Stadsnieuws. Ingezonden. bmiK voor ons vaderland voorzag, trof iui). Paket- ▼aart on Atjoh-leverantle, gij E\jt dc eenige winners bij dezen ommekeer van «Aken 1 „Ziedaar mijno gedachte, neergelegd in do goïn- cmuinoorilo woorden, na hot vernielden van do in venolüllondo dagbladen voorkomendo opwekking om «r iu Atjoh nu ocrw terdege op los tc gaan. Of r onder die toejuichen en voorstanden van oorlog ioutmnou deelhebben in de Pukotvnart-maataehnppy »\jn. wint en weet ik niet: diutriiau heb ik niet ge dacht; evenmin als dit het geval ia met oenigerlei autoriteit, die on den gang van zaken invloed zou kunnen oefenen. De schr. zegt Urn slotte zich voor tc verstandig te houden „0111 te kunnen denkon, dat al de deelhebbers in de Pakelvaart-Mji. on al de A^eli-leveranciers to zanien in staat zouden zyn om onze Indische regooring to bewegen tot het voeren van oorlog." Uit oen in de Staatscourant opgenomen statistiek der Drankwet over het tijdvak van 1 Januari tot 31 December 1895 blijkt, dat het totaal der voor alle vergunningen in 1895 betaalde prijzen en het totaal van do inrich tingen, waar, krachtens vergunning, sterke drank in liet, klein werd verkocht, op 31 December 1895, was in de provincie: Noord-Brabant. 110849.92ft en 400" 127 852.81 Gelderland Zuid-Holland Noord-llollund Zeeland Utrecht Friesland Overijsol Groningen Drente Limburg 220 325.29s 206906.49 i 33398.87® i 46 834.216 54388.25 i 52 368.37® 57 950.20 21138.— 41120.25 2849 4165 3713 1171 1119 1831 1534 2065 783 1478 Dus büna 10 millioen alleen :uin Vergun ningsrecht Iu den ouderdom van bijna 69 jaar is Zaterdag te Baainbrugge overleden de be kende cailigraaf An ton ie G re venstuk. De voorloopige hechtenis van W. J. de Vos, in zake den moord op A. F. Hoogsteeden, werd weder door do rechtbank te Botterdam verlengt I. Thans is weer het burgemeesterschap van de Limburgscho gemeente Jabeek vacant. De jaarwedde bedraagt f 100. De op verzoek eervol ontslagen Burgemeester was tevens secretaris dier gemeente, waaraan eveneens een jaarwedde Van 1' 100 is verbonden. De gemeente heeft 424 zielen en 26 kiezera. Maar niet alleen in Limburg wordt dit ambt zoo prachtig bezoldigd. Ook in Noord- Holland vindt men daarvan merkwaardige staaltjes, als tal van Gemeente-ontvangers die een jaarwedde «genieten" van f50. 60, 90 en <109 Men telt er 3 Burgemeesters die een jaar wedde hebben van f150, mede 3 van 1175, 7 van <200 en 9 van f250. Geen wonder, dat een der heeren ont vangers in zijn vrijen tijd schoonmaker en barbier is. Aan de Cadettenschool te Alkmaar zullen zes cadetten meer worden toegelaten dan aanvankelijk in hot voornemen lag. Waar schijnlijk houdt deze vermeerdering verband met «ie weinig bevredigende uitkomsten, welke ook dit jaar bij het toelatings-exanien tot de Koninklijke Militaire Academie te Breda zijn verkregen, tengevolge waarvan 14 plaat sen voor de infanterie h. t. I. en 7 voor de infanterie in Nederlandsch-Indië onbezet moesten blijven. Het Weekblad voor de Administratie der belastingen meldt hel volgende: Een kohierder Bedrijfsbelasting werd ter af kondiging toegezonden aan een Burgemeester. Toen de ontvanger 8 dagen later het kohier nog niet had ontvangen, vroeg bij om welke reden dat stuk zoolang wegbleef, waarop het. kohier volgde met de mededeeling, dat ZEd. Acbtb. het kohier slechts 8 dagen onder zijn berusting bad gehad enhet dien tijd ter inzage op de secretarie had gelegd In een vorig nummer deelden we mee hoe de Hangsche rechtbank een heer veroor deelde tot terugbetaling van de helft van een twintigste der 100 000. die hij op een eigenaardige wijze met zijn huishoudster sa men uit tie Staatsloterij had gewonnen. Naar men thans aan de Haagsehe Ct. meldt, schiet de juffrouw er nochtans een aardig sommetje bij in, want wel veroordeelde de rechtbank tol terugbetalen, maarde in 't gelijk gestelde eischeres heeft zich genoopt gezien, genoegen te nemen met een accoord voor wat zij krijgen konf350 op hand en de rest bij afbetaling in termijntjes. Door een bewoner der Ra pen burgerstraat te Amsterdam is bij dc politie aangifte ge daan, dat een nieuwe dienstbode die pas een uui by hern in betrekking was met de kleeden die zij zou gaan uitkloppen, spoor loos is verdwenen Dat is wel een vlug meisje. Als bewijs van de waardevermindering van bet provinciaal vermogen in Groningen kan dienen, dat een boerderij in Hunsingo, welke in 1874 aan pacht f3900 opbracht, in 81 slechts f2400 en in 87 slechts f2100 aan pacht opbracht, terwijl ze thans slechts f38 per II. A. opbrengt, tegen f130 twintig jaar geleden, of ruim 40 minder. Welk zomerweer wij verleden week hadden, hinkt daaruit dat er Donderdagmiddag te Scheveningen sneeuwvlokken vielen evenals eenige dagen vroeger o. a. to Amsterdam het geval was. Dat eon vroedvrouw wel eens na haar werkzaamheden naar betaling moet wachten, zal wel meer gebeuren, maar dat een aap tot betaling wordt aangeboden, behoort zeker tot de zeldzaamheden. Dezer dagen deed zich te Arnhem dat geval voor: zij heeft den aap aangenomen. Wat zij er mee doen zal, weet ze nog niet. Gedeputeerde Staten van Noord-Holland hebben besloten, het besluit van den Gemeen teraad van Amsterdam in zake het ontslag- Den Hartog, te bandhaven. Het was ook kwalijk anders te verwachten. Naar men van goed onderrichte zijde me dedeelt, moet de beroemde Haagsehe klom- pensohulter den werkelijken dienst bij de schutterij verlaten, omdat op 15 Augustus jl. zijn diensttijd geëindigd was en hij dien tengevolge moest ovoi'guan bij de reserve. Hp mag nu niet meer zijn uniform dragen op straffe van te worden vervolgd wegens overtreding van art. 190 van het Strafwet boek. 't Is jammer voor den allergeostigsten «generaal," die nu wel weer spoedig een vergeten man zal wezen. Hoe bet met «ie straatjeugd te Harlingen gesteld is, moge blijken uit de vermelding «lat het stedelijk muziekkorps zeer weinig volksuitvoeringen geeft, omdat de kwajongens door bun geschreeuw en gedraaf alles be letten, ook in weerwil van bet optreden der politie. Optochten en illuminaties met ballons worden al evenmin georganiseerd, omdat telkens bij zulke gelegenheden politie en burgerij onmachtig bleken, de toomlooze straatjeugd het vernielen der versieringen te beletten. Vlaggen, verbazend veel vlaggen, niet alleen van openbare gebouwen maar ook van par ticuliere woningenveel oranje op «Ie borat van oud en jong en een zekere aangename stemming; in menigen winkel schitterende gelegenheids-étalages; tal van stadgenooten togen naar Baarn om daar de luisterrijke optocht te zien en misschien ook het zoo algemeen geliefde Koninginnetje. liet, carillon speelt volksliederen en bekende wijzen en de vriendelijke zon, heden weer een echte Oranje-zon, verhoogt «Ie feestelijke stemming. De parade, door schutterij en garnizoen op liet KuKsveld gehouden er waren een goede 3000 man onder de wapenentrekt honderden belangstellenden. Het duurt twin tig minuten eer, na de eerste sectie schut terij, het laatste peleton ordonnansen is voorbij getrokken. Daarna de volksspelen bij de verschillen<ie kazernes, waar onze ferme «mentiekes" aan de talrijke toeschouwers bewijzen boe vlug en krachtig ze zijn. En in de scholen prettige kinderfeesten. Alles' voelt, dat de Koningin verjaart en bij den naderenden Kroningsdag wil alles mee doen om den Koninginnedag te maken tot een echt Vaderlandscben feestdag, indachtig als men is. dat Oranje en Nederland éen zijn. En straks weder een groote exodus naar Baarn; te Amersfoort is door een samenloop van omstandigheden 'savonds niets te doen en daarom wil men in de zomerresidentie gaan feestvieren en meejuichctj «Lang leve de Koningin 1" De plaatselijke afdeeling van den R. K. Volksbond zond hedenochtend het volgend telegram aan H. M. de Koningin «Het Bestuur en «le leden van den Ainers- foortschen Roomsch Katholieken Volksbond bietlen Uwe Geëerbiedigde Majesteit op dezen dag den welgemeendcn gelukwensch en de verzekering van oprechte verknochtheid u aan." Hedenmiddag ontving de heer M. H. T. Vermolen, in zijn functie als President, het volgende telegraphisch antwoord »H. M. de Koniugin-Regent.es draagt mij op Uwe Vereeniging «lank te betuigen voor de gelukwenschen H. M. de Koningin aan geboden. De adjudant vau dienst: Van Tets". De gouden ee,re-medaille der orde van Oranje-Nassau is verleend aan mej. H. M. Schermer, Directrice der Anna Pau- lowna Bewaarschool hier. Tot oflicier in de orde van Üranje-Nassau werd bevorderd kolonel F. Ypey. belast met het bevel over de Rij- en Hoefsmidschoo! «le zilveren eere-medaille dier orde werd toegekend aan adjudant C. Kamman, pikeur van du Rijschool. Tot ridder in de orde van den Nederland- schen Leeuw werden benoemd overate J. J. Schluiter, toegevoegd aan den inspecteur der artillerie, en de lieer A. J. Nijland, districts schoolopziener in Utrecht. Naar wij vernomen, zal bet, beroep van éen predikant bij «le Ne«l. Hervormde ge meente hier in «Ie vacature-ils. lmmink ge schieden op Vrijdag 4 September e. k. Tot geestelijk adviseur «Ier plaatselijke af deeling van <ien Roomsch Katholieken Volks bond is benoemd de WelEerw. H. G. G. Overbeek. ter vervanging van den WelEerw. E. L. Kolkman, die van nier is overgeplaatst naar Utrecht. De thans vastgestelde lijst, aanwijzende do personen, in deze gemeente bevoegd tot het kiezen van leden voor «le Kamer van Koophandel en Fabriekeu, telt 141 namen. Onze stadgenoote mej. O. W. deKoningh komt voor op het drietal voor onderwijzeres te Montfoort. Rij liet te 's-Gravenhage gehouden exa men voor de hoofdacte is o. a. geslaagd mej. W. L. A. M. Berkhoff, die haar oplei ding genoot in het, Pensionaat der Eerw. Zusters van de congregatie van O. L. Vr. hier. Onze stadgenoot de lieer J. E. Midler heelt met gunstig gevolg afgelegd liet officiers- examen aan de Militaire school te Haarlem. Doelden we in Juli mede, dat onze vroegere sta«lgen«iot majoor Doornbos eerlang zou op treden als Directeur der Cadettenschool te Alkmaar, thans bevestigt de Staatscourant dat bericht, dat niet wenig werd tegenge sproken. ZHEdGestr. wordt 15 September eervol ontheven van zijn bevel over het4e bataljon 8e regiment infanterie te Arnhem en zal 1 October zijn nieuwe functie aanvaarden. Bij bet leggen «Ier nieuwe rioleering van «Ju Arohemscne straat, stuitte men Vrijdag ochtend op de Varkenmarkt bij den Zuid singel op een gewelf. Een poging om er in door te dringen, moest weldra worden gestaakt omdat het aan de zijdu van het magazijn des heeren Dij «(graaf dichtgemetseld is en naar den kant van Hotel Rchweinmer vol modder zit. Het is een oude waterloozing. welke vroe ger nagenoeg evenwijdig aan «ie Singelgracht liep van omstreeks Monnikendam tot de Koppelpoort. Óp oude kaarten der stad komt «lie bij gracht voor; zulk een kaart is o.a. te zien in het Museum van «Flehité". De match over 25 K. M., gisteren tusschen «le heeren D. II. Eijsink en 1). Ittinann op den straatweg Amersfoort—Ede gereden, en waarvan eerst gezegd werd dat ze geen voortgang zou hebben, is met een half wiel voorsprong gewonnen door eerstgenoemden, «lie geen gangmakers had, terwijl de heer Ittinann door drie zijner club-leden werd gepaced. De heer Eijsink reed. op een Eijsink-ma- chine, in 47 minuten de heer Ittmann reed een Cleveland. Programma der muziekuitvoering op Dins dag 1 September, «les avonds half acht, te geven door het Stafmuziekkorps van het 5e regiment infanterie, onder directie van den lieer G. K. G. van Aaken, op liet terras van Amicitia. 1. „En route," Marche militaire. Van Aken. 2. Ouverture „Berlin wie es weint und lacht"Conradi. u. „I<a SC-rénata" (Engellied) Uruyu. 8. J b. La Tzigane, inazurque caractéris- I tiquoGame. j 4. Souvenir de l'opéra „Roméo et Juliette" CA. Gounod 5. Ouverture „Tempelweiho"Ktter-Bèla. 6.* Intermezzo et dnnse espagnole (Fa- randolle) de la suite „L Arlésienne" Iïiz>{, 7.* „Lustige Brüder", WalzerVoktedt. 8. Grande fantaisie de l'opéra „Guillaume Teil"Romni. De met gemerkte nummers le uitvoering. De levering van brandstoffen ten behoeve van het garnizoen en de militaire inrich tingen hier is gegund aan H. G. Putman. Zaterdagmiddag om 2 uur werden «ie bij het 5e regiment infanterie nieuwbenoemde officieren, herkomstig van de Kon. Militaire Academie te Breda door kolonel W. L. «le Petit beeedigd en in functie gesteld. Een talrijke menigte had zich verzameld op het terrein tegenover de school aan den Leusderweg waar de indrukwekkende plech tigheid geschiedde. Nadat de beëediging had plaats gehad, werden de nieuwbehoemden ingedeeld als volgtluitenant W. F. L. van de Wetering genaamd I)e Rooy bij de le en luitenant H. C. Gerritsen bij «le 2e compagnie 1e ba taljon luitenant D. L. Stüver oij de 1e com pagnie 3e bataljon, en luitenant R. G. A. Z. baron Van Haeraolte bij de le, compagnie 4e bataljon. Vervolgens defileerden zij aan liet. hoofd van hun peleton voor den regiments commandant. Hierna keerde de troep, een groote 2200 man sterk, naar de kazerne terug. Het concert in Amicitia, door bet officiere korps aangeboden, was druk bezocht. Na afloop daarvan een kameraadschappelijk souper in «Ito Sociëteit, waarbij een 30-tal officieren met de nieuwbenoemden aanzat. Het meèrendeel der toeschouwera kon geen vrede hebben met de wijze waarop de geworen worden gedragenode aardigheid is van «ie parades af," zeiden zij. En zeker vreemd was het, «lat vele minderen die niet waren ingedeeld In het meest eenvou dige dagelijksch tenue deze toch zoo groote plechtigheid bijwoonden. Er waren er zelfs op rijwielen. Naar we vernemen, zullen «le autoriteiten dergelijke anti-militaire zaken dan ook voor het vervolg voorkomen. Bü het 5e regiment infanterie zijn in de afgeloopen week bijna 30 000 scherpe patro nen tot het geweer M 95 ontvangen. Bijna gelijktij'lig zond de inspecteur der in fanterie een telegram, bepalende dat. die pa tronen vooralsnog niet voor schietoefeningen mogen gebruikt worden, welke bepaling waar schijnlijk haar grond vindt in het feit, dat elk bataljon slechts 5500 patronen ontvangt en tot half September een sterkte heeft van omstreeks 500 man, zoodat elk man er slechts 10 zou ontvangen. Bepaald is verder, «lat de manschappen der lichtingen 92 en 9.1 wel in «le behandeling van, maar niet in het schieten met het ge weer 95 zullen geoefend worden. Ook is er nog een tekort van nieuwe geweren voor. laatstgenoemde manschappen, zoodat zij vuur de verschillende oefeningen met het geweer 95, die geweren in bruikleen zullen ontvangen, welke bestemd zijn voor de staande armee en de lichting 95. De detacheering bij de Rijschool hier van den le luitenant G. J. A. A. baron Van Heemstra, van liet le regiment huzaren, wordt met éen jaar verlengd. Binnenkort, althans vóór 1 Januari 1897, zullen «le officieren der veld-arlillerie een andere sjerp dragen dan de tegenwoordige en wel die. welke is voorgeschreven voor de officieren der cavalerie. De cadetten «Ier Kon. Mil. Academie, de onderofficieren van «Ion Hoofdcursus en die van «le Militaire Schooi, gedetacheerd bij het 5e regiment infanterie hier, brachten Donderdag onder leiding van kapitein G. Nijpels een bezoek aan «le Pvramide van Austerlitz en aan het museum van Flehité, waar /.ij werden rondgeleid door den con servator den heer W. Croockewit W.Azn. Het laatste bedrijf van »^et drama van de Zuisterbeide". De milicien Langeveld, over wiens ver- dwiining bij de manoeuvres op de Zeister- heide liet. vorig jaar zooveel gerucht is ge maakt, is thans wegens «lesertie door den Krijgsraad te Haarlem veroordeeld tot zes maanden. H. M. de Koningin zal den «lag der ope ning van «le Staten-Generaal met H. M. «le Koningin-Regentes «le residentie bezoeken. H. K. II. Prinses Pauline van Wurtem- berg, wordt van 9 tot 19 September op Soest- dijk verwacht. Door den Burgemeester van Baarn, jhr. mr. B. Ph. de Beaufort, is het bescherm heerschap aanvaard van de afdeeling «Het Gooi" van den Ned. Bond van oud-onder officieren. Uit Baarn wordt gemeld De grootste helft van het uitgestrekte Wil- helminapark, thans nog bouwgrond, is door den heer Sweeris alhier aangekocht om er geheel nieuwe straten met villa's te doen verrijzen. Tot verhooging der schoonheid van dit hoog en gezond gelegen terrein laat hij een groot bassin van 250 M. aanleggen, waarin drie monumentale fonteinen zullen geplaatst worden. De thans daar loopende lanen wor den aanzienlijk verbreed en verlengd, zoodat onze gemeente weldra een nieuw villa-park rijk zal zijn, dat de andere in schoonheid nog zal overtreffen. Naar wij vernemen, hebben Gedeputeerde Staten van Gelderland hun goedkeuring ont houden aan bet besluit van den Raa«l van Hoevelaken, tot opheffing van de openbare school daar. Wat ook wel te verwachten was. Met zendingsfeest der Broedergemeente te Zeist zal daar gehouden worden op Woens dag 16 September. Het opnemen van ingezonden stukken brengt niet altijd mede, dat de Redactie onvoorwaardelijk instemt met haar inhoud. Kopjj van geplaatste of ongeplaatste stukken wordt nimmer teruggegeven. Geachte Redactie! Gun mij s. v. p. een plaatsje voor: De Sigarenpuntjes. De toezending van sigarenpuntjes, ter omwerking tot goeden rooktabak voor de oude zeelieden te Eg- mond-aan-Zee blijft steeds naar wensch aanhouden, en ook den anonyraen toezenders betuigen wij daar voor onzen bartelijken dank. Wij kunnen verzekeren, dat do tabak aan de Priits Hendrik etichling zeer in den smaak valt. Tal van transport-ondernemingen hebben in kos teloos vervoer naar den hoofdfabrikant, den heer Van Zanten jr., steenfabrikant te Leiderdorp, toe gestemd, en gemelde heer verklaart zich bereiti' dien aangaande steeds de noodige inlichtingen te geven. Naar een door hem uitgedacht model zijn thans

Amersfoortsche Courant | 1896 | | pagina 2