Binnenland. Stadsnieuws. Ingezonden. Het Handelsblad zegt van het in ons vo rig nummer meegedeelde antwoord van den heer Pruijs van der Hoeven «Welk een kin derachtige verdediging!" en herinnert) er aan hoe deze reeds in April een beschuldi ging en in insinuatie uitbracht bij de her vatting van den Atjeh-oorlog en eerst in Augustus zoowat terugkrabbelde, na zich om streeks een half jaar gehuld te hebben in een hooghartig zwijgen, daardoor voetgevende aan allerlei gevolgtrekkingen, voor de Regeering zoowel als het leger onteerend. De beschuldiging luidde: «Zoolang er in Grool-Atjeh militairen zijn, zal er ook ge vochten worden". Wat beteekende de beschuldiging tot ons Indisch leger gericht? «Nu, die militairen schijnen er dan toch maar leelijk belang bij te hebben, dat die oorlog in Atjeh voortduurt" is de gevolgtrek king van menigen lezer zonder veel geheugen, die niet gelooven kan dat een oud Gouver neur van Atjeh zonder ernstige aaneiding het leger beschuldigt. Toch had de ondervinding op Atjeh na 1880 opgedaan, hem moeten leeren, dat niet de aanwezigheid van militairen groot kwaad sticht, maar wol het niet doeltreffend aan wenden van de beschikbare macht, zoodat de vijand zich kan verzamelen en versterken Een oud Gouverneur van Atjeh behoort beter dan iemand te weten, dat Atjeh sedert jaren de cauchemar is van de Indische offi cieren, en dat deze niets liever zouden wil len dan dat wij met. eere maar dan ook met eerevan de bezetting van Atjeh bevrijd waren. Hoe kan zulk een oud-Gou verneur dan spreken van de militaire actie, die de Regeering dwarsboomt in haar paci- fimiie-plannen De onrechtvaardige beschuldiging tegen ons nobel Indisch leger uitgebracht bleef ge handhaafd. De insinuatie luidde«De aandeelen van de Kon. Pak et vaart stijgen de Atjeh-leve- rantie maakt goede zaken." Het Handelsblad noemde dit «eengeniepige insinuatie" en eischte voor de eer van ons land Óf bewijs óf intrekking. Want het voorzag, dat hier eninlndiëdie woorden zouden aangehaald worden als een bewijs voor menige snoode verdachtmaking, en vroeg daarom toelichting van de geheim zinnige woorden over leveranciers en stoom- vaartaandeelen. Maar de heer Pruys van der Hoeven bleef zwijgen Wat dadelijk had kunnen gestuit worden door de openhartige verklaring«ik heb mij versproken", werkte door, juist zooals onver mijdelijk gebeuren moest. Het zal ons benieuwen, of de oud-Gouver neur van Atjeh de loyauteit zal hebben om, door een openlijke erkenning van zijn on- elijk, een eind te maken aan alle praatjes, ie hiervan nu nóg loopen. Het Vaderland is van meening dat, zoodra de Kamers weer bijeen zijn, geen vraag aan de Regeering te stellen urgenter is dan deze: «waar moet het met Atjeh naar toe Ook in Indië werkt de onzekerheid demoraliseerend aan beschuldigingen tegen het gevoerde be leid, geen gebrek. Inmiddels worden officieren en minderen, tot een opperbevelhebber toe, slachtoffers van «misverstanden": wordt de troep door ziekte gedecimeerdmoeten verloven geweigerd worden, en baart de noodzakelijke aanvul ling voortdurend zorg. En hoe lang moet nu dat vechten nog duren, schatten verslinden en kostbare inenschenoffers vorderen, en waartoe zal het leidenDe Regeeringscom- •missaris ging heen, omdat zijn opdracht vol bracht was, maar waarin bestond dan toch die opdracht, als daarna op dezelfde, wijze moet worden voortgegaan: en wat is er in Atjeh dan eigenlijk volbracht? Men staat voor raadselen. Zal de Minister, gevraagd omtrent het te volgen beleid, nu nóg kunnen volstaan met te zeggen: «Hoe zou ik het weten.' Men weet het, denk ik, zelfs te Buitenzorg niet; geduld maar, dan komt alles terecht". Dan zal toch, hopen wij, blijken, dat hij te veel vertrouwt, op den bekenden hypnotiseercnden invloed, dien Z. E. op de btaten-Generaal weet uit te oefenen. Dinsdag is de nieuwe Wet op het faillis sement in werking getreden. De voornaamste verbetering is zeker wel, dat het faillissement beëindigd kan worden, zonder dat de crediteuren hun rechten ver liezen, zoodat het faillissement geen schild meer zal zijn voor een gewetenloos schul denaar. Men weet, hoe het dikwijls ging. Koop lieden, die aan hun verplichtingen niet meer konden of wilden voldoen, lieten zich in staat van faillissement verklaren. Was het faillis sement beëindigd, na verknoping van liet geen de boedel nog bevatte dan was de koopman weer vrijman, en kon geen der vroegere crediteuren het hem meer lastig maken. Dit nu is bij de nieuwe regeling opgehouden. De crediteuren zullen nu, wanneer zij door het faillissement slechts een gedeelte van hun geld verkregen, volle aanspraak blijven be houden op hetgeen niet werd afbetaald. Zoodra de schuldenaar in zijn positie iet wat verbetert, kan de crediteur onmiddellijk weer met zijn vordering kornen. Volgens de Haagsche bladen wordt nog deze week het wetsontwerp tot regeling der Gemeente-financiën van den Raad van State terugverwacht. Het behelst geen ontlasting der gemeenten van uitgaven, haar in het belang des Rijks opgelegd. In Frankrijk wordt per 1000 inwoners dooi de Regeering voor den landbouw uitgegeven f581, in Denemarken f350, in België f277, in Nederland f150. In Denemarken en België worden belang rijke sommen voor vee-verbetering uitgege ven in Nederlandniets. In hef laatst van September zal een exa men plaats hebben voor de betrekking van klerk der posterijen en telegraphie. De candidaten belmoren op 1 Januari jl. den leeftijd van 17 jaren bereikt en dien van van 26 jaren niet overschreden te hebben. Met afwijking hiervan worden geagreëerde klerken toegelaten, die op den gemelden da tum den leeftijd van 17 jaren bereikt en dien van 30 jaren niet overschreden hebben. De overige voorwaarden zijn vermeld in Staatscourant no. 193. KENNISGEVING. De BURGEMEESTER en WETHOUDERS van AMERSFOORT, Gezien art. 5 der wet tot regeling van den kleinhandel in sterken drank en tot beteugeling van den openbaren dronkenschap Brengen ter openbare kennis, dat een ver zoekschrift' om vergunning tot verkoop van sterken drank in het klein bij ben is ingekomen van C'ORNELIS WERKHOVEN in het perceel aan het Lieve Vrouwe Kerkhof wijk F. no 71, laatstelijk bewoond door Dirk van Dijkhuizen. Amersfoort, den 2. September 1S96. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Burgemeester, GROENE BOOM. Weth., 1». Br. De Secretaris, W. L. SCHELTUS. Ds. Koopsen, van Harderwijk, hoopt aan staanden Zondag vóór te gaan bij de gods- diensoefening in de Gereformeerde kerk B. hier. De Vroedschap vergaderde Dinsdag maar éen half uurtje; slechts de heer Van Kalken ontbrak. Nadat Wethouder Celosse de vergadering had geopend de Burgemeester is met verlof en Wethouder dr. Groeneboom was aan de beurt van aftreding en de no tulen waren gelezen en z. b. st. gearresteerd, werd dr. Groeneboom herbenoemd tot Wet houder van de 16 uitgebrachte stemmen verwierf bij er 12, mr. Van Zijst 2 en de lieer E. L. Visser i, terwijl éen biljet in-blanco was. Wethouder Celosse sprak den herkozen collega hartelijk toe, herinnerend aan diens aangename samenwerking in het college van B. en W. en wenschte hem van harte geluk dr. Groen eboom dankte voor die vrien delijke woorden en voor het vertrouwen, door den Raad in hem gesteld en verklaarde het ambt gaarne weer te willen aanvaarden. Vervolgeus leidde hij de vergadering. On hun verzoek werd vervolgens eervol ontslag verleend aan de leeraren van het Gymnasium en de Hoogere Burgerschool dr. H. van Gappele, met ingang van 10 October, en dr. A. H. Borgesius, met ingang van 17 dier maand. De jaarwedde van den eerlang te benoemen ambtenaar ter Secretarie werd daarna vast gesteld op f800. De vorige titularis genoot f 1100; de vrijvallende f300 zijn toegekend aan den heer A. C. R. O. Leinweder,sedert 2 Mei 1892 onbezoldigd ambtenaar ter Se cretarie. De heer Celosse eir mr. Van Zijst wérden alsnu herbenoemd tot leden van de Commissie welke, onder voorzitting van de Burge meester de Verordeningen ontwerpt tegen wier overtreding straf is bedreigd. Het laatste punt der agenda was de trek king derafdeehngen, welke werden saamge- steld als volgt: Afdeeling I: dr. Groeneboom, voorzitter; Kleber, Tromp van Holst., Garjeanne, Visser, Van Beek, Van Eek, mr. Prikken, en Van Kalken. Afdeeling IICelosse, voorzitterVan dei- Want, mr. Heyligers, Gerritsen, Croockewit, Hamers, mr. Van Zijst. en Van Esveld. De Begrooting van 1897, sluitende in ont vangst en uitgaaf met een bedrag van 1'208 822.31, werd daarheen verzonden. ingekomen waren o. a Een request van den heer Kleber waarbij deze ontslag vraagt en een missive van den heer Gerritsen waarin deze onslag neemt als lid van de Reclame-commissie voor de Inkomstenbelasting. lint Dagelijksch Bestuur betuigde zijn diep leed wezen over hel besluit van de ueu heeren, getuigende van een opvatting hunner roeping als Raadslid, welke, naar do meening van B. en W.. strij.lt met de verplichtingen, welke men bij de aanvaarding van het am) op zich neemt. Een dergelijke opvatting kon of mocht, naar de meening van net Dagelijksch Bestuur, bij het tot stand komen der Gemeentewet niet worden verondersteld bovendien is het minder passend, temidden der werkzaamheden een door den Raad op gedragen benoeming neder te leggen. De heer Gerritsen verklaarde een andere opvatting te hebben van zijn roeping hij meende de taak als lid van de Reclame commissie niet meer naar behooren te kunnen waarnemen na de beslissing, door den Raad in zijn vorige zitting genomen omtrent de voorstellen tot wijziging van art. 20 der er- ordening tot hefting der Inkomsten-belasting. Spr. beklaagde zich voorts over diegenen van zijn medeleden, die in de afdeelingen t volkomen met hem eens waren, maar in de openbare vergadering anders stemden nadat door het Dagelijksch Bestuurdequaestievan vertrouwen was gesteld. De Voorzitte r verzocht den lieer Ger ritsen, de quaestie van vertrouwen in liet Dagelijksch Bestuur te laten rusten, omdat die hierbij niet ter zake diende. De heer Kleber, die zijn verzoek had gemotiveerd in denzelfden zin als de lieer Gerritsen, voegde daarbij een woord van protest tegen de opmerking van het. D. B., dat het minder passend was, te midden der werkzaamheden een door den Raad opge dragen benoeming neder fe leggener was zijnerzijds geen sprake van. dat hij zich wilde onttrekken aan wat hem was opgedragen, nog dien eigen ochtend en ook straks, na de vergadering van den Raad, woonde spr. een vergadering dei commissie bijhet eenige motief voor zijn verzoek om ontslag was, dat zijn opinie over hetgeen die commissie noodig heeft om haar taak te vervullen, indruischt tegen die van den Raad. Daarna werd z, h. st. aangenomen liet voorstel van B. en W., om nog niet terstond over te gaan tot de benoeming van twee leden der Reclame-commissie, maar die be noeming uit te stellen tot een volgende ver gadering en daardoor beide heeren gelegen heid te geven om terug te komen op hun besluit. Ingekomen waren nog een request van agenten van politie 3e klasse om verliooging hunner jaarwedde zal worden behandeld bij de Gemeente-be grooting. een antwoord van den Minister van Bin- nenlandsche Zaken op het request om ver hoogd subsidie voor de Hoogere Burgerschool. De beschikking is afwijzend «geen termen", tout court; aangenomen voor kennisgeving. een request van den heer G. Bloemink om verlenging van de huur van het door hem bewoonde huis aan de Kampei-binnen poort. met verlaging van huurprijs met f 112.50 aan R. en W. om praeadvies. eindelijk een request van ingezetenen over de Jongens- en de Meisjesschool 1e soort., waar zij zich beklagen, dat het onderwijs aan die inrichtingen huns erachtens niet. voldoende aansluit bij dat aan Gymnasium en Hoogere Burgerschool om advies in handen van de Commissie van toezicht op liet Lager onderwijs. Niets meer te behandelen zijnde, werd de vergadering om 2.16 gesloten. Niet minder dan bijna 144 rn. M. neer slag is hier in Augustus afgetapt uit den regenmeter. Er waren 19 regendagende meeste regen viel op den Oden en den 20sten, telkens 22 m. M. in Oogstmaand '95 werd opgevangen 89 m. M. neerslag, welke in 13 dagen was ge vallen de grootste hoeveelheid "was toen op éen dag 16 m. M. En ook September belooft, weer buiten gewoon vochtig te zullen worden althans volgons Falb. Hij toch zegt: terwijl de maand Sep tember in den regel droog verloopt, zal in dit jaar het tegendeel het geval zijn. Alleen ongeveer van 10 tot 20 September hebben we een drooge periode te verwachten. De temperatuur is het eerste deel der maand koel, daarna veel warmer. Hopen we,vooral voordemanoeuvreerende troepen, dat deze broodetende profeet den bal geheel missloeg. Een in dezen tijd, waarin de zucht, naar verandering zóo groot is, zelden voorkomende gebeurtenis hoopt de heer Jacobus Smit aan staanden Zondag te beleven. Dien dag toch is hij onafgebroken veertig jaren achtereen in betrekkiiig bij de firma Greeve Co hier. Met ingang van 1 September is ten Post en Telegraafkantore hier werkzaam gesteld de commies der telegrafie 3e klasse G. .f.de Jong, van Gouda. Met hoofdkwartier van den staf der 2e divisie infanterie, waartoe de hier garnizoen houdende troepen behooren, zal tijdens de groote manoeuvres zijn van 4 tot 8 Sep tember te Dedemsvaart9 en 10 te Ommen i1, 12 en 13 te Raai te14 on 15 te Goor, en'16 te Arnhem. RemiuimiMM van ;l«» Koning-,„ned Ouz,. stailficnont ile hlnemist L. Kortbeek ,,noii H. M. onn kostbare vaas 11,et iraaien hannuet aan en mnclit Jaarvoor in een hooga KnTsXivontvangen.881 Dg onderofficieren van het 2e bataljon 5e regiment infanterie zonden het volgende te- onderofficieren van het 2e bataljon -,c regiment infanterie, vereenigd aan een cemeenscliappelijken feestdisch zenden U. M. hunne eerbiedige gelukwensehen Als antwoord seinde de adjudant van dienst ''"«Ónderofficieren van het 2e bataljon 5e regiment infanterie. ?)Ontvangt allen Marei- Majesteits dank" Niet minder dan 4000 plaat,skaarten naar Baarn zijn Maandag aan de beide stations hier affegeven. Honderden gingen nog per rijtuig of°ander vervoermiddel, zelfs per hondenkar. Naar we uit goede bron vernemen, zal, in verband met de restauratie van «Dool-om- Berg", van de hand des heeren C. van de Vent te Heiligenberg, eerlang in Eigen Haard een monographie over Everard Meyster en 7ijn dwaaltuin verschijnen, waarin ook een en ander zal voorkomen over de «Amers- Ibortsclic Koytreekinghe". Hot opnemen vau ingezonden stukken brengt niet altijd mede, dat. de Redactie onvoorwaardelijk instemt met haar inhoud. Kopij van geplaatsto of ongeplaatste stukkeu wordt nimmer teruggegeven. Geachte Redactie! Zoudt U zoo beleefd willen zijn, onder staand stuk in Uw courant te willen opne men Uit de Oude Amersf. Courant lazen wij met groote verbazing den uitslag van den wedstrijd welke Zondag jl. door de heeren W. lttroann en D. Eysink werd gereden en juist met te meer verbazing, tiaar de uitslag 'van genoemde race zooals hij in Uw blad vermeld stond geheel bezijden de waarheid is. Hoe nu een persoon in staat is, een der gelijk stuk in Uw courant te doen plaatsen en hierbij tevens de mededeeling te voegen, dat de heer Eysink met eene halve wiel- lengte won, is ons een raadsel. De jury was samengesteld uit de ondergeteekenden, en wanneer de lieer Eysink «leze goedkeurt (zooals hij trouwens dééd, doordien hij startte) heeft niemand anders dan die heeren te bepalen wie de eerste is, die de eindstreep overschrijdt. ledereen zal ons toch willen toegeven, dat liet onmogelijk is, dat. een rijder zelf be palen kan wie van beiden bet eerst is aan gekomen, wanneer zij wiel aan wiel de eind streep passeeren. Inplaats zich dus als fair rijder aan de uitspraak der jury te onder werpen, deed hij dit niet, en begon zich alleronhebbelijkst te gedragen, niet weinig geholpen door tal van zijn confraters. Daarom betuigen wij onze volle instem ming met het ingezonden stuk geplaatst in in het Nieuws- en Advertentieblad en ver klaren hierbij dat de wedstrijd, tusschen beide heeren gereden, onbeslist is gebleven en de strijdenden tegelijk de eindstreep passeerden. Als een bewijs van zwakte van de kant des heeren Eysink kan tevens aangevoerd worden, dat de uitdaging van den heer W. Ittinan om de 25 K.M. over te rijden, dooi den heer Eysink word afgewezen. Onder dankbetuiging voor de verleende ruimte. Uw Dw. G. H. J. BONNIER. S. van VOLLEN HOVEN. Cult. I'. HE1NS1US. .ï.5ï>(t ven)'*-1.u i hij Vierde klasse. Trekking van 31 Aug., 1—3 Sept. (1600 loten). Ten kantore van den Collecteur te A uiers- foort zijn aan «ie volgende nummers te beurt gevallen Prijs van f100 op No. 10032. Prijzen van f65. 48 50 55 1327 1330 1344 1357 1360 1649 1650 1652 1700 1701 1729 10584 10592 10596 10603 10615 1062010029 10642 10644 10647 11732 117431174711749 11798 11800 11803 11827 118321183414438 20794 20836 20840 20842 20847 26808 en 20870. Te zamen 43 prijzen. Volgende trekkingen geschieden 5e klasse 14—16, 18, 22—25, 29, 30 Sept., 12,6—10 Oct. v De vijfde klasse bevat de navolgende prij zen: 1 van f 100 000, 1 van f50000, 1 van f 25 000, 1 van 115000, 1 van f10 000,1 van 15000, 1 van f2000, 3 van f1500, 55 van f 1000, 65 van f400, 70 van f200, 170 van f100 en 3750 van f70. Loten zijn nog verkrijgbaar. Gevonden op den openbaren weg: een wollen sok, een gouden broche, een zakkammetje, een rozenkrans, een zilvoron

Amersfoortsche Courant | 1896 | | pagina 2