Stadsnieuws. foort zich gistere» met een bataljon inscheepte uit de Retienbaai. «Gezondheid en geest der troepen uit stekend." Aan de N. Rolt. Ct. werd geseind «Men zegt. dat Toekoe Baid zijn onder werping heeft aangeboden." Die onderwerping, zegt liet blad, is een goed teeken, niet zoozeer omdat hij een waardevolle aanwinst zal zijn voor ons be stuur. want onvertrouwbaarder persoon dan hij is er onder de machthebbenden op Atjeh niet te vinden, maar omdat er uit blijkt dat hij ons als den machtigsten erkent. Generaal Van der Heyden verbande hem indertijd Generaal Demmeni riep hem terug onder generaal Deykerhofl' speelde hij weder dubbelzinnig spel. "Nimmer vernam men,dat hij voor de 400 gulden tractement, die hij vroeger per maand genoot, ietsjuan belang te onzen behoeve uitvoerde." Een tweede telegram aan dat blad is van den volgenden inhoud «Onze troepen verlaten Leliong. Zij on dervonden weinig tegenstand. Eén minder werd gedood, i minderen werden gewond. De kapitein der infanterie E. 11. van Thiol, werd licht gewond." Zaterdag werd het volgende oflicieele tele gram bekend gemaakt «Toekoe Oémar in Lehong vervolgd, vluchtte door een bergpas in de richting van Lambesoi. Een gevecht vond plaats met Oemar's achterhoede, die een sterke he jvcl- stelling had ingenomen. Eén Afrikaansch fuselier gesneuveldeen officier en drie Kuro- peescbe fuseliers gewond. «De vestiging van Demur vernield. «Troepen alle teruggekeerd." De vriend is 'tdus weer ontkomen: hem nu gevangen te nemen is ondoenlijk, tenzij hij door zijn landslieden verraden wordt., maar dat is niet te gelooven. In Maart 1895 vormde zich te Batavia een commissie, bestaande uit overste A. 11. W. Scheuer, den majoor der artillerie G. Feuil- letuu de Bruyn en den gepens. kapitein der infanterie L." van Vleuten, met liet doel oni te trachten den pastoor Verbraak, als bewijs van erkentelijkheid van hot Neder- landsi-b-ludische leger, voor zijn twintigjarige toewijding en plichtsbetrachting in Atjeh, een passend huldeblijk en geschenk aan te bieden. De commissie verzond een circulaire aan alle militaire commandanten in Xed.-Indië met de noodigc inteekenlijsten, en het doel werd ten volle bereikt. In de maanden tus- sclien Maart en Juli 1895 werd ingezameld f'2OG7.30 uit alle oorden van deri Archipel, en daaronder zelfs bijdragen van nu in Europa aanwezige gepensionneerde en gegageerde officieren on minderen, tot het N.-L leger behoord hebbende. Deze som is bijeenge bracht door officieren en soldaten van alle rangen, buiten het garnizoen van Atjeh, dat zelfstandig aan pastoor Verbraak een stoffe lijk bewijs van dankbaarheid heeft gegeven. |)e lieer Van Vleuten deelt in het Bal. Hdblad. mede. dat in Europa zijn aange kocht, in overleg met monseigneur 'vV. .1. Staal en pastoor Wenneker, een kostbare miskelk mot schenkkannen, benevens Brevier en Missaal, beide prachtuitgaven: de boeken arriveerden in April to Batavia, de miskelk eerst in Juli. Op den voet der kelk staat gegraveerd: «Aan Pastoor II. C. Verbraak 1874 Atjeh 1894. Uit erkentelijkheid voor toewijding plichtsbetrachting. Het Nederlandsch-Indis; he leger." De geschenken worden te Batavia eenige dagen ten toon gesteld en zullen daarna aan den civiel en militairen bevelhebber in Atjeh verzonden worden, met verzoek die door een commissie aan pastoor Verbraak namens het geheele Ned.-Jnd. leger te doen aanbieden. Tevens zullen daarbij gevoegd worden de na aftrek der onvermijdelijke onkosten restee- rende gelden, ten einde den pastoor in de gelegenheid te stellen de noodige verfraaiin gen en verbeteringen aan te brengen aan zijn kerk bij Kotu-Rudja. en zijn leerlingen en catechisanten feestelijk te onthalen, opdat dn dag der aanbieding in waarheid worde een feestelijke dag voor pastoor Verbraak. Verschenen is het Rageeringsantvvoord op het verslag der Eerste Kamer over de Kies wet. We ontleenen daaraan het volgende: Door do onveranderde handhaving van de hoofd beginselen van hel omwerp inoem de Minister tc hebben gehandeld in den geest van do Eerste Ka- hier, die do Roger-ring steeds steunde. Vervolgons wordt verklaard waarom voor splitsing van do kiesrechtregeling in de ontworpen geen goede grond bestond, waartegenover de Regering echter erkent de volkomen vrijheid van <le Kamer om zelfstandig over liet ontwerp te beslissen, Voorts betoogt de Minister, dut door liet ontwerp de («rondweia-herzioning van 1HS7 overeenkomstig haren geest en bedoeling wordtuiingeviild. Geschied de dit niet. de regeling van 18#7 zou inpopulair blijven, waardoor mm onze staatsinstellingen een ongewenselite onvastheid wierd gegeven. Dat de grieven tegen een uitgebreid kiesrecht door de ver meerdering van het aantal kiezers niet veranderen, kan geen bezwaar logen het ontwerp zijn, dat voor komen wil dat. een belangrijk deel van do oeeono- miseh zelfstandige burgerij wettelijke bevoegdheid zou missen om voor zijn wettelyke belangen te waken. De verschillende bezwaren, in de afdoelingen ont wikkeld. beantwoordende, dooi de Minister uitkomen, dat het ontwerp evenzeer al- aan den kleinen onder nemer, aan den loontrekkende, die op redelijke wijze voor zich en de zijnen kan zorgen, kiesrecht ver zekert dat van do uitbreiding ten opzichte van de groepeering der partijen, in vergelijking van de tegen woordig ontredderde partijen, stellig verbetering te verwachten is, te eerder, daar de pogingen om bij de eerste verkiezing opnieuw het kiesrecht-vraagstuk tot „shibboleth" te maken, ijdel zullen blijken. De Minister voorziet een gunstigen invloed van den voorgesteidcu maatregel. Ten aanzien van de vrees, in de Eerste Kamer geuit, dat clerikalo en proteetionnistische stroomin gen zich bij kiesrecht-uitbreiding in toenemende mate zullen doen gelden, zegt de Minister, dat hij, voorstander van do onzijdigheid van den Staat in geloofszaken en van handelsvrijheid, elke verande ring in do richting van ons Staatsbeleid te dezen opzichte zou betreuren. Hij acht het daarom een groot voordeel, dat de Eerste Kamer, samengesteld als zij tegenwoordig is, weerstand kan bieden aan oen niet gerijpte volksovertuiging. Uit 's Ministers verdere antwoorden valt verder liet volgende aan te stippen Vooral voor de Kroon is het wensclielijk dat niet het „pays-légal", maar het werkelijke volk beslist. Ongerechtvaardigde beperking van kiesrecht aclir de Minister bedenkelijker dan dat een gevaarlijke rich ting zich op légale wijze in haar volle kracht doet kennen, en dienovereenkomstig invloed op het Staatsbestuur uitoefent. Doel van het wetsontwerp is, te bevorderen, dat de Staten-generaal in waar heid en niet enkel bij wetduiding Volksvertegen woordiging zijn, en dat de Kroon met een ware Volksvertegenwoordiging, niet met een tusschen Kroon en Volk geschoven in her volk niet worte lend Staatslichaam, het Landsbelang behandelt en het Grondwettig gemeenoverleg pleegt. De Minister beschouwt het als een hoofdverdien ste van liet ontwerp, dat, waar aan do eene zijde bij de opmaking der kiezerslijsten zooveel mogelijk van de belasting-kohieren partij getrokken wordt, ander zijds het kiesrecht onathankelijk van liet liseaal recht blijft bestaan. Ook wijst hij als een lichtzijde aan, dat eigen aangifte in den regel kan worden geischt, en hij ontkent, dat in liet ontwerp van een eigen lijken census sprake is. Ten aanzien van het inko men uit dienstbetrekkingen vreest hij geen misbrui ken hij verwacht vele aangiften als capaeiteiien- kiczer. en voert verschillende gronden aan voor zijn overtuiging, dat liet. niet mogelijk zou zijn, liet kiezerslichaiiiu voor de Gemeenteraden aanmerkelijk beperkter te houden dun voor do Tweede Kamer ei, de Provinciale Staten. Hij weet mede te deelcn, dut de beslissing in zake het gemeentelijk kiesrecht in groote mate bevrediging heeft "crwekt. In ant woord op liet tot de Regeering gedaau verzoek deelt hij mede, dat. do herziening van liet Gemeentelijk belastingstelsel bij den Read van State aanhangig is. het ontwerp geen bijzondere waarborgen bevat tegen eenig, naar aanleiding van de regeling van liet gemeentelijk kiesrecht, geducht gevaar, maar dat daarin wel een stellige bepaling gevonden wordt omtrent de mate, waarin de hoofdelijke omslagen progossicf mogen worden ingericht. Invoering van het- eandidnatstelsel en liet couloirstclscl blijft de Minister volkomen grondwettig achten. De kosten, welke de toepassing der wet voor de gemeenten na zich zal slepen, zullen door vereen voudiging van het verkiczingswerk in menig opzicht niet zoo groot zijn als men algemeen wel denkt. De Regeoring koestert niet de vrees, dat de Bur gemeesters zullen tekort schieten in do vervulling dor schijnbaar ingewikkelde taak, hun hij dit, ont werp opgelegd. De leden van de Eerste Kinnet* der Stu- t en-Generaal zijn bijeengeroepen tegen Woensdag 2 September e. k. des avonds te half negen. Onlangs werd —aldus bericht Ons Val,-blad de volgende aankondiging door een bak ker te Seheveningen gedaan. N;t een opgaaf te hebben gedaan van onmo gelijke prijzen, eenige centen minder dan lere bakkers natuurlijk, sluit bij zijn aan kondiging als volgt «Een ieder zal moeten bekennen, datzulk een groote afslag voor elk een groot voor- I oplevert, doch bovendien laat ik in een groote partij brood kwartjes bakken, alleen op den dag van opening, zoodat men dan de kans heeft, brooa te koopen en geld toe te krijgen." Te Rotterdam is weder een winkelier ge plukt door een persoon, die muntstukken vroeg mei een bepaalden beeldenaar. Nadat bij welwillend hieraan had voldaan en tie koper hetri had helpen zoeken naar guldens met het beeld der Koningin, bleek, dat hij voor f 20 was opgelicht,. Klaagt men algemeen over de droogte, te Meeden (Gron.) moet het wel heel erg zijn. In maanden heelt, het daar niet geregend. Dientengevolge is nergens meer een druppel water iu do slootcnputten en regenbakken houden sinds lang staking, 't Gras in de weiden is totaal verbrander wordt reeds up stal gezet. «Droge jaren, zegt men. vallen altijd mee": maar "t is nu te erg. Onder de landloupers, die Vrijdag weder voor de rechtbank te Utrecht terecht ston den, meerendeels reeds in de bedelaars kolonie waren geweest en wier verschijning te dezer plaatse zooals gewoonlijk liet geval is hoofdzakelijk aan misbruik van sterkedrank moet worden geweten, bevond zich ook een translateur in 't Fransch, Duitscli en Portu- geosch, die ooit reeds eenige malen in dc kolonie was geweest, en thans opnieuw voor geruimen lijd daarheen zal worden opgezon den. 't Is treurig. Te Rijswijk bij VVnudrichem zijn verleden week een jongetje van 10 en en een meisje van tr> jaar in ondertrouw opgenomen 01' ze nog schoolgaan 7 Dat er toch iri-slechte mensehèti zjjn. daar van geeft het Utrcchlsch Dat/blad we n* een staaltje in bet volgende bericht «Vrienden in nood. 82 iri een lood is een oud spreekwoord, maar dat het ook waar is, ondervond dezer dagen hier een braaf meisje, dat door den dood barer moe der zich wat verlaten en eenzaam bevond. Gelukkig achtte zij het daarom, een goede vriendin gevonden te hebben, die haar in alles scheen te willen helpen, alles met haar scheen te willen deelen, zelfs het bed ja, zelfs nog verder ging, en den wel voorzienen spaarpot van haar hulpbehoevende vriendin heimelijk wegnam, waaruitzij zich ongemerkt 70 gulden toeeigende, welk geld zij besteedde voor aankoop van kleedingstukken, terwijl zij de rest verkwistte. Dit is eon treurig geval voor de bestolene, 'lie door werk- en spaarzaamheid bet spaarpotje voor een ge heel ander en beter doel bestemd had. De rijks-politie is in de zaak betrokken, en de vingervlugge julTer heeft nu te wachten, dat men haar gelegenheid geven zal, haar slechte daad op een plaats van stilte en afzondering te kunnen overdenken en betreuren. Maar daarmee heeft het meisje haar geld nog niet terug. Onder bet opschrift «Eene reden van schoolverzuim" deelt het yieuwc Schoolblad het volgende verhaal mede van een voorval dat een der redacteuren van het blad. dus denkelijk aan liet hoofd eencr school te Am sterdam. inoet overkomen zijn. Een jongen uiteen der middenklassen bleet onlangs een dag uit de school. Op mijne vraag naar de reden van dit verzuim deelde hij den volgenden dag rnee, dat zijn vader bekeurd was en voor den kantonrechter had moeten komen, «en toen mocht hij; ereis met vader mee." De vorige week bleef hij verscheiden dagen achtereen weg. Ziek was hij niet, verklaarden zijn mede-scholieren. Een briefje, naar zijn huis gezonden, bracht licht. Vader schreef terug: «MijnheerJ ik heb een café zonder «vergunning", nu zit de politie mij zoo op het lijf, dat ik den jongen te huis moet houden om op dat soort van mensclien te letten. Het leeren va:: mijn jongen moet dan maar lijden voor mijn brood." Ik ging er been en vond den jongen in de koffiekamer, die door een houten schot van 't voorhuis gescheiden was. Kwam er nu verdacht vezoek, een metselaar of een zeeman bv. waarin de kastelein een vermom den politieagent vermoedde, dan trok hij aan een belletje, en 't knaapje moest dan in de gleagkamer vlug de jenevurglaasjes doen verdwijnen. liet baatte weinig, of ik tien man't onge oorloofde van zijn handelswijze onder oog bracht. De handel was door Thorbccke vrij gemaakt, verklaarde hij, en niemand mocht hem beletten te verknopen. Meer indruk maakte het, toen ik hein wees op de slechte omgeving, waarin zijn kind thans dagelijks verkeerde, en vroeg wat er van den jongen worden moest, als hij nu reeds de school voor de kroeg verruilde. Geholpen door de moeder, kreeg ik den man eindelijk zoover, dat hij beloofde, 't kind weer naar school te zullen zenden en reeds wilde ik vertrekken, toen zijn vrouw hein aanstootte en hij mij vriendelijk vroeg: «Zal 'k u een cognagje inschenken, meneer.'" De maandelijksche Zendingsbidstond zal morgenavond om 8 uur gehouden worden iu Do Zaaier. De commies der posterijen en telegraphic 11. A. van der Meulen wordt 1 September van hier overgeplaatst naurs'-Herwgenbosch en vervangen door den commies H. van der Meijden, werkzaam ten Postkantore te Vlis- singen. De commies der telègraphie B. J. Wind- sant wordt op dien datum overgeplaatst naar Gouda. Aanstaanden Donderdagavond zal de tirn- merüeden-vereeniging «Streven naar Verbe tering", in de bovenzaal van Ca/é Bclhmic, Eeusderweg, een openbare vergadering hou den. Onderwerp: Minimum loon en maximale werktijd. We willen nog even herinneren dat» Flo- ralia" Donderdag 20 Augustus van half twee tot half vijf iu den tuin achter «De Arend" haar gewone jaarlijksche tentoonstelling van planten houdt. Ter Donderdagavond gehouden vergadering van hel plaatselijk Departement der Maat schappij tot Nut. van 't. Algemeen werd in de vacature-Ten bergen gekozen tot lid van het Bestuur do heer A. M. Tromp van Holst, en in du vacature-Spaanstra tot lid van de Commissie der Spaarbank dc lieer II. van Es veld Rzn. De heer Tromp beeft bedankt, de heer Van Esveld beeft de be noeming aangenomen. De beslissing over hot voorstel van de Commissie der Spaarbank tot liquidatie dier instelling word aangehouden tot de September- vergadering omdat door de vacantiën als anderszins te weinig leden tor ver<n- lering waren om gevoeglijk in een zóo belung- ion beslissing te kunnen namen. aak i Bij het, toelatings-examen voor dc Kon Militaire Academie tc Breda zijn o. a. ge slaagd de volgende stadgenoolenvoor ïu- fantcrie h. t. I. F. IJ. Drager, voor artillerie h. t. I. S. G. N. Pieter, van de Cadettenschool I te Alkmaar. i Bij liet groote wielersportfeest, gister on- I danks hot zeer ongunstige weder op «Sons- i beek" bij Arnhem gehouden, verwierf onze j stadgenoot de lieer II. Gerritsen den len prijs (verguld zilveren medaille) in den wed- I strijd met hindernissen. i Met alle indrukwekkende plechtigheid eener I militaire begrafenis werd hedenochtend het stoflelijk hulsel van don Donderdagochtend zoo plotseling overleden remonte-rijder Veen- hof op dc Algemeene begraafplaats ter aarde besteld. I De baar was, behalve met den kolbak en 1 de sabel van den overledene, gedekt met zes I prachtige kransen, oen van zijn instructeurs, I een van de onderofficieren, éen van de kame raden en een van de korporaals en bet onafgericht personeel vanhet depot-escadron Ie regiment huzaren, éen van de krijgsmak- i kers van het escadron ordonnansen en éen j van de kameraden der Rij- en hoefsmid- school. j Op het kerkhof wachtte de stafmuziek van I het 5e regiment infanterie, welke de kist onder treurmuziek naar de groeve leidde en, toen deze aan den schoot der aarde was toe- I vertrouwd, een koraal aanhief. Aan dc geopende groeve sprak majoor A, i A. graaf Van Limburg Stirum een hartelijk woord, waarin hij Veenhof ten voorbeeld stelde aan de aanwezigen, wier levensdraad j even plotseling kou worden afgesneden als I de zijne. 11ij is, zeide spr., gestorven bij de I vervulling van z(jn plicht, die hij steeds met I voorbeeldige» ijver betrachtte; zijn loven is I zóo geweest, dat hij met, een gerust geweten den dood is ingegaan, i Nadat de familieleden, de officieren en de i krijgsmakkers er waren zeer vele en van alle wapens op den doodenakkereen schep j aarde op de kist hadden gestrooid, dankte j luitenant Van Harpen Knijper, commandant van het eere-escorte, namens den diepbe- droefden vader voor de eer aan den braven militair bewezen. I Toen Vrijdagochtend bet 5e regiment in- l fanterio op zijn marsch naar Baarn bij het I Koninklijk lustslot Soestdijk gekomen was, I kreeg hei toegang tot liet gedeelte van het 1 park dat vóór liet paleis gelegen is en defi leerde daar onder de tonen der stafmuziek voor Uil. MM., die met II. 1). gevolg op liet hordes deze spontane huldebetuiging in ont vangst namen. IIII. MM. onderhielden zich eenige oogen- blikken met kolonel De Petit, die den troep commandeerde. De kapiteins J. S. Wernas en J. Stroeve, van het 5o regiment infanterie hier, hebben zich beschikbaar gesteld om gedurende 2 jaar te worden gedetacheerd bij de land macht in Suriname. Luitenant W. F. van den Oudendijk Pie- terse. van liet no regiment bier, is ontheven uit zijn functie van luitenant voor speciale diensten on wordt ingedeeld bij de 1 com pagnie 1 bataljon. De 2c luitenant S. Heimel, van het Ie regiment infanterie te Den Helder, is met ingang van 1 September overgeplaatst bij bet 5e regiment infanterie hier. De vier bij het 5c. regiment infanterie nieuwbenoemde 2e luitenants, herkomstig van de Kon. Militaire Academie te Breda, zullen Zaterdag 29 dezer worden beëedigd en in functie gesteld zij worden ingedeeld bij de bataljons hier in garnizoen. I Door den kolonel-commandant van het ;»o regiment, infanterie zijn bevorderd tot j sergeant-titulair de korporaals F. Bremer, j J- D. Eggink II. van Valkenburg en VV. Soeterik tot reserve-onderofficier de reserve- korporaals K. A. Beresteijn en C. II. B. de j Korveitot, reserve-korporaal de adspirant- I vaandrig J. Bosman. De onderofficieren en minderen van het ->e regiment infanterie, die deelnemen aan j de manoeuvres, zullen o.a. het reserve-ration meedragen, bestaande uil 0.,'! K.G. verduur zaamd vleesrh en (1.5 K.G. scheepsbeschuit. Maar zullen ze óok een lloschje vin. op. arom. meenemen I tVVare wel te wenschen, want het veen- en oci'lioudend water in die streken zal hun, als ze liet ongemengd drinken, heel wat i «lielzeerte' bezorgen, de meer lastige dan gevaarlijke kwaal van dien naam, waarmee ieder niol.-ingeborene daar onvermijdelijk i kennis maakt. Waarom zouden we niet voldoen aan het verzoek oni do aandacht van lezeressen en lezers te vestigen op de in dit nummer voorkomende advertentie van de Bonus-thee? De theeverkoopers hier ter stede zullen er wel niet tegen hebben en de koopei's zullen wel met zichzelf te raden gaan eer ze een llinke bestelling doen. Toch wordt het product van de firma Li enz. zeer geroemd om zijn onovertroffen kwaliteit, geur en waterhoudendheid (een goede eigenschap voor kostscholen en thoe- I visite houdende luiden.) En boven en be- I behalve dat alles geelt het koopen dier thee

Amersfoortsche Courant | 1896 | | pagina 2