Stadsnieuws. Ingezonden. geheel ingesmolten zijn. Zaterdagavond werd aan het Departement van Koloniën het volgende Regeerings-tele- gratn ontvangen »Uit het bivak te Samahani vele kampongs bezochtrijstvoorraad verbrand, twee ka nonnen, een aantal wapen en veel minitie buitgemaakt Drie minderen gewondaan onze zijde geen dooden. Bevolking begint terug te keeren." De aanneming en bevestiging van H. M. de Koningin, is thans bepaald op Zaterdag 24 October a. s. De plechtigheid zal in tegenwoordigheid van een beperkt aantal genood igden plaats hebben in het Koninklijk Paleis te's-Graven- hage. De Eerste Kamer der Staten-Generaal heeft Zaterdag met 34 tegen 12 stemmen de Kies wet aangenomen. Tegen stemden de heerenEngelberts, Godin de Beaufort, Muller, Schimmelpenninck, Regout, Prinsen, Merkelbach, Sassen, Magnee, Melvill van Lynden, Pijls en Van Zinnicq Bergmann. Omtrent het binnenkort in te dienen wets ontwerp op de Gemeente-financiën vernemen wij, dat daarin aan de Gemeenten verboden zal zijn in haar belastingen op te nemen het element van progressie, doch geoorloofd dat van aftrek, enz. Progressieve gemeentebelastingen zullen dus eventueel een herziening moeten onder gaan. In de laatst verschenen aflevering der be scheiden betreffende de geldmiddelen komt een volledige statistiek der Bedrijfs-belasting over het dienstjaar 1894/95 voor. De juiste opbrengst was f4 878 451.48 over 229895 aanslagen. Overeenkomstig de aan giften geschiedden 66091 aanslagen, met afwijking daarvan 36307; ambtshalve aan slagen waren er 121347 voor biljet I en 5717 voor biljet II. De colleges van zetters behandelden 124733 aanslagen de commissie van aanslag 184 729. Amsterdam bracht op f 1455632.381/2 (36845 aanslagen Rotterdam f607 766.221/,, (16 875): Den Haag f523398.88 (15977); Utrecht f136156.411/.. (6383): Groningen f69845.041,., (4237); Haarlem f97194.311/» (4112); Arnhem f96 395.14 (4078). Aange slagen waren 797 naamlooze vennootschap pen voor f 990 037.271/2 45 commanditaire op aandeelen voor f34506.25 62 coöpera tieve vereenigingen voor f10 325: 140 socië teiten voor f3oÖ3.23; 33 andere belasting plichtige vereenigingen voor f3462.50, en 4 onderlinge verzekering-maalschapijpen voor f1342.50. De Huisvrouw ontving reeds van vele kanten betuigingen van ingenomenheid met het door genoemd blad geopperd denkbeeld, om aan Koningin Wilhelmina bij Haar inhul diging een blijk van gehechtheid en trouw uitsluitend van Haar vrouwelijke onderdanen aan te bieden. Het blad deelt tevens mede, dat 't niet in de bedoeling van de redactie ligt, zich met de uitvoering van het denkbeeld te belasten, maar stelt voor, te beginnen met plaatselijke commission samen te stellen en alvast te gaan progageeren voor het denkbeeld in eigen kring. Later kan dan een hoofdcommissie gevormd worden, die de leiding in handen neemt. Op de agenda der jaarvergadering van de Vereeniging van leeraren hij het Mid delbaar Onderwijs kwam ook voor iIe vraag »ls de uitslag van de toelatings-examens in 1895 tut de Militaire Academie, door leer lingen van Hoogere Burgerscholen afgelegd, werkelijk ongunstig te noemen Dr. H. van de Stadt, directeur der H. B. S. te Arnhem, behandelde die vraag. Hij zeide. dat het verslag over den afloop (fier examens verontwaardiging en teleurstelling heeft op gewekt. Er waren er, die de schuld gaven aan de H. B. S.auderen gaven de schuld aan de examen-commissie. De oorzaak van het verschijnsel ligl z. i. in de Wet-Bergan- sius, die de inrichtingen te Haarlem en te Delftte vroeg heeft opgeheven. Spr. maakte echter eenige opmerkingen over de wijze, waarop het schriftelijk examen is afgenomen, en zeide, dat de examinatoren voor de grootste helft leeraren aan de Cadettenschool waren, waardoor de leerlingen dezer inrichting in gunstiger positie kwamen, terwijl de leer lingen der H. B. S. bovendien nog pas kort te voren eind-examen hadden moeten doen, zoodat zij vermoeid werden door tweemaal achter elkaar bijna hetzelfde zware examen te moeten afleggen. Wel behoeven zij het eind-examen niet te doen, maar daar zij niet zeker zijn, dat zij voor de Militaire Academie slagen, zijn zij er wel degelijk toe gedwongen. De cadetten van Alkmaar zijn allen ge slaagd maar dezen waren als het ware een keurkorps te achten, twee jaren uit sluitend voor dit examen voorbereid. Daarbij werden bij het mondeling examen de cijfers, die de cadetten aan de Cadettenschool in het laatste jaar behaalden, in rekening ge bracht, terwijl dit niet met de leerlingen der II. B. S. is gebeurd. Die redenen moesten de leerlingen der H. B. S. in veel ongun stiger positie plaatsen dan die der Cadetten school, zoodat, dit alles iu aanmerking ge nomen, niet kan gezegd worden dat de uitslag van liet Academie-examen voor de H. B. S. ongunstig is geweest, hetgeen spreker nader met cijfers toelichtte. Hij wijdde daarna nog even uit over de aansluiting van het Middelbaar- aan het Mili tair onderwijs. Wanneer het verschijnsel voorduurt, dat minder jongelui zich aanmel den dan er plaatsen open zijn, en zij dan nog niet eens allen slagen, dan zal een onge lukkige toestand geboren worden voor ons leger. Spr. zou daarom het toelatings-exameu voor de Academie willen zien afgeschaft, met zekere voorwaarden voor de cadetten der genie en artillerie ton opzichte van de cijfers, behaald in de technische vakken bij het eind examen. Spr. somde de groote voordeelen daarvan op, èn voor den militairen dienst èn voor de H. B. Scholen, terwijl deze ook kunnen wijzen op de Militaire scholen te Haarlem en te Delft, die zeer gunstig hebben gewerkt en tal van flinke officieren hebben gegeven, hoewel die militaire inrichtingen uitsluitend door leerlingen der li. B. S. met eind-examen waren bevolkt, Spr. kwam nu ook tot de resultaten van het examen 1896, waarbij de leerlingen der H. B. S. er niet beter afgekomen zijn, en trachtte de oorzaken daarvan op te sporen, terwijl hij er op wees, dat geen rekening is gehouden met de hoogst gunstige resultaten, gedurenden tien jaren met de Militairescbolen te Haarlem en te Delft behaald. Resumeerende kwam hij tot de volgende conclusies: de resultaten van de toelatings-examens tot de Militaire Academie zijn voor de leer lingen van de tl. B. R. niet onvoldoende geweest het toelatings-examen M. A. moet worden afgeschaftde cadetten der Cadettenschool moeten door hun eind-examen, de leerlingen der H. B. S. door hun eind-examen in het zelfde of in het vorige jaar afgelegd, tot de M. A. worden toegelaten, natuurlijk als de laatsten voldoende cijfers voor wis- en werk tuigkunde hebben behaald; de ongunstige uitslagen van de examens voor de leerlingen H. B. 3. moeten voor een deel worden toegeschreven aan de min der goede organisatie van de M. A. daar het leerplan van het eerste jaar is overladen er moet meer rekening gehouden worden met hetgeen de ervaring heeft geleerd in de Militaire scholen te Haarlem en Delft. Na een uitvoerige discussie werden deze conclusies met applaus goedgekeurd en be paald, dat een verslag van het gesprokene door liet Hoofdbestuur officieel aan de be trokken autounteiten en aan de leden dei- Kamers zal worden gezonden. Jn zake den moord-Hoogsteden is nog steeds de bootwerker W. J. de Vos in pre ventieve hechtenis. Zijn kameraad Willem Bons heeft aan het Roti. Nieuwsblad mede gedeeld don I8n November jl. De Vos ont moet te hebben op de Hoogstraat met een kind aan zijn rechterhand en daarnaast een als heer gekleed persoon. De Vos had zijn aandacht getrokken, doordat hij niet als ge woonlijk een korte, jekker aan had, maar een lange jas. Bons is nu verscheidene malen gehoord, ook in tegenwoordigheid van De Vos, die eerst alles ontkende maar eindelijk toch de mededeelingen van zijn kameraad juist noemde. Veel licht wordt evenwel niet in deze duis tere zaak daardoor ontstoken. Een ander zon intusschen, ten gevolge van deze mededeelingen van het Rolt. Nieuws- blad, verklaard hebben, dat hij op den avond van het verdwijnen van den knaap den thans in arrest zijnden De Vos gezien heeft met den knaap aan een oliekoekenkraam op het Hofplein te Rotterdam. Zooals men weet, bleek bij de lijkschou wing. dat de jonge Hoogsteden kort vóór zijn dood oliekoeken had gegeten. Men heeft intusschen De Vos nog niet tot een bekentenis of nadere aanwijzing omtrent den in November 1895 vermoorden knaap weten te bewegen. Een mandje aarbeien in de maand Sep tember een aardig gezicht, ook een ver rassing van den zomer van '96. Bij den tui nier Robertus, te Winschoten, ziet men een bed in vollen bloei staan, terwijl vele plant jes reeds rijpe, flink volwassen vruchten, overvloedig dragen, zoodat er reeds weer van geplukt en verkocht is. Men verzoekt ons mee te deelen, dat de in ons vorig nummer vermelde prijzen van het Liefdadigheidsfeest afgehaald kunnen worden bij mevr. Burger- Roland Holst, Singel-Zand. Jn de Vrijdagavond gehouden vergadering van het Kiescollege der Ned. Hervormde gemeente is, in de vacature-Immink, met 44 stemmen en 4 hlanco's, beroepen tot pre dikant bjj de Ned. Hervormde kerk hier ds. G. Mansvelt, predikant te Scherpenzeel. Tot ridder in de orde van Oranje-Nassau is benoem de heer P. M. den Hartogh. opzichter van trein- en locomotiefdienst bij de Hollandsche IJzeren Spoor'.*eg Maat schappij hier. Onze voormalige stadgenoot jhr. A. W. van Holthe is bevorderd tot kapitein der infanterie van het O. I. leger en blijft ook in zijn nieuwen rang werkzaam aan het De partement van Koloniën. Onze vroegere stadgenoot de 2e luitenant K. W. Rauh, van de cavalerie O. I. L., is bevorderd tot le luitenant. De heer H. Hasper heeft ontslag aange vraagd als hoofd der school voor Christelijk nationaal onderwijs en zal zich metterwoon te Amsterdam vestigen. In de hier gehouden buitengewone alge- meene vergadering der Nederlundsche \er- eeniging van spoorwegambtenaren is met algemeene stemmen benoemd tot voorzitter de heer A. E. Schooleman, te Zwolle. Met zekerheid kunnen we thans mee- deelen, dat het Amsterdamsch Vocaal-kwartet, onder leiding van den heer Messchaert, den 30 September te dezer stede zich zal doen hooren. Het kan voor velen van belang zijn, te weten, dat het «Hotel de Berg" thans tele- phonisch is aangesloten met de stad. Het telephoonnummer is 40. De inspecteur der infanterie heeft bepaald dat na afloop van de najaarsoefeningen 5 soldaten van net 2e regiment infanterie, uit de garnizoenen 's Hertogenbosch, Nijmegen. Maastricht, Roermond en Venloo, te Amers foort zullen worden gedetacheerd, om ge durende een maand onderricht te ontvangen in de verbeterde wijze van bereiding van het eten, van den soldaat van het 5 regiment die een cursus aan de Huishoudschool te Amsterdam heeft gevolgd. Bij het 5e regiment infanterie werden Vrij dag de nieuwe reglementen op de exerci tiën der infanterie ontvangen, bevattende in óen band de Recrutenséhool, het tirailleeren, het bajonetsehermen en de signalen. Op last van den Minister van Oorlog treedt dat reglement eerst in werking als zulks in het Recueil Militair wordt bepaald, maar, moet het reeds nu aan officieren en kader worden uitgegeven ter kennismaking. Bij Kon. besluit zijn benoemdbij het le regiment infanterie tot luitenant-kolonel, de majoor C. H. ter Beek, van het 5e re- gement, en bij het 5e regiment, tot majoor, de kapitein F. B. A. van Steenhardt Carré, van het regiment grenadiers en jagers. De zilveren medaille voor 24-jarigen trou wen dienst is op de gebruikelijke wijze uit gereikt aan sergeant majoor J. H. Daainen, van het 5e regiment infanterie hier. Bij den commandeerenden officier van het 5e regiment infanterie hebben zich 20 jongelingen aangemeld om gedurende de wintermaanden onderricht te ontvangen in de Vrijwillige oefeningen in den wapen handel waaronder éen die het voornemen heeft te kennen gegeven om daarna een verbintenis aan le gaan bij het Reserve kader. De sergeanten P. A. Roozeodaul en A. J. M. Verspijck. leerlingen van den Hoold- cursus, en behoorende tot het 5e bataljon van het 5e regiment te Utrecht, zijn aan gewezen om aan de najaarsoefeningen van het korps deel te nemen en iu verband daar mede gedetacheerd respectievelijk bij liet 2e en het 3e bataljon. Bij het 5e regiment infanterie zijn be vorderd de reserve-korporaals J. Lancée en A. van Zanten tot reserve-onderofficier, en de ndspiranten-vaandrig J. J. Hoornstra en VV. F. L. Schmidt, tot. reserve-korporaal. In de kazernes was 't van ochtend al vroeg dag en de zon, die heden met. de Maandag houders schijnt mee te doen, had nog nauwe lijks van haar aanwezigheid doen blijken of het eerste ontbijt, een flinke portie soep, was reeds genuttigd en alles maakte zich vaardig om gedurende een goede week het echt-militaire leven te gaan leiden, dat. wel rijk is aan vermoeienissen en ontberingen, maar daartegenover toch ook zoo veel aan genaams aanbiedt. Behalve een 60 man van het 5e regiment, oen honderd onderofficieren en minderen van het le regiment huzaren en het 1e regiment veld-artillerie, eenige ordonnansen en een 49 verpleegden in het Militair Hospitaal is heden bet, gansche garnizoen vertrokken, in het geheel '85 officieren en 2515 minderen. De staf, liet 3e en het 4e bataljon, met hun voertuigen een lange trein van 42 wagens vertrokken om 6.20het 1e en het 2e bataljon volgden om 7.25 per extra- trein van de Ned. Centranlsfioor naar Dalfsen de art illerie, vertrok om 10.4o naar Hoogeveen. Van Dalfsen wordt gemarcheerd naar Om men, een marsch van omstreeks 5 uren het 3c en het 4e bataljon betrekken een tenten-bivak ten N. en O. van die gemeente, het le en het 2e bataljon worden daar in gekwartierd. Bij Kon. besluit is kolonel F. Ypey, van den staf der cavalerie, belast met het bevel over de Rij- e" Hoefsmidschool hier, op zijn aanvrage, op pensioen gesteld, en be- Fio. dat de plaats van hoofdofficier, belast met het bevel over de Rij- en Hoefsmid- school, tijdelijk onvervuld zal blijven en, in verband daarmede, het bevel over genoemde inrichting tijdelijk zal worden gevoerd door ritmeester N. .1. Erzey, oudste in structeur bij die school, en zulks gelijk tijdig met de function aan zijn tegenwoor dige" betrekking verbonden 2o. dat met. het toezicht over het escadron ordonnansen tijdelijk zal worden belast de hoofdofficier van het le regiment huzaren te Amersfoort in garnizoen, thans majoor A. A. graaf van Limburg Stirum. De le luitenant jhr. F. H, Röell, van het le regiment huzaren, wordt op 1 November a. s. eervol ontheven van zijn detacheering bij de Rijschool hier en komt alsdan te 's-Gravenliage in garnizoen. Vrijdag kwam hier uit Utrecht een deta chement van liet 1e regiment veld-artillerie, onder bevel van den le luitenant jhr. J. H. Röell, ter sterkte van 2 officieren, 30 onderofficieren en minderen met 50 paarden, voor aanvul ling van het hier garnizoen houdend gedeelte van het regiment tot bijwoning dor manoeu vres van de 2e divisie infanterie. Tot Wethouder van Hoevelaken is herko zen de heer H. van Manen; tot hoofd dei- openbare school aldaar is benoemd de heer T. C. Hootseu, onderwijzer te Veenendaal. De Raad van Nijkerk heeft besloten, voor een bedrag van 122 000 deel te nemen in de stoomtrambaan van Nijkerk over Barneveld naar Ede. Tot Wethouder van Scherpenzeel is her benoemd de heer ,1b. van Wolfswinkel. De Begroeting dier gemeente sluit in ont vangst en uitgaaf met f8266.72. Donderdag heerschte te Soesterberg alge- ineene feestvreugde, bij gelegenheid van het huwelijk van jhr. C. Roëll, Burgemeester van Eemnes. met jonkvrouwe Rutgers van Rozenburg. In het dorp prijkte een fraaie eorepoort, terwijl algemeen werd gevlagd. Een ovatie werd gebracht door de school kinderen, die door het bruidspaar ruim wer den onthaald. Tot Wethouder van Woudenberg is herbe noemd de heer A. van Egdom. De Begrootiug is vastgesteld op 1134.915 aan inkomsten en uitgaven. Tot kerkvoogd dei- Ned. Hervormde kerk is. in de plaats van wylen den heer C. van Ekeris. benoemd de hijer H. van Ravenhorst. In diens plaats, zal den 3 November een notabele worden gekozen. Ilct opnemen van ingezonden stukken brengt niet altijd mede, dat de Redactie onvoorwaardelijk instemt met haar inhoud. Kopij van geplaatste of ongeplaatste stukken wordt nimmer teruggegeven. Geachte Reductie Na.cn- aanleiding van hef. Ingezonden stuk in Uw vorig nummer, verzoek' ik IJ beleefd, een kleine plaatsruimte. Door do mede-juryleden, de heeren G. II. .1. Bonnier en S. van Vollenhoven werd inij 3 September jl. een stuk betreffende do match Eysink-Ittmann ter onderteekening aange boden. Hiertoe was ik eerst volstrekt niet genegen, daar het mijne vaste overtuiging is en blijft, dat de heer Eysink gewonnen hoeftdoch volgens genoemde heeren was ik verplicht, wanneer de overige juryleden liet eens waren, dat ik mij moest neerleggen bij hun meening, en ik heb toen tot mijn spijt in een ondoordacht oogenhlik een stuk geteekend, doch niet het st.uk dat in Uw blad van 3 dezer voorkomt, daar dit geheel is gewijzigd en men dit mij volstrekt niet weer heelt laten zien of laten liei-teekenen. Ik wenschte dus even op te merken, dat mijn naam niet onder bedoeld stuk moet, gelezen worden. U dankzeggende voor de plaatsing, Hoogachtend, P. C. HEINSIUS. Noderlandsche Centraal-Spoorweg- Maatschappij. Opbrengst over Mei 4896. Reizigers 76953 f 54 797.44 Bagage honden (tonnen) 128 1102.08s Levende dieren, rijtuigen enz. 10 221.94" Goederen (tonnen) 13571 «24370.37 Divei-sen 1297.82s Totale opbrengst 89194.01" Totaal ontvangst sedert, Jan. '96 422185.12s 1895 433147.55s Gemiddeld aantal Kilometer in expl. sedert 1 Januari 1896, 102 1895, 102 dus ontv. per dag KM. /'27.23 «/"28.12.

Amersfoortsche Courant | 1896 | | pagina 2