Stadsnieuws. Gemengd Nieuws. Marktprij zen. Hoe gevaarlijk liet is, een geweer af te schieten dat langen tijd geladen is geweest, hééft nu weder een landbouwer te Gendrin gen ondervonden. Hij legt aan op een kraai en het schot valt, met het. ongelukkig gevolg, dat. het vuurwapen uit elkander springt en beide voorste vingers van zijn linkerhand wegneemt. De overige vingers zijn eveneens zwaar gekwetst, zoouat er vrees bestaat, dat ook deze niet zullen kunnen behouden blij ven. De patiënt is ter verpleging in het gast huis opgenomen. De baas van een dezer dagen te Gennep vertoevenden kermiswagen was boos, dat zijn vrouw geen biefstuk bad gebakken. Hij - sleepte bed, stoelen, tafel, kortom butje met mutje naar buiten, en trapte alles kort en klein; ook een prachtige harmonica, «lie de familie reeds dikwijls uit den nood had ge red. De vrouw was echter blijkbaar aan der gelijke grappen gewend, althans '/.ij raapte koelbloedig de brokken bij elkaar, spande zich in 't gareel en volgde den baas gedwee in de richting naar de Boksmeersche kermis. Als bewijs, dat, de aardappelen in de om streken van Zalt-Bommel bijna geen waarde hebben, of de viseh er zeer duur is, wordt meegedeeld, dat toen voor zeven levende botjes een mud aardappelen in ruil geboden werd. de koop niet werd gegund Onder de landloopers die dezer dagen te Utrecht door de politie wegens landlooperij werden aangehouden, bevond zich ook een man «lie. hoewel nog geen 50 jaren oud, toch reeds een veel bewogen leven ach tor zich heeft. Als onderwijzer op jeugdigen leeftijd naar Amerika vertrokken, bad bij al spoedig met allerlei tegenspoeden te kampen, totdat een jaar of tien geleden een erfenis hem naar het vaderland terugriep. In plaats van, door de ondervinding geleerd, nu kalm en bedaard te gaan leven, waartoe het verkregen kapitaal hem ruimschoots in staat stelde, werd maar steeds volop van den hoogen boom geteerd, tot alles op was. Daarna verdiende bij eenïgen tijd als pianist, boekhouder en kok zijn brood totdat ten slotte niemand hein meer wilde hebben en bij zich als landlooper deed op nemen. Te "s-Gravenhage woonde verleden jaar een heer, die een huishoudster had, die een twintigje in de Staatsloterij had gekocht.. Op 2 October, den «lag der trekking van de loopende loterij, kwam meneer 's ochtends na elven in de keuken on vroeg haar, hem de helft te verknopen van haar twintigje. De huishoudster had daar niet veel lust in, maar na lang aandringen gaf zij toe en gaf haar half lot. voor I' 1.75. liien oogenblik later ging meneer, die dien ochtend al vroeg uit was geweest, weer de straat op en kwam na eenige minuten terug met bet bericht, dat op hel lof, de f 100 000 was gevallen. Van het geld, op het twintigje géi ml. kreeg de huishoudster dus de helft, f2125, en de meneer behield evenveel. Maar de juffrouw, die meende, dat liet zaakje niet in den haak was, ging naar een advocaat; deze begon een proces en in dit proces heeft do ilaagsche rechtbank thans vonnis gewezen en daarin do huishoudster in het gelijk gesteld. Zij overwoog, «lat er bij de twee partijen, 'lie de overeenkomst van verkoop aangingen, dwaling bestond omtrent «ie zelfstandigheid der zaak. die /.ij kochten en verkochten; zij meenden toch, dat het de helft van oen kausniljel was. on achteraf bleek, dat dit niet liet geval is geweest, want op liet oogenblik waarop de verkoop plaats had, was de loterij reeds getrokken en liet biljet daardoor veranderd in een stellige schuldvordering aan toonder op don Staat. De overeenkomst word dus ontbonden ver klaard en juffrouw moest dus baar f2125 terugkrijgen on do meneer zijn f 1.75. Door den kerkeraad «Ier Ned. Hervormde gemeente bier is besloten, wegens de tijdelijke afwezigheid der beide predikanten, liet be roep in de vacatere-ds. Jmmink uit. liet drietal, dat reeds door ons werd medegedeeld, uit te stellen tot de maacd September a. s. Door den Burgemeester is met ingang van 25 Augustus benoemd tot agent van politie 2e klasse bier L Cmunans. thans ge meente- en onbezoldigd rijksveldwachter te Driewegen (Zeeland Over het Liefdadigheidsfeest, dat morgen en ovennorgeniniddag op «Randenbroek" zal worden gebonden, behoeven we bijna niets meer te zeggen. De lieele stad is ei vol vanklein en groot, ami en rijk. Veel patroons geven oen der middagen vrijaf (met behoud van loon, natuurlijk) en als 'i weer maar meewerkt dan zal alles gaan als op wieltjes. Alles? Neen dal niet. Zijn voor den bazar, voor de tombola's enz. wagenvrachten ge schenken ingekomen, voor du eomsumptie waar juist, liet, meest noodig is zijn de inzendingen en toezeggingen niet voldoende. Althans van enkele zaken, zooals port, sherry en andere morgendranken, taartjes, enz. Wie gaat nog eens gauw in zijn kelder en zendt wat aan de damesZoo ongaarne zouden zij het koopen dan gaat «ie winst van het gekregene weg («Ie prijzen moeten laag blijven) en «uitverkocht" mogen ze toch, op den eersten «lag reeds, óok niet ver- koopen. Toe. wie helpt? Onze stadgenoot de sergeant-majoor-titulair A. Ozinga heeft mot gunstig gevolg afgelegd het examen voor de acte gymnastiek Mid delbaar onderwijs. Onze vroegere stadgenoot de 1t3 luitenant A. F. K. Graswinckel, van het regfinent gre nadiers en jagers, wordt met 1 October voor den tijil van een jaar werkzaam gesteld on der de bevelen van generaul-majoor A. Kool, chef van den Genenden staf. De vergadering, Donderdag door «Ie Tim- merlieden-vereeiiigiiig «Streven naar ver betering" in de bovenzaal van Bellevue ge houden. werd bezocht door bijna 100 aan wezigen, onder wie twee Raadsleden en eenige patroons uit bet Bouwvak en, als gasten, bestuursleden van «Patrimonium" en den «Koomsch Katholieken Volksbond". Van Vliet, van Amsterdam, leidde bel onderwerp minimum-loon en maximum- werktijd op zeer eenvoudige en licht be vattelijke wijze in. Aan het debat werd weinig deelgenomen, doch wat gezegd werd, toonde van "hoogen ernst; op 't oogenblik echter schijnt hooger loon bij velen van meer be lang te zijn dan maximum-arbeid. H. van Aehterbergh, de voorzitter dei- jeugdige plaatselijke afdeeling van den Al- gemeeuen Nederlandschen Timmerlieden Bond. deed nog eens duidelijk uitkomen, dat die afdeeling, welke rond 50 leden telt, be slist zonder politieke kleur is en geenszins sociaal-democratisch. De beer Van Scliaick evenwel niet sprekende namens de Vereeniging van Pa troons gaf als zijn gevoelen te kennen, dat als de timmermans-gezellen met een afge rond plan zullen komen, zij bij de Patroons- vereeniging vermoedelijk wel succes zullen hebben. Programma van de muziekuitvoering, he denavond half acht op het terras van Amkitia te geven door liet Stafmuziekkorps van liet 5e regiment infanterie, onder directie van den heer G. K. G. van Aaken. 1. „En route," marche militaireFini -IA-<-n, 2. Ouverture „Berlin wie es weint und laolu Conradi. o ('t. „Lm SiSrénata" (Engellied) Braga. (b. Lu Tzigane niazurque oarnctéristiquc ibintir. 4. Souvenir de l'opéra „Roniéo et Juliette" C'li. (lotniod 5. Ouverture ..Teiupelweihe"K'-ler-ffihi. 6.* Intermezzo etdanse espaguole (Faran- (lolle) (Ie la suite „L'Arlêsieune" Bind. 7.* Lustige Brüder", Wal/er1 'ollxledt, Grande i'antaisie de l'iipéra ..Guillauwe Teil"Itomni. De met gemerkte nummers, le uitvoering. Nog in den loop van deze week zullen bij liet 5e regiment infanterie omstreeks 30 000 patronen tot het geweer M. 95 worden ontvuogen. Ook majoor C. H- ter Beek heeft zich beschikbaar gesteld voor een detacheering bij de landmacht in West-lndië. Ter vervanging van den tot luitenant- adjudant bevindenden le luitenant J. VV. G. Peltzer. zal luitenlant N. G. van Gemert op treden als Officier van wapening van bet 5e regiment infanterie. De hij bet 5e regiment infanterie nieuw benoemde officieren, herkomstig van de Kon. Militaire Academie te Breda, die aanstaanden Zaterdag worden beëedigd en in functie ge steld, worden ingedeeld als volgtW. F. L. van de Wetering, genaamd De Uony en II, Gerritsen bij het le bataljon: I). L. Stö- vor l>ij het 3e bataljon, en R. G. A. baron Van Hnei-solte bij het 4e bataljon hier. Majoor A. M. Tromp van jlolst, comman dant tier dienstdoende schutterij te Amers foort. heelt, vergunning verkregen van den Minister van Oorlog om van 0 tol 16 Sep tember deel te nemen aan de groote ma noeuvres «Ier 2e divisie infanterie, iu Drente en Overijsel to houden, en wordt daartoe ingedeeld bij hot 5e regiment infanterie. Ken huzaar van liet escadron ordonnansen is Vrijdagnacht te Utrecht wegens openbare dronkenschap door de politie, in arrest ge steld en Zaterdag naar hier geleid. De lie afdeeling 1e regiment vold-artillerie, welke sedert 8 Augustus iu de Legerplaats bij öldebroek kampeerde, is Vrijdag por extra-trein bier in garnizoen teruggekeerd. De inspecteur van den geneeskundigen dienst iler landmacht heeft bepaald, dat de officieren van gezondheid dr. J. J. Rinkelen dr. 1). VV. Broers, van liet 5e regiment infan terie hier, zullen deelnemen aan de oefenin gen van het personeel van den geneeskun digen dienst, die morgei) en overmorgen op de heide bij Gilze-Rijen worden gehouden onder leiding van generaal-majoor Benschop, commandant der 3e divisie infanterie. Eerstgenoemde officier wordt daartoe inge deeld bij de 2e sectie van dc verbandplaats- al'deeling der'3e divisie; laatstgenoemde bij een der bataljons van het 6e regiment infanterie. In de omstreken van Amersfoort zijn de vooruitzichten der jacht dit jaar buitengewoon gunstig. Zelden waren de jachtvelden wild rijker dan thans. Patrijzen vindt men in tal rijke vluchten, hazen zijn er in overvloed de konijnen zijn ontelbaar en fazanten komen meer voor dan ooit. Over de schitterende viering van den Koninginnedag te Baarn, kunnen wij voor- loopig bet volgende meedeelen Vanwege de gemeente zullen op liet Brink- plein volksconcerten gegeven en alle school kinderen onthaald worden. Dank zij den milden steun van Baarn's iugezetenen, wordt des namiddags een groote, historiscbe-alle- gorische optocht gehouden, waaraan ongeveer 400 personen, vertegenwoordigende 9 ver- eenigingen, zullen deelnemen. Van de Koningin-Regentes is vergunning verkregen om te half twee voor liet paleis te .Suestdijk te delileeren en aan Koningin Wiihelmina oen oouquet aan te bieden. Onder de groepen komen o.a. voor: 1. Groep Batavieren, met Claudius Civilis aan liet hoofd. (Volksturnklasse). 2. De Slotheer van het Huis ter Kern, uit liet jaar 1400, met gevolg en hellebai-diers. (Vereeniging «Onderling Hulpbetoon"). 3. De Lombok-groep, ten deele genomen naar de voorstelling iu liet Panopticum, te Amsterdam; 4U personen.(ËaamscheWerk- lieden-vereeniging). 4. Zegewagen, met deNederlandsche Maagd. (Baurnsche gymnastiek- en schermvereeui- 5. Historische groep, Stadhouder Willem 111. met gevolg, als stichter van Soestdijk. (Baarnsehe rederijkerskamer »B. Ter Haar"). (3. Florawageu, door tuinlieden. 7. Zegewagen voorden landbouw, omgeven door 5U boeren te paird. 8. Reclamewagens voor rijwielen, sigaren- handel, enz. Verder komen nog een reddingsboot met volle bemanning, Floor's snorwagen (oude diligence van Baarn op Amsterdam). «Cres cendo" en «Concordia" luisteren den stoet op door muziek, terwijl voor vaandels en vlaggen rijkelijk gezorgd wordt. De opstelling beeft plaats op bet Kamp bij de kerk van den Protestantenbond, welk terrein door den eigenaar, den heer Klink Schuurman, wel willend is afgestaan. Tot betere regeling wordt een deel van den Kemnesserweg, nl. Brink— Mollerusstraat, aangewend. Niemand dan de rechthebbenden worden tot «lit terrein toege laten. Indien liet weder meewerkt, zal deze Koninginnedag schitterend gevierd worden, en mag men een stroom van vreemdelingen verwachten. Sedert de Franschen den Eiffeitoren hebben gebouwd, dat wil zeggen sinds zeven jaar, lieerscht onder de Amerikanen een geest van ontevredenheid. Zij trachten dien te onder drukken door buizen te bouwen, van vijftien, twintig en vior-en-twiiitig verdiepingen docli zij kunnen niet wijzen op een toren van 3ÜIJ Meter en dat grieft hun diep' Toen bet vorige jaar de Engel schen in Wem- bly Park begonnen met den bouw van een toren van 1000 voet werden hun neven, de Yan kees, bijna ziek van ergernis, zoodat er raad diende te worden geschaft. Het geneesmiddel is thans gevonden. Aan den oever van liet Michiganmeer, niet ver van Chicago, zal men een metalen toren bouwen, die den Kilfeltoren en dien «lei- Eiigolsclien in de hoogte moet over treffen. Hij zal 38<i Meter hoog worden en 800000 dollar of2 millioen gulden kosten. De plannen, die door oen bekwaam ingenieur, tnr. Proctor, werden vervaardigd, zijn dooi den gemeenteraad van Chicago aangenomen en liet werk zal zonder verwijl worden aan gepakt. De nachtmerrie heeft te lang ge duurdVolgens de beschrijving zal de toren vier verdiepingen omvatten, waarvan de eerste aan 22000 nieuwsgierigen ruimte biedt. Wanneer ile toren eenmaal voltooid is en de vier verdiepingen en tien liften vol menschen zijn, geeft liet gevaarte aan veerlienduizend mcnsclien gelegenheid, van een schoon uitzicht te genieten en de eer dor Yankees zal bovendien gered wezen. In een der schoonste stadsgedeelten van Madrid staat een standbeeld van den be schermheilige «Ier stad. Oin zijn hals hangt aan een zijden koord een ring van groote waarde met diamanten en paaiden ingezet, die zonder oenig politietoezicht niet liet minste gevaar loopt gestolen Ie worden. De berucht ste «lief ol' inbreker zal eerder bet graf zijner moeder .schenden, dan dezen ring aanraken die een sterk aan de logende dor middel eeuwen herinnerende geschiedenis heeft. Hij werd voor Alphonso XII gemaakt, die. naar men weet, ter ingachtig was. De koning schonk hem aan zijn aangetrouwde nicht Mercedes als verlovingsring, die hem gedurende haar kort huwelijk droeg. Naar baardood schonk koning Alphonso den ring aan zijn groot moeder, koningin Christine. Deze stierf kort daarna en de ring ging over aan 's konings zuster, de infante del Pilar, die binnen een maand stierf. Weder mankte de ring zijn doodelijke reis. Ditmaal was liet de jongste dochter van den hertog van Montpensier, Christine, welke hem droeg, en reeds binnen drie maanden liet tijdelijke met het eeuwige verwisselde. Koning Alphonso behield nu den ring zelf, maar leefde .eenter toen geen jaar meer. iedereen in Spanje gelooft stellig, dat, wie den «gevaarlijken" ring draagt, binnen korten tijd zal sterven. Op «le wereld bestaan, naar de New-York Herald meedeelt, 3085 papierfabrieken, die jaarlijks 7994 millioen boek papier leveren. De helft hiervan wordt voor de boekdruk kerijen verbruikt; 900 millioen boek dient voor courantenpapier. Chicago zal den roem het hoogste huis ter wereld te bezitten, moeten afstaan aan New-York, waar een particulier een huis van 28 verdiepingen laat bouwen. Het zal 437 voet boog zijn en boven «le meeste kerktorens uitsteken. Men verwacht intusschen, dat er wel iemand te Chicago zal zijn, dwaas genoeg om nu liet plan voor een nog hooger huis te maken, lil Amerika zal daarvoor nog wel geld te vinden zijn. Dat voor «1e menscben, die roeping gevoe len voor landontdekken en bereizen van onbekende binnenlanden, noch door Colum bus, noch door Stanley en andere herten- daagsche reizigers alles is weggemaaid, blijkt uit een opgaaf, gedaan uit liet jongste aard rijkskundig congres te Londen. Daaruit blijkt nl., dat, die «terra incognita" nog 50 millioen vierkante Kilometers beslaat, waarvan, na aftrek van de Poolgewesten en omgeving ruim 27 millioen op de vastelanden der vier groote werelddoelen (in Afrika alleen bijna 16i/2 millioen) en 1 millioen op de eilanden. De hoogste prijs, die ooit voor een schaap betaald werd, is 7 Juli te Sydney op de pu blieke verkooping van den Tasmaanschen fokrain President geboden. Reeds het eerste bod beliep 500 guinjes en ten slotte werd het dier voor de som van 1000 guinjes of 20 160 gulden toegewezen Domme menschen zijn de wereld nog niet uit Ken weduwe te Parijs bezat een echten Rembrandt; de schilderij stelde het inwen dige van een kerk voor. Dezer dagen kwam oen net gekleed lieer bij haar, die graag het doek koopen wou, vol bewondering was en tegen den gevraugden prijs volstrekt geen bezwaar had, Alleen maar, vóór bij betalen zou. wilde hij graag het werk door een vriend, een groot kunstkenner, laten beoordeelen. Daarom zou hij zoo vrij zijn het doek mee te nemen. Hij liet zijn adres achter. Men raadt de rest. De man is nog zoek. Aan liet door hem opgegeven adres was hij niet, bekend. Amersfoort, Vrijdag 21 Augustus 1896. Appelen f0 ii fÖ. Peren 12.50 a 1'4. Zanikai-dappelen l'I.IO a 1' 1.50 p. heet. Ilocndereieren f3.50 a 14.25 p. 1(H) st. Boter 1 I.— a 11.15 p.k. Kippen 1 0.60 at 1.— Kuikens f I.— a i'1.25 Piepkuikens f0.30 a 10.60 Eenden 10.60 a 11.- Jonge eenden f'0.a 10.Hazen 1'0,ii f0.Wilde, konijnen f0.a f 0.Tamme konijnen f 0.30 a 1' 1.p. st.. Duiven f0.30it l'O.OO p. paar Zeugen f25. a 13.).Biggen f3.;i 1"7.Schrammen r 10.a f 13. Aangevoerd waren ongeveer 0 heet. Ap pelen, 40 beet. Peren, 0 heet. Kleiaardappe- len, 200 heet. Zandaardajipelen, 20 000 st. Hoendereieren, 1400 kilo Boter, kilo Mar garine, 25 zeugen, 230 biggen en 18 schra.n- Maatschappij tot Exploitatie van Staatsspoorwegen. Bij benadering vastgestelde totale ontvangsten van de maand Juli 1896. Reizigers 901 879 985 097.85 Bagage bondon (tonnen) 2046 29234.39 Levende dieren, rijtuigen enz. 34284.74 Goederen (tonnen) 467 470 692 349.30 Diversen 64956.84 Totale opbrengst, /'I 805 923.12 Totale ontvangst sedert I Jan. '96ïl 017 399.95 gedurende 1895 10728 979.33» in exploitatie 1896 1583 KM. 1890 1560 KM. ontvangst per dag KM.'96 32.69;'95 32.32 OPEN BARK VERKOOPING van Onroerende Goederen. Notaris A. N. J. Vos, te Amersfoort. 18 Augustus 1896. De opstallen van erfpachtsrecht te Soester- 'Jerg, gemeente Soest, verkocht voor de som v««>f800.-. dd. 20 Augustus 1890. Drie woningen onder éen dak nabij de Nieuwe-Baanstraat te Baarn f2450.—.

Amersfoortsche Courant | 1896 | | pagina 2