Maandag 17 Augustus 1896. No. 4589, 45e Jaargang. OP REIS. EIGEN BEHEER? noodlottig geheim. Binnenland. üitgave Firma A. H. VAN CLEEFF te Amer8ioort. Verschijnt Maandag- en Londerdagnamiddag niet gratis Zondagsblad. Abonnement per 3 maanden ƒ1 Franco Ser post ƒ1.15. Abonnement alleen op het Zondagsblad voor Amersfoort 40 ct., voor het binnenland 50 ct. pet maanden. Advertentiëu 16 regels 60 et.; elke regel meer 10 ct. Groote letters naar plaatsruimte. Legale-, oftlcieële- en onteigeningsadvert. por regel 15 et. Reclames per regel '25 ct. Afzonderlijke nummers 10 cent. Dienstaanbiedingen en aanvragen, uitsluitend voor- en betreffende de.i werkenden stand, van minstens 5 regels, in het Zondagsblad, per regel5 cent. Bij advertentiën van buiten de stad worden de incasseerkosten in rekening gebracht. Bureau KORTEGRACHT 56 Telephoon 19. Wij zijn gaarne bereid om, tegeu vergoeding van liet porto, aan goa- bonneerden, die voor korten of langen tijd op reis gaan. de Amersfoortsche Courant en de bladen welke zij door onze tussclienkomst ontvangen, na te zenden. Opgave van duidelijk adres is vol doende. (INGEZONDEN). In de Engineer komt een, ook voor Amers foort, merkwaardig artikel voor over het in eigen beheer hebben van gemeente inrich tingen, een artikel waarin de schrijver niets meer en niets minder beweert, dan dat men in Amerika waar men ons toch in alles zooveel vóór is allengs genoeg begint te krijgen van betgeen men hier en daar in de oude wereld nog pas gaat beproeven, en dat de groote meerderheid der steden, waar de gemeente zelve de gasverlichting exploi teert, het voorbeeld zal volgen van zooveele andere plaatsen, die haar inrichtingen reeds weer aan de particuliere nijverheid hebben overgedaan. Met opstel is een résumé van een voor dracht, gehouden in de vergadering van de «Street Lighting Convention" te New-Haven. Wij nemen daaruit het volgende over. Eigen beheer of concessie is hier te lande gedurende geruimen tijd een brandende qu.es- tie geweest en bijna telkens, wanneer een gemeente onvoldaan is met betrekking tot oen dienst der verlichting, bevelen de voor standers van eigen beheer dit aan, als het eenige middel, om een volmaaakt bevredi genden dienst, vooreen minimum van koslen, te verzekeren. In geheel tegenovergestelden zin heeft de heer A. R. Foote dit onderwerp behandeld in een zeer verdienstelijke voordracht, voor de conventie gehouden en waarin hij dit vraagstuk heult besproken. Bezwaarlijk meent hij zijn overtuigende argumenten of gegevens te vinden, pleitende voor het gemeentelijk bezit van een inrichting tot ver lichting of van eenige andere industrieele ondernemingen wanneer men de ervaring raadpleegt van een aantal steden, waar ver lichting van gemeentewege is ondernomen, dan zal de overtuiging, dat nijverheidsoniler- nemii gen eigenaardig in particuliere handen Feuilleton. behooren te zijn, aanmerkelijk versterkt worden. Uitgaande van het standpunt, dat het ge meentebelang eischt, dat de verlichting, of eenige andere dienst, de best mogelijke zij en tot den iaagsten prijs zij te verkrijgen, doet zich de vraag voor of aan den eisoh het best voldaan wordt door eigen beheer dan wel concessie? Het behoeft klaarblijke- lijk geen betoog, dat in een openbare be hoefte niet moet worden voorzien door het uitoefenen van een gemeentelijk monopolie, wanneer die voorziening, met gelijk voordeel voor de gebruikers, kan geschieden door het beheer van een industrieele maatschappij. Voor een groot deel is de gunst, waarin gemeentelijk beheer staat, te danken aan een heerschend, maar volmaakt ongemotiveerd vooroordeel tegen maatschappijen in het al gemeen en dit vooroordeel heeft (in Amerika) eeu aantal wetten in het leven geroepen tot regeling van het beheer en het bestuur van dier maatschappijen, welke, tot zekere grens, beleggingen in zulke maatschappijeu onzeker en onvoordeelig maken, behalve indien zij zeer hooge prijzen door de gebruikers doen betalen. Zal een publieke dienst tot den Iaagsten prijs gepresteerd worden, dan is het noodig dat de maatschappij, welke dien dienst levert, zoo weinig mogelijk tegengewerkt, belast, beperkt en belemmerd worde worden daar entegen voorwaarden van die strekking op gelegd, dan kan het gevolg daarvan niet an ders zijn dan dat het te leveren artikel ge houden wordt op eeu hoogeren prijs, dan hij in het andere geval zou behoeven te zijn. Niettegenstaande nu (in Amerika) een zeer beperkende wetgeving op maatschappijen bp- staat, waardoor haar exploitatiekosten worden vermeerderd, is het een feit, dat, in de meeste gevallen waar particuliere eu gein ;entelijke diensten concurreeren, 'le eerste gewoonlijk voorspoediger zijn, zoo ten aanzien van de goedkoopte van het artikel als wat betreft het voordeel der aandeelhouders. Wanneer oen gemeente geld belegt in eenige onder neming. dan moet zij zich de noodige fondsen verschuilen door liet verkoopen van obliga tion. Wordt nu bij oprichting, bijv. vaneen gasfabriek voor liet verstrekken van licht, warmte en beweegkracht, zoo voor openbaar als privaat gebruik, de prijs hoog genoeg gehouden om eenige winst af te werpen, dan vermeerdert die winst de kosten voor de verbruikers, ten bate van de belasting schuldige niet-verbruikers, misschien zelfs van forensen. Wordt daarentegen geen winst gemaakt, dan betalen de niet-verbruikers oen 55) Ilct kan niet, zeide de teruggekeerde zwerve ling ten slotte, Beatrix zelf zon mij verachten, wan- ik door zulk een middel baar liefde zou willen verkrijgen. Neen, neen, ik moet alle hoop op haar laten varendo eenige vrouw die ik ooit bemind heb en zal beminnen, is mij ontzegd, maar ik zal voor 't minst mijn eer gered hebben. Zelfs niet om Beatrix de mijne te mogen noemen, kan ik het leven van Gertrude verwoesten. Hij dejeuneerde op zijn kamer; daarna zeide hij tegen den kellner, dat hij een heer verwachtte, die hem over zaken zou komen spreken eu gaf het bevel, dien terstond binnen te laten. De namiddag ging voor Cecil zeer eentonig voorbij. Het was bijna een uitkomst voor hem. toen de kellner met twee lampen binnentrad, die hij aan weerszijden van den schoorsteen plaatste en hem zoodoende voor eenige minuten aan zijn droef ge peins onttrok. Tot dusverre heeft nog niemand naar mijnheer gevraagd, zeide de kellner eerbiedig. Neen, ik verwacht mijn vriend eerst tegen zes uur, antwoordde March. Laat hem terstond binnen en zorg er voor. dat wij niet gestoord worden. De kellner boog en begaf zich weer naar de be nedenverdieping. In de vestibule ontmoette hij een ouden gees telijke. Zijn gelaat was zachtzinnig en vriendelijk, '•ij" zilverwitte haren en zijn lange, witte baard boezemden den kellner eerbied in, en hij bleef dndeljjk staan, toen de oude man hem een toe ken gal'. zeker bedrag aan extra belasting ten bate van de verbruikers. Voorts is het een algemeen erkend feit, dat geld, door belasting opgebracht, door de stedelijke politici nooit zoo zuinig beheerd wordt als de fondsen, in ondernemingen be legd, beheerd wordt door hen, die hun kapitaal verdiend hebben en die de nood zakelijkheid beselfen het weder met groote i groote zorgvuldigheid uit te geven. Afge- scheiden nu van de theorie, dat hatulelsonder- i nemingen van deze soort, behooren tot de spheer van zaken van den particulieren i industrieel of den koopman, heeft de onder- I vinding in een groot aantal gevallen geleerd, dat steden, die licht-installaties hebben over- I genomen, in plaats van eenig voordeel tot stand te brengen, hetzij ten aanzien van de j verbetering der verlichting, hetzij ten aanzien der kosten daarvan, achteruit zijn gegaan j en, na eenige jaren eerlijk proefnemens, be- I vonden hebben, dat de beste politiek was, j hun stedelijke inrichtingen weder te verkoo- 'i pen en het beheer daarvan weer aan parti- culiere krachten over te geven. Tal van steden, die de gasfabriek in eigen I beheer hebben, leverden het bewijs, dat de 1 kosten per brander hooger zijn dan die, voor welke particulieren bereid zijn het licht te laveren, of welke particuliere maatschappijen in verschillende plaatsen in rekening brengen. I Over het algemeen is het zeer noodig een j groote reserve toe te passen ten aanzien van de cijfers, opgegeven als de kosten der ver lichting bij gemeentelijk beheer, aangezien een aantal posten, welke er bij behooren, j door politieke financiers herhaaldelijk worden I vergetendaaronder bijv. de waardevernain- j dering, die ten volle in de begrooting der j exploitatie-kosten moet worden opgenomen, j evenals de steenkolen en, zoo zij al wegge- laten wordt om met een zuinig beheer te kunnen pralen, niettemin moet er. te eeniger i tijd, voor worden betaald. Mede wordt, wan- I neer stedelijk en privaat beheer der verlich- ting vergeleken wordt, de post belastingen I geheel, doch ten onrechte, over liet hoofd gezien. Indien een stedelijke aanleg door een I particuliere maatschappij zou geëxploiteerd j worden, dan zouden de kosten der verlichting voor de stad verminderd worden met het 1 bedrag, dat die maatschappij aan de gemeente j in den vorm van belastingen, zou moeten betalen. I Door allerlei verbeteringen en tengevolge I van de concurrentie, zijn de kosten der ver- lichting in de laatste jaren en in verschillende I plaatsen, lager dan de helft der oorspronke- iijke. Te New-Haven bijv. was de prijs per Logeert hier ook een Engelsch heer. mr. March vroeg de geestelijke in vloeiend Frnnsch. Jawel mijnheer de abt antwoordde de kellner. j Is hij thuis Zeker, mijnheer de ambt, hij is boven op Stijn kamer. Mijn neer de abt is waarschijnlijk de be zoeker, dien inr. March verwacht? Ja ik beloofde hem, dat ik hij hem zou komen antwoordde de geestelijke. Wij hebben elkaar in I langen tijd, verscheidene jaren niet gezien en zullen wel veel met elkander te bespreken hebben. Wees zoo vriendelijk, mij zijn kamer te wijzenik zal mij zelf wel aandienen. De kellner ging den abt voor, drie verdiepingen op eu wees hem een deur aan het einde van een lange gang. De geestelijke dankte hem met vriendelijke woorden. Het viel den kellner op dat de abt zeer lang zaam liep, doch dat kwam hem. den leeftijd in aan merking genomen niet zoo vreemd "oor. Hij verwijderde zich dus en was weer op do be nedenverdieping toen de geestelijke de deur der kamer binnentrad. Het was half zes. Cecil zat voor den haard entaarde op de gloeiende kolen; hij wciischte wel, dat hij den tijd vleitgols i had kunnen geven en dat liet onaangename gesprek I net lord Chutterly reeds voorbij was toen eensklaps I de deur zonder ge'druisch werd geopend Hij gevoelde I als bij instinct dat hij niet meer alleen was en hij zag om. Droomde hij 1 Had hij zóo lang over het drama van Salton na gedacht, dat zijn brein hem een visioen voorspie gelde van dor. man, die daarin een hoofdrol had gespeeld. Een onbestemde angst hiel hem de keel als dichtgeschroefd. Daar vóór hem stond de eerbiedwaardige patriar chale gestalte, die zoo dikwijls in de plaatselijke bladen beschreven was eu die Beatrix hem zelf,eerst drie dagen geleden, als haar gevreesden vijand had aangewezen. Cecil was geen lafaard ontelbare, ontelbare malen had hij in verre landen wilde dieren moeten be vechten, elk gevaar had hij moedig in de oogen gezien, maar bij bet aanschouwen van dezen zonder lingen bezoeker verstijfde hem het bloed in de aderen. 1 lij trachtte te spreken om den indringer te vragen wat deze verlangde, maar zijn bevende lippen lieteu geen geluid door. Zijn ledematen schenen als verlamd. Het was hein onmogelijk, naar het schel koord te grijpen dat aan het andere einde van de kamer hing. Zijn oogen werden met bijna magne tische kracht door den binnentredende tot zich ge trokken. Ik ben gekomen om je mijn antwoord te brengen zeide hij. Luister. Ik trotseer je, iets tegen mij te doen, want wanneer ik deze kamer verlaat, dan zult gij machteloos zijnzie maar. Kón seconde lang fonkelde er iets als staal voor de oogen van Cecil Monk ton, en hij voelde een heftige stekende pijn in zijn borst. Hij wist, dat hij een messteek had ontvangen. De verlamming, het gevolg van den schrik, maakte hem machteloos tegen eeu vijand, die hem anders niet zoo gemakkelijk overwonnen zou hebbenhij slaakte een kreet, doch zóo zacht, dat die niet buiten de kamer kon gehoord worden, toen zonk zijn hoofd achterover, zijn oogen vielen dicht en als levenloos bleef hij in zijn fauteuil liggen. Eeu zegevierende grijnslach kwam op het gelaat van Ohatterly. Zijn werk was volbracht. Hij wachtte nog een oogenblik om te zien of zijn slachtoffer nog eenig toeken van leven gaf, maar Cecil verroerde zich niet meer en zijn gelaat werd reeds loodkleurig. Nu had Chaiferly geen tijd te verliezen. Hij rukte pruik en baard, die heiu zoo onkenbaar maakten, af, trok het lange priesterkleed uit en lamp aanvankelijk $327 per jaar, tegen 98 thans, en deze prijs is aanzienlijklager, dan in bijna al de steden in Amerika, waar eigen beheer is. Sommige steden geven weliswaar een nog lager cijfer op (als 40 of 50) per jaar, maar in alle gevallen, waarin deze pbenomenale cijfers worden vermeld, zijn, zonder onderscheid, eenige belangrijke fac toren van de wezenlijke kosten buiten reke ning gelaten. De heer Foote beweert, dat er in de Ver- eenigde Staten geen enkele stedelijke gas- aanleg bestaat, die het particulier kapitaal niet bereid zou zijn over te nemen en te exploiteeren voor denzelfden prijs, welken de exploitatie nu aan de gemeente kost en met behoud voor deze van al haar baten en voor rechte... Als nu dat het geval is, dan bewijst zulks, dat liet algemeen gevoelen onder de kapita listen is, dat er altijd nog ruimte overbluft voor eenige winst door zuiniger beheer. En uit het aantal inrichtingen in gemeentelijk beheer, die in particuliere handen zijn over gegaan, valt af te leiden, dat de meerderheid der overblijvende dezen weg zullen zoeken, wanneer zij op het gebied van dat beheer genoeg ondervinding zuilen hebben opgedaan. Nu moge Amersfoort met Amerika weinig meer gemeen hebben dan de vier beginletters, toch valt uit het bovenstaande wel iets af te leiden, misschien veel te leeren. LUX. ATJKH. Maandag werd uit Batavia aan het Nieuws van den Dag geseind »Er is twijfel over de richting van de vlucht van Toekoe Oemar. «Kolonel Stemfoort is met een bataljon in de Retiengbaai scheep gegaan om hem in Loliong te zoeken." Maandagavond werd het volgende officieele telegram medegedeeld. «Eergisteren vijand verdreven voorbij Se- neng in de heuvels ter weerszijden van het dal van Lamteb. Toekoe Oemar's benden ver spreid vooral bij Tjagoe tegenstand onder vonden. «Gesneuveld t-en Amboineesch fuselier gewond 2 Europcesche fuseliers en 44 in- landsche militairen. «Toekoe Oemar gevlucht naar Lehong, een landschap op de N.W. kust van Atjeh ten zuiden van Lepong, waarheen kolonel Stem- vertoonde zich nu in zijn gewone kleeding. Zijn ver momming, kleederen zoowel als pruik en baard, wieip hij in don hoek van de kamer, doch nu stond hij voor een bezwaar, waaraan hij nog niet gedacht had. A's abt droog hij een d.iekanten steekhij had I vergeten een ander hoofddeksel mee te nemen en I hij kon toch niet bloodshoofds het hotel verlaten j dat zou achterdocht wekken. Hij keek de kamer rond en slaakte een vreugdekreet, ioen hij aan een I kleerenstandaard bij de deur, eeu hoed van zijn slachtoffer zag hangen. Dien zette hij op, verliet vervolgens de kamer, sloot de deur eu nam de sleutel mee. Het toeval diende hem. Er was juist table-d' höte, zoodat gasten en reizigers in de eetzaal bijeen waren en Jord Cbatterly niemand ontmoette, noch in de gangen noch in de vestibule ook de portier, die dagelijks zooveel menschen in en uit zag gaan, sloeg weinig acht op hem. Met bewonderenswaardige zelfbeheersching richtte hij nog een onverschillig vraag tot dezen, ging toen de straat op, wandelde rustig tot aan den hoek van een zijstraat, riep daar een rijtuig aan, stapte I in en beval den koetsier naar het Noorderstation te 1 rijden. Toen hij daar aankwam, wachtte een knecht uit i het hotel, waar lord Cbatterly gelogeerd had, hem reeds met zijn bagage. Wie zou dezen voornamen reiziger verdacht hebben van den moord, die eerst laat den avond in de rue I de Richelieu otndekt werd? Toen de kellner na op zijn herhaald kloppen geen gehoor gekregen te hebben, de kamerdeur van j inr. March opende en daar den logeergast voordood j in zijn stoel vond, stapte lord Cbatterly te Calais uit den trein, wandelde naar de. kade en begaf zich aan boord van een stoomboot, die hem naar Dover zou 1 overbrengen. I l Wordt vervolgd)

Amersfoortsche Courant | 1896 | | pagina 1