Stadsnieuws. Gemengd Nieuws. De Tweede Kamer stal haar eerste open bare vergadering in hot nieuwe zittingjaar houden op Dinsdag 45 September des na middags o uur, en alsdan overgaan tot het opmaken der lyst van candidaten voor het voorzitterschap. Het lid van do Tweede Kamer der Staten- Generaal mr. A. J. W. Farncornbe Sanders is Maandagavond te 's-Gravenhage overleden. .Dikwyls komt in de bladen het bericht voor, dat een lid der Tweede Kamer, of eenig ander man van beteekenis, ernstig ongesteld is. waarop dan na korter of langer tyd de mededeeling volgt, dat de zieke weer her steld is. Moge dït ook weldra gemeld kun nen worden omtrent den oudsten der ka tholieke Kamerleden mr. L. Haffmans, die te Ems een badkuur volgende, plotseling zóo ziek werd, dat de familieleden Zaterdag telegrafisch werden ontboden. Maandag was er reeds aaumerkelyke ver betering waar te nemen, zoodat liet moge- was. hem naar Keulen te transporteeren, terwijl hy Dinsdag naar zijn woonplaats te Kessel kon worden overgebracht. In deAmstcrd. Ct. (het geeltje) heeft mr. G. Vissering in zeven artikelen een over zicht gegeven van de voornaamste bepalin gen der met 1 September II. in werking ge treden nieuwe Wet op het faillissement ten gevalle van die persoenen, die op de Gene of andere wyze met een faillissement of sur seance in aanraking komen. Ten slotte schryft hij «Ook voor deze personen is het zeer ge raden en zeer voorzichtig, zich door een werkelyk deslcundigen raadsman over de wettelijke voorschritten te laten voor lichten. omdat zy daardoor zich kunnen vrij waren tegen belangrijke verliezen door verzuim van handelingen, die zij moes ten verrichten, en omdat de wet zeer gestrenge straffen stelt op handelingen, ver richt tijdens of in het vooruitzicht van een faillissement, waardoor de eenesehuldeischer boven den anderen wordt bevoordeeld, zonder dat de wet zelve hiertoe du bevoegdheid geeft (Zie bijv. de art. 340347 Wetboek- van Strafrecht.) Men late dus niet na, uit verkeerd begrepen zuinigheid, een raad in te winnen hij vertrouwde personen, hetgeen veel minder onkosten zal veroorzaken, dan de na- deelen zullen bedragen, welke door oen ver zuim daarvan zeer licht.kunnen ontstaan. Doch hier is een eerste vereischte, dat men zich wendt tot vertrouwde raadslieden, daar helaas, vooral in faillissement-aangelegenheden, al te veel personen zich als raadgevers opwer- Eet>, zonder daartoe de uoodige bekwaam- eid of goede trouw te bezittenen me nigeen, gekomen op de bank der be schuldigden door het volgen van den raad van gewetenlooze raadgevers, heelt het te laat berouwd, blindelings de inblazingen van zulke individuen te heb gevolgd." Aan hot versing over 1895 betreffende den dienst der posterijen en telegraphic in Nederland is het volgendi' ontleend Onder don Dlreoteur-genoruul der posterijen cn telegraphic waren aan hot einde van 1895 bij het hoofdbureau der posterijen en telegraphie geplaatst 105 ambtenaren en beambten, terwijl het personeel der posterijen vnn den notieven dienst bestond uit 6121 ambtenaren en beamb ten het aantal jiostkantorcn op dut tydstip was 266, 4 spoorwegjiostkantorcn, 85 bijkantoren en 987 hulpkantoren. Het aantul gewisselde stukken bedroeg 265 521 818 (tegen 247 149 728 in 1894), waarvan Eone brieven 79082 511 (78 557 699), brief» rten 40 427 078 (87 150 289) en nieuwsbladen en gedrukte stukken 128976828 (114 918492). De aan de post ter overmukingofinvordering toevertrouwde waarde, voor zoover bekend, be droeg f285273936 (f283 821 367). Eon onderzoek, ingesteld omtrent de oloctri- sche verlichting van spoorwegpostrijtuigen, waar toe oen daartoe ingericht rytuig dienst deed. toonde aan, dat deze verlichtingswjjze uitstekend voldeed, doch te kostbaar is. Aan het voornemen om uun alle postboden, die daarvoor in aanmerking komen, om de veer tien dagen of om do drie weken éen vrijen Zon dag toe te kennen, werd in den loop vun 1895 gevolg gegeven. Hetauntal verzonden binncnlundsche en dat der verzonden en ontvangen buiten), postpakketten bedroog 4498514 (4 867 962). Alléén ter gelegen heid van het St. Nicolaaafoest. van 17 Decem ber, werden ruim 222500 pakketten verzonden. Het batig saldo van den postdienst zal ver moedelijk bod ragen fl 471060.15'/, (f1669 846.09). Op het einde van 1895 bedroeg het aantal telegraafkantoren in Nederland 857 (841) en het personeel van den actieven dienst 2112 ambte naren en beambten, terwijl het Rijkstelegraafnet bottend uit 5631 Kilometer lyn en 20146 Kilo meter draad. In 1895 werden behandeld 4 683257 (4 885010) telegrammen meteen opbrengst van fl 475718.91» (f 1 401 762.46), terwijl voor aanlog en exploitatie vermoedelijk werden uitgegeven f2149400.94 (f2 1 28 864.34",) waaronder f471 093.16 als aan deel der telegraphic in de kosten van den ver enigden poet- en telegraafdienst. Uit oen statistisch overzicht vun den telegraaf dienst over do jaren 18581895 bljjkt, dat het totaal aantal telegrammen over eerstgenoemd jsnr 45674 bedroeg of in 1895 meer 4 587 583 telegrammen. Jn de Gemeentestem komt een artikel voor, waarin, onder het opschrift: «De gemeente lijk autonomie in gevaar de vrees uitge sproken wordt, dat de bepalingen die het gemeentwezen in do laatste halve eeuw be- ueerschen, geen voldoende waarborgen meer opleveren voor de vrijheid van de gemeen tebesturen. In de eerste plaats gaf aanleiding tot bet maken van deze opmerkingen het besluit van Gedeputeerde Staten van Overijsel, waarbij goedkeuring onthouden werd aan het besluit van den gemeenteraad van Kampen om aan een praenter een schadevergoeding over 40 jaar uit te keeren. daar hot gepachte erf niet de grootte bleek te hebben, zooals die inde pachtbockjus was omschreven. De Minister van Hinnenlaridsche Zaken heelt voorts by de beantwoording van het Verslag der Eerste Kantor over de Kieswet van de zeer ruime bevoegdheden van hooger gezag gesproken, en nu maken juist deze woorden, in verband met het te Kunpen plaats gehad hebbende geval, waarbij verder wordt gegaan dan de wetgever bedoeld heeft, de Gemeentestem eenigszins beducht voor de toekomst wat betreft de automie der ge meenten. Uit Zuidwolde wordt gemeld, dat daar Zondagavond te 10 uren per hondekar uit Vee- ningeu bericht kwatn bij den militairen dok ter, dat er in de herberg een huzaar door oen burger zwaar gewond was. Tervvyl dr. Romeyu en do heer De Lange, arts, zich gereed maakten om te vertrekken, kwam een huzaar te paard melden, dat de gewonde reeds bezweken was. De verslagen* beet Hofman, was vrij williger, en behoorde in garnizoen te Zutpheo. Volgens nadei'e berichten werd den huzaar door een der meisjes gevraagd met haar te drinken, waarover Harmon Kujjer, met wien het meisje uit was, weinig was gesticht. Er ontstond ruzie, doch deze werd spoedig bij gelegd. Toen de huzaar later met anderen uit de herberg naar buiten ging, kwam iiij even daarna terug, terwijl het bloed hem uit een wonde in no borst gudste. Tien mi nuten later overleed hij. "Hij was in 't hart getroffen. De Asser courant meldt: Ongeveer halftien ontstond er ruzie onder de boerenjongens onderling, waarbij deze even wel door de cavaleristen van elkander werden gescheiden. Een oogen blik daarna vroeg Kuijer of Hofman eens buiten wilde komen. Deze volgde hem en kwam eenige ogenblikken later terug, uitroepende «Ze hebben me ge stoken". Hij kon niet verder loepennog enkele slappen en de ongelukkige viel ziel togend op den grond. Nauwelyks had hij nog de kracht om, op zekeren Lambert Dunne- wind wyzende, uit te roepen «die heelt mij gestoken." Het slachtoffer werd daarna door een anderen cavalerist, den hoefsmid Blokker, zooveel inogelyk verpleegd. Niets baatte ech ter en eenige oogenblik ken later gaf de zwaar getroffene den geest. Nu ontstond tusschen de militairen en de boeren een verwoed gevecht, waarbij vun den kant der boereu vun de messen gebruik werd gemaakt. Het gelukte echter den militairen om de vermoedelijke daders, Kuijer en Dun- newind, te arresteeren, en dezen den ge- heelen nacht in de herberg te houden. De militairen moesten in 't laatst, daar zij verre weg in de minderheid waren, van hun kara bijnen gebruik maken, welke zij enkele inalen in de Jucht afschoten. Dit scheen indruk te maken, tenminste de boeren ver wijderden zich gaandeweg. Van dc twee gearresteerden was Dunnewiud gewond. De marechausées die 's ochtends arriveerden, hebben Kuijer en Dunnewind, na hen ver hoord te hebben, naar Zuidwolde gevoerd. Dat er lievig gevochten is, blijkt daaruit, dal alle militairen gewond zyn. Din.nluK «tonden voorde Rechtbank te Amsterdam terecht J. H. I'., oud 23 jaar, 2e luitenant der huzaren, en P. A. P., oud al inar, eandidoat in do rechten, ter zake dat zn zich in den avond van 6 Juli ji. in of riabn do Warrnocwtraat aldaar hebben schuldig ge waakt aan het zioh met verecnigdo krachten met gewold verzetten tegen don surveilleereuden inspec teur van politie aldaar, tevens onbezoldigd Rijks veldwachter, Adriaan Johan van der Schrieck, wiens kwaliteit anti beklaagden bekend was, welke politie beambte den eersten beklaagde, die aan een hem herhaaldelijk door <lcn beambte gegeven last om zich uit een aldaar op den openbaren weg ontstane volks verzameling te verwijderen, niet voldeed, had aan- 't bijzonder den varkensteelt hier te lande ten goede komt, behoeft wel geen betoog. Naar aanleiding van het welslagen van den atstandsrit door eenige officieren te paai onlangs gemaakt van Winschoten naar Den Haag, word door Bondsbestuur van den Alg. Ned. Wielrfidersbond bij den Minister van Oorlog aangevraagd, ook een afstamism 0 militaire wielryders te mogen uitschrij over den stand Winschoten - 's-Gmvenhage. waarbij alle rijders gelijktydi? zullen aluj- den, maar ieder volkomen vry is in de keuze van den weg. De Minister hechtte zijn goedkeuring aan het plan en nu zal de rit 26 heptembe plaats hebben. De pryzen zullen bestaan in kuntst voor werpen van f60, f40 en 12U. Ken jong paartje, dut zich dezer dagen te Zevenborgen in het huwelijk wenschte te begeven, moest onverrichter zake van liet gemeentehuis terugkeeren, aangezien noen de bruid noch de bruidegom over een som van vijf on tachtig centen kon beschikken, welke ten Raadhuize nog moest worden vol daan voor het verschaffen van oen der hu welijksbescheiden. Wel een slecht begin. Uit Haren karspel meldt men, dat zekere P. aldaar, die thans 88 jaar oud is, dit jaar de kermis le Alkmaar voor de 80e maal bezocht, De «week van gebed en zelfsverloochening van liet Leger des Heils is bepaald van Zondag 27 dezer tot en met Zaterdag 3 October. In deze week wijden de leden van het Leger des Heils zich bijzonder aan gebed en ont zeggen zich tevens op de eene ol andere wyze iets. hetzij in voedsel, in kleeding ol dergelijke, waardoor geld wordt uitgespaard, welk geld wordt gegeven tot steun van het werk van het Leger des Heils. Te Driel (Bominelerwaard) is bij gemeente verordening, gebaseerd op art, 82 der Wet op het Lager onderwijs, bepaald dat arbeid, ook veldarbeid, van kinderen beneden 42 jaar verboden is. Daar deze verordening werd overtreden, had een bekeuring plaatsde kantonrechter te Zalt-Bommel sprak echter don beklaagde vry. Thans zal dit geval behandeld worden voor den Hoogen Raad. De .beslissing zal zeer zeker door velen met belangstelling worden tegemoet gezien. fiehouden en zulks door,ter bemoeilijkingen overjj- ing dier aanhouding, genoemden Van der Schrieck te «tompen, met «tokken te «laan en bloedig aan het hootd te verwondenalthans do buide beklaag den. te namen vereeulgd. in elk geval ieder voor zich, voornoemden politiebeambte moedwillig en ge- wcldudig gcNchopt, met «tokken geslagen en bloedig verwond hebbenvoor zooverre betreft den eereten bok lengde, dat hij daarenboven bjj het plegen van voorzegde gewelddadigheden den inspecteur opzette lijk, met liet oogmerk hom te beleedigen, scheldwoor den heeft toegevoegd. Het Openbaar Ministerie eiachte tegen den olH- eler 4, en tegen den students maanden gevangenis straf. Uitspraak 22 September. Door bet legerbestuur is aanbesteed het benoodigde spek over een tydvak van zes maanden. Werd vroeger nagenoeg uitsluitend Amerikaanse!) spek aan de troepen verstrekt, thans wordt deze soort hoegenaamd niet aan- fjenomen en ten blijke, dat het spek van in- undschen oorsprong is. moeten daarop de sternpels voorkomen van den «Nederiaodsohen Slagershond" of van de openbare slachthui zen te Amsterdam of Rotterdam. Dal deze maatregel den landbouw, en in Ds. I. B, te Winkel, predikant te Elburg, hoopt aanstaanden Zondag vóór te gaan bij de godsdienstoefening in de Gereformeer de kerk B. hier. Ds. D. P. M. Graswinckel hoopt 22 October den dag te herdenken waarop hy vóór 25 iaar zijn intrede deed als predikant bij de Ned. Hervormde gemeente hier. Van 4861 tot 68 stond hij te Zulk, van 4868 tot 74 te Zierikzee. Voor de betrekking van Ambtenaar ter Gemeente-secretarie, op een jaarwedde van 1'800, hebben zieh niet minder (Jan 404 sol licitanten aangemeld, onder welke, behalve tal van Gemeente-ambtenaren, doctoren in de Rechtswetenschap, officieren, onderwijzers met hoofd-aete, ja zelfs met acten Middel baar onderwijs. De uitslag der Maandagen Dinsdag gehou den loelatings-examens voor het Gymnasium is als volgt: Toegelaten tot klasse IL. de Jong. Afge wezen vier. Tot klasso IIH. J. D. Bodenstein. Afge wezen twee. Tot klasse IIIA. B. te Winkel en C. J, Weil bach. By de Maandag gehouden her-examens aan de Hoogere Burger School zijn toegelaten Tot klasse IJ. van de Kamp. J. H. van den Berg, A. van Helsdingen, en H. W. ter Haar Romeny. Tot klasse IIL. Rast, M. van Houten, B. van der Kuyp, G. H. IJ. van Thiel, G.A. Velder, J. A. Wijnuendts, en J. Cats. Tot klasse HID. Bel, H. Colenbrander, G. M. E. Immink, en J. van Raamsdonk. Tot klasse IVJ. J. Busquet, J. R. Gaade. en W. Wilbrink. Tot klasse V L. Blijdenstein. J. H. Grafhoi-st en M. H. Kolff. By de Maandag, Dinsdag en Woensdag j gehouden toelatings-examens zijn geslaagd voor klasse IIT, IJ. Doorenbos en P J B. Briët voor klasse III0 J. Eyma, benevens voor enkele vakken Th. Delprat, mut wlen het examen wegens ziekte niet kon worden voortgezet voor klasse IV: J. N. F. Boeschoten. De nieuwe cursus begon met 125 leerlin- i gen, verdeeld als volgt: klasse I 24. klasse i II 39, klasse 111 23, klasse IV 20, klasse V 42, en 7 voor enkele vakken. Ingevolge Raadsbesluit van 26 Mei 4896 I is klasse II gedurende dezen cursus in twee afdeelingen gesplitst. De nieuwe cursus der Muziekschool van •Toonkunst" is aangevangen met 4341eerlin. gen in de verschillende vakken van onderwijs. Du phuitselyke ufdeeling van «Toonkunst" zal morgenavond om 9 uur vergaderen, in de Muziekschool, o. a. tot het kiezen van Bestuursleden wegens periodieke aftreding van de heeren mr. J. Heyligers en J. c. j Pels Rijcken, en vertrek van den lieer A. j' Jansen. De heeren A. Veen en H. C. den Hartog, onderwijzers aan de Volkszangscholen, op gericht onder toezicht van den heer M. W Petri, directeur der plaatselijke afdeelin» van Toonkunst, hopen nog in deze maand" vermoedelijk 28 September, een openbare les te geven in de groote zaal van Amicitia, Bravo. Dinsdag is te Amsterdam in den leeftijd van slechts 45 jaar overleden kapitein J.L. Furnoé, plaatselijk adjudant aldaar, tot voor kort kapitein bij het 5e regiment infanterie hier. Het kan voor enkelen nuttig zijn te we ten, dat Maandag 44 dezer de klutste dag is waarop door de Staatsspoorwegen zooge naamde vacantiekaarten worden uitgegeven, De tot luitenant-kolonel bij het le regiment infanterie bevorderde majoor C. H. ter Beek, van het 5e regiment hier, komt in zijn nieu wen rang te Assen in garnizoen en wordt belast met het bevel over het 4e bataljon aldaar; terwijl de tot, majoor bevorderde kapitein F. B. A. van Steenhardt Carré, vun het regiment grenadiers en jagers, in zijn nieuwen rang wordt belast met het bevel over bet. 2e bataljon 5e regiment infanterie hier. Luitenant J. H. W.Dangerman Grootepas, van het 4 e regiment veld-artillerie hier, heeft overplaatsing aangevraagd bij het wa pen der Koninklijke mareehaussée. Sladgenooten in den vreemde, Dinsdag, middag om 4 uur ontstond op de Biltstraat te Utrecht, een verwoede vechtpartij tusschen eenige Amersfoortsche groentenkooulul en een paar vak broeders der Bisschopstad, waar bij ze elkaar, ten aanschouwe van een massa belangstellenden, duchtig toetakelden tot de politie het spel kwam verstoren en van beide partijen eenigen meenam. Dinsdagavond had een juffrouw uit Amers foort voor een oude dame, die bij haar was, aan het plaatskaartenbureau van het. flol- landsche spoorwegstation te 's-Gravenhage, een kaartje genomen. De oude dame had dit kaartje bij zich gestoken, zonder dat haar begeleidster daar intusschen iets van had gezien, en was langzaam den kant van het perron opgeloopen, Toen de juffrouw het kaartje niet zag en beweerde, dat zij het nog niet ontvangen had, ontstond er twist tusschen haar en de juffrouw, die be last is met de uitgifte der plaatskaartjes. De beide dames geraakten zóo in staat van opwin ding, dat ze beiden een lievig zenuwtoeval kregen; de eene uit toorn, de andere wegens de haar naar het hoofd geslingerde beleedi- gingen. De Raad van beheer van het Sana torium te Itaarn heeft besloten, dat zoowel het hotel als de geneeskundige baden deq geheelen winter (October tot half April) zullen geopend blijven, en wel tegen ver minderd tarief'. In de laatste iareu zijn de diamanten zeer in prijs gedaald. Tot 4865 kwamen de in Europa ingevoerde diamanten bijna uitsluitend uit Oost-lndië, Borneo en Brazilië en dege- heela uitvoer dezer wereldstreken beliep jaar lijks ongeveer f6 000 000. Later werden al leen uit Kimberly, de in liet noorden der Afrikaansehe Kaapkolonie gelegen diamanten- stad, jaarlijks voor f42 000000 diamanten geëxporteert. Sedert 4870 zijn daar niet min der dan f 4800 000 000 aan diamanten besteed door Europa, Noord-Amerika, Australië enz., en het slijpen, zetten en verknopen der dia manten heeft bovendien verscheidene mil- lioenen gekost. De ontdekking der Afrikaansehe diamant velden had plaats in 4867. Eerst groeven enkelen voor zich alleen, daarna werden maatschappijen gevormd, die aanvankelijk op goed geluk den grond tot een diepte van 100 Meter omwoelden, daarna echter de exploi tatie volgens de technische voorschriften van het mijnwezen met machines, zeven, breek- en spoelwerktuigen. De exploitatie-kosten der Knapsche münen bedragen thans dikwijls 1420QO per dag, Terwijl «leze onkosten ge stadig grooter worden, dalen de prijzen der diamanten aanhoudend. Voor 25 jaar kostte het diamant per karaat ongeveer f36, thans .maakt men er nauwelijs f 9 voor. Destijds ver- «ruikte Europa voor ongeveer f6 000 000 dia manten, later voor f48000000 en thans is de markt overgevoerd.- De vraag is sterk vermin derd de geheele wereld vraagt jaarlijks nog slechts voor hoogtens f24000 0000 'diamant, zoodat de kleine diamant-maatschappijen de exploitatie moesten staken. De diefstal w

Amersfoortsche Courant | 1896 | | pagina 2