging „Looft den Heer", uitnemend van hare taak heeft gekweten en veel succes had op have pogingen. Het verheugde ons, dat wij een gedeelte van onzen arbeid aan jonge krachten mochten overgeven en wij verleenden gaarne onze medewerking. Ongetwijfeld zal de goede uitslag hunner pogingen de jongelui aanzetten, om ook in het vervolg de regeling dezersamenkomsten op zich te nemen. Wij wenseheu hun en den lieer A, op 't Hof, President der Jongelingsvereeniging en Directeur der Zangvereeniging, geestdrift moed en i zegen toe. Aan onzen concierge A. Witteveen en zijne echt- genoote werd met 1 Mei 1895 door het bestuur op j hun verzoek eervol ontslag verleend. Wij zagen hen j met leedwezen vertrekken, want wjj hadden sedert 1 de oprichting van onze vereeniging in hen trouwe I helpers in ouzen arbeid de nieuw benoemde con cierge J. H. den Hnrtog en zijne vrouw, verrichten - hunne taak als concierge en huismoeder van „Volks- 1 heil" ten genoege van het bestuur. Aan het einde des jaars leed onze vereeniging een j groot verlies. Onze geachte Voorzitter, Prof. J. J, 1'. Valeton, zag zich door zijn hoogen leeftijd genoopt, j af te treden als President en lid van het bestuur, i Wij verliezen in heiu, den eigenlijken stichter onzer j vereeniging, den man, die er vele jaren de ziel von was. Moge ook in den avond zijns levens de zegen das Heeren rijkelijk zijn deel zijn. ZHOel. heeft in- 1 tussohon het eerelidmaatschap van het bestuur aan vaard. Uit hot bovenstaande is voldoende gebleken, welke in het afgeloopen jaar onze zorgen waren. Dooreen legaat van f300, ons vermaakt door iemand die onbekend wcnscht le blijven, waren wij echter in staat, ons werk te doen, terwijl ons tekort inkromp tot t'117,095. Daar wij echter dit jaar een aantal leden en begunstigers door den dood of door ver trek verloren, bevelen wij onze zaak ten zeerste aan bij onze leden en bij allen, die dit verslag lezen. Voor gillen, imi.ir vooral voor vaste jaarlyksche contributies, houden wij ons aanbevolen. Van onze lokalen werd in het afgeloopen jaar tegen een zeer matigen huur gebruik gemaakt door i -le volgende Christelijke Vereenigingen de Jonge lingsvereeniging „Ps. 119 9", zoo voor hare verga deringen als voor hare Zondagschoolde Christelijke Zaugvereenigiug „Looft den lieer"; de „Moeder- kring": de „Wilhelmina-naaischool voor behoeftige meisjes"de werkliedenvereniging „Patrimonium" rins hoeren fhien, in den nacht van 4 Juli. De A. V. B. houdt heden, ter herdenking van haar jaarfeest, een kleine rijtoer. De officier van gezondheid lejdasse Dr. J. J. Rinkel, van liet le bataljon 5e regiment infanterie hier, wordt 1 October a s. gedeta cheerd bij het Militair hospitaal te Utrecht, en is door den inspecteur van den Genees kundigen dienst der landmacht aangewezen om den Hoogleeraar in de heelkunde hij de Rijks Universiteit te Utrecht tot de Kerst- vurantio bij diens werkzaamheden bij te staan. De tot kapitein bij het 5e regiment infan terie bevorderde Ie luitenant L. J. L. Sclias, van liet regiment grenadiers en jagers, wordt belast, met het bevel over de 4e compagnie 4e bataljon hier. Luitenant J. W. G. Peltzer zal luitenant J. C. A. Bos Sulpke opvolgen als adjudant van het 4e bataljon 5e regiment infanterie. Aan het overgangsexamen van het 1 e naar het 2e studiejaar van den Cursus bij bet 5e regiment infanterie hebben voldaan de sergeanten C'. Scbinoutziguer, H. A. Ep- phraim, W. Meijer Timmerman Thijssen, J. J. de Kroes, W. A. L. Soetbrood Piccardt en H. A, Fischer. Twee candidate» werden afgewezen. De reserve-korporaal G. J. Fabius, van het 5e regiment infanterie hier, is bevorderd tot reserve-onderofficier en de adspiranten-vaan- drig H. L. Pieterse, S. P. Nicolai en W. A. P. van Dijk, tot reserve-korporaal. -- I Rij vonnis van den Krijgsraad in liet militaire arrondissement is K. B., militie verlofganger der lichting 1891, van bij liet 5e regiment infanterie hier, schuldig verklaar" aan Het in kennelijken staat van dronken schap op den openbaren weg verstoren van de ordewederspunnigheid. gepaard met feitelijkheden die eenig lichamelijk letsel ten gevolge hebben gehadopzettelijke en weder rechtelijke vernieling van een anders goed en veroordeeld tot een hechtenis van drie dagen en een gevangenisstraf van twee maan den. alsmede in de kosten. Men verzoekt plaatsing van het volgende De repetition van het onlangs te Amster dam opgericht Vocaal-kwartet zijn reeds in vollen gang. Het programma, saamgusteld door den meesterzanger Messchaert, biedt een keur uit de werken van de beste componisten op ker kelijk gebied. De concertreis door onS land begint 6 Sep tember (eerste uitvoering te Amsterdam) Achtereenvolgens worden de voornaamste plaatsen in ons land bezocht. De datum waarop het kwartet zich te Amersfoort zal laten hooren, zullen wij nader mededeelen. .iris]-'-' Ie Cliri Door de »W. C. A." (Wielrijders Club Amersfoort) is tegen Zondag 9 Augustus een wedstrijd in verschillende afdeelingen uitge- iriatelijk Gereformeerde gemeente.de Normaal- schreven, waarvoor talrijke prijzen zijn aan- mm gekocht, die in de vitrine vi,, het Magazijn «De Moor" Ier bezichtiging zijn gesteld. Voor -Ie verschillende wedstrijden zijn de volgende prijzen bestemd Wedstrijd' over 25 K. M. Ie prijs groote zilveren 'medaille; 2e prijs kleine zilveren medaille. Voor dezen wedstrijd is door den beer Scholman nog een groote zilveren me daille beschikbaar gestelij. Wedstrijd in het langzaam rijden3 prijzen, bestaande uit kunstvoorwerpen. Wedstrijd 500 M. loopen, 500 M. rijden3 .i u i ii I prijzen, eveneens kunstvoorwernen. welke de Unie deze week bier zal doen houden dames vu aai Iigd,en beschikbaar gesteld, bestaande uit een kastje voor de School met den ISijbel. STJStJTW met sigaren. een kastje J De Voorzitter dankte met een kort woord Dinsdag 4 Augustus -Ie wedstrijden te namens de heeren. en sprak den wensch uit, commissie voor den Koninginnedag BaarnWoensdag het, Christelijk nationaal i dat alle leden de zinspreuk getrouw zouden Baarn vindt voor haar optocht naarSoest- lesaen voor Christelijke onderwijzers, In het begin van 189." openden wij een avondje j voor fabrieksmeisjes, onder leiding van mej. T. M. Vernois. In een volgend verslag zal over dezen Lit den regenmeter is in de vorige maand nieuwen tak van werkzaamheid nader worden be- i - richt. Het verslag eindigt ook thans weder met dank- ageri, betuiging te brengen aan allen, die in het afgeloo- 1 pen jaar op eenigorlci wijze in den arbeid steunden. Gisterenmiddag reikte de heer G. C. Hooge- werflf onder een hartelijke toespraak in de bovenzaal van «Volksheil" namens de dames- i leden der Christelijke Zangvereeniging «Looft den Heer" alhier, aan den Voorzitter-direc- afgetapt 49','a m.M. neerslag, tegen 98'/2 i Juli '95. Er waren slechts drie regendager tegen 15 in Hooimaand des vorigen jaars. De meeste neerslag viel den2Gsten, namelijk 27j/2 milimeter. Voor het ambt van leeraar in de Oude talen aan het stedelijk Gymnasium hier hebben zich reeds 17 sollicitanten aangemeld. zangersfeest op Lookhorst, en Donderdag een 1 guedkoope trein naar Scheveningen. Waarlijk, elk wat wils Aan fieri voormalige!) assistent ten Post- kantore hier, den heer J. van den Akker, is thans pensioen verleend. Onze stadgenoot de heer I. H. van de Roemer is geslaagd voor het notarieel staafs- exume» Ie gedeelte. Mej. H. M. Schermer, die H. M. de Ko zijn en blijven. In de vergadering der Christelijke Jonge lingsvereeniging «Psalm 119 9" alhier, is gisterenavond het besluit genomen, op liet. Zangersfeest op a.s. Woensdag al de weezen uit het Burgerweeshuis alhier kosteloos toe gang te verleenen tot het terrein. In een Vrijdagavond in «do Arend" ge houden bijeenkomst werd besloten tot liet oprichten eener «Burgerschietvereeniging." In een volgende vergadering zullen de ningili-Regentes in een gedicht dankte voor 1 Statuten enz. worden vastgesteld. dijk veel sympathie bij de ingezetenen, w; van reeds velen voor een aanzienlijk bedrag teekenden. De commissie is thans aldus samengesteld jhr. mr. B. Ph. de Beaufort, eere-vonrzitier, J. II. van Dodeweerd, Ie vnnrzittter, G. Bak ker. 2e voorzitterT. Pluim, Ie secretaris. G. Das, 2e secretaris; G. A. van Dijk, pen- ningineesterJ. Veldwijk en W. F. Daniëls, commissarissen. In de regelings-commissiè hebben vorder zitting de hh. B. Paine Strisker. Van Enthoven, P. Brouwer, J, Goudswaard, R. Daatsehiur, D. Bruidegom, G. Svberden, benevens de volgende afgevaardigden der deelnemende vereenigingen F. van Slooten Raarnsche werklieden vereeniging), J.Smit («Crescendo"') B. F. van Dijen (R. k. ver eeniging «Onderlinge hulpbetoon"), J. R0n- hoff Jr. (Patrimonium), J. E. W. Löschen («Concordia"), P. H. Burggraaf (Baarnsche gymnastiek- en scherm-vereeniging), B. Ketel (volksturnklasse), A. Visser. («Bernhard ter Haar") en M. G. van Frankenhuysen (afd. Nederl. Bond van oud-onderofficieren.) Het opnemen van ingezonden atukken brengt niet altyd mede, dat de Redactie onvoorwaardelijk instemt met haar inhoud. Kopij van geplaatste of ongeplaatste stukken wordt nimmer teruggegeven. A an het Nederlandsche Volle. D« werkstaking te Maastricht duurt voort, en de firma Petrus Regout Co. tracht dé overtuiging ingang te doen vinden, dal zij door de werklieden verloren moet worden. «Nooit zullen wij de zeven Bestuursleden weder in dienst nemen," roept zij het Ne derlandsche Volk op allerlei wijzen toe. Zoo antwoordt zij den drie leden der Eerste Kamer, den heeren A. C. Wertheitn, A. Prins en jhr. Alberda van Ekenstein in nen geest schreef zij een drietal leden van liet bestuur der «Radicale Vereeniging", die om een onderhoud vroegenaldus wees zij de uitnoodiging van den lieer Pyttersen af; zoo deed zij haar besluit, kennen in haar verweer tegen de artikelen van mr. Krtiseman in het Handelsblad. Gaat toch niet voort met de stakers te steunen, wil zij zeggen. Natuur lijk, want dan wint de firma den strijd, dan moeten ten slotte de leden der Glas- slijpers-vereeniging, door den honger ge dwongen, hun zeven Bestuurders in den steek laten en is het, vrije vereenigingsleven te Maastricht geknakt. Wat zal liet Nederlandsche Volk op deze verklaring der firma Regout antwoorden Wat zal het stellen tegenover deze manoeuvre om werklieden krachteloos te maken? Hoe langer deze werkstaking duurt, des te duidelijker komt liet aan liet licht, dat de vverkstakende glasslijpers den bijstand ver dienen van alle ordelievender), omdat zij langs wettigen weg naai' verbetering van hun toe stand streven en zich trouw betonnen aan een Bestuur, dat voor hen heeft geijverd en om hetgeen het voor hen deed, niet ontslag werd gestraft. De Maastrichtsche werkstaker-s hebben recht op de sympathie van allen om bet. beginsel, waarvoor zij strijden, om de trouw, de volharding, bet geduld en dezelf- beheersching, door hen, gedurendegeruimen tijd, onder zoo moeilijke omstandigheden aan den dag gelegd. Steeds meer ziet men, in dat hun onrecht werd aangedaan. Wie eerst nog zwegen, be ginnen thans te spreken. Spoedig na onzen oproep getuigden de heer Van Marken en liet Vaderlandlater voegde zich daarbij mr. Krtiseman die, in opdracht van het Handelsblad, de zaak der stakers ter plaatse onderzocht. Mannen van allerlei richting, liberalen, anti-revolutionnaireri, radicalen, socialisten, eindelijk ook Roomsch-kutholieken erkenden, dat de firma Regout door de uit sluiting der zeven Bestuursleden «onverstan dig en onbillijk" heeft gehandeld. Over het prinoipieele punt bij deze staking betrokken: het ongeoorloofde om Bestuursleden te ont slaan, teneinde bet vereenigingsleven der werklieden te fnuiken, beerscht nagenoeg maar éen opinie in Nederlandde afkeuring daarvan is algemeen. Dat dan bet Nederlandsche Volk deze zijn veroordeeling van Regout's drijven bekrach- tige door de stakers te steunen, zóo lang, tot de firma haar fout inzie en, door haar woord terug te nemen, het onrecht en de schade herstelle haar werklieden aangedaan. De lirma Regout heeft zich tegenover het Nederlandsche Volk geplaatst; met vertrou wen roepen wij dus alle voorstanders van een verbetering van den toestand der werk lieden langs wettigen, geleidelijken, ordelijken weg, nogmaals tot krachtige medewerking op. Het Comité uit de 63 onderteekenaars van dm Oproep: Cu. R. KOU VELD. Du. EN. DENEKAMP. I». NOLT1NG. Amsterdam, 31 Juli '90. Geachte redactie Er is een eere-rnetaal voor militairen, waarop met llinke letters staat: «voormoed, beleid en trouw". Zelden was er schooner1 gelegenheid om dit eereteeken uit te reiken dan nu. na het moedig en beleidvol optreden van den com mandant van bet Remonte-depot te Millingen. En waar liet leger hier te lande zoo zeld zaam de gelegenheid geboden wordt om van een der bovenstaande deugden te doen blijken of in iets uit te blinken, zou bet misschien wel overweging verdienen commandant en manschappen te Millingen to beloonen. Heeft jhr. Reigersberg Versluys als com mandant niet getoond, dat hij trouw was aan zyn verplichting, door voor manschappen en paarden te zorgenheeft hij niet met beleid de redding der dieren, ondanks vol-

Amersfoortsche Courant | 1896 | | pagina 2