Maandag 24 Augustus 1896. No. 4591, 45e Jaargang. Binnenland. Een noodlottig geheim. Ditgave Firma A. H. VAN CLEEFF te Amersfoort. Verschijnt Maandag- en Donderdagnamiddag met gratis Zondagihlad. Abonnement por 8 maanden 1.Franco por post ƒ1.15. Abonnement Alleen op hot Zondagsblad voor Amersfoort 40 et., voor het binnenland 50 et. not maanden. Advcrientiën 1—0 regels 00 ct.elke regel meer 10 et. Grooto lettors nnnr plaatsruimte. Legale-, oUleicële- en ontoigeniugsadvort. por regel 15 ot. Reclames per regel 25 ot. AJzowlerlijke nummer* 10 cent. Dienstaanbiedingen en aanvragen, uitsluitend -*— Zondagsblad, per regel Bij en betreffende den werkenden stand, van minstens 5 regels, In hot S cent. dvertentiën van buiten de stad worden de incasseerkosten in rekening gebracht. Bureau KORTEGRACHT 56 Tolephoon 10. A Ijeli— Lombok. Het Vrijdag aan het Departement van Ko loniën ontvangen officieels telegram over de Atjeh-aangelegenheden luidt «Tijdelijke posten Doekit Lamtjotig en heu veltop Daman als onnoodig opgeheven. Voor de vestiging van een colonne beoosten Tjot- Mantjang, tot hei. bebeersehen der XXVI Moe kim en dor V Moekim Montassik, leverde de bevolking der XXVI Moelrims klapperstam- men". Verder bevat het telegram de volgende mededeeling omtrent de gebeurtenissen op Lombok «Bende Praja belangrijke verliezen toege bracht door militaire patrouille, waarvan vier militairen beneden den rang van officier gewond werden." De correspondent der N. Rolt, Cl. seinde Visdag «Batoe lilian op Lombok werd door den vijand verbrand. Len patrouille'van ons werd omsingeld en gedurende drie uren beschoten. Vier minderen van ons werden gewond, Óen gedood. De vijand had zes dooden. »De resident is op Lombok aangekomen." De correspondent der N. Rolt, Ct, te Ba tavia seinde Zaterdag over Atjeh «Morgen gaan vier bataljons naar de XXII Moekims, naar liet gebied van Toekoe Baid." Het blad teekent hierbij aan Uit dit telegram blijkt, dal van de onder werping van Toekoe Baid, waarvan in een vorig telegram sprake was, niets gekomen is. Volgens ue Indische bladen beeft deze At jeh expeditie ons tot half Juli reeds 813 'dooden en gewonden gekost. Het weekblad Lustige Blatter heeft do volgende dichterlijke ontboezeming: Die Hollander in Atjeh. Trotz schworcr droiundzwanzig-jiihrgcr Kricgo. Bringt Euch die Sundu Insel kleine Siege Drum schout de» Vaterlandes Portmonec, Uud sagt der Insel Sumatra „Adjoh De Huisvrouw wekt de de vrouwen van Nederland op om bij de inhuldiging van Koningin Wilhelmina aan II. D. een hulde blijk aan te bieden van Haar vrouwelijke onderdanen afzonderlijk. Het blad hoopt, dat er vrouwen zullen op staan om hot initiatief te nemen. Het gebeurt wel eens, dat buren moer van ons huisgezin weten althans ineenen te weten, dan ons '/.elven bekend is. Zoo bericht nu de Pall Mall weer, dat de volgende maand de Feuilleton. 57) Die kunnen haar geen kwand gedaan hebben, zeide dokter Bardon peinzend. Nu wij zullen ons besl doen om haar weer gezond te manen. Kort nadat doktor Bardon hot huis verlaten had, kwam vrouw Kemp de ziekenkamer binnen en zeido tegen lady Ford, dat niemand miudor dan lord Chutterly naar de zieke kwam vernomen. Het was Maandajf en nauwelijks ueht-ou-veertig uren geleden, dat hy Cecil Monkton zwaar verwond, als levenloos in een vreemde stad op de kamer in een vreemd hotel had achtergelaten, maar toch verried lord Ohntterly geen spoor van gewetens wroeging. Hij zeide op kalmcn toon togen zijn tante, dat hij hier voorby moest oj» weg nnnr hel slation te Salton, waarheen hij zich begaf oiu cenige gaston al' te halen, en dat hy daarom even op Elm-Cottuge had laten stilhouden om naar den toestand van miss Charles to vragen. Lady Edith was vorwondord en zo6 gunstig ge stemd over dit blyk van belangstelling, datzy liynu hoos word op Kenneth, toen deze zijn neef schier mot geen groet verwaardigde. Zij volgde getrouw do voorschriften van don dokter en daarom wachtte zij er zioh wel voor, zich een woord over vergiftiging te laten ontvallen zij zeide, dal miss Charles wel ernstig ongesteld was, maar dat ur tool» alle hoop was haar te redden. Men vertelde op liet kasteel, dat zij reeds Op sterven lug, zeide lord Clintterly ernstig, dat heelt ons to meer verwonderd daar zij gisteren, toen zij bij ons lunchte, nog volkomen gezond was, Zy heelt inderdaad een oogonblik in levons- verloving zal worden gevierd van onze Ko ningin met Prins Bernard van Saksen-Wei- Wij zullen met het aanemen van dit be richt maar wachten tot wij het vernemen van een zijde, die beter op de hoogte kan zijn dan het Engelsche blad. Naar tnen verneemt, wordt aan het Mi nisterie van Financiën de laatste hand ge legd aan een Ontwerp van wet betreffende de belasting op rijwielen, in en buiten be roep gehouden. Weder heeft de Munt van het Koninkrijk tier Nederlanden een geldstuk geslagen en in omloop gebracht, dat getuigenis aflegt van de onverantwoordelijke slordigheid waar mede tegenwoordig de stempels onzer munten worden vervaardigd. Thans geldt het niet den beeldenaar der Koningin, ook niet het kantschrift, maar wel het eenvoudigste gedeelte van den stempel, nl. de letters en cijfers der tegenzijde. Bij een gedeelte'der nieuwe kwartjes ont breekt van de »N" in het onmogelijke woord «Cents" de voet der eerste verticale lijn terwijl het jaartal 1890 bij alle kwartjes ui termate gebrekkig is. De 1 en de 8 staan goedde negen is dikker, honger of zwaar der, zoo als men hetnoe men wil, staat te ver van de andere cijfers en helt n. b. naar rechts over, terwijl de 0, van een zelfde type als de 0, verticaal staat en dus vlak bij" dc 9, Achter het jaartal staat een minimaal iipiint- ie" Vergelijkt men het tegenwoordige geld met dat wat vroeger o. a. op de munt van Hol land te Dordrecht werd geslagen dan maakt hot hedendaagsehe rnuntineeslerswerk een zeer povere figuur otn de eenvoudige reden dat liet, daarmede vergeleken, zeer onartis tiek en buitengewoon slordig is. Toen bijna anderhalf jaar geloden de ge- pension neerde kapitein van het. O.-l. leger Jan van Vulpen werd veroordeeld wegens diefstal van effecten ten nadeele zijner.... schoonmoeder konden, wie hem gekend heb ben, niet aan zijn schuld gelooven. Thans is zijn onschuld zonneklaar gebleken uit bet verzoek om gratie door die schoon moeder ingediend aan H. M. de Koningin- Regentes. Het bevat éen dnorloopende zelfbeschul diging van de adressante en daarmede een volledige en schitterende rehabilitatie van den droevig bezochten schoonzoon. Na uiteengezet te hebben hoe de verhou ding: tol haar schoonzoon was, zegt, zij o.a. gevaar vorkoord, antwoordde lady Ford, inaar zij i» nu weer veel beier en dokter Banton i« er van overtuigd, dat hij haar spoedig zal genezen. En hooft zij nu alles wat noodig is Is or niets wat wij haar kunnen zenden t Dank u. Gertrude hoeft mij eon mandje druiven voor haar moegegeven voor luit geval zij daarnaar begeerte mocht hebben. Olmttorly zette oen klein mandje op de tafel. Eensklaps vroeg Kenneth, die nog geen woord gesproken had Hoe is het mot lady Gertrude? Ik hol) huur sedert haar terugkeer nog niet gezien. Gertrude is zoor wol, ant woordde Olmttorly koel. Wees zoo goed, tante Edith, wanneer u iets voor de patiënte noodig hebt, naar liet kasteel te zenden. Mot deze woorden ging hij heen oil lady Edith zeide tegen haar zoon Nu zou ik touh nooit willen gelooven, dat Ghatterly zoo voorkomend wezen kon. Kenneth antwoordde niet: hy was bozig do drui ven, die zijn neef meegebracht luid, iu een panier to pakken, alsof hij zo wilde meenomen en liet ledige mandje by miss' Charles aohtorlatun. Konneth, myu jongen, wat doe jo daar vroeg lady Edith verbaasd. Ik zal doktor Bardon vragen ofhfj die druiven eons onderzoeken wil, antwoordde Konnoth op zon derlingen toon. My bevallen dio vruchten niet, Zy zijn niet op Clintterly gegroeid; er ia ook geen wijn gaard op hot kasteel en onze neef zal wol niet veel vorstand van ooft hobbcu, zoodat do koopman hom wel eens heeft kunnen bedriegen. -- Konneth I Er lag zoowel drooflioid al» verwijt iudosteinvnn lady Edith. Zij was veel te scherpzinnig om zich door dat voorwendsel to laten misleiden en zij be greep, zoo goed alsof Konnoth het mot ronde woor- dou gezegd had, dat hij zyn neef verdacht. «dat zij na al het gebeurde het helderst inzicht draagt, dat nimmer eenig oogmerk tot wederrechtelijke toeëigening der eifecten de .drijfveer is geweest van de handelingen van haar schoonzoon, ja dat sleelus door on tengevolge zijner gedragingen alleen, haar nu nog kan worden gegeven, wat haar vóór al het, gebuurde, krachtens het tusschen bon bestaande covenant toekwam, terwijl ''-Ü volle vertrouwt niet, alleen, maar overtuigd is, dat deze, mocht op requestrantes oerbio- digst verzoek nog worden hersteld wat nog hersteld kan worden, haar geven zal, waarop zij vóór diens veroordeelingen rechtens als moeder aanspraak maken kon." Zij deelt voorts mede, «dat zij reeds lang haar op vordering der overige door hour destijds ook opgeëisciito goederen heeft teruggenomen en ingetrokken, onder schriftelijke erkenning, dut die goederen door' huur aan haar kinderen deels" waren ten geschenke gegeven, deels tot gebruik in de huishouding blijvend waren afgestaan, deels oorspronkelijk liet persoon lijk eigendom waren van haar dochter en haar schoonzoon." Zij betreurt ton zeerste dezen loop van zaken, en doolt o.a. mede «dat zij eerst titans tot het volle bewustzijn is gekomen, dat /.ij niet dun in oogonblikken van ver standsverbijstering dat noodlot en dieonuit- wischbure schande heeft kunnen brengen over dongene, voor wien zij nimmer anders dan een genegenheid koesterde, als Ware hij haar eigen zoon en die daardoor tevens het levensgeluk van haar cenig kind heeft kunnen verwoesten. Dat slechts een kunst-1 matig aangekweekte vorblttering tegenover huur kinderen, gepaard aan haar destijds geschokt zenuwgestel en den uiterst opge wonden toestand, waarin zij door vreemden, blijkbaar machtig op haar werkenden invloed was gebracht, en waardoor zelfs haar geest vermogens zijn gekreukt geworden zoo danig, helaas, dut zij als krankzinnig naar het gesticht te 's-Gravenliage is moeten wor den getransporteerd haar hebben gebracht tot liet uileggen van verklaringen, waarvan zij zich ternauwernood rekenschap kan geven, doch waarover zij thans, nu zij, op het advies en initiatief van den geneesheer-directeur van dat, gesticht, daaruit geheel genezen is ontslagen, niet dan do levendigste wroeging gevoelt," Het komt ons voor, dat, op den bodem dezer zaak een rechterlijke dwaling ligt. On verklaarbaar mag het boeten, dut (iu rechters indertijd geen geloof hechtten aan de stellige verzekeringen van beklaagde, een man (lie, zooals zijn schoonmoeder thans zelve herin nert, zoovele jaren uun het hoofd van mili taire gelederen den lande getrouw en eervol heeft gediend, en hem veroordeelden op de opgewonden en geïnspireerde verklaringen oonor half krankzinnige vrouw. Wij zullen de vraag laten ruston in hoe verre zij, en haar suggestor thans voor de door haar zelve als onwaar aangegeven ver klaringen zioh strafrechtelijk zullen hebben to verantwoorden. Van de persoonlijke ongevallen, die vor- leden jaar op do verschillende spoorwegen hier te lande plaats hadden, eindigden 24 ■net den dood. Bn hot wapen der infanterie ontbraken en 1 Augustus j.l. 311 korporaals, terwijl 139sergeanten met inbegrip van 79 sergean ten-titulair overcompleet waren. Voorts bevinden zich onder de korporaals 106, die geschikt zijn voor den graad van sergeant of tourier, doch wegens vermeld overcompleet niet bevorderd kunnen worden. Een berichtgever van do Limb. Koerier te Roermond neoft dezer dagen konnis ge maakt met do veel besproken nieuwe in- fanterie-geweron, vervaardigd in do fabriek te Steyr, on geeft daarvan een uitvoerig verslag, dat alleszins gunstig luidt. De ge- vochtswoarde van don soldaat is or in mie opzichten sterk door verhoogd. Men is dan ook bjj den troep zoor ingenomen met het nieuwe geweer, en het zal er maar op aan komen, den manschappen tjjd te geven, zich bekoorlijk in de behandeling van hot nieuwe geweer to oefenen. Do kleine gebreken, die sommige geweren nog mogen aankleven, zullen zonder twyfël wol te verboteren zyn. Zulk een getuigenis in dit blad heeft on getwijfeld groote betookenis. Dat Nederland heel wat wielrijders telt, wordt wel bewezen uit hot feit, dat de al- gumaene Nederlandsche Wielrijders Rond thans evenveel leden telt uls haarzustorver- oeniging iu het zooveel tnnul groolere Duit- ache rijk, d. i. rond ÏOUOO. Te 's-Hertogenbosch waren de gemoedoren der bewoners van de buurt «liet eind" zeer verontrust, 's Avond, vooral by ruw weer, vertoonden zich niet meer of tuinder een aantal spoken. By nader onderzoek bleken het echter stroopers te zyn, dio op pntryzon- vungst. gingen en, door zich te verkleoden, het volk en do politie op oen afstand wisten to houden. Ik zon voor «een void van do wereld mis* Be atrix con enkele van dio drnivun geven, vóór dok tor Bardon zo onder zocht hooft, Konnoth I Zij li stom hocl'do toon hy voortging Hot was myu voornemen niét, het u te zoggnu, Zooiots mag je niet oens donken, Kenneth, hernam lady Edith. Uhattorly is wel geen good monseh, maar hot is slecht on onrechtvaardig, hom van oen moordaanslag te verdenken daar heli jo het rooht niet too. Lu luier eens, moedor, Beatrix Oharlcsgoljjkt op myn overleden zusterzie hiuir eons good aan on n zult nog moor bemerken haar negen on haar haren golyken op dio van myn grootmoodor, van wie oen portret nn Laiio-honso hangt. Houdt u het voor mogelyk, dat oen vreemdelinge tegelyk do trekken van uw moedor on van uw kind heeft Konnoth I Ik was toen nog oen kind noof Thorn stierf, maar ik herinner my nog zeer good, dat hy meestal op i liet vaste land was, dat er geruchten liepen van oen gohoitn huwoiyk, dat hy to Purge gesloten zou hebben. En jo meent Ik moon, dat dit meisje zyn dochter on do rechtmatige erfgename vim Olmttorly is en ik ge- loof, dut Reginald hot zeker weet. Konnoth, waarom holi je niy dat niet vroeger gezegd Ik wist het zelf niet; dio gelijkenis is my eerst dezer d-gon opgevallen, nadat ik genoeg over Re- I ginald gehoord had om te weten, dat hy een door- trapte schurk is. Eer Monkton van hier vertrok, zeide i hij tegen my, dat hot vermoorde moityc, dut op hot kerkhof van Olmttorly rust, de zuster is van miss üharlos. Hij liet mij plechtig beleovon, dat ik lmar tegen Clintterly zon beschermenik dueht toon,dat hij waanzinnig was, maar nu geloof ik, dat ik hum heler begrijp. olk goval, ik heb beloofd haar Ui beschermen mi daarom mag zy niets gobruikon, wat niet door don dokter gezien is. Tor wijl liy sprak, hud Kenneth do druivon zorg vuldig ingepakt en thans zeide hy zyn moeder vaar wel om naar doktor Bardon to gaan on vervolgons ■"•house, waar liy cenige brieven moest sohrjj- •■ondpoBt wilde verzenden, naar I,a en, dio hy mot de r Lady Edith hield hom nog eon oogonblik torug. - Konnoth, zeide zij ernstig, ik wcusehto wel dat inr. Monkton hier was; in liet belang van die arme Gertrude mag hy niet langer mr. March blijven. Deze vroosoiyke argwaan zal ton slotte toch boteend worden en dan zal het voor haar een troost zyn, Ur weten, dat lmar broeder in do uabyhuid is om haar te beschermen. Moedor, hierachter steekt oen nieuw gohoim. Cecil is Woensdag naar Londen vertrokken an hooft aan zijn huishoudster beloofd, dat hy haar Vrijdag zyn adres zou tendon, miuir tot heden is er nog niete van hom ontvangen. Liuly Edith sidderde. Het schoon haar too, dat or nooit oen einde aan deze geheimen komen zou. Zd was echter een Vastberaden vrouw, dio er met »1 huur krachten toe wildo meewerken om die raadsels op to lossen on diuirom deed zy een voorstel wuur- uiemund luid gedacht, --li Paul Verity, wij moeten hebben, die onH met zyn tot dusverre nog ui Kenneth, sehryf na een rechtsgeleerde nier raad kan bijstaan, zeido zy, Maar il< kon hom to nauwer nood, seide Kon neth, hy is wol een vriend van Jim en do brouder van mrs. Cartwright, maar ik hob hem slechts oen enkele maal gezien. Hy is de notaris van mr. March on eon oud- bekende der fiiiuillio van Gertrude. Zeg hom, dat zyn cliënt, dien 11ij slechts onder don uiunn March kent, in wcrkclykhoid Cecil Monkton, de sedert lang doodgewaande broeder van lady Clmtterly is dan zal zal hy zeker wel belang inde aangelegenheid stellen. [Wordt vervolgd.)

Amersfoortsche Courant | 1896 | | pagina 1